• دو محرک رشد بورس تهران

  روز یکشنبه شاخص کل بورس رشد کرد. صعود ۵/ ۰درصدی نماگر بازار سهام در حالی اتفاق افتاد که شاخص هموزن نتوانست با رشد شاخص اصلی همسو شود. این‌طور که به‌نظر می‌رسد محرک افزایش نصاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت باعث شده تا فعالان بازار تقارن این تصمیم مسوولان سازمان بورس را با تداوم اوضاع خوب بازارهای جهانی که بر درآمدزایی شرکت‌ها موثر است، به فال نیک بگیرند. بنابراین دور از انتظار نخواهد بود اگر در روزهای آتی نیز شاهد بهبود تقاضا در نمادهای بزرگ باشیم.
 • فراکسیون پارلمانی برای «عدالت»

  بیش از ۴۰ نفر از بهارستان‌نشینان در حالی فراکسیون سهام عدالت را شکل داده‌اند که سرنوشت طرح‌های بورسی قبلی که سروصدای زیادی هم برای آن راه انداخته بودند، هنوز مشخص نیست. طرح ساماندهی سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی خاک می‌خورد و طرح تشکیل مجمع سهامداران حقیقی در هیات رئیسه! مهدی سعادتی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که ریاست فراکسیون سهام عدالت را برعهده گرفته است می‌گوید از یکسو اشکال در تعدد طرح‌ها و لوایح است و از سوی دیگر ادعا می‌کند مجلس یازدهم تاکنون طرح‌های خوبی داشته اما شاید مدیر اجرایی خوب برای اجرای قوانین نبوده است. او همچنین سهامدار کردن همه مردم را یکی از اهداف مهم فراکسیون سهام عدالت می‌داند.
 • تداوم فروش حقیقی‌ در روز سبز بورس

  شاخص‌کل بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه برای دومین بار طی دو هفته اخیر مثبت شد. در حالی دیروز شاهد آب شدن نسبی یخ طرف تقاضا در بازار سهام بودیم که همچنان سهامداران خرد دست از فروش برنداشتند. در حالی دماسنج بازار روز گذشته با افزایش ۵۸۶۰ واحدی همراه شد که شاخص کل هم‌وزن افتی معادل ۹۲ واحد را به ثبت رساند. هر چند به مدد غالبا رشد بزرگان بورس شاخص‌کل توانست کمی تغییر فاز را تجربه کند اما در عین حال همچنان اصرار بر عرضه از سوی معامله‌گران حقیقی بازار سهام دیده می‌شود. در عین حال تصویب بسته محرک مالی ۱۹۰۰ میلیارد دلاری در مجلس آمریکا می‌تواند عمده دلیل رشد دیروز صادرات محور‌ها در بازار سهام محسوب شود.
 • تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

 • نبض بازار سهام - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

 • دارایکم؛ ۸/ ۲ میلیون تومان

  بیش از ۷ ماه از ثبت تقاضا براى خرید بخشى از باقیمانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) مى‌گذرد. بررسى‌ها حکایت از بازده ۶۷درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم و افزایش NAV این صندوق به ۳میلیون و ۳۳۲هزار تومان دارد. ارزش هر واحد دارایکم در بورس تهران به ۲میلیون و ۸۱۶هزار تومان رسیده است.
 • پالایش یکم ۲/ ۴ میلیون تومان

  روز گذشته سبد ۵۰۰ واحدی از پالایش یکم با رشد ۳/ ۴درصدی نسبت به روز شنبه ۴میلیون و ۱۹۶هزار تومان معامله شده است. بررسی‌ها حکایت از این دارد که NAV این صندوق نیز به ۳میلیون و ۵۰۴هزار تومان افزایش یافته است. از این‌رو همچنان «پالایش» با حباب حدود ۲۰درصدی در حال معامله در بازار سهام است.
 • سیاسی بازی در بورس به اعتماد ۶۲ میلیون نفر ضرر می‌زند

  ارائه کد بورس کالا به خودروسازان و قطعه‌سازان، آزادسازی بخشی از منابع ایران در کره جنوبی، عراق و عمان، اعلام برخورد با سیگنال فروش‌های بازار سرمایه از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و... از جمله موضوعاتی بود که دیروز توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی در حوزه بورس را به خود جلب کرده بود.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد بازار سرمایه را در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • حد بهینه دورکاری برای اقتصاد

  یافته‌‌های یک تحقیق نشان می‌دهد دورکاری می‌تواند اثرات مختلفی بر اقتصاد داشته باشد. دورکاری در مجموع به نفع کارگران ماهر و به ضرر کارگران غیرفنی تمام خواهد شد؛ به همین دلیل نابرابری را در فضای کاری افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، دورکاری باعث حذف زمان رفت‌وآمد می‌شود که این موضوع باعث افزایش بهره‌وری در اقتصاد خواهد شد.
 • سکه به طلا خوش‌بین شد؟

  در دومین روز هفته، سکه امامی از فاز نزولی خارج شد. روز یکشنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. رشد یک درصدی قیمت سکه در شرایطی رخ داد که بهای دلار در بازار داخلی تنها حدود ۱/ ۰ درصد رشد کرده بود.
 • معادلات پیچیده در بازار طلا

  درحالی‌که طلا در سال ۲۰۲۰ بهترین عملکرد خود در دهه اخیر را به ثبت رسانده بود، ماه‌های ابتدایی سال جاری میلادی تبدیل به روزهای سیاه فلز زرد شده است. پس از عملکرد منفی در ماه‌های ژانویه و فوریه، اکنون طلا ماه مارس را نیز نزولی آغاز کرده است تا قیمت این پناهگاه امن دارایی به ۱۶۹۹ دلار برسد. درحالی قیمت طلا تقریبا در پایین‌ترین حد خود در سه فصل اخیر قرار دارد که بازیگر اصلی کاهش قیمت آن افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری بلندمدت در آمریکا بوده است.
 • انتشار اسکناس جدید ۵۰ هزار ریالی

  سری سوم اسکناس ۵۰ هزار ریالی با طرح آرامگاه حافظ در پشت این اسکناس، توسط بانک مرکزی منتشر شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، روی اسکناس‌های جدید ۵۰ هزار ریالی تصویر حضرت امام خمینی(ره) و در پشت این اسکناس این بار طرحی از آرامگاه حافظ با بیت «هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق، ثبت است بر جریده عالم دوام ما» نقش بسته است. از ویژگی‌های امنیتی اسکناس جدید ۵۰ هزار ریالی می‌توان به طراحی خطی سه بعدی (مدالین)، تصویر مکمل طرح مخفی، چاپ برجسته، ریز نوشته (میکرو پرینت)، علامت مخصوص روشندلان، واتر مارک و الکتروتایپ، الیاف فلورسنتی نامرئی، نخ امنیتی پنجره‌ای هولوگرافیک، نخ امنیتی پنهان و شماره سریال اشاره کرد.
 • آخرین اقدامات بانک مرکزی در مورد قانون پایانه‌های فروشگاهی

  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با غیرفعال کردن حدود ۵/ ۲ میلیون ترمینال، تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات بالغ بر ۷/ ۴ میلیون ترمینال پذیرش دیگر و ارائه اطلاعات آنها به سازمان امور مالیاتی در حال تکمیل آخرین مراحل اجرای مسوولیت‌های خود نسبت به قانون پایانه‌های فروشگاهی است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این نهاد براساس ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارت‌خوان و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدامات مهمی انجام داده و روند این عملیات با همکاری سازمان امور مالیاتی ادامه دارد.
 • ضرورت برگشت تنخواه بانک مرکزی به هدفمندی

  به تازگی مجلس شورای اسلامی در راستای بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر از ارائه تنخواه از سوی بانک مرکزی به سازمان هدفمندی داده که اگر این منابع بازنگردد، می‌تواند به‌عنوان خلق پول محسوب شود. به گزارش «ایبِنا»، این تصمیم نمایندگان به گونه‌ای است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است برای پرداخت به‌موقع مصارف هدفمندی و براساس درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور معادل یک درصد (۱%) جمع مصارف جدول تبصره (۱۴) را به‌صورت تنخواه در اختیار سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها قراردهد.
 • مهم‌ترین چالش بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش در سال آینده چگونگی تامین بودجه است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از اکنون سناریوهای مختلفی را برای مواجهه با کسری بودجه طراحی کند.
 • دولت چه نقشی در تعیین مزد کارگران دارد؟

  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در قانون به صراحت آمده است که تنها مرجع تعیین دستمزد کارگران، شورای‌عالی کار بوده و دولت موظف به تعدیل نظرات ذی‌نفعان است و ما نیز بنا نداریم در این موضوع دخالت کنیم.
 • معرفی مقاصد برتر کاری جهان در سال ۲۰۲۱

  آمار منتشرشده نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۱، کانادا از ایالات‌ متحده به‌عنوان محبوب‌ترین کشور برای ورود کارگران خارجی پیشی گرفته است؛ براساس نتایج یک نظرسنجی جهانی، دبی و ابوظبی از پنج شهر برتر در زمینه کار و فعالیت شغلی شدند. به گزارش «ایسنا» براساس نظرسنجی گروه مشاوره بوستون (BCG)، دبی از رتبه ششم در سال ۲۰۱۸ بعد از لندن و آمستردام به مقام سوم صعود کرده و ابوظبی پس از برلین به مقام پنجم رسیده است. نویسندگان این گزارش اظهار کردند: «به‌نظر می‌رسد تلاش امارات متحده‌عربی برای تبدیل شهرهای برتر خود به مقاصد کاری مطلوب بوده است.» این یافته‌ها براساس نظرسنجی از تقریبا ۲۰۹هزار نفر در ۱۹۰ کشور حاصل‌شده است تا مشخص شود که افراد تحت چه شرایطی برای کار به یک کشور خارجی مهاجرت می‌کنند. این نظرسنجی سومین مورد از روند جهانی نیروی کار است که توسط شرکت مدیریت مشاور BCG انجام شده است.
 • بازدید مدیران ارشد بانک ملی و گروه سداد از سایت تولید توسن‌تکنو

  عضو هیات‌مدیره و جمعی از مدیران ارشد بانک ملی ایران به‌‎همراه مدیران عامل شرکت‌های گروه سداد، روز گذشته از سایت تولید شرکت توسن‌تکنو در شهرک صنعتی کاسپین قزوین بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی شرکت توسن‌تکنو این بازدید با حضور مسعود خاتونی عضو هیات‌مدیره و معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران، محمدعلی محمودزاده مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد، حبیب‌الله خالصی مدیرعامل شرکت پارس تکنولوژی سداد، حسن خوشه‌چین مشاور مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد و محمد مظاهری مدیرعامل شرکت توسن‌تکنو برگزار شد.
 • بازار - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

 • سیگنال برجامی روحانی

  حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در دیدار با سیمون کاوونی، وزیر امورخارجه جمهوری ایرلند که کشورش نهاد تسهیل‌کننده شورای امنیت سازمان ملل در اجرای توافق هسته‌ای (برجام) است، وعده داد که ایران با رفع تحریم‎ها «بلافاصله اقدامات جبرانی انجام دهد» و گفت بهترین راه برای حل مشکلات در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، مذاکره مبتنی بر احترام است. روحانی در این دیدار که در تهران برگزار شد، تاکید کرد: «ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام دهد و به تعهدات خود عمل کند.»
 • ارسال بودجه به شورای نگهبان

  مجلس مصوبات بودجه‌ای خود را برای دخل‌وخرج سال آینده کشور به شورای نگهبان ارسال کرد. مصوباتی که گرچه مبنای آن، لایحه اصلاحی دولت بود، اما بخش زیادی از آنها را پیشنهادهای الحاقی نمایندگان تشکیل می‌دهد. دولتی‌ها که در زمان بررسی کلیات لایحه، مجلس را به تغییر شاکله متهم می‌کردند، به بخش‌هایی از مصوبات بودجه‌ای صحن نیز انتقاد دارند. یادداشت انتقادی رئیس کل بانک مرکزی و هشدار او درباره منجر شدن برخی مصوبات به انتشار پول پرقدرت و رشد نقدینگی، گواه این مدعا است.
 • مشکل بایدن با ایران در خاورمیانه رها شده

  باراک اوباما، دونالد ترامپ و اکنون جو بایدن، همه قول داده بودند که از میزان توجه آمریکا به خاورمیانه بکاهند اما رخدادها به‌گونه‌ای است که همچنان رسیدن به این هدف را ناکام می‌گذارد. پیام‌های کاخ‌سفید به ایران و سعودی‌ها در این نقطه، بسیار شبیه هم است. دولت آمریکا، علامت می‌دهد که خواهان تعامل است اما نمی‌خواهد اجازه دهد هیچ‌یک از این دو طرف، شرایط تعامل را تعیین کنند. واقعیت سخت این است که کشورهای خاورمیانه دیگر از آن چنان توانایی‌ای برای نفوذ بر رفتار آمریکا برخوردار نیستند. بنابراین اهمیت نسبی اقتصادی کشورهای خاورمیانه، در گذر زمان کاهش می‌یابد.
 • وزیر دفاع: اگر غلط اضافی از اسرائیل سر بزند فرمان رهبری اجرا خواهد شد

  وزیر دفاع با اشاره به «تهدیدات اخیر ایران توسط سران رژیم صهیونیستی» اعلام کرد اگر غلط زیادی از این رژیم سر بزند تل آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم. به گزارش «ایسنا»، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در سخنانی تاکید کرد: گاهی اوقات از سر استیصال این رژیم ادعاهای واهی را مطرح می‌کند و غلط بزرگ‌تر از دهانش می‌کند و جمهوری اسلامی و ایران بزرگ را به‌زعم خودش تهدید می‌کند. روشن است که این سخنان از سر استیصال است. رهبر معظم انقلاب و فرماندهی معظم کل قوا در همان سال‌هایی که آنها همین غلط‌های زیادی را می‌کردند فرمودند رژیم صهیونیستی دشمن اصلی ما نیست آنها حتی در اندازه جمهوری اسلامی ایران نیستند و می‌دانند و اگر نمی‌دانند بدانند که اگر غلط زیادی از آنها سر بزند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم. این امر فرماندهی معظم کل قوا با دقت اجرا شده و تبدیل به طرح شده است. وی تاکید کرد: اگر غلط اضافی از آنها سر بزند خودشان می‌دانند و اگر نمی‌دانند بدانند که این بیانات مقام معظم رهبری تبدیل به طرح شده است و فرمان ایشان اجرا خواهد شد من به آنها توصیه می‌کنم و تاکید می‌کنم حتی در زبان هم این غلط‌های زیادی را نکنند.
 • گفت‌وگوی روحانی با نخست‌وزیر عراق

  رئیس‌جمهور از عراق به‌عنوان کشور مسلمان و دوست ایران که از جایگاه مهمی در تعاملات سیاسی و امنیتی منطقه برخوردار است، نام برد و بر توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها با این کشور تاکید کرد. حسن روحانی بعد از ظهر شنبه در تماس تلفنی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، با اشاره به ظرفیت‌های فراوان همکاری‌های ایران و عراق به‌عنوان دو کشور همسایه، افزود: ارتقای سطح روابط اقتصادی همپای روابط سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است و تسهیل در صدور روادید تجاری برای تجار و بازرگانان و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی می‌تواند به توسعه این روابط کمک کند.
 • ادامه واکنش‌ها به مصاحبه رضایی

  گفت‌وگوی اخیر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با روزنامه اقتصادی فایننشال‌تایمز این روزها واکنش‌های زیادی را برانگیخته است. سخنان رضایی حول دو محور بود، مذاکره با آمریکا و در بخش دوم کمک به سوریه و عراق که هر دوی این مباحث با واکنش دولت، وزارت خارجه و چهره‌های سیاسی کشور روبه‌رو شد. محسن رضایی که این روزها خبرهایی مبنی‌بر احتمال کاندیداتوری مجددش در انتخابات ریاست‌جمهوری شنیده می‌شود در آن گفت‌وگو که ۱۵ اسفند منتشر شد، گفته بود: «ایران آماده است که به مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و دیگر قدرت‌های جهان بازگردد، اگر طرف‌های مقابل سیگنال واضحی بفرستند که تحریم‌ها تا یک سال آینده برداشته می‌شود. آنها باید به ما اعلام (کنند) و اطمینان خاطر دهند که تحریم‌های اعمال‌شده بعد از برجام، در عرض یک سال برداشته می‌شوند.»
 • انتخاب اعضاى هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست‌جمهوری

  جلسه معتمدان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به‌منظور انتخاب ۷ معتمد عضو هیات اجرایی مرکزی این انتخابات، با حضور شخصیت‌های مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برگزار شد و ۷ عضو اصلی و ۴ عضو علی‌البدل هیات اجرایی مرکزی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری بر اساس ماده ۳۱ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و تبصره‌های آن انتخاب شدند. به گزارش جماران، برابر نتایج رای‌گیری، سیدحسین‌هاشمی، جمال عرف، عادل آذر،‌ محمدرضا آیت‌الهی،‌ سعید اوحدی،‌ سیدکامل تقوی‌نژاد و حسن غفوری فرد به‌عنوان اعضای اصلی و همچنین یحیی آل‌اسحاق، حسین طاهری، علیرضا رشیدیان و اصغر افتخاری به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات اجرایی مرکزی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری انتخاب شدند.
 • سردار سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیا رفت

  با حکم فرمانده کل سپاه، سردار سرتیپ دوم پاسدار سیدحسین هوشی‌سادات به سمت فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) سپاه منصوب شد. به گزارش سپاه‌نیوز، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه با قدردانی از زحمات و تلاش‌های سردار سعید محمد طی دوره تصدی فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، او را به‌عنوان مشاور فرمانده کل سپاه منصوب کرد. سردار هوشی‌سادات پیش از این معاونت مهندسی و پدافند غیر‌عامل سپاه را عهده‌دار بود.
 • نازنین زاغری آزاد شد

  وکیل مدافع نازنین زاغری متهم ایرانی-بریتانیایی از آزادی موکلش خبر داد. حجت کرمانی در این‌باره گفت: موکلم محکومیت قبلی که داشته امروز به پایان رسید و پابندش باز شد؛ زیرا او یک سال با پابند بیرون بود که امروز باز شد. او افزود: همچنین زمان رسیدگی به پرونده دوم موکلم به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام ۲۴ اسفند ماه در دادگاه انقلاب تعیین شده است.
 • واکنش وزارت کشور به انحلال جمعیت امام علی (ع)

  زهرا عابدینی، معاون سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه انحلال تشکل‌ها صرفا بر عهده شورای ملی گذاشته شده است، گفت: درباره جمعیت امام علی(ع) نیز به‌دلیل عدم تمکین این جمعیت برای اصلاح وضعیت خود و بی‌اعتنایی به تذکر کتبی نهایتا تصمیم بر انحلال آن گرفته شده است. او توضیح داد: براساس آیین‌نامه مصوب هیات وزیران تا پیش از سال ۱۳۹۵ آیین‌نامه‌ای محل رجوع و مستند وزارت کشور برای صدور مجوز و نظارت بر سازمان‌های مردم‌نهاد بود؛ اما در دولت یازدهم در تاریخ ششم شهریور سال ۱۳۹۵ مجددا آیین‌نامه سازمان‌های مردم‌نهاد بازنگری شد که در پی آن شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد شکل گرفت.
 • نظر پزشکیان درباره نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان برای ریاست‌جمهوری

  مسعود پزشکیان از چهره‌های مستقل جریان اصلاحات و نماینده تبریز در مجلس یازدهم درباره وضعیت احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: اگر نگذارند عده‌ای بیایند، راست می‌گویند که اصولگرایان پیروز محتوم انتخاباتند؛ درجایی که هیچ دونده‌ای را نمی‌گذارند بیاید، هرکسی را وسط بگذارند او برنده است. او در این گفت‌و‌گو با بیان اینکه بعید است کاندیدای اصلی اصلاح‌طلبان تایید شود، معرفی «علی لاریجانی» به‌عنوان نامزد «اصلاح‌طلبان» در انتخابات ۱۴۰۰ را «بعید» دانست و تاکید کرد که «اجماع بین اصلاح‌طلبان سخت است.»
 • رنگ‌بندی شهرها ۲۵ اسفند اعلام می‌شود

  یک روز پس از اعلام برنامه‌های سفرهای نوروزی از سوی ستاد مقابله با کرونا، مبنی بر ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در ایام نوروز، روز گذشته عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور گفت که پروتکل‌های مضاعف برای سفرهای نوروزی ابلاغ می‌شود. به گزارش «ایرنا»، وی تصریح کرد: به‌جز شهر‌های قرمز و نارنجی که ممنوعیت سفر دارند، منعی برای سفر به دیگر مناطق وجود ندارد.
 • تایید خونریزی یک پزشک پس از تزریق واکسن روسی

  مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره خونریزی داخلی شدید یک پزشک ایرانی پس از تزریق واکسن اسپوتنیک در شهر گناباد، اظهار کرد: یکی از همکاران پزشک ما در گناباد پس از تزریق واکسن روسی دچار علائم گوارشی و در مدفوع او ‌خون دیده شد. کیانوش جهانپور ادامه داد: به‌طور کلی هر واکسنی دارای عوارضی است و این موضوع بعید و دور از انتظار نیست. او افزود: در حال حاضر بروز عوارض گوارشی در همکار پزشک در حال بررسی است و هنوز مشخص نیست که این عوارض مربوط به تزریق واکسن است یا نه.
 • خروج ۹۰۰ استاد از ایران در سال ۹۸

  علیرضا منادی سخیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از مصوبه روز شنبه مجلس در مورد افزایش حقوق‌ها در سال آینده گفت که در سال ۹۸قریب به ۹۰۰ استاد از ایران خارج شدند.
 • اثر بودجه بر تورم

  رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد تبعات پولی بودجه ۱۴۰۰ هشدار داد. این هشدار با توجه به تجربه‌ای است که در این دو سال شاهدش بودیم و با توجه به افت چشم‌گیر درآمدهای نفتی و راه‌هایی که برای کسری عملیاتی بودجه تعبیه شد.
 • سیا‌ست خطا در تسریع شروع کسب‌وکار

  آیا‌ راه شروع سریع کسب‌وکار در ایران از اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی می‌گذرد؟ در هفته نخست اسفند قانونی توسط شورای نگهبان تایید شد که بسیا‌ری را به ارتقای جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد ایران امیدوار کرد. با این حال بررسی‌های «دنیا‌ی‌ا‌قتصاد» نشان می‌دهد «مقررات‌زدایی»، «کاهش انحصار»، «بهبود محیط کسب‌وکار» و «افزایش رقابت در اقتصاد» به چیزی ورای تغییر قانون نیا‌ز دارد و در کنار اصلاح نظام اداری، کاهش مداخله دولت در اقتصاد را می‌طلبد.
 • مشکلات ایدرو در مسیر توسعه صنعتی

  در آخرین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌و‌کار اتاق ایران، وضعیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) مورد بررسی قرار گرفت. «بی‌اطلاعاتی و نبود ارتباط موثر بین اتاق‌ها و بخش خصوصی»، «لزوم توانمندسازی اقتصاد» و «نبود استراتژی توسعه و برنامه‌ریزی و فقدان اولویت‌بندی برای توسعه صنایع کشور» از جمله مواردی بود که فعالان بخش خصوصی در این نشست با اشاره به آنها به نقد عملکرد ایدرو پرداختند. در این نشست حمیدرضا فولادگر، رئیس شورای راهبری، با نگاهی به قوانین موجود گفت: ۷۰ درصد عواید حاصل از واگذاری‌ها باید به سازمان ایدرو برگردد؛ اما در عمل اجرا نمی‌شود. در حال حاضر حتی یک ریال از منابع واگذاری به این سازمان برنمی‌گردد و به ازای آن شاهد استفاده از این منابع در کسری بودجه دولت هستیم.به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران محمدرضا عبداللهی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان ایدرو نیز با یادآوری هدف ایدرو مبنی بر صنعتی کردن کشور تصریح کرد: در دوران پسابرجام همکاری‌هایی با برخی شرکت‌های فرانسه، بلژیک، کره جنوبی، فنلاند و روسیه در حوزه‌های مختلف تولیدی و صنعتی آغاز کردیم که با شروع تحریم‌ها این کشورها حاضر به تداوم همکاری نبودند.
 • وعده وزیر صمت مبنی بر رشد۷درصدی صنعت‌ومعدن

  وزیر صمت نرخی تازه را برای رشد بخش صنعت‌ومعدن در سال۹۹ اعلام کرد. علیرضا رزم‌حسینی در واپسین روزهای سال اعلام کرد: رشد این دو بخش در سال ۹۹ تا پایان سال به نزدیک ۷درصد خواهد رسید. رزم حسینی، سیاست وزارت صمت را فراوانی و عرضه مناسب کالا در کشور دانست و افزود: وزارت صمت بار سنگین اقتصاد کشور را در این شرایط سخت بر دوش می‌کشد و به همت تولیدکنندگان و صنعتگران توانستیم در ۲۹ رشته صنعتی چنددرصد در تولید رشد داشته باشیم. وی که در جریان سفر به استان اردبیل چند طرح صنعتی را افتتاح کرده است، خاطرنشان کرد: در حوزه خودرو افزایش ۲۸درصدی تولید داشته‌ایم. وزیر صمت همچنین بیان کرد: در حوزه تولید تلویزیون افزایش ۶۰درصدی و در تولید ماشین لباسشویی افزایش ۳۸درصدی داشته‌ایم، تولید در فولاد هم ۱۳درصد افزایش داشته و در آلومینیوم هم ۵۷درصد رشد کرده‌ایم.
 • هشدار وزارت نیرو به استخراج‌کنندگان خانگی رمزارز

  سخنگوی صنعت برق از تعیین جریمه سنگین برای استخراج کنندگان رمز ارز در منازل مسکونی علاوه بر ضبط این دستگاه‌ها و تحویل به مراجع قضایی خبرداد. مصطفی رجبی مشهدی اظهار کرد: با توجه به این موضوع صاحبان سرمایه‌های خرد، به‌صورت غیرمجاز اقدام به خرید دستگاه‌های کم بازده می‌کنند که این موضوع سبب افزایش قابل توجه مصرف برق خواهد شد.
 • اجتناب‌ناپذیری انقلاب روباتیک در صنایع

  کووید- ۱۹ چهره صنایع و کسب‌و‌کارها را دستخوش تحولات اساسی کرد، رعایت فاصله اجتماعی نه تنها سبب شد نیروی کار ناگزیر از کار از راه دور شود بلکه تا حدودی جای خود را به روبات‌ها دهد. «گروه تحقیقات بازار متحد» به بررسی نقش روبات‌ها در صنایع پرداخته و استفاده از فناوری «فرآیند اتوماسیون روباتیک» را آینده‌ اجتناب‌ناپذیر برای کسب‌و‌کارها دانست.
 • آخرین نیایش در شمال بین‌النهرین

  پاپ فرانسیس در سومین روز از سفر تاریخی خود به عراق وارد شمال این کشور شد. او در خرابه‌های کلیساهایی که از سوی نیروهای داعش ویران شده بودند به نیایش پرداخت و در فضای باز سومین و آخرین روز دیدار از عراق را برگزار کرد. الجزیره در گزارش ۷ مارس خود نوشت، پاپ فرانسیس در این دیدار، در مقابل کلیسای تاریخی الطاهره که بخش‌های بزرگی از آن در زمان داعش ویران شد، خواستار «توقف برادرکشی در منطقه و برادری بین ادیان» شد.
 • بازگشت شورش و ناآرامی به لبنان

  روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه در ششمین روز از اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی و افزایش نرخ دلار در لبنان، معترضان در شماری از شهرهای این کشور جاده‌ها و معابر را مسدود کردند. به گزارش رویترز، روز شنبه ۱۶ اسفندماه حسان دیاب، کفیل نخست‌وزیری هشدار داد که لبنان در خطر است و اگر دولت جدید به زودی در لبنان تشکیل نشود او چاره‌ای جز کنار رفتن نخواهد داشت. رویترز می‌گوید، دور تازه اعتراضات از سه‌شنبه گذشته و به‌دنبال کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی لبنان در برابر ارزهای خارجی از جمله دلار آغاز شد. شماری از معترضان شنبه در برابر پارلمان لبنان در مرکز بیروت تجمع کردند و شماری دیگر با آتش زدن لاستیک و سطل زباله خیابان‌ها و مسیر عبور و مرور را مسدود کردند.
 • شنبه شیرین دموکرات‌ها

  لایحه ۹/ ۱ تریلیون دلاری جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کمک به دوران پاندمی، سنای این کشور را به شدت دو پاره کرد. در حالی که دموکرات‌ها موافق تصویب این طرح بودند، جمهوری‌خواهان به شدت از در مخالفت با تصویب ابر بودجه ۹/ ۱ تریلیون دلاری به منظور مبارزه با فقر وارد شدند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این بسته که هنوز باید قبل از ورود به کاخ سفید از مجلس نمایندگان عبور کند، اولین قانون تصویب شده عمده جو بایدن به حساب می‌آید.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  مورگنتا نیاز به فرمول‌بندی سیاستی داشت تا آن را جایگزین تشدید وضعیت جنگی جانسون و پافشاری نظامی آشکار نیکسون و کیسینجر کند. آن سیاست نام «طرح منطقه محصور» را به خود گرفت. مورگنتا پیشنهاد داد که به جای انجام عملیات «جست‌وجو و تخریب» در سراسر حومه ویتنام، ارتش آمریکا باید به مناطق محصور شهری بازگردد که می‌توانست در آنجا ایمنی یابد؛ درحالی‌که هم زمان در انتظار جنگ هم می‌ماند.
 • انهدام پهپادهای انصارالله

  ائتلاف جنگی به رهبری عربستان سعودی که در یمن درگیر هستند، روز یکشنبه گفت که ۱۰ هواپیمای بدون سرنشین مسلح حوثی‌ها را منهدم کرده است. این ائتلاف جنگی نگفت که در کدام منطقه این پهپادها را نشانه گرفته است؛ اما مدعی شد هواپیماهای بدون سرنشین مکان‌های غیرنظامی را هدف قرار داده بودند.
 • بایدن، اردوغان را از پوتین دور می‌کند

  کرملین، ناتو را به تلاش برای سرنگونی ولادیمیر پوتین متهم کرده و الکسی ناوالنی، شهره‌ترین مخالف پوتین را مهره آمریکا خواند. مسکو از سوی دیگر انگشت اتهام را به سوی اتحادیه اروپا گرفته و آن را «شریکی غیرقابل اعتماد» دانست چراکه مسمومیت و حبس ناوالنی را محکوم کرده بود. در این میان پوتین تنها از یک عضو ناتو راضی است: ترکیه. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نسبت به دستگیری ناوالنی و هزاران روسی طرفدار او سکوت کرد.
 • پیام بخش‌خصوصی به سیاست‌گذار

  در آخرین نشست هیات نمایندگان اتا‌ق ایران در سال ۱۳۹۹ یک پیام کلیدی به سیاست‌گذار مخابره شد. این پیام باتوجه به برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ صادر شد. رئیس اتاق ایران اعلام کرد: پیام مشخص بخش خصوصی این است که سیاست‌گذار با تغییر پارادایم فکری باید به تولید کارآمد و واگذاری امور به مردم توجه ویژه کند.
 • تخصیص ۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تا‌مین کالاهای اساسی

  جلسه تا‌مین کالاهای اساسی ظهر دیروز به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. به گزارش «ایسنا» اسحاق جهانگیری در این جلسه با تشکر از بانک مرکزی برای تا‌مین ۱۰میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی در سال ۱۳۹۹ درباره اختصاص شش میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تا‌مین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در شش ماه نخست سال ۱۴۰۰ گفت: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از این اعتبار برای واردات دارو و تجهیزات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان و مابقی به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای تهیه کالاهای اساسی تخصیص یافته است.
 • تعیین ۸۰ نقطه برای عرضه مستقیم میوه

  دبیر ستاد تنظیم بازار از تعیین ۸۰ نقطه در میادین میوه و تره‌بار شهر تهران و شهرستان‌های اطراف به‌عنوان غرفه عرضه مستقیم میوه و همچنین افزایش خروجی سردخانه‌ها طی ۱۰ روز آینده خبر داد و درباره وضعیت بازار روغن گفت: مشکلی در تامین و توزیع روغن وجود ندارد، اما زمان می‌برد تا به فراوانی در توزیع روغن برسیم.به گزارش «ایسنا» عباس قبادی در جلسه هماهنگی بازار میوه در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان از استفاده از شبکه منتخب توزیع در کنار نظام توزیع و عرضه سنتی خبر داد و گفت: یکی از مسائلی که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت ایجاد بستر مناسب برای باغداران و تولیدکنندگان در راستای عرضه مستقیم میوه و تولیدات خود به مصرف‌کننده بود، تا با حذف دلالان به‌عنوان یکی از عوامل افزایش قیمت، علاوه‌بر تعدیل قیمت‌ها در سطح عرضه، تولیدکننده نیز منتفع شود.
 • دستور روحانی به وزارت صمت

  دویست و نهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز گذشته به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد و در ابتدای این جلسه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از تمهیدات ویژه برای تامین کالاهای ضروری و تثبیت و مدیریت قیمت کالاها متناسب با نیاز مردم در آستانه سال جدید ارائه کرد.
 • میراث ۱۰۰ ساله برای ۱۴۰۰

  اقتصاد ایران در یک قرن گذشته را می‌توان به انسانی تشبیه کرد که با گذر ۱۰۰ سال از عمر خود، از نظر جسمی پیر و ناتوان شده، اما از نظر ذهنی هنوز به‌دنبال رویاهای کودکی خود می‌گردد و هیچ شباهتی به انسان ۱۰۰ ساله ندارد. اگر بخواهیم این سده اخیر را یک مرور سریع کنیم، شاید نتوان به تعداد انگشت‌های یک دست، سیاست‌های موفق را پیدا کرد که مشکلات را حل کرده و دیگر برای انسان ۱۴۰۰ موضوعیتی نداشته باشد. از مساله فقر تا نابرابری، از چالش رشد اقتصادی تا تورم، از محیط زیست تا آلودگی هوا، از تحریم تا تجارت ناپایدار و تمام عارضه‌های دیگری که در این ۱۰۰ سال گریبان اقتصاد را گرفته است.
 • به‌کارگیری ظرفیت‌های بومی «بلاک‌چین» در تامین‌اجتماعی

  عضو هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی گفت: با استفاده از ظرفیت‌های بسیار زیاد در حوزه بلاک‌چین و بومی شدن آن، می‌توانیم در افزایش ارائه خدمات، تکریم جامعه هدف و تسهیل در ارائه خدمات در سازمان تامین‌اجتماعی گام‌های موثرتری برداریم. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، مرتضی لطفی عضو هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی در وبیناری با موضوع «بلاک‌چین و تامین‌اجتماعی؛ آنچه مدیران باید بدانند» که از سوی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی برگزار شد، افزود: سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان نهادی مستقل از نظر مالی، خدمات اجتماعی و درمان به بیش از نیمی از جمعیت کشور، خدمت‌رسانی می‌کند.
 • تصویب طرح اختصاص ۵ درصد اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی

  رئیس سازمان‌ آموزش فنی وحرفه‌ای کشور‌‌از تصویب «طرح الحاقی اختصاص ۵ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی» در جلسه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی خبر داد. به گزارش روابط‌ عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور، علی اوسط‌هاشمی با اعلام این خبر گفت: این اتفاق حاصل تلاش و نگاه ارزشمند نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اهمیت مهارت‌آموزی به‌عنوان ضرورت ملی در رفع معضل بیکاری و ارتقای معیشت است.او از حمایت‌های کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و تلفیق مجلس شورای اسلامی در فرآیند تصویب اختصاص ۵ درصد از محل اعتبارات تبصره ۱۸ به توسعه آموزش‌های مهارتی تقدیر و اظهار امیدواری کرد که با روی‌آوری به ارزشمندترین سرمایه‌های سازمان و مشارکت شرکای اجتماعی بتوانیم تجربه‌ای را ثبت کنیم که موجب تقویت هر چه بهتر نگاه‌ها به ارزش مهارت در کشور شود. اوسط هاشمی با ابراز خرسندی از تغییر نگاه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان به موضوع مهارت به‌عنوان عنصر کلیدی اشتغال‌زایی در کشور و بر رویکرد مهارت‌آموزی جامعه‌محور به‌عنوان رویکرد اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور تاکید کرد.رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور همچنین بر عزم ملی برای توسعه آموزش‌های مهارتی با مشارکت تمامی دستگاه‌ها، شرکای اجتماعی و نهادهای مرجع و جریان‌ساز تاکید کرد.
 • اطلاع از استحقاق درمان از طریق ۱۴۲۰

  مدیر فناوری و تحول دیجیتال سازمان تامین‌اجتماعی از ارائه سرویس استعلام وضعیت برخورداری از حمایت‌های درمانی تامین‌اجتماعی در بستر IVR (تلفن گویا) از طریق سامانه ۱۴۲۰ خبر داد.به گزارش اداره‌کل روابط‌ عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، امیرحسین حمیدیان اظهار کرد: در راستای توسعه ارائه خدمات این سازمان در کانال‌های متعدد، ارائه سرویس استحقاق درمان در بستر IVR سامانه ۱۴۲۰، براساس کد ملی و شناسه اتباع خارجی، قابل بهره‌برداری است. او افزود: مخاطبان سازمان تامین‌اجتماعی می‌توانند با تماس با شماره ۱۴۲۰ و انتخاب گزینه ۳ و وارد کردن کد ملی یا شناسه اتباع خارجی، از وضعیت برخورداری از حمایت‌های درمانی خود مطلع شوند.
 • موافقت دولت با اخذ مالیات از اینفلوئنسرها

  رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال ۱۴۰۰ شروع می‌شود.
 • جلسه تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰

  در جلسه امروز پیشنهاد گروه‌ها برای افزایش دستمزد اعلام می‌شود. جلسه شورای عالی کار امروز‌(۱۸ اسفندماه) با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و گروه کارگری برگزار می‌شود. موضوع این جلسه مزد سال ۱۴۰۰ کارگران است و در جلسه امروز پیشنهاد گروه‌ها برای افزایش دستمزد اعلام می‌شود.
 • حذف دفترچه کاغذی بیمه سلامت تا اردیبهشت ماه

  معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: حذف کاربرد دفترچه کاغذی بیمه سلامت با شیب ملایم دنبال شده است و به مرور تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به سمتی می‌رویم که نیازی به استفاده از دفترچه کاغذی نباشد.
 • چاره ترافیک در ۱۰ پایتخت

  رفت‌وآمد روزانه در شهر تهران به‌دلیل تغییر سبک سفر در عصر کرونا برای تک‌تک شاغلان و شهروندانی که مجبور هستند در معابر شهر تردد کنند، از دو بابت تقریبا غیرقابل تحمل شده است. تهرانی‌ها به‌دلیل ترس از ابتلا به کرونا در شبکه حمل‌و‌نقل عمومی از ابتدای امسال به استفاده گسترده از وسیله نقلیه شخصی روآورده‌اند که البته اعمال تخفیف در عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک نیز باعث شد تغییر سبک سفرهای درون‌شهری با سرعت بالا و شدت زیاد اتفاق بیفتد. اثر شیفت مسافرت‌های روزانه در پایتخت از اتوبوس و مترو به خودروی شخصی، «ازدحام خودرو» در ساعات صبح و عصر در خیابان‌های پرتردد را رقم زده و عامل وقت‌کشی شهروندان شده است. از آن بدتر، «تامین جای پارک» است که به ابرچالش صبحگاهی تهرانی‌ها در محوطه جلوی محل کار تبدیل شده است. این دو مساله بعد از یک‌سال از شیوع کرونا هنوز در تهران حل نشده و حتی ابعاد آن -به‌دلیل مخالفت برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها با دورکاری کارمندان- افزایش نیز پیدا کرده است. اما پایتخت‌های مدرن در دنیا با یک تدبیر مشترک، بر این دو ابرچالش ترافیکی عصر کرونا غلبه کرده‌اند. شهرداران ۱۰ پایتخت مهم جهان برای مهار «هجوم خودروهای شخصی»، هندسه خیابان‌ها را به نفع «استفاده‌کنندگان از دوچرخه‌های معمولی و برقی» و همچنین «سفرهای پیاده» تغییر داده‌اند.
 • بودجه ۹۹ پایتخت اصلاح می‌شود

  اعضای شورای شهر تهران با یک فوریت لایحه اصلاحیه بودجه ۱۳۹۹ شهرداری تهران موافقت کردند. با این اصلاحیه حدود ۱۰ درصد بودجه جابه‌جا می‌شود. شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر تهران درباره ضرورت اصلاحیه بودجه امسال اداره پایتخت گفت: تورم و تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم و پاندمی کرونا از یک طرف و افزایش هزینه ارائه خدمات و اجرای پروژه‌های سرمایه‌ای از طرف دیگر باعث شده که بسیاری از درآمدها تحقق پیدا نکند و در بسیاری از بخش‌ها با چالش مواجه باشیم.
 • جریمه ۳۵۰ میلیارد تومانی تهرانی‌ها برای قطع درختان

