خانه / سایت خوان / نامه‌ی یک تهیه‌کننده به مسوولان سینمایی
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/28 ساعت انتشار:10:48:04 بازدید:114بار کد خبر: DEN-1249393

تهیه کننده فیلم سینمایی «دو لکه ابر» با نگارش یادداشتی خطاب به متولیان و مسولان سینمایی کشور و اهالی فرهنگ و هنر از بی توجهی به سینمای مستقل واقعی گلایه کرد.

 به گزارش ایسنا، متن یادداشت مجید عباسی به شرح زیر است:«سه سال پیش فیلمنامه‌ی «دو لکه ابر» از کارگردانی مستقل و مولف، با مضمون اصلی گمشدگانی که سرنوشت آنها در گذر زمان به فراموشی سپرده شده به دستم رسید و اقدام برای اخذ پروانه ساخت آن کردم. فیلم بدون کمک هیچ نهاد دولتی و شبه دولتی با سرمایه‌ی محدود شخصی ساخته شد. نتیجه آن -فارغ از هرگونه تعصب و تعلق خاطری- فیلمی متفاوت، خوش ساخت و تاثیرگذار شده است.

با این وجود، علیرغم گذشت دو سال از اتمام ساخت آن، در هجمه سینمای گیشه سالار و سیکل بی‌سرانجام بوروکراسی اداری، تاکنون رنگ پرده را ندیده است.

در این سالها اکران فیلم‌هایی با مضامینی عموما کلیشه‌ای، با چهره‌هایی تکراری، به بهانه حفظ اقتصاد سینما به گونه‌ای پرده سینما را به تسخیر درآورده، که مضامینی همچون فیلم " دو لکه ابر " مجال دیده شدن پیدا نمی‌کنند.

شرایط به گونه‌ای شده که حتی ماجرای تلخ "بنیتا"ی معصوم هم که نمونه اخیر این معضل اجتماعی‌ست، نتوانسته تلنگری برای توجه به مضمون انسانی و دغدغه‌مند فیلم‌های مستقلی چون "دو لکه ابر" شود.

با نگاهی گذرا به جریان غالب فیلمهایی که در سالهای اخیر اکران شده مشاهده می‌کنیم که بسیاری از فیلمهای سطح پایین کمدی و هجو با عنوان پر طمطراق " سینمای اجتماعی" اکران می‌شوند و  این شائبه ایجاد می‌شود که تمایل متولیان سینمایی کشور، تولید فیلمهایی خنثی و بی‌ارتباط با معضلات جاری جامعه است که ماحصل آن به جایی برنمی‌خورد.

این جریان که به شکل مضحکی داعیه‌ی مستقل بودن دارد، با حمایت‌های مالی مستقیم و غیر مستقیم دولتی و با به کارگیری بازیگران مورد اقبال عامه، فیلم می‌سازند و در نهایت سهم بالایی از سالن‌های محدود نمایش را در اختیار می‌گیرند.

عدم اکران فیلمهایی -به معنای صحیح- مستقل و دغدغه مند، همچون "دو لکه ابر"، به معنای پاک کردن صورت مساله‌ی معضلات جامعه است نه حذف و ریشه کنی واقعی مشکلات!

با این همه، همچنان امید دارم شرایطی برای دیده شدن " دو لکه ابر" ایجاد شود تا شاید سرآغازی شود برای حل مشکل گمشدگان.»

فیلم سینمایی «دو لکه ابر» ششمین ساخته مهرشاد کارخانی  است که در آن بازیگرانی همچون امید علومی، نیما رئیسی، نیوشا مدبر، شهین تسلیمی  آشا محرابی افشین سنگ چاپ، علی زندی، اصغر طبسی، آرزو مفتاحی، بهمن اسلامی نیا، امین شفیعی، مینوش رحیمیان، آرزو پروده، سعید سیاوشی، نغمه وثوق، عسل هاشمی سراج، حنا شفیعی مهریار، فرزانه صادقی، رامین قدرتی و روژان کردنژاد به عنوان بازیگر حضور دارند.

در خلاصه داستان «دو لکه ابر» آمده: ابری بر سر شهر سایه افکنده است، لکه ابری به دنبال لکه گمشده خود می گردد… .

اسامی دیگر عوامل اصلی این پروژه به این شرح است: نویسندگان: مهرشاد کارخانی، مجید رحیمیان، حمید غلامی، تهیه کننده: مجید عباسی، مجری طرح و سرمایه گذار: بهروز دین یاریان، مدیر فیلمبرداری: علی اظهری، مونتاژ: سارا آهنی، طراحی و ترکیب صدا: محمدرضا دلپاک، حسین مهدوی، موسیقی: ستار اورکی، دستیار اول کارگردان: امیر توکلی، نیما مدبر، منشی صحنه: سودابه صفری، برنامه ریز: پرنیا کاظمی پور، عکس: حنا شفیعی مهریار، مشاور رسانه ای : علی زادمهر  صدابردار: امیر شاهوردی، طراح صحنه و لباس: عسل هاشمی سراج، طراح گریم: فریور معیری، مدیر تدارکات: رضا دهقان،  طراح جلوه های ویژه: عباس شوقی.