شماره روزنامه ۶۰۱۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۶۰۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۶۰۱۷

 • پادزهر اجاره‌نشینی

  دنیای اقتصاد: درمان «تورم بالای اجاره مسکن» از نگاه صاحب‌نظران، با دو نسخه فوری و بلندمدت، امکان‌پذیر است. نرخ رشد اجاره‌بهای کشوری در مقایسه با رشد سایر هزینه‌های خانوار، واگراتر شده و این گسل، «شرایط سخت» برای مستاجرها به‌وجود آورده است. یک راه مهار فشار اجاره‌بها، تبدیل «مسکن‌سازی دولتی» به «عرضه مسکن اجاره‌ای» است. اما پادزهر اصلی برای «بهبود شرایط اجاره‌نشینی»، رشد قدرت خرید از طریق کاهش تورم است. در این میان، افت جذابیت سفته‌بازی در بازارهای دارایی می‌تواند عایدی پایین اجاره‌داری را به‌صورت نسبی ارتقا دهد.
 • مهلت ۴۸ ساعته استانداران برای تعیین اجاره‌‌بها

  دولت برای تعیین سقف مجاز افزایش اجاره‌‌بها در هر استان، به استانداران، مهلت ۴۸ ساعته داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه وشهرسازی، دیروز، با اشاره به قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن واجاره‌بها که از مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد و در دستور کار قرار گرفت، گفت: به شورای مسکن استان‌ها اختیار داده شد که سقف اجاره‌بها را طبق این قانون تعیین و به شورای عالی مسکن اعلام کنند تا ظرف یک هفته پاسخ به آنها داده شود و شاهد مداخله منظم و قانونی در بازار مسکن باشیم.
 • تامین مالی مسکن با انتشار اوراق

  تامین مالی بخشی از منابع ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از مسیر انتشار ۱۰۰‌ هزار میلیارد تومان اوراق مالی، با قید فوریت در دستور کار قرار گرفت. در جلسه روز گذشته شورای عالی مسکن که به ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری و مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، مقرر شد با قید فوریت با تشکیل جلسه‌‌‌ای با حضور سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پیگیری‌های لازم جهت انتشار ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان اوراق مالی ظرف مدت یک هفته انجام شود و بانک‌هایی که اقدام به خرید اوراق مذکور می‌کنند مبلغ مذکور به عنوان سهمیه ابلاغی در موضوع تسهیلات ماده (۴)‌‌‌ قانون جهش تولید مسکن بانک مذکور لحاظ شود.
 • نبض قیمت آپارتمان‌‌‌‌‌‌های جوان منطقه ۴

  دنیای‌اقتصاد، گروه مسکن و شهری: واحدهای مسکونی با سن بنای ۵ تا ۱۰ سال را از یکسو، آپارتمان‌‌‌‌‌‌های میانسال در بازار معاملات مسکن عنوان می‌‌‌‌‌‌کنند و از طرف دیگر، این دسته از خانه‌‌‌‌‌‌ها، در گروه واحدهای جوان محسوب می‌‌‌‌‌‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر