• کمترین شکاف دهکی در ۹۹

  آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد که شکاف تورم نقطه‌به‌نقطه میان اولین و آخرین دهک هزینه‌ای به رقم ۱/ ۷‌درصد رسیده‌ است. بنابراین در سال‌جاری کمترین میزان شکاف دهکی تورم نقطه‌به‌نقطه در دی‌ماه رقم خورده است، چنان‌که شکاف دهکی در مهرماه به رقم ۲۰‌درصد نیز رسیده بود. فاصله ثبت‌شده میان تورم ماهانه دی‌ماه دهک‌ها نیز رقم ۶/ ۰ بوده‌است. یعنی شکاف تورم ماهانه در ماه گذشته کمترین مقدار در ۵ماه اخیر بوده است. گزارش‌های منتشر‌شده از تورم‌ نشان می‌دهد که شکاف تورم میان دهک‌ها در شرایط حکم‌فرمایی ثبات قیمت‌ها در بازار و کاهش نرخ تورم، نسبت به شرایط تورم‌های بالا، رقم کمتری را ثبت می‌کند.
 • پاشنه آشیل ریکاوری اقتصادی

  اقتصاد جهانی در آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی، شروعی سخت‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد داشت؛ از طرفی افزایش پُر‌سرعت تعداد بیماران کرونایی در کشورهای مختلف و وضع محدودیت‌های جدید اجتماعی و همچنین مشخص شدن این موضوع که واکسیناسیون فرآیندی زمان‌بر است بر اقتصاد جهانی سایه افکنده است و وضعیت اقتصاد جهانی به‌خوبی آن چیزی که برای اوایل سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌شد، نیست.
 • سه بازار در فاز تردید

  سطح ریسک‌پذیری معامله‌گران در بازارهای مختلف پایین آمده است. گفته می‌شود افزایش تردید نسبت به آینده قیمت‌ها و ابهام پیش روی بازارها موجب شده است که افراد با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش ارز، سکه و سهام کنند. در بازار ارز، دلار پشت سد ۲۳هزار و ۸۰۰تومانی باقی مانده و در بازار سکه محدوده ۱۰میلیون و ۸۰۰هزار تومانی حفظ شده است.
 • تغییر تاکتیکی شاهزاده

  همه‌گیری ناشی از شیوع کووید-۱۹ و کاهش قیمت جهانی نفت، سال ۲۰۲۰ را به سالی نامبارک برای کشورهای حاشیه خلیج فارس بدل کرد. اکنون که کشورهای ثروتمند این ناحیه، واکسیناسیون را در دستورکار دولت‌های خود قرار داده‌اند، مجالی فراهم شده تا دوباره به بلندپروازی‌های اقتصادی خود بپردازند. در این میان ولیعهد عربستان که در آستانه کنفرانس سرمایه‌گذاری برای کشورش قرار دارد، رئیس جدیدی برای بانک مرکزی کشورش منصوب کرده تا به جهانیان نشان دهد که همچنان در باب اصلاحات اقتصادی عربستان، مصمم است.
 • ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی

  سخنگوی اجرای قانون چک در برنامه «در انتهای الوند» شبکه۲ سیما مطالبی درباره قانون جدید چک ارائه کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، آمنه نادعلی‌زاده گفت: این قانون ناظر به اقدامات پیشگیرانه است و نگاه سخت‌گیرانه‌ای نسبت به افراد دارای چک برگشتی دارد. در قانون جدید، به افراد دارای چک برگشتی، خدمات بانکی ارائه نمی‌شود. بر این اساس افتتاح حساب جدید بانکی برای آنها انجام نمی‌شود، کارت بانکی جدید به آنها اعطا نمی‌شود، ضمانت‌نامه ارزی و ریالی برای آنها صادر نمی‌شود‌ و حتی تسهیلات بانکی نیز به این افراد اعطا نمی‌شود و در اقدامی سختگیرانه، اگر شخصی دارای چک برگشتی باشد به میزان کسری مبلغ چک آن فرد، وجوهی که در بانک‌های دیگر دارد مسدود می‌شود و تا زمانی که این مهم تعیین تکلیف نشود، حساب‌ها در انسداد باقی می‌ماند.
 • درخواست کمک اضطراری عراق

  صندوق بین‌المللی پول می‌گوید عراق درخواست کمک اضطراری کرده و مذاکرات بین طرفین ادامه دارد. به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، یکشنبه صندوق بین‌المللی پول گفت که عراق از این صندوق درخواست کمک اضطراری کرده و گفت‌وگو بین طرفین ادامه دارد.
 • مدیر روابط عمومی وزارت اقتصاد نماینده ایران در بانک جهانی شد؟

  شنیده‌های خبرگزاری «نود اقتصادی» حاکی از این است که مجتبی خالصی مدیر روابط عمومی وزارت اقتصاد که از مدیران سابق سازمان برنامه و بودجه نیز بوده به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی انتخاب شده است. خالصی در حالی به این سمت برگزیده شده که در سمت قبلی خود (روابط عمومی وزارت اقتصاد) هیچ سابقه‌ای نداشت و حالا هم بدون هیچ سابقه همکاری با بانک جهانی و تخصص ویژه‌ای قرار است نماینده کشورمان در بانک جهانی شود و جای حسین میرشجاعیان را بگیرد. شنیده‌ها حاکی است خالصی چمدان‌هایش را بسته و آماده حرکت است. یک منبع آگاه در وزارت اقتصاد این خبر را تایید کرد.
 • شرایط پرداخت یارانه به ۷۸ میلیون ایرانی

  سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای‌اسلامی چگونگی پرداخت یارانه نقدی به ۷۸‌میلیون ایرانی قید‌شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را توضیح داد. به گزارش «ایرنا» رحیم زارع در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس شورای‌اسلامی در نشست خبری به خبرنگاران، گفت: دیروز در کمیسیون، تبصره‌۱۴ که مربوط به یارانه‌های نقدی سال‌۱۴۰۰ است تعیین‌تکلیف شد که بر اساس آن، ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور که اقشار زیر متوسط جامعه هستند، هر ماه مبلغ ۱۸۳ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد و ۲۳ میلیون نفر نیز هر ماه مبلغ ۱۳۶هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر نیز هر ماه مبلغ ۹۱‌هزار تومان از یارانه برخوردار خواهند شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: از بین این ۳۵‌میلیون نفر نیز، ۱۰ میلیون نفر تحت‌پوشش کمیته امداد‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور هستند که علاوه بر ۱۸۳ هزار تومان، ۱۹ هزار میلیارد تومان در اختیار این دو نهاد برای مستمری در نظر گرفته شده است که این مبلغ علاوه بر یارانه خواهد بود. زارع در ادامه توضیح داد: به کمیته امداد امام‌خمینی و سازمان بهزیستی نیز براساس مصوبه کمیسیون تلفیق اجازه داده شد حدود ۲‌میلیون نفر که تمکن مالی ندارند، تحت‌پوشش قرار دهند.
 • دلیل چسبندگی نرخ‌ها پس از افت ارز

  یک کارشناس امور اقتصادی با اشاره به‌دلیل چسبندگی قیمت‌ها پس از افت نرخ ارز، گفت: کاهش نرخ دلار اگر با ثبات همراه باشد در تامین نیاز تولیداتی که متکی به واردات هستند، اثرگذار خواهد بود.
 • معاملات جهانی برای یوآن

  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، جرالد سلنته، کارشناس اقتصادی و ناشر مجله ترندز معتقد است که چین پس از همه‌گیری ویروس کرونا، تنها اقتصاد بزرگ جهان است که روی پای خود ایستاده و قرار است به زودی ارز این کشور یعنی یوآن جای دلار آمریکا را در معاملات جهانی از آن خود کند. سلنته با حضور در برنامه کیزر ریپورت در شبکه خبری راشاتودی، تا‌کید کرد که چین امسال اقتصاد برتر جهان خواهد بود. این کارشناس همچنین پیش‌بینی کرد که چین در قرن ۲۱ مانند ایالات‌متحده پس از جنگ جهانی دوم بر اقتصاد جهان تسلط خواهد داشت و در حال حاضر در مسیر جایگزینی آمریکاست. وی با بیان اینکه واشنگتن بیشتر نگران جنگ است؛ درحالی‌که چین روی تجارت خود تمرکز دارد، گفت: قرن بیستم قرن آمریکایی بود، قرن بیست و یکم قرن چینی خواهد بود.
 • راز جذابیت سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

  بیت‌کوین در مدت کوتاهی که از عمرش گذشته، توانسته است جای خود را در سبد سرمایه‌گذاری بسیاری از سرمایه‌گذاران حقیقی باز کند و اخیرا برخی از شرکت‌های بزرگ هم در حال تخصیص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود به بیت‌کوین هستند. اما چرا بیت‌کوین وارد سبد سرمایه‌گذاری‌ها شده است؟
 • جذابیت بورس در گرداب تردید

