• سال ورود اقتصاد به پناهگاه

  روند قیمتی دارایی‌های امن از ورود اقتصاد به پناهگاه در سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهد. طلا از ابتدای ۲۰۲۰ تاکنون رشد بیش از ۳۳ درصدی را به ثبت رسانده که از سال ۱۹۷۹، یعنی ۴۱ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. نقره نیز که این روزها در سقف ۷ساله قیمتی خود است، با بیش از ۵۰ درصد رشد ارزش، یکی از بازارهای پیش‌رو در سال جاری است. اما مرور عملکرد شاخص‌های سهام نشان می‌دهد در سالی که رکود بی‌سابقه‌ای در آن حاکم است، این بازارها رشد چشمگیری نداشته‌اند.
 • مرزشکنی غیرمنتظره در بازار ارز

  گذر اونس از مرز ۲ هزار دلار و انفجار بیروت کافی بود تا نگرانی به بازارهای داخلی نیز سرایت کند. اولی سکه را هیجانی کرد و دومی بازار ارز را. روز چهارشنبه، سکه تمام بهار آزادی از محدوده مهم ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی عبور کرد و دلار سد مقاومتی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را شکست. به گفته فعالان، از همان ابتدای روز رگه‌های تمایلات افزایشی معامله‌گران آشکار بود؛ کمتر معامله‌گری در بازار سکه حاضر به فروش بود و شکست مرز ۲ هزار دلاری اونس در بازارهای جهانی موجب شده بود که بازیگران بازار داخلی نیز برای سکه قیمت‌های بالاتری را مطالبه کنند.
 • تانگوی آرژانتین با انباشت بدهی‌ها

  اگرچه ایجاد بدهی یکی از راه‌های تامین منابع دولت است، اما ایجاد بدهی دولت باید بر مبنای یک سازوکار مشخص باشد، یکی از کشورهایی که تجربه تلخی در ایجاد بدهی داشته و در مرز ورشکستگی قرار دارد، آرژانتین است. میزان بدهی‌های این کشور به ۹۲ درصد تولید داخلی آن رسیده است. حال از نگاه صندوق بین‌المللی پول، آرژانتین باید بیش از نیمی از بدهی‌های خود را تعیین تکلیف کند. در حال حاضر، دولت یک پیشنهاد برای مصالحه با اعتباردهندگان انجام داده است و در صورتی که این پیشنهاد مورد توافق نگیرد، دولت آرژانتین باید به فکر استقراض دوباره از صندوق باشد. رشد اقتصادی این کشور نیز در سال گذشته منفی ۱/ ۲ درصد از سوی صندوق بین‌المللی پول در نظر گرفته شده است.
 • مختصات اقتصاد چین در پسا کرونا

  در حالی که اقتصادهای اروپا و ایالات متحده آمریکا همچنان به دلیل شیوع ویروس کرونا در حال لاغر شدن هستند و همه‌گیری، کشورها را مجبور به تعطیلی و خریداران را وادار به خانه‌نشینی کرده است اما اقتصاد چین به‌عنوان دومین اقتصاد جهان پس از چند ماه رکود، بار دیگر در حال رشد است.
 • بازخورد اقتصادی پایتخت از کرونا

  پایتخت‌نشینان که در سال‌های اخیر به دلیل برخورداری از سطح بالاتری از رفاه اجتماعی، سبک زندگی متفاوتی را در پیش گرفته‌اند، حالا زیر سایه کرونا مجبور هستند تا بخشی از رفتارهای اقتصادی خود را تغییر دهند.
 • نرخ تورم ترکیه کاهشی شد

  نرخ تورم در ترکیه در ماه جولای در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته با رقمی کمتر از انتظارات یعنی ۷۶/ ۱۱ درصد کاهش پیدا کرد تا به‌دنبال خروج تدریجی اقتصاد این کشور از قرنطینه، روند دو ماه اخیر معکوس شود.
 • وضعیت مناسب اقتصاد سوئد در اتحادیه اروپا

  تولید ناخالص داخلی سوئد در سه ماهه دوم سال با رکورد ۶/ ۸ درصد کاهش پیدا کرد؛ این رقم در سه ماه پیش از آن ۲/ ۸ درصد بود با این حال، عملکرد اقتصادی این کشور در مقایسه با سایر اروپا به مراتب بهتر است.
 • آسیب کرونا به اقتصاد آلمان

  بر اساس تخمین‌های یک موسسه تحقیقاتی در آلمان، شهروندان این کشور صدها میلیارد دلار از درآمدشان را در نتیجه بحران کرونا از دست خواهند داد. تولید ناخالص داخلی در آلمان نیز بیش از ۶ درصد کاهش خواهد داشت.
 • کاهش ۷۴ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دبی در نیمه نخست ۲۰۲۰

  براساس اعلام دولت دبی، به‌دنبال رکود ناشی از پاندمی کرونا در بسیاری از بخش‌های جهان، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این منطقه در نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد ریزش کرده است.
 • شناسه تازه برای سبدها

  اطلاعیه آغاز دوره معاملاتی قراردادهای آتی شاخص در حالی روی سایت سازمان بورس قرار گرفته است که این قراردادها از ۱۹مرداد تا اسفند ۱۳۹۹ قابل معامله هستند. اگرچه این ابزار پیش از این نیز وجود داشته اما دوره معاملاتی قرار داد آتی سبد سهام روی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ اقدامی است که می‌تواند به توسعه ابزار‌های مالی در بازار سرمایه منجر شود.
 • سلطنت برند‌های داخلی

  با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در زمان تحریم و آینده مبهم نفت در اقتصاد جهانی، لزوم توجه به صنایع غیرنفتی بیش از گذشته احساس می‌شود. می‌توان گفت آینده اقتصاد کشور ما در گرو توجه به این صنایع است.
 • بازار - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

 • برند سرخابی‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد

  این چندمین بار است که وزیر ورزش و جوانان بر طبل واگذاری دو تیم محبوب تهرانی می‌کوبد. به گفته او تمام سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به مردم می‌رسد و دولت هیچ سهمی را از این دو باشگاه برای خود نگه نمی‌دارد. دیدگاه وزیر ورزش در حالی مطرح می‌شود که حرف و حدیث در مورد واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت بالا گرفته؛ چند سال است که بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس و عرضه آنها در بورس تهران مطرح است اما مشکلات به وجود آمده مانع از تحقق این هدف شده اگرچه رئیس‌جمهوری و هیات دولت نیز بارها بر خصوصی شدن دو باشگاه تاکید کرده‌اند.
 • روز ۶ میلیونی بورس تهران

  پرونده بورس تهران در نیمه نخست تابستان با ثبت رشد ۶۰ درصدی شاخص کل بسته شد و این نماگر بر فراز سوپرکانال دو میلیون واحد ایستاد. سهامداران در این مدت میانگین روزانه ۴/ ۱ درصد سود به خانه بردند. ضمن آنکه شاهد افزایش ۸۷ میلیارد دلاری ارزش کل بازار بودیم و بیش از ۵۶ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی جذب سهام شد. در عین حال طی آخرین روز کاری با ثبت رکوردی جدید در جریان عرضه‌های اولیه، شاهد مشارکت بیش از ۶ میلیون نفری در بورس تهران بودیم.
 • تقویت موتور تامین مالی بورس

  دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از محل صرف سهام دیروز به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
 • «وتجارت» به سود رسید

  مجمع عمومی عادی سالانه بانک تجارت برای تصویب عملکرد سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ با حضور اکثریت صاحبان سهام برگزار شد. سهامداران بانک تجارت با شرکت در مجمع عمومی عادی سالانه این بانک به ریاست رزازان، رئیس هیات مدیره بانک تجارت، مهر تایید بر عملکرد مالی این بانک در سال ۱۳۹۸ زدند. در این مجمع که راس ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه پانزدهم مردادماه در محل هتل انقلاب برگزار شد، رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت گزارش مبسوطی از اقدامات این بانک در سال ۱۳۹۸ ارائه کرد.
 • روز ۶ میلیونی بورس تهران

  در حالی آخرین یافته‌های «دنیای اقتصاد» حکایت از مشارکت فعال ۹۰۰ هزار نفری در عرضه‌های اولیه سهام داشت که طی معاملات روز چهارشنبه، بازار سهام میزبان عرضه اولیه دو شرکت جدید بود. عرضه‌هایی که رکورد مشارکت را جابه‌جا کردند و شاهد حضور فعال حدود ۵/ ۵ میلیون نفری سهامداران بودند. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۰۰ هزار فعال بورسی در عرضه‌های اولیه نیز مشارکت می‌کنند.
 • تغییرات دیروز شاخص کل بورس - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

 • تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

 • نبض بازار سهام - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

 • ضرورت تقویت قوانین، ابزار‌ها و نهاد‌های بازار‌ سرمایه

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین ساز و کار‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند که با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیر حرفه‌ای را از حالت مستقیم به حالت غیر مستقیم تبدیل می‌کنند و از این رهگذر، مزایای متعددی برای بازار سرمایه و سرمایه‌گذار فراهم می‌آورند. در سال‌های اخیر خوشبختانه جایگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال تقویت است، به گونه‌ای‌که هم اکنون بیش از ۱۰درصد از نقدینگی کل کشور در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری شده است. عملکرد موفق نهاد‌های مالی به ویژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری که نقش اساسی در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس و هدایت پس‌انداز‌های خرد و متوسط جامعه دارند می‌تواند نقش بسزایی در رشد اقتصادی داشته باشد. زیرا دستیابی به رشد بلندمدت و مداوم اقتصادی نیازمند تجهیز و تخصیص بهینه منابع در سطح اقتصاد است. از سوی دیگر جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خرد به مشارکت در بازار سرمایه از طریق این نهاد‌ها به شدت بستگی به روند ریسک و بازدهی این قبیل نهاد‌های مالی دارد.
 • ارسال کمک‌های پزشکی به بیروت

  انفجار عصر سه‌شنبه در بندر بیروت که کشته و زخمی‌های زیادی را به جا گذاشت، واکنش‌هایی را به همراه داشت و مقامات بسیاری از کشورها با ارسال پیام یا از طریق تماس تلفنی با دولت و ملت لبنان ابراز همبستگی کردند. از جمله این کشورها، جمهوری اسلامی ایران است که با ارسال پیام‌های بسیار و ابراز همدردی، آمادگی خود را برای کمک به دولت و ملت لبنان اعلام کرده است. همچنین قرار بود براساس اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان شب گذشته یک هواپیمای ایرانی حامل تیم پزشکی و کمک‌های انسانی و دارویی عازم بیروت شود.
 • صندوق سرمایه‌گذاری مختلط ابزار کاهش ریسک

  طی ماه‌های اخیر، ورود بیش از ۳ میلیون کد بورسی جدید به بازار سرمایه منجر به رشد چشمگیر شاخص شده است و یکی از طلایی‌ترین دوران بورس را رقم زده است. مواجهه عامه مردم با سرمایه‌گذاری سبب شده است نیاز به آموزش و سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بیش از پیش اهمیت خود را نشان دهد. بسیاری از کارشناسان حوزه بازار سرمایه به تازه‌واردان توصیه می‌کنند از ورود مستقیم به معاملات سهام خودداری کنند و برای بهره‌بردن از فرصت بالقوه سرمایه‌گذاری در بازار بورس، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سه دسته تقسیم می‌شوند: صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط.
 • وعده گشایش اقتصادی درهفته آینده

  درآستانه ۸سالگی دولت، حسن روحانی رئیس‌جمهوری از احتمال وقوع گشایشی در مسائل اقتصادی کشور طی هفته آینده خبرداد. وی روز گذشته درجلسه هیات دولت با اشاره به جلسه اخیر سران قوا با یکدیگرگفت: در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود انشاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کند و ما اعلام کنیم، گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد و دست دولت مقداری باز می‌شود.
 • هم‌اندیشی برای وضعیت هسته معاملات

  روز گذشته اکثر توییت‌‌های کاربران درباره حادثه انفجار در بیروت بود. حتی افرادی که خیلی اخبار روز را دنبال نمی‌کنند و فقط درباره بازار‌ها و بورس مطالبی در صفحه‌ خود منتشر می‌کنند هم روز گذشته یا سکوت کرده بودند یا درباره بیروت نوشته بودند. با این حال هشتگ هسته معاملات و شستا جزو هشتگ‌های پرکاربرد در میان کاربران فعال در بازار سرمایه بود. چندتایی از توییت‌های پر بازدید و پر بحث را اینجا مرور می‌کنیم.
 • اهمیت استراتژیک ایران برای چین

  به دنبال مطرح شدن انعقاد توافق‌نامه‌ای ۲۵‌ساله میان ایران و چین، نشریه مرکز مطالعات بین‌الملل و استراتژیک، ابعاد و پیامد‌های این توافق احتمالی را بررسی کرد. این تحلیل با اشاره به اهمیت استراتژیک ایران برای چین تاکید کرده ‌است که به دنبال این توافق، تهران و پکن می‌توانند به متحدان استراتژیک یکدیگر تبدیل شوند. در ادامه این تحلیل آمده‌ است که انعقاد این توافق می‌تواند مقدمه‌ای برای به چالش کشیدن ایالات‌متحده از سوی چین در خلیج‌فارس و اقیانوس هند باشد.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و اوکراین درباره سانحه هواپیمای اوکراینی

