• تست چهار گزینه‌ای بودجه

  رئیس کل بانک مرکزی چهار گزینه سالم تامین مالی کسری بودجه را «کاهش هزینه‌های مالی»، «افزایش درآمدهای مالیاتی»، «فروش سهام و اموال دولت» و «انتشار اوراق بدهی یا پیش‌فروش کالاهایی نظیر نفت» معرفی کرد. صحبت‌های عبدالناصر همتی نشان می‌دهد سه گزینه نخست با محدودیت‌هایی روبه‌رو است؛ زیرا ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در سایه کرونا، محدود بوده و انتشار اوراق بدهی با وجود موانع در حال پیگیری است. اما از نگاه سیاست‌گذار پولی، گزینه چهارم که به طرح گشایش اقتصادی معروف است، دو مزیت دارد: نخست اینکه می‌توان با این طرح انتظارات تورمی را مدیریت کرد و از سوی دیگر، با هزینه کمتر از اوراق قرضه، سود بیشتری را نصیب دارندگان اوراق کرد. رئیس‌کل بانک مرکزی با رد فرضیه بدهکار کردن دولت‌های آینده، تاکید کرد: انتشار هرگونه اوراق، روش کارآزموده‌ای برای هموارسازی هزینه‌های دولت و کاهش نوسانات اقتصادی در سطح اقتصاد کلان است. رئیس‌جمهوری روز گذشته از «گشایش اقتصادی» دفاع قاطعانه کرد.
 • سکه از اونس سیگنال گرفت

  در بازار سکه دیروز اوضاع بیشتر با کاهشی‌های بازار یار بود. روز چهارشنبه فلز گرانبهای داخلی ۵۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به بهای ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. افت سکه بیشتر به دلیل نوساناتی بود که در بازارهای جهانی برای طلا صورت گرفت و قیمت این فلز گرانبها در بازار داخلی را تحت فشار قرار داد.
 • کف کریدور بازار بین بانکی ۱۴ درصد شد

  آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده از عملکرد بخش واقعی اقتصاد نشان می‌دهد رشد اقتصادی بدون نفت در مسیر صعودی قرار گرفته است. از طرف دیگر، نرخ تورم از تورم هدف اعلام شده (۲۲ درصد) فاصله دارد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر این اساس، هیات‌عامل این بانک در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی، در جلسه چهارشنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۹ چارچوب‌های جدید اجرای سیاست پولی را تصویب کرد. هیات‌عامل بانک مرکزی براساس مواد (۶) و (۱۱) دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی را با یک واحد درصد افزایش، ۱۴ درصد تعیین کرد و به این ترتیب دامنه نرخ سود در بازه ۲۲-۱۴ درصد قرار گرفت. این تصمیم با هدف کاهش دامنه دالان نرخ سود، افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی و هدایت نرخ تورم به سمت نرخ تورم هدف اتخاذ شده است و از روز شنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۹ اجرا می‌شود. لازم به یادآوری است بانک مرکزی برای دستیابی به تورم هدف از تمام ابزارهای پولی در اختیار استفاده خواهد کرد. پیش از این هیات‌عامل بانک مرکزی در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، کف دالان نرخ سود را از ۱۲ به ۱۳ درصد افزایش داده بود.
 • جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی

  مدیرکل امور مستمری‌های سازمان تامین‌اجتماعی گفت: حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران از مرداد ماه جاری با اعمال متناسب‌سازی پرداخت می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، ناهید حیدری با اعلام این خبر اظهار کرد: مبلغ افزایش حقوق بازنشستگان که به‌عنوان متناسب‌سازی نام برده می‌شود، همزمان با حقوق مرداد ماه پرداخت می‌شود. وی تصریح کرد: از ماه‌های آینده نیز مبلغ افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران در قالب متناسب‌سازی به‌صورت جداگانه واریز نشده و همراه با حقوق پرداخت می‌شود.پیش از این، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از پرداخت مبلغ مربوط به متناسب‌سازی به بازنشستگان این سازمان از مرداد ماه خبر داده و گفته بود: «میزان پرداختی به بازنشستگان متناسب با سنوات بیمه‌پردازی و مبلغ حق بیمه‌ای که در زمان اشتغال پرداخته‌اند و رعایت انصاف توام با اصل عدالت بیمه‌ای محاسبه شده است.»
 • کمترین ضرر اقتصادی کرونا در کره‌جنوبی

  سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) اعلام کرد که کره‌جنوبی به‌دلیل موفقیت در مهار شیوع کرونا بدون اعمال قرنطینه شدید، در جمع کشورهای پیشرفته، در سال جاری با کمترین ضربه اقتصادی مواجه خواهد شد. به گزارش «ایبِنا» از نیویورک تایمز، این سازمان در گزارشی درخصوص چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی کره‌جنوبی در سال ۲۰۲۰ تنها ۸/ ۰ درصد کاهش خواهد یافت که در مقایسه با پیش‌بینی ژوئن مبنی بر افت ۲/ ۱ درصدی، اندکی بهبود پیدا کرده است.
 • رکود بریتانیا به کمک طلا آمد

  طلا در حالی که در معاملات ابتدایی روز چهارشنبه در حال ادامه سقوط ارزش روز گذشته خود بود، در میانه روز تغییر جهت داد و مجددا روندی صعودی به خود گرفت. در حالی‌که روز سه‌شنبه ارزش اونس طلا با افت بسیار شدید ۷۲/ ۵ درصدی روبه‌رو شده بود و به قیمت هزار و ۹۱۱ دلاری رسیده بود، این فلز ارزشمند روز چهارشنبه را نیز نزولی آغاز کرد تا آنجایی که ارزش هر اونس آن از مرز هزار و ۹۰۰ دلار نیز پایین‌تر رفت و در برخی از ساعات تا قیمت هزار و ۸۶۴ دلار نیز پایین آمد. افت ارزش طلا در روز سه‌شنبه بزرگ‌ترین افت قیمت اونس در هفت سال گذشته بوده است، اما با این وجود طلا در سال جاری همچنان با رشدی ۲۸ درصدی جزو بازارهای پیشرو به حساب می‌آید.
 • سبقت چین از آمریکا

  برای اولین بار در تاریخ تعداد شرکت‌های چینی در فهرست فورچون گلوبال ۵۰۰، که لیست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان است، از تعداد شرکت‌های آمریکایی بیشتر شد.
 • رکود اقتصادی عمیق‌تری در انتظار آمریکا است

  مقاله‌نویس نیویورک‌تایمز و برنده نوبل اقتصاد هشدار داد اقتصاد آمریکا با وجود تشدید بحران کرونا به سوی رکودی به مراتب عمیق‌تر ازبحران اقتصادی ۲۰۰۸ پیش می‌رود. به گزارش خبرگزاری مهر، پاول کروگمن در مقاله رکود بزرگ نوشت: تعلیق مزایای بیکاری فدرال خسارتی وحشتناک به همان اندازه تأثیرات اقتصادی ویروس کرونا به وجود خواهد آورد. کروگمن در سال ۲۰۰۸ برای فعالیت‌های خود روی تئوری تجارت بین‌الملل تنها برنده نوبل اقتصاد شد. کروگمن در مقاله خود نوشت: آنچه هنوز رخ نداده است موج دوم بیکاری به علت افت شدید تقاضای مصرف‌کنندگان است. میلیون‌ها کارگر تا به حال درآمد ثابت خود را از دست داده‌اند و بدون کمک فدرال آنها باید خرج‌های خود را کاهش دهند که این به معنای کاهش تقاضا و بیکاری میلیون‌ها نفر دیگر است. ماه گذشته با به پایان رسیدن زمان بسته کمک اضافی بیکاری دموکرات‌ها بسته جدیدی را پیشنهاد دادند اما جمهوری‌خواهان هنوز نتوانسته‌اند بر سر آن به توافق برسند. کروگمن می‌گوید: داده‌های اولیه نشان می‌دهد که پایان دادن به بسته کمک اضافی هفته‌ای ۶۰۰ دلاری برای بیکاران به معنای افت ۴ درصدی هزینه‌کردهای مصرف‌کنندگان خواهد بود که محرک مهمی در اقتصاد است. بنابراین به نظر می‌رسد ما به سوی رکود اقتصادی بزرگ‌تری علاوه بر رکود به وجود آمده با بحران کرونا هستیم.
 • ترامپ و ارزهای بین‌المللی

  تقاضا برای خرید ارزهای دیگر در مقایسه با دلار در سطح بالاتری قرار دارد و بی‌رغبتی معامله‌گران به خرید دلار باعث شده اسکناس سبز در یکی از ضعیف‌ترین موقعیت‌های دو سال اخیر خود قرار گیرد. آمریکا هنوز اصلی‌ترین کانون درگیر با کرونا در جهان باقی مانده و بر خلاف تلاش‌های دولت ترامپ، بسیاری از کشورها هنوز مجوز از سرگیری پروازها با آمریکا را صادر نکرده‌اند و ورود گردشگران آمریکایی به بسیاری از کشورهای اروپایی کماکان ممنوع است. همین مساله به نوبه خود تقاضای خرید دلار به ویژه در اروپا را به میزان محسوسی کاهش داده است.
 • بازار - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

 • مقایسه دو نهاد در دو مقطع

  معاون اسبق بانک مرکزی گفت: اقدامات بانک مرکزی باعث شد صادرات غیر نفتی ما افزایش یابد و از ۵/ ۳ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۰ به ۴۵ میلیارد دلار در سال جاری برسد.
 • فروش آبشاری سهام عدالت یک روز بعد از شوک

  گرچه روز گذشته معاملات بازار سرمایه در اولین ساعات کاری خود از روند مثبتی برخوردار بود اما بعد از گذشت یک ساعت ورق معاملات برگشت. برخی از فعالان بازار یکی از دلایل اصلی اتفاقات روزگذشته بورس را عدم مدیریت در عرضه سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی عنوان می‌کنند.
 • رد نرخ ارز و بهره بر چهره بورس

  در روز‌های اخیر نوسانات نرخ ارز تاثیر مهمی در بازار سرمایه گذاشته است. دلار به‌عنوان یکی از محرک‌های اصلی رشد بازار سرمایه مطرح بوده. بعد از رکورد شکنی‌های دلار این سوال طرح شد که تا کجا افزایش نرخ دلار می‌تواند بر رشد قیمت سهام موثر باشد. بعد از روند نزولی نرخ ارز در روز‌های اخیر باز هم این پرسش مطرح می‌شود که دلار چگونه و با چه ضریبی بر بازار موثر خواهد بود.
 • رفتار ۳۰ ساله تورم و بازارها

  با بررسی عملکرد سه بازار سهام، سکه و دلار در سه دهه اخیر، سعی داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم که نوسان در کدام بازار بیشترین تاثیر را بر روند منحنی شاخص تورم برجا می‌گذارد؟ بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در ۳۰ سال گذشته، صعود بورس هیچ‌گاه به تورم منجر نشده؛ اما پس از هر دوره رشد شارپی نرخ در بازارهای دلار و سکه، افزایش شاخص تورم را شاهد بوده‌ایم. این بررسی‌ها تایید می‌کند انتظارات تورمی است که پول‌ها را روانه بازار سهام می‌کند و گزاره عکس آن صادق نیست.
 • حاشیه‌های فروش سهام عدالت

  بورس یکی از پرخبرترین و عجیب‌ترین هفته‌ها را پشت سر گذاشت. ابتدای هفته با خبر لغو عرضه‌ «دارادوم» و روز آخر با اثر اتفاقات مجلس یکی از کاربران در توییتر نوشته بود، جدی که نمی‌گید بازار به‌خاطر رای نیاوردن وزیر صنعت صف فروش شد ؟ ساعات ابتدایی آخرین روز هفته کاری معاملات متاثر از تکذیب هزار باره عرضه نشدن دارا دوم مثبت بود اما ماجرای فروش سهام عدالت توسط یکی از کارگزاری‌های بانکی صدای فعالان بازار را درآورد.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • نظارت‌های مدرن بر بازارهای اوراق بهادار

  مسوولیت نظارت کلان بر بازارهای رسمی اوراق بهادار (شامل بورس سهام و....) در کشورهایی که نظام نوین مالی را اعمال کرده‌اند، بر عهده یک‌نهاد ناظر بالادستی است که اصولا باید ورای سیاست عمل کرده و قرار بگیرد.
 • جعبه سیاه اهمیت در حسابرسی

  گزارشگری مالی با مقاصد عمومی در پی این است که اطلاعات مالی واحد گزارشگر را برای سرمایه‌گذاران فعلی و بالقوه، وام‌دهندگان و سایر اعتباردهندگان فراهم کند تا در تصمیم‌گیری درباره تأمین منابع برای واحد تجاری مفید باشد (مفاهیم نظری گزارشگری مالی، ۲۰۱۸، بند ۲.۱). این اطلاعات باید بااهمیت باشند. اطلاعاتی‌ بااهمیت‌ است‌ که‌ بتواند بر تصمیمات‌ اقتصادی‌ استفاده‌کنندگان‌ که‌ بر مبنای‌ صورت‌های‌ مالی‌ اتخاذ می‌شود؛ تأثیر گذارد. در حسابرسی صورت‌های مالی نیز هدف حسابرس، افزایش میزان اطمینان استفاده‌کنندگان به‌صورت‌های مالی است. این هدف با اظهارنظر حسابرس نسبت به اینکه آیا صورت‌های مالی از تمام جنبه‌های با‌اهمیت، طبق چارچوب گزارشگری مالی مربوط تهیه شده است یا خیر، تامین می‌شود. اهمیت در گزارشگری مالی و حسابرسی، بسیار کاربردی است.
 • فرصت تقویت طرف عرضه

  روز گذشته کلیات لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم به تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ‌رسید. بر اساس آنچه مدافعان این طرح می‌گویند، انتظار می‌رود که با استفاده از این روش تامین مالی برای بخش‌های حقیقی اقتصاد از محل بازار سرمایه بیشتر شود و این بازار جایگاه بهتری را در جهت تامین مالی در مقایسه با بازار پول به دست آورد.
 • نبض بازار سهام - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

 • تغییرات دیروز شاخص کل بورس - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

 • تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

 • ارائه پیش‌نویس چهار پاراگرافی واشنگتن

  به‌دنبال ناکامی آمریکا و متحدان اروپایی‌اش در جلب نظر چین و روسیه برای ارائه پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، روز گذشته واشنگتن در پیش‌نویس قطعنامه خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد تغییراتی ایجاد کرده و سند جدید به مراتب کوتاه‌تر از پیش‌نویس اولیه است. قرار بود پیش‌نویس قطعنامه‌ ارائه شده توسط ایالات‌متحده شامگاه دوشنبه به وقت محلی به اعضای شورا برای رای‌ دادن ارائه شود، اما تا آخر این روز، چنین امری محقق نشده است. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است تلاش‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان در آخرین دقایق برای مذاکره با روسیه و چین به‌منظور جلب توافق این دو کشور برای تمدید تسلیحاتی ایران در سازمان ملل تاکنون ناموفق بوده است.
 • نخستین «نه» مجلس یازدهم به پیشنهاد روحانی

  مجلس یازدهم نخستین مخالفت رسمی خود با پیشنهاد حسن روحانی را در جریان بررسی صلاحیت حسین مدرس‌خیابانی، به ثبت رساند؛ مجلسی که عمر آن به ۳ ماه نرسیده و دیروز از رای اعتماد به گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای وزارت عریض و طویل صمت امتناع کرد.
 • دفاع رئیس‌جمهور از «طرح گشایش اقتصادی»

  یک هفته پس از اعلام ارائه طرحی ازسوی دولت برای گشایش اقتصادی، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ضمن دفاع از طرح مذکور به مخالفان این طرح به‌صورت صریح پاسخ داد و از آنها که به طرح دولت ایراد می‌گیرند خواست تا راه‌حل ارائه کنند. چهارشنبه هفته گذشته بود که رئیس‌جمهوری از احتمال وقوع گشایشی در مسائل اقتصادی کشور خبر داد و زمان احتمالی ارائه این طرح را دوشنبه هفته پیش اعلام کرد. او البته تاکید کرد درصورتی این طرح در زمان گفته شده اعلام خواهد شد که به نتیجه برسد و مقام معظم رهبری نیز با آن موافقت کند. به‌دنبال همین سخنان بود که بازار گمانه‌زنی‌ها از طرح گشایش اقتصادی دولت داغ شد و همزمان برخی از آن استقبال و برخی نیز به انتقاد از آن پرداختند.
 • گفت‌وگوی تلفنی روحانی و رئیس‌جمهور فرانسه

  حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته در تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه با وی، با تاکید بر اینکه اروپا نباید تحت تاثیر آمریکا قرار بگیرد و در دام این کشور بیفتد، گفت: طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از ۱۸ اکتبر باید تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شود و اگر آمریکا بخواهد اقدامی برخلاف آن انجام دهد، نقض قطعنامه است.
 • واکنش ظریف به شایعه‌ پیشنهاد کاهش تحریم‌های آمریکا

  وزیر امور خارجه طرح ادعای پیشنهاد آلمان مبنی بر لغو تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا را شایعه‌ای غیرتخصصی عنوان کرد که از سوی افرادی غیرسیاسی مطرح شده است. محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره انتشار اظهار‌نظری درخصوص پیشنهاد آلمان مبنی بر لغو تحریم‌های غیرهدفمند از سوی آمریکا با تاکید بر اینکه این موضوع شایعه‌ است، اظهار کرد: کل این شایعه غیرتخصصی و معلوم است که برای اهداف غیرسیاسی مطرح شده است؛ چراکه آدم سیاسی چنین شایعه‌ای را نمی‌سازد.
 • اظهارات مقام قطری درباره بیانیه ضدایرانی شورای همکاری

  نماینده ویژه وزیرخارجه قطر برای مبارزه با تروریسم با اشاره به روابط‌ میان دوحه و تهران براساس اصل حسن همجواری از اهمیت بیانیه ضدایرانی دبیرخانه شورای همکاری خلیج‌فارس کاست. به گزارش خبرگزاری فارس، در پی اقدام چند روز پیش دبیرخانه شورای همکاری خلیج‌فارس مبنی بر ارسال نامه‌ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت و استقبال وزیرخارجه آمریکا از این نامه، یک مقام مسوول قطری به صراحت از اهمیت ارسال این نامه کاست و گفت که مواضع شورای همکاری مبتنی بر مصوبات نشست‌های وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا است، نه بیانیه‌های دبیرکلی.
 • طرح درخواست معافیت از تحریم‌ها در سفر الکاظمی به واشنگتن

  مشاور نخست‌وزیر عراق با مهم توصیف کردن سفر قریب‌الوقوع الکاظمی به واشنگتن گفت که وی مجددا درخواست معافیت از تحریم‌های مربوط به ایران را مطرح خواهد کرد. به گزارش بغداد الیوم، هشام داود، مشاور نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگویی تلویزیونی تاکید کرد که مصطفی الکاظمی در سفر قریب‌الوقوعش به واشنگتن بار دیگر درخواست معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مطرح خواهد کرد. او گفت که در نتیجه سیاست‌های اشتباه عراق در ۱۷سال گذشته این کشور همچنان نیازمند کشورهای منطقه برای وارد کردن برق و گاز است و تجدید معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران با نیازهای ملت عراق تطابق دارد. مشاور الکاظمی با مهم خواندن سفر قریب الوقوع وی به آمریکا گفت: این سفر ۳ یا ۴ روزه خواهد بود و وزرای دارایی و نفت و برخی دیگر وزرای امنیتی به همراه نخست‌وزیر عراق به واشنگتن خواهند رفت.
 • خشم صهیونیست‌ها از دستگیری تیم‌های جاسوسی در ایران

  یک روزنامه صهیونیست خشم خود را از دستگیری چند جاسوس که جاسوسان اسرائیلی در میان آنها بودند، ابراز کرد. به گزارش روزنامه یسرائیل هیوم در گزارشی خشم خود را از شناسایی و دستگیری پنج تیم جاسوسی مرتبط با سرویس‌های اطلاعاتی نظام سلطه در کشورمان ابراز کرد. این رسانه در گزارشی به دستگیری پنج تیم جاسوسی اشاره کرده است. خاطر نشان می‌شود وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از شناسایی و دستگیری پنج تیم جاسوسی مرتبط با سرویس‌های اطلاعاتی نظام سلطه خبر داده بود.
 • چرا سفر جهانگیری به بیروت لغو شد؟

  یک پایگاه خبری لبنانی به دلایل لغو سفر معاون اول رئیس‌جمهور ایران به بیروت که قرار بود روز دوشنبه گذشته انجام شود، پرداخت. پایگاه خبری لبنان ۲۴ اعلام کرد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ایران قرار بود روز دوشنبه گذشته به بیروت سفر کند اما سپس تهران اطلاع یافت که دولت حسان دیاب قرار است استعفا دهد و این مساله باعث شد جهانگیری سفر خود به لبنان را لغو کند. این پایگاه خبری اعلام کرد که ایران در رابطه با تحولات لبنان سیاست «صبر و پیگیری» را در پیش گرفته و سیاست حزب‌الله لبنان نیز در این رابطه همین است.براساس این گزارش، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان روز یکشنبه گذشته برنامه سفر جهانگیری به لبنان را منتشر کرده بود و اعلام کرد که وی ساعت ۹ صبح دوشنبه وارد بیروت می‌شود و با حسان دیاب، نخست‌وزیر و میشل عون، رئیس‌جمهور و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان دیدار و گفت‌وگو می‌کند. پس از تحولاتی که در لبنان رخ داد حسان دیاب دوشنبه شب در یک سخنرانی استعفای دولت خود را اعلام کرد.
 • ارسال طرح گشایش اقتصادی برای رهبری

  رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به فرآیند طرح و بررسی موضوع پیش‌فروش نفت به مردم در جلسه اقتصادی دولت و سران قوا اعلام کرد که این مساله برای تصمیم‌گیری نهایی خدمت رهبری ارسال شده است.
 • تذکر نمایندگان به رئیس‌جمهور برای برگزاری کنکور

  سرانجام دوشنبه شب تکلیف برگزاری کنکور سراسری مشخص شد و قرار شد تا آزمون سراسری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در روزهای ۲۹، ۳۰، ۳۱ مرداد و یکم شهریور برگزار شود.پیش ازاین خبرها از احتمال تعویق یک ماهه کنکور به دلیل شرایط حاصل ازشیوع کرونا درکشور حکایت می‌کرد.
 • حذف اثر انگشت در مرحله دوم انتخابات

  ذوالفقاری معاون وزیر کشور با اشاره به موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای‌اسلامی در اردیبهشت ماه گفت: دستورالعمل بهداشتی این مرحله از انتخابات مجلس شورای‌اسلامی که در ۲۱ اردیبهشت ماه در ۱۱ حوزه برگزار خواهد شد، تدوین می‌شود که در آن وظایف کاندیداها، ستادهای انتخاباتی آنها و مجریان برگزاری انتخابات و همچنین ضمانت‌های اجرایی و ضوابطی که باید رعایت شود تدوین می‌شود تا برگزاری انتخابات از لحاظ بیماری آسیبی به مردم وارد نکند. وی افزود:همچنین مواردی همچون استفاده از اثر انگشت نیز در این انتخابات حذف شده است.
 • دلیل عدم حضور شهردار تهران درجلسات دولت

  پیروز حناچی، شهردار تهران روزگذشته در گفت‌وگوی تلویزیونی برنامه چاپ اول در شبکه خبر با اشاره به غیبت خود در جلسات هیات دولت اظهار کرد: بر اساس قانون و آیین نامه‌های دولت اعضای دولت یک سنتی داشتند که شهردار تهران را به جلسه هیات دولت دعوت می‌کردند، مدتی است که دعوت نامه‌ای ارسال نمی‌شود، به‌طور طبیعی ما هم شرکت نمی‌کنیم. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی با بیان اینکه تعامل دولت و شهرداری به سود مردم است، افزود: اختلاف از این جنس بین شهرداری و‌ نهاد‌های دیگر زیاد است. درهمین حال به گزارش «ایسنا» محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم حضور شهردار تهران در جلسات هیات‌دولت اظهار کرد: اینکه زمانی فردی برای چند جلسه دعوت می‌شود، دلیلی نمی‌شود که برای همه‌ جلسات از او دعوت شود.
 • تغییرات احتمالی در پیاده‌روی اربعین امسال

  حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اعلام اینکه احتمالا امسال مراسم پیاده‌روی اربعین به شکل سابق برگزار نخواهد شد، با اشاره به استفاده از فضای مجازی و رسانه‌ای در این عرصه، بر تولیدات رادیویی، فرهنگی، نمایشی، روایت‌‍گری، برگزاری انواع مسابقات و کتابخوانی برای کودکان ونوجوانان تاکید کرد.
 • ملاحظات ایمنی در انبار نفت شهران

  محمد تقی‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران درباره برخی اظهار نظرها پیرامون ایمنی انبار نفت واقع در شهران گفت: مخازن نفت در شمال غرب تهران یا جنوب این شهر از گذشته‌های دور جانمایی شده و تمام ملاحظات فنی، ایمنی و استحکام در جانمایی این مخازن مورد توجه قرار گرفته است. معاون استاندار تهران تاکید کرد: از سوی دیگر ممکن است هر اتفاقی در هر لحظه روی دهد؛ اما این دلیل نمی‌شود جامعه را نگران کنیم و شهر را در فضای اضطراب و استرس قرار دهیم.
 • امکان افزایش مبتلایان به کرونا در دوهفته آینده

  براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت شمار مبتلایان به کرونا درکشور از۳۳۳هزار نفر عبورکرده است. سیماسادات لاری روز گذشته درگزارشی اعلام کرد که طی ۲۴ساعت منتهی به روز گذشته دو هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شدند که یک هزار و ۸۹ نفر از آنها بستری شدند. او همچنین از جان باختن ۱۸۸ بیمار کووید-۱۹ دیگر درکشور خبرداد و گفت که مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر رسیده است. لاری گفت: ۳۹۴۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
 • بسته حمایتی قابل دفاع

  ارائه بسته‌های حمایتی برای دهک‌های پایین جامعه یکی از کلیدواژه‌های نمایندگان مجلس در هفته‌های اخیر بوده است. طرحی که ظاهرا پیش‌نویس آن نیز تهیه شده است. هرچند هنوز توافق مشخصی در مورد جزئیات این طرح حاصل یا اعلام نشده است، اما به نظر می‌رسد گفتمان اصلی این بسته حمایتی حول محور تضمین دسترسی به کالاهای اساسی شکل گرفته است. به نظر می‌رسد دو الگوی کلی برای این طرح قابل تصور است.
 • «کامالا هریس» معاون اول بایدن

  بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان، جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا در دوره باراک اوباما، معاون خود را برای رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد. روز سه‌شنبه نامزد دموکرات‌های آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر اعلام کرد که سناتور کامالا هریس را به‌عنوان «معاون رئیس‌جمهوری» برگزیده است تا او اولین زن سیاهپوست در رقابت‌های ریاست جمهوری و رقیبی آماده برای حمله به دونالد ترامپ جمهوری‌خواه باشد.
 • بهترین انتخاب نامزد دموکرات‌ها

  کامالا هریس قرار بود تا روز اول آگوست به‌عنوان معاون بایدن معرفی شود، اما اینکه چرا اعلام نام وی بیش از دو هفته طول کشید، به فشارهایی باز می‌گردد که جبهه مخالفان هریس اعمال کردند تا مانع انتخاب سریع وی شوند. طرفداران سندرز و الیزابت وارن از مهم‌ترین مخالفان هریس به‌شمار می‌آمدند و آنها به دنبال نامزد کردن وارن بودند که نماینده مناسب تری برای پیشروها به حساب می‌آید.
 • سیاستمدار کاریزماتیک

  در کفه سنجش گذاشتن انتخاب هریس از سوی بایدن به‌عنوان معاون ریاست جمهوری، حکایت از این دارد که اقدام وی، یکی از متعارف‌ترین اقداماتی بوده که انجام داده است.
 • این سه زن

  وقتی جو بایدن، کامالا هریس را به‌عنوان معاون خود انتخاب کرد، این سناتور اهل کالیفرنیا به سومین زنی تبدیل شد که به‌عنوان زوج انتخاباتی انتخاب شده‌اند. او همچنین اولین زن سیاه پوستی است که نامزد مقام معاونت ریاست جمهوری شده است. «کیت سولیوان» در گزارش ۱۱ اوت برای سی.ان.ان نوشت، هریس در سال ۲۰۲۰ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود اما رقابت خود را در ماه دسامبر پایان داد. او از سال ۲۰۱۷ سناتور بوده و پیش از آن هم دادستان کل کالیفرنیا بوده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  در دهه ۱۸۳۰، زمینداران بزرگ که به «حزب قدیمی اسپانیا» معروف بودند، کنترل کشور را به دست گرفته بودند و آنها هیچ دوستی‌ای با دموکراسی به سبک آمریکایی نداشتند. همین مساله به لحاظ فرهنگی هم درست بود. شیلی با آن میراث کاتولیکی و اسپانیایی خود به قاره اروپا نگریست. اسپانیایی‌ها ایفاگر «تئاتر» و «نقش» مسلط بودند. تصویری که مردمان شیلی از ایالات‌متحده داشتند تصویر مردمی بود که مادی‌گرا، ملحد و خام‌اندیش بودند. در نیمه دوم قرن، مردمان آمریکای شمالی، با جنگ داخلی و بازسازی که آنها را به خود مشغول کرده بود، زمان یا دلیل اندکی برای اندیشیدن در مورد شیلی داشتند. مردمان شیلی به نوبه خود مشکلات دشوارتر خود را داشتند مثل دست‌اندازی و تجاوز اروپایی‌ها، یک جنگ ملی با پرو و شیلی؛ یک بحران قانون اساسی در اوایل دهه ۱۸۹۰ که موجب خونریزی‌ها و خیزش‌ها و طغیان‌های داخلی شد. هرچه آمریکا را نگران می‌کرد، شیلی را هم نگران می‌کرد.
 • اوبامای زن

  «کامالا هریس» بسیاری از ویژگی‌های «اولین‌ها» را دارد. او اولین زن سیاه پوست در فهرست یکی از نامزدها و احزاب مهم ریاست جمهوری است. او همچنین اولین هندیِ آمریکایی‌تبار است. مادرش «شیامالا گوپالان» در «چنای» متولد شد و به ایالات متحده مهاجرت کرد تا در برنامه دکتری در «یو سی برکلی» حضور یابد.
 • سپر ضدتورمی دارایی‌ها؟

  شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه توسط بانک مرکزی موافقت کرد. بر این اساس، سیاست‌گذار پولی به ابزاری جدید برای جمع‌آوری نقدینگی از سطح اقتصاد مسلح شد. اوراقی که به واسطه نرخ بهره متناسب با تورم، از جذابیت بیشتری نسبت به اوراق دیگر بازار برخوردار است. با تصمیم شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی می‌تواند اقدام به انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه کند، حجمی که به گفته مقامات بانک مرکزی می‌تواند تا ۱۴ درصد رشد پایه پولی و نقدینگی را کاهش دهد.
 • تب اقتصادهای نوظهور از کووید-۱۹

  پیامدهای اقتصادی پاندمی «کووید-۱۹» برای اقتصادهای نوظهور فراتر از بحران مالی جهانی ۲۰۰۸ بوده است. بر خلاف بحران‌های قبلی، واکنش‌ها در اقتصادهای پیشرفته قاطع بود. در این رابطه سیاست‌های متعارف با محدودیت‌هایی مواجه هستند. در مقابل سیاست‌های غیرمرسوم ریسک‌هایی به همراه دارند. تاکنون «صندوق بین‌المللی پول» به ۲۲ اقتصاد نوظهور جهان بیش از ۷۲ میلیارد دلار کمک مالی کرده است.
 • ابزار چک، پیشرانی بر توسعه اقتصادی کشور

  سال‌های زیادی‌است که از چک به‌عنوان یک وجه مدت‌دار مالی در معاملات استفاده می‌شود. فراوانی استفاده از چک در بازار، سبب اهمیت نسبی بالای آن شده‌است. با توجه به این مسائل، به‌روز شدن و استفاده بهینه از چک به اصلی انکارناپذیر تبدیل شده‌است.
 • بیمه تکمیلی دغدغه اصلی بازنشستگان پس از همسان‌سازی حقوق

  مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: مهم‌ترین دغدغه بازنشستگان کشوری بعد از همسان‌سازی حقوق برخورداری از بیمه تکمیلی مناسب است.
 • ابهام؛ بازی‌گردان بازارها

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • سوپرتانکر‌های کاراکاس در تملک چینی‌ها

  اسناد یک دادگاه نشان می‌دهد که سه سوپرتانکر ونزوئلا در نتیجه تحریم‌های آمریکا نصیب شریک چینی این کشور آمریکای لاتین شده است. به گزارش رویترز، همکاری مشترک چین و ونزوئلا در زمینه حمل و نقل دریایی تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، عملا از بین رفته است.
 • معادلات جدید درتجارت فولاد

  وضعیت بازار جهانی فولاد در ماه‌های اخیر پیچیده‌تر از گذشته شده است. از یکسو سردرگمی تقاضا در جهان، تولیدکنندگان و بازارهای صادراتی را سردرگم کرده است. از سوی دیگر چین، بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد جهان با اطمینان به تقاضای پرقدرت داخلی خود از بازارهای صادراتی خارج شده و برای تامین فولاد مورد نیاز بازار داخلی خود نیز به واردات گسترده فولاد روی آورده است. این امر فرصت خوبی را در اختیار سایر تولیدکنندگان مانند ترکیه قرار داده است تا بتوانند سهم بیشتری از بازار تجارت بین‌المللی فولاد را در اختیار بگیرند.
 • افزایش بهای نفت با آمار موجودی‌ها

  بهای شاخص‌های نفتی بین‌المللی در معاملات آتی دیروز به علت کاهش موجودی انبارها در آمریکا بیش از آن چیزی که تحلیلگران انتظار داشتند، افزایش یافت. بر اساس گزارشی که موسسه نفت آمریکا (API) منتشر کرده، موجودی نفت در این کشور ۴ میلیون بشکه در هفته گذشته کاسته شده؛ موضوعی که امیدها برای افزایش تقاضا در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به‌رغم رشد ابتلا به کرونا را تقویت کرد. این در حالی است که تحلیلگران انتظار کاهش ۹/ ۲ میلیون بشکه‌ای موجودی نفت را داشتند. جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA به رویترز گفته سومین کاهش بزرگ هفتگی در موجودی انبارهای نفتی، قیمت طلای سیاه را حمایت کرده است. البته این آمار باید توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا به‌طور رسمی تایید شود. با این حال، بن‌بست در مذاکرات در واشنگتن بر سر بسته اقتصادی بین دو حزب مطرح این کشور نااطمینانی را در بازار افزایش داده و ممکن است در آینده بر قیمت‌ها فشار آورد. قیمت نفت سنگین ایران نیز سه‌شنبه با رشد نیم درصدی به سطح ۳۸/ ۴۴ دلار در هر بشکه رسید. اما نفت سبک عربستان که با ۵ ساعت تاخیر منتشر می‌شود، تا لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی ۱۳ سنتی را تجربه کرد تا به ۲/ ۴۵ دلار بر بشکه برسد.
 • رشد حامل‌های انرژی در بازار نایمکس

  با وجود اخبار نگران‌کننده از روند افزایشی شمار مبتلایان به کووید-۱۹، موسسه نفت آمریکا گفته موجودی بنزین در این کشور طی هفته گذشته ۳/ ۱ میلیون بشکه کاهش یافته است. علاوه بر این، این گزارش میزان کاهش موجودی محصولات تقطیری را ۹/ ۲ میلیون بشکه ارزیابی کرده که تا لحظه نگارش این گزارش هنوز توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا تایید نشده اما بهای حامل‌های انرژی را با رشد رو‌به‌رو کرد. با این حال، تقاضا برای سوخت در دومین کشور پرجمعیت جهان، هند ۸/ ۱۰ درصد کاهش سالانه را در ماه جولای تجربه کرده که پنجمین ماه متوالی با افت تقاضا طبق آمار دولتی است.
 • بن بست مذاکرات بسته اقتصادی آمریکا فلزات را پایین کشید

  مس در معاملات دیروز، چهارشنبه بورس لندن همراه با بیشتر فلزات اساسی (غیر از آلومینیوم و سرب) کاهش قیمت را تجربه کرد. به گفته خبرگزاری رویترز، افت مس در نتیجه نامعلوم بودن سرانجام بسته محرک اقتصادی آمریکا برای بهبود کسب و کارهای کرونا زده این کشور رخ داده است. گفته می‌شود جمهوری‌خواهان در کاخ‌سفید و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا بر سر چگونگی تزریق چهارمین بسته اقتصادی این کشور به توافق نرسیده‌اند و همزمان دو‌طرف یکدیگر را مقصر شکست مذاکرات قلمداد می‌کنند. علاوه بر این عامل منفی، ادامه رشد ارزش دلار در برابر دیگر ارزها به بهای مس آسیب زد چراکه دارندگان ارزهای دیگر برای خرید این کامودیتی مهم که عمدتا با دلار معامله می‌شود، باید مبلغ بیشتری بپردازند. از سوی دیگر، افزایش تنش‌ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان یعنی آمریکا و چین نیز موجب افت قیمت فلزات اساسی شد. تحلیلگران ING در یک یادداشت نوشته‌اند: «سرمایه‌گذاران شاید در حالت انتظار قرار گرفته باشند. آنها پیش از انجام معاملات آتی با انتظار افزایش قیمت، می‌خواهند از سرانجام بسته اقتصادی آمریکا و روابط این کشور با چین مطلع شوند.»
 • اثر یک شایعه در بازار فولاد و سنگ آهن

