خانه / سایت خوان / ارتباط آلمان با آمریکا برای حل تنش در روابط با ترکیه
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/02/29 ساعت انتشار:20:32:04 بازدید:145بار کد خبر: DEN-1210176

آلمان به دنبال ارتباط با آمریکا قصد دارد تا بحران موجود با ترکیه در زمینه پایگاه اینجرلیک را حل کند و احتمالا نیروهای خود را به اردن منتقل کند.

به گزارش فارس، به دنبال تنش میان برلین- آنکارا در زمینه دیدار نمایندگان پارلمان آلمان با نظامیان مستقر در پایگاه هوایی اینجرلیک، دولت آلمان در ارتباط با واشنگتن، خواستار حمایت آمریکا از آلمان در زمینه انتقال نظامیان از این پایگاه هوایی شده است.

بنابر گزارش «دیلی‌صباح»، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان در این زمینه با همتای آمریکایی خود «رکس تیلرسون» رایزنی کرد. وی پس از این دیدار گفت: «من فکر می‌کنم که آمریکایی‌ها از نفوذ خود برای مذاکره با طرف ترکیه‌ای استفاده کنند تا آنها را متوجه این کنند که با توجه به شرایط، باید روابط متفاوتی وجود داشته باشد.»

یک منبع خبری به روزنامه دیلی‌صباح گفت که «اورسولا فون‌درلین» وزیر دفاع آلمان در جریان دیدار با کمیته دفاعی پارلمان آلمان گفته است که آمریکا تصمیم دارد تا در صورت خروج نیروهای آلمانی از این پایگاه هوایی از آنها حمایت کند. همچنین فون درلین در روزهای آتی سفری به اردن خواهد داشت تا در این مورد با طرف اردنی رایزنی کند.

ارتش آلمان با استفاده از هواپیماهای تورنادو در قالب همراهی با ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک مستقر است. در این پایگاه هوایی، حدود 260 نظامی آلمانی حضور دارند.

ترکیه در واکنش به پذیرفتن شماری از اتباع این کشور در خاک آلمان، با سفر نمایندگان پارلمان آلمان به پایگاه هوایی اینجرلیک مخالفت کرد. این اقدام واکنش مقامات آلمان را به دنبال داشت به طوری که آلمان اعلام کرد که نیروهای خود را از اینجرلیک خارج خواهد کرد.