شماره روزنامه ۴۲۴۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۰۷۳

 • راه عبور از خام‌فروشی نفت

  دنیای اقتصاد: «جلوگیری از خام‌فروشی» در حالی یکی از دغدغه‌های بزرگ در صنعت نفت به شمار می‌رود که یک بررسی نشان می‌دهد سطح خام‌فروشی ایران با کشوری مانند عربستان سعودی در یک جایگاه قرار دارد. بر این اساس در حالی‌که تولید نفت خام ایران پس از لغو تحریم‌ها و در حال حاضر به حدود ۸/ ۳ میلیون بشکه در روز رسیده است، چیزی حدود ۷/ ۱ میلیون بشکه از این میزان تولید به مصرف پالایشگاه‌های کشور می‌رسد که می‌توان گفت حدود ۵۰ درصد از کل تولید نفت‌خام را شامل می‌شود و میزان باقی‌مانده نیز به صادرات اختصاص داده می‌شود.

 • نحوه انتخاب غول‌های نفتی از سوی مناطق نفت‌خیز جنوب

  ایسنا: مسوول کارگروه توسعه میادین نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب با تاکید بر اینکه الگوی قراردادی مناطق نفت‌خیز جنوب مورد حمایت وزارت نفت است، توضیحاتی را درمورد نحوه انتخاب شرکت‌های بزرگ نفتی برای توسعه میادین تحت سرپرستی مناطق نفت‌خیز ارائه کرد. احمد محمدی در مورد الگوی قراردادهای نفتی که از سوی مناطق نفت‌خیز جنوب طراحی‌شده، تصریح کرد: بعد از رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز الگوی قراردادی پیشنهادی را به شرکت ملی نفت ایران ارائه داد تا در کنار سایر الگوهای قراردادی و از جمله قراردادهای جدید نفتی و در صورت موافقت شرکت ملی نفت ایران بتواند برای میادین تحت سرپرستی خود اقدام به جذب سرمایه کند، این الگو پس از چندین جلسه بحث و بررسی ۱۴ مهر ۱۳۹۵ به تصویب هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران رسید و به مناطق نفت‌خیز ابلاغ شد.

 • اوپک نیازی به نشست فوق‌العاده ندارد

  شانا: وزیر انرژی امارات اعلام کرد برگزاری نشست فوق‌العاده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ضرورتی ندارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات اعلام کرد: برای برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک پیش از نشست عادی آن در ماه نوامبر امسال، ضرورتی احساس نمی‌کند. قرار است نشست عادی بعدی اوپک، ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی (نهم آذر‌ماه) در وین برگزار شود. مزروعی گفت: کسی درباره نشست اضطراری صحبت نمی‌کند؛ ما در آغاز توافق هستیم و باور دارم باید کمی به آن زمان بدهیم.

 • بازگشت رسمی غول نفتی ایتالیا در ایران

  ایسنا:‌ تفاهم‌نامه اصولی (MOU) بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی انی ایتالیا در سه‌شنبه جاری برای مطالعه توسعه میدان گازی کیش و میدان نفتی دارخوین امضا خواهد شد. میدان گازی کیش که در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد، طی لرزه‌نگاری دو بعدی در سال ۱۹۶۸ شناسایی شد. اولین چاه این میدان گازی در ۲۶ مه ‌۱۹۶۸ از سوی شرکت اسکو برای ارزیابی پتانسیل هیدروکربوری افق آسماری، گروه بنگستان، خامی و دهرم حفاری شد. حجم گاز درجای میدان در حالت موردانتظار حدود ۴۸ تریلیون فوت مکعب با ضریب بازیافت ۷۵ درصد و حجم میعانات گازی در‌جای میدان در حالت مورد انتظار حدود ۵۱۴ میلیون بشکه تخمین زده شده است.

 • مذاکره ایران و عراق برای توسعه میدان‎های مشترک

  ایرنا: مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی اعلام کرد مذاکره با عراق با هدف ارائه مدل توسعه واحد برای مخزن‌های مشترک در آینده نزدیک از سر گرفته می‌شود. به گزارش شرکت ملی نفت، احمد رجبی افزود: یکپارچه شدن مخازن مشترک به این معناست که کشورهای دارای چنین مخزن‌هایی همه اطلاعات مخزنی خود مانند لرزه‌نگاری، تولید و حفاری چاه‌ها را به اشتراک بگذارند و با ارائه یک مدل واحد توسعه‌ای، همگام با هم و براساس میزان سهم، عملیات توسعه و برداشت از مخزن را انجام دهند. وی ادامه داد: اکنون کشورهایی که در دریای شمال مخزن مشترک دارند از همین شیوه برای توسعه و برداشت از میدان‌های مشترک استفاده می‌کنند و نفت مرکزی نیز تمایل دارد از این روش برای توسعه میدان‌های مشترک با عراق استفاده کند.

بیشتر