  بهای سنگ‌آهن در معاملات فیزیکی روز سه‌شنبه در چین با رشد رو‌به‌رو شد چراکه نگرانی‌ها بابت طولانی‌تر شدن روند اعطای مجوز واردات سنگ‌آهن توسط دولت این کشور بالا رفت. به گفته منابع مطلع، شایعه‌ای در چین پخش شده مبنی بر اینکه وزارت بازرگانی این کشور بررسی مجوز واردات سنگ‌آهن و زغال‌سنگ کک از استرالیا را به ۱۱ روز کاری افزایش خواهد داد. با این حال، چهارشنبه ورق برگشت زیرا انجمن سنگ‌آهن و فولاد چین اعلام کرد دشواری‌ها در تخلیه بار و ترافیک در بنادر این کشور در روزهای باقی مانده ماه جاری کاهش خواهد یافت. به این ترتیب، با رفع نسبی نگرانی‌ها در سمت عرضه بازار، قیمت سنگ‌آهن و مقاطع فولادی در معاملات آتی چهارشنبه با افت مواجه شد.
 • بررسی تکنیکال قیمت نیکل

  روند کلی قیمت فلز نیکل، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۳/ ۳ درصد افزایش از محدوده ۱۳.۷۲۰دلار به محدوده قیمتی ۱۴.۱۷۲دلار رسید. در چند هفته آینده قیمت این فلز اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۳هزار دلار را دنبال می‌کند که چهار محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم. محدوده‌های ۱۴.۸۰۰ و ۱۵.۵۰۰ دلار را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم مقاومتی قیمت فلز نیکل در چند هفته آتی در نظر داشت. در صورتی که قیمت به هر دلیلی از جمله واکنش به محدوده‌های مقاومتی، کاهش یافت. علاوه بر محدوده‌های حمایتی ۱۳.۸۵۰، ۱۳.۴۰۰ و ۱۲.۲۵۰ دلار، محدوده خط روند صعودی می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند.
 • وزیر نفت از امضای ۹ قرارداد نفتی خبر داد

  بیژن زنگنه روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره صندوق قابل معامله دولتی (ETF) برای سهام پالایشی‌ها وجود هرگونه اختلاف بین وزارت نفت و امور اقتصادی و دارایی را تکذیب کرد. او با اشاره به اینکه ابتدا اعلام شد سهام پالایشگاه‌ها در قالب ETF پالایشی عرضه شود و پس از آن اعلام شد که این کار لازم نیست و سهام پالایشگاه‌ها که در اختیار دولت است به‌صورت بلوکی عرضه می‌شود، تصریح کرد: شامگاه یکشنبه در دولت هم بحثی مطرح نشد و دیروز (سه‌شنبه) که گفتند صندوق ETF پالایشی تشکیل شود به سرعت دستور انجام آن را دادم.
 • پهنه بحرانی بازار املاک

  نسبت قیمت زمین به مسکن در تهران باز هم رکورد افزایشی زد. سال گذشته فاصله بین قیمت ملک کلنگی و آپارتمان در پایتخت از حد خفیف سال‌های قبل، بیشتر شد و این نسبت حول‌و‌حوش ۳/ ۱ قرار گرفت؛ اما آمار جدید نشان می‌دهد میانگین قیمت زمین ۵/ ۱ برابر متوسط قیمت واحد مسکونی شده است. واگراتر شدن قیمت‌ها در بازار ملک ناشی از تندشدن سرعت رشد بهای زمین است که این موضوع نیز از دو عامل اصلی و مکمل نشأت می‌گیرد. حاشیه سود بساز‌و‌بفروش‌ها و قیمت تمام‌شده مسکن برآورد شده است.
 • مقایسه تاب گرمایی فقیر و غنی

  سال‌ها قبل، چند دانشمند برجسته آب‌وهوایی جهان در راستای انجام پروژه‌های تحقیقاتی اقتصاد آماری، گروهی را تشکیل دادند. هدف از تشکیل این گروه ارائه برآوردهایی دقیق از آسیب‌های گرمایش زمین و هزینه‌های تغییرات آب‌وهوایی بود. در این رابطه هفته گذشته، گروه «آزمایشگاه اثرات آب‌وهوایی» در آمریکا اولین یافته‌های مطالعاتی خود را منتشر کرد.
 • آخرین تحولات بازار مسکن در «۲۰ دقیقه»

  در شرایطی که رصد تحولات روز بازار معاملات واحدهای مسکونی به یکی از موارد مهم برای فعالان اقتصادی، خانوارهای متقاضی مسکن و سایر علاقه‌مندان به این حوزه تبدیل شده است،امکان دسترسی به آخرین تحلیل‌های کارشناسی در ارتباط با بازار املاک مسکونی از طریق یک برنامه تصویری اینترنتی فراهم شده است.
 • آغاز پرداخت وام اجاره از دیروز

  وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرد: از روز گذشته چهارشنبه تعداد یک هزار و ۶۰۰ نفر از واجدان شرایط دریافت وام ودیعه مسکن می‌توانند با مراجعه به شعبه بانک منتخب خود، برای دریافت این وام تشکیل پرونده بدهند.
 • پیشنهاد لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد

  معاون وزیر کشور از پیشنهاد کمیته انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای لغو طرح ترافیک و حضور یک سوم کارمندان در محل کار خود تا پایان مرداد خبر داد.به گزارش «ایسنا» حسین ذوالفقاری در حاشیه جلسه کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مدیریت و کنترل هوشمند فاصله اجتماعی از مدتها قبل مطرح بود که در همین راستا چند سامانه در جلسه امروز ارائه و در نهایت مقرر شد مرکز دیتابیسی آماده شود تا در صورت تصویب ستاد ملی این سامانه‌ها با استفاده از این دیتابیس، کنترل هوشمند بیماری و فاصله‌گذاری اجتماعی را اجرایی کنند.
 • تامین اعتبار برای افتتاح ایستگاه جدید مترو

  معاون شهردار تهران با اشاره به آزادسازی اوراق مشارکت سال ۹۷ و ۹۸ گفت: با تامین منابع مالی، شاهد افتتاح بخشی از ایستگاه‌های مترو در خطوط ۶ و ۷ مترو تا پایان سال خواهیم بود.به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمناف‌ هاشمی در حاشیه مراسم افتتاح و بهره‌برداری از «بلوار جی» با اشاره به اینکه این معبر برابر استانداردهای ترافیکی احداث و راه‌اندازی شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مجموعه مدیریت شهری نوسازی و گسترش ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت است. متاسفانه به‌دلیل کمبود بودجه و اعتبار، ناوگان حمل‌ونقل عمومی در کل کشور دچار فرسودگی است که ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت نیز از این قاعده مستثنی نیست.هاشمی با بیان اینکه تهران به بیش از ۴ هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد، از نهایی شدن قرارداد تامین ۲۵۰ دستگاه اتوبوس خبر داد و گفت: تامین ۷۵۰ دستگاه اتوبوس دیگر نیز در دستور کار شهرداری تهران است. در عین حال اورهال کردن ۱۰۰ هزار دستگاه اتوبوس نیز در دست اقدام است و تاکنون ۳۵۰ دستگاه اتوبوس برای تعمیرات از خطوط خارج شده‌اند.
 • مبادی کالاهای ارزان و گران وارداتی

  بیشترین کالاهای وارداتی ایران در بهار امسال از کدام کشورها به ایران آمده است؟ گران‌ترین واردات ایران از کدام کشورها صورت گرفته است؟ آمارهای رسمی حاکی از آن است که در مجموع در سه ماه نخست امسال ۸ میلیون و ۴۶۲ هزارتن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۱۵۸ میلیون دلار به کشور وارد شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، هر تن کالای وارداتی در بهار امسال ارزشی به‌طور میانگین نزدیک به ۸۴۶ دلار داشته است. بررسی ارزش مبادی عمده وارداتی ایران در این بازه زمانی نشان می‌دهد گران‌ترین کالاها در سه ماه بهار از فرانسه وارد ایران شده است. ارزش هر تن کالای وارداتی از فرانسه، ۱۹ هزار و ۳۳۳ دلار است. ارزان‌ترین واردات ایران نیز از عمان صورت گرفته که ارزش هر تن کالای وارداتی از این کشور رقمی معادل ۲۹۸ دلار بوده است.
 • روندهای صنایع خدماتی آمریکا در دوران ویروس کرونا

  تارنمای خبری CNBC با انتشار گزارشی، روندهای اقتصاد آمریکا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داده است. ایالت‌های این کشور در مدت همه‌گیری، رویکردهای مختلفی را برای بازگشایی و تعطیلی‌ها در پیش گرفته‌اند. بیش از نیمی از ایالت‌ها برای کاهش سرعت گسترش ویروس، دستورالعمل‌های ماسک را تنظیم کرده‌اند. از طرفی تعدادی از ایالت‌ها و برخی حوزه‌های قضایی محلی، محدودیت‌هایی برای تجمع گروه‌ها در ساعات پیک را وضع کرده‌اند. مدارس هم با توجه به نزدیکی به روزهای اول در بیشتر نقاط در معرض توجه هستند. در این گزارش توضیح داده شده که چگونه صنایع بزرگ خدماتی می‌توانند به جریان بازگشایی‌ها کمک کنند.
 • قاچاق صادرات

  همیشه وقتی صحبت از قاچاق می‌شود، ذهن ما سراغ واردات و ورود کالا از مرزهای رسمی و غیر رسمی یا عدم پرداخت حقوق و عوارض گمرکی واردات کالا می‌رود، اما در شرایط فعلی اقتصاد کشور به نظر می‌رسد، قاچاق در صادرات از مبادی رسمی و غیررسمی برای فرار از تعهد ارزی و ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های صادراتی موضوعیت بیشتری پیدا کرده است و با توجه به افزایش نرخ ارز با پدیده صادرات قاچاق مواجه هستیم.
 • صادرات ۵/ ۱ میلیون تن میوه و سبزی در ۴ ماه ابتدای امسال

  مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات بیش از ۵/ ۱ میلیون تن میوه و سبزیجات طی دوره ۴ماهه نخست سال جاری به کشورهای هدف نشان از قابلیت‌های کم‌نظیر بخش کشاورزی کشورمان است.
 • توصیه به صنوف برای رعایت پروتکل‌ها

  رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به ادامه تعطیلی قهوه‌خانه‌ها و تالارها در کشور گفت: استفاده از ظرفیت ماده ۱۰۰ قانون مالیات الزامی نیست. سعید ممبینی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص تعطیلی برخی واحد‌های صنفی و تداوم آن اظهار کرد: هر هفته ستاد ملی کرونا با رصد بازار و شرایط شیوع کرونا، درخصوص تداوم تعطیلی برخی صنوف یا کاهش و افزایش آن تصمیم‌گیری می‌کند.
 • فائو برای کنترل ملخ تجهیزات به ایران داد

  سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد شمار بیشتری از سم‌پاش‌ها را به همراه مقدار قابل توجهی از سموم آفت‌کش با فرمولاسیون غلظت بسیار کم، با ارزشی بیش از ۱۰۰ هزار دلار (۲۲ میلیارد ریال) در اختیار سازمان حفظ نباتات قرار داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نمایندگی فائو در ایران، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) دو محموله دیگر از تجهیزات و اقلام کنترل و مبارزه با ملخ صحرایی را در اختیار ایران قرار داد.
 • کرونا صادرات چای هند را ۲۷ درصد کاهش داد

  شیوع ویروس کرونا باعث شد تولید چای در هند ۲۶ درصد و صادرات ۲۷ درصد کاهش یابد، ایران واردکننده عمده چای از هند است. به گزارش رویترز، براساس بیانیه اتحادیه بازرگانی دولتی چای هند، تولید چای این کشور در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ با ۴/ ۲۶ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۲۶/ ۳۴۸هزار تن رسید. ۲ عامل شیوع ویروس کرونا به دلیل محدودیت‌هایی که در جابه‌جایی ایجاد کرد و همچنین جاری شدن سیل در مناطق تولید چای به ویژه منطقه آسام، از مهم‌ترین دلایل افت تولید چای این کشور بوده است.
 • تصویر بارش‌ها و خروجی سدها در سال آبی جاری