  نایب‌رئیس شورای شهر تهران از جریمه ۳۵۰ میلیارد تومانی تهرانی‌ها به دلیل قطع درختان از زمان فعالیت شورای پنجم خبر داد و گفت: با استفاده از پول جریمه‌ها ۱۷ باغ را به بوستان عمومی تبدیل کردیم. به گزارش خبرگزاری فارس، سیدابراهیم امینی با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال گفت: ‌با توجه به اینکه بخش مهم و قابل‌توجهی از مردم به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا سفر نخواهند داشت باید به منظور پیشگیری از وقوع تجمعات و گسترش بیماری برنامه‌های فرهنگی و تفریحی ویژه‌ای را در نظر گرفت تورهای تهران‌گردی مشابه سابق امکان فعالیت ندارند و باید از ظرفیت‌های فضای مجازی استفاده شود. نایب‌رئیس شورای شهر تهران در مورد موضوع گسترش فضای سبز در پایتخت گفت: شورای پنجم از دغدغه‌های آن ممانعت از قطع بی‌رویه و غیرقانونی درختان جهت ساخت برج و آسمان‌خراش بوده است. در این دوره از فعالیت شورا بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان از محل جریمه قطع درختان و کمیسیون ماده ۷ دریافت شده که نتیجه آن تملک و تبدیل ۱۷ باغ به بوستان عمومی در مناطق با سرانه فضای سبز کمتر بوده است.
 • کسب‌و‌کار کساد رتبه‌بندی

  تاکنون سه شرکت رتبه‌بندی اعتبار برهان، پارس‌کیان و پایا در بازار سرمایه ایران ثبت شده‌اند. اگر چه این شرکت‌ها تاکنون پذیرفته نشده‌اند، اما بررسی گزارش‌هایی که این شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر می‌کنند نشان می‌دهد این شرکت‌ها نتوانسته‌اند از نظر اقتصادی رشد کنند و مرور زمان نتوانسته رشدی چشمگیر در حجم فعالیت‌های این شرکت‌ها ایجاد کند. مجموع این ۳ شرکت در سال ۹۸ تنها ۵ شرکت را رتبه‌بندی اعتباری کردند. همچنین یکی از این شرکت‌ها در سال ۹۸ زیان‌ده بوده و دو شرکت دیگر سود ناچیزی را ساخته‌اند.
 • قراردادهای جدید در پایان سال

  روز گذشته سه شرکت بورسی در ارتباط با رویدادهای مالی خود، افشای اطلاعات گروه الف منتشر کردند. علاوه بر اینها ۳ شرکت دیگر هم اطلاعیه گروه ب داشتند که هرچند طبق تعریف درجه اهمیت کمتری از گروه الف دارند، اما با این حال بسیاری از آنها تاثیرات فراوانی روی قیمت سهام این شرکت‌ها دارند.
 • بازی در زمین صندوق‌ها

  حد نصاب سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، در شهریور سال ۹۵ معادل ۱۵ درصد دارایی ثبت شده بود که در آبان ۹۷ به ۲۵ درصد رسید. در فروردین ۹۹ این حد نصاب ۱۰ درصد تعیین شد و در مرداد سال جاری نیز، حدنصاب سرمایه‌گذاری در سهام این صندوق‌ها کاهش یافت و به ۵ درصد رسید. اخیرا سازمان بورس و اوراق بهادار مقرر کرد سرمایه‌گذاری در سهام برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مجددا الزامی شود.
 • روز سبز بازارهای داخلی

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • وال‌استریت؛ مانع افزایش تولید نفت آمریکا

  قیمت نفت خام طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. به طور معمول، این رخداد به مثابه دستورالعملی برای افزایش مشتاقانه حفاری توسط تولیدکنندگان نفت در ایالات‌متحده است. اما این بار اتفاق عجیبی افتاده است یا به عبارت دیگر هیچ اتفاقی نیفتاده است. ان‌پی‌آر (NPR) در گزارشی به بررسی ریشه‌های این رخداد پرداخته است که بیشتر نتیجه تمایلات سرمایه‌گذاران است تا‌ استراتژی شرکت‌های نفتی شیل در آمریکا، چرا که سرمایه‌گذاران وال‌استریتی دل چندان خوشی از صنعت نفت آمریکا ندارند و زیان‌های زیادی از این مساله متحمل شده‌اند.
 • جهش سهام غول نفتی عربستان

  شرکت نفت دولتی عربستان سعودی (آرامکو) که این روزها از رشد پیوسته قیمت طلای سیاه سرخوش است، دیروز یکشنبه نیز روی خوشی به سرمایه‌گذاران بورسی نشان داد و ارزش آن بیشترین رشد روزانه در پنج ماه اخیر را کسب کرد. به‌طور کلی بورس عربستان موسوم به «تداول» هم بیشترین بازدهی را یکشنبه در بین بورس‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس داشت که دلیل آن چشم‌انداز مثبت بازار نفت به‌عنوان بزرگ‌ترین کالای صادراتی این کشور بود. پیش از این تردیدهای زیادی در مورد توانایی آرامکو برای پرداخت سود سهامش مطرح شده بود؛ با این حال اینک بانک آمریکا در یک یادداشت گفته این شرکت با توجه به افزایش قیمت نفت و همچنین قابلیت آن برای بالا بردن تولید بدون اینکه نیازی به سرمایه‌گذاری جدید داشته باشد، مشکلی برای پرداخت سود سهام ۷۵ میلیارد دلاری‌اش در سال آینده نخواهد داشت و حتی احتمال بالا بردن نرخ آن نیز وجود دارد.
 • عملکرد مطلوب در تا‌مین و انتقال پایدار گاز در زمستان ۹۹

  معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد شرکت ملی گاز ایران وظیفه خود را در زمینه تا‌مین و انتقال پایدار گاز در زمستان ۹۹ به‌خوبی انجام داده است.
 • از نفت ارزانی که خریدید استفاده کنید!

  اوپک و متحدانش درخواست هند برای افزایش تولید را نادیده گرفتند و عربستان سعودی از دهلی نو خواست از نفتی که سال گذشته با قیمت فوق‌العاده ارزان خریده بود، استفاده کند.
 • بررسی تکنیکال قیمت شکر

  روند کلی قیمت هر تن شکر، صعودی برآورد می‌شود. اگرچه در چهار هفته گذشته این کالا تا محدوده‌های ۴۹۰ دلار افزایش داشت ولی به‌نظر می‌رسد از ۱۰ روز کاری گذشته در فاز اصلاحی قرار دارد. قدرت این اصلاح به حدی بود که خط روند صعودی کوتاه‌مدت به سمت پایین شکسته شد و احتمال می‌رود تا سطوح ۴۴۰ دلار نیز ادامه پیدا کند که البته منطقه ۴۵۵ دلار در این مسیر به عنوان حمایت نقش بازی خواهد کرد. در سناریویی با احتمال کمتر و در صورت قدرتمند بودن سمت عرضه، ممکن است محدوده خط صعودی بلندمدت به سمت پایین شکسته شود که در این صورت شکر در قالب ریزش قیمت‌ها می‌تواند تا حدود ۳۶۰ دلار نیز افت داشته باشد. سه محدود ۴۲۳ تا ۴۱۵ دلار، ۴۰۰ دلار و ۳۸۰ دلار می‌توانند مانع این ریزش شوند.
 • اوپک: ذخیره‌سازی نفت در ۲۰۲۱ کاهش می‌یابد

  دو منبع سازمان اوپک اعلام کردند که کمیته مشترک فنی اوپک در نشست روز سه‌شنبه چشم‌انداز اخیر عرضه و تقاضای این سازمان را بازنگری کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته انتظار دارد ذخیره‌سازی‌های نفت در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ میلیون بشکه کاهش یابد. این رقم مشابه کاهش ضمنی است که اوپک ماه گذشته درباره کاهش عرضه در سال ۲۰۲۱ برآورد کرده بود. این سازمان کاهش عرضه امسال را ۴۰۶ میلیون بشکه پیش‌بینی کرده بود. یکی از منابع اوپک این مساله را توازن مطلوب عرضه و تقاضای سال ۲۰۲۱ نامید.
 • بخت سفید زغال سیاه

  صنعت استخراج زغال‌سنگ یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین فعالیت‌ها در جهان است تا جایی‌که کار در این معادن را یکی از دشوارترین فعالیت‌های بشری نام نهاده‌‌اند. در ایران اما ویژگی‌های فنی این ذخایر حتی به سختی‌های این رشته شغلی اضافه کرده تا جایی‌که جذابیت چندانی برای این حرفه باقی نگذاشته است.
 • تولید بیش از ۳ میلیون تن گندله در فولاد سنگان

  فولاد سنگان توانست در ۱۰ماه نخست، تمامی اهداف تولیدی در سال جهش تولید را محقق و به‌عنوان تولیدکننده و با مدیریت اثربخش بخشی از گندله موردنیاز شرکت فولاد مبارکه را تامین و با بهره‌وری و بهره گیری از پتانسیل‌های منحصربه‌فرد از مرز تولید ۳ میلیون تن گندله عبور کند.
 • حل مشکلات زیرساختی شبکه‌های توزیع برق

  پایه‌های سیمانی به ویژه در مناطقی با خاک خورنده، عمر مفید بسیار کوتاهی دارند و این مساله پیمانکاران و شرکت‌های توزیع را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. شرکت ‌هامون نایزه از پنج سال پیش با تولید پایه‌های چدنی برای شبکه‌های توزیع، به صنعت برق ورود کرده است. در حقیقت این شرکت در این سال‌ها تلاش کرد تا با تولید این نوع پایه‌ها، یکی از مهم‌ترین مشکلات زیرساختی شبکه‌های توزیع را به ویژه در خصوص نقصان‌های پایه‌های سیمانی رفع کند.
 • ایلان ماسک ٢٧ میلیارد دلار ضرر کرد

  الهه شکرآبی: ایلان ماسک سال گذشته در میان ثروتمندان در جمع‌آوری ثروت، رکورد ثبت کرد. ایلان ریو ماسک جزو ۱۰ شخصیت تاثیرگذار آمریکایى در فناورى است. او به‌عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان شناخته می‌شود. همچنین وى بنیان‌گذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز (شرکت خودروسازی و خودروهای برقى و قطعات موردنیاز ترن‌های برقی آمریکایى)، پى پال (شرکت آمریکایی فعال در زمینه تجارت الکترونیک و سامانه انتقال وجه الکترونیکی)، اسپیس ایکس (ابرشرکت تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایى تجاری در آمریکا)، است.
 • سرمایه‌گذاری جنرال موتورز در دو کارخانه آمریکایی

  جنرال موتورز خبر داد که در نظر دارد یکصد میلیون دلار در دو کارخانه داخلی خود برای تولید جعبه‌دنده‌های اتوماتیک ۱۰ سرعته سرمایه‌گذاری کند. این نوع جعبه‌دنده در دو نوع وانت پرطرفدار ساخت این خودروساز بزرگ دیده می‌شود. تعداد دنده‌های بیشتر به معنای گزینه‌های بیشتر است و راننده در زمانی کوتاه‌تر شتاب بیشتری خواهد گرفت. خودرو در شتاب و سرعت ‌بالا عملکرد اقتصادی‌تری از خود نشان می‌دهد و مصرف سوخت آن به‌شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه این موضوع انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز با کاهش مواجه خواهد شد. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و برگرفته از خبرگزاری CNBC، این شرکت بالغ ‌بر ۹۳ میلیون دلار در کارخانه خود در میشیگان سرمایه‌گذاری می‌کند تا بتواند توانایی و قدرت ماشین‌های تولیدی خود را افزایش دهد. علاوه بر این ۷ میلیون دلار در کارخانه دیگرش در ایالت ایندیانا برای افزایش قابلیت ریخته‌گری تحت‌فشار فلزات سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف از این سرمایه‌گذاری‌ها افزایش تولید جعبه‌دنده‌های مورد استفاده در وانت‌های سبک شورولت Silverado و GMC سیرا است.
 • توسعه پرداخت موبایلی در کشور

  پرداخت‌های موبایلی به‌عنوان مسیری برای عبور از دوران پرداخت‌های کارتی به روشی مطمئن و سریع تبدیل شده‌اند که آهسته آهسته سهم بیشتری از بازار پیدا می‌کنند. به گزارش روابط عمومی آسان‌پرداخت، پرداخت موبایلی به معنای خرید یا پرداخت هزینه خرید با کمک تلفن همراه هوشمند است. در این روش مشتری به‌جای استفاده از پول نقد، چک یا کارت‌های بانکی، از یک تلفن هوشمند یا تبلت برای پرداخت هزینه کالا یا خدمات مورد نیاز خود استفاده می‌کند.
 • نوآوری یک شرکت داخلی در تولید محصولات سالم

  صنعت غذای ایران یکی از قدیمی‌ترین صنایع ایران است که به‌طور تاریخی عمدتا توسط بخش‌خصوصی اداره می‌شود و به همین علت نسبت به صنایع دیگر عمدتا دولتی کشور از درجه رقابت‌پذیری بالاتری برخوردار است. صنایع فعال در این حوزه خود را به جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا برای رقابت سخت‌تر با رقبا مجهز ساخته‌اند.
 • افزایش دستمزد به خاطر هزینه‌های بالا

  دنیای اقتصاد: والمارت، غول فروشگاه زنجیره‌ای آمریکا، اعلام کرده است قصد دارد در نواحی ساحلی شرقی و غربی این کشور که هزینه‌های زندگی بالاتر و رقابت بر سر نیروی کار بین شرکت‌‌های خرده‌فروشی تنگاتنگ است، دستمزد کارکنان ساعتی خود را افزایش دهد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، این بزرگ‌ترین خرده‌فروش جهان، همچنین اعلام کرده است شاهد افزایش درخواست‌های کار برای مشاغل انبارداری و دیجیتال بوده است. درو هولر، رئیس عملیات منابع انسانی والمارت می‌گوید: «این تصمیم نشان‌دهنده آن است که ما در این نوع کار رقابتی‌تر می‌شویم.» والمارت ماه گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد به‌زودی میانگین دستمزد برای کارکنان ساعتی خود را به دست‌کم ۲۵/ ۱۵ دلار در هر ساعت افزایش دهد و در این تصمیم تمرکز بر مشاغل دیجیتال و انبارداری خواهد بود که از روز ۱۳ مارس دستمزد آنها ساعتی ۱۳ تا ۱۹ دلار پرداخت می‌شود. این بزرگ‌ترین کارفرمای بخش خصوصی آمریکا با اجرای این تصمیم قصد دارد نیروی کار خود را تقویت کند چون کسب‌وکار آنلاین آن به‌سرعت در حال رشد است.
 • روش‌های زبان‌آموزی سازمانی با متدهای بین‌المللی جدید

  سارا اصغری: سازمان‌های پیشرو و آینده‌نگر همواره چه طرح‌هایی را در اولویت می‌گذارند؟ شرکت‌هایی که می‌خواهند نگاهی توسعه‌گرایانه و گاه تهاجمی داشته باشند چه می‌کنند؟ چرا این سازمان‌ها سعی می‌کنند زمینه رشد را برای پیشرفت کارکنان خود همواره رقم بزنند؟ مدیران این سازمان‌ها چگونه برای چابکی در آینده برنامه‌ریزی و اقدام می‌کنند؟
 • هشدار بوئینگ درباره جت جدید ایرباس

  شرکت هواپیماسازی بوئینگ، نسبت به ایمنی جت‌های جدید تولید شرکت رقیب خود، ایرباس، ابراز نگرانی کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، بوئینگ هشدار داده است که جت‌های جدید باریک‌پیکر تولید شرکت ایرباس به نام A۳۲۱XLR ، به‌دلیل ریسک آتش گرفتن مخزن سوخت، ایمن نیستند.
 • چشم تولیدکنندگان نیکل کم‌عیار به بازار باتری خودروهای برقی

  تولیدکنندگان فرونیکل با عیار پایین (NPI) در اندونزی به دنبال تبدیل مواد خود به یک محصول میانی هستند که می‌تواند به مواد شیمیایی حاوی فلز نیکل تبدیل شوند که برای بازار سودآور خودروهای برقی بسیار حائز اهمیت هستند.
 • حمایت از کارآفرینان جوان در کسب و کارهای IT

  شرکت تعاونی شتاب‌دهنده نوآوری پیشگامان در سال ۱۳۹۶ با در نظر گرفتن پتانسیل موجود از نظر فضای کسب و کار و نیروی جوان و تحصیلکرده و آشنا به مفاهیم کسب‌و‌کار الکترونیک با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا و در راستای تکمیل زنجیره ارزش گروه تعاونی پیشگامان با رایزنی‌هایی با معاونت علمی‌ ‌ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس، اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان یزد، پارک علم و فناوری و دانشگاه یزد به صورت همزمان تاسیس شد.
 • پیش‏بینی تحقق ۱۲هزار میلیارد ریال سود در بانک کارآفرین

  مدیرعامل بانک کارآفرین از رونمایی شمایل و ظاهر جدید بانک تا پایان خرداد ۱۴۰۰ خبر داد. به گفته وی با تمرکز بر ماموریت ذاتی بانک کارآفرین و هویت کارآفرینی، این موسسه به «یکی از موثرترین بانک‌ها در حوزه صنعت بانکداری» تبدیل می‌شود. دکتر محمدرضا فرزین تاکید کرد: با تداوم رشدهایی که در سال جاری محقق شده در سال ۱۴۰۰ بانک کارآفرین به موثرترین بانک در صنعت بانکداری کشور مبدل خواهد شد.
 • «الروسا» از سقوط ۴۹ درصدی سود خود خبر داد

  بزرگ‌ترین تولیدکننده الماس خام جهان یعنی شرکت الروسا، از کاهش ۴۹ درصدی سود خالص خود در سال ۲۰۲۰ به ۲/ ۳۲ میلیارد روبل (۴۳۲ میلیون دلار) خبر داد که این اتفاق ناشی از کاهش فروش و همچنین تضعیف روبل است. مقر اصلی این شرکت در یاکوتسک سیبری واقع است. این شرکت دارای ۳۲ درصد از سهام معادن الماس کاتوکا، واقع در آنگولا است. بنابر گزارش‌های اعلام ‌شده، روسیه دومین کشور تولیدکننده الماس در دنیا است و از این‌ بین شرکت الروسا ۹۴درصد از الماس‌های روسیه را تولید می‌کند.
 • رونمایی ال‌جی از پروژکتورهای جدید اداری

  شرکت ال‌جی الکترونیک هفته گذشته از پروژکتورهای جدید لیزری اداری خود رونمایی کرد، با رونمایی از این محصول جدید غول تجاری کره جنوبی، این کشور نشان داد قصد دارد حضور خود را به‌عنوان سازنده لوازم‌خانگی و اداری در بازار پروژکتورهای تجاری نیز گسترش دهد. ال‌جی درواقع یک شرکت هلدینگ بسیار بزرگ است که ۷۱ شرکت ریز و درشت را زیر پرچم خود مدیریت می‌کند. جالب‌تر اینکه تنها ۱۵ شرکت از ۷۱ شرکت در حوزه‌ الکترونیک فعالیت دارند. ۲۹ شرکت در زمینه مخابراتی و ۲۶ شرکت هم در زمینه‌ سلامتی، آرایشی و بهداشتی به کار تحقیقاتی و تولید محصولات می‌پردازند؛ اما همچنان ۶۰ درصد از درآمد ال‌جی از بخش الکترونیک به‌ویژه لوازم‌خانگی می‌آید، اما اخیرا ال‌جی قصد دارد جای پای خود را در زمینه تولید لوازم اداری محکم کند که رونمایی از این ویدئو پروژکتورهای اداری گام مهمی در راستای رسیدن به این هدف است.
 • گل‌گهر به مجمع می‌رود

  شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در خصوص تمدید مهلت انجام افزایش سرمایه به مجمع می‌رود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، گل‌گهر با برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده قصد دارد درباره تمدید مهلت انجام افزایش سرمایه تفویض شده به هیات‌مدیره از ۴/ ۷۴ هزار میلیارد ریال به یکصد هزار میلیارد ریال از یک سال به دو سال با حضور سهامداران به صورت آنلاین تصمیم‌گیری کند.جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده گل‌گهر در ساعت ۱۰ روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند ماه سال‌جاری در محل هتل لاله برگزار می‌شود.
 • دسترسی مشتریان بانک دی به خدمات بانکی در همه نقاط کشور

  خدمات بانک دی در سراسر کشور با تفاهم‌نامه‌ای که با پست بانک امضا کرده است قابل دسترس برای همه مشتریان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران خواهد بود.
 • اعطای تسهیلات به شرکت‌های نوپا در مسیر کاهش فقر است

  اعطای تسهیلات به شرکت‌های نوپا، دانش‌بنیان و فین‌تک‌ها و اعمال نرخ اشتغال‌زایی بخش‌های اقتصادی در پرتفوی اعتباری از اقدامات حمایتی بانک توسعه صادرات در مسیر کاهش فقر در کشور بوده‌اند.
 • آمار معاملات روزانه بازار سهام - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

 • بازار بکر گردشگری دریایی

  در حالی که توریسم دریایی در دهه اخیر از رو‌‌به‌رشدترین بخش‌های صنعت گردشگری بوده، ‌در ایران این حوزه به رسمیت شناخته نشده و زیرساخت‌های آن مهیا نیست.
 • افزایش ۳۵ درصدی نرخ تاکسی‌های تبریز در سال آینده

  در جلسه شورای اسلامی شهر تبریز، اعضای این شورا با اصلاح و افزایش ۳۵ درصدی نرخ تاکسی‌ها برای سال ۱۴۰۰ موافقت کردند. سونیا اندیش، عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در بحث افزایش کرایه‌ها، پیشنهاد ما افزایش ۳۵ درصدی بدون رند کردن مبالغ است که این تراکنش‌ها به نفع بانک‌ها هم است.
 • ارتقای مهارت‌های ۶۲۴۶ نفر از سربازان خراسان جنوبی

  مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان جنوبی گفت: در سال‌جاری تعداد ۶۲۴۶ نفر از سربازان آموزش‌های لازم را در مراکز نظامی و انتظامی استان فرا گرفته‌اند.
 • طرح «جابه‌جایی کلید به کلید» در تبریزاجرا می‌شود

  شهردار تبریز از کلنگ‌زنی فاز اول طرح بازآفرینی و جابه‌جایی کلید به کلید در بافت فرسوده و حاشیه‌نشین شهری به تعداد دوهزار واحد در فروردین ۱۴۰۰ خبر داد. ایرج شهین‌باهر گفت: این طرح برای نخستین بار در کشور توسط شهرداری تبریز آغاز شده است و در این زمینه توافق خوبی با راه و شهرسازی و قرارگاه خاتم‌الانبیا انجام داده‌ایم و به‌صورت جدی موضوع را پیش می‌بریم. شهردار تبریز افزود: ۶۵۰ واحد مسکونی در شهرک اندیشه و ۲۲۰ واحد مسکونی در منطقه اسد گلی برای جابه‌جایی در دست احداث داریم که البته دو بلوک آن در حال تکمیل بوده و بعد از انجام جابه‌جایی، بلوک‌های بعدی را آغاز می‌کنیم.
 • افتتاح سامانه انتقال آب به تصفیه‌خانه سنندج تا سال ۱۴۰۰

  مدیر امور بهره‌برداری سد آزاد گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده و نگاه ویژه مسوولان کشوری سامانه انتقال آب شرب به تصفیه‌خانه سنندج تا یک‌سال آینده به پایان خواهد رسید. فرجی در بازدید نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان از سد آزاد سنندج اظهار کرد: اکنون ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد آزاد ذخیره شده است و منبع بزرگ تامین آب در منطقه محسوب می‌شود. وی افزود: در سال ۱۴۰۰ عملیات آبرسانی به چهارهزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی باغی پایاب سد آزاد انجام خواهد شد و شاهد تحولی شگرف در اشتغال مردم این منطقه خواهیم بود. فرجی خاطرنشان کرد: سامانه انتقال آب شرب به تصفیه‌خانه سنندج هم تا یک‌سال آینده به پایان خواهد رسید.
 • اکوسیستم مناسب استارت‌آپ‌ها

  سه چالش مهم توسعه استارت‌آپ‌ها در ایران کمبود نیروی انسانی متخصص، نبود سرمایه‌گذاری کارآفرینانه و‌ فقدان شتاب‌دهنده‌های تخصصی و کارآمد هستند. هر سه عامل تا اندازه قابل توجهی به رشد کسب‌و‌کارهای نوپا گره خورده‌اند؛ به‌طوری‌که امروزه غول‌های استارت‌آپی به لطف بهره‌مندی از این عوامل در سراسر جهان - و نه فقط در سیلیکون‌ولی - ایجاد شده‌اند.
 • فیروزآبادی: مجوز مذاکره با گوگل و اینستاگرام صادر شد

  به گفته رئیس مرکز ملی فضای مجازی مجوز مذاکره با گوگل، اینستاگرام و واتس‌اپ صادر شده است. فیروزآبادی با تاکید بر این موضوع که مسوول این مذاکرات وزارت ارتباطات است اعلام کرد درحال‌حاضر ایران قصد ندارد با پلت‌فرم‌های فیلتر شده وارد مذاکره شود.
 • گوشی‌های سامسونگ و اپل فعلا در شبکه ۵G ایران کار نمی‌کنند

  آی‌تی ایران: درحالی‌که اپراتورهای موبایل در حال راه‌اندازی و توسعه شبکه ۵G در کشور هستند، دسترسی به تکنولوژی ۵G برای کاربران ایرانی سامسونگ و اپل فعلا امکان پذیر نیست. به‌‌رغم وجود گوشی‌های ۵G سامسونگ و اپل در بازار ایران، کاربران این برندها به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها از طرف این دو برند، قادر به استفاده از این خدمات نیستند. این در حالی است که کاربران هوآوی و شیائومی به راحتی می‌توانند از این تکنولوژی در گوشی‌هایی که از ۵G پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند.
 • برای توسعه اینترنت ماهواره‌ای از شرکت‌های داخلی حمایت کنیم

  معاون وزیر ارتباطات گفت: اینترنت ماهواره‌ای امکان پوشش همگانی را فراهم خواهد کرد، به جای واگذاری این بازار به رقبای بین‌المللی آن را در اختیار شرکت‌های داخلی قرار بدهیم.
 • گوگل زیر ذره‌بین سازمان نظارت بر رقابت انگلیس

  سازمان نظارت بر رقابت انگلیس تصمیم دارد درباره تصمیم گوگل مبنی بر متوقف کردن تبلیغات مبتنی بر ردیابی افراد تحقیقاتی انجام دهد زیرا ممکن است چنین اقدامی غیر رقابتی باشد. گوگل هفته گذشته اعلام کرد از این پس فناوری تبلیغاتی که مبتنی بر رصد افراد در وب‌سایت‌های مختلف است را پشتیبانی نخواهد کرد. این اقدام به ایجاد موجی علیه این شرکت در صنعت تبلیغات منجر شد. زیرا فناوری تبلیغاتی گوگل در میلیون‌ها وب‌سایت استفاده می‌شود. در همین راستا گروه MOW (متشکل از ناشران اخبار و شرکت‌های تبلیغاتی) در انگلیس نامه‌ای به سازمان رقابت و بازارهای این کشور نوشته و از اقدام گوگل برای محدود کردن ردیابی کاربران توسط تبلیغ‌کنندگان انتقاد کرده‌اند. این سازمان نیز تصمیم دارد در این باره تحقیقات گسترده‌ای انجام دهد. البته سازمان رقابت و بازارهای انگلیس از ماه ژانویه تحقیقاتی درباره این شرکت را آغاز کرد. در آن زمان گوگل اعلام کرده بود از سال آینده میلادی ردیابی افراد با کمک کوکی‌های طرف سوم را در مرورگر خود مسدود می‌کند. گروه MOW این اقدام را غیر رقابتی خوانده بود. اکنون با گسترده‌تر شدن تحقیقات احتمالا شواهد بیشتری از عملکرد ناعادلانه گوگل برای ارتقای کسب و کار خود مشاهده می‌شود.
 • طراحی اپلیکیشن چت صوتی توسط سازنده تیک تاک