  وزرای امورخارجه ایران و اوکراین درباره نتایج سفر اخیر هیات مذاکره‌کننده ایرانی به کی‌یف برای پیگیری روند رسیدگی به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت‌وگو کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در گفت‌وگوی تلفنی دیروز وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و اوکراین نتایج سفر اخیر هیات مذاکره‌کننده ایرانی به کی‌یف برای پیگیری روند رسیدگی به سانحه سقوط هواپیمای PS۷۵۲ اوکراین مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
 • تلاش جدید آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

  شبکه بلومبرگ در گزارشی مدعی شد آمریکا پیش‌نویس جدیدی از قطعنامه‌ای که خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده و متن یک نسخه از آن به رویت بلومبرگ رسیده است.
 • ادعای مشاور بایدن درباره چگونگی تعامل با ایران

  یکی از مشاوران نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مدعی است او در صورت پیروزی، همزمان با تعامل با ایران مانع دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی می‌شود. «آرون کیاک» مدیر امور یهودیان در ستاد انتخاباتی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گوید اگر در این انتخابات پیروز شود، به مسیر تعامل دیپلماتیک با ایران بازمی‌گردد.
 • توییت سفیر ایران در فرانسه درخصوص عهدشکنی آمریکا

  سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه عنوان کرد: چگونه در این زمانه یک عضو شورای امنیت با نقض عهد و خروج از معاهده‌ای که خود عضوی از آن بود و دیگر نیست، سایر شرکای توافق را نیز به عهدشکنی و پیروی از سیاست‌های تحریمی خصمانه خود فرامی‌خواند.
 • افزایش تعداد بیماران بدحال کرونایی در بیمارستان‌ها

  آخرین گزارش‌های رسمی در ایران از افزایش تعداد بیماران بدحال کرونایی حکایت دارد. وزارت بهداشت در جدیدترین گزارش آماری خود تعداد مبتلایانی که در وضعیت شدید و وخیم این بیماری قرار دارند را ۴ هزار و ۱۲۹ نفر اعلام کرد. همزمان سازمان نظام پزشکی کشور نیز از افزایش تعداد بیماران بدحال کرونایی در بیمارستان‌ها خبر داد؛ موضوعی که دیروز علیرضا سلیمی معاون این سازمان در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام و تاکید کرد: الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها تغییر کرده است. در اسفند با توجه به اینکه علم کمتری هم نسبت به کرونا وجود داشت مراجعان عمومی مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها بیشتر بودند اما اکنون افرادی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند عموما افراد بد حال هستند که به تخت ویژه نیاز دارند به همین علت با کمبود تخت ICU مواجه هستیم.
 • موافقت رهبر انقلاب با عفو برخی محکومان

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات ۲ هزار و ۱۳۵ تن از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند. سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضائیه به مناسبت فرا رسیدن اعیاد سعید قربان و غدیر خم در نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات این محکومان را که پرونده‌های عفو آنان در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده و واجد شرایط لازم تشخیص داده شده‌اند، ارائه کرد که این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد قبول حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفت.
 • مخالفت جهانگیری با کالابرگ

  معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه استفاده از سیستم کالابرگ نیازمند سازوکار گسترده تامین و توزیع کالا از سوی دولت است، گفت: ما می‌توانیم کالای مورد نیاز مردم را به وفور تامین کنیم و احساس نمی‌کنیم که ساز و کار کالابرگ ضرورت داشته باشد. اسحاق جهانگیری در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره موضوع کالابرگ گفت: ما تا این لحظه با کالابرگ موافق نیستیم. علت آن هم این است که کالابرگ به این معناست که دولت باید خود تامین‌کننده و توزیع‌کننده بوده و کالا را به اقصی نقاط کشور برساند. معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: در دوران جنگ ستاد بسیج اقتصادی، کارگروه‌ها و مراکز تهیه و توزیع و تشکیلات وسیعی وجود داشت که کالا را از هر جایی که تامین می‌کرد، به سیستم توزیع در سراسر کشور می‌رساند و بعد با کالا برگ آن را تسویه می‌کرد که در این سال‌ها این سیستم کاملا به هم خورده و ‌نظام تقریبا آزادی از نظر کالا در کشور شکل گرفته است. جهانگیری تاکید کرد: کسی که می‌خواهد موضوع کالابرگ را مطرح کند، باید ساز و کار دولتی آن را ایجاد کند و ایجاد آن ساز و کار به معنای هزینه سنگین و نیروی انسانی بسیار زیاد و یک شبکه توزیع مناسب است.
 • اصلاح رویه در برخورد با مطبوعات

  سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: قوه‌قضائیه در برخورد با بخش‌های مختلف ازجمله جامعه مطبوعاتی اصلاح رویه و بازنگری داشته است و سعی کردیم سختگیرانه برخورد نکنیم البته چک سفید امضا هم به کسی نداده‌ایم. رویه قضایی در برخورد با تخلفات توام با مداراست. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضائیه در برنامه چاپ اول شبکه خبر، همچنین در مورد وضعیت زندان‌ها با تاکید بر اینکه، بعضا در رسانه‌های معاند تحریف صورت می‌گیرد گفت: امروز حدود ۶۰ هزار نفر از زندانیان ما در مرخصی هستند و از صدهزار نفر با عنایت مقام معظم رهبری و عفوی که در عید گذشته داده شد تعدادی آزاد شدند و از تسهیلات قانونی استفاده کردند.
 • امروز؛ آغاز سومین کنکور کرونایی کشور

  پس از برگزاری دو آزمون دکترای وزارت بهداشت و علوم برای ورود داوطلبان به دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر‌پزشکی در هفته‌های گذشته، آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ به‌عنوان سومین آزمون کرونایی کشور از صبح امروز ۱۶ مرداد آغاز می‌شود و فرآیند برگزاری آزمون طی روزهای جمعه ۱۷ و شنبه ۱۸ مرداد نیز ادامه دارد؛ آزمونی که بر اساس گزارش «ایسنا» ۶۹۱ هزار و ۹۶۸ نفر برای کسب ۱۵۷ هزار صندلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در آن به رقابت می‌پردازند.
 • ۱۲ طرح ضدآمریکایی در مجلس

  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از بررسی ۱۲ طرح ضدآمریکایی در این کمیسیون خبر داد و گفت: قصد داریم هزینه‌های هرگونه اقدام آمریکا علیه ایران را برای این کشور افزایش دهیم. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مجتبی ذوالنوری همچنین گفت که طرح دوفوریتی توقف اجرای پروتکل الحاقی در دستور کار هیات رئیسه مجلس است و به زودی در دستور کار صحن قرار می‌گیرد.
 • واکنش سخنگوی دولت به گزارشی درمورد کرونا

  علی ربیعی سخنگوی دولت در مورد واکنش دولت به گزارش بی‌بی‌سی در مورد پنهان‌کاری در زمینه آمار و ارقام مربوط به کرونا اظهار کرد: این موضوع بارها از سوی ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت مورد اشاره قرار گرفته است. در ایران همانند بسیاری کشورهای دنیا آمار ابتلا و مرگ‌و‌میر به این بیماری بر اساس تست PCR مشخص و به‌طور قطعی اعلام می‌شود. ما در ایران حتی افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سالمندان مبتلا که دارای تست مثبت هستند را جزو آمار قطعی اعلام می‌کنیم در حالی‌که در بسیاری از کشورهای جهان اساسا این دو گروه را اعلام نمی‌کنند.
 • اجرای یک حکم «قصاص» در رابطه با حوادث دی ماه ۹۶

  دادگستری کل استان اصفهان از اجرای یک حکم قصاص در رابطه با اعتراضات دی‌ماه ۹۶ خبر داد. به گزارش «ایسنا» روابط عمومی دادگستری کل استان اصفهان اعلام کرد: «بامداد امروز (روز گذشته )حکم قصاص مصطفی صالحی که در جریان اغتشاشات دی‌ماه سال ۱۳۹۶ پاسدار شهید شاه سنایی را به ضرب گلوله به قتل رسانده بود، به تقاضای اولیای دم به اجرا درآمد. این حکم پس از رسیدگی در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان و تایید دیوان‌عالی کشور و طی سایر تشریفات قانونی صبح امروز اجرا شد.»
 • تذکر پلیس به پاساژهای «علاءالدین» و «ارگ»

  رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی پایتخت گفت: در بررسی‌ها مشخص شد پاساژهای «علاءالدین» و «ارگ» که از اماکن صنفی پرتردد هستند پروتکل‌های بهداشتی را به درستی رعایت نمی‌کنند که تذکرات لازم به آنها ابلاغ شد. سرهنگ «نادر مرادی» اظهار کرد: متاسفانه در برخی از اماکن مانند پاساژها، پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت کامل و جامع رعایت نمی‌شود که این امر موجب افزایش نگرانی مردم شده است.
 • ترخیص علی لاریجانی از بیمارستان

  علی لاریجانی رئیس سابق مجلس که هفته پیش بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستانی در تهران بستری شده بود، با طی مراحل درمان وکسب بهبودی از بیمارستان مرخص شد. لاریجانی یک بار دیگر نیز به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده بود.
 • آخرین وضعیت حمید بقایی

  مهران عبدالله‌پور، وکیل مدافع حمید بقایی، درخصوص زمان ترخیص او از بیمارستان اعصاب و روان گفت: او باید تا زمانی که معالجه شود، بستری باشد بنابراین فعلا که بیمارستان هستند و پزشکان باید تشخیص دهند چه زمانی او مرخص شود. وی در حال حاضر تحت درمان است.
 • انفجار بمب صوتی در زاهدان

  قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق کشور با صدور اطلاعیه‌ای از مجروح شدن چهار نفر از ماموران انتظامی شهرستان زاهدان بر اثر انفجار بمب صوتی بامداد امروز چهارشنبه در یکی از خیابان‌های این شهر خبر داد.
 • تکذیب صدور دستور قضایی برای ممنوعیت دوچرخه سواری زنان

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی صدور دستور قضایی به منظور ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه در شهر مشهد مقدس را تکذیب کرد. در پی انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه در شهر مشهد مقدس با دستور قضایی، محمدحسین درودی، ضمن تکذیب این مطالب عنوان کرد: دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی هیچ‌گونه دستور قضایی در این زمینه صادر نکرده است.
 • هشدار کرونایی به دیابتی‌ها

  مینومحرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با یادآوری اینکه همه دیابتی‌ها پرخطر محسوب نمی‌شوند و فقط افراد دارای دیابت کنترل نشده و چاقی مفرط در خطر بیشتری هستند، توصیه کرد زدن ماسک و رعایت فاصله فیزیکی و قرار داشتن در جریان هوا از ملزوماتی است که این افراد باید بیشتر توجه کنند.
 • مهران مدیری به‌دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد

  مهران مدیری، کارگردان سریال‌های تلویزیون و بازیگر شناخته شده تلویزیون که این شب‌ها کارگردانی برنامه «دورهمی» را برعهده دارد،‌ دیروز دچار عارضه قلبی شد و به بیمارستان منتقل شد.
 • تاوان اشتباه تا کی؟

  کسانی که دوران اولیه پس از انقلاب را تجربه کرده‏اند، به‏خوبی آگاهند که فضای به شدت عدالت‌خواهانه بعد از پیروزی انقلاب و غلبه نگاه‌های چپ در آن دوران به اعمال دیدگاه‏های بعضا مغایر با نظرات بزرگان اسلام‏شناس منجر شد و لطماتی سنگین به کشور به‏خصوص در حوزه اقتصاد و ثروت ملی وارد ساخت. تصویب اصل۴۴ قانون اساسی به‏عنوان یک ایده مبنایی، یکی از اقدامات بود.
 • اندوه لبنـان

  در دو انفجار سهمگین در بیروت، پایتخت لبنان، ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. این انفجار به شکل قارچ بزرگی رخ داد که گویی انفجار هسته‌ای رخ داده است.کارشناسان شدت انفجار را به اندازه یک بمب اتم کوچک می‌دانند و موسسه لرزه نگاری اردن اعلام کرد که این انفجار در حد زلزله۵/ ۴ ریشتری بوده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  بر خلاف بسیاری از آمریکایی‌ها، کیسینجر بدون امید، بدون انتظارات و یقینا بدون اعتماد به عملکرد دموکراسی یا اجتناب‌ناپذیریِ پیشرفت زندگی کرده است. استدلال او این است که سیاست باید از آن نقطه شوم آغاز شود. این الهام بخش‌ترین یا دلهره‌آورترین چشم‌انداز نیست اما آیا کسی وجود دارد که به جهان امروز بنگرد و بگوید که بدبینی او نسبت به خوش‌بینی اطمینان‌بخش کاندولیزا رایس یک مبنای معقول‌تر برای سیاست خارجی نیست؟ به همین دلیل است که با توجه به وضع فعلی روابط بین‌الملل، احمقانه – و حتی خطرناک- است که او را نادیده بگیریم. درس‌هایی که او می‌کوشد به ما بیاموزد ممکن است خوشایند بسیاری‌ها نباشد اما آن درس‌ها مهم‌تر از قبل هستند. این کتاب از میانه داستان آغاز می‌شود، با مشارکت آمریکا در شیلی در سال ۱۹۷۹ که موجب شد سالوادور آلنده چپگرا پیروز ریاست‌جمهوری شود.
 • افزایش شانس رایس برای معاونت بایدن

