خانه / سایت خوان / چرا جنگ نایب‌قهرمانی این‌قدر حساس شد؟
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/02/01 ساعت انتشار:18:28:19 بازدید:324بار کد خبر: DEN-1198471

سهمیه آسیایی تنور رقابت بالای جدول را داغ کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، پرسپولیس خیلی زود تکلیف جام امسال را روشن کرد و قهرمانی لیگ را مال خود کرد. تصور همگان این بود که قهرمانی پرسپولیس لیگ را سرد و کسل کننده خواهد کرد اما رقابت برای کسب رتبه دوم همچنان تنور لیگ برتر را داغ نگه داشته است. روز گذشته تراکتور دیدار فینال گونه برای کسب عنوان نایب قهرمانی را از استقلال برد تا شانسش برای این مهم را افزایش دهد.

اما کسب رتبه دوم چرا این اندازه اهمیت دارد و استقلال و تراکتور این چنین برای آن تلاش می کنند؟

کسب سهمیه مستقیم برای فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا اصلی ترین عامل انگیزشی برای این دو تیم است تا رتبه دوم را کسب کنند. اگر سال آینده هم سهمیه ایران مانند امسال 3+1 باشد، نایب قهرمان لیگ می تواند به طور مستقیم راهی این رقابت ها شود و تیم سوم راهی پلی آف خواهد شد. در ادامه مروری خواهیم داشت بر وضعیت جدول و بازی های باقی مانده دو تیم در راه کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ:

تراکتورسازی در حال حاضر برگ برنده را در اختیار دارد و با دو امتیاز بیشتر نسبت به استقلال 51 امتیازی در رده دوم ایستاده است. آن ها باید هفته بعد در اصفهان به مصاف سپاهان آماده کرانچار بروند و در هفته آخر هم در تبریز پذیرای نفت تهران خواهند بود. دو دیدار سخت که لغزش در آن ها می تواند دست تراکتور را از رتبه دوم کوتاه کند. البته نباید فراموش کرد که سرخ پوشان تبریز در فینال جام حذفی هم حضور دارند و از آن طریق هم می توانند ضمن کسب یک جام،سهمیه مستقیم آسیا را کسب کنند.

وضعیت استقلال هم آسان تر از تراکتور نیست. شاگردان منصوریان که بعد از شکست تلخ در تبریز این روزها خود را برای بازی سه شنبه مقابل الاهلی امارات در لیگ قهرمانان آسیا آماده می کنند،باید شنبه آینده در مشهد به مصاف پدیده بروند. پدیده میانه جدولی البته نشان داد که مقابل پرسپولیس چندان انگیزه رقابت ندارد و شاید در برابر استقلال هم چنین حالتی داشته باشد. آبی ها هفته آخر در استادیوم آزادی پذیرای سپاهان احیا شده هستند. شاگردان کرانچار به هیچ عنوان حریف آسانی نخواهند بود زیرا تمام تلاش خود را می کنند که رتبه چهارم لیگ را کسب کنند. اگر تراکتور حذفی را فتح کند،آن وقت تیم چهارم لیگ این شانس را پیدا می کند تا به عنوان نماینده پلی آفی ایران در لیگ قهرمانان حاضر شود.

 

پایین جدول چه خبر است؟

سقوط ماشین سازی که به لیگ یک قطعی شده است و از بین سه تیم سیاه جامگان،صبا و سایپا یک تیم دیگر راهی لیگ یک خواهد شد. شاگردان میثاقیان که نزدیک ترین گزینه به سقوط هستند 24 امتیاز دارند و باید در دو بازی آینده به مصاف ماشین سازی و پرسپولیس بروند. تیم هایی که چندان انگیزه زیادی برای رقابت ندارند و همین مسئله شاید کار مشکی پوشان مشهد را آسان تر کند.

صبای مرفاوی که کم کم داشت با نتایج خوبش از منطقه سقوط فرار می کرد، با دو باخت مقابل استقلال و سپاهان بار دیگر خطر را بیخ گوش خود حس می کند. صبا 25 امتیازی است و باید به مصاف نفت تهران و استقلال خوزستان برود. دو تیم میانه جدولی که نه شانسی برای سهمیه دارند و نه خطر سقوط تهدیدشان می کند.

سومین تیم منطقه قرمز جدول سایپا است. تیم حسین فرکی که در حاشیه نسبتا امنی قرار داشت به قدری بد نتیجه گرفت که حالا حتی ممکن است فصل بعد دیگر در لیگ برتر نباشد. نارنجی پوشان 29 امتیازی هستند و اگر نتوانند از دو بازی آینده شان مقابل پیکان و ماشین سازی امتیازات کافی را نگیرند و تیم های پایین تر بازی های خود را ببرند، آن وقت سرمربی ای که دو قهرمانی لیگ در کارنامه اش دارد،به دسته پایین تر سقوط می کند البته احتمال این مسئله کم است.

بدون تردید ماندن در لیگ برتر برای این تیم ها بسیار مهم است زیرا در صورت سقوط،برای بازگشت به لیگ برتر باید با 19 تیم دیگر در لیگ یک رقابت کنند و بازگشت دوباره به لیگ بسیار سخت خواهد بود.