شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۰۹۵

 • خط و نشان اردوغان برای مخالفان

  دنیای اقتصاد: ماه ژوئیه یا آنگونه که ترک‌ها ماه تموز می‌نامند، ماهی پر از ماجراجویی برای ترکیه‌ای‌ها بوده است. درست در میانه ماه تموز یا ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶ بود که گروهی از نظامیان ترکیه به رسم سابق در این کشور دست به کودتا زدند اما این‌بار این کودتا مانند سه کودتای پیشین به نتیجه نرسید و مردم کودتاچیان را دستگیر کردند. حالا در سالروز این کودتا رئیس‌جمهوری ترکیه که بیشتر از گذشته قدرتمند شده است، فریاد می‌زند که سر خائنان را از تنش‌شان جدا خواهد کرد.

  او که در سالروز کودتا در میان صدها هزار هوادار خود سخنرانی می‌کرد، گفت که مجازات اعدام را با اجازه مردم بازخواهد گرداند.

 • ونزوئلا در آستانه فروپاشی اقتصادی

  دنیای اقتصاد- نیما صبوری: مدیریت بسیار ضعیف، فساد و کاهش شدید قیمت نفت باعث شده تا ونزوئلا از ثروتمندترین اقتصاد آمریکای‌جنوبی به یکی از بحرانی‌ترین اقتصادهای منطقه تبدیل شود. براساس تازه‌ترین آمارهایی که بانک مرکزی این کشور روز جمعه منتشر کرده، ذخایر خارجی این کشور به سطح ۹۸۳/ ۹ میلیارد دلار رسیده است، مقداری که به گزارش «فایننشال‌تایمز»، برای نخستین بار طی ۱۵ سال اخیر زیر ۱۰ میلیارد دلار قرار گرفته است. در واقع این ذخایر نسبت به ژانویه ۲۰۰۹ که در بالاترین سطح خود یعنی ۴۳ میلیارد دلار قرار داشت، کاهشی ۷۷ درصدی یافته است.

 • نه «صلح آمریکایی» نه«صلح چینی» - ۲۶ تیر ۹۶

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور
  ترجمه: محمدحسین باقی

  در بخش قبل اشاره شد که برای ثبات بخشیدن به تحولات غرب پاسیفیک باید منافع مورد استفاده و مزیت‌های ایجادشده از سوی تمام طرف‌ها با حرکت در مسیر مورد نظر به رسمیت شناخته شود. چنین شناسایی‌ای از سوی واشنگتن، پکن و سایر قدرت‌های مهم آسیایی به شکل‌گیری سطحی از اعتماد و تمایل به تداوم هر چند موقتی آن کمک فراوانی می‌کند. همچنین گفته شد که برخی توافقات مهم هم باید به‌صورت فوری به دست‌ آید.

  سوم، اولویت کلی برای اتخاذ آسان‌ترین گام‌ها در همان وهله اول مهم است زیرا قابل اجراتر و شدنی‌تر هستند و به ساختن اعتماد و اطمینان کمک می‌کنند.

 • افتراق در جبهه جمهوری‌خواهان

  دنیای اقتصاد: گویا قرار نیست برای جایگزین اوباماکر تعیین تکلیف شود. درحالی‌که جمهوری‌خواهان سعی کرده‌اند یک جایگزین بهتر برای اوباماکر پیدا کنند اما هر بار تلاش آنها به بن‌بست خورده است.

  در این راستا جان مک‌کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا و یکی از بزرگان حزب جمهوری‌خواه عمل جراحی دارد و به همین منظور رای‌گیری در مورد جایگزین اوباماکر به تاخیر افتاده است. البته پیش از این هم به دلایل مختلف این رای‌گیری به تاخیر افتاده است. ترس از اعتراض‌های پس از لغو اوباماکر موجب شده است تا نمایندگان جمهوری‌خواه با احتیاط در این زمینه قدم بردارند.

بیشتر