  با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر آمریکا، کنجکاوی درباره انتخاب معاون جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌ها بیشتر می‌شود. دنیل لازار، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی به رادیو اسپوتنیک گفت گرچه سوزان رایس گزینه‌ای عالی نیست اما ممکن است در کنار بایدن ظاهر شود.
 • نفوذ هکرها به ایمیل وزیر بریتانیایی

  دو منبع مطلع می‌گویند اطلاعات محرمانه مربوط به تجارت بریتانیا و آمریکا که قبل از انتخابات سراسری بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۹ به بیرون درز کرد توسط هکرهای روس از حساب‌ ایمیل‌های لیام فاکس وزیر سابق تجارت خارجی بریتانیا سرقت شده بود. این دو منبع که حاضر نشدند نامشان در گزارش فاش شود، گفتند که هکرها چند بار در فاصله ۱۲ ژوئیه تا ۲۱ اکتبر سال گذشته به‌ ایمیل‌های لیام فاکس رخنه کرده بودند. این منابع حاضر نشدند بگویند دقیقا چه گروهی از هکرهای روس این حملات را انجام داده‌اند ولی تاکید کردند که روش کار آنها شبیه حملات گروه‌های وابسته به دولت روسیه بوده است. بخشی از اطلاعاتی که به سرقت رفته شش مدرک مربوط به جزئیات مذاکرات تجاری بین دولت‌های بریتانیا و آمریکا بود که خبرگزاری رویترز سال گذشته خبر سرقت و افشای آنها را در وب‌سایت‌های روسی گزارش داد. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، ماه گذشته ضمن تایید این خبر گفته بود «عوامل روسیه از طریق انتشار گسترده اسناد حکومتی که سرقت کرده بودند تلاش کردند در انتخابات بریتانیا دخالت کنند.» خبرگزاری رویترز نمی‌تواند دقیقا مشخص کند که کدامیک از اسناد وزیر تجارت بریتانیا به سرقت رفته و در چه زمانی به بیرون درز کرده است. لیام فاکس که هنوز از اعضای محافظه‌کار پارلمان بریتانیا است، روز ۲۴ ژوئیه سال گذشته از مقام وزارت استعفا کرد؛ در نتیجه مشخص نیست که در زمان سرقت اطلاعات او هنوز وزیر تجارت بریتانیا بوده است یا نه. یک سخنگوی دولت بریتانیا روز دوشنبه گفت: «تحقیقات در مورد نحوه سرقت این اسناد هنوز ادامه دارد و به همین دلیل اظهار نظر در مورد آن درست نیست.» او افزود: «دولت بریتانیا برای حفاظت از اسناد حکومتی سیستم ایمنی مناسبی دارد.»
 • بدترین مدیریت کرونا در آمریکا

  دو سوم مردم آمریکا بر این باورند که مدیریت ترامپ در مهار ویروس کرونا بدتر از همه کشورهای دنیا بوده است. براساس تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده، ۵۹ درصد آمریکایی‌ها حامی دستورالعمل اجباری دو هفته‌ای ماندن در خانه برای کاهش انتشار سریع ویروس کرونا هستند. بیش از نیمی از آمریکایی‌ها که در نظرسنجی مشترک ایپسوس- ان‌پی‌آر شرکت کرده‌اند، از دستورالعمل اجباری سراسری دو هفته ماندن در خانه برای جلوگیری از انتشار سریع ویروس کرونا حمایت می‌کنند. اما چرا چنین دستورالعملی اهمیت دارد؟ براساس آمار منتشر شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ و شمار مبتلایان بستری شده در ایالات متحده در حال افزایش است و تاکنون بیش از ۱۶۰ هزار نفر در اثر این بیماری در آمریکا جان خود را از دست داده‌اند. حدود دو سوم از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی هم بر این باورند که نحوه مقابله دولت با این بیماری همه‌گیر بدتر از سایر کشورهای جهان بوده است. ضمن آنکه ۶۲ درصد پاسخ دهندگان از یک راهبرد واحد و ملی برای بازگشایی مشاغل پشتیبانی می‌کنند و ۶۰ درصد نیز طرفدار یک راهبرد مشابه برای مدارس‌هستند. ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان معتقد هستند که کارگران باید برای این دو هفته ماندن در خانه دستمزد دریافت کنند و ۵۵ درصد نیز حامی ممنوعیت موقت سفرهای بین ایالتی هستند.
 • بریتانیایی‌ها به اتحادیه اروپا می‌روند

  یک مطالعه جدید نشان داده است تعداد شهروندان بریتانیایی که به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند، از زمان رفراندوم برگزیت در سال ۲۰۱۶ تا کنون ۳۰ درصد افزایش یافته است. این مطالعه همچنین در زمینه پدیده «فرار مغزها» و مهاجرت بریتانیایی‌ها به این اتحادیه هشدار داده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بیزینس‌اینسایدر، تعداد شهروندان انگلیسی که هر سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت می‌گزیدند بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به ۷۳ هزار و ۶۴۲ نفر بالغ شده است که نسبت به عدد ۵۶ هزار و ۸۳۲ نفر در بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ افزایش نشان می‌دهد. این اعداد که توسط «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» و «یورواستت» منتشر شده است بر پایه مطالعه مشترکی که «مرکز تحقیقات آکسفورد در برلین» و «مرکز علوم اجتماعی دبلیو زد‌بی» انجام داده‌اند، به‌دست آمده است. بریتانیا به‌طور رسمی در ماه ژانویه اتحادیه اروپا را ترک کرد و در حال حاضر در دوران گذار به‌سر می‌برد، این دوران تا پایان سال جاری میلادی منقضی خواهد شد. دولت بوریس جانسون، به‌عنوان بخشی از طرح برگزیت خود خواهان پایان یافتن حق جابه‌جایی آزادانه شده است؛ حقی که بر اساس آن به شهروندان اتحادیه اروپا اجازه می‌داد بدون اقدام برای کسب تابعیت، در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی، کار و فعالیت کنند. این اما به آن معناست که شهروندان انگلیسی دیگر آزادی‌های سابق برای زندگی و کار در اتحادیه اروپا را نخواهند داشت. دنیل تتلوف، یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز آکسفورد در برلین می‌گوید تا کنون برگزیت مهم‌ترین عامل تصمیم به مهاجرت از سال ۲۰۱۶ تا‌کنون بوده است.
 • پوشش ثلث کسری بودجه

  بانک مرکزی نتیجه حراج دهمین هفته اوراق دولتی را منتشر کرد. براساس آمار منتشر شده، نرخ سود اوراق دولتی به نرخ تورم هدف که ۲۲ درصد است، نزدیک شده و از سوی دیگر مجموع اوراق منتشر شده در ۱۰ هفته گذشته ۶/ ۴۹ هزار میلیارد تومان بوده که با فرض ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه، تقریبا یک سوم آن پوشش داده شده است.
 • ‌کرونا عدم تراز حساب‌ جاری جهان را تشدید می‌کند

  صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: عدم تراز حساب‌های جاری جهان که در سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر کُندی تجارت بوده است، در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا تشدید خواهد شد.
 • فاصله اقتصادی ایران و ونزوئلا

  در مقاطع مختلف اوج‌گیری مشکلات اقتصادی از جمله کاهش ارزش ریال، برخی، انگاره ونزوئلایی شدن اقتصاد کشور را مطرح می‌سازند. از نگاه کارشناسان و صاحبنظران اما این دو کشور از جنبه‌های مختلفی چون شرایط ژئوپلیتیک، برخورداری از منابع طبیعی، میزان اثرگذاری، قدرت منطقه‌ای و همچنین ساختار اقتصادی نامشابهند و همسنجی آنها با یکدیگر علمی و منطقی نیست.
 • ایرانی‌ها بازار املاک ترکیه را داغ کردند

  یک روزنامه ترک از افزایش قیمت مسکن در شهر ازمیر به دلیل تمایل بالای اتباع ایرانی به خرید ملک در این شهر خبر داد.
 • صعود بزرگ قیمت طلا نوید سقوط بزرگ‌تری را می دهد

  برخلاف تمام پیش بینی ها مبنی بر سقوط قیمت طلا از روز گذشته طلا روندی افزایشی را شروع کرده است که طلا را به سطوح جدید و حیرت انگیزی رسانده است. اما این پایان راه نیست. طی روز ها و البته دو هفته اخیر قیمت طلا به شکلی افسار گسیخته روندی افزایشی را طی کرده و هر اونس آن بیش از ۲۰۰ دلار افزایش قیمت را نشان داد. قیمت هر اونس طلا در حال حاضر ۲۰۴۰ دلار است که افزایش بسیاری را نسبت روز‌های گذشته نشان می دهد. بر خلاف پیش بینی کارشناسان بازار طلا قیمت طلا همچنان در حال طی کردن یک روند صعودی است اما این می تواند نوید یک سقوط بسیار بزرگ تر را بدهد. قیمت طلا به دلیل هیجان زدگی در افزایش نیازمند یک اصلاح بوده تا بتواند به شکلی پایدار و مطمئن به ۲هزار دلار برسد. به علاوه امید‌ها برای تولید واکسن کرونا بیشتر از همیشه است که می تواند قیمت طلا را تا حد زیادی کاهش دهد. نتایج واکسن کرونا در روسیه نیز می‌تواند باعث ایجاد تغییرات زیادی در قیمت طلا شود.
 • تبصره طلایی مالیات بر «خانه‌های خالی»

  مجلس طرح «اخذ مالیات از خانه‌های خالی» را بعد از دو هفته چکش‌کاری در کمیسیون اقتصادی تصویب کرد. مطابق مصوبه مجلس و نرخ مالیاتی در‌نظر گرفته‌شده، مالکان خانه‌های خالی از سکنه باید در سال اول اجرا معادل ۵/ ۵ درصد قیمت روز مسکن، مالیات پرداخت کنند. مصوبه مجلس دارای یک تبصره طلایی برای «اشخاص و شاغلان خاص» است که برای آنها «معافیت مالیاتی برای دو خانه خالی» ایجاد می‌کند. این قبیل اشخاص در امان‌نامه -آیین‌نامه اجرایی- تعیین می‌شوند.
 • طرح ترافیک برای هفته آینده هم لغو شد

  معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران از لغو طرح ترافیک تهران در هفته آینده براساس تصمیم اتخاذ شده در کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا خبر داد.
 • راه نجات غول‌های نفتی اروپا

  با سقوط قیمت نفت در ماه‌های گذشته به دلیل بحران کرونا و افت شدید تقاضا، سودآوری غول‌های نفتی سرتاسر جهان از جمله در اروپا و آمریکا به سطوح کمتر دیده‌شده‌ای رسید. با این حال، شرکت‌های اروپایی راهکاری را برای جبران خسارت در بخش بالادستی تولید نفت و فروش آن برگزیدند: تجارت طلای سیاه.
 • انفجار بیروت؛ عامل رشد طلای سیاه

  انفجار خونین بیروت قیمت شاخص‌های نفتی را به بالاترین سطوح خود نزدیک کرده است و رشد غیرمنتظره و قدرتمندی در بازار جهانی نفت ایجاد شد.
 • رشد پرقدرت حامل‌های انرژی

  قیمت حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی در بازار نایمکس آمریکا، روز چهارشنبه تحت تاثیر انفجار مهیب بیروت و گزارش موسسه نفت آمریکا (API) از موجودی‌های نفتی این کشور که نشانگر کاهش موجودی‌های نفتی در آمریکا بود، افزایش قیمت خوبی را تجربه کردند.
 • رکوردشکنی نیکل و سرب در بازار فلزات لندن

  رشد هماهنگ قیمت فلزات پایه در بازار فلزات لندن در روز گذشته ادامه داشت. فلزات تمام امید خود را با خوش‌بینی به بسته محرک اقتصادی آمریکا بسته‌اند، زیرا در صورت تصویب این بسته سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت افزایش می‌یابد که همین امر تقاضای فلزات را تقویت خواهد کرد. گزارش‌های مثبت اقتصادی از سوی اروپا و افزایش تقاضا در چین بر پایه گزارش صنعتی این کشور نیز امیدواری‌ها را افزایش داده است. قیمت نیکل در بازار چهارشنبه تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت۱۴:۵۵ به وقت تهران) با ۲۹۲ دلار و ۵۰ سنت افزایش، معادل ۲/۰۹ درصد رشد قیمت رکوردشکنی کرد و به اوج ۷ ماهه خود رسید. آخرین بار در نیمه اول ژانویه سال جاری نیکل چنین قیمتی را به چشم دیده بود. قلع نیز به‌رغم افزایش ۱۲۲ دلار و ۵۰ سنتی در هر تن، پشت سد روانی ۱۸ هزار دلاری باقی مانده است.سرب نیز در بازار روز چهارشنبه دست به رکوردشکنی زد و به اوج ۶ ماهه خود رسید. آخرین بار در واپسین روزهای ماه ژانویه سال جاری و پیش از شروع بحران جهانی کرونا بود که سرب چنین قیمتی را به چشم دید. قیمت هر تن سرب در بازار فلزات لندن به ۱۹۰۱ دلار و ۵۰ سنت رسیده است.
 • ترمز یک روزه قیمت فولاد