  بورس تهران برای پنجمین روز متوالی، با رشد شاخص کل همراه شد تا در این مدت ۴/ ۷ درصد به ارتفاع این نماگر افزوده شود. به این ترتیب روز دوشنبه در حالی که در ادامه دادوستدهای پایانی روز یکشنبه، بازار سهام با تشدید عرضه‌ها و افت بیش از ۱۳ هزار واحدی شاخص کل، آغاز به کار کرده بود در ادامه به مرور با بهبود فضای معاملاتی در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز همراه شد. به این ترتیب با جمع‌آوری صفوف فروش در سهام با ارزش بازار بالا از سوی حقوقی‌ها، در نهایت نماگر اصلی بورس تهران هر چند ناچیز اما با رشد ۱/ ۰ درصدی معاملات این روز را به پایان رساند. این سبز کمرنگ در حالی رقم خورد که ۶۸ درصد از نمادهای فعال این بازار با افت قیمت مواجه شدند.
 • اصلاح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۰

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از تلاش دولت برای اصلاح روند متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال آینده خبر داد.
 • ۱۰ اولویت سکاندار بعدی بورس

  ابرنوسان‌های صعودی و نزولی شاخص سهام در سال جاری در شرایطی که سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بسیاری در این سال به خانواده بورس اضافه شده بودند، سبب افزایش اعتراضات چه از سوی کارشناسان و چه بورس‌بازان شد. شرایطی که به دنبال آن حسن قالیباف‌اصل که یازدهمین سکاندار بازار سرمایه کشور بود، پس از گذشت ریاستی ۹ ماهه استعفا داد و مقرر شد تا دو هفته رئیسی جدید برای این بازار برگزیده شود.
 • پرواز اتریوم

  ارزش اتریوم بیش از هشت درصد افزایش یافت. دومین ارز محبوب دیجیتالی جهان با ثبت صعودی چشمگیر در ۲۴ ساعت اخیر در آستانه رکوردشکنی جدیدی قرار گرفته و ارزش بازار این ارز به ۱۵۴ میلیارد دلار رسیده است.
 • مهار عرضه‌های آبشاری با راهکار تاثیر بازار

  طی روزهای گذشته راهکار تاثیر بازار (market impact)، جهت جلوگیری از اثرگذاری معاملات بزرگ بلوکی بر کلیت بازار به سازمان بورس ارائه شد. روز گذشته علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتی نوشت: «طرح جداسازی بازارهای معاملاتی در بورس تهران نهایی شده و به زودی با همکاری سایر ارکان بازار سرمایه به صورت یکپارچه اجرا می‌شود. هدف این طرح جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران بزرگ، بر سایر سهامداران بازار سرمایه است.
 • احتمال کاهش بیشتر ارزش دلار وجود دارد

  به عقیده استیو هانکه سیاست‌های مالی کنونی آمریکا باید معقول‌تر شود.
 • تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

 • بازار - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

 • تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

 • آکسفام: کرونا میلیاردها نفر را به فقر محکوم کرده است

  سازمان بین‌المللی آکسفام هشدار داد که بحران کرونا در حال تشدید نابرابری در جهان است؛ به شکلی که ثروتمندها به سرعت ثروتمندتر می‌شوند و احتمالا سال‌ها طول می‌کشد تا‌ اوضاع اقتصادی فقیرترین کشورهای جهان بهبود یابد.
 • نبض بازار سهام - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

 • افزایش ۱۰۰ میلیارد دلاری ذخایر ارزی چین با وجود کرونا

  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، داده‌های اداره امور ارز خارجی چینSAFE نشان می‌دهد که این کشور با وجود سقوط اقتصادی ناشی از بحران کرونا موفق شده است ذخایر ارزی خود را طی سال گذشته به میزان ۶/ ۱۰۸ میلیارد دلار افزایش دهد و به ۲۲/ ۳تریلیون دلار برساند. تان یاون، رئیس موسسه تحقیقات سرمایه‌گذاری فارکس چین، به گلوبال‌تا‌یمز توضیح داد که تقویت ارزهای غیر‌دلاری، به‌ویژه دلار استرالیا و دلار کانادا در سال گذشته، منجر به بازده بالاتر و افزایش ذخایر ارز خارجی چین شده است. وی در ادامه تا‌کید کرد که این جهش همچنین به‌دلیل اقدامات سریع این کشور برای کنترل شیوع کرونا و از سرگیری تولید بود. به گفته تیان یون، معاون مدیرعامل انجمن عملیات اقتصادی پکن، این افزایش ذخایر ارزی در اوایل سال ۲۰۲۰ هنگامی که اپیدمی ترس از خروج سرمایه صنعتی را برانگیخت، فراتر رفت. تیان گفت: اقدامات موثر برای مهار ویروس در چین بدان معناست که این کشور برای صنایع جهانی که به‌دنبال پناهگاهی در برابر حوادثی مانند شیوع بیماری همه‌‌گیر کووید-۱۹ هستند، مکان امنی بوده است. وانگ چونینگ‌، سخنگوی اداره امور ارز خارجی چینSAFE ‌گفت: بازار ارز خارجی چین در سال ۲۰۲۰ به‌طور کلی با مبادلات منطقی و منظم پایدار بود. وی در ادامه تا‌کید کرد که افزایش ارزش یوآن تعادل کلی جریان سرمایه‌های مرزی در این کشور را تغییر نداده است. در سال‌۲۰۲۰، میانگین نرخ برابری ارز یوآن در برابر دلار آمریکا ۸۹۷۴/ ۶ بوده که در واقع همان میانگین سال ۲۰۱۹ است.
 • گره زدن بورس به انتخابات

  آیین نامگذاری سالن کنفرانس شرکت فرابورس، خبری بود که دیروز توجه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به خود جلب کرد. جلب شدن نظر فعالان شبکه‌های اجتماعی به این خبر باعث شد که خیلی سریع عکسی از این جلسه در فضای توییتر و تلگرام منتشر شود و سیل انتقادها روانه سازمان بورس و شرکت‌کننده‌ها در این جلسه بشود. خیلی از افراد درباره این موضوع نوشتند که در حالی که سهامداران اوضاع و احوال درستی ندارند و در چند روز گذشته بارها در مقابل ساختمان سازمان بورس تجمع کرده‌اند و بورس حال و احوال خوشی ندارد، مسوولان این سازمان برای نامگذاری یک سالن، جلسه تشکیل داده‌اند.
 • آخرین خبر از بورسی شدن استقلال

  حجت نظری، سخنگوی هیات‌مدیره استقلال در مورد آخرین وضعیت خصوصی‌سازی این باشگاه گفت: وزارت ورزش و جوانان به‌عنوان مالک، هیات‌مدیره و مدیرعامل باشگاه همگی در تلاش هستند تا مسیر خصوصی‌سازی را هموار کنند و اتفاقات بهتری را رقم بزنیم. فرآیندهای مالی قواعد و الزامات خودش را دارد. در این مسیر برخی اوقات فکر می‌کردیم کار در یک ماه به پایان خواهد رسید اما وقتی به سازمان خصوصی‌سازی رفتیم، مشاهده کردیم که باید اقدامات دیگری رقم بخورد.
 • رایزنی «برجامی» بایدن و مکرون

  کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا درباره مسائل مختلفی از جمله برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده‌اند. همزمان وزیرخارجه فرانسه نیز با اعلام شکست سیاست فشار حداکثری ترامپ در قبال ایران خواستار یافتن راهکاری برای بازگشت به برجام شد. با احتمال بازگشت ایالات‌متحده به برجام، تکاپوی اروپا برای حفظ این توافق و اجماع دوباره با آمریکا قوت گرفته است.
 • ۲۲ موافقت اصولی برای تاسیس سبدگردان

  رئیس اداره امور شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس گفت: امسال تاکنون ۲۲ موافقت اصولی تاسیس شرکت سبدگردان و دو شرکت مشاور سرمایه‌گذاری صادر شده است. امین رضایی‌مقدم با بیان این خبر افزود: علاوه بر این دیگر موافقت اصولی‌های صادره، هفت مورد از درخواست‌های سبدگردانی و یک مورد درخواست تامین سرمایه، موسسان آن پس از ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و احراز شرایط موفق به اخذ مجوز فعالیت به‌عنوان نهاد مالی شده‌اند. او تاکید کرد: بدیهی است پس از اخذ موافقت اصولی اولیه صادره از سوی سازمان، چنانچه موسسان طبق قوانین و مقررات اقدام‌های لازم برای ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها را با سرعت بیشتری پیگیری کنند، مجوز فعالیت آنها نیز (در صورت احراز شرایط) به سرعت صادر خواهد شد.
 • روایت وزیر کشور از فضای انتخاباتی

  کمتر از ۵ ماه مانده تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، وزیر کشور «فضای انتخابات» را «سرد و ساکت» خواند و نسبت به بی‌تفاوتی جامعه به این دوره از انتخابات ابراز «نگرانی» کرد. آنچه عبدالرضا رحمانی‌فضلی را به ابراز نگرانی در این باره واداشته، قیاس این دوره از انتخابات با ۴ سال گذشته است. او گفت هنوز فضای جامعه نسبت به انتخابات حساسیت نشان نداده است.
 • استقبال از حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره‌باغ

  محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران در نخستین سفرش به جمهوری آذربایجان پس از درگیری اخیر بین این کشور و ارمنستان با رئیس‌جمهور و همتای آذربایجانی خود دیدار کرد. وزیر امورخارجه ایران که یکشنبه شب و در اولین مقصد سفرش به منطقه وارد باکو شد بعد از دیدار و گفت‌وگو با «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور این کشور با «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود دیدار و به گفت‌وگو نشست. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان در دیدار ظریف از حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره‌باغ استقبال کرد.
 • لزوم جلوگیری از رانت اطلاعاتی در بورس

  کیومرث سرمدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: بعضی از سرمایه‌گذاران بازار بورس و شرکت‌های دولتی از رانت اطلاعاتی خود سوء استفاده کردند و از بازار سود کافی بردند. قربانیان بورس کسانی بودند که رانت اطلاعاتی نداشتند. یکی از تدبیرها درخصوص بورس، رخت بر بستن رانت اطلاعاتی از این بازار است. ورود مجلس و انجام اقداماتی مانند توضیح خواستن از رئیس سازمان بورس و وزیر امور اقتصادی و دارایی، دولت را ملزم خواهد کرد برای بازار سهام برنامه‌ریزی کند.
 • کرونا و نقش آن در بازارهای مالی

  دومین همایش سالانه انجمن مالی ایران با محور «همراهی اقتصاد با سلامت در دوران کرونا: نقش بازارهای مالی» در بهمن‌ماه سال جاری و با همراهی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. با شیوع ویروس کرونا روندهای حاکم بر اقتصاد و بازارهای مالی، انرژی، گردشگری، سرمایه‌گذاری، تولید، صادرات و واردات دچار تغییر می‌شود و ممکن است آثار و پیامدهای این موضوع تا سال‌ها بر اقتصاد جهان و ایران خودنمایی کند. در این میان نقش متخصصان مالی و اقتصادی در کاهش ریسک‌های ناشی از کرونا، استفاده از ابزارهای مالی در این زمینه، شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این دوران و حمایت و تامین مالی کسب و کارهای سلامت محور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • شکایت کارکنان سهام عدالت به قوه قضائیه

  اعتراض کارکنان دفاتر سهام عدالت کشور دیروز در حالی وارد دومین روز خود شد که آنها به قوه قضائیه شکایت کردند. این کارکنان به عملی نشدن تکلیف سازمان خصوصی‌سازی و شورای عالی بورس برای پرداخت مطالبات دو ساله (۹۷ تاپایان ۹۸) دفاتر شهرستانی سهام عدالت معترض هستند و تاکید دارند طبق ماده ۱۴ آیین‌نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت که مصوبه آن چهارم مردادماه سال جاری (۹۹) نوشته شده، شورای عالی بورس مکلف به پرداخت هزینه‌های جبران خدمات دفاتر و مطالبات کارکنان تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت است. کارکنان معترض سهام عدالت کشور که همگی از مددجویان تحصیلکرده نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) و از اقشار ضعیف جامعه‌اند و در عین حال از استان‌ها و شهرستان‌های مختلف برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده‌اند، درباره سوابق مشکلات خود گفتند: مشکلات کارکنان سهام عدالت از پنج سال پیش همزمان با الکترونیکی شدن ثبت‌نام مشمولان آغاز شده و از آن موقع تاکنون مسوولان بدون توجه به پرداخت مطالباتمان و مشخص کردن وضعیت شغلی‌‌مان، ما را به حال خود رها کرده‌اند و سازمان خصوصی‌سازی و شورای عالی بورس نیز به دستورالعمل پرداخت مطالبات کارکنان دفاتر تعاونی سهام عدالت عمل نمی‌کند.
 • شاهد گسترش روابط با شرق خواهیم بود

  سخنگوی وزارت‌خارجه ایران گفت که در روزهای آینده شاهد گسترش روابط جمهوری اسلامی با شرق خواهیم بود. سعید خطیب زاده روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه براساس آنچه در گذشته شاهد آن بوده‌ایم هر وقت رابطه ایران با آمریکا و اروپا بهبود پیدا کرده روابط ایران با چین و روسیه کمرنگ شده و اکنون با توجه به انتخاب بایدن و احتمال بهبود روابط ایران با غرب این احتمال وجود دارد که ایران از کشورهای چین و روسیه که در دوران تحریم‌ها همراه آن بودند دور شود و مراوداتش با این کشورها کمرنگ شود خطاب به خبرنگار سوال‌کننده اظهار کرد: شما باید پیش فرض سوال خود را اصلاح کنید چراکه پیش فرض سوال شما از اساس اشتباه است.
 • اطلاعات ضدونقیض از توقیف کشتی ایرانی در آب‌های اندونزی

  در پی توقیف یک نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی صبح روز دوشنبه در این رابطه گفت: «ما منتظر دریافت گزارش‌های بیشتری در این ارتباط از سوی دولت اندونزی هستیم. تاکنون برخی اطلاعات ضدونقیضی در این زمینه دریافت کردیم و منتظر دریافت گزارش‌های بیشتر هستیم.» به گزارش «ایسنا» این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: «این یک بحث فنی است و در بحث کشتیرانی قبلا نیز چنین اتفاقاتی رخ داده است.»
 • لفاظی مجدد سفیر انگلیس در یمن علیه ایران و جنبش انصارالله

  سفیر انگلیس در یمن در گفت‌وگو با یک روزنامه سعودی، با ژستی انسان‌دوستانه به تکرار ادعاهای واهی علیه جنبش انصارالله یمن و جمهوری اسلامی ایران پرداخت. «مایکل آرون» سفیر بریتانیا در یمن که بارها به‌دلیل حمایتش از ائتلاف متجاوز سعودی و دولت مستعفی و فراری «عبدربه منصور هادی» مورد انتقاد و اعتراض جنبش انصارالله قرار گرفته، در گفت‌‌وگو با یک روزنامه سعودی به توضیح مواضع و نظراتش درخصوص یمن پرداخت.
 • ورود واکسن کرونای «سوئدی»؛ به‌زودی

  مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از ورود واکسن کرونا از سوئد ظرف روزهای آینده خبرداد.
 • روایت عنابستانی از ماجرا

  به‌دنبال موج انتقادها از علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس به‌دلیل سیلی زدن به‌صورت یک سرباز، او در بیانیه‌ای مدعی شد که این کار را انجام نداده و فرمانده نیروی انتظامی به او قول داده بود با سرباز مذکور برخورد کند. چند روز پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که درآن یک سرباز پلیس راهور می‌گفت که به‌دلیل ممانعت از ورود خودروی حامل یک نماینده مجلس به خط ویژه، به‌صورت او سیلی زده است.
 • تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از برجستگی‌های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری‌زاده

  خانواده دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور شهید محسن فخری‌زاده عصر دیروز با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تجلیل از برجستگی‌های علمی و فنی شهید فخری‌زاده و حضور سخت‌کوشانه آن دانشمند عالی‌مقام در میدان علم و عمل، گفتند: علو مقامی که خداوند با شهادت به آن بزرگوار عطا کرد، مزد زحمات و اخلاص کم‌نظیر او بود و این مقام با هیچ‌یک از مقام‌های دنیوی قابل مقایسه نیست. رهبر انقلاب اسلامی، عظمت یافتن نام شهید فخری‌زاده در میان عموم مردم و ابراز تا‌سف بسیاری از جوانان از ناشناخته بودن او در زمان حیاتش را از دیگر آثار اخلاص شهید دانستند. ایشان همچنین گفتند: همسران شهدا در اجر آنها شریک هستند و از خداوند می‌خواهیم که صبر و آرامش خود را بر دل‌های شما نازل فرماید و به توفیق الهی بتوانید حرکت خود را متناسب با ‌شأن شهید ادامه دهید. در این دیدار، همسر و فرزندان شهید فخری‌زاده با قدردانی از پیام محبت‌آمیز و روشنگر رهبر انقلاب اسلامی پس از ترور شهید فخری‌زاده، تبیین جریان فکریِ شهدای جهاد علمی و الگوسازی از آنان را مورد تاکید قرار دادند.
 • هیچ علامت منفی به بورس داده نشود

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در جدیدترین دستور خود درباره «درخواست دستور بازنگری و اصلاح شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» به محمد نهاوندیان اعلام کرد: «هیچ علامت منفی به بورس داده نشود.» در نامه جدید دفتر معاون اول رئیس‌جمهور به نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور آمده است: بنا به نامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص «درخواست دستور بازنگری و اصلاح شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد؛ موضوع ابلاغیه ۹۷۵۴۴ مورخ ۲۸ آذرماه ۹۹» به استحضار جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور رسید و پی نوشت کردند: «جناب آقای نهاوندیان جهت اقدام لازم (هیچ علامت منفی به بورس داده نشود).
 • جزئیات شکایت نمایندگان از ظریف، کلانتری و آخوندی

