شماره روزنامه ۵۸۸۷
|

ویژه‌نامه اصفهان 30-08-1402

 • سردرگمی صنعت سنگ!

  باران مدرس: تا یک دهه قبل، همه داشته‌های معادن سنگش را خام می‌فروخت و فریاد نبود تکنولوژی بلند بود. بهانه‌ها فقط در تحریم خلاصه می‌شد و کمبود سرمایه در گردشی که اجازه نمی‌داد ماشین‌آلات و فناوری‌های روز وارد کارخانه‌ها و سنگ‌بری‌های سنتی اصفهان شود. امروز اما آمارها جابجا شده‌اند. اصفهان نام پایتخت صنعت سنگ را یدک می‌کشد و رتبه‌های جذاب دیگری هم دارد که نشان می‌دهد ظرف این سال‌ها کارگاه‌ها و سنگ‌بری‌ها در لابه‌لای اعتراضات مدنی‌شان به مالیات ارزش‌افزوده، نیم‌نگاهی هم به تکنولوژی داشته‌اند. حالا اما بازهم سهم اصفهان از دنیا کم است. بازهم حرف از تکنولوژی قدیمی و واردات سنگ است و خام فروشی. پس از گذشت بیش از یک دهه، هر چه از صنعت سنگ اصفهان بنویسی، تکراری است. گویا اینجا آب از آب تکان نمی‌خورد.
 • قطار هنوز بهتر از جاده است

  مهدی برزین: سیستم حمل و نقل ریلی کشور ایران برگرفته از استاندارد‌های جهانی اروپا است اما با این تفاوت که ناوگان ریلی کشور بسیار اندک و فرسوده است. با این حال روزانه حجم بسیار بالایی از محمولات مختلف با نرخ بسیار مطلوب در کریدورایران صادرات ، واردات و یا ترانزیت می‌شوند. حمل و نقل ریلی از آنجا برای ایران بسیار حائز اهمیت می‌شود که همسایگانی دارد که هیچ کدام دسترسی به آب های آزاد ندارند.
 • اسب آهنی از نفس افتاد؟

  لیلی زواره‌ای: کریدور شمال به جنوب کشور به‌صورت ریلی و جاد‌ه‌ای، تمام کشورهای شمال به‌خصوص روسیه را به سمت کشورهای جنوبی آسیا متصل می‌کند. این کریدور همچنین با کریدور شرق به غرب تلاقی داشته و با ایجاد این چهارراه بین‌المللی دسترسی روسیه به خطوط دریایی برای حمل‌ونقل کالا را بیشتر می‌کند و اصفهان دقیقا وسط این چهارراه قرار دارد. استان اصفهان با هم‌جواری با ۹ استان، پیونددهنده کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور بوده و بیش از ۱۰ درصد حمل‌ونقل کشور از این استان می‌گذرد. هرچند می‌توان از این استان به‌عنوان قلب تپنده کریدور شمال- جنوب کشور نام برد اما اصفهان فاقد زیرساخت‌های ریلی به شهرهای جنوبی کشور است. روزانه بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تردد در مسیرهای استان اصفهان انجام می‌شود که این حجم تردد و اضافه تُناژ بارها به راه‌های استان آسیب می‌رساند. سالانه ۵۴ میلیون تن بار و ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر نیز از این استان جابجا می‌شود که سهم حمل‌ونقل ریلی از این حجم بار و مسافر نسبت به جاده‌های استان قابل‌توجه نیست. نه‌تنها زیرساخت‌های ریلی استان کفایت حمل‌ونقل مرکز کشور را نمی‌دهد که عدم نوسازی و بازسازی ریل‌ها و واگن‌ها، کیفیت جابجایی بار و مسافر را کاهش داده به‌طوری‌که بلیت قطار هم به سرنوشت بلیت هواپیما و اتوبوس دچار شده است.
 • ضرورت تعیین تکلیف برداشت‌های غیرمجاز حوضه زاینده‌رود

  یکصد و سی و سومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با حضور استاندار اصفهان، رئیس‌کل دادگستری، اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، مدیران استانی و فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
 • معماری دیجیتال سازمان