  قیمت مقاطع فولادی در بازار فلزات لندن در روز سه‌شنبه با کاهش ۴ دلار و ۵۰ سنتی هر تن میلگرد فولادی و نزول ۶ دلاری هر تن قراضه فولادی کار خود را به پایان رساند. این امر در حالی رخ داد که روز دوشنبه هر دو مقطع فولادی ذکر شده جهشی بزرگ را در سطوح قیمتی خود تجربه کردند و این کاهش بیشتر به اصلاحی یک‌روزه شبیه است. انتظار می‌رود قیمت مقاطع فولادی در پایان بازار روز چهارشنبه باز هم رشد کند.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز روی

  روند کلی قیمت هر تن فلز روی، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۱۲ درصد افزایش از ۲،۰۵۱ دلار به ۲،۳۱۵ دلار رسید. مهم‌ترین اتفاق هفته اخیر شکسته شدن محدوده روند نزولی بلند مدت به سمت بالا بود که نشانه صعودی است و امیدها را نسبت به ادامه افزایش قیمت‌ها بالا می‌برد. در چند هفته آتی قیمت فلز روی می‌تواند اهداف بالاتری مثل محدوده ۲،۷۰۰ دلار را دنبال ‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم.
 • گزارش IMF از تقاضای جهانی نفت

  صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارش جدید خود اعلام کرد که بحران ویروس کرونا موجب خواهد شد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ حدود ۸ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ سقوط کند. صندوق بین‌المللی پول در گزارش «ناترازی‌های جهانی و بحران کووید- ۱۹» اعلام کرد قیمت‌های نفت امسال ۴۱ درصد پایین‌تر از سال ۲۰۱۹ خواهند بود. تاثیر مستقیم قیمت‌های پایین نفت روی توازن تجارت خارجی در اقتصادهای مختلف متفاوت خواهد بود و وابستگی آنها به صادرات و واردات نفت را منعکس می‌کند. پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ با برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک همخوانی دارد. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه گذشته خود پیش‌بینی کرده بود تقاضای جهانی برای نفت امسال ۷/۹ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند اما این پیش‌بینی اندکی خوش‌بینانه تر از برآورد آژانس از کاهش ۸/۱ میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه در ماه قبل از آن بود. بر اساس گزارش اویل پرایس، سقوط قیمت‌های نفت و کاهش تولید پس از شیوع پاندمی ویروس کرونا، به صادرات نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا به شدت لطمه زده است و طبق پیش بینی صندوق بین‌المللی پول، مجموع درآمد نفتی این کشورها امسال ۲۷۰ میلیارد دلار در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا می‌کند.
 • مطالبه بخش خصوصی از تامین اجتماعی

  مطالبات بخش خصوصی از دولت در حوزه سیاست‌گذاری‌های حوزه تامین اجتماعی تشریح شد. کمیته ماده ۱۲ در اتاق بازرگانی به محلی تبدیل شد که برخی از چالش‌های مرتبط میان فعالان اقتصادی با سازمان تامین‌اجتماعی در کانون توجه قرار گیرد. در این چارچوب اعضای کمیته مزبور اصلاح روند فعالیت «سامانه سازمان تامین اجتماعی» را مورد پیگیری قرار دادند. سامانه‌ای که به گفته فعالان بخش خصوصی، توافق‌های مورد نظر کارفرما و کارگر را در قراردادهای جدید لحاظ نمی‌کند.
 • تلاش پکن و واشنگتن برای احیای توافق تجاری

  «سازمان تجارت جهانی» در تازه‌ترین ارزیابی خود اعلام کرد: جریان تجارت جهان تا پایان ۲۰۲۰ به خاطر شوک‌های ناشی از کرونا، ۱۳ درصد کاهش خواهد یافت. این پیش‌بینی در حالی مطرح شده است که پیش‌تر این سازمان در سناریوی بدبینانه خود سقوط ۳۲ درصدی را برای تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرده بود. «روبرتو آزودو»، رئیس سازمان تجارت جهانی، روز سه شنبه در یک کنفرانس آنلاین با اعلام این خبر گفت: نگرانی‌های روزافزونی در این سازمان درباره سیاست‌های درون‌نگر کشورها در واکنش به بیماری وجود دارد.
 • نقش فروشگاه‎های زنجیره‎ای درسالم‌سازی شبکه توزیع

  سالم‎‌سازی شبکه توزیع از جمله مهم‎ترین زمینه‎های توسعه اقتصادی پایدار کشور، تامین عدالت اجتماعی و امنیت اقتصادی اکثریت مردم جامعه است. فروشگاه‎های زنجیره‎ای رفاه با رسالت فراهم کردن کالاهای مورد نیاز جامعه، اصلاح الگوی مصرف و حمایت از تولید اقلام اساسی، نقشی مهم و اساسی از ابتدا تاکنون، درسالم‌سازی شبکه توزیع در کشور ایفا کرده‌اند.
 • ضرورت رعایت استانداردهای اروپا برای محصولات کشاورزی

  رئیس سازمان حفظ نباتات بر ضرورت رعایت استانداردهای اتحادیه اروپا و اوراسیا برای صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد.
 • عزم هند برای مقابله با ورود کالاهای چینی

  دهلی نو قصد دارد مانع از ورود غیرمستقیم کالاهای چینی از کشورهای جنوب‌شرقی آسیا به هند شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه دنیای اقتصاد دو منبع آگاه دولت هند با اعلام این خبر به «رویترز» گفتند این اقدام به دنبال افزایش تنش‌ها با پکن و در تلاش برای خوداتکایی اقتصادی صورت می‌گیرد. بر این اساس، هند برنامه دارد استانداردهای کیفی واردات را افزایش دهد، محدودیت‌های مقداری جدیدی وضع کند و در بنادر بررسی‌های بیشتری از کالاهای وارداتی از کشورهای آسیایی داشته باشد. این اقدامات عمدتا واردات فلزات پایه، تجهیزات الکترونیک لپ‌تاپ و تلفن‌های همراه، اثاثیه، محصولات چرمی، اسباب‌بازی، لاستیک، منسوجات، تلویزیون و اقلام دیگر را هدف قرار خواهد داد. برای مدت‌های طولانی هند روابط پرتنشی با چین داشته است. ژوئن امسال اما اختلافات در مرزهای هیمالیا منجر به تقابل بی‌سابقه‌ای میان دو طرف شد؛ جایی که دولت هند از کشته شدن ۲۰ سرباز خود خبر داد. با این حال چین دومین شریک تجاری بزرگ هند است. در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۹ ارزش تجارت میان دو کشور، بالغ بر ۸۷ میلیارد دلار بود، تجارتی که البته با کسری تجاری شدید بیش از ۵۳ میلیارد دلاری هند همراه بود.
 • اثر کاهش درآمد کشورهای همسایه بر صادرات ایران

  عضو هیات رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کاهش صادرات گفت: علاوه بر این کاهش درآمد کشورهای همسایه و کاهش تقاضا از سوی این کشورها، نیز بر صادرات ما به این کشور موثر بوده است.
 • ۵ هزار تن مرغ از محل ذخایر به بازار عرضه می‌شود

  معاون دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت اعلام کرد: با هدف تنظیم بازار مرغ، ۵ هزار تن مرغ از محل ذخایر در حال توزیع است. به گزارش شاتا، سعید صارمی با اعلام این مطلب افزود: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار ۱۵ هزار تن مرغ با قیمت تنظیم بازاری مجوز توزیع داشت که از این میزان ۱۰ هزار تن مرغ توزیع شده است و ۵ هزار تن مرغ نیز همچنان در راه بازار است. او با اشاره به اینکه این مرغ‌ها با نرخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‎گیرد، اضافه کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره‌بار شهرداری‌ها و اصناف منتخب، شبکه تعیین شده توزیع مرغ تنظیم بازاری در کشور هستند. معاون دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت تاکید کرد: ذخایر مکفی مرغ در کشور وجود دارد. صارمی در پاسخ به این سوال که حجم جوجه‌ریزی در حال حاضر چقدر است، گفت: میزان جوجه‌ریزی در اردیبهشت و خرداد ماه به ترتیب ۱۱۴ و کمتر از ۱۱۰ میلیون قطعه با پیشنهاد وزارت کشاورزی کاهش یافت. او تصریح کرد: مجددا از وزارت جهاد کشاورزی درخواست شده است مقادیر جوجه‌ریزی را در سطح نیاز داخلی پیشنهاد بدهند و بازنگری در میزان جوجه‌ریزی تا سقف ۱۲۵ میلیون قطعه پیشنهاد شده است.
 • محافظ بورسی محیط‌زیست

  دستورالعمل اجرایی قانون پسماند تعیین و ابلاغ شده که به معنی اجرایی‌شدن آن در سال جاری است. اما در آیین‌نامه اجرایی این قانون ضوابطی نگاشته شده که امکان استفاده بهینه از ظرفیت‌های قانون پسماند در جهت حفاظت از محیط‌زیست را با اما و اگرهایی جدی روبه‌رو کرده است. همچون سایر نقاط جهان می‌توان با تعریف ابزارهای مالی تعیین رقم مالیات یا همان جریمه و عوارض پسماند را به بازار سرمایه سپرد تا از یک سو جذابیت احداث واحدهای بازیافت تقویت شده و از سوی دیگر هزینه‌های معقول و منطقی بر عهده واحدهای تولیدی قرار گیرد بنابراین بازنگری در آیین‌نامه اجرایی یا ایجاد ظرفیت‌ برای تعریف ابزارهای مالی از جمله مواردی است که می‌تواند آینده بهتری را در جهت حفاظت از محیط زیست رقم بزند. بورس کالا نیز می‌تواند بستر اصلی برای معاملات ابزارهای مالی مبتنی بر بازیافت پسماندهای مخرب محیط زیست باشد که تامین مالی و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز اجرایی و معاملاتی را به خود اختصاص دهد.
 • شکست سناریوی خروج فولاد از بورس کالا

  پس از ۱۰ روز بلاتکلیفی در بازار فولاد و برگزاری نشست‌های پشت پرده که به داغ شدن بازار شایعات مبنی بر عزم جدی دولت برای خروج معاملات فولاد از رینگ معاملاتی بورس کالا دامن زد، درنهایت سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌طور رسمی روز گذشته اعلام کرد که دولت برنامه‌ای برای خروج فولاد از بورس کالا ندارد. البته این اعلام پس از مخالفت‌های مصرانه فعالان و کارشناسان این بازار و همچنین اظهار نظرهای منتقدانه از سوی کمیسیون‌های مرتبط مجلس شورای اسلامی و حتی دستگاه‌های نظارتی و دقیقا یک روز پس از معرفی سرپرست فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان گزینه مدنظر رئیس‌جمهور برای تصدی این وزارتخانه صورت گرفت.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  تداوم عرضه ها در بورس‌کالا قیمت انواع آهن‌آلات با ثبات نسبی همراه بود. در این روز افزایش حجم عرضه آهن‌آلات در بازار ثبات نسبی قیمت‌ها را به‌دنبال داشت و اغلب تولیدکنندگان در نرخ‌های پیشنهادی فروش تغییری اعمال نکردند. در این بین فولاد کیمیا قیمت هر کیلو شمش را کیلویی ۲۵۰ تومان کاهش داد.
 • اما و اگرهای کرونایی بازار ظروف یک‌بارمصرف

  صنعت پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف این روزها که تمام مناطق دنیا درگیر شیوع ویروس کرونا و زندگی همراه با آن هستند، بسیار موردتوجه قرار گرفته است زیرا طبق پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی پلاستیک‌ها به نوعی محافظ جان و سلامت انسان‌ها شناخته شده که به‌رغم آسیبی که در صورت بازیافت نشدن صحیح به محیط‌زیست وارد می‌کنند، چاره‌ای جز افزایش تقاضای مصرفی این محصولات وجود ندارد. در کشور ما نیز اثر ویروس کرونا بر میزان مصرف پلاستیک‌ها و به‌ویژه ظروف یک‌بار مصرف به وضوح آشکار است زیرا از یک سو ظروف چندبار مصرف معمول که همیشه در رستوران‌ها و محافل عمومی به‌کار برده می‌شدند اکنون با ظروف یک‌بار مصرفی که قابلیت شست‌وشو و ضدعفونی شدن داشته باشند، جایگزین شده‌اند و تقاضای بیشتری برای پلاستیک‌ها شکل گرفته است. از طرف دیگر در کشور ما و بسیاری از کشورهای همسایه، همه‌ساله برخی از مقاطع سال به‌دلیل اعیاد و مراسم‌های مذهبی، تقاضا برای این ظروف رشد چشمگیری می‌یابد که در سال‌جاری با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و کاهش برگزاری این‌گونه مراسم‌ها به جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، میزان تقاضا به حداقل خود رسیده است. به همین دلیل دورنمای صنایع تولیدکننده ظروف پلاستیک و همچنین صنایع پلیمری که مواد اولیه به‌کار رفته در این ظروف را تولید می‌کنند با اما و اگرهای بسیاری روبه‌رو شده است. از این رو «دنیای اقتصاد» در بررسی دقیق‌تر این موضوع به گفت‌وگو با مهدی آزاد ملکی، کارشناس بازار صنایع پلاستیکی و ظروف یک‌بار مصرف پرداخته است.
 • آژیر پیش‌بحران در کارخانه‌ها