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جزئیات شکایت نمایندگان مجلس از ظریف، کلانتری و آخوندی را تشریح کرد. مرتضی محمودوند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که بحث اعتراضات به صحبت‌های محمدجواد ظریف و اظهارات عیسی کلانتری در مورد امام (ره) و موضوع سوم بحث شکایت از عباس آخوندی و اعتراضی که نماینده‌ها نسبت به عملکرد وزیر سابق راه و شهرسازی داشتند، به کجا رسیده است،‌ گفت: عده‌ای از نمایندگان این امضاءها را جمع کردند و نتیجه آن را به دستگاه قضایی دادند که پیگیری کند. او ادامه داد: هر سه موضوعی شکایتی که مطرح شد به قوه‌قضائیه ارسال شده است.به گزارش خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف اخیرا در گفت‌وگویی مدعی شده بود: بعضی دوستان می‌روند و به آمریکا «گرا» می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید. من کسی را متهم نمی‌کنم، ولی می‌دانم و خبرش را به من می‌دهند که گفته‌اند اینها در قدرت نمی‌مانند و قدرت اینها چند روزه است.
 • دشمن قصد هیچ‌گونه تهاجمی ندارد

  رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه برگزاری ۱۰ رزمایش در ۱۵ روز پاسخی به قدرت‌نمایی رئیس‌جمهوری بی‌خرد آمریکا بود، گفت: دشمن در خلال این رزمایش‌ها اعلام کرد که اقداماتش دفاعی است و نگران اقدامات هم‌پیمانان ایران در سالگرد شهادت سردار سلیمانی بوده است.
 • نظر ظریف در مورد انتخابات ۱۴۰۰

  محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات گفت: من دنبال عافیت‌طلبی نیستم که مانع از آن شود که مسوولیتی را قبول کنم؛ کما اینکه دوست نداشتم وزارت خارجه را قبول کنم، اما تلاش کردم عافیت‌طلب نباشم. وی افزود: احساس می‌کنم انتخابات سال ۱۴۰۰ برای برخی دوستان آنقدر مهم است و انتخابات آمریکا آنقدر معادلاتشان را برای سال ۱۴۰۰ به هم ریخته است که می‌خواهند مانع شوند.
 • واکنش فرزند آیت‌الله‌مصباح یزدی به سخنان توکلی

  حجت الاسلام علی مصباح یزدی، فرزند مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی به ادعای احمد توکلی نسبت به غسال آیت‌الله مصباح یزدی واکنش نشان داد.احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسین رجایی، معاون سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در یادداشت مشترکی، مدعی شده‌اند که غسال آیت‌الله مصباح یزدی، یک ابَربدهکار بانکی است که جنازه‌های روحانیون سرشناس را به خانه خود می‌برد و غسل می‌دهد!برهمین اساس، فرزند مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در واکنش به اظهارات احمد توکلی گفت: آقای توکلی اشتباه می‌کنند و این اطلاعات غلط است. بنده این موضوع را تایید نمی‌کنم. فردی که مدنظر ایشان و دیگران است، غسال حاج آقا نبودند.
 • پیشنهاد اعمال محدودیت تردد به استان‌های شمالی

  انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران از پیشنهاد ستاد مقابله با کرونای استان تهران به ستاد ملی برای اعمال محدودیت‌های تردد به استان‌های شمالی در تعطیلات پیش‌رو خبر داد. وی افزود:‌ ما در ابتدا با ستاد ملی کرونا درخصوص رنگ‌بندی شهرها موافق نبودیم و تهران به‌دلیل تراکم جمعیت، شلوغی حمل‌و‌نقل عمومی، همیشه باید یک رنگ بالاتر اعلام شود. وی با بیان اینکه قطعا در حال‌حاضر تهران آبی نیست و زرد متمایل به نارنجی است، گفت: لذا پیشنهاد ما به ستاد ملی مقابله با کرونا این است که در ۲۲‌بهمن و تعطیلات پیش‌رو برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای استان‌های شمالی و در برگشت مسافران برای تهران محدودیت‌های تردد در این تعطیلات اعمال شود.
 • ادامه محدودیت‌های شبانه تهران

  رئیس پلیس راهور پایتخت گفت: محدودیت‌های ترددی در بازه زمانی ۲۱ تا ۴ صبح سر جای خود باقی است.سردار محمد حسین حمیدی با تاکید بر اینکه ‌محدودیت‌های ترددی در بازه زمانی ۲۱ تا ۴ صبح سر جای خود باقی است، گفت: مانند گذشته اعمال جریمه در این ساعت‌ها صورت می‌گیرد و تغییری در این زمینه انجام نشده است.
 • احتمال انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله‌ای و سنتی

  علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با هشدار نسبت به احتمال بیشتر انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله‌ای و سنتی نسبت به مواد غذایی صنعتی تاکید کرد: در مواد غذایی که به‌صورت سنتی تهیه می‌شوند، به‌ویژه شیر و لبنیات شانس انتقال کرونا به‌طور فزاینده‌ای افزایش می‌یابد.
 • کاهش نرخ باروری درکشور

  مشاور عالی وزیر بهداشت و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نرخ باروری در کشور کاهش یافته به‌طوری که این نرخ در زنان زیر ۲۵ سال به ۵/ ۰ تا ۷۴/ ۰ و زنان بالای ۳۰ سال ۵/ ۰ تا ۹۹/ ۰ رسیده است.به گزارش «ایرنا» محمداسماعیل اکبری روز گذشته در یک نشست خبری که در محل انجمن سلامت خانواده ایران برگزار شد، اظهار کرد: اکنون کشورمان در لحاظ نرخ باروری وضعیت مطلوبی ندارد؛ هر سال به جمعیت سالمند افزوده می‌شود و موالید نیز سالانه کاهش می‌یابد. به گفته اکبری، در ۲۰ سال آینده بالای ۲۱درصد جمعیت سالمند خواهیم داشت و ایران جزو چهار کشور سالمند جهان خواهد بود که بسیاری از بیماری‌ها در این دوره بروز می‌یابند.
 • دلیل افزایش شکار درایران

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست در گفت‌وگو با روزنامه همشهری درباره افزایش شکار حیوانات در ایران گفت: در شرایط اقتصادی کنونی به‌خصوص در مناطق دورافتاده روستایی، افراد برای تامین گوشت به‌سوی حیوانات بی‌زبان هجوم می‌آورند.
 • همه بدفهمی‌ها درباره نرخ دلار

  به بهانه دعواهای جدید نرخ ارز، می‌توان بحث‌های روش کشف یا تعیین این مهم‌ترین متغیر اقتصاد کلان را بررسی و مرور کرد. ۱- «آیا اگر نرخ ارز دو برابر شود، قیمت همه کالاها و خدمات دو برابر می‌شود و اگر نصف شود، نصف؟»
 • خاموشی‌های دوشیفته از امروز

  خاموشی‌ها یک‌بار دیگر در شهر‌های کشور آغاز شد. آن‌طور که متولیان صنعت برق اعلام کرده‌اند امروز (۷ بهمن‌ماه) در نوبت صبح و بعدازظهر (ساعت ۸ صبح تا ۱۲ و ۱۵ تا ۲۲) شاهد خاموشی‌ها در تهران و سایر شهرهای کشور خواهیم بود. شرکت توانیر اعلام کرده است که اگر در هر استانی به نیروگاه‌ها سوخت لازم نرسد، قطعی برق در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 • سازوکار جانمایی بنگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی

  در نشست مشترک معاون وزیر، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و رئیس اتاق اصناف ایران بر توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه ساماندهی و استقرار بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تاکید شد.به گزارش شاتا، علی رسولیان و سعید ممبینی در این نشست درخصوص فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ایجاد هم‌افزایی و تدوین برنامه‌های یکپارچه و منسجم در زمینه توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط ذیل سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت به هم‌اندیشی پرداختند.
 • فرمان ایست به شیوه‌نامه فولادی

  آیین‌نامه ساماندهی بازار فولاد با دستور معاون اول رئیس‌جمهور متوقف شد. معاون اول رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستور داد شیوه‌نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد با تا‌کید بر حمایت از بازار سهام بازنگری و اصلاح شود. در رونوشت اسحاق جهانگیری به نامه محمد شریعتمداری از محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور خواسته شده: «هیچ علامت منفی به بورس داده نشود.» بسیاری این نامه را در حکم پایان زودهنگام آیین‌نامه فولادی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور می‌دانند.
 • دو وزارتخانه در تقلای رشد تولید چوب

  در یک برنامه خبری برنامه‌های وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت‌، معدن و تجارت در حوزه چوب مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این برنامه مسائل صنعت چوب و فرآورده‌های چوبی از سوی مقامات وزارت صمت تشریح شد و پیش‌نیازهای رفع نیاز ۶ میلیون مترمکعبی کشور به چوب بررسی شد.
 • نحوه پاسخ‌دهی به پرسشنامه نماگر پرداخت مالیات بانک جهانی