  شرکت چینی بایت دنس که مالک تیک تاک است، سرگرم کار روی اپلیکیشنی مشابه سرویس چت صوتی کلاب هاوس است. در یک ماه اخیر و پس از اینکه چین در اوایل فوریه کلاب هاوس را مسدود کرد، ده‌ها اپلیکیشن مشابه راه‌اندازی شده‌اند. یکی از این اپلیکیشن‌های جدید، نسخه بهبود یافته اپلیکیشن «می تاک» شرکت شیائومی است که دسترسی به آن تنها با دعوت امکان‌پذیر بوده و ویژه افراد حرفه‌ای است. مدیران صنعتی می‌گویند اپلیکیشن‌های مشابه بیشتری در دست طراحی هستند.
 • راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی جدید برای طرفداران تسلا

  آی تی ایران: تسلا اخیرا از راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی در وب‌سایت خود خبر داد که به مشتریان محصولات و طرفداران برند خود این امکان را می‌دهد که بهتر با یکدیگر در تعامل بوده و از طرف تسلا، گام‌هایی را برای حرکت به سمت انرژی‌های پاک در آینده بردارند. این میکروسایت که تحت عنوان Tesla Engagement Platform نامیده می‌شود، بر روی وب‌سایت تسلا قابل دسترسی است. تسلا هدف خود از راه‌اندازی این پلت‌فرم را ایجاد یک فضای دیجیتال برای تمامی‌کارهای مرتبط با شرکت و همچنین تسهیل مشارکت اعضای جامعه تسلا در پی بردن به اولویت‌های روز و تمرکز روی آنها عنوان کرد. کاربران در این پلت‌فرم می‌توانند نسبت به پست‌های منتشرشده از سوی کاربران، واکنش نشان داده و علاوه بر درج کامنت، حتی می‌توانند این پست‌ها را لایک کنند. همچنین قابلیت دنبال کردن اکانت‌ها نیز برای آگاهی از نظرات دیگر کاربران فراهم شده است. تسلا همزمان با راه‌اندازی این پلت‌فرم اجتماعی، از تصمیم خود برای پایان دادن به فعالیت بخش انجمن‌ها در وب‌سایت خود نیز خبر داد. اگرچه انجمن‌های متعددی مرتبط با تسلا در فضای وب وجود دارد، اما دیگر خبری از این انجمن‌ها در وب‌سایت تسلا نخواهد بود. هرچند عدم نظارت و توجه تسلا به این انجمن‌ها و مشکلات ناشی از وجود اسپم‌ها و ترول‌ها، صدای بسیاری از کاربران را نیز درآورده بود.
 • سهام تکنولوژی - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

 • معلمان ۶۰ گیگ اینترنت رایگان دریافت می‌کنند

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارائه بسته ۶۰ گیگابایتی اینترنت رایگان برای معلمان خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در اینستاگرام خود اعلام کرده که معلمان می‌توانند برای دریافت بسته رایگان آموزش مجازی ۶۰ گیگابایتی، به سامانه ictgifts.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند. مهلت ثبت‌نام تا روز چهارشنبه هفته جاری است. درحالی‌که پس از تصمیم به برگزاری کلاس‌های دانشگاه‌ها به‌صورت مجازی، اعلام شد آی‌پی‌هایی که توسط دانشگاه‌ها به وزارت ارتباطات اعلام شود، رایگان است، همواره اعتراضاتی نسبت به رایگان نشدن برخی از سایت‌ها وجود داشت و به همین دلیل چندی پیش اعلام شد در ترم تحصیلی جدید به جای رایگان شدن سایت دانشگاه‌ها، هر دانشجو و طلبه ۶۰ گیگابایت اینترنت رایگان دریافت می‌کند.
 • الزام به ابزارمحور شدن بورس کالا

  مراسم افتتاحیه معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن در بورس کالای ایران روز گذشته با حضور مدیرعامل بورس کالای ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت و مدیران مجموعه بورس کالای ایران برگزار شد.
 • تداوم ثبات قیمت شمش

  گروه شرکت‌ها: برای دومین روز متوالی در هفته جاری، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها از ثبات قیمت برخوردار بود. به گفته فعالان بازار، تقاضا برای آهن در روزهای پایانی سال ۹۹ به‌رغم سال‌های گذشته بی‌رونق است.
 • شوک قیمت‌های پایه به بازار محصولات پتروشیمیایی

  قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی در روز گذشته با روند صعودی همراه و از شتاب بالایی برخوردار بود تا جایی که می‌توان گفت بسیاری از تولیدکنندگان از دیدن این قیمت‌ها شوکه شدند. اینکه شتاب افزایش نرخ فراتر از انتظار بازار بود را باید جدی گرفت، آن‌هم در شرایطی که بهای نیمایی ارز کاهشی بوده و این رشد قیمت‌ها بعضا عجیب به نظر رسیده و کم سابقه است. در هر حال قیمت‌های پایه افزایشی اعلام شده و در نرخ‌های فعلی جذابیت خرید باز هم کاهش خواهد یافت، آن‌هم در وضعیتی که دو هفته پایانی هر سال زمانی برای کاهش التهاب تقاضای فصلی است و اگر همین روند حتی با شیب کمتر در سال بعد هم ادامه یابد پیچیدگی‌های عجیبی را شاهد خواهیم بود. هنوز بازارهای جهانی با محوریت نوسان بهای نفت خام افزایشی است و حتی تعدیل جزئی نرخ بین‌المللی هم نمی‌تواند داده‌ای حمایتی از بازار محسوب شود.
 • جدول مقاطع - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸

 • تغییر هرچه سریع‌تر سبک رهبری کسب‌وکار

  برای بسیاری از رهبران کسب‌وکار، آینده کار، همین الان است. تغییراتی که پیش‌بینی می‌کردیم ظرف یک دهه آینده رخ دهند، به دلیل اینکه پاندمی امواج جدیدی از کار کردن را در سازمان‌های سراسر دنیا به راه انداخت، یک‌شبه اتفاق افتادند. خبر خوب این است که این تغییرات ناگزیر بودند. محیط امروز به رهبران سازمانی هوشمند کمک می‌کند تغییرات ضروری را به سرعت و با قاطعیت اجرا کنند و کسب‌وکارهای خود را برای امروز و سال‌های آینده، تقویت کنند. در اینجا ۷ نکته‌ای را که رهبران کسب‌وکار برای موفقیت در شرایط کسب‌وکار فعلی و همچنین ساختن آینده نیاز دارند، عنوان می‌کنیم:
 • ریسک ارزش‌گذاری غیرواقعی استارت‌آپ

  در فضای استارت‌آپی عادت بر این است که از موفقیت‌ها بگوییم تا امیدمان به آینده را زنده نگه‌داریم اما اشتباه بزرگی است که شکست گذشتگان را به فراموشی بسپاریم و از تجارب گذشتگان بهره‌مند نشویم. برای این منظور اقدام به جمع‌آوری تجربیات مجموعه‌ای از استارت‌آپ‌های ناموفق کرده‌ایم تا شاید مرور سرگذشت ناکام ایشان زمینه‌ای باشد برای موفقیت استارت‌آپ‌های نوپای جامعه استارت‌آپی ایران.
 • خودروی ۱۴۰۰ در سه سناریو

  سرنوشت قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰، مهم‌ترین پرسش این روزهای سه گروه حاضر در بازار خودرو است. «سمت عرضه»، «واسطه‌ها و تقاضای غیرمصرفی» و همچنین «خریداران مصرفی خودرو» با توجه به تغییر سنتی سطح قیمت‌ها در ابتدای هر سال، اکنون به‌دنبال یک پیش‌بینی درباره شکل تغییر قیمت خودرو در سال جدید هستند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره عوامل اثرگذار بر بازار خودروی ۱۴۰۰ نشان می‌دهد سه متغیر اصلی سمت و سوی قیمت را مشخص می‌کند. بر این اساس،‌ سه سناریو می‌توان برای این بازار ترسیم کرد. چنانچه موضوع برجام تعیین تکلیف شود، به‌واسطه کاهش احتمالی نرخ دلار و دورشدن بازار از شوک‌های دو سال اخیر، در گام اول هزینه تولید برای خودروسازان کاهش پیدا می‌کند که این تحول در نهایت به تنظیم قیمت فروش و افزایش تیراژ عرضه خودرو در بازار منجر خواهد شد. طی دست‌کم یک سال گذشته محدودیت‌های ارزی و وارداتی شرایط تامین قطعه را برای خودروسازان سخت کرده بود. سال آینده در صورت کاهش نرخ ارز به واسطه فروکش‌کردن دائمی ریسک غیراقتصادی «انتظارات تورمی» نیز در بازار خودرو از بین خواهد رفت یا به کمترین سطح ممکن می‌رسد. در این صورت بازیگر اصلی بازار خودروی ۹۹ (سفته‌بازها یا همان تقاضای غیرمصرفی) زمینه فعالیت در بازار خودروی ۱۴۰۰ را از دست می‌دهد؛ چراکه ریسک سرمایه‌گذاری در بازار خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند. آزادسازی واردات خودرو نیز پیامد مثبت دیگر خواهد بود. این اتفاقات باعث می‌شود دسترسی خریداران مصرفی به بازار غیرتورمی هموار شود. در سناریوی دیگر، عامل «تغییر شیوه قیمت‌گذاری» اثرگذاری دارد. آزادسازی تدریجی قیمت خودرو که قرار است سال آینده ابتدا از خودروهای کم‌تیراژ شروع شود، مسیر دیگری را برای قیمت‌ها رقم می‌زند. در این میان، برنامه جهش تولید خودرو و همچنین طرح نمایندگان مجلس برای هدایت خودرو به بورس نیز اگر به صورت اصولی و براساس سازوکار بازار عملیاتی شود، شکل‌گیری فضای رقابتی ناشی از آن باعث تنوع تولید و کاهش قیمت خواهد شد.
 • راه فرعی کاهش سوداگری در بازار خودرو

  طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در راستای حذف یا کاهش دلالی در حوزه‌های طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شده، سال آینده در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هر چند انتقادات زیادی به طرح مذکور شده با این حال به باور بسیاری از کارشناسان، این طرح اگر صحیح و دقیق اجرا شود، می‌تواند در بازارهای مختلف به خصوص خودرو، عامل کاهنده دلالی و سوداگری باشد. البته بسیاری از کارشناسان معتقدند طرح مالیات‌ستانی از خودرو بهتر بود از مدت‌ها قبل که بازار با التهابات شدید مواجه بود، به اجرا درمی‌آمد تا با کاهش انگیزه سوداگری، قیمت با سرعت کمتری بالا می‌رفت. مالیات‌ستانی البته راه فرعی برای کاهش سوداگری در بازار به شمار می‌رود و راه اصلی همچنان لغو نرخ‌گذاری دستوری (به‌عنوان عامل دونرخی شدن خودرو)، است.
 • ۱۰ نکته برای خرید خودروی برقی

  اگر تصمیم دارید زودتر از دیگران خودروی بنزینی خود را بفروشید و خودروی برقی داشته باشید باید خود را برای مواردی آماده کنید که قبلا تجربه نکرده‌اید.
 • اقبال بلند وانت‌ها و شاسی‌بلند‌ها

  مردم دنیا عادت دارند در مسابقه‌های مختلف شرکت کنند. در سال‌های اخیر هم مردم در خرید وانت و شاسی‌بلند مسابقه گذاشته‌اند. به گزارش سایپانیوز، وانت پیکاپ محبوبیت بسیار زیادی بین مردم پیدا کرده و در ۳۹ سال اخیر در بازار آمریکا پرفروش‌ترین خودرو، سری اف فورد بوده است. ۵ خودروی صدر جدول پرفروش‌ترین خودروهای سال ۲۰۲۰ هم وانت‌ها و پیکاپ‌ها بوده‌اند. اگر خودروهای شاسی‌بلند (اس یو وی) و کراس اوور (حدفاصل بین سدان و شاسی‌بلند) را هم در این دسته بندی بگنجانیم، ۷۵ درصد از خودروهای غیرتجاری فروخته شده، به نوعی از خانواده وانت‌ها و پیکاپ‌ها به حساب می‌آیند. چه شده است که مردم تا این اندازه به وانت‌ها و پیکاپ‌ها معتاد شده‌اند؟ خرید وانت‌های پیکاپ به نوعی سیگنال به حساب می‌آید و تا حدودی گویای وضع و جایگاه اجتماعی است. همان‌طور که خرید خودروهای لاکچری بسیار گران، جایگاه اجتماعی افراد را رقم می‌زند. ضمن آنکه هر چقدر خودرو بزرگ‌تر و قدرتمندتر باشد، حس ابهت، رقابت طلبی و برتری جویی را در افراد ارضا می‌کند‌ که البته به قیمت آسیب به محیط‌زیست و افزایش آمار جراحات و مرگ و میر تمام می‌شود.
 • اوضاع بازار خودرو در شب‌عید