  شاخص مدیران خرید (شامخ) کل اقتصاد مربوط به تیر ۹۹ در حالی منتشر شده است که همچون چهار ماه گذشته هشدار نسبت به کمبود و افزایش قیمت خرید مواد اولیه و لوازم موردنیاز تولید وجود دارد. شامخ کل اقتصاد در تیر ماه به ۴۷/ ۴۵ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل از آن ۹۳/ ۲ واحد معادل ۴۲/ ۶ درصد افت کرده است و بیشتر بنگاه‌های اقتصادی، وضعیت فعالیت خود را نسبت به خرداد ۹۹ تا حدودی بدتر گزارش کرده‌اند. در تیرماه، کل زیرشاخص‌های اصلی محاسبه‌شده زیر ۵۰ بوده‌اند و این روند نشان می‌دهد با وجود ادامه وضعیت نسبی رونق در بخش صنعت، بخش خدمات در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد.
 • برنامه‌ریزی ۲/ ۳ میلیارد دلاری برای بومی‌سازی

  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش تولید در بخش‌های مختلف صنعتی، توان تولید ماسک و برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی خبر داد و گفت: برنامه وسیعی برای بومی‌سازی تولید داخل وجود دارد که حدود ۲/ ۳ میلیارد دلار در برنامه سال ۹۹ پیش‌بینی شده است. حسین مدرس خیابانی در حاشیه جلسه هیات دولت به مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و افزود: تقویت بخش تولید داخل، توسعه صادرات، افزایش همه ابعاد تولید در کمیت و کیفیت تنوع محصول و نوع اتکا در توان تولید داخل از برنامه‌های این نهاد هستند. وی با اشاره به سخنان معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد: مهم‌ترین برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معیشت مردم و تامین کالای اساسی با توجه به سفره مردم است.
 • هدف‌گذاری‌های داخلی‌سازی ابلاغ شد

  رئیس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی، تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برش استانی، دستگاه‌ها و حوزه‌های مختلف تولیدی و صنعتی کشور از هدف‌گذاری داخلی‌سازی ۲/ ۳ میلیارد دلاری در سال ۱۳۹۹ تعیین و به هر یک از بخش‌ها ابلاغ شده است. به گزارش شاتا، محمدمهدی هادوی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در جلسه تعمیق و توسعه ساخت داخل در سال جهش تولید که با حضور مدرس‌خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: برنامه ساخت داخل در سال ۹۹ یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در همین راستا اهداف کمی و کیفی برنامه با دقت و به‌صورت مستمر مورد رصد و پایش قرار می‌گیرد. وی اضافه کرد: سرپرست وزارت صمت درخصوص نمود بیرونی و آثار ساخت داخل در حوزه‌های مختلف تولید و بر لزوم انعکاس آن در میان آحاد مختلف مردم تاکید ویژه دارد و بر همین مبنا تلاش می‌شود با به‌کارگیری همه ظرفیت‌های موجود اهداف برنامه تعمیق و توسعه ساخت داخل عملیاتی شده و نتایج مورد نظر به اطلاع مردم برسد.
 • شروط نداشتن خاموشی در تابستان

  با کاهش حجم سرمایه‌گذاری‌ها برای ساخت نیروگاه و از طرف دیگر افزایش مصرف بی‌سابقه برق در ایران باز هم این پرسش مطرح می‌شود که آیا خاموشی‌ها در کمین نشسته‌اند یا خبری از قطعی‌های برق در تابستان نخواهد بود؟ برخی تحلیلگران معتقدند اگر سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تولید همچنان آب روند و در آنسو روند مصرف برق همچنان صعودی باشد، احتمال بازگشت خاموشی‌ها در تابستان‌‌های گرم دور از ذهن نخواهد بود. اما سکاندار وزارت نیرو معتقد است نداشتن خاموشی‌ها در تابستان چند شرط دارد. به اعتقاد او لازمه نداشتن خاموشی در تابستان، ایجاد ظرفیت تولید برق پنج درصدی است. او در گفت‌وگو با «ایرنا» در این رابطه گفت: هر سال بیش از پنج درصد اوج بار مصرف برق را شاهد هستیم. شروط نداشتن خاموشی در تابستان، ایجاد ظرفیت پنج درصدی است.
 • اتمام حجت با متخلفان بازار لوازم خانگی

  سرپرست معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با تاکید بر لزوم ثبت اطلاعات خرید و فروش فعالان تجاری بازار لوازم خانگی گفت: همه دستگاه‌های ذی‌ربط باید برای ایجاد شفافیت در شبکه توزیع و قابلیت رصد در زنجیره کالایی، اقدامات لازم را انجام دهند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا کلامی با ارسال نامه‌ای به مقامات مسوول این وزارتخانه خواستار تسریع در اجرایی شدن مصوبات پیشین کارگروه تنظیم بازار مبنی بر ثبت اطلاعات خرید و فروش فعالان تجاری بازار لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت شد.
 • عامل قطعی مکرر برق پایتخت دستگیر شد

  شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اعلام کرد: عامل قطعی‌های مکرر پایتخت دستگیر و از محل آنها بیش از ۲ تن کابل برق کشف و ضبط شد. به گزارش «ایسنا» مهدی رضایی مدیر دفتر حراست و امور محرمانه این شرکت با بیان اینکه خاموشی‌های ناخواسته باعث رنجش‌خاطر شهروندان شده است، به تشریح علل برخی از قطعی‌های برق پایتخت پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین علت‌های قطعی برق، سرقت کابل‌ها توسط برخی از افراد بوده است که متاسفانه این موضوع مشکلات فراوانی برای شهروندان به وجود آورده است. وی با بیان اینکه سرقت کابل‌های شبکه برق باعث فشار به شبکه توزیع و منجر به افزایش مصرف برق می‌شود، خاطرنشان کرد: سودجویی سارقان باعث سلب آرامش شهروندان شده به‌طوری که حتی جان آنها ممکن است به خطر بیفتد.
 • جمع‌آوری اطلاعات طرح‌های صنعت برق تا افق سال ۱۴۰۰

  به منظور ایجاد زیرساخت مطالعاتی برای مطالعات پیش بینی وضعیت شبکه در پیک بار سال آتی، اطلاعات مربوط به طرح‌های قابل حصول تا افق سال ۱۴۰۰ از شرکت‌های برق منطقه ای، مادر تخصصی برق حرارتی و مدیریت منابع آب ایران جمع آوری و مدل‌سازی شد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اقدامات اولیه برای مطالعات پیش‌‌بینی وضعیت پیک سال آتی با نگاه ملی، در قالب طرح مطالعات جامع و هماهنگ کشور با همکاری شرکت توانیر، شرکت مادر تخصصی برق حرارتی و کارگروه‌های مطالعات جامع و هماهنگ شرکت‌‌های برق منطقه‌‌ای آغاز شد.
 • نوسان بازارها روی موج انفجار

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • سه اشکال بسته نجات گردشگری

  شیوع ویروس کرونا و درگیری بیش از اندازه بازار گردشگری در جهان موجب شد که سیاست‌گذاران این حوزه برای حمایت از فعالان آن اقداماتی را انجام دهند تا از ورشکستگی و تعطیلی مشاغل مرتبط با حوزه گردشگری جلوگیری کنند. بازار گردشگری ایران نیز از همین رو دستخوش رکود جدی شد که همین امر به صاحبان کسب‌وکار‌های گردشگری آسیب‌های مالی قابل‌توجهی وارد کرد. سیاست‌گذاران بازار توریسم کشور نیز به منظور حمایت از فعالان این حوزه در کشور تسهیلاتی را برای آنها در نظر گرفته‌‌اند. این تسهیلات به ازای هر پرسنل فعال در حوزه‌های مختلف گردشگری ۱۶ میلیون تومان تعیین شده است که سود آن را ۱۲ درصد در نظر گرفته‌اند. یکی از نکات مهم این تسهیلات حمایتی در کشور این است که تنها به صاحبان کسب‌وکارهایی تعلق می‌گیرد که پرسنلی را اخراج نکرده باشند. همچنین برای بازپرداخت اقساط آن نیز سه ماه تنفس تعیین شده است. در واقع دریافت‌کنندگان این نوع تسهیلات می‌توانند از آبان ماه سال‌جاری شروع به پرداخت اقساط ماهانه خود کنند.
 • صادرات موفق در گرو بازاریابی صحیح

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس با بیان اینکه صادرات در کشور ما اصولی انجام نمی‌شود، گفت: برای صادراتی موفق باید زیرساخت‌ها را فراهم کرد. این درحالی است که حتی بازاریابی محصولات در کشورهای هدف به خوبی صورت نگرفته است.
 • «تبریزلی»؛ گذر از روش‌های سنتی به سوی شهر هوشمند

  سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز از راه‌اندازی سامانه و اپلیکیشن «تبریزلی» به‌منظور گذر از روش‌های سنتی به سوی روش‌های هوشمندانه خبر داد. علی طوماری اظهار کرد: شرایطی که امروز در اثر ویروس کرونا در تمام دنیا حاکم شده است، تغییر در رویکردهای گذشته را ایجاب می‌کند به‌طوری که برای مدیریت شهر و خدمات شهری از حالت سنتی به مکانیزه و هوشمند تغییر مسیر دهیم.
 • سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰میلیارد تومانی در کشاورزی هرمزگان

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان، از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی این استان خبر داد. علی باقرزاده همائی اظهار کرد: این سرمایه‌گذاری به‌صورت ۵۵ درصد در حوزه گلخانه، ۳۰ درصد در آبزی‌پروری، ۱۰ درصد درصنایع تبدیلی و ۵ درصد در سایر فعالیت‌ها انجام شده است.
 • بهره‌برداری از بزرگراه پالایشگاه نفت بندرعباس

  بزرگراه پالایشگاه نفت در قالب محور دوم مسیر تازیان به بندرعباس با حضور استاندار هرمزگان به بهره‌برداری رسید. ساخت باند دوم جاده ارتباطی تازیان به بندرعباس در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی شرکت پالایش نفت بندرعباس و با امضای تفاهم‌نامه بین این شرکت و اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هرمزگان در خرداد سال ۱۳۹۷ آغاز شد.نامور، مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: این طرح به طول ۲۵ کیلومتر در مسیر سه راه تازیان، روستای جمال احمد، آزادراه شهید رجایی و شهر بندرعباس در مدت ۱۹ماه و با اعتبار ۳۸۰میلیارد ریال احداث شد. وی با بیان اینکه ناهمواری‌های متعدد از مشکلات احداث این مسیر بود، افزود: در اجرای این مسیر ۳۳دستگاه پل ساخته شد و همچنین حدود ۵۰۴هزار متر مربع خاکبرداری، ۱۸۶هزار متر مربع خاکریزی و ۲۶هزار تن آسفالت انجام شده است.
 • جهش بزرگ در تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه خلیج‌فارس

  مدیر فنی و مهندسی منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس با بیان اینکه سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان برای توسعه و افزایش بهره‌وری در منطقه ویژه خلیج‌فارس نیاز به تامین و تکمیل زیرساخت دارند، گفت: مهم‌ترین وظیفه مدیریت مهندسی و زیرساخت تهیه و تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه شامل مواردی همچون احداث جاده، پل، تامین آب، برق و گاز برای حضور سرمایه‌گذاران و افزایش تولیدات بنگاه‌های صنعتی مستقر در منطقه است.بازیار بهمن‌نژاد با اشاره به برنامه‌های این واحد برای سال‌جاری به منظور تحقق شعار جهش تولید، اظهار کرد: واحد مدیریت فنی مهندسی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس به این منظور برنامه‌هایی را تدوین کرده است.
 • رشد رویدادهای آنلاین در دوران کرونا

  شیوع بیماری کرونا از آغاز سال ۲۰۲۰، بسیاری از برنامه‌های شهروندان، کسب‌وکارها و دولت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و بعضا منجر به تعطیلی آن شده است تا اینکه دنیا به روزهای قبل از کرونا برگردد. اما در این میان، دیجیتال به داد آنها رسید تا بتواند بر فاصله اجتماعی غلبه کند و افراد را به صورت مجازی به هم نزدیک کند. این دیدارهای مجازی از تماس‎های تصویری خانودگی و دوستانه گرفته تا در سطوح کلان برگزاری کنفرانس‎های ویدئویی با تعداد بالایی شرکت کننده بوده است.
 • پلیس فتا: فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است

  رئیس مرکز تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا به تشریح وضعیت نرم‌افزارهای مختلف و جرم‌انگاری آنان پرداخت. اپلیکیشن لایکی یکی از پرچالش‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که این روزها گریبان نوجوانان و جوانان را گرفته است. فضایی که اعضای مشترکان آن از نیم میلیارد نفر عبور کرده است و تمام خطوط قرمز اخلاقی را پشت‌سر گذاشته است. فضایی که در ورای مجازی خود ممکن است منجر به تعداد زیادی جرم و بزهکاری در فضای واقعی شود.
 • بازار جهانی تبلت همچنان در دست اپل

