شماره روزنامه ۴۱۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۰۱۰

 • تجارت کشور در ۶ اپیزود

  دنیای اقتصاد: بررسی روند صادرات غیرنفتی ایران طی سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۰، نشان می‌دهد بیشترین رشد صادرات مربوط به سال ۱۳۹۳ بوده است؛ به‌طوری‌که در همین سال، دولت حسن روحانی با ورود به دومین سال فعالیتش، با وجود تمامی محدودیت‌ها و موانع به‌ویژه تحریم‌هایی که بر سر راه تجارت خارجی کشور با دنیا، وجود داشته، توانسته است صادرات غیرنفتی ایران را به میزان ۲۰ درصد نسبت به سال اول روی کارآمدنش، افزایش دهد. از سوی دیگر، اگرچه دولت یازدهم در سومین سال حکمرانی خود موفق شد پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی ایران، کارنامه تجارت خارجی کشور، را با تراز بازرگانی مثبت به پایان برساند، اما صادرات غیرنفتی ایران در سال ۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ با افت ۱۶ درصدی از نظر ارزشی روبه‌رو بوده است.

 • دو راه برای چرخیدن چرخ صنایع در سال جدید

  سید حامد واحدی
  عضو هیات رئیسه و خزانه دار اتاق تهران

  امروز اقتصاد ایران به شدت نیازمند حمایت کار و تولید مزیت‌دار ایرانی است. رونق کسب و کار می تواند، زمینه‌ساز خروج از رکود و ایجاد اشتغال برای جوانان کشور شود. به‌خصوص اینکه بحران بیکاری به اصلی‌ترین مشکل اقتصاد کشور بدل شده است. در حال حاضر، برخی از صنایع ایران پا به پای نمونه‌های خارجی رقابت می‌کنند؛ اما برخی از صنایع نیز از نظر کیفیت و قیمت، برای جذب مردم امتیاز زیادی ندارند. در این میان، باید به یک سوال مهم پاسخ داد، کالای داخلی چطور برای مردم مطلوب می شود؟ افزایش کیفیت پس از بهبود شرایط تولید رخ می دهد.

 • ظرفیت حمل‌ونقل ریلی برای توسعه تجارت

  دنیای اقتصاد: نشست مشترک کمیسیون‌ توسعه صادرات، کمیسیون‌ حمل‌ونقل، لجستیک، گمرک و کمیسیون‌ مدیریت واردات اتاق ایران با هدف بررسی فرصت‌های توسعه تجارت بخش ریلی در اتاق ایران برگزار شد.

  رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، لجستیک و گمرک اتاق ایران در این نشست گفت: اقدامات خوبی در دولت فعلی در زمینه حمل‌ونقل ریلی انجام شده است. با توجه به اینکه تعداد واگن و لکوموتیو تغییر چندانی نکرده، نقش مدیریت سازمان راه‌آهن در افزایش راندمان این بخش قابل‌توجه بوده است. امید ملک با تاکید بر نقش حمل‌ونقل در توسعه جوامع مختلف افزود: در ۷۰-۶۰ سال گذشته حمل‌ونقل ریلی بسیار مغفول بوده اما در حال حاضر نگاه دولت و جامعه تغییر کرده است؛ اگرچه هنوز تا شرایط مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

 • سومین هواپیمای ایرباس این هفته وارد کشور می‌شود

  ایرنا: وزیرراه و شهرسازی با اشاره به ورود ۲ فروند هواپیمای ایرباس به ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: سومین فروند هواپیمای ایرباس مدل A۳۳۰ سری ۲۰۰ در ابتدای هفته جاری وارد کشور می‌شود.

  شرکت هواپیمایی ایران ایر از این هواپیما برای مقاصد دور استفاده خواهد کرد. نخستین فروند هواپیمای ایرباس با مدل A۳۲۱ اواخر دی ماه گذشته و دومین فروند آن با مدل A۳۳۰ شنبه گذشته وارد ناوگان ایران ایر شد و هم اکنون پروازهای خود در مسیرهای داخلی را آغاز کرده‌اند. هواپیمای ایرباسA۳۳۰ سری ۲۰۰ قرار است از ۲۸ اسفند تا ۱۷ فروردین ماه در مسیرهای تهران، کیش، مشهد، بندرعباس، شیراز، اصفهان و اهواز پرواز کند.

بیشتر