  اعضای دو کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» و «بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق تهران، در نشست مشترکی نحوه پاسخ‌دهی به پرسشنامه نماگر پرداخت مالیات از نماگرهای شاخص سهولت کسب‌وکار را مورد بحث و بررسی قرار دادند. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، به‌دنبال انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و وزارت امور اقتصادی و دارایی، بررسی ۱۰ نماگر شاخص سهولت کسب‌وکار و پرسشنامه‌های آنها به کمیسیون‌های مشورتی اتاق بازرگانی تهران واگذار شده است و در این نشست مشترک، تکمیل و پاسخ‌دهی پرسشنامه نماگر پرداخت مالیات مورد واکاوی قرار گرفت.
 • درخواست اتا‌ق برای واگذاری و تکمیل ۸۸ هزار طرح عمرانی

  عضو اتا‌ق ایران با بیان اینکه ۸۸ هزار طرح نیمه‌تمام در کشور داریم، گفت: صنعت احداث ۵/ ۳ میلیون نفر ظرفیت اشتغال‌آفرینی دارد ولی با عدم توجه به این حوزه، این ظرفیت به نصف رسیده است.
 • تاثیر خاموشی‌ها بر صنعت سیمان

  ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲ هفته است که برق صنعت سیمان به حدی محدود شده که تولید این صنعت را تا حدودی متوقف کرده است. فعالان صنعت سیمان معتقدند این خاموشی‌ها در سکوت خبری وزارت نیرو صورت گرفته؛ در‌حالی‌که این صنعت به زحمت سرپا ایستاده است. شاهد این موضوع یکی از شرکت‌های سیمان در قم است که چند سالی است به جمع صادرکنندگان پیوسته و تاکنون ۶۴۵ هزار تن سیمان و کلینکر به کشورهای عراق، کنیا، بنگلادش و هند صادر کرده است. این شرکت اعلام کرده هر چه با شرکت برق منطقه‌ای تهران تماس می‌گیرد، هیچ‌کس پاسخگو نیست و آنها در شرف ضرر و زیان‌هایی هستند که ممکن است قابل جبران نباشد.
 • شیفت تجاری به مشارکت منطقه‌ای

  تجارت بین‌الملل همچون سایر بخش‌های اقتصاد این روزها از نگرانی‌های اساسی سیاست‌گذاران و صاحبان کسب و کارهاست. در حالی‌که جهانیان در تلاش بودند دروازه‌های خود را به‌روی یکدیگر بگشایند اما کووید‌-‌۱۹ دروازه‌ها را بست. با این وجود سیاست‌ها و روندهای تجاری کوشیدند خود را ارتقا و بهبود دهند. گرچه گاهی دولت‌ها بر طبل تحکیم مرزهای خود در راستای حمایت از تولید داخلی و با ابزار تعرفه‌ها می‌کوبند اما در کل، جهان از سیاست تنظیم تعرفه در حال گذار است و افزایش انعقاد توافق‌های تجاری میان دولت‌ها، نشان از بازتر‌شدن اقتصاد جهان می‌دهد.
 • هاب جدید تجاری در شمال ایران

  مذاکرات جدید برای افزایش مبادلات تجاری میان ایران و ارمنستان کلید خورد. سفر واهان کروبیان، وزیر اقتصاد ارمنستان به تهران و دیدار با مسوولان و متولیان بخش دولتی و بخش خصوصی ایران به فرصتی تبدیل شد که نقشه راه جدید همکاری‌های دو‌جانبه میان دو کشور ترسیم شود. اما در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزیر اقتصاد ارمنستان که منتج به امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دو طرف شد، زمینه‌های همکاری‌های دو طرف تعریف شد که البته محور اصلی آن بخش خصوصی دو کشور خواهد بود.
 • پروازهای ایران و عراق به شرط رعایت پروتکل‌های مشترک از سر گرفته شد

  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز مجدد پروازهای ایران با مقاصد مختلف عراق از جمله نجف و بغداد خبر داد. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز مجدد پروازهای ایران با مقاصد مختلف عراق از جمله نجف و بغداد خبر داد و گفت: ایرلاین‌ها می‌توانند با رعایت ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی برای هر روزی که می‌خواهند مجوز پرواز این کشور را دریافت کنند. تورج دهقان‌زنگنه اظهار کرد: در حال حاضر به غیر از پروازهای انگلستان، ژاپن و چند مقصد آفریقایی، پروازهای ایران به همه مقاصدی که پیش از شیوع ویروس کرونا وجود داشت، انجام می‌شود و به غیر از پروتکل‌های بهداشتی و کرونایی محدودیت دیگری در این زمینه نداریم. وی افزود: طی روزهای گذشته مذاکراتی با مقامات عراقی داشتیم و نهایتا مقرر شد پروازهای شرکت‌ هواپیمایی این کشور به ایران از سر گرفته شود و ایرلاین‌های ایرانی نیز بتوانند مسافران و زائران خود را به این کشور همسایه ببرند. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: شنبه گذشته پرواز ایرلاین عراقی به تهران و مشهد انجام شد و البته نظارت بسیار زیادی بر این پرواز از نظر پروتکل‌های بهداشتی داشتیم و شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نیز می‌توانند برای هر روزی از هفته که می‌خواهند و از سوی مردم تقاضا برای آن وجود دارد، درخواست بدهند تا مجوز پرواز به نجف و بغداد را برای آنها صادر کنیم. دهقان‌زنگنه گفت: پروتکل‌های بهداشتی برای این پرواز مانند دیگر پروازهای خارجی رعایت شده و می‌توان به غربالگری مسافران و رصد مبتلایان به ویروس کرونا برای ممانعت از سفر هوایی آنها و... اشاره کرد و مسافران نیز باید تست PCR با نتیجه منفی را مطابق دیگر پروازهای خارجی در اختیار داشته باشند.
 • یک میلیون و ۲۸۵ هزار تن کالا از گمرکات استان مرکزی صادر شد

  مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: یک میلیون و ۲۸۵ هزار تن انواع کالا امسال از گمرکات این استان به ۹۰ کشور دنیا از جمله ‌عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان و ازبکستان شد. اسماعیل حسینی افزود: ارزش محموله‌های صادراتی این استان ۶۱۹ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۶۲۳ دلار بوده است.
 • راه و بیراهه بازتوزیع بنزینی

  در روزهای اخیر، دو سیاست مهم درباره حمایت‌های یارانه‌ای، در دستور کار کمیسیون تلفیق مجلس قرار داشت. تصمیم نخست افزایش منابع یارانه‌ای بود که براساس این سیاست قرار است تخصیص‌های نقدی به دوبرابر افزایش یابد. تصمیم دوم، سیاست بازتوزیع منابع از طریق اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای اتومبیل‌ها بود. گزارش‌ها حاکی از آن است که سیاست نخست که احتمالا آثار تورمی‌ خواهد داشت، مورد تایید کمیسیون تلفیق گرفته، اما تصمیم دوم که یک سیاست بدون آثار تورمی بوده، فعلا از چرخه سیاست‌گذاری خارج شده است.
 • استقبال بیشتر از یارانه دستمزد

  براساس آخرین آمار عملکرد طرح یارانه دستمزد، بیش از ۲۲ هزار داوطلب در این طرح ثبت‌نام کرده و بیش از ۴۲۰۰ کارفرما از آن استقبال کرده‌اند که در مقایسه با اجرای طرح در ماه‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
 • حفظ اشتغال موجود از اولویت‌های وزارت تعاون

  معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از اولویت‌های مهم این وزارتخانه حفظ اشتغال و تولید در واحدهای تولیدی است و نباید ایجاد واحدهای جدید ما را از اشتغال و تولید موجود غافل کند.
 • ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد

  معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مسیحی در دیدار با آیت‌الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان با اشاره به اینکه درآمدهای مالیاتی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های درآمدی کشور است، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته یک سیستم مالیاتی پیشرفته برای مودیان وجود دارد که این امر نشان از اهمیت درآمدهای مالیاتی در اداره هر کشور است.
 • تشویق‌ها و تسهیلات در نظر گرفته شده در سامانه‌های فروشگاهی

  سازمان امور مالیاتی کشور، با پیاده‌سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، یک بستر منظم و سیستماتیک را برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور راه‌اندازی می‌کند. به نقل از یادداشت منتشر شده در سایت رسمی سازمان امور مالیاتی کشور، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان به‌عنوان لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و براساس آن تشویق‌ها و تسهیلاتی برای مؤدیان به‌منظور تسهیل اجرای این قانون پیش‌بینی شده است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.
 • متهمان انحراف بازار مسکن