  با ثبت ۵/ ۳۱۳ میلی‌متر بارش در ۳۳۴ روز از سال آبی ۹۹-۹۸، افت ۷ درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به میانگین سال آبی گذشته به ثبت رسید. ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری (اول مهر ۹۸) تا ۲۱ مرداد ماه امسال نشان می‌دهد، بارندگی‌‌ها نسبت به میانگین ۱۱ ساله، رشد ۳۹ درصدی و نسبت به میانگین ۵۱ ساله، رشد ۲۸ درصدی را به ثبت رسانده است.
 • جهش تولید آلومینیوم و افزایش تولید آهن اسفنجی

  میزان تولید محصولات زنجیره فولاد شرکت‌های بزرگ در چهار ماه ابتدای سال ۹۹ افزایش یافته و در این مدت تولید کنسانتره، گندله،‌ آهن اسفنجی و فولاد خام به ترتیب با یک، ۲، ۱۱ و ۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است.
 • احیای ۸ هزار و ۵۰ شغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ابتدای ۹۹

  مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد: از ابتدای امسال با احیا و راه‌اندازی دوباره ۴۶۸ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسرکشور، زمینه برای بازگشت به کار و تثبیت اشتغال بیش از ۸ هزار و ۵۰ نفر فراهم شده است. محسن صالحی‌نیا گفت: توسعه زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی، احیا و راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی کوچک و متوسط و بسترسازی برای توسعه و گسترش صادرات محصولات و خدمات تولیدی، شاخص‌ترین برنامه‌های اولویتی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال ۹۹ به شمار می‌رود.
 • امضای تفاهم‌نامه عارضه‌یابی واحدهای تولیدی

  مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ایران از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای عارضه‌یابی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط خبر داد و گفت: هم اکنون در ۲۶ استان با کادرسازی و برنامه‌ریزی، کار عارضه‌یابی را به‌طور همزمان انجام خواهیم داد.
 • حرکت به سمت بی‌نیازی از واردات مرغ اجداد

  سازمان اقتصادی کوثر هم ‌زمان با سال جهش تولید، از دو دستاورد خود رونمایی کرد و متخصصان این مجموعه توانستند برای اولین بار در ایران لاین مرغی جدید تحت عنوان «کوثر ۷» را بومی‌سازی کنند که در کنار لاین مرغ بومی آرین می‌تواند کشور را از واردات مرغ اجداد بی‌نیاز سازد. بنا به گفته محمدرضا اسکندری مدیرعامل این سازمان، با این دو دستاورد، صنعت طیور ایران در حوزه تامین مرغ اجداد خودکفا خواهد شد و حتی می‌توانیم به سمت صادرات مرغ اجداد هم پیش برویم.
 • سرمایه‌گذاری ۱۷۷۰ میلیارد تومانی دشت‌ها را سبز خواهد کرد

  وزیر نیرو اعلام کرد: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در دو استان کرمانشاه و ایلام، ۲۳ هزار هکتار با سرمایه‌گذاری ۱۷۷۰ میلیارد تومان از مجموعه طرح‌های توسعه منابع خاک و آب ارزی افتتاح خواهد شد. رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت: این هفته پانزدهمین هفته از پویش هر هفته الف - ب- ایران را پیش رو خواهیم داشت و بر اساس وعده‌ای که در گذشته دادیم تا پایان سال ۲۵۰ پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان افتتاح می‌شود.
 • نحوه ایجاد تعادل در بازار شیر

  دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: حفظ تعادل عرضه و تقاضا و تنظیم بازار کالاهای مختلف نیازمند ابزارهای متناسبی است و در این مسیر باید ابزار متناسب با هر کالا برای ایجاد تعادل به کار گرفته شود.
 • بلامانع بودن ترخیص کالاهای اساسی بدون اخذ کد رهگیری

  معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: ترخیص کالاهای اساسی «ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خام،کنجاله سویا و جو» از گمرکات کشور، بدون اخذ کد رهگیری و اعلامیه تأمین ارز بانک بلامانع است. ‌مهرداد جمال ارونقی با بیان این مطلب افزود: با توجه به ضرورت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و ضروری و توافق حاصل شده میان وزارت صنعت،معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، به اطلاع صاحبان کالاهای اساسی؛ شامل ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خام، کنجاله سویا و جو در گمرکات کشور می‌رساند ترخیص اقلام اشاره شده با ارائه مجوزهای قانونی لازم،«بدون اخذ کد رهگیری و اعلامیه تامین ارز بانک» بلامانع است. بدیهی است بانک‌مرکزی متعاقبا با هماهنگی واردکنندگان اقدام به صدور گواهی تخصیص ارز مدت دار به منظور تامین ارز در سررسید حداکثر سه ماهه خواهد کرد. ارونقی تاکید کرد: نظر به ضرورت تسریع در انجام امور، مقتضی است صاحبان کالاهای اشاره شده، درصورت تمایل ظرف مدت حداکثر یک هفته نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالای خود اقدام کنند.
 • عبور تقاضا از صافی سهمیه‌های بهین‌یابی

  پلی‌وینیل کلراید (PVC) یا همان پلیمر جذاب بازار محصولات پتروشیمیایی بیش از سه هفته است که از رقابت‌های قیمتی بالا و تلاطم بازاری فاصله گرفته است. اهرم قدرتمند کنترل این بازار، کاهش سهمیه‌های تخصیص این محصول در سامانه بهین‌یاب بوده که گویی همچون صافی تقاضا عمل کرده و از طریق تطابق گزارش‌های تولید و میزان سهمیه‌های تخصیصیPVC، به تفکیک تقاضای موثر از تقاضای غیرواقعی پرداخته است. نتایج این عمل تاکنون توانسته از التهاب بازار این محصول در بورس کالا بکاهد. در شرایط فعلی که بهای ارز آزاد و نیمایی رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است، ورود تقاضای هیجانی به قصد سفته‌بازی به این بازار و حتی سایر بازارهای کالایی بدیهی خواهد شد.
 • فرصت‌سوزی با هدف حمایت از شمش‌سازان

  اگرچه معاملات شمش و محصولات فولادی در رینگ معاملاتی بورس و بازار آزاد در هفته جاری شاهد روندی آرام و نزولی بود، اما در اتفاقی عجیب؛ درحالی‌که کف عرضه درنظر گرفته شده برای عرضه شمش؛ ۱۰۵ هزار تن بود، با خروج سبد عرضه یکی از تولیدکنندگان، میزان عرضه به رقم ۸۰ هزار تن کاهش پیدا کرد. موضوعی که برخی فعالان بازار از آن به‌عنوان نمونه‌ای از مدیریت بازار به‌منظور کنترل قیمت یاد می‌کنند و معتقدند اگر به‌جای چنین تصمیماتی کف عرضه به درستی رعایت می‌شد با کاهش قیمت شمش امکان افت بهای محصول نهایی نیز پدید می‌آمد، فرصتی که با هدف سودرسانی به بخشی خاص از زنجیره از میان رفت.
 • کاهش قیمت مقاطع از سوی خراسان

  در مبادلات روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه جاری، مقاطع فولادخراسان با افت نرخ از سوی کارخانه مواجه شد.در این روز، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها تغییر قیمت نداشت.
 • پایان حواشی معاملات آلومینیوم

  در هفته جاری اولین عرضه تجمیع شده شمش آلومینیوم در یک روز صورت گرفت و تولیدکنندگان شمش نیز کف عرضه درنظر گرفته شده را رعایت کردند. اگرچه همچنان میزان تقاضا برای این محصول ۲ برابر میزان عرضه بود اما تجمیع عرضه میزان قابل قبولی محصول در یک روز توانست این بازار را به ثبات نسبی برساند و از رقابت افسارگسیخته میان تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی بکاهد. در این میان خبرهایی از به بهره‌برداری رسیدن واحدهای جدید تولید شمش آلومینیوم و رشد تولید در این زمینه اعلام شد که انتظار می‌رفت در صورت واقعی بودن بتواند به تعادل عرضه و تقاضا در این بازار کمک کند اما تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی می‌گویند این اخبار خوش مربوط به نصب ظرفیت بوده و از آنجا که فاصله زیادی میان نصب ظرفیت و تحقق تولید وجود دارد، این خبر تاثیری در بازار شمش نخواهد داشت.
 • پردرآمدترین بازیگران مرد سال

  دواین جانسون، هنرپیشه معروف آمریکایی که به‌دلیل هیکل ورزشکاری‌اش به «راک» (صخره) شهرت دارد برای دومین سال متوالی پردرآمدترین بازیگر مرد جهان شد.
 • آرزو داشت دو ماه بیشتر دوام بیاورد

  «در خیابان شاپور به دنیا آمدم. سال ۱۳۲۳. کوچه اردیبهشت. در هزاردستان اشاره کوچکی به محله خودمان کرده‌ام، جایی که خوشنویس را شکنجه می‌دهند که نشانی‌اش را به یاد آورد. او همان نشانی را می‌دهد، همان کوچه، همان پلاک. مادرم خانه‌دار بود و پدرم در چاپخانه‌ کار می‌کرد.»
 • بیانیه انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی درباره توقیف روزنامه جهان صنعت

  در پی توقیف روزنامه جهان صنعت، انجمن روزنامه‌های غیردولتی بیانیه‌ای را در این باره منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «در شرایطی که مطبوعات کشور (به‌ویژه روزنامه‌های غیردولتی) روزگار به سختی می‌گذرانند و سعی دارند با تحمل مشکلات و ناملایمات گوناگون، به حیات خود ادامه داده و وظایف خطیر خود را در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به جامعه انجام دهند، متاسفانه روزنامه جهان صنعت پس از سال‌ها انتشار، با حکم هیات محترم نظارت بر مطبوعات و به‌دلیل انتشار مطالبی به نقل از یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا (به نام دکتر محمدرضا محبوب‌فر) توقیف شد و از ادامه حیات بازماند.
 • مارتین اسکورسیزی هم به تلویزیون اپل پیوست

  مارتین اسکورسیزی با همراهی «سیکلیا پروداکشنز» کمپانی تولیدش قراردادی برای تولید فیلم و سریال با اپل امضا کرد. این کارگردان مطرح درحال‌حاضر برای تولید فیلم «قاتلان ماه کامل» با این سرویس استریم همکاری دارد. این فیلم با بازی لئوناردو‌دی‌کاپریو و رابرت دنیرو در مرحله پیش‌تولید است و انتظار می‌رود سال ۲۰۲۱ اکران شود. خبر همکاری اسکورسیزی با اپل یک هفته پس از آن منتشر شده که اعلام شد دی کاپریو و «اپین وی» کمپانی تولیدش با اپل قرارداد تولید محصولات تلویزیونی امضا کرده‌اند. پیش از اسکورسیزی چهره‌های مطرح دیگری با اپل قرارداد همکاری امضا کرده‌اند که اپرا وینفری، آلفونسو کوارون، جولیا لوییس دریفوس و ادریس البا از جمله آنها هستند.
 • پخش سریالی با بازی ماه‌چهره خلیلی

  شبکه دو سیما از شنبه پیش رو سریال «مرضیه» به کارگردانی فلورا سام، تهیه‌کنندگی زنده‌یاد مجید اوجی و با هنرمندی زنده‌یاد ماه‌چهره خلیلی را روانه آنتن می‌کند. این سریال ملودرامی خانوادگی است و محور داستانی آن پیرامون مساله مهم انتخاب می‌گردد. در خلاصه داستان این سریال آمده است: «مرضیه در تعارض کار و مذهب مجبور به انتخاب می‌شود. انتخاب این مسیر اتفاقات جدیدی را برایش رقم می‌زند و ...» در این سریال در کنار مرحوم خلیلی بازیگرانی چون داریوش ارجمند، گوهر خیراندیش، مجید مظفری، پژمان بازغی و ... به ایفای نقش می‌پردازند. سریال مرضیه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱:۳۰ روانه آنتن می‌شود و خلاصه هفتگی آن پنج‌شنبه‌ها همین ساعت پخش خواهد شد.
 • اصلاح و تعدیل بودجه

  تاسیس مجلس شورای ملی و حضور نمایندگان مردم درکسوت قانون‌گذار و ناظر بر امور کشور، نقطه عطفی درتاریخ ایران به‌شمار می‌رود. برای نخستین بار نظرات و آرای مردم در قالب تصمیم‌گیری و اقدامات وکلایشان انعکاس می‌یافت.
 • درگذشت نظریه‌پرداز مشروطه

