شماره روزنامه ۴۱۷۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۹۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۳۹۵۵

 • برگ برنده عرضه‌کنندگان خودرو

  دنیای اقتصاد: سهم بازار تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان خودرو طی ۹ ماهه سالجاری بیانگر آن است که مشتریان خودرو در پساتحریم همچنان بر خواسته خود مبنی‌بر عرضه محصولات متنوع پافشاری می‌کنند. در این بین هر چند برخی از کارشناسان افزایش تولید و فروش خودرو را خط پایان رکود در بازار می‌خوانند، اما بررسی آمار سهم عرضه‌کنندگان خودرو طی ۹ ماه گذشته به‌خوبی گویای آن است که خودروسازانی قادر به افزایش سهم بازار طی مدت زمان مذکور بودند که نسبت به تنوع بخشی محصولات خود اقدام کرده‌اند. به‌عنوان مثال گروه صنعتی سایپا با رشد نزدیک به ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانسته سهم خود در بازار خودرو را به ۵/ ۳۸ درصد افزایش دهد.

 • خوب و بد داخلی‌سازی چینی‌ها

  دنیای اقتصاد: خودروسازان چینی در حالی سال‌هاست با حداقل داخلی‌سازی، مشغول به فعالیت در ایران هستند که این موضوع از جنبه قیمت، به‌نوعی به نفع مشتریان بوده اما از جهت ارزش افزوده و تامین قطعات چندان سود زیادی برای خودروسازی کشور نداشته است.

  در حال حاضر و آن‌طور که مدیرعامل پرتیراژترین خودروساز چینی ایران می‌گوید، خودروهای چینی با حداکثر ۲۰ درصد ساخت داخل در کشور به تولید می‌رسند. هرچند این مقام مسوول تاکید کرده که قرار است داخلی‌سازی خودروهای چینی به ۳۲ درصد افزایش یابد، اما این عدد حتی به حداقل‌های وزارت صنعت،معدن و تجارت در بحث ساخت داخل قطعات خودرو نیز نمی‌رسد.

 • مرسدس بزرگ‌ترین برند لوکس جهان

  دنیای اقتصاد: پس از یک دهه سلطنت ب‌ام‌و بر برندهای لوکس‌ جهان، مرسدس بنز جایگاه بزرگ‌ترین برند لوکس‌ جهان را از بی‌ام‌و پس گرفت. به گزارش آتوموتیو نیوز، در سال ۲۰۱۶ فروش جهانی مرسدس بنز با افزایش ۳/ ۱۱ درصدی رو به رو شد و به ۰۸/ ۲ میلیون دستگاه رسید. این در شرایطی است که فروش جهانی ب‌ام‌و ۲/ ۵ درصد رشد کرد و به ۲ میلیون دستگاه رسید. به این ترتیب بی‌ام‌و با فروش ۸۰ هزار دستگاه خودروی کمتر، جایگاه بزرگ‌ترین برند لوکس جهان به لحاظ فروش را به مرسدس بنز واگذار کرد. آئودی، برند لوکس فولکس‌واگن، در سال ۲۰۱۶ رشد ۸/ ۳ درصدی فروش را تجربه کرد و با فروش ۸۷/ ۱ میلیون دستگاه خودرو در جایگاه سوم بزرگ‌ترین برند لوکس جهان قرار گرفت.

 • سرمایه‌گذاری میلیاردی تویوتا در آمریکا

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل تویوتا در آمریکای شمالی اعلام کرد این خودروساز به‌منظور تامین تقاضا و ارتقای کارخانه‌ها برای تولید خودروهای دارای بهره‌وری سوخت، طی پنج سال آینده در ایالات متحده مبلغ ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند. به گزارش رویترز، این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، از این خودروساز ژاپنی به‌دلیل انتقال تولید کورولا از کانادا به مکزیک به شدت انتقاد کرده است. جیم لنتز، مدیرعامل تویوتا در آمریکای شمالی می‌گوید تصمیم سرمایه‌گذاری در آمریکا تحت تاثیر اظهارات اخیر ترامپ نبوده، بلکه بخشی از استراتژی تویوتا برای سرمایه‌گذاری در ایالات متحده محسوب می‌شود.

 • مدیر فولکس‌واگن در آمریکا دستگیر شد

  دنیای اقتصاد: فولکس‌واگن با دردسر جدیدی مواجه شده، زیرا یکی از مدیران این خودروساز آلمانی در آمریکا به توطئه برای فریبکاری متهم شده است. به گزارش رویترز، الیور اشمیت، مدیر بخش محیط زیست و مهندسی فولکس‌واگن در میشیگان، روز شنبه در فلوریدا دستگیر و روز دوشنبه با دستبند و لباس مخصوص زندانیان در دادگاهی در میامی حاضر شد. او متهم شده است که درمورد نرم‌افزار به‌کار رفته در خودروهای دیزلی فولکس‌واگن که میزان انتشار گازهای آلاینده را کمتر از حد واقعی نشان می‌دهد، پنهانکاری کرده است.

 • تولید ۳ محصول رنو در ایران

  فارس: رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از تغییر زمان تولید مشترک خودرو با رنو فرانسه خبر داد و گفت: قرارداد ایدرو و رنو به زودی و طی سال جاری امضا می‌شود. منصور معظمی در پاسخ به این سوال که تفاهم‌نامه تولید مشترک با شرکت رنو چه زمانی به قرارداد تبدیل می‌شود؟ اظهار کرد: مشارکت با رنو در مرحله اتمام مذاکرات است و امیدواریم تفاهم‌نامه موجود در آینده بسیار نزدیک به قرارداد منجر شود.

  وی تصریح کرد: قرارداد سازمان گسترش با شرکت رنو تا پایان امسال منعقد می‌شود که بر اساس آن ۳ محصول شامل سیمبل، نیو داستر و کوئید در کشور به تولید خواهد رسید.

 • آمار جدید از تولید خودروهای تجاری

  ایسنا: آذرماه امسال در خودروسازان داخلی تیراژ کامیون‌ها بالا رفت. در این مدت تولید انواع کامیون در ایران خودرو دیزل با رشد ۶/ ۱۲۷ درصدی همراه بوده و از ۵۸ دستگاه در آذرماه سال گذشته به ۱۳۲ دستگاه رسید. تولید این محصولات در گروه بهمن نیز صعودی بوده و با رشد ۵/ ۲۷ درصدی از ۳۲۴ دستگاه در آذر ۱۳۹۴ به ۴۱۳ دستگاه افزایش یافت. آذر ماه امسال تولید انواع کامیون در آذهایتکس نیز ۳/ ۸ درصد افزایش یافته و از ۱۲ دستگاه در آذرماه سال گذشته به ۱۳ دستگاه رسید. همچنین تولید این محصولات در تیراژه دیزل نیز صعودی بوده و با رشد ۱۲۵ درصدی از چهار دستگاه در آذر ۱۳۹۴ به ۹ دستگاه رسید.

 • ثبت رکورد جدید گارانتی خودروهای وارداتی

  گروه بنگاه‌ها: با تضمین گارانتی ۷۷ ماهه ،رکورد گارانتی خودروهای وارداتی ازسوی داتیس خودرو شکست. به گزارش روابط عمومی شرکت داتیس خودرو، یکی از مهم‌ترین موضوعات در خرید خودروهای وارداتی، موضوع ارائه خدمات پس از فروش توسط سازنده یا واردکننده این محصولات است که براساس نظرسنجی‌های رسمی، رتبه دوم توجه مصرف کننده پس از موضوع قیمت را به خود اختصاص می‌دهد. در همین حال به‌نظر می‌رسد سقف ۶۰ ماه گارانتی ازسوی برخی نمایندگان رسمی خودروسازان خارجی، ازسوی رقبای ایرانی آنها شکسته شده و تبلیغات رسمی تعدادی از آنها هم‌اکنون با اعلام گارانتی بیش از ۵ سال در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

بیشتر