  روند ریزش قیمت مسکن طبق آمار بانک مرکزی، با یک نیش‌ترمز متوقف شد. سطح قیمت آپارتمان در ۸ منطقه همچنان کاهشی است؛ اما قیمت میانگین، رشد ماهانه کمتر از ۲ درصد را نشان می‌دهد. ردپای دو متهم در به‌هم زدن سریال تخلیه حباب قیمت دیده می‌شود. تولد گروه جدید تقاضای غیرمصرفی، از «جذاب نبودن نرخ سود بازار رقیب» حکایت دارد. متهم دوم به «مالیات صفر» احتکار ملک برمی‌گردد که پناهگاه جعلی برای سرمایه‌ها درست کرده است. سه دسته خریدار، رشد معاملات دی را موجب شدند.
 • کاهش متراژ در معاملات تبدیل به احسن

  معاملات واحدهای مسکونی در سمت تقاضای خانه‌دومی یا خانه‌چندمی با تغییراتی نسبت به گذشته همراه شده است. بررسی‌ها و تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از تازه‌ترین شرایط بازار معاملات مسکن در سمت خرید واحدهای مسکونی از سوی خانوارهایی که به قصد تبدیل به احسن مسکن محل سکونت خود وارد بازار شده و اقدام به خرید آپارتمان کرده‌اند، نشان می‌دهد در ماه‌های گذشته متراژ واحدهای مسکونی خریداری‌شده از سوی این افراد در مقایسه با گذشته تغییر کرده و کاهش یافته است.
 • «آلودگی» دوباره سه‌رقمی شد

  شاخص کل آلودگی هوا دوباره سه رقمی شد تا پایتخت‌نشینان پس از استنشاق حدود یک‌ماه هوای ناسالم، فقط ۷ روز هوای سالم تنفس کنند.
 • بزرگراه شهید همت به نام شهرداری سند خورد

  سند مالکیت بخشی از بزرگراه شهید همت به‌عنوان نخستین سند صادر شده برای معابر به مساحت حدود ۷۰ هزار متر مربع به نام شهرداری تهران صادر شد.
 • گره‌گشای نقدینگی

  در سال‌های اخیر یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران، کمبود منابع مالی بوده است. به دلیل وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، دسترسی به منابع ارزی نیز کاهش چشمگیری داشته است. عدم‌دسترسی کافی به منابع مالی منجر به محدودیت در بهره‌وری از ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد می‌شود. به همین جهت شرکت‌های تامین سرمایه در کنار بانک‌های تجاری نقش مهمی در جهت افزایش تامین سرمایه موردنیاز بخش‌های مختلف خواهند داشت.
 • رشد بازار جهانی صکوک در ۲۰۲۱

  بر اساس پیش‌بینی اخیر موسسه رتبه‌بندی استاندارد‌ اند پورز، انتظار می‌رود انتشار صکوک در بازارهای جهانی که در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن روند کاهشی داشت، در سال ۲۰۲۱ با پیشتازی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و دیگر کشورهای اسلامی شتاب بگیرد.
 • دارو‌ساز‌ها در دی‌ماه چه کردند؟

 • حکم ردمال برای ریخته‌گران

  روز گذشته ۴ شرکت بورسی در سامانه کدال اطلاعات با اهمیت منتشر کردند. در ادبیات قوانین بازار از این‌گونه اطلاعیه‌ها به‌عنوان «افشا» یاد می‌شود که بر اساس میزان اهمیت آنها به دو گروه الف و ب طبقه‌بندی می‌شوند. از میان این ۴ شرکت شاید بتوان گفت مهم‌ترین آنها مربوط به بانک سرمایه بود که در آن از « انتقال ۵/ ۳۸ درصد از سهام» این بانک خبر داده است. در این اطلاعیه گفته شده است:« با توجه به نامه مورخ ۴ بهمن ۹۹ معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۲ تهران (جرایم اقتصادی) و رای مورخ۲۳ دی ماه ریاست محترم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، مقرر شد ۵/ ۳۸ درصد از سهام بانک سرمایه متعلق به شرکت ریخته گران به بانک تجارت انتقال یابد، که آثار مالی آن متعاقبا در صورت‌های مالی پایان سال گزارش می شود.»
 • ادامه روند اصلاحی

  شاخص صنعت زراعت از حدود ۱۰ روز قبل بیش از ۱۸ درصد کاهش داشت و از محدوده ۲۳۱ هزار و ۳۰۰واحد به محدوده ۱۸۸ هزار و ۲۰۰ واحد رسید. در روزهای گذشته روند نزولی کوتاه‌مدت و میان‌مدت ادامه داشت و در مهم‌ترین اتفاق محدوده ۱۹۷ هزار و ۷۰۰ واحد به سمت پایین شکسته شد تا نقش این سطح قیمتی از حمایت به مقاومت تبدیل شود به این ترتیب سرمایه‌گذاران که توانایی تحمل ریسکی معمولی را دارند و همچنین بازده معقول هم از سرمایه‌گذاری خود انتظار دارند، دیگر ریسک حضور در این صنعت را نخواهند پذیرفت و احتمالا با ضرر از این صنعت جدا شوند. با توجه به حضور شاخص در منطقه مهم قیمتی، احتمال اصلاح در روند نزولی در چند روز آینده نیز وجود دارد؛ ولی با توجه به نزولی بودن روند میان‌مدت و کوتاه‌مدت فعلا احتمال کاهش قیمت‌ها بیش از افزایش قیمت هاست.
 • گروه زراعت و دامداری؛ بدون رشد

  گروه زراعت و دامداری یکی از صنایعی است که به‌طور مستقیم روی سبد خانوار اثرگذار است. عمده تولیدات شرکت‌های این صنعت را شیر و گوشت تشکیل داده است.
 • سهام عدالت به کانال ۹ میلیون تومانی برگشت

  ارزش سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در روز‌های اخیر و با ریزش قیمت سهام در بازار سرمایه کانال ۹ میلیون تومان را از دست داده بود. اما با برگشت بازار، ارزش این پرتفو نیز افزایش یافته است. درحالی‌که روز گذشته شاخص کل بورس تنها ۱/ ۰درصد مثبت بود و بسیاری از سهم‌ها در این روز در صف فروش بسته شدند، سهام عدالت توانست نزدیک به ۲درصد رشد را تجربه کند. بر این اساس ارزش سهام عدالت به ۹میلیون و ۱۴هزار تومان رسید.
 • بسته‌شدن ۲۵۳ نماد در صف فروش

  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد‌بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.
 • پیش‌بینی امروز (سه‌شنبه) - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

 • بررسی حقوق صاحبان سهام

  حقوق صاحبان سهام بخشی از صورت‌وضعیت مالی (ترازنامه) است که با نام ارزش‌ویژه نیز شناخته شده است. این آیتم نشان می‌دهد که چه بخشی از دارایی‌های مجموعه تحت‌تملک صاحبان سهام است و میزان مالکیت آنها را نمایان می‌کند. در واقع حقوق صاحبان سهام، میزان تملک یا سهم یک فرد حقیقی یا حقوقی را از ارزش یک شرکت بیان می‌کند. طبق معادله اساسی حسابداری، حقوق صاحبان سهام از کسر‌کردن بدهی‌ها از دارایی‌ها به‌دست می‌آید.
 • روز کم‌رمق بازارها

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • قربانیان سیاست‌ گذار از نفت

  کاهش اتکای شرکت‌ها به سوخت فسیلی و حرکت به سمت انرژی‌های پاک در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته و همه‌گیری کرونا نیز با تخریب تقاضا برای نفت به این روند قدرت بیشتری داده است. در این بین، یک غول نفتی به نام بی‌پی پیشران ایجاد تحول در این عرصه به شمار می‌آید. اما برای اینکه یک شرکت با این وسعت و با هزاران نفر پرسنل بتواند به یک شرکت انرژی (و نه نفتی) تبدیل شود، قربانی شدن عده‌ای غیرقابل اجتناب به نظر می‌رسد. برخی منابع درون این شرکت به خبرگزاری رویترز گفته‌اند تغییرات شدیدی در بخش اکتشاف بی‌پی در حال رخ دادن است که به عقیده آنها شاید اندکی بیش از چیزی باشد که این شرکت توانایی دارد.
 • پایان کابوس شرکت‌های خدمات نفتی

  شرکت‌های بخش خدمات نفتی می‌گویند که روزهای بد این بخش به پایان رسیده است. شرکت‌های عمده و بزرگ این بخش صنعت نفت جهانی عنوان می‌کنند که فعالیت‌ها در حال افزایش است اما روند بازیابی کماکان شکننده است. شرکت‌هایی که دشوارترین کارهای عملیاتی صنعت نفت را انجام می‌دهند، سیگنال‌هایی مبنی بر پایان بدترین سقوط این صنعت طی دهه‌های اخیر داده‌اند. البته باید در نظر گرفت که در کنار آن هشدارهایی درباره اینکه بخش خدمات نفتی هنوز ماه‌ها با بهبود کامل فاصله‌دارد هم در میان مواضع آنان به‌چشم می‌خورد.
 • زنگنه: پیگیری وضعیت نفتکش توقیف‌شده ایرانی در جریان است