  سه ماه منتهی به ماه ژوئن هرگز از تاریخ اپل و حافظه تیم کوک مدیرعامل این شرکت پاک نخواهد شد، چراکه این شرکت توانست عملکردی فراتر از تصورات را در بازار محصولات هوشمند بر‌جای بگذارد و خود را به‌عنوان ارزشمندترین شرکت جهان معرفی کند. طبق گزارشی که اخیرا توسط این شرکت منتشر شده، میزان درآمدهای اپل در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی برابر با ۷/ ۵۹ میلیارد دلار عنوان شده که از این محدود ۲۵/ ۱۱ میلیارد دلار آن سود این شرکت بوده است. یکی از بخش‌هایی که رشد فروش و درآمدی محسوسی داشته، کسب‌وکار فروش آیپد بود به‌طوری که درآمد آن در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته رشدی ۳۱ درصدی را تجربه کرد. طبق گفته این شرکت، سهم تبلت‌ها از درآمدهای اپل برابر با ۵۸/ ۶ میلیون دلار بود.
 • حملات سایبری به بیمارستان‌های جهان افزایش یافت

  طبق گزارشی جدید با شیوع ویروس کرونا تعداد حملات سایبری به بیمارستان‌ها افزایش یافته است. تعداد زیادی از این حملات، سازمان‌هایی در آمریکا، آلمان، کانادا و انگلیس را هدف گرفته بودند. به گزارش مهر به نقل از ایونینگ استاندارد، طبق گزارش یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وب در جهان، در عصر شیوع ویروس کرونا بیمارستان‌های سراسر دنیا با موج حملات سایبری اتوماتیک روزافزون دست و پنجه نرم می‌کنند. طبق اطلاعاتی که شرکت Cloudflare منتشر کرده است، بخش خدمات درمانی در جهان شاهد دو برابر شدن ترافیک درخواست‌های دسترسی جعلی است که هدف آنها از دسترس خارج کردن وب‌سایت‌ها است.
 • خداحافظی گوگل با «گوگل‌پلی‌موزیک»

  اگرچه هنوز زمان چندانی از عمر اپلیکیشن پخش موزیک گوگل‌پلی‌موزیک نمی‌گذرد، اما این شرکت قصد دارد در ماه سپتامبر به عمر این سرویس پایان دهد. اقدامی‌که به‌منظور حمایت و تقویت سرویس یوتیوب‌موزیک انجام خواهد شد و به گفته گوگل، توقف عملکرد این اپلیکیشن ابتدا در کشورهای استرالیا و نیوزیلند آغاز و در هفته‌های بعد نیز در سایر کشورهای جهان اجرا خواهد شد. از زمان یادشده، دیگر امکان استریم‌موزیک در این اپلیکیشن میسر نخواهد بود.
 • «فیلیموباکس» عرضه شد

  فیلیمو از تولید و عرضه باکس اختصاصی خود با اسم «فیلیموباکس» خبر داد محصولی که بر بستر سیستم‌عامل اندروید برای تماشای محتوای تصویری قابلیت دارد. از ویژگی‌های «فیلیمو‌باکس» می‌توان به پخش تصاویر با کیفیت ۴K و پشتیبانی از ۶۰ فریم در ثانیه است. در طراحی آن از پردازنده‌ چهار هسته‌ای و ۶۴ بیتی AMLogic S۹۰۵X۲ دو گیگاهرتزی و حافظه RAM از نوع DDR۴ و ۱۶GB حافظه داخلی EMMC برای بهره بردن از عملکردی سریع و با ثبات استفاده شده است. این باکس با وزن ۴۱۷ گرم، دو درگاه یواس‌بی، خروجی اچ‌دی‌ام‌آی، امکان اتصال به وای‌فای تا شعاع صد متر و سیستم عامل اندروید تی‌وی ۱/ ۸ عرضه شده است. کاربران همچنین قادر خواهند بود محتوای فیلمو را به‌صورت صوتی جست‌وجو کنند.
 • ضرر ۱۰۰ میلیون دلاری آمریکایی‌ها از کلاهبرداری‌های کرونایی

  خسارت آمریکا از کلاهبرداری‌های مربوط به ویروس کرونا و دزدی هویت از زمان شیوع این اپیدمی در مارس، به حدود ۱۰۰ میلیون دلار رسیده و شکایت‌های مربوط به کلاهبرداری‌های کووید-۱۹ تقریبا دو برابر شده است. به گزارش «ایسنا» گزارش یک گروه مدافع حقوق مصرف‌کننده که بر مبنای آمار دولتی بود، رشد سریع صنعت مجرمانه را نشان داده که به روش‌های مختلف از تماس‌های تلفنی پیشنهاد دروغین پول کمکی تا کلاهبرداری خرید و داروهای تقلبی به کلاهبرداری از شهروندانی پرداخته‌اند که از شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصادی به وحشت افتاده‌اند.
 • نگرانی اروپا از کنترل داده‌ها توسط شرکت‌های آمریکایی

  گروهی از محققان امنیتی و کارشناسان رسانه‌ای در اروپا به رهبری «هنینگ کاگرمن» رئیس سابق شرکت نرم‌افزاری سپ از کنترل داده‌های دیجیتال اروپایی‌ها توسط آمریکا اظهار نگرانی کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسین‌ایج، براساس گزارشی که توسط این گروه منتشر شده، بخش زیادی از داده‌های متعلق به افراد، شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی یا روی سرورهایی در خارج از خاک این کشورها نگهداری می‌شود یا سرورهای محل نگهداری این اطلاعات در اروپا متعلق به موسسات آمریکایی است و اروپایی‌ها روی آنها کنترلی ندارند.
 • سهام تکنولوژی

 • قابلیت صحت‌سنجی پیام‌ها به واتس‌اپ اضافه شد

  پیام‌رسان واتس‌اپ قابلیت جدیدی را اضافه کرده که به کاربرانش اجازه می‌دهد به صحت‌سنجی پیام‌های فوروارد شده به آنها بپردازند. به گزارش «ایسنا» بر اساس پستی که در وبلاگ شرکت واتس‌اپ منتشر شده است، یک ذره‌بین شیشه‌ای در کنار پیام‌هایی که به پنج نفر یا بیشتر فوروارد شده‌اند، ظاهر خواهد شد. کاربران می‌توانند روی این آیکون کلیک کرده و به جست‌وجوی نتایج اخباری که اطلاعات بیشتری درباره موضوع مورد بحث در پیام فراهم می‌کنند، هدایت شوند. طبق اطلاعات وبلاگ واتس‌اپ، کاربران می‌توانند پیام را مستقیما در مرورگر وب خود بارگذاری کنند تا منابع دیگر را به راحتی برای یافتن اطلاعات جست‌وجو کنند و واتس‌اپ خود پیام را نمی‌بیند. این قابلیت که «جست‌وجوی وب» نام دارد برای کاربران در آمریکا، انگلیس، برزیل و سایر نقاط عرضه شده است. واتس‌اپ یکی از شرکت‌های شبکه اجتماعی است که در پلت‌فرم خود به مبارزه با انتشار اطلاعات گمراه‌کننده پرداخته و قابلیت جدید، در راستای همین تلاش‌ها عرضه شده است.
 • مایکروسافت جایزه‌های نقدی امنیتی خود را سه برابر کرد

  مایکروسافت مبالغ در نظر گرفته شده برای جایزه نقدی خود را سه برابر کرد و از اعطای مجموعا ۷/ ۱۳ میلیون دلار پاداش برای افشای آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزارهای خود در جولای سال ۲۰۱۹ خبر داد. به گزارش زددی‌نت، برنامه اعطای جایزه مایکروسافت با هدف شناسایی مشکلات و حفره‌های امنیتی برنامه‌های تولیدی مایکروسافت هر سال اجرا می‌شود و هدف از آن جلوگیری از سوءاستفاده هکرها و ویروس‌نویسان است. آخرین رقابت در این زمینه از اول جولای سال ۲۰۱۹ تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ در قالب ۱۵ برنامه جداگانه اجرا شد و در مجموع ۷/ ۱۳ میلیون دلار پاداش به متخصصان امنیتی مختلف اعطا شد. این درحالی است که سال گذشته در مجموع ۴/ ۴ میلیون دلار پاداش در قالب این برنامه‌ها اعطا شده بود. مایکروسافت در این زمینه بیشتر از شرکت‌های فناوری بزرگ رقیب پاداش اعطا می‌کند. مایکروسافت امسال ۶ برنامه جدید اعطای جایزه را در کنار برنامه‌های قبلی اجرا می‌کند و تا به حال بیش از هزار گزارش امنیتی را از بیش از ۳۰۰ محقق سایبری دریافت کرده است.
 • فتح مرزهای جدید قیمت در بازار خودرو

  روند صعودی قیمت خودرو در بازار این روزها همچنان ادامه دارد و مرزهای جدید قیمتی پی در پی فتح می‌شوند، این در حالی است که انتظار می‌رفت با توجه به آرامش نسبی در بازار ارز (حداقل طی روزهای گذشته)، قیمت‌ها کاهشی شده یا به ثبات نسبی برسند. تداوم افزایش قیمت خودرو البته در شرایطی است که فعالان بازار می‌گویند خرید و فروش چندانی صورت نمی‌گیرد. به گفته آنها، از یک سو فروشندگان بابت اینکه ممکن است قیمت‌ها بالاتر برود، در فروش تردید دارند و از آن سو بخش زیادی از مشتریان نیز با توجه به رشد قیمت، توان خرید ندارند. برخی نیز به انتظار کاهش قیمت نشسته‌اند تا شاید شرایط خرید برایشان فراهم شود.
 • افزایش قیمت هم حاشیه زیان را کم نکرد

  حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت و گزینه دولت برای در اختیار گرفتن سکان این وزارتخانه روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت عنوان کرده که دو خودروساز بزرگ کشور به‌رغم افزایش قیمت محصولات خود همچنان در حاشیه زیان قرار دارند.
 • افت ۶۸ درصدی سود هوندا

  شرکت هوندا موتور ژاپن روز چهارشنبه در گزارشی از افت ۶۸ درصدی سودآوری سالانه خود خبر داد در حالی که به دلیل پیامدهای ویروس کرونا، تقاضای جهانی برای خودرو کاهش چشمگیری داشته است. سومین خودروساز بزرگ ژاپن در این گزارش تصریح کرد که انتظار دارد تا سودش با افت ۲۰۰ میلیارد ینی (۸۹/ ۱ میلیارد دلار) در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۲۱ مواجه شود و از این رو ضعیف‌ترین سودآوری هوندا از سال ۲۰۱۰ تاکنون رقم خواهد خورد. هوندا همچنین خود را آماده می‌کند تا با افت ۶ درصدی فروش سالانه محصولات مواجه شود، پس از آنکه فروش این برند در ماه ژوئن با افت ۴۰ درصدی روبه‌رو شده بود. این موضوع موجب زیان ۷/ ۱۱۳ میلیارد ینی هوندا شد. پاندمی کرونا که موجب بسته شدن کارخانه‌ها و تعطیلی نمایشگاه‌های خودرو در سراسر جهان شده است، افت تقاضای مشتریان برای وسایل ‌نقلیه را نیز به دنبال داشته و بسیاری از خودروسازان جهان با زیان‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شده‌اند.
 • موفقیت خودروسازان ژاپنی در چین

  در ماه جولای، خودروسازان ژاپنی موفق شده‌اند فروش خود را در چین، بزرگ‌ترین بازار خودرویی جهان، ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دهند. شرکت نیسان موتور روز چهارشنبه اعلام کرد که فروش وسایل‌نقلیه‌اش در بازار چین با افزایش ۶/ ۱۱ درصد طی ماه ژوئن و نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲۰ هزار و ۹۴۵ دستگاه رسیده است. چین بازاری است که نسبت به دیگر کشورها، اکنون محدودیت‌های کمتری برای نمایشگاه‌ها و کارخانه‌های خودرو اجرا می‌کند و از این رو به دلیل رشد تقاضا، نیسان که درگیر مشکلات عدیده‌ای از قبیل زیان‌های مالی است تمرکز خود را بر این بازار گذاشته است. شرکت تویوتا نیز موفق شد تا در این ماه ۱۶۵ هزار دستگاه از محصولاتش را در این کشور بفروشد که نشان‌دهنده رشد ۱/ ۱۹ درصدی است. هوندا نیز از رشد ۸/ ۱۷ درصدی محصولات خود طی ماه جولای در چین خبر داده است.
 • روح تازه در بدن فورد

  خبرگزاری رویترز گزارش داد که قرار است جیم هکت، مدیرعامل کنونی شرکت فورد موتور در تاریخ یکم اکتبر بازنشسته و جیم فیرلی که اکنون سمت افسر ارشد عملیاتی را عهده‌دار است جایگزین او شود تا رهبری فورد را در سال‌های آتی بر عهده بگیرد. فورد در حالی با مشکلات ناشی از کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که در میانه یک برنامه چندساله بازسازی جهانی ۱۱میلیارد دلاری است تا بتواند کسب و کار خود را جمع و جورتر از سابق کند و با تولید و معرفی مدل‌های نو، رنگ و روی جدیدی به خطوط تولید قدیمی خود بدهد. جیم فیرلی ۵۸ ساله به‌عنوان افسر ارشد عملیاتی در این سال‌ها وظیفه نظارت و گرداندن بازارهای جهانی فورد و نیز توسعه محصولات آن را عهده‌دار بوده است. تحت نظارت او بود که مدل‌های محبوب و جدید پیکاپ اف-۱۵۰، برانکوی جدید و موستانگ برقی معرفی شدند. فیرلی پیش از پیوستن به فورد در سال ۲۰۰۷، در شرکت تویوتا مشغول به کار بود.
 • کورس شاسی بلندهای فولکس با هم

