شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • ظهور بورس انرژی در قامت بازار«قیمت‌ساز»

  محمدحسین بابالو : طی آذر ماه سال ۹۲ شاهد عرضه تنها هزار تن فرآورده‌های نفتی در هفته در بورس انرژی بودیم ولی در ماه‌های اخیر، این حجم به بیش از ۲۲ هزار تن بالغ شده که از رشدی ۲۲ برابری برخوردار است. همین رخداد را باید مهم‌ترین کارنامه ۳ ساله بورس انرژی به شمار آورد که هم اکنون مسیر رونق روزافزون خود را با قدرت بالایی می‌پیماید. ادامه این روند به انضمام افزایش حجم معاملات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و انرژی الکتریکی می‌تواند بورس انرژی ایران را به یکی از مکان - بازارهای تعیین‌کننده قیمت فرآورده‌های نفتی در منطقه بدل سازد.

 • انعکاس «معمای طلا» در بازار آتی سکه

  دنیای اقتصاد: معاملات در بازار آتی سکه طی هفته گذشته در پی اصلاح نزولی برآمد و همگام با تصحیح قیمتی در بازار طلای جهانی، بازار آتی سکه هم از این روند تاثیر پذیرفت؛ طی هفته گذشته حجم معاملات در این بازار به رقم ۷۲هزار و ۳۵۷ معامله رسید. در این رابطه با توجه به اینکه بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به میزان ۲۵/ ۰ واحد درصد افزایش داد، یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشت این است که کاهش‌های اخیر قیمت طلا حربه‌ای شد برای تله نزولی در بازار تا پس از اعلام افزایش نرخ بهره، طلا بر عکس قوانین اقتصادی به مدار صعودی بازگردد و این در حالی است که انتظار می‌رفت قیمت‌ها کاهشی می‌شد.

 • بهبود نسبی معاملات بازار پتروشیمی‌ها در روزهای پایانی سال

  بهبود حجم معاملات در بازار محصولات پلیمری و شیمیایی را می‌توان مهم‌ترین خبر هفته‌های اخیر در بازار پتروشیمی به شمار آورد که البته در روزهای پایانی سال محقق شده است. به گزارش «نیپنا» بازار محصولات پتروشیمی در هفته‌های اخیر فراز و فرود‌های مختلفی را تجربه کرد و در این میان عقب‌نشینی قیمت‌های جهانی را می‌توان یک نکته مثبت برای بازار داخلی به شمار آورد زیرا با کاهش قیمت‌های جهانی می‌توان فضایی را ترسیم کرد که شرایط برای خرید در بازار آزاد بهبود یابد، این در حالی است که افت محسوس قیمت نفت خام در بازارهای جهانی شرایط این صنعت را در روزهای ابتدایی سال آینده با تردیدهایی رو‌به‌رو ساخته است.

 • محرک‌ها و ضدمحرک‌های فولاد در ۹۶

  حمزه بهادیوند چگینی: بازار فولاد در آخرین ماه سال ۹۵ نیز نتوانست از رکود خارج شود و رکود مسکن و توقف طرح‌های عمرانی به اضافه رکود صنعتی باعث شدند این بازار در سال جاری همچنان متوقف بماند. در این بین اما نگاهی به آمارهای معاملات فولاد در بورس کالا نشان می‌دهد در اسفند ماه تقریبا هیچ محصول فولادی در این بازار معامله نشده است و در بازار نیز در دو ماه گذشته شاهد دو روند حرکتی افزایشی-کاهشی بودیم.

  در این بین برای بررسی بازار فولاد باید به دو وضعیت این بازار یعنی اتفاقات فولادی در حوزه جهانی و وضعیت این کالا در بازارهای داخلی اشاره کنیم.

 • تسویه بزرگ‌ترین‌ تامین مالی بخش کشاورزی در بازار سرمایه

  همه مبالغ مربوط به اصل و سود اوراق «سلف موازی گندم» به ارزش ۲۹‌هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال در سر رسید ۶ ماهه تسویه شده است. به گزارش «سنا» حسین خزلی خرازی مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک کشاورزی بیان کرد: برای تامین مالی ۲ هزار و۶۵۰ میلیارد ریالی بخش کشاورزی و خرید تضمینی گندم از کشاورزان از طریق بازار سرمایه، شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد از طریق بورس کالا کرده است.