  بیژن زنگنه، وزیر نفت روز دوشنبه در حاشیه جلسه با اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه این نفتکش حامل نفت ایران بوده است، ادامه داد: «پیگیری وضعیت آن در جریان است.» دولت اندونزی دیروز اعلام کرد گارد ساحلی این کشور یک نفتکش با پرچم جمهوری اسلامی ایران را در آب‌های سرزمینی اندونزی توقیف کرده است. وزیر نفت درباره حضور شرکت‌های خارجی در ایران نیز اظهار کرد: «همیشه از حضور شرکت‌های خارجی در صنعت نفت ایران استقبال کرده‌ایم.» زنگنه با اشاره به اینکه حضور خارجی‌ها در صنعت نفت ایران برای تقویت توانمندی و رفع نیاز است، گفت: «ظرفیت‌های ایرانی جزو ثروت‌های ملی کشور است.» او در ادامه افزود: «مهم‌تر از نفت، ظرفیت انسانی این صنعت است که با این ظرفیت در سخت‌ترین شرایط روی پای خود ایستادیم.»
 • جزئیات طرح اعطای سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو

  سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از دنبال کردن طرح اعطای سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو و تلاش برای ایجاد بازار خرید و فروش برای انتفاع خانواده‌های بدون خودرو خبر داد.
 • عراق به دنبال جبران نقض تعهداتش در پیمان اوپک پلاس

  عراق قصد دارد به منظور جبران نقض سهمیه اوپک‌پلاس در سال گذشته، تولیدش را در ماه‌های ژانویه و فوریه کاهش دهد. علی نزار، نایب رئیس شرکت دولتی سومو اعلام کرد این کشور در ماه‌های ژانویه و فوریه حدود ۶/ ۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید خواهد کرد که پایین‌ترین سطح تولید از اوایل سال ۲۰۱۵ و در مقایسه با سطح تولید حدود ۸۵/ ۳ میلیون بشکه در روز در دسامبر خواهد بود. صادرات نفت عراق شامل صادرات منطقه کردستان عراق طی این مدت اندکی بیش از سه میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم در ماه میلادی گذشته تقریبا ۳/ ۳ میلیون بشکه در روز بود.
 • توسعه صنعت پتروشیمی با استفاده از تولیدکنندگان داخلی

  بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در روز پایانی بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حاشیه بازدید از غرفه‌ها گفت: در بخش توسعه و طرح‌های پتروشیمی شرکت‌های متعددی فعال هستند و دستاوردهای خود را در زمینه‌های مختلف در این نمایشگاه ارائه کردند. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به حضور موفق شرکت‌های دانش‌بنیان در این رویداد بزرگ نمایشگاهی ادامه داد: با توجه به ایجاد دفتر توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش داریم با این شرکت‌ها ارتباط بیشتری برقرار کنیم و امیدواریم رشد و پیشرفت این شرکت‌ها در صنعت پتروشیمی اثربخش باشد.
 • بررسی تکنیکال قیمت گوشت گاو زنده

  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ پوند گوشت گاو زنده، صعودی برآورد می‌شود. این کالا در چهار هفته گذشته از محدوده ۱۱۴ دلار به محدود ۱۱۶ دلار رسید و افزایش حدود ۷/ ۱ درصدی را تجربه کرد. نکته مهم در نمودار این کالا اصلاح قیمتی تا محدوده ۱۱۲ دلار بود که با عبور از این سطح امیدها به افزایش قیمت‌ها افزایش یافت.
 • جنگ ستارگان ۲

  «فضا» بزرگ‌ترین جدال بعدی قدرت‌های بزرگ جهانی یعنی چین و ایالات‌متحده است. دولت بایدن نه‌تنها باید با امواج سلاح‌های ضد‌ماهواره‌ای چین دست و پنجه نرم کند، بلکه با توجه به سوابق بین دو کشور باید منتظر واکنش‌های شدیدتر هم باشد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، چین برای ساخت سلاح ‌های ضد‌ماهواره از ۱۵ سال پیش با عجله کار خود را آغاز کرد. این اقدام حالا می‌تواند یک تهدید بزرگ برای ماهواره‌ها و فناوری‌های بی‌همتای مدارگرد ارتش ایالات‌متحده آمریکا در فضا باشد. سلاح‌های پیشرفته در پایگاه‌های نظامی چین همچنین توان شلیک به ماهواره‌ها و خرد کردن آنها را دارند. از نظر تئوریک نیز دست‌کم حملات سایبری چین می‌تواند ناوگان پنتاگون را از مدار خارج کند و مشکلات ارتباطاتی بین نیروها به‌وجود آورد و اطلاعاتی را برایشان فراهم کند تا دقیق‌ترین سلاح‌های هوشمند را هدف قرار دهند. در حال‌حاضر یکی از مهم‌ترین موضوعات امنیت ملی که بایدن با آن روبه‌رو است، چگونگی مقابله با تهدیدی است که چین می‌تواند در فضا برای آمریکا به‌وجود آورد و برای نیروهای زمینی که به‌طور وسیعی وابسته به این اطلاعات فضایی هستند، دردسرهای زیادی ایجاد کند.
 • فاشیست‌ها رادیکال‌تر می‌شوند

  وقتی شورشیان در ۶ ژانویه جاری به ساختمان کنگره یورش بردند، گروه‌های راست افراطی در سراسر آتلانتیک به شور و شعف پرداختند. «یورگن اِلاسِر»، سردبیر معروف‌ترین مجله راست افراطی در آلمان هم به‌صورت زنده از اتاق خود در حال تماشای ماجرا بود. او می‌گفت: «ما این وضعیت را مانند بازی فوتبال دنبال می‌کردیم». چهار ماه قبل تر، اِلاسِر در یک راهپیمایی در برلین حضور یافته بود که گروهی از معترضان راست افراطی از آن جدا شدند و در تلاشی ناکام کوشیدند راه خود را به زور به سوی ساختمانی که پارلمان آلمان در آن واقع است بگشایند. او این تشابه را نادیده نگرفت. «کاترین بنهولد» و «مایکل شویرتز» در گزارش ۲۴ ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند، سردبیر این مجله آلمانی می‌گوید:«این حقیقت که آنها موفق به ورود شدند امیدهایی را برانگیخت که یک طرحی وجود دارد. روشن بود که این حرکتی بزرگ بود». البته چنین هم بود. طرفداران جنبش‌های فاشیستی راست افراطی در اقصی نقاط دنیا چیزی بیش از یک هدف مشترک دارند. افراط‌گرایان آلمانی برای مسابقات تیراندازی عازم آمریکا شده‌اند. نئونازی‌های آمریکایی هم به دیدار همتایان خود در اروپا رفته‌اند. ستیزه‌جویانِ نظامی از کشورهای مختلف هم در اردوگاه‌های آموزشی از روسیه تا اوکراین و تا آفریقای جنوبی پیوند یافته‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  در مورد «جهان ترمیم‌شده»، کیسینجر مشابهت‌هایی میان «کنگره وین» (که پایان جنگ‌های ناپلئونی را به دنبال داشت) و «کنفرانس پاریس» در سال ۱۹۱۹ (که پس از جنگ جهانی اول شکل گرفت) می‌دید. اولی پاسخی سنجیده بود که در برابر درخواست برای انتقام مقاومت می‌ورزید و موجب یک قرن آرامش نسبی شد و دومی تلاش خودخواهانه برای تحمیل یک ساز و کار تنبیهی بود که موجب «صلح پیروزمندان» و بروز فاجعه شد. در واقع، رد پای مورگنتا‌ در اولین کتا‌ب کیسینجر کاملا دیده می‌شود.
 • انتقاد عفو بین‌الملل از مصر

  سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی در دهمین سالروز وقایع بهار عربی، از شرایط بد زندان‌های مصر انتقاد کرد. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد، هزاران تن ماه‌ها یا سال‌ها در شرایط غیر‌انسانی در بسیاری از موارد در زندان‌های پرازدحام و شلوغ بازداشت هستند. طبق گزارش این سازمان، زندانیان در مصر غذای غیر‌بهداشتی دریافت می‌کنند و در سلول‌های تاریک و با تهویه بد و نامناسب هوا در شرایط غیر‌بهداشتی نگه داشته می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مراقبت بهداشتی ناکافی در زندان‌ها، زندانیان را مجبور می‌کند بدون دلیل و انگیزه رنج ببرند و گاهی اوقات احتمالا این رنج‌ها منجر به فوت برخی از زندانیان می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد، در گزارش خود تجربه دستگیری ۶۷ تن را مستندسازی کرده است که ۱۰ تن از آنها در بازداشت و دو تن دیگر نیز کمی پس از آزادی در ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ فوت کردند. مسوولان مصری هنوز به این گزارش سازمان عفو بین‌الملل واکنش نشان نداده‌اند. دولت مصر گزارش‌ها درخصوص شکنجه و وضعیت بد زندان‌ها را قبول نمی‌کند و آنها را «شایعات منفی» تلقی می‌کند. وزارت کشور مصر پیش‌تر کلیپ ویدئویی از زندان «طره» واقع در قاهره منتشر کرد که نشان می‌داد زندانیان با جدیدترین استانداردهای پزشکی در حال معالجه هستند.
 • پناهندگی دیپلمات ارشد کره شمالی به سئول