  اخیرا مسابقه جدیدی بین سریع‌ترین شاسی بلند‌های جهان برگزار شده که نتایج آن جالب به نظر می‌رسد. در این مسابقه، شاسی بلند‌های لامبورگینی اوروس، پورشه کاین توربو اس، بنتلی بنتایگا و آئودی RSQ۸ در مسیری مستقیم به رقابت پرداختند. همه این خودرو‌ها توسط گروه فولکس واگن تولید می‌شوند و دارای المان‌های ساختاری یکسانی هستند. لامبورگینی اوروس یک موتور ۰/ ۴ لیتری V۸ توربو دوقلو دارد و روی کاغذ شتاب صفر تا صد آن ۶/ ۳ ثانیه و بیشینه سرعتش ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت است. پورشه کاین نیز به یک موتور ۰/ ۴ لیتری V۸ و موتور برقی به مجموع توان ۵۰۰ کیلووات مجهز شده و بیشینه سرعت آن ۲۹۵ کیلومتر بر ساعت است. اما بنتلی بنتایگا موتوری ۰/ ۶ لیتری دارد و توانش به ۴۶۷ کیلووات می‌رسد. بیشینه سرعت این خودرو ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. آئودی RSQ۸ هم دارای یک موتور ۰/ ۴ لیتری V۸ است و می‌تواند به راحتی سرعتش را به ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت برساند. در این مسابقه آزمایشی همه خودرو‌ها با اختلافی حداکثر دو دهم ثانیه‌ای خط پایان را رد کردند. زمان ثبت شده برای خودرو‌های لامبورگینی و پورشه، ۶/ ۱۱ ثانیه و آئودی ۷/ ۱۱ ثانیه بود. این در حالی بود که بنتلی بنتایگا در ۸/ ۱۱ ثانیه از خط پایان عبور کرد و به این ترتیب در جدال با بقیه آخر شد.
 • سیاست «صمت» در قیمت‌گذاری خودرو

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سیاست این وزارتخانه منطقی‌سازی و واقعی‌سازی قیمت خودرو است، تاکید کرد: ما به دنبال رهاسازی و آزادسازی قیمت خودرو و طرح‌هایی همچون تعیین آن در حاشیه بازار نیستیم. مهدی صادقی‌نیارکی افزود: اکنون قیمت‌های جدید کارخانه‌ای خودروها مشخص و به خودروسازان ابلاغ شده است، با این حال قیمت‌ها در بازار متاثر از نوسانات اقتصادی، بازارهای موازی، نرخ ارز و... است که منطقی نیستند.
 • رشد تحویل محصول در ایران خودرو

  مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت:‌ این خودروساز در شرایط فعلی و به‌رغم محدودیت‌های موجود، توانسته از ابتدای امسال تا نیمه مردادماه،‌ تیراژ تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۳۶ درصد افزایش از مرز ۱۷۲ هزار دستگاه خودرو عبور دهد.
 • سوخت‌رسانی به گازسوزهای غیرمجاز ممنوع می‌شود

  مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به منظور افزایش ایمنی خودروها و جایگاه‌ها قصد داریم تا حدود یک سال آینده جایگاه‌های سی‌ان‌جی را هوشمند کنیم و با اجرای این طرح، از سوخت‌گیری خودروهایی که به‌صورت غیرمجاز و غیراستاندارد گازسوز شده‌اند، ممانعت خواهد شد.
 • بحران سینماهای آسیا در ۲۰۲۰

  بازارهای آسیایی سینما در دوران شیوع کرونا دچار خسارت‌های بسیاری شدند. بازارهای نوپای سینمایی در کشورهای آسیایی، وضعیت تولید را نیز تحت تاثیر قرار داده و به نظر می‌رسد که عوارض ناشی از شیوع کرونا در بازار اکران تا سال ۲۰۲۲ نیز ادامه داشته باشد. در ژاپن و کره‌جنوبی که درآمد کلی فروش فیلم‌ها در سال ۲۰۱۹ به ترتیب۴/ ۲ و ۶/ ۱میلیارد دلار بود، میزان فروش در فصل اول سال ۲۰۲۰ برای این دو کشور تنها به ۳/ ۱۹۰ و ۵/ ۱۳۹ میلیون دلار رسیده که به ترتیب نشان دهنده افت ۲/ ۴۶ درصدی و ۳/ ۶۵ در این دو کشور است.
 • معرفی آوازخوانان جوان

  فراخوان نخستین دوره «آواز معاصر»‌ برای کشف استعدادهای آوازی در موسیقی ایرانی و موسیقی نواحی منتشر شد.
 • رنج‌های معیشتی نویسندگان

  هوشنگ مرادی‌کرمانی که مجموعه آثار نیم‌قرن او موجب دریافت گواهی ثبت کمیته حافظه جهانی شده است، گفت که یک‌سالی است از دنیای نویسندگی خداحافظی کرده و به سختی زندگی و معیشت نویسندگی در ایران اشاره کرد.
 • استقبال از سینماهابا فیلم راسل کرو

  به‌دنبال بازگشایی یک سوم سالن‌های سینمایی پس از تعطیلات کرونایی، فیلم «قاطی کرده» با بازی راسل کرو در راس باکس آفیس بریتانیا و ایرلند قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، «قاطی کرده» با فروش بیش از ۱۷۵ هزار پوند (۲۲۹ هزار دلار) در طول آخر هفته، فیلم اول گیشه‌های بریتانیا و ایرلند شد. این فیلم در ۲۴۳ سالن سینما به نمایش درآمد و در عین بازگشت محتاطانه تماشاگران به سالن‌های سینما، توانست موج متوسطی از اشتیاق را ایجاد کند.
 • حق از دست رفته

  «وقتی هنرمندی زود می‌میرد، خیلی زود می‌میرد، همه ما مسوول هستیم.» این عبارت فریدون رهنما که در مقاله‌ای پس از مرگ استاد ابوالحسن صبا نوشته بود، و مسوولیتی که از آن یاد کرده بود درباره خود او نیز صدق می‌کند؛ شاعر، فیلمساز و هنرمندی که در طول عمر کوتاه ۴۵ساله خود تاثیری عمیق بر هم‌نسلان خود چه در ادبیات و چه سینما گذاشت گویا با این جمله، پیشاپیش مسوولیت یادآوری‌اش را به ما گوشزد کرده است.
 • داستان واقعی زندگی یک مهاجر

 • رژیم غذایی و ورق بازی یک نفره

  بی‌تردید لئونیکلایویچ تولستوی نویسنده روسی یکی از قله‌های ادبیات جهان به‌شمار می‌آید و نامش در تاریخ همواره خواهد درخشید. این نویسنده روسی مثل بسیاری از نویسندگان دیگر زندگی پرماجرایی داشت. قد و قواره و قیافه عجیبش هم گاهی بهانه‌ای می‌شد برای شکل‌گیری اتفاقات زندگی‌اش. او در یک خانواده اشرافی و فئودال متولد شد؛ ولی در روستای محل زادگاهش با مشاهده فقر و بدبختی کشاورزانی که روی زمین‌هایش کار می‌کردند، تصمیم گرفت با استفاده از تجارب کشورهای اروپایی در روند زندگی آنها دست به اصلاحات بزند. مدرسه‌ای برای بچه‌های روستا ایجاد کرد و زندگی و ثروتش را در این زمینه به کار گرفت. او یک گیاه‌خوار سفت و سخت بود که خوردن حیوانات را غیراخلاقی می‌دانست. تولستوی در اواسط دهه ۱۸۸۰ و در دوران پنجاه سالگی گیاه‌خوار شد و سرانجام غذاهای تخم‌مرغی را که دوست داشت نوبتی بخورد، ساخت. او سالی یک‌بار به خودش اجازه می‌داد که یک برش پای لیمو بخورد. رژیم غذایی او نمونه بارز سالم غذا خوردن بود.
 • «اینکه دلتنگ توام»

 • ورود «سوء‌تفاهم» به شبکه نمایش خانگی

  فیلم سینمایی «سوء‌تفاهم» ساخته احمدرضا معتمدی به شبکه نمایش خانگی آمد. این فیلم سینمایی در پلت‌فرم‌های اینترنتی فیلم‌گردی، تماشاخانه و همچنین سایت‌های دانلود رسمی به همراه نسخه فیزیکی در دسترس عموم قرار گرفت. قصه فیلم سوءتفاهم ماجرای یک گروگانگیری است که همه‌چیز در متن واقعیت پیش می‌رود اما با گذشت زمان این شبهه پیش می‌آید که این حادثه بیشتر شبیه یک «سوءتفاهم» یا توهم است و... هانیه توسلی، پژمان جمشیدی، کامبیز دیرباز، مریلا زارعی، اکبر عبدی و مهدی فخیم‌زاده از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.
 • «ملاقات با آقای مجری» روی آنتن شبکه ۴

  فیلم سینمایی «ملاقات با آقای مجری» به کارگردانی ماریال هلر شنبه ۱۸ مرداد از شبکه ۴ سیما پخش می‌شود. در این فیلم که محصول سال ۲۰۱۹ آمریکاست می‌بینیم که لوید ووگل مامور می‌شود تا مقاله‌ای درباره فرد راجرز، مجری تلویزیونی کودکان بنویسد. او که سال‌ها است، خشم از پدرش را در روحش حمل می‌کند رفتاری پرخاشگرانه دارد. ملاقات با راجرز که انسانی مهربان و تاثیرگذار است باعث شکل‌گیری یک دوستی عمیق بین این دو می‌شود. تام هنکس، متیو ریس و کریس کوپر در این فیلم بازی می‌کنند. «ملاقات با آقای مجری» ساعت ۱۰:۳۰ پخش و روز بعد ساعت ۲ بامداد از شبکه ۴ سیما بازپخش می‌شود.
 • انـدوه لبنـان

  خاورمیانه روز سه‌شنبه به عزای عروسش نشست. ۲هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که از سال ۲۰۱۳ در بندر بیروت انبار شده بود، بر اثر یک جرقه مثل یک بمب اتم عمل کرد و نیمی از این شهر را به تلی از خاکستر تبدیل کرد. این انفجار پس از انفجارهای هیروشیما و ناکازاکی سومین انفجار بزرگ دنیا محسوب می‌شود. وسعت خسارات به حدی است که گفته می‌شود حدود ۳۰۰هزار نفر در پایتخت لبنان آواره شده‌اند و خانه و کاشانه‌ خود را از دست داده‌اند. سیلوهای غلات و کالاهای استراتژیک نیز در این بخش قرار داشتند که به نظر می‌رسد دود شده و به هوا رفته باشند؛ به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود این کشور ظرف هفته‌های آینده با یک بحران تمام‌عیار در حوزه‌های غذایی و اقتصادی مواجه شود که سرانجام دامان دولت حسن دیاب را خواهد گرفت.
 • تعادل کار- زندگی را که مناسب شما است، بیابید!

  حتی قبل از کووید-۱۹ نیز بسیاری از افراد از منزل کار می‌کردند، ما در بحبوحه یک انقلاب بودیم. تکنولوژی به طور رادیکال نحوه مدیریت کار و زندگی‌مان را تغییر داده است. خدمات و اطلاعات ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته در دسترس هستند و می‌توانیم به آسانی با هر کسی، در هر زمان و در هر کجای کره خاکی ارتباط برقرار کنیم.
 • یک بازی و این همه جذابیت؟

  مسابقات هفته بیست‌وهشتم لیگ برتر باشگاه‌های کشور از امشب با برگزاری دو بازی شهرخودرو- استقلال در مشهد و سپاهان- نساجی در اصفهان آغاز خواهد شد. هر دو بازی هم اهمیت بسیار زیادی برای تیم‌های مدعی کسب سهمیه آسیایی دارد. در مسیر پر پیچ و خم رقابت، استقلال فعلا از مدعیان جلو افتاده و دیدارش با شهرخودرو، آخرین مصاف مستقیم با تیم‌های بزرگ خواهد بود. اگر استقلال این بازی را ببرد، گام بسیار بلندی به سمت نایب‌قهرمانی و صعود به فصل آتی لیگ قهرمانان برداشته است. سپاهان هم که این اواخر امتیازات زیادی را از دست داده، چاره‌ای جز پیروزی بر شاگردان سختکوش محمود فکری ندارد. درحال‌حاضر استقلال با ۴۸ امتیاز در رده دوم، بالاتر از تراکتور ۴۶ امتیازی، سپاهان ۴۵ امتیازی، شهرخودروی ۴۴ امتیازی و فولاد ۴۳ امتیازی قرار گرفته است.
 • حاشیه‌های یک بازداشت در پرسپولیس

  عصر سه‌شنبه در ابعادی وسیع شایعه شد یکی از مدیران باشگاه پرسپولیس بازداشت شده است. روابط‌عمومی باشگاه البته این خبر را تکذیب کرد، اما ساعاتی بعد وزارت ورزش و جوانان با انتشار اطلاعیه‌ای به تایید موضوع پرداخت. در بخشی از این اطلاعیه آمده بود: «در راستای مبارزه با فساد در ورزش با پیگیری‌های این وزارتخانه و اقدام سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات، یکی از مدیران میانی یک باشگاه ورزشی پایتخت با حکم مقامات قضایی بازداشت شد.
 • ارزان‌فروش‌ها

  مهدی طارمی و سردار آزمون، زوج خط حمله تیم‌ملی کشورمان امسال در لیگ‌های پرتغال و روسیه در صدر جدول بهترین گلزنان قرار گرفتند و طبیعتا اخبار زیادی در مورد آنها وجود دارد. طارمی در ریوآوه توپ می‌زند و حالا بزرگ‌ترین باشگاه‌های پرتغال را خواهان خود می‌بیند. سردار آزمون هم با زنیت قهرمان روسیه شده و شرایطی مشابه دارد. در این میان نکته جالب به قیمت‌های چشمگیری مربوط می‌شود که روی این دو بازیکن گذاشته شده است.
 • ۸ کاپ رنگارنگ برای ۱۹ فصل!