  میرزا محمدحسین نائینی از برجسته‌ترین علمای مشروطه و نظریه‌پرداز سیاسی ۲۳ مرداد ماه ۱۳۱۵ در نجف‌اشرف به رحمت حق پیوست. او در اثر معروف خود به نام تنبیه ُالاُمَّة و تَنْزیه ُالمِلَّة، کوشید تصویر روشنی از نظام حکومت مشروطه ارائه دهد و به پرسش‌های مختلف درباره مشروطیت در قالبی استدلالی پاسخ دهد. میرزا محمدحسین نائینی غروی از مهم‌ترین چهره‌های ضداستبداد در دوره مشروطه بود. وی تحصیلات ابتدایی را در نائین انجام داد و سپس برای ادامه تحصیل به مدت هفت سال به اصفهان رفت، سپس در ۱۳۰۳ هجری قمری عازم عراق شد و تا ۱۳۱۳ هجری‌قمری در سامرا نزد میرزای‌شیرازی مجتهد بزرگ شیعه و دیگر مجتهدان به تحصیل پرداخت. در همین دوران وی با اندیشه‌های سیاسی میرزای شیرازی و سیدجمال‌الدین اسدآبادی آشنا شد.
 • وقایع نگاری مشروطه گیلان ۱۲۹۰ ه.ش

 • کلید سفر ارزان دست کیست؟

  مقامات ارشد دولت شاید به بهانه کرونا و آسیب اقتصادی وارد شده به بودجه، بخش خصوصی و خانوارها بتوانند دستگاه‌ها را به اجرای سه قانون مرتبط با «واگذاری مجتمع‌های اقامتی و توریستی» وادار کنند. بخش زیادی از اقامتگاه‌های گردشگری در استان‌های پرسفر، تحت مالکیت دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی قرار دارد که در طول سال، تعداد محدودی از مدیران و جمعیت ناچیزی از کارمندان از این ظرفیت انبوه بازار گردشگری بهره می‌برند. عرضه این اقامتگاه‌ها دست‌کم به‌صورت اجاره‌ای، امکان سفر ارزان برای خانوارها را فراهم می‌کند.
 • ساماندهی مجموعه ربع‌رشیدی تبریز

  معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از هزینه‌کرد ۳۷ میلیارد تومانی در زمینه تملک، کاوش‌های باستان‌شناسی و مرمت مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز خبر داد. علیرضا قوچی گفت: احیای مجموعه تاریخی، فرهنگی دانشگاه ربع رشیدی با بیش از ۷۰۰ سال قدمت، یکی از مطالبات مهم مردم تبریز و آذربایجان و همچنین یکی از اهداف مهم اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوده که طی سال‌های اخیر در قالب عملیات متعدد به‌صورت مستمر در حال انجام است.وی افزود: در کنار آن نیز اقداماتی همچون کاوش‌های باستان‌شناسی، مرمت توپخانه، استحکام‌بخشی پی‌های برج‌های دور قلعه، ایجاد مسیر گردشگری با چوب تراورس روسی، ساخت کوره آجرپزی و تهیه و ساخت اتاقک‌های چوبی برای کارگاه‌های باستان‌شناسی به‌صورت مستمر انجام شده است.قوچی افزود: به منظور بهره‌مندی از تجربیات بین‌المللی در باستان‌شناسی‎های این مجموعه، عملیات کاوش توسط موسسه بین‌المللی باستان‌شناسی آلمان به‌صورت منسجم و تخصصی انجام می‌شود.
 • تحویل ۲۰ واگن قطار به شرکت بهره‌برداری قطار شهری تبریز

  مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه از تحویل ۲۰ واگن قطار به شرکت بهره‌برداری قطار شهری تبریز خبر داد و گفت: هر پنج واگن قطار یک رام است که ضمن خریداری در اختیار شرکت بهره‌برداری قرار گرفته است.
 • تدوین برنامه گردشگری با تامین مالی اروپا

  وزارت گردشگری با ارائه یک توضیح مکتوب درباره «سند راهبردی توسعه گردشگری کشور»، اعلام کرد: برنامه ملی گردشگری ایران با تامین مالی اتحادیه اروپا در دست تدوین است.این توضیح در واکنش به گزارش «دنیای‌اقتصاد» با عنوان «سند فضایی برای بازار گردشگری» که در تاریخ ۱۴ مرداد در همین صفحه منتشر شد، ارائه شده است.«دنیای اقتصاد» در آن گزارش، اشکالات اساسی سند توسعه گردشگری را شناسایی کرده بود و با اشاره به اینکه یکسری ماموریت‌های بدیهی دولت در این حوزه، در سند تازه مصوب تکرار شده است از دولت پرسیده بود: «اهداف مهم توزیع زمانی و مکانی سفر خانوارها و همچنین دستیابی به سفر ارزان» که در سند قید شده است، چگونه قرار است تحقق پیدا کند؟
 • اتحاد دولت در مقابل تخلف اپراتورها

  به نظر می‎رسد، قدرت رگولاتوری و در راس آن وزارت ارتباطات در برخورد با گران‌فروشی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل کافی نبود تا این بار مجموعه‎ای از وزارتخانه‎ها و سازمان‎ها وارد میدان شوند به‌طوری‌که معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزارتخانه‌های ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور اجازه برخورد وزارت ارتباطات با گران‌فروشی اپراتورها را صادر کرد. اسحاق جهانگیری در این نامه با اشاره به جلسه هیات وزیران در ۱۵ مردادماه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه و به استناد ماده واحده قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات (مصوب ۱۳۹۲) اجازه برخورد وزارت ارتباطات با گران‌فروشی اپراتورها را داده است.
 • اسپیکر هوشمند؛ برنده دوران کرونا

  اسپیکرهای هوشمند حالا یک محصول تقریبا جا افتاده در بازار تکنولوژی هستند. پس از چند سال حضور مستمر در بازار حالا این محصولات سخت‌افزاری که براساس یک پلت‌فرم مبتنی بر هوش مصنوعی کار می‌کنند به یک ثبات نسبی رسیده‌اند. اسپیکرهای هوشمند را حالا می‌توان در خانه‌های زیادی یافت. براساس گزارش بیزینس اینسایدر تنها در آمریکا نیمی از خانوارها حداقل یک اسپیکر هوشمند دارند. سخنگویان هوشمند حالا در حال تغییر مدل تعامل شرکت‌ها با مشتریان هستند و کاربردهای آنها دارای تنوع زیادی از حوزه رسانه گرفته تا تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و... هستند.
 • کارمندان مایکروسافت مخالف خرید تیک‌تاک

  به‌نظر می‌رسد کارمندان مایکروسافت نظر مساعدی نسبت به خرید تیک‌تاک توسط کارفرمایشان ندارند و آن را از لحاظ اخلاقی درست نمی‌دانند. به گزارش اسپوتنیک‌نیوز، طبق دستور اجرایی دونالد ترامپ، چنانچه فرآیند ادغام تیک‌تاک در یک شرکت آمریکایی تا ۱۵ سپتامبر تکمیل نشود، فعالیت این اپلیکیشن اشتراک‌گذاری ویدئو در آمریکا ممنوع خواهد شد. این درحالی است که مایکروسافت قصد خود برای خرید تیک‌تاک را اعلام کرده است.
 • شکایت غول‌های فناوری علیه دستور ممنوعیت صدور روادید

  چندین شرکت فناوری بزرگ آمریکایی شامل اپل، فیس‌بوک، آمازون و مایکروسافت به مبارزه حقوقی علیه تصمیم ترامپ برای ممنوعیت صدور روادید جدید برای کارکنان خارجی موقتی پیوستند. این گروه از دادگاه خواستند به صدای صنعت فناوری در شکایتی اضافه شوند که با این ممنوعیت مخالف است و اعلام کردند ممنوعیت مذکور آسیب جبران‌ناپذیری به کسب‌وکارها و اقتصاد آمریکا وارد می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۲ ژوئن بیانیه‌ای صادر کرد که شماری از برنامه‌های ویزای غیرمهاجرتی شامل ویزای H-۱B برای مشاغل تخصصی مهارت بالا، ویزای H-۲B برای کارکنان غیرکشاورزی و ویزای L-۱ برای انتقال‌های درون شرکتی را معلق کرد.
 • ۷ میلیون پست حاوی اطلاعات جعلی کرونا از فیس‌بوک حذف شد

  فیس‌بوک اعلام کرد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ میلادی ۷ میلیون پست با اطلاعات جعلی درباره ویروس کرونا حذف کرده است. به گزارش رویترز، فیس‌بوک اعلام کرد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ میلادی ۷ میلیون پست را به دلیل اشتراک‌گذاری اطلاعات اشتباه درباره ویروس کرونا حذف کرده است. محتوای حذف شده شامل اقدامات پیشگیرانه جعلی برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ و درمان‌های غیرمعتبر بوده است.
 • قابلیت جدید کنترل کامنت در توییتر اضافه شد

  شبکه اجتماعی توییتر قابلیت جدیدی را عرضه کرد که به‌کاربران اجازه می‌دهد شمار افرادی را که می‌توانند به توییت آنها پاسخ دهند محدود کنند. این قابلیت به‌کاربران توییتر امکان می‌دهد تا کنترل بیشتری روی مکالمات صفحه‌شان داشته باشند. تمام حساب‌ها در توییتر از جمله حساب‌های مقامات دولتی اکنون می‌توانند در زمان ایجاد یک توییت جدید افرادی را که اجازه دارند به توییت آنها پاسخ دهند انتخاب کنند. کاربران می‌توانند از میان سه گزینه شامل همه، تنها افرادی که فالوئر هستند و تنها افرادی که در توییت منشن شده‌اند، انتخاب کنند چه کسانی اجازه اظهارنظر دارند. آزمایش این قابلیت در ماه مه آغاز شد و اکنون برای همه کاربران عرضه شده است. افراد می‌توانند به لایک و ری‌توییت ادامه دهند، اما اگر صاحب اکانت اجازه ندهد، نمی‌توانند درباره توییت وی اظهارنظر کنند. براساس گزارش رویترز، این قابلیت اجازه می‌دهد کاربران توییتر مکالمات بهتری داشته باشند و قرار گرفتن آنها در معرض آزار و اذیت آنلاین را محدود می‌کند.
 • شیائومی از تلویزیون شفاف رونمایی کرد

  شرکت شیائومی از یک تلویزیون شفاف ۵۵ اینچی رونمایی کرده که در حالت خاموش شبیه شیشه است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا، ماه گذشته شیائومی تلویزیون هوشمند اوال‌ای‌دی به نام Mi TV LUX ۶۵ (مشهور به سری مستر) در چین عرضه کرد. این شرکت به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس خود از تلویزیون‌های «می ۱۰ اولترا» و «ردمی کی ۳۰ اولترا» رونمایی کرد. همراه این دو دستگاه از «می تی‌وی لوکس او‌ال‌ای‌دی» نیز رونمایی شد که یک تلویزیون شفاف با قیمت ۷ هزار و ۱۹۵ دلار است. این تلویزیون که در حالت خاموش شبیه یک قطعه شیشه است، از ۱۶ آگوست برای فروش در چین عرضه می‌شود.
 • گوگل گوشی‌های اندرویدی را به «زلزله‌سنج» تبدیل می‌کند

  شرکت گوگل قصد دارد ویژگی جدیدی را عرضه کند که در آن، گوشی‌های دارای سیستم‌عامل اندروید علاوه بر هشدار زودهنگام وقوع زلزله به عضوی از یک شبکه لرزه‌نگار تبدیل شوند. به گزارش انگجت، «مارک استوگیتیس» مهندس اندروید در گوگل گفت: زیرساخت‌های عمومی برای شناسایی و هشدار به همه در مورد زمین‌لرزه بسیار هزینه دارد. برای مثال همه افراد برای دریافت هشدارهای متنی ثبت‌نام نکرده‌اند، بنابراین اگر سیستم هشدار فوری در سیستم‌عامل تعبیه شود، این پیام‌ها می‌تواند به تعداد بیشتری از افراد برسد.
 • سهام تکنولوژی

 • تیم کوک تازه‌ترین میلیاردر آمریکایی

  مدیرعامل اپل حالا تازه‌ترین عضو باشگاه‌ میلیاردرهای جهان است. ارزش بازار اپل همچنان در حال افزایش است و کوک که دارای ۸۴۷ هزارسهم این شرکت است عملا از این افزایش سهم منتفع شده، او سال گذشته ۱۲۵ میلیون دلار به‌عنوان بخشی از حقوقش از اپل را هم دریافت کرد. هفته گذشته ارزش دارایی زاکربرگ بنیان‌گذار فیس‌بوک به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید. شرکت‌های تکنولوژی چون اپل، فیس‌بوک و آمازون طی ماه‌های اخیر و با گسترش ویروس کرونا با رشد خیره‌کننده درآمد مواجه شده‌اند. اپل حالا به ارزش ۲ تریلیون دلار نزدیک شده که پیش از این شرکت دیگری آن را به‌دست نیاورده است. دو سال قبل اپل نخستین شرکتی بود که به ارزش یک تریلیون دلار رسید. درآمد کوک از میزان سهم او از اپل و حقوق وی در این شرکت محاسبه شده است. در سال ۲۰۱۵ کوک گفت که قصد دارد بخش عمده ثروتش را اعطا کند و بعد از آن میلیون‌ها دلار به خیریه‌های‌ مختلف بخشید. بر اساس قوانین کالیفرنیا ۵۰ درصد درآمد تیم کوک مشمول مالیات می‌شود.
 • نمایشگاه نوآوری و فناوری «اینوتکس۲۰۲۰» آغاز به‌کار کرد

  نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس) از دیروز به مدت ۴روز به‌صورت مجازی برگزار شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه اینوتکس نهمین دوره خود را ۲۲مردادماه به‌صورت مجازی با حضور معاون علمی و فناوری، رئیس پارک فناوری پردیس و بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار کرده است. در نمایشگاه مجازی اینوتکس غرفه‌ها و فضای نمایشگاه به‌صورت ۳D مدل‌سازی شده و کسب‌وکارها به‌صورت مجازی می‌توانند با سرمایه‌گذاران و... ارتباط بگیرند. علاوه بر آن امکان گفت‌وگو و چت بازدیدکنندگان از غرفه، حضور در رویدادهای مجازی و جلسات به‌صورت غیرحضوری پیش‌بینی شده است. به جز مراسم افتتاحیه، اختتامیه، بخش اهدای جوایز و بخش سخنرانی‌های استیج که به‌صورت حضوری و با مخاطب محدود در پارک فناوری پردیس برگزار می‌شود، تمام بخش‌های اینوتکس ۲۰۲۰ به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.
 • کاهش نسبی قیمت‌خودرو در بازار

  بازار خودرو طی هفته جاری برخلاف هفته گذشته شاهد کاهش نسبی قیمت‌ها بود. در حالی که هفته گذشته نمودار قیمت محصولات موجود در بازار روند صعودی داشتند این هفته نمودار قیمت برخی خودروها اندکی نزولی شد، هر چند بودند خودروهایی که ثبات قیمت را حفظ کردند.آن طور که فعالان بازار به «دنیای اقتصاد» می‌گویند دلیل اصلی این اتفاق ریزش نرخ‌ها در دو بازار ارز، طلا و سکه است.
 • «خودرو» به کار خیابانی نیامد

  حسین مدرس‌خیابانی دیروز در حالی به‌عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای کسب رای اعتماد راهی مجلس شورای اسلامی شد که امیدوار بود اقدامات وی در حوزه خودرو، نظر مثبت نمایندگان را جلب کند، با این حال بهارستانی‌ها به وی رای اعتماد ندادند. وی که سه ماه سرپرستی وزارت صمت را بر عهده داشت، در حوزه خودرو بسیار فعال بود و در گفت‌وگویی که چند روز پیش انجام داد، از برنامه خود برای این صنعت گفت. خیابانی تاکید کرده بود که به دنبال آزادسازی قیمت خودرو نیست، زیرا خودروسازان دارای شبکه انحصاری هستند، با این حال واقعی‌سازی قیمت را حق آنها دانست. این موضع خیابانی طبعا برای خودروسازانی که سیاست فعلی شورای رقابت در تعیین قیمت خودروها را نمی‌پسندند، خوشایند بود.
 • رشد خارق‌العاده فروش خودروی ترکیه

  جولای قرار است به‌عنوان ماهی شگفت‌انگیز در خاطره بازار خودروی ترکیه ثبت شود. فروش خودرو در ترکیه طی این ماه نسبت به همین زمان در سال گذشته با رشد خارق‌العاده ۳۸۷ درصدی به پایان رسید و عدد ۸۷ هزار دستگاهی را به ثبت رساند. این آمار که روزگذشته توسط سازمان تولیدکنندگان خودروی ترکیه اعلام شد نشان داد که فروش خودرو با رشد ۳۵۱ درصدی به ۶۹ هزار و ۴۲۷ دستگاه رسیده است، درحالی که فروش خودروهای تجاری سبک نیز رشد چشمگیر بیش از ۶۰۰ درصدی را ثبت کرد و به عدد ۱۷ هزار و ۹۴۷ دستگاهی رسید. با احتساب این ارقام، بازار خودروی ترکیه تا اینجای سال، نسبت به همین بازه در سال گذشته خود، ۶۰ درصد رشد را نشان می‌دهد، حتی با وجود اینکه پاندمی بیماری کووید-۱۹ موجب شد فروش خودرو در این کشور با افت ۶/ ۱۴ درصدی در ماه آگوست مواجه شود.
 • تحقیقات از حریق در محصولات فیات

  سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های آمریکا روند تحقیقات از شکایاتی که در مورد حریق در سیستم برقی برخی از مینی‌ون‌های کرایسلر تاون مطرح شده است را کلید زد. این سازمان می‌گوید تاکنون سه گزارش از بروز حریق در این خودروها را دریافت کرده است که همگی مربوط به مدل‌های ۲۰۱۴ مینی‌ون مزبور هستند و از سوی دیگر یک نفر نیز در این حوادث مصدوم شده است. در این تحقیقات قرار است حدود ۱۵۰ هزار دستگاه مینی‌ون مورد بررسی بازرسان این آژانس فدرال قرار بگیرند. آژانس مذکور تصریح کرد در شکایت‌ها عنوان شده است درگاهی که در بخش میانی مینی‌ون‌ها و بین محورهای دوم و سوم خودرو برای شارژ دستگاه‌های موبایل تعبیه شده، موجب حریق می‌شود. فیات‌-کرایسلر نیز از آمادگی خود برای همکاری با این سازمان خبر داد و یادآور شده مالکانی که به این مشکل برخورد کرده‌اند باید هرچه سریع‌تر خودرو‌ را به نمایندگی‌های این خودروساز انتقال دهند.
 • نامشخص بودن قیمت دنا پلاس اتوماتیک

  مدیرعامل ایران خودرو از آمادگی تحویل خودروی دنا پلاس توربواتوماتیک به مشتریان خبر داد و گفت: ارسال دعوت‌نامه به مشتریان منوط به تصویب قیمت نهایی این محصول توسط نهادهای ذی‌ربط است.فرشاد مقیمی با بیان این مطلب گفت: فرآیند قیمت‌گذاری سبب تاخیر شده که به محض تصویب قیمت و تکمیل وجه توسط مشتریان، نسبت به تحویل خودرو اقدام خواهد شد.وی افزود: با همکاری زنجیره تامین، قرار است روزانه ۲۰۰ دستگاه خودروی دنا پلاس توربو شارژراتوماتیک در ایران خودرو تولید شود و تاکنون ۲هزاردستگاه ازاین محصول تولید و آماده تحویل به مشتریان شده است.مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به اینکه دنا پلاس اتوماتیک از استانداردهای آلایندگی و زیست محیطی مصوب و ملی عبور می‌کند، خاطرنشان کرد: این خودرو براساس سلیقه مصرف‌کنندگان و بدون بهره‌گیری از مشاوران خارجی و توسط مهندسان ایران خودرو طراحی و تولید شده است.
 • استعفای یک مدیر جنرال‌موتورز

  نخستین افسر ارشد مالی زن که از دو سال پیش در شرکت جنرال‌موتورز این سمت را عهده‌دار شده است، از استعفای خود خبر داد. جنرال‌موتورز نیز اعلام کرد که جان استپلتون، افسر ارشد مالی جی‌ام در آمریکای شمالی را جایگزین وی خواهد کرد. دیویا سوریادوارا قرار است به‌عنوان افسر ارشد مالی یک شرکت پرداخت آنلاین در سان‌فرانسیسکو فعالیت کند تا این استارت‌آپ را در مسیر رشد و توسعه خود کمک کند. جنرال‌موتورز با ابراز تاسف از جدایی این مدیر خود اعلام کرد: «او در کارش بسیار ماهر است و دیگر شرکت‌ها نیز به این امر آگاه هستند، بنابراین تصمیم گرفتند او را جذب کنند.» مری بارا، مدیرعامل جی‌ام نیز در مورد این مدیر زن خود گفت: «او به شرکت ما کمک کرده است تا بتوانیم ترازنامه‌ مالی خود را تقویت کنیم، ساختار هزینه‌ها را بهبود ببخشیم، بر تولید نقدینگی متمرکز باشیم و سرمایه‌گذاری را در زمینه‌های درست برای آینده انجام دهیم.»
 • مهاجرت مدیران به دنیای جدید

  دردسرهای چندجانبه ویروس کرونا برای کسب‌و‌کارهای مختلف در جهان باعث شتاب مدیران برای مهاجرت به دنیای جدید -فضای مجازی و فعالیت دیجیتالی- شده است. بحران فراگیر کرونا هم سبک زندگی مردم را دگرگون کرده و هم اولویت‌ها و خدمات (خریدهای) ضروری آنها را تغییر داده است. مدیران شرکت‌های موفق در خیلی از کشورها در واکنش به این بحران و دگرگونی سعی کرده‌اند «قابلیت‌های دیجیتالی» کسب‌و‌کار خود را برای تغییر شکل حضور کارمندان و همچنین حفظ بازار (جذب مشتریان) ارتقا دهند.
 • تصویر هفته

 • تیمــوتــی اسپـــرینگــر

  (Timothy Springer)، استاد زیست شناسی هاروارد و کارآفرین سریالی، یک دهه پیش یک شرکت بیوتکنولوژی تازه را با امید موفقیت زیاد، راه‌اندازی و سرمایه خودش را وارد کار کرد. حالا در نتیجه آن ریسک و تاسیس شرکت «مدرنا» (Moderna) در ماساچوست، اسپرینگر به یک میلیاردر تبدیل شده است.
 • کاهش بهره‌وری با ساعات طولانی کار روزانه

  چگونه می‌توان زندگی سالم، شاد و پرباری داشت؟واضح است باید موثر باشید. هر چند که این پاسخ خیلی ساده به‌نظر می‌رسد اما هنگامی که در کارها با برنامه‌ریزی و با هوش و نبوغ بیشتر جلو بروید، راه رسیدن به اهداف شخصی و حرفه‌ای هموار خواهد شد. دستیابی به اهداف علاوه بر اینکه موجب احساس موفقیت می‌شود در سلامتی و تندرستی نقش عمده‌ای دارد. این بدان معنا است که به تعادل رسیده‌اید و احساس آرامش بیشتری دارید ضمن اینکه در موقعیت بهتری قرار می‌گیرید تا به دیگران کمک کنید. به حداکثر رساندن بهره‌وری از آنچه گفته شد مهم‌تر است، به‌ویژه زمانی که در زندگی مشکلاتی مانند بیماری همه‌گیر اخیر اتفاق می‌افتد. اما اگر طرز فکر و نگرش درباره کارهای روزانه را تغییر دهید میزان بهره‌وری را یک‌بار برای همیشه بالا خواهید برد.
 • آینده اقتصادی لبنان

  انفجار هفته پیش در بندر بیروت که بزرگ‌ترین بندر این کشور کوچک خاورمیانه‌ای است، نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار زیان به اقتصاد از پیش دچار بحران آن وارد کرده است. تعداد زیادی از مردم جان خود را از دست دادند و هزاران نفر زخمی شده‌اند. شاخص‌های اقتصادی لبنان وضعیت نگران‌کننده این کشور را به‌خوبی نشان می‌دهد. بدهی لبنان ۱۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن است، نرخ بیکاری بالاتر از ۳۰ درصد است و نیمی از مردم دچار عدم امنیت غذایی هستند.
 • پس‌لرزه‌های انفجار بیروت

  انفجاری که سه شنبه هفته گذشته در بندر بیروت رخ داد، چنان قدرتمند بود که در جزیره قبرس که ۲۰۰ کیلومتر دورتر است احساس شد. بیش از ۱۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند و پنج هزار نفر زخمی شده‌اند. حتی در بهترین شرایط، جبران این ویرانی عظیم بسیار دشوار است و این درحالی است که حادثه هفته پیش در زمانی رخ داد که لبنان در میانه بحران اقتصادی قرار دارد و همزمان، همه‌گیری کرونا بر وخامت اوضاع افزوده است. قبل از انفجار هفته پیش ارزش پول ملی لبنان به ارقام بی‌سابقه کاهش یافته بود، به این معنا که پوند لبنان طی حدود ۱۰ ماه، ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داد. از سال ۱۹۹۷ پوند لبنان به طور رسمی به دلار آمریکا وابسته است و مدت‌هاست به دلیل بدهی عظیم دولت این کشور و عوامل دیگر، ارزش آن به‌شدت کاهش یافته است.
 • حادثه اتفاقی یا حمله عمدی؟