  امروزه فناوری و رویکردهای دیجیتال همه جنبه‌های دنیای کسب‌وکار را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ و مدیران با انگیزه زیاد در پی استفاده موثر از فرصت های آن هستند. اینترنت اشیا، اتصال همه چیز با هم از طریق اینترنت، کلان داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل های پیشرفته مبتنی بر آن، ابر محاسبات شناختی و بکارگیری تکنولوژی‌های هوش مصنوعی، روباتیک و چاپ سه بعدی تقریباً ماهیت همه صنایع را عمیقاً تغییر داده‌اند و اکنون بکارگیری امکانات “موبایل” و شبکه های اجتماعی برای موفقیت در تعامل با کلیه ذی اثران در همه صنایع ضروری هستند.
 • پادشاهان سنگ در عصر فناوری

  مدل های متفاوتی از سنگ طبیعی‌، غنی از رنگ موجود است و مدل های متفاوتی از سنگ، در سراسر دنیا، تولید می‌شود. علاوه بر چین که یکی از تولید کنندگان بزرگ حوزه سنگ در جهان است، ایران، ترکیه، ایتالیا، برزیل، هند و … نیز وجود دارند که کشورهای بزرگ صادرکننده سنگ در دنیا هستند. آن ها مواد سنگی متنوع و متفاوتی را تولید می‌نمایند و ذخایر فراوانی دارند.
 • طرح آبی بن-بروجن بارگذاری اضافی بر زاینده رود ایجاد نکرده است

  وزیر کشور گفت: طرح آبی بن- بروجن جز برای مصرف آشامیدنی استفاده نمی شود و بارگذاری اضافه‌ای بر زاینده رود انجام نشده است.
 • جایگاه بربادرفته یک محصول شیرین

  نسیم زمانی: نبود نظارت بر قیمت، نبود سرمایه در گردش و فقدان کارخانه‌های فراوری و بسته‌بندی مناسب به‌علاوه عدم‌حمایت‌های لازم باعث شده است عسل ایرانی که همواره از محبوبیت بالایی در جهان برخوردار بوده امروز، فاصله معناداری با جایگاه واقعی خود داشته باشد. محصولی که به دلیل برخورداری کشورمان از منابع غنی و پوشش‌های گیاهی گوناگون و البته خاص، در صورت توجه و حمایت لازم می‌تواند از درآمدزاترین محصولات کشاورزی ایران باشد.
 • پمپاژ پروژه «کوهرنگ ۳» از سه ماه دیگر آغاز می‌شود

  وزیر نیرو ابراز امیداری کرد، پمپاژ پروژه «کوهرنگ ۳» از حدود سه ماه دیگر و از فصل بارشی امسال آغاز شود.
 • اسناد ۵۹ درصد اراضی کشاورزی اصفهان صادر شد

  مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: تاکنون اسناد بالغ بر ۵۹ درصد از اراضی کشاورزی این استان صادر شده است و صدور سند برای سایر مزارع و باغ‌های این خطه ادامه دارد.
 • فرونشستِ دیگرِ اصفهان، ناشی از خشکسالی مدیریتی است

  ایرنا: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: غیر از فرونشستِ ناشی از خشکسالی و خشکی زاینده رود، فرونشستِ دیگرِ اصفهان، ناشی از خشکسالی مدیریتی است.
 • سهم اندک ایران از عطاری جهانی

  گروه محتوا:کشور ایران با داشتن شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی به‌مراتب بهتر از اروپا حداکثر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است. باروی آوردن دنیا, به‌خصوص کشورهای پیشرفته به استفاده از فرآورده‌های گیاهی و مصرف روزافزون آن در جهان, چه در صنعت داروسازی و چه در صنایع غذایی و آرایشی - بهداشتی و با توجه به تنوع آب و هوایی کشور و امکان رویش اکثر گیاهان در آن, فرصتی مناسب نصیب ایران شده است تا حضور خود را در بازارهای جهانی بیش از بیش افزایش دهیم.
 • عطارباشی‌های همه چیز فروش

  نفیسه زمانی نژاد: پیوند پیشینه بلندمدت و پرآوازه طب سنتی در ایران بانام دانشمندان بزرگی چون ابوعلی سینا و زکریای رازی نشان از آن دارد که این نوع طبابت همواره در کشور ما موردتوجه بوده است. طبابتی که امروزه هم طرفداران زیادی دارد حال‌آنکه پای آن از مطب‌های درمانی متخصصان به عطاری‌ها نیز بازشده است. مراکزی که برخی توسط افراد آگاه و معتبر و تعدادی دیگر هم با غیرمتخصصان و حتی سودجویانی اداره می‌شود که موجب بی‌اعتمادی تدریجی مردم به این روش‌های درمانی می‌شود.
 • ۴۴ ساختمان ناایمن در مرز اخطار