  فرداشب در ورزشگاه آزادی جام قهرمانی مسابقات لیگ نوزدهم حرفه‌ای به پرسپولیس تقدیم خواهد شد. این چهارمین قهرمانی پیاپی سرخپوشان، ششمین قهرمانی آنها در لیگ برتر و سیزدهمین قهرمانی‌شان در تاریخ مسابقات سراسری فوتبال ایران است. مراسم اهدای جام طبیعتا بدون حضور تماشاگران و در فضایی منحصربه‌فرد و عجیب برگزار خواهد شد؛ اما خب چاره‌ای هم نیست و این چند وقت تمام جشن‌های قهرمانی در همین فضای ساکت و آرام برگزار شده است.
 • تکواندو با ماسک!

  کرونای لعنتی حساب و کتاب کل دنیا را به هم زده و همه چیز را به شکل عجیب و غریبی درآورده است. سایه ویروس منحوس، روی ورزش هم سنگینی می‌کند. خیلی از رشته‌ها در این مدت تعطیل شدند و برخی دیگر هم بدون حضور تماشاگران و با تدابیر متعدد امکان ادامه فعالیت پیدا کردند. این یکی اما نوبر است؛ برگزاری مسابقات تکواندو در کره‌جنوبی با ماسک! کره‎‌جنوبی قطب تکواندوی دنیا است و نمی‌تواند از این رشته ورزشی چشم‌پوشی کند. مسابقاتی که تصویرش را می‌بینید، بین سه هزار نفر در سطح مدارس برگزار شده و البته حتی خانواده بازیکنان هم حق حضور در ورزشگاه را نداشتند.
 • خلق را تقلیدشان بر باد داد

  عبدالرضا امیراحمدی در تمام ۲۲ سالی که به قول خودش کارمند رسمی صداوسیما است و روی آنتن تلویزیون اجراهای مفصل و طولانی داشته، هرگز به اندازه یک هفته اخیر دیده نشده و مورد توجه قرار نگرفته است. این توجه اما برای مجری برنامه «صبح به خیر ایران» جنبه‌های چندان مثبتی نداشته است. بعد از قطعی شدن قهرمانی پرسپولیس در لیگ نوزدهم، امیراحمدی روی آنتن زنده کنایه‌ای بسیار عجیب به سرخپوشان زد و مدعی شد این قهرمانی با حمایت وزارت ورزش اتفاق افتاده است. طبیعی بود که جار و جنجال شود.
 • نشانه خروج کریم باقری از پرسپولیس

  مربی پرسپولیس به احتمال زیاد این تیم را به مقصد تیم‌ملی فوتبال ایران ترک خواهد کرد. قرارداد کریم باقری با فدراسیون فوتبال به زودی آماده می‌شود تا او با امضای آن رسما به کادر فنی تیم‌ملی اضافه شود. ‌آنچه مشخص است خود کریم باقری تمایل دارد برای کسب تجارب جدید به کادر فنی تیم‌ملی اضافه شود و به نوعی به‌ دوران پرافتخار خود در کادرفنی پرسپولیس پایان دهد. موضوعی که هواداران پرسپولیس به‌شدت با آن مخالف هستند. حالا در جدیدترین اقدام کریم باقری بازیکنان و مربیان پرسپولیس را در صفحه اینستاگرامش آنفالو کرد تا خیلی‌ها این موضوع را به جدایی این مربی از جمع سرخپوشان و حضورش در تیم‌ملی ربط دهند.
 • واگذاری مشروط به پرسپولیس

  با اعلام مدیرعامل باشگاه استقلال مالکیت قطعی ورزشگاه مرغوب‌کار به آنها رسید تا با افزایش دارایی شرایط فروش سهام آنها در بورس آسان‌تر شود. حالا یک ورزشگاه هم به‌صورت مشروط به باشگاه پرسپولیس واگذار شده است. با تصویب وزیران عضو کمیسیون لوایح، مالکیت مجموعه ورزشی شهدای گمنام به باشگاه پرسپولیس واگذارشد. البته طبق بند سه همین مصوبه اعلام شده در صورتی که سهام شرکت پرسپولیس ظرف مدت یک سال آینده در بورس عرضه نشود این واگذاری لغو می‌شود که نشان از واگذاری مشروط مجموعه ورزشی شهدای گمنام به سرخپوشان پایتخت دارد.
 • توافق جدید استقلال با اسپانسر

  باشگاه استقلال با مشکلات مالی فراوانی از جمله طلب بویان نایدونف و وینفرد شفر و پرداختی به بازیکنان مواجه است. حالا مدیران این باشگاه قصد دارند با اسپانسرهای مختلف برای فصل آینده به توافق برسند. استقلالی‌ها برای تبلیغ پشت پیراهن مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای یک فصل را از یک شرکت تولیدی درخواست کرده‌‌اند که توافقات اولیه حاصل شده است.
 • اولتیماتوم نفت آبادان به اسکوچیچ

  معاون ورزشی باشگاه صنعت نفت آبادان در مورد پرداخت غرامت از سوی سرمربی تیم‌ملی به این باشگاه به او اولتیماتوم داد. مسعود رضاییان در مورد دریافت هزینه غرامت از اسکوچیچ به‌دلیل ترک نیمکت صنعت نفت گفت: «درخواست ما ۱۴۰ هزار دلار بود اما کمیته تعیین وضعیت فیفا به پرداخت ۷۰ هزار دلار و نصف هزینه دادرسی یعنی ۱۵۰۰ فرانک سوئیس رای داد. حدود ۱۰ روز پیش شماره حسابی به اسکوچیچ و رونوشتش را به فیفا ایمیل کردیم. اکنون هم منتظر هستیم تا این مبلغ به حساب ما واریز شود. اسکوچیچ حدود ۳۵ روز دیگر مهلت دارد این مبلغ را پرداخت کند. »
 • استعفای الهامی تکذیب شد

  اخیرا شایعه استعفای ساکت الهامی از هدایت تیم تراکتور مطرح شده است. در عین حال برخی معتقدند این مربی درصورت عدم نتیجه‌گیری در بازی‌های پیش رو از سرمربیگری تیم تبریزی کنار گذاشته خواهد شد. اما این باشگاه همه چیز را تکذیب می‌کند. مدیر روابط‌عمومی تراکتور گفت: «هیچ بحثی دراین زمینه مطرح نشده است. الهامی به‌دلیل بیماری مادرش به تهران آمده و یک روز در تمرین تیم ‌ما غیبت داشت. اما بعد در تمرین شرکت کرد و با جدیت پیگیر آماده‌سازی تیم است. نمی‌دانم چنین خبری از کجا آمده و باید بگویم چنین بحثی صحت ندارد. »
 • ۱۱۹۵؛ روزهای بدون برد در مشهد

  استقلال امشب در حالی به مصاف شهرخودروی مشهد می‌رود که بسیار امیدوار است با پیروزی بر رقیب، طلسم عجیب نبردن‌هایش در خراسان را بشکند. حقیقت آن است که آخرین برد استقلال در مشهد به لیگ شانزدهم و زمان حضور علیرضا منصوریان روی نیمکت این تیم بازمی‌گردد. از آخرین بازی که استقلال توانست در مشهد مقابل پدیده (شهر خودرو) به برتری برسد، تاکنون آبی‌ها سه بار سرمربی خود را تغییر داده‌اند؛ اما دیگر رنگ پیروزی در این شهر را ندیده‌اند. وینفرد شفر در مشهد یک تساوی و یک شکست را تجربه کرد که باخت او مقابل شهر خودرو در فصل گذشته منجر به اخراج پیرمرد آلمانی شد.
 • سیتی- رئال؛ کهکشان سقوط می‌کند؟

  از مرحله یک هشتم نهایی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فردا شب دو بازی مهم برگزار می‌شود تا چهره دو تیم راه یافته به مرحله یک‌چهارم نهایی مشخص شود. در یکی از این بازی‌ها منچسترسیتی از ساعت ۲۳:۳۰ و در استادیوم اختصاصی خود میزبان رئال‌مادرید خواهد بود. سیتی در بازی رفت و در مادرید دست به‌کار بزرگی زد و موفق شد حریف خود را با نتیجه ۲ بر یک شکست دهد. بنابراین دربازی برگشت کار آسان‌تری نسبت به رقیب خود دارد چراکه حتی در صورت شکست یک بر صفر به‌دلیل گل زده در خانه حریف راهی مرحله بعد خواهد شد. پس تیم کهکشانی رئال برای صعود نیاز دارد منچستر سیتی را با اختلاف دو گل شکست دهد. خبر بد برای رئال اما این است که سرخیو راموس کاپیتان این تیم به‌دلیل محرومیت دراین بازی حضور نخواهد داشت. در دیگر بازی نیز یوونتوس در همین ساعت میزبان لیون فرانسه خواهد بود. تیم ایتالیایی در بازی رفت یک بر صفر نتیجه را واگذار کرده و در این بازی باید این شکست را جبران کند تا صعود کند.
 • ابراز تاسف ورزشکاران بابت بیروت

  روز سه‌شنبه یک انفجار مهیب در بیروت پایتخت لبنان به وقوع پیوست. این اتفاق باعث کشته و مجروح شدن تعداد زیادی شد. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران جهان و باشگاه‌های ورزشی نسبت به این اتفاق اظهار تاسف کرده و به خانواده‌های بازماندگان نیز تسلیت گفتند. دو باشگاه فوتبال منچستریونایتد انگلیس و بروسیادورتموند آلمان بابت این انفجار ابراز تاسف کردند. همچنین ام‌باپه، محمد صلاح، بواتنگ و همیلتون راننده فرمول یک از این انفجار ابراز تاسف کردند.
 • تایید بازگشت هواداران

  اتحادیه فوتبال آلمان (DFL) با بازگشت تماشاگران به ورزشگاه‌ها درفصل آینده موافقت کرد. این سازمان از مدت‌ها قبل در نظر داشت تحت شرایطی امکان حضور مجدد تماشاگران را در ورزشگاه‌ها فراهم کند. مقام‌های این سازمان در نهایت بعد از جلسه با روسای فدراسیون و همچنین ۳۶ باشگاه فوتبال این کشور، طرح حضور طرفداران تیم‌ها در ورزشگاه‌ها را مصوب کردند. برهمین اساس برای هر مسابقه قرار است طبق پروتکل‌های بهداشتی به گروهی از تماشاگران اجازه ورود به ورزشگاه داده شود.
 • پیام مسی برای کاسیاس

  ایکر کاسیاس دروازه‌بان اسپانیایی یک‌سال و نیم پس از سکته قلبی روز سه‌شنبه اعلام کرد برای همیشه دستکش‌هایش را آویخته و با بازی‌های حرفه‌ای خداحافظی کرده است. لیونل مسی نابغه فوتبال جهان برای کاسیاس پیامی در شبکه اجتماعی خود منتشر کرد. او نوشت: «تو یک دروازه‌بان فوق‌العاده بودی و در حقیقت رقابت با تو خیلی دشوار بود، با این حال اگر به عقب نگاه کنم می‌بینم که این رقابت کاملا زیبا بود و موجب می‌شد هر بار که با هم روبه‌رو می‌شویم نسبت به قبل بهتر عمل کنیم.»
 • آینده عجیب بنزما

  مهاجم رئال‌مادرید قصد دارد بعد از اتمام دوران فوتبالش وارد یک ورزش دیگر شود. کریم بنزما گفت: «ورزش‌های رزمی مرا به هیجان می‌آورد و من عاشق تمرین رزمی هستم. وقتی دوران فوتبال حرفه‌ای من تمام شد، ۶ ماه به‌صورت جدی، تمرین رزمی خواهم کرد و اگر مربی‌ام تشخیص داد که آماده مبارزه هستم، مشکلی برای مبارزه نمی‌بینم. اطمینان دارم که آمادگی‌اش را دارم.»
 • رضایت نیمار از حضور در پاریس

  ستاره برزیلی از حضور در پاری‌سن‌ژرمن اعلام رضایت کرد تا به شایعه انتقالش به دیگر تیم‌ها پایان دهد. نیمار گفت: «در این سه سالی که در پاری‌سن‌ژرمن بوده‌ام دانش زیادی به‌دست آورده‌ام. من لحظات خوب و بد زیادی را تجربه کرده‌‌ام. از زمانی که به پاریس آمدم در بهترین فرم خود قرار دارم. این تیم برای من مانند یک خانواده است. ما می‌خواهیم امسال قهرمان لیگ قهرمانان شویم. می‌جنگیم چون هرگز به این اندازه شانس قهرمانی نداشته‌ایم.»

بیشتر