  یکی از دیپلمات‌های ارشد کره‌شمالی که به‌عنوان کاردار در سفارت کشورش در کویت کار می‌کرد، به همراه خانواده‌اش به کره جنوبی پناهنده شده است. یونهاپ، آژانس خبری کره‌جنوبی اعلام نکرد که «ریو هیون وو»، کاردار سفارت کره‌شمالی در کویت دقیقا چه زمانی به همراه خانواده‌اش به کره جنوبی فرار کرده و گزارش کرد که آژانس اطلاعات ملی کره جنوبی نیز از اظهارنظر در این باره امتناع کرده است. به گزارش رسانه‌های خبری کره‌جنوبی، این فرار می‌تواند احتمالا سپتامبر ۲۰۱۹ اتفاق افتاده باشد اما تاکنون محرمانه باقی مانده بود. پدر همسر کاردار سفارت کره‌شمالی در کویت رئیس سابق دفتر ۳۹ بوده که یک بخش در حزب حاکم کارگران کره‌شمالی و محل مدیریت منابع مالی برای مقام‌های ارشد این کشور است و از آن برای خرید ارزهای خارجی و وسایل لوکس استفاده می‌شود. این نخستین بار نیست که یک دیپلمات کره‌شمالی به کره جنوبی فرار می‌کند. در ۲۰۱۹، سفیر سابق این کشور در ایتالیا به نام «جو سونگ جیل» با خانواده‌اش کمی پس از آنکه فهمید پیونگ‌یانگ قصد دارد او را تغییر دهد، به کره جنوبی فرار کرد. یک دیپلمات ارشد سابق کره‌شمالی و معاون سابق سفیر این کشور در انگلیس نیز به نام «تائه یونگ هو» با خانواده‌اش در ۲۰۱۶ به کره جنوبی گریخت و اکنون قانونگذار در پارلمان این کشور و مسوول کمیته اطلاعات است.
 • فراخوان برای چندجانبه‌گرایی در سازمان ملل

  سال گذشته میلادی، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در مراسم هفتا‌د و پنجمین سالگرد بزرگداشت تاسیس سازمان ملل، مجددا بر تعهد این کشور به این نهاد جهانی تاکید کرد. فراخوان‌های مکرر وی برای «چندجانبه‌گرایی اصلاح شده» حاوی سه مضمون اصلی بود: تکمیل روند دموکراتیک‌سازی تصمیم‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل، اولویت‌دهی به مسائل مربوط به توسعه در فعالیت‌های سازمان ملل و ایجاد تحول در عملکرد سازمان ملل متحد و تغییر آن به نهاد دارای ذی‌نفعان متعدد برای پاسخگویی موثر به چالش‌های پیش رو.
 • بازگشت ویدئویی «ما»

  دنیای اقتصاد: «جک ما» میلیاردر چینی و بنیان‌گذار گروه علی‌بابا و انت که به دنبال سخنرانی در اکتبر ۲۰۲۰ ناگهان از انظار عمومی ناپدید شده بود، سرانجام با انتشار ویدئویی از خودش به برخی شایعات در رابطه باگم‌شدنش پایان داد. او در این ویدئو که بخشی از یک رویداد خیریه است، خطاب به معلمان روستایی سخن می‌گوید و از آنها تقدیر می‌کند. این ویدئو در وب‌سایتی به نام «تیانمو نیوز» منتشرشده که متعلق به یک روزنامه دولتی است.
 • افتتاح بخشی از قطعه دوم آزادراه تهران - شمال

  آزادراه تهران- شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر یکی از مهم‌ترین پروژه‌های راهسازی کشور در محدوده سه استان تهران، البرز و مازندران قرار داشته و بخشی از آزادراه سراسری شمال-جنوب است. قطعه یک این آزادراه در اسفندماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید که این بخش از آزادراه از تقاطع غیرهمسطح با بزرگراه شهیدهمت و بزرگراه آزادگان آغاز شده و با عبور از مناطق کن و حاشیه روستای سولقان وارد منطقه کوهستانی توچال شده و با عبور از تونلی به نام تالون و دره لانیز وارد منطقه سه‌راهی شهرستانک می‌شود.
 • تهدید صنعت خودرو با واردات قطعات بی‌کیفیت

  در طول ۳۰ سال گذشته سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در بخش‌های مختلف صنعت خودرو انجام‌شده که ظرفیت تولید دو میلیون دستگاه خودرو در داخل را فراهم کرده است و همچنان کشش سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد ؛ علاوه بر ظرفیت دو میلیون دستگاه برای خودروسازان، بیش از ۲۰ میلیون خودرو در سطح کشور در حال تردد هستند که حجم متناسبی قطعه نیاز دارند و همچنین با توجه به قیمت‌های بالای قطعات خودرو در خارج از کشور زمینه صادرات خوبی در این خصوص وجود دارد. به‌طورکلی این صنعت ارزش‌آفرینی قابل‌توجهی دارد، چراکه علاوه بر ویژگی‌های اقتصادی، سطح ارتقای دانش در داخل کشور را به همراه داشته و با فراگیری و گسترش آن باعث ارتقای رفتار مهندسی در کل کشور می‌شود؛ به طور مثال در مقایسه بین قطعه‌سازی و صنایع نفت و گاز، فراگیری سطح عمومی دانش مهندسی قطعه‌سازی بسیار اثرگذار است.
 • تلاش برای تولید ۲۰ درصد مس کشور

  ایران رتبه هفتم ذخایر مس در دنیا را به خود اختصاص داده است؛ معادن بزرگ و کوچکی در کشور وجود دارند که به نوبه خود در مسیر رشد و توسعه این صنعت گام برمی‌دارند. برخی معادن کوچک مس طی سال‌های گذشته رها شده و پس از احیا، دوباره وارد مدار فعالیت و تولید شده‌اند. شرکت زاگرس مس‌سازان جزو شرکت‌هایی است که با احیای معادن مس در کشور برای تولید قابل توجهی در زمینه تولید کاتد مس در کشور گام برداشته است.
 • «استاندارد» در صنعت ساختمان به بیراهه می‌رود

  بسیاری از بناهای تاریخی در سراسر جهان مانند دیوار چین، مسجد ایاصوفیه ترکیه، تاج‌محل در هندوستان، عمارت عالی‌قاپو اصفهان، قلعه قرون‌وسطایی مالبورگ در لهستان و... بر اساس مصالح سنتی و بومی‌مناطق مختلف احداث و همچنان استوار و پایدار باقی مانده‌اند که نشان از دانش و تجربه سازندگان در استفاده بهینه از مصالح موجود در آن شرایط دارد.
 • توسعه سامانه «آب شیرین» در هرمزگان

  تا پایان سال حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب استان هرمزگان از طریق آب‌شیرین‌کن تامین می‌شود. هوشنگ ملایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان با اعلام این مطلب گفت: متوسط بارش ۵۱ ساله استان هرمزگان حدود ۱۸۶ میلی‌متر است که در سال گذشته این عدد ۳۶۰ میلی‌متر بود و آثار آن در منابع آب سطحی و غیرسطحی قابل مشاهده است. وی با اشاره به اینکه مجموع آب استان هرمزگان ۶/ ۱ میلیارد متر مکعب است، عنوان کرد: مجموع بیلان منفی دشت‌های استان ۲/ ۳ میلیارد متر مکعب است.
 • پایان رکود با بازگشت مشتریان به واحدهای صنفی

  در شرایطی که شیوع ویروس کرونا فعالیت واحدهای صنفی را با رکود رو به رو کرده و علاوه بر فروشگاه‌های اینترنتی رسمی، فرصت برای سوءاستفاده سایت‌های فاقد مجوز فراهم شده، بازگرداندن مشتریان به واحدهای صنفی و پایان رکود فرصتی بزرگ برای کسب و کارها است.
 • فرصت مناسب برای ارتقای کیفیت ساخت وساز

  اختلال در بازار خریدوفروش مسکن، حوزه ساخت‌وساز را نیز به رکود کشانده است. از طرف دیگر نوسانات اقتصادی، رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی را در پی داشته و قیمت تمام‌شده مسکن را افزایش داده است. بخش مسکن از ناحیه سیستم ناکارآمد تامین مالی نیز به چالش برخورده و مجموع این عوامل باعث شده تا ساخت‌وساز به حدود یک‌سوم تقاضای مطلق در بازار مسکن برسد.
 • برخورد و اعمال محدودیت برای مراکز رمز ارز مجاز

  هم‌اکنون در کشور ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز مجاز وجود دارد که مصرف آنها مجموعا ۳۱۰ مگاوات است که البته در این شرایط و با توجه به نیاز کشور، با این مراکز نیز همانند سایر مشترکان تجاری و صنعتی، برخورد و محدودیت‌ اعمال شد که همچنان نیز ادامه دارد.
 • پرداخت ