آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۴۴

 • راه‌اندازی دو طرح فولادی در آینده بسیار نزدیک

  گروه بنگاه‌ها- زهرا مسافر: رئیس هیات عامل ایمیدرو از راه‌اندازی فولاد نی‌ریز تا پایان مهرماه و فولاد سبزوار در آبان امسال خبر داد. مهدی کرباسیان گفت: طرح‌های فولادی استانی با هدف ایجاد ۴ میلیون ظرفیت ابتدا در سال ۸۳ در شورای اقتصاد مطرح و به تصویب رسید اما ابلاغ نشد. وی که در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی فولاد سخن می‌گفت، افزود: در دولت نهم به یکباره در شورای اقتصاد تصمیم گرفتند که این ظرفیت را افزایش دهند و ایجاد ۷ طرح با ظرفیت هرکدام ۸۰۰ هزار تن مصوب شد. کرباسیان تصریح کرد: این طرح‌ها در مکان‌هایی پیش‌بینی شد که نه آب داشتند و نه برق، ضمنا با عجله هم کلنگ‌زنی شدند به‌طوری که طی یک هفته کلنگ آنها بر زمین خورد.

 • بازار فولاد پشت چراغ قرمز قیمتی

  دنیای اقتصاد: پس از رشد قیمت‌های فولاد در بازار داخلی، هم‌اکنون دومین هفته‌ای است که شاهد کاهش پیاپی قیمت‌ها هستیم که نشان‌دهنده عقب‌نشینی تقاضا و بدبینی فعالان بازار به آینده قیمت‌ها است. کاهش مداوم و پیاپی بهای شمش در بازار داخلی، بی‌توجهی بازار آزاد به رخدادهای جهانی، وجود جو رقابتی برای کاهش قیمت‌ها به منظور افزایش حجم فروش موسوم به رقابت منفی بین واحدهای تولیدی و حتی در بین اهالی بازار و نزدیکی به ماه محرم و روزهای سرد سال و احتمال کاهش بیشتر تقاضای موثر مواردی است که می‌تواند چهره فعلی و دورنمای بازار را در روزهای اخیر ترسیم کند.

 • ۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود

  محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته، به‌طوری‌که ایران توانسته ۹۶ درصد از زعفران کل دنیا را تامین کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همه ساله در سایه غفلت مسوولان پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب‌ها و چمدان‌ها از مرزهای کشور خارج می‌شود. قاچاق پیاز زعفران و توسعه سطح زیر کشت محصول برای افغان‌ها، درآمد هنگفتی رقم زده که گاهی مسوولان امر با ابراز نگرانی نسبت به این مساله از کنار آن رد می‌شوند.

 • کاهش قیمت شمش فولاد - ۲۳ شهریور ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: در پی عرضه‌های ناموفق شمش فولاد در بورس کالا و نبود تقاضا، نرخ‌ها در بازار با کاهش مواجه شد. دیروز اغلب تولید‌کنندگان قیمت‌های فروش را کاهش دادند. در این روز شرکت ذوب بریس(خمین) و مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا نرخ‌های خود را با کاهش اعلام کردند.

  .

بیشتر