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: از ۴۳۰ ساختمان ناایمن شناسایی شده در شهر اصفهان ۴۴ بنا به مرحله هشدار و اخطار رسیده‌اند.
 • استان اصفهان به ۸۰۰ تا هزار پرستار جدید نیاز دارد

  رییس هیات مدیره سازمان نظام پرستاری اصفهان گفت: این استان به حدود ۸۰۰ تا یکهزار نیروی پرستار جدید نیاز دارد و باید تدابیر و تمهیدات لازم برای جذب این تعداد پرستار اتخاذ شود.
 • نمایشگاه‌سنگ اصفهان؛ فرصتی برای دیده شدن

  استفاده از سنگ‌ها در نمای ساختمان‌ها و معبدها، از گذشته در ایران و جهان متداول بوده است. یکی از مهم‌ترین نمونه‌های آن سنت هفت‌هزارساله سنگ‌کاری در ایران است. همچنین قرن‌ها پیش به دستور داریوش اول و خشایار شاه دوم کاخ تخت جمشید ساخته شد. این کاخ بر روی پایه‌ای از تخته‌سنگ‌های بزرگ به بلندی نزدیک به ۲۰ متر بنا شد و مساحت پشت‌بام آن نزدیک به ۱۳ هکتار است. صنعت سنگ‌بری به علت استفاده گسترده و کاربردهای فراوان ازجمله صنعت ساختمان و کارهای تزئینی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است به همین علت وجود معادن سنگ دارای اهمیت بالایی است. کشور ما در این زمینه بسیار غنی و دارای معادن متعدد و گسترده است. این صنعت می‌تواند یکی از منابع درآمد مهم برای کشور باشد و به همین دلیل اهمیت اقتصادی معادن سنگ‌های تزئینی برای کشور ما بسیار زیاد است. درآمد حاصل از صادرات سنگ قابل‌رقابت با نفت است در همین راستا هرچه تکنولوژی استخراج و فراوری معادن سنگ و کارخانه‌های آن بیشتر شود، امتیاز آن‌ها برای صادرات بالاتر می‌رود.
 • دیوارنگاره‌های کاخ چهلستون اصفهان مرمت می‌شود

  معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: عملیات مرمت و حفاظت از دیوارنگاره‌های سالن شمالی کاخ چهلستون آغاز شده است.
 • یادگاران

  چکیده: شهید حسین‌خرازی‌در تاریخ‌ ۱/۶/۱۳۳۶به‌دنیا آمد و در تاریخ ۸/۱۲/۶۵ به‌شهادت‌رسید. کتاب‌حاضر شامل‌مجموعه‌ای‌از خاطرات‌، درباره‌این‌شهید است‌که‌از زبان‌همسر، خانواده‌و همرزمانش‌نقل‌شده‌اند.
 • فعالان سنگ ایران در اصفهان

  ایران در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های‌ سنگ‌های تزیینی و نما در سراسر جهان است. با وجود چنین ظرفیتی هنوز نتوانسته‌ایم سهم مناسبی در تجارت جهانی سنگ پیدا کنیم. این در حالی است که ذخایر غنی و مرغوب سنگ ایران، زمینه لازم برای داشتن‌ جایگاه مناسب در بازار جهانی سنگ را در دسترس قرار داده است.
 • افزایش ۷.۲ درصدی حوادث ناشی از کار در اصفهان

  مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان از افزایش ۷.۲ درصدی حوادث ناشی از کار در استان در هفت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
 • «فولاد» صدرنشین برترین‌های هفته در بورس کالا شد

  فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پالایش نفت اصفهان ۳ شرکت برتری بودند که بیشترین فروش بازار فیزیکی بورس کالای ایران در هفته منتهی به ۲۶ آبان‌ماه را به ثبت رساندند. بورس کالای ایران برترین‌های بورس کالا در هفته منتهی به ۲۶ آبان را براساس ارزش فروش شرکت ها در بازار فیزیکی اعلام کرد که بر اساس آن فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ثبت معامله ۱۰۶ هزار و ۸۰۰ تن تختال، ورق سرد خودرو، ورق سرد لوازم خانگی و ورق گالوانیزه به ارزش ۳ هزار و ۵۴ میلیارد تومان در رتبه نخست ایستاد.
 • هسته‌های نوآوری و فناوری؛ سازندگان فردایی بهتر

  گروه گزارش: نوآوری بر محور تفکر و فناوری اساس توسعه فرداست، دیگر نمی توان با ساخت سازه های سنگین تنها به رشد کمی اندیشید، امروز توسعه پایدار بدون دستیابی به فناوری و ارزش افزوده بالاتر از کار و محصول مسیر نیست،نکته مهمی که می توان از صحبت های مدیرعامل فولاد مبارکه رد پای آن را دید، او که در آیین راه‌اندازی مرکز نوآورانه فولاد مبارکه حضور داشت، فرصت را مغتنم شمرد تا پارادایم شیفت این مجموعه از رشد و تولید به سبک نسل سوم انقلاب صنعتی را در مسیر انقلاب چهارم و پنجم نشان دهد، پارادایم شیفتی که ضامن بقای فولاد مبارکه در فردای مبتی بر های‌تک و توسعه پایدار است.
 • توازن؛ رمز توسعه فولاد مبارکه

  فولاد مبارکه در سال های گذشته تمرکز فراوانی بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا داشته که تولید ورق خودرو، ورق های رنگی و حالا بهره برداری خط نورد سرد در فولاد زرین شهرکرد حاصل این تمرکز است، تمرکزی که به گفته محمدیاسر طیب نیا مدیرعامل این شرکت بخشی از توسعه متوازن تولید به شمار می رود.
 • اولویت فولاد مبارکه رونق تولید و تأمین نیازهای داخلی

  منافع ملی هر کشور به مؤلفه‌هایی همچون امنیت، رفاه، قدرت و منزلت آن کشور وابسته است و تجربه نشان داده تولید ملی و خودکفایی در تأمین نیازهای اصلی کشور، مهم‌ترین عامل تأمین منافع ملت‌ها است و رونق تولید در سایه اعتماد به سرمایه‌های انسانی و جذب سرمایه‌های ملی در صنعت فولاد، این صنعت استراتژیک را به موفق‌ترین صنعت کشور در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل کرده است.
 • گریدهای جدیدِ فولادی ؛ توسعه صادرات و ارزش افزوده بیشتر

  دنیای اقتصاد : در حالی که طی چند روز گذشته فولاد مبارکه با افتتاح چندین طرح فولادی، عزم خود برای توسعه تولید محصولات با ارزش افزوده بالا را نشان داده بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هم می گوید: یکی از برنامه‌های مهم انجمن فولاد ایران و فولادسازان و به خصوص فولاد مبارکه اصفهان تولید گریدهای خاص و جدید با ارزش افزوده بالاست، چرا که تولید محصولات معمولی و فولادی و به خصوص ساختمانی هم اکنون در بسیاری از کشورهای منطقه در دستور کار است و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر برای ما می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد.
 • نمایشگاه سنگ اصفهان، دروازه مهم صادرات

  گروه گفت‌وگو: نمایشگاه سنگ فرصتی است که فعالان این عرصه از تمامی کشور آخرین دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند اما مسئله صرفا به اینجا ختم نمی‌شود و صنعت سنگ در ایران ابعاد اقتصادی گسترده‌ای دارد که شاید توجه کمی به آن شده باشد. نمایشگاه صنعت شاید بخشی از اهمیت‌های اقتصادی صنعت سنگ را نشان دهد اما به‌واقع دولت با نگاهی جدید به این صنعت و رفع موانع خارجی، باید بازار ایران در خارج کشور را تسهیل کرده و روندی مناسب برای صادرات سنگ ایجاد شود.
 • هملتانک؛ صحنه هنرنمایی زنان ایرانی

  ایسنا: تئاتر «کمدی تراژدی هملتناک» که این روزها در حوضخانه قلمستان باغ غدیر به روی صحنه رفته است، داستانی برگرفته از شخصیت شکسپیر در نمایشنامه هملت را به نمایش می‌گذارد.
 • عکس هفته - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

 • تجلیل از نخبه مهارتی ذوب آهن اصفهان

  مراسم تجلیل از فرزاد ایمانی نخبه مهارتی ذوب آهن اصفهان که همراه با کاروان نخبگان مهارتی ایران در مسابقات مهارت HI-TECH روسیه - یکاترینبورگ ۲۰۲۳، مدال نقره این مسابقات در رشته تراشکاری CNC را به خود اختصاص داد یک شنبه ۲۸ آبان ماه در ذوب آهن اصفهان برگزار شد. در این مراسم که در محل یادمان شهدای گمنام شرکت و همراه گلباران مزار شهدا برگزار شد ، مسعود بابا خانی سرپرست مدیریت حوزه مدیر عامل و تعاملات منطقه ای ، تعدادی از مدیران و کارکنان قسمت های مختلف، جمعی از همکاران کارگاه ۴۸ مدیریت نت مکانیک و خانواده فرزاد ایمانی حضور داشتند. سرپرست مدیریت حوزه مدیرعامل و تعاملات منطقه ای شرکت در این برنامه ، ضمن قدردانی از این تلاشگر نخبه ذوب آهنی، کسب مدال نقره مسابقات جهانی را به وی تبریک گفت و افزود: ذوب آهن اصفهان و صنعت فولاد کشور افتخارات بسیاری را در تاریخ پرافتخار خود کسب کرده اند که عمده آنها به دست این همکاران ماهر و توانمند صورت گرفته است .
 • صدور مجددگواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت - آموزش در ذوب آهن اصفهان

  ممیزی خارجی سیستم مدیریت کیفیت - آموزش مطابق با استاندارد ISO ۱۰۰۱۵:۲۰۱۹ در ذوب آهن اصفهان توسط سرممیز موسسه SGS طی روزهای ۲۰ و ۲۱ آبان ماه سال جاری انجام گرفت و با توجه به انطباق کامل فرآیندهای سازمان با استاندارد و عدم ثبت هیچگونه مغایرت عمده در مستندات و عملیات بررسی شده ، ذوب آهن اصفهان موفق به دریافت مجددگواهینامه استاندارد ISO ۱۰۰۱۵:۲۰۱۹گردید. محمد صدری مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن اصفهان با اعلام این خبر اظهار داشت: با عنایت به گستره فعالیت های آموزشی ذوب آهن اصفهان، این ممیزی توسط سرممیز موسسه SGS و طی ۲ روز کاری به صورت فشرده و تخصصی در موضوع فعالیت ها، دستورالعمل ها و فرایندهای مدیریت های آموزش و توسعه سرمایه های انسانی و سازماندهی و روش های شرکت با موفقیت انجام شد.
 • رشد ۶۰ درصدی صادرات میلگرد ذوب آهن اصفهان

  با برنامه ریزی ها و پیگیری های انجام شده از ابتدای سال تا کنون صادرات میلگرد ذوب آهن اصفهان نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۶۰ درصد رشد داشته است. محمد نورانیان راد مدیر بازاریابی و صادرات ذوب آهن اصفهان با اعلام این خبر در خصوص اقدامات و برنامه های انجام شده که منجر به افزایش صادرات میلگرد شده است، گفت : عمده ترین برنامه، انجام تحقیقات میدانی و تحقیقات بازار، حضور در نمایشگاه ها و رویدادهای بین المللی است که در دستور کار این مدیریت قرار داشته و دارد. بر اساس تحقیقات میدانی انجام شده در بازارهای هدف، نیازهای مشتریان و همچنین مشتریان نهایی شناسایی و بر اساس تحقیقات بازار انجام شده و انجام تحلیل های مرتبط، بازاریابی محصولات انجام گردیده است. از دیگر اقدامات قابل توجه صورت گرفته در این راستا برنامه ریزی تولید متناسب با نیاز بازار با استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و با همکاری سایر حوزه ها در شرکت می باشد.
 • پیامدهای ناپایداری زاینده‌رود

  داریوش مجد: مدیریت منابع آب و انتقال حوضه به حوضه گویا شامل اصفهان نمی‌شود چراکه با پروژه‌های انتقال آب به استان به بهانه آسیب زیست‌محیطی مخالفت می‌شود ولی از انتقال آب از اصفهان به قیمت حذف یک تمدن و لب‌های خشکیده زمین و مردمان ساکن نصف جهان حمایت می‌شود. خشکاندن زاینده‌رود مرکز ایران را ناپایدار کرده و نظم محیط‌زیست و اکوسیستم آن را برهم زده به گونه ای‌که خسارت‌های اقتصادی آن قابل‌محاسبه نیست. نتیجه یک پایان‌نامه دکترا که در سال۹۷ در دانشگاه شهید بهشتی منتشرشده نشان می‌دهد ناپایداری منابع آب در حوضه آبریز زاینده‌رود، آثار محیطی نامناسبی داشته و پایداری این حوضه را با خطر جدی مواجه کرده است.
 • اصفهان، میزبان دهمین دوره بزرگداشت روز حسابدار

  دهمین همایش بزرگداشت روز حسابدار آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد. این همایش با حضور مهمانانی از سراسر کشور و اعضای انجمن‌های مدیران مالی، حسابرسی و حسابداری اصفهان ، بعدازظهرِ روز پانزدهم آذرماه آغاز به کار خواهد کرد.
بیشتر