شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • عبور بورس از سودهای ظاهری

  دنیای اقتصاد-زهرا رحیمی: امروز آخرین روز معاملات بورس تهران در سال ۹۵ در حالی به پایان می‌رسد که بازار سهام در این سال اتفاقات مثبت و منفی زیادی را پشت سر گذاشت. هر چند تحت تاثیر عملی شدن برجام در دی ماه سال ۹۴، بسیاری در انتظار یک چهره متفاوت از بورس اوراق بهادار تهران در سال ۹۵ بودند اما در نهایت این بازار نتوانست مطابق با انتظارات ظاهر شود. نماگر این بازار که در ابتدای سال ۹۵ در سطح ۸۰ هزار و ۲۱۹ واحدی قرار داشت، در پایان معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۵ اسفند ماه) در ارتفاع ۷۶ هزار و ۷۳۸ واحدی به کار خود پایان داد و با ثبت زیان ۳/ ۴ درصدی در انتهای جدول بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری کشور قرار گرفت.

 • رشد ۶/ ۰ درصدی بازار سهام در هفته پایانی

  گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران امروز آخرین روز سال ۹۵ را در حالی به پایان می‌برد که سالی سخت را پشت سرگذاشته است. در بازار سهام معامله‌گران در سال ۹۵ همانند دو سال پیش از آن با مشکلات سنتی بازار مواجه بودند کمبود نقدینگی، مشکلات بنیادی شرکت‌ها و رقابت نابرابر بازار سرمایه با بازارهای‌های دیگر موجب شد تا در نهایت بازار کارنامه‌ای بهتر از ۴ درصد زیان برای معامله‌گران به جای نگذارد. تغییر رئیس سازمان در میانه سال نیز نتوانست سرنوشت بازار در سال ۹۵ را تغییر دهد و بازار در شرایطی پیچیده ناشی از وضعیت نامناسب گروه بانکی، بلاتکلیفی در عرضه‌های اولیه و بازار بدهی و انتشار دستورالعمل‌های نه‌چندان اجرایی به پایان سال رسیده است.

 • متغیرهای اثرگذار بر سهام ۹۶

  شهریار هاشمی طباطبایی

  کارشناس بازار سرمایه

  سال ۹۵ در حالی به پایان رسید که بعد از خوش بینی فعالان بورسی در زمستان ۹۴ انتظارات چیز دیگری بود. بازدهی منفی ۴ درصدی در کنار رشد ۲۰ درصدی سکه طلا و بازدهی بدون ریسک ۲۵ درصدی اوراق بدهی، خاطره این سال را برای فعالان بازار سرمایه تلخ کرد. علاوه بر عملکرد کلی بازار، توقف طولانی مدت و سپس بازگشایی نمادها با افت شدید قیمت، موجب ثبت بازدهی منفی برای اکثر سبدهای بورسی در این سال شد. در پایان سال اما پیش‌بینی شرکت‌ها از سودآوری سال ۹۶ عموما با تعدیل مثبت همراه شد.

 • افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی گفت: تاکنون افتتاح حساب برای سرمایه‌گذاران خارجی، نقل و انتقال منابع پولی انجام شده و بحث حساب متولیان کاستودین نیز دنبال می‌شود. شاپور محمدی همچنین افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی را از جمله اقداماتی دانست که در آستانه دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه انجام شده است. وی در پاسخ به این سوال که چه دستاوردهایی را می‌توان در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه از حوزه بین‌الملل انتظار داشت، اظهار کرد: قطعا سرمایه گذاران بین‌المللی می‌توانند با شرکت در این نمایشگاه و همایش، اطلاعات خوبی را به دست بیاورند و امیدواریم با شرکت سرمایه‌گذاران خارجی در این نمایشگاه، این موضوع رخ دهد.

 • صدور مجوز افزایش سرمایه ۷ شرکت در آخرین روز‌های سال

  فارس: رئیس اداره نظارت برانتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس از صدور مجوز افزایش سرمایه برای ۵ شرکت بورسی خبر داد و گفت: تا‌کنون با درخواست افزایش سرمایه شرکت‌های صنعتی پارس مینو، توسعه صنایع بهشهر، نصیر ماشین، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، گروه فن آوا و سرمایه‌گذاری وثوق امین و زرین معدن آسیا موافقت شده است. غلامرضا ابوترابی افزود: هم اکنون بیانیه ثبت و مجوز افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه شرکت صنعتی پارس مینو از مبلغ ۶۳ میلیارد تومان به ۱۲۶ میلیارد تومان مورد موافقت سازمان بورس قرار گرفته که از محل سود انباشته تامین خواهد شد.

بیشتر