  به اعتقاد فعالان بازار، روند کاهشی قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و شیوع بیماری کرونا عاملی شده تا معاملات در بازار خودرو به صفر برسد.
 • برندگان ۳ محصول ایران‌خودرو مشخص شدند

  ایرنا: مراسم قرعه‌کشی دو طرح فروش فوق‌العاده و طرح پیش‌فروش یک ساله، با حضور نهادهای نظارتی در ایران خودرو برگزار شد و مشتریان جدید تارا و دنا پلاس اتوماتیک مشخص شدند.نتایج قرعه‌کشی و اسامی برندگان، پس از تایید فرآیند قرعه‌کشی توسط نهادهای نظارتی در سایت فروش ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir قرار خواهد گرفت.همچنین پیامک برای برندگان ارسال خواهد شد، با این حال مشتریان نتایج را از طریق سایت پیگیری کنند.
 • رکوردهای سریالی بازار کتاب در سال ۹۹

  بازار کتاب، سکه است. برعکس سینما و تئاتر. امسال طرح‌های فصلی فروش کتاب رکورد شکسته‌ و همه معادلات و مناسبات کارشناسی درباره فروش و مطالعه کتاب را در ایران به هم زده است. دلیلی که پیش از هر چیز برای توجیه این فروش‌های بسیار قابل‌توجه به ذهن می‌آید، قرنطینه خانگی شهروندان، محدودیت‌های ترددی و... است که باعث افزایش زمان‌ فراغت شهروندان و احتمالا افزایش میل به مطالعه و خرید کتاب شده است. اما آیا واقعا کرونا یک‌باره ذائقه ایرانیان را در سرانه خرید و مطالعه کتاب تغییر داده است؟ بسیاری معتقدند که اگرچه کرونا تمایل به پر کردن اوقات فراغت با مطالعه را بیشتر کرده، اما پیش از آن نیز سرانه مطالعه در میان شهروندان ایرانی بیشتر از آمارهای اعلامی از سوی رسانه‌ها بوده است.
 • سریال اسپیلبرگ براساس رمان استفن کینگ

  استیون اسپیلبرگ، کارگردان مطرح سینما در سال ۱۹۸۱ آن‌قدر مجذوب رمان «طلسمان» اثر مشترک «استقن کینگ» و «پیتر استراوب» شد که دو سال پیش از انتشار رسمی کتاب، حق ساخت این رمان را خریداری کرد و پس از آن، ۳۵ سال در پی یافتن راهی برای اقتباس سینمایی از این رمان بود که این تلاش‌ها سرانجام به جایی نرسید. حالا این رمان ترسناک و فانتزی قرار است با همکاری «اسپیلبرگ» و برادران «دافر» نه در سینما بلکه به‌عنوان یک سریال برای شبکه نتفلیکس تولید شود.
 • سرگرمی هنری پسر بن‌لادن در دوران قرنطینه

  عمر بن‌لادن پسر اسامه بن‌لادن سرکرده سابق گروه تروریستی القاعده نقاشی را به‌عنوان روشی برای کنار آمدن با دوران قرنطینه و مهار شیوع این بیماری انتخاب کرده است. وی با روی آوردن به نقاشی می‌گوید: برای اولین بار در زندگی‌اش احساس راحتی می‌کند.
 • رونمایی از اثر جدید ایران درودی

  تازه‌ترین اثر ایران درودی، بانوی نقاش معاصر همزمان با افتتاح مجموعه فرهنگی هنری عمارت خط سوم رونمایی شد. در این مراسم سیف الله صمدیان، هنرمند فیلم‌ساز گفت: ایران درودی یک اعجوبه به تمام معناست؛ چراکه اگر هر اندازه انرژی را در نظر بگیریم و آن را در میلیاردها ضرب کنیم او اگر اراده کند در اندازه‌ای بیش از آن انرژی خواهد داشت. ایران درودی با ۸۵ سال سن هر صبح که چشم باز می‌کند به اندازه ۸۵هزار نفر انرژی به دنیا می‌دهد. این فیلم‌ساز با اشاره به دوستی ۳۰ساله خود با ایران درودی افزود: بر این باورم که هر فیلمی درباره او ساخته شود چیزی کم از او دارد؛ چراکه او همواره از آنچه درباره‌اش گفته و نوشته و ساخته شود بیشتر است؛ چراکه آن میزان انرژی را که درون اوست، نمی‌شود به تصویر کشید. بنده هم با اینکه ساعت‌ها فیلم از خانم درودی دارم؛ اما هنوز فیلمی درباره‌اش نساخته‌ام. همچنین جمشید هاشم‌پور، بازیگر در این مراسم گفت: هر قدر فضاهای فرهنگی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری افزایش داده شود باز هم کم است و من امیدوارم این فضای جدید که امروز افتتاح می‌شود با موفقیت همراه باشد.
 • هدیه عجیب جشن ازدواج

  دنیای‌اقتصاد: سیمین دانشور، مترجم و نویسنده و از زنان پیشگام در عرصه داستان‌نویسی فارسی، ۹ سال پیش در چنین روزی درگذشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون به ۱۷ زبان ترجمه شده و از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به‌شمار می‌رود. آشنایی جلال‌ آل‌احمد با سیمین دانشور را باید نقطه عطفی در زندگی آن دو دانست. ملاقات جلال در سال ۱۳۲۷ در اتوبوس اصفهان به تهران با سیمین دانشور که در آن زمان دانشجوی دانشکده ادبیات بود، سرانجام در سال ۱۳۲۹ به ازدواج آن دو ختم شد و از آنها زوجی فرهیخته ساخت تا سال‌ها در زندگی و ادبیات یار و یاور هم باشند. آل‌احمد از خانواده‌ای مذهبی بود. پدر و پدربزرگش روحانی بودند. خانواده دانشور مرفه و تحصیلکرده بودند. پدر آل‌احمد که راضی به این ازدواج نبود، در روز عقد جلال و سیمین به قم رفت و در مراسم حاضر نشد. او تا ۱۰سال بعد هم پا به خانه آنها نگذاشت. شمس آل‌احمد، برادر جلال، در کتاب «سیر و سلوک» خاطره‌ای از مراسم عروسی این دو تعریف می‌کند. به گفته او، صادق هدایت، از جمله مهمانان عروسی بود و یک قاشق چایخوری یک بار مصرف به عروس و داماد هدیه داد. گویا این ماجرا باعث تفریح حضار شده بود.
 • روزنامه‌فروش‌ها لباس مرتب بپوشید!

  دنیای‌اقتصاد: سال ۱۹۷۰ روزنامه «خواست مردم» به سردبیری ژان پل سارتر توقیف شد. این اتفاق و ماجراهای پس از آن باعث شد پای فرانسوا تروفو، کارگردان معروف به‌عنوان شاهد به میان کشیده شود. نامه فرانسوا تروفو به دادگاه امنیت ملی فرانسه در پی این ماجراها، علاوه بر اینکه حاوی سندی تاریخی از دوره‌ای خاص از تاریخ معاصر فرانسه است، دربرگیرنده نکات جالبی از شیوه روایت و البته شوخ‌طبعی این هنرمند است. در ادامه این نامه را با ترجمه علی شهاب می‌خوانید.
 • مروری بر آثار احمد میرزا در گالری راوی‌هنر

  کافه گالری راوی هنر از ۲۲ اسفند به مدت یک هفته میزبان منتخبی از آثار احمد میرزا (میرزازاده) هنرمند عرصه نقاشی و نقاشیخط است. این نمایشگاه شامل تعدادی خط فرش، خط آیینه و کارهای اسپیرال یا چرخشی است که خط‌ها در آنها دفرمه شده و مفهوم دگرگونی و استحاله را به مخاطب می‌رساند. احمد میرزا پیش از این نمایشگاه‌های انفرادی در گالری فرهنگسرای بانو، گالری ماه، گالری شکوه و همچنین در گالری اولا اسپانیا، موزه هنرهای مدرن مالاگا و گالری امیگو اسپانیا برپا کرده است. افتتاحیه این نمایشگاه جمعه ۲۲اسفند از ساعت ۱۵ تا ۲۰خواهد بود و نمایشگاه در روزهای بعد از گشایش از ۱۱تا ۲۰ به مدت یک هفته میزبان علاقه‌مندان است.
 • «حس سوم» فخیم‌زاده در ‌آی‌فیلم

  سریال تلویزیونی «حس سوم» از چهارشنبه، ۱۹ اسفند ماه روی آنتن شبکه آی‌فیلم می‌رود. داستان سریال از این قرار است که سیما پس از یک سانحه قدرت بویایی عجیبی پیدا می‌کند و حس بویایی‌اش به‌گونه‌ای تقویت می‌شود که قادر به رهگیری مواد مخدر است. او و شوهرش با این کار، از مردم اخاذی می‌کنند و.... مهدی فخیم‌زاده، نسرین مقانلو، لیلا برخورداری، انوشیروان فاطمی، حبیب دهقان‌نسب و کامران تفتی بازیگران این مجموعه هستند که سال ۱۳۸۴ ساخته شده است. «حس سوم» هر شب ساعت ۲۰ از آی‌فیلم فارسی پخش می‌شود و بازپخش آن نیز در دو نوبت ۴ و ۱۲ روز بعد خواهد بود.
 • حمایت یک تماشاخانه از کارگردانان جوان

  عمارت نوفل‌لوشاتو در نظر دارد با اختصاص یک سانس ویژه اجرای نمایش، از کارگردانان و گروه‌های جوان تئاتر حمایت کند. به همین مناسبت مدیر مجموعه نمایشی نوفل‌لوشاتو گفت: طی سال‌های گذشته، عمارت نوفل‌لوشاتو در جهت حرکت منسجم و یکپارچه و با در نظر گرفتن چشم‌انداز تئاتر در سال‌های پیش‌رو، در دوره‌های مختلف و در قالب ورک‌شاپ‌های تخصصی، برگزاری جشنواره‌های ویژه دانشجویی و اختصاص اجرا به جوانان تازه وارد، از حرکت‌های پویا، خلاق و جوان تئاتر کشور حمایت کرده است. داود نامور ادامه داد: از این‌رو در چشم‌انداز آینده این مجموعه در نظر داریم با اختصاص یک سانس ویژه به دانشجویان و جوانان خلاق تئاتر، بدون دریافت هزینه و صرفا به‌صورت حمایتی، در جهت رسیدن به روزهای طلایی‌تر تئاتر گام برداریم.
 • ادغام تشکل‌های موازی در انتظار آیین‌نامه

  قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، یکی از مهم‌ترین قوانینی است که حقوق و جایگاه تشکل‌های اقتصادی را به رسمیت شناخته و ابعاد آن را تبیین کرده است. بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که از ۵۳ حکم مندرج در این قانون، حدود یک‌سوم اجرایی شده؛ یک‌سوم در دست اجرا است و درخصوص حدود یک‌سوم آن نیز هنوز اقدامی صورت نگرفته است. این درحالی است که از تصویب و ابلاغ این قانون، نزدیک به یک دهه می‌گذرد.
 • مرغ به اندازه کافی در بازار وجود دارد

  رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی تاکید کرد۱۰ یا ۱۲ درصد قیمت اضافه‌تر برای مرغ مساله بزرگی نیست! محمد یوسفی در مورد وضعیت بازار مرغ گفت:« قیمت مصوب مرغ که ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است، مرغ هم به قدر کافی وجود دارد و نیازی به عجله مردم در خرید نیست. البته طبیعی است که نزدیک به عید کمی مصرف زیاد شود و مردم می‌خواهند برای روزهای نوروز ذخیره داشته باشند و مصرف کمی افزایش می‌یابد. علت تشکیل صف‌های مرغ عجله مردم برای ذخیره‌سازی ایام نوروز است.»
 • دلیل افزایش قیمت شیرینی

  بازار:رئیس اتحادیه قنادان علت ریشه‌های افزایش قیمت شیرینی را توضیح داد. علی بهره‌مند با بیان اینکه اتحادیه قنادان و خود قنادان علاقه‌ای به گران کردن شیرینی ندارند، گفت: «‌گران‌تر شدن قیمت مواد اولیه سبب می‌شود محصول نهایی هم گران شود و این در دست اتحادیه قنادان نیست.»
 • تقاضای خشکشویی‌ها نصف شد

  ایسنا: رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران نسبت به رعایت نشدن مسائل بهداشتی در خشکشویی‌های آنلاین هشدار داد و از کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تقاضای خشکشویی‌ها نسبت به شب عیدهای پیش از کرونا و کاهش ۳۰ درصدی نسبت به سال قبل خبر داد. ابوالفضل رجب زاده از افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ نامه خشکشویی در ابتدای سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت:« این در حالی است که اجناس مورد نیاز خشکشویی‌ها بیش از ۳۰۰ درصد و حتی در مواردی بیش از ۵۰۰ درصد رشد داشته است.»
 • کاهش قیمت گوشت قرمز؟

  رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران از کاهش قیمت گوشت در بازار خبر داد و تاکید کرد: قیمت کنونی هر کیلو شقه گوسفندی به ۱۳۰ هزار تومان رسیده است. علی اصغر ملکی گفت: «‌بنابر رصد بازار، قیمت گوشت گوسفندی به سبب افزایش عرضه دام از سوی دامداران ۳ تا ۵ هزار تومان کاهش یافته است.» وی افزود: «‌گرچه دامداران با امتناع در عرضه به‌دنبال افزایش قیمت بودند، اما با کاهش التهابات بازار اقدام به عرضه کردند که همین موضوع منجر به افت قیمت گوشت در بازار شد.» ملکی قیمت کنونی هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه را ۱۳۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: «‌با توجه به تدابیر مسوولان ستاد تنظیم بازار برای بحث گوشت و مرغ و توزیع گوشت‌های یارانه‌ای پیش‌بینی می‌شود که روند کاهش قیمت در بازار ادامه دار شود.» رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: «‌بنابر اذعان مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران، میزان عرضه گوشت در ایام پایانی سال دو برابر می‌شود، همچنین حواله مرغ برای صنف حذف می‌شود که با این وجود نه تنها دیگر از صف‌های طولانی خبری نیست، بلکه بازار به تعادل می‌رسد.»
 • آغاز عصر خودروهای برقی

  در یک‌سال اخیر، اخبار مربوط به بازار خودروهای برقی بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده؛ زیرا شاهد رشد چندصددرصدی قیمت سهام شرکت تسلا بوده‌ایم. از سوی دیگر شرکت‌های بزرگ خودروسازی نظیر جنرال‌موتورز و فولکس‌واگن برای ورود تمام‌قد به بازار این‌گونه خودروها برنامه‌های بسیار بزرگ ارائه کرده‌اند.
 • وداع با آلایندگی هوا؟

  بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌های خودروسازی در مسیر تولید خودروهای برقی به‌عنوان یک فناوری کلیدی برای محدود کردن مصرف نفت و مبارزه با تغییرات آب و هوایی در حرکت هستند. اخیرا شرکت خودروسازی جنرال موتورز اعلام کرده از سال ۲۰۳۵ فروش خودروهای بنزینی را متوقف خواهد کرد و صرفا خودروهای برقی تولید می‌کند. همچنین هفته گذشته شرکت ولوو اعلام کرد با سرعت بیشتر به سمت تولید خودروهای برقی حرکت خواهد کرد و ترتیبی خواهد داد تا در سال ۲۰۳۰ صرفا از این نوع خودروها تولید کند. اما همزمان با افزایش توجه به خودروهای برقی، یک پرسش مهم همچنان مطرح است: آیا آن‌طور که تبلیغ می‌شود این خودروها واقعا سبز هستند؟ با آنکه متخصصان عموما معتقدند این خودروها در مقایسه با خودروهای بنزینی آلودگی کمتری تولید می‌کنند و با محیط‌زیست سازگار هستند، اما واقعیت این است که این خودروها نیز اثرات زیست‌محیطی خاص خود را دارند و این اثر به نحوه شارژ شدن و تولید آنها وابسته است. در مطلب حاضر درباره مهم‌ترین عوامل نگرانی و روش‌های رفع این نگرانی‌ها به نکاتی اشاره می‌شود.
 • نفت پس از انقلاب الکتریکی

  ماه گذشته میلادی شرکت خودروسازی جنرال موتورز بازار خودروی جهان را دچار شوک کرد. این شرکت در یک بیانیه اعلام کرد قصد دارد از سال ۲۰۳۵ فروش خودروهای متعارف یعنی بنزین‌سوز را متوقف کند.
 • تایوان و کره‌جنوبی در صدر

  هیچ چیز مثل شوک در زنجیره عرضه نمی‌تواند دگرگونی‌های بزرگ در یک صنعت را به نمایش گذارد و این همان اتفاقی است که در صنعت ۴۰۰ میلیارد دلاری نیمه هادی‌ها رخ داده است. در این صنعت، کمبود برخی از انواع خاص از تراشه‌ها سلطه شرکت‌های کره‌جنوبی و تایوان بر این صنعت را به روشنی نشان داده است. حتی قبل از آغاز همه‌گیری کرونا، تقاضا برای ریزپردازنده‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشت. توسعه استفاده از شبکه نسل پنجم اینترنت، خودروهای خودران، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا زمینه رشد تقاضا برای این قطعات پیشرفته را فراهم کرده است. با شروع همه‌گیری کرونا مراکز تولید تعطیل شدند و رشد شدید تقاضا برای رایانه، لپ‌تاپ و دیگر تجهیزات کار از خانه سبب شد کمبودهایی در حوزه قطعات یادشده پدید ‌آید.
 • همه علیه تسلا!

  استیو وستلی، عضو سابق هیات‌مدیره شرکت تسلا معتقد است رقابت در حوزه تولید خودروهای برقی شدت پیدا کرده و این یک عامل مهم فشار بر شرکت تسلاست. او می‌گوید: «من طی ۱۰ سال گذشته درباره افق شرکت تسلا بسیار خوشبین بوده‌ام و عملکرد این شرکت از دیگر شرکت‌های خودروسازی بسیار بهتر بوده است. برای مثال تسلا در تازه‌ترین گزارش عملکرد خود که اواخر ماه ژانویه منتشر کرد، به رشد ۵۰ درصدی سالانه در تحویل خودرو اشاره کرده است. هیچ شرکت خودروسازی دیگر در دنیا چنین عملکردی ندارد، اما واقعیت این است که تسلا نمی‌تواند برای همیشه پیشرو باشد.»
 • ایران بین پتک روس و سندان انگلیس

  قرارداد سن پترزبورگ که بر اساس آن ایران به سه منطقه تحت نفوذ انگلیس و روسیه و منطقه بی‌طرف تقسیم شد، ۸ شهریور سال ۱۲۸۶شمسی (برابر با ۱۹۰۷ میلادی) میان امپراتوری روسیه و امپراتوری بریتانیا امضا شد. این قرارداد با پاسخ تند مجلس شورای ملی رو‌به‌رو شد. مردم تهران نیز ۱۷ اسفند ۱۲۹۶ در میدان توپخانه علیه این قرارداد دست به اعتراض زدند. اما با وجود اعتراضات مردم و مجلس شورای ملی به این قرارداد، مواد آن عملا اجرا می‌شد و در زمان جنگ جهانی اول به بهانه جنگ با عثمانی، مناطقی از ایران مدتی به اشغال روسیه و بریتانیا درآمد. پس از انقلاب اکتبر، در ۲۷دی ۱۲۹۶خورشیدی (۱۹۱۸ میلادی) این قرارداد و قراردادهای ترکمانچای و گلستان به فرمان ولادیمیر لنین ملغی شد.
 • کارگاه‌های تولیدی البسه ارزان

  در اوایل دهه ۵۰ طرحی برای همسانی تولید البسه ارزان قیمت کارگران از سوی سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی و با حمایت دولت در ایران اجرا شد. با توجه به آزمایشی بودن طرح، تصمیم بر آن بود از سرمایه‌گذاری کلان جلوگیری شود. کارگاه‌های تولیدی نسبتا کوچکی در مناطق مختلف کشور و با مشارکت مردم محلی ایجاد شد. دختران و بانوان نیز با فعالیت در این کارگاه‌ها به تامین مخارج خانواده کمک می‌کردند. این طرح در شهرستان‌ها پایه‌گذاری شد.
 • نیم قرن با اقتصاد ایران

  مهم‌ترین توافقی که در اسفندماه ۱۳۵۰ در تهران بین صدراعظم آلمان و دولت ایران انجام گرفت مربوط به نفت بود، بین ایران و آلمان از چند سال قبل به‌خصوص از زمانی‌که نخست‌وزیر ایران به آلمان سفر کرده بود، مذاکراتی جریان داشت که هیچ‌وقت به نقطه پایان نرسیده بود. این مذاکرات طولانی سرانجام تصویر روشنی به خود گرفت و مساله نفت در دو طرح موردقبول طرفین قرار گرفت. طرح اول فروش نفت به آلمان و طرح دوم مشارکت ایران و آلمان در صنعت و بازرگانی نفت بود.
 • شو شیاک، کاوشگر چینی

  روح‌اله‌حاتمی: شو شیاک (Xu Xiake) سفرنامه‌نویس (travel writer) و کاوشگر چینی از سلسله مینگ در قرن هفدهم میلادی بود که بیش از هر چیز به دلیل نگارش رساله‌های جغرافیایی زبانزد شده است و از شجاعت و فروتنی او در تاریخ چین به نیکی یاد می‌شود. شیاک بیش از ۳۰ سال در سراسر چین سفر کرد و شرح سفرهای خود را به شکل مبسوط به نگارش درآورد. سفرنویسی‌های وی پس از مرگش در کتاب «شرح اسفار شو شیاک» گرد آمد. سبک نگارش شیاک در ذیل سنت «ادبیات سفرنامه‌نویسی» چین قرار می‌گیرد که در آن با استفاده از سبک‌های روایی و نثرنویسی تجارب سفرهای فرد به تحریر درمی‌آید.
 • لوکاشویچ، سازنده نخستین پالایشگاه نفت

  جان جوزف ایگناسی لوکاشویچ (Jan Józef Ignacy Łukasiewicz) داروساز، مهندس، بازرگان، مخترع و نیکوکار لهستانی بود که در سال ۱۸۵۶ نخستین پالایشگاه مدرن نفت جهان را ساخت. او توانست نحوه جداسازی نفت چراغ (سفید) از نفت خام را کشف کرده و پس از آن چراغ نفتی مدرن (۱۸۵۳) را اختراع کند. ووکاشویچ در ۱۸۵۳ نخستین چراغ خیابانی مدرن و یک سال بعد نخستین چاه نفت مدرن را به جهان شناساند.
 • چالش قهرمانان سریالی

  در ایتالیا یوونتوس ۹ سال پیاپی قهرمان سریA شده، اما این فصل یکه‌تازی بیانکونری از سوی اینتر، میلان و حتی آتالانتا به چالش کشیده شده است. در آلمان هم بایرن‌مونیخ بعد از هشت قهرمانی پیاپی، حالا لایپزیش را پشت سر دارد و می‌داند که کارش برای قهرمانی آسان نیست. این حکایت در مورد لیگ برتر ایران هم صدق می‌کند؛ جایی که قهرمان بلامنازع چهار فصل گذشته با رقبایی جدی مواجه است.
 • همه پول‌هایی که سوزاندیم

  دنیای‌اقتصاد: خبر مهم این هفته فوتبال ایران، موفقیت وکلای فدراسیون در دریافت حق رشد یا حق مشارکت در مکانیزم انتقال علیرضا جهانبخش به باشگاه برایتون در لیگ برتر انگلستان می‌شد. بر این اساس، به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال به زودی مبلغی در حدود ۵۷۳ هزار یورو بابت حق آموزش جهانبخش از برایتون دریافت خواهد کرد. البته برخی منابع خبری مدعی شده‌اند این مبلغ حتی بیش از رقم اعلامی از سوی فدراسیون است و به ۷۰۰ هزار یورو هم می‌رسد. مقوله حق رشد، طی چند سال گذشته در فوتبال ایران مطرح شده و برخی باشگاه‌های بزرگ مثل پرسپولیس و استقلال ناچار شده‌اند مبلغی را تحت این عنوان به باشگاه‌های سابق بازیکنان‌شان بپردازند، اما شاید همه اهالی این حوزه غافل بودند از اینکه چنین حقی مابه‌ازای بین‌المللی هم دارد و فوتبال ایران می‌تواند بابت ترانسفر لژیونرهایش آن را مطالبه کند.
 • معاوضه بزرگ بین تبریز و اصفهان

  دو باشگاه سپاهان و تراکتور مذاکرات جدی برای معاوضه احسان حاج‌صفی با مرتضی منصوری و رضا میرزایی را آغاز کرده‌اند. در حال حاضر تنها نیم فصل از قرارداد احسان حاج‌صفی باقی مانده و این بازیکن در تابستان می‌تواند با قرارداد آزاد راهی سپاهان شود؛ پس برای تراکتوری‌ها هم بد نیست که چند ماه زودتر این بازیکن را از دست بدهند و در عوض دو مهره مدنظرشان را از سپاهان بگیرند. شنیده‌ها حاکی است که هر دو باشگاه راضی به انجام این معاوضه هستند و در صورتی که سه بازیکن حاضر در این قرارداد نیز رضایت خودشان را اعلام کنند، باید این معاوضه بزرگ را میان دو باشگاه اصفهانی و تبریزی تمام‌شده تلقی کرد.
 • میراث یک انتخاب

  در مسابقات هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال، پرسپولیس با ارائه یک نمایش سرد و کسل‌کننده با نتیجه مساوی بدون گل برابر صنعت نفت آبادان متوقف شد. به این ترتیب شرایط سرخپوشان در صدر جدول کمی به خطر افتاد، چرا که آنها حالا سایه سنگین سپاهان و استقلال را روی سرشان حس می‌کنند. پرسپولیس برای نیم‌فصل دوم مهدی ترابی را به خدمت گرفته است. این بازیکن در دیدار برابر سایپا به دلیل بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالاتی باشگاه نتوانست به میدان برود.
 • دایی: به فوتبال بر نمی‌گردم

  علی دایی دیروز در پیست اسکی دربندسر حاضر شده بود. او در این مورد به خبرنگاران گفت: «بعضی مواقع به خاطر دخترم به این پیست می‌آیم. کوهستان آرامش عجیبی به من می‌دهد.» او در مورد بازگشت احتمالی‌اش به فوتبال هم گفت: «چنین تصمیمی ندارم. این مدت که از فوتبال دور بودم آرامش خوبی در زندگی شخصی‌ام به‌دست آورده‌ام.»
 • قاسمی‌نژاد استقلالی می‌شود؟

  بعد از بازی استقلال و فولاد، فرهاد مجیدی رسما از درخواستش برای جذب امین قاسمی‌نژاد از شهرخودرو پرده برداشت. با این وجود جواد طاری‌بخش، سخنگوی باشگاه مشهدی در این مورد گفت: «جدایی این بازیکن مربوط به زمانی می‌شد که بحث واگذاری مطرح بود اما حالا مسوولان استان پشت تیم آمده‌اند و طبق درخواست سرمربی قرار نیست هیچ بازیکنی از جمع ما جدا شود.»
 • برنده تصادف غول‌ها

  دنیای‌اقتصاد: یکی از بزرگ‌ترین مسابقات این هفته فوتبال اروپا در بوندس‌لیگای آلمان بین بایرن‌مونیخ و بورسیا دورتموند برگزار شد و نهایتا تیم مونیخی با نتیجه چهار بر دو از سد حریف زردپوش خود گذشت. این بازی صحنه رقابت دو ستاره امروز و فردای فوتبال جهان بود.

بیشتر