شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۳۹۵۶

 • کارنامه هاشمی در توسعه گردشگری

  مهدی حجت: نگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به صنعت گردشگری مثبت بود و از رونق آن استقبال می‌کرد

 • زردوزی؛ هنری به درخشندگی زر

  زردوزی یا گلابتون‌دوزی که‌ در نقاط مختلف ایران به‌ کم‌‌دوزی‌، گلدوزی‌، برودری‌‌دوزی‌ و کمان‌دوزی‌ شهرت‌دارد، در گذشته تولیدش در بیشتر نقاط ایران رواج داشت‌ ولی‌ هم‌ اینک استان هرمزگان و ‌به‌ویژه بندر‌لنگه، بندرعباس و میناب از مراکز عمده تولید آن به‌‌حساب می‌آیند. گلابتون ‎طلائی‌ است‌ که‌ از حدیده کشیده و به‌ هیات ریسمان‌های باریک‌ ‌ساخته باشند و گلابتون‌دوزی‌‎ ‎نوعی‌ دوزندگی‌ است‌ که‌ جنبه ‌تزئینی دارد و در آن نخ‌ گلابتون به‌کار می‌رود. زردوزی‌های ایرانی‌ در کل قابل‌ تقسیم به‌ سه‌ دسته هستند:

  ۱.

 • صندوق ملی سفر ایجاد شود

  رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: «ما سال‌ها است پیشنهاد ایجاد صندوق ملی سفر را ارائه کرده‌ایم تا از این طریق مردم با پس‌انداز اندک و ناچیزی به صورت ماهانه بتوانند از سوبسید و تخفیف‌های سفر به‌خصوص در ایام و فصول کم‌سفر برخوردار شوند. » محمدحسن کرمانی در این‌باره به «تسنیم» توضیح داد: «ما باید به سمتی برویم که اصلا سفر در نوروز گران شود و برای ایام کم‌سفر، مدیریت سفر ارزان صورت پذیرد تا مردم در طول ۱۲ ماه سال بتوانند به سفر بروند. »وی با اشاره به گرانی سفرهای داخلی خاطرنشان کرد: «با بهره ۳۰ درصدی بانک‌ها، نمی‌توان به سمت ارزانی سفر پیش‌رفت و باید برای همکاری بخش خصوصی بهره بانکی کاهش یابد.

 • هشدار فرونشست‌ها برای بازار تهران

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران از دستگاه‌های متولی خواست موقعیت قنات‌ها در منطقه بازار تهران را بررسی کنند و گفت: «این فرونشست‌ها یک هشدار است. » به گزارش «ایسنا»، حدود ۱۰ روز پیش زمین در بازار تهران دوبار فرونشست؛ اتفاقی که پیش از این هم در نقاط مختلف تهران رخ داده بود، اما به‌نظر می‌رسد بازار تهران به عنوان قلب تاریخی این کلان‌شهر در حال هشدار دادن است و زمینش دیگر توان نگهداری این همه برج و پاساژ را ندارد. رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان تهران در این‌باره خاطرنشان کرد: «بروز این اتفاق یک هشدار بود.

 • انتشار دو کتاب همزمان با برگزاری کنوانسیون راهنمایان

  همزمان با برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، دو کتاب «مهمان‌داری و مهمان‌نوازی ایرانی» و «تاریخ سفر در ایران» با حمایت کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری ایران چاپ و منتشر شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، لیدا علی‌نژاد سلیم و مریم ناوی به ترتیب نگارندگان این دو کتاب در انتشارات دفتر پژوهش‌های فرهنگی هستند. رئیس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان ایران در مقدمه کتاب مهمان‌داری و مهمان‌نوازی ایرانی می‌نویسد: «از گذشته تاکنون فرهنگ ما آداب و رسوم بسیاری را برای مهمان‌نوازی و مهمان‌داری در خود جای داده است که در هنگام حضور مهمان در بین اقوام مختلف ایران جلوه‌گر می‌شود.

بیشتر