  وی با بیان اینکه امروز (۲۴ اسفند) سررسید «اوراق سلف‌موازی» گندم است، افزود: با تمهیداتی که دولت و بانک کشاورزی اندیشیدند، تمامی مبالغ اصل و سود این اوراق که سررسید آن ۶ ماهه بود، به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز و آماده تسویه شده است.

 • افزایش سه برابری درآمد گندمکاران در دولت یازدهم

  جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد. به گزارش «ایسنا» وزیر جهاد کشاورزی در نشست شورای معاونین و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها گفت: در دولت یازدهم دستاورد‌های بی نظیری در بخش کشاورزی در نتیجه حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب حاصل شده است. محمود حجتی با اشاره به اینکه با اتخاذ راهبرد افزایش بهره‌وری در این دوره به‌‌رغم کاهش سطح زیر کشت و کاهش آب در اختیار بخش کشاورزی، شاهد افزایش تولیدات کشاورزی بودیم، افزود: افزایش تولید و خودکفایی در گندم با اتخاذ روش‌های بهره ورتر در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت تحقق یافته است.

 • رشد پا به پای مس ایران با جهان

  بر‌اساس گزارش‌ها در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۵، نسبت به هدف برنامه تولید در کاتد ۹۸ درصد محقق شده و در کنسانتره مس و مس محتوای معدنی به ترتیب ۳ و ۷ درصد بالاتر از هدف برنامه پوشش داده شده و این در حالی است که میزان تولید معادن جهانی طی ۱۱ ماه سال ۲۰۱۶ میلادی نیز ۱/ ۵ درصد افزایش یافته است.

  به گزارش «ایسنا» مقایسه تولید نیمه اول سال ۱۳۹۵ با نیمه اول سال ۱۳۹۲ نشان از رشد تولید کنسانتره مس به میزان ۵/ ۳۶درصد، کاتد حدود ۸/ ۳ درصد و مس محتوای معدنی به‌عنوان شاخص تولید شرکت به میزان ۲/ ۳۴ درصد دارد؛ به‌طوری که تولید کنسانتره مس در نیمه نخست سال ۱۳۹۲ برابر با ۳۸۹ هزار تن بود، در نیمه نخست سال جاری به ۵۳۱ هزار تن، مس محتوای معدنی از ۱۰۵ هزار تن به ۱۴۱ هزار تن و کاتد از ۹۲ هزار تن به ۵/ ۹۵ هزار تن افزایش یافته است.

 • شفافیت در بورس کالا اولویت اصلی در اقتصاد مقاومتی است

  مدیرعامل بورس کالا گفت: هرکالایی که در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد در واقع دریک سیستم شفاف خرید و فروش می‌شود که این امر یکی از منویات مد نظر در اقتصاد مقاومتی است. حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو باباشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به تحقق اقتصاد مقاومتی در بورس کالا گفت: هرکالایی که در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد در واقع دریک سیستم شفاف خرید و فروش می‌شود که این امر یکی از منویات مد نظر در اقتصاد مقاومتی است.

  مدیرعامل بورس کالا اظهار کرد: این درحالی است که شفافیت در ارائه محصولات در یک بستر باید به‌صورت مدون باشد؛ چرا‌که محصولاتی که در بورس کالا پذیرفته شدند توانسته‌اند ماموریت شفاف‌سازی را به نحو احسن انجام دهند.

 • پروژه فائو برای هوشمندتر کردن کشاورزی

  برنامه کاهش تغییرات آب و هوایی در کشاورزی فائو (MICCA) که در سال ۲۰۱۰ به راه افتاد در راستای هوشمندتر‌کردن کشاورزی در برابر تغییرات آب و هوایی کار می‌کند. به گزارش «ایانا» از وب‌سایت فائو، این برنامه بر پایه اینکه چه چیزی برای عملی‌کردن کشاورزی هوشمند منطبق با آب و هوا (CSA) لازم است دانش‌سازی می‌کند. رویکرد این پروژه توسعه تعدادی از عملیات کشاورزی هوشمند منطبق با آب و هوا برای مزرعه‌داران خرد است. این عملیات بر اساس ارزیابی‌های مشارکتی و فرآیندهای مشورتی در سطوح مختلف در دو پروژه آزمایشی در کنیا و تانزانیا انتخاب شده‌اند.

بیشتر