  لبنان با آشوب و ویرانی غریبه نیست. این کشور کوچک خاورمیانه‌ای جنگ داخلی ۱۵ ساله را پشت‌سر گذاشت که سال ۱۹۹۰ به پایان رسید و تازه‌ترین ضربه به این کشور، انفجار عظیم در بندر بیروت بود که سبب مرگ بیش از ۱۵۰ نفر و زخمی شدن هزاران نفر شد. همچنین بیش از ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند و ساختمان‌های متعدد در این شهر نابود شده است. مقامات لبنانی اعلام کردند این حادثه حاصل انفجار مواد شیمیایی بوده که در بندر یاد شده ذخیره شده بود، اما هیچ کس نگفته این یک حادثه بوده یا یک حمله. این تراژدی لایه‌ای دیگر از مشکلات برای کشوری که از پیش به شدت از بحران مالی طولانی‌مدت لطمه دیده و اخیرا با بحران همه‌گیری کرونا دست و پنجه نرم می‌کرده افزوده است. پرسش‌های مختلف درباره اثرات این انفجار بر اقتصاد و آینده لبنان مطرح است و پاسخ‌های گوناگون به آنها داده شده است.
 • کاهش ۸۰ درصدی ارزش پول ملی

  اقتصاد لبنان که از قبل از انفجار هفته گذشته در بزرگ‌ترین بندر این کشور در بحران به سر می‌برد، دچار مشکلات عمیق‌تر شده و در سال‌جاری میلادی تولید ناخالص داخلی آن دو برابر رقمی که قبلا پیش‌بینی شده بود، کاهش خواهد یافت. در نتیجه، دریافت کمک مالی که این کشور به آن نیاز شدید دارد تا بار دیگر روی پای خود بایستد دشوارتر شده است. اقتصاددان‌ها معتقدند انفجار هفته گذشته بیروت که لطمات بزرگی به کل شهر وارد کرد، سبب می‌شود سال‌جاری میلادی تولید ناخالص داخلی لبنان بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یابد. صندوق بین‌المللی پول چندی پیش در گزارش خود پیش‌بینی کرده بود این شاخص به دلیل بحران سیاسی و اقتصادی رو به رشد، ۱۲ درصد کاهش خواهد یافت. مقامات لبنانی تخمین زده‌اند این انفجار که به کشته شدن ۱۵۰ نفر و زخمی شدن هزاران نفر منجر شده، میلیارد‌ها دلار زیان به وجود آورده است.
 • اصلاحات داخلی با فشار خارجی

  اصلاح و تغییر باید از درون لبنان آغاز شود اما امانوئل مکرون و دیگران با خاتمه دادن به حمایت از یک رژیم پرنقص می‌توانند به این روند اصلاح کمک کنند. پس از انفجار عظیم در بندر بیروت که هفته گذشته رخ داد، اکنون نه تنها نقش طبقه سیاسی حاکم بر این کشور زیر ذره‌بین قرار گرفته، بلکه نقش همتایان بین‌المللی آن نیز مورد توجه قرار گرفته است. روز یکشنبه این هفته در کنفرانس بین‌المللی حمایت از لبنان، ۲۵۳ میلیون یورو برای کمک به این کشور در نظر گرفته شده، اما در موضع‌گیری این کشورها تغییری مهم مشاهده می‌شود: برای نخستین بار آنها تاکید کردند حمایت مالی مستقیما در اختیار مردم لبنان قرار خواهد گرفت و کمک‌های اقتصادی بلندمدت‌تر به اجرای اصلاحات ساختاری وابسته است.
 • ضرر کردیم!

  مطابق معمول خبر رسانه‌های عربستانی درست از آب در آمد. این نمایی عریان از لابی قدرت در فوتبال آسیا است. سعودی‌ها همه اخبار مهم فوتبال قاره را قبل از اعلام رسمی در اختیار دارند و منتشر می‌کنند؛ از اتخاذ تصمیمات مهم برای تورنمنت‌های بین‌المللی و سلب و لغو میزبانی‌ها تا اسم داوران مسابقات لیگ قهرمانان! این بار هم آنها به هدف زدند. ۲۴ ساعت بعد از آنکه رسانه‌های عربستانی از لغو دوباره مسابقات مقدماتی جام‌جهانی خبر دادند، فیفا و AFC بر این شایعه مهر تایید زدند.
 • چرا حق با میثاقی نیست؟

  در بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن که به‌دنبال آن مراسم اهدای جام به سرخپوشان برگزار شد، شاهد تبلیغات وسیع تجاری روی سکوهای طبقه اول ورزشگاه آزادی بودیم. این اتفاق در بازی حذفی استقلال و سپاهان هم تکرار شد و طبقه اول مخصوصا در زاویه مستقیم دوربین‌های تلویزیونی، به محل تبلیغ یک برند تجاری تبدیل شد. این مساله با انتقاداتی از سوی برخی هواداران فوتبال همراه شده که به هر حال طبیعی است، اما شگفتی از جایی آغاز می‌شود که تلویزیون هم به جمع معترضان می‌پیوندد. بعد از پایان بازی حساس دوشنبه‌شب، محمدحسین میثاقی مجری خبرساز برنامه فوتبال برتر به انتقاد از این تبلیغات پرداخت: «آقا بس کنید دیگر. چند ردیف تا آن طرف پیست تارتان تبلیغ گذاشته‌اید، کافی نیست؟ چرا باید سکوی تماشاگران هم پر از آگهی شود؟
 • افشای عجیب یک قرارداد در استقلال

  در شرایطی که باشگاه استقلال طی ماه‌های گذشته با مشکلات فراوانی در زمینه افشای قراردادهای محرمانه مواجه بوده، حالا جزئیات قرارداد مهم‌ترین بازیکن این تیم هم افشا شده است. بر این اساس دیروز خبرگزاری فارس با انتشار تصاویری از قرارداد شیخ دیاباته، مدعی شد قرارداد این بازیکن دو ساله و پایه رقم آن برای هر فصل ۵۵۰ هزار دلار بوده است؛ عددی که آپشن‌های زیادی هم به‌عنوان پاداش به آن افزوده می‌شود. برخی آپشن‌های شیخ از این قرار است: حقوق ماهانه ۳۵ هزار دلار (این رقم باید در تاریخ دهم هر ماه پرداخت شود)، قهرمانی لیگ برتر ۸۰ هزار دلار، پیروزی در بازی‌های بین‌المللی ۵۰ هزار دلار، صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۵۰ هزار دلار، به ثمر رساندن هر گل در بازی‌ها ۱۰ هزار دلار (در این آپشن پنالتی‌ها حساب نمی‌شود؛ اما در صورت آقای گلی این بازیکن پاداش جداگانه دریافت خواهد کرد) و مشارکت در گل یا پاس گل در جریان بازی‌ها (هر ۵ پاس ۲۵ هزار دلار). جالب اینکه دیاباته در هر بازی اگر بیش از ۱۵ دقیقه به میدان برود، هزار دلار اضافی دریافت خواهد کرد!
 • برانکو پیشنهاد سپاهان را رد کرد

  سخنگوی باشگاه سپاهان ظهر دیروز اعلام کرد برانکو ایوانکوویچ یکی از گزینه‌های این باشگاه برای هدایت زردپوشان است. ساعاتی بعد اما وکیل برانکو در این زمینه گفت: «باشگاه سپاهان برای سرمربیگری به برانکو پیشنهاد داد، اما او به‌خاطر قراردادی که با تیم ملی عمان دارد از آنها تشکر و این پیشنهاد را رد کرد. هرگونه خبر در مورد سفر به ایران، تهیه بلیت یا رزرو هتل جعلی و نادرست است.»
 • تیم کشتی استقلال؛ تکرار یک خطا؟

  دیروز سایت رسمی استقلال خبر داد احمد سعادتمند، مدیرعامل باشگاه با حضور در فدراسیون کشتی، جلسه‌ای را با علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی برای تشکیل تیم کشتی استقلال و حضور آن در رقابت‌های این رشته ورزشی برگزار خواهد کرد. به‌طور کلی تشکیل تیم‌های غیرفوتبالی، یکی از ترفندهای گاه‌ و بی‌گاه مدیران مختلف پرسپولیس و استقلال است که معمولا هم با توجه به شرایط مالی اسفبار دو باشگاه عاقبت خوبی ندارد. همین اواخر بازیکنان تیم شطرنج باشگاه پرسپولیس به‌طور سریالی در مورد عدم دریافت مطالباتشان مصاحبه می‌کردند.
 • محرومیت یک کشتی‌گیر دوپینگی

  قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ اعلام کرد بهروز هدایت، کشتی‌گیر فرنگی‌کار به‌دلیل تخلف دوپینگ، به مدت ۴ سال از تمام فعالیت‌های ورزشی محروم شد. در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۸ در جریان مسابقات کشتی جام تختی شهر شیراز، از بهروز هدایت نمونه‌گیری به عمل آمد که دو ماده ممنوعه استانوزول و ترنبولون در نمونه این ورزشکار یافت شد.
 • بارسا- بایرن؛ و اینک آخرالزمان!

  از مرحله یک‌چهارم نهایی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا امشب و فردا شب دو بازی برگزار می‌شود تا چهره دو تیم حاضر در نیمه‌نهایی مشخص شود. به‌دلیل شیوع ویروس کرونا مسابقات این مرحله به‌صورت تک‌حذفی به میزبانی لیسبون پرتغال برگزار می‌شود. در این چارچوب امشب لایپزیش و اتلتیکومادرید برابر هم قرار می‌گیرند، اما در مهم‌ترین بازی این مرحله فردا شب بارسلونا و بایرن‌مونیخ رودرروی یکدیگر خواهند ایستاد. کیکه ستین سرمربی بارسلونا که در لالیگا نتوانست رضایت هواداران را کسب کند، در این بازی کار سختی برابر شاگردان فلیک دارد. دغدغه اصلی بارسلونا برای این مسابقه، مصدومیت لیونل مسی بود که به گفته سرمربی این تیم مشکل او جدی نیست و می‌تواند برابر بایرن به میدان برود. تقابل مسی و لواندوفسکی در این بازی فوق‌العاده دیدنی خواهد بود. همه مسابقات این مرحله از ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران آغاز می‌شود.
 • دستمزد پیرلو یک‌سوم ساری

  حضور آندره‌آ پیرلو روی نیمکت یوونتوس همه را شگفت‌زده کرد و باعث شد هوای تازه‌ای وارد این تیم شود. کاملا مشخص است امضای قرارداد با سرمربی جوان به معنای تحول در تیم است، اما این اتفاق از لحاظ اقتصادی هم اهمیت دارد. دستمزد پیرلو برای هر فصل ۸/ ۱ میلیون یورو خواهد بود که یکی از کمترین دستمزدها در سطح چنین تیم‌هایی به حساب می‌آید. در حقیقت هافبک پیشین یوونتوس یک‌سوم مائوریتسیو ساری و یک‌چهارم آلگری حقوق می‌گیرد.
 • یک طعنه عجیب دیگر از زلاتان

  کاپیتان سابق تیم‌ملی سوئد با انتشار یک کلیپ به هواداران تیم‌ملی فوتبال انگلیس طعنه زد. زلاتان ابراهیموویچ گلی را که ۸ سال پیش در یک بازی دوستانه با یک ضربه قیچی برگردان از نزدیکی وسط زمین به تیم‌ملی انگلیس زد یادآوری کرد. ابراهیموویچ در صفحه شخصی خود کلیپی از تعطیلاتش منتشر کرده که او را درحال بیرون پریدن از آب برای زدن یک ضربه قیچی برگردان نشان می‌دهد. او در شرح این ویدئو جمله معروف انگلیسی‌ها یعنی «خدا ملکه را حفظ کند» را درج کرده است!
 • یونایتد و چلسی به دنبال اشمایکل

  منچستریونایتد و چلسی از نظر دروازه‌بانی فصل بدی را سپری کردند و هر دو در این پست نیاز به تقویت دارند. نشریه تایمز مدعی شد نام کسپر اشمایکل در لیست خرید هر دو باشگاه چلسی و یونایتد قرارگرفته است. فرزند پیتر اشمایکل، اسطوره منچستریونایتد علاقه‌مند است بعد از سال‌ها درخشش در لسترسیتی فصل بعد در لیگ قهرمانان بازی کند. لستر در روز پایانی و با شکست برابر یونایتد شانس حضور در این رقابت‌ها را از دست داد و حالا کسپر مایل است به یکی از دو تیم چلسی و یونایتد که سهمیه گرفته‌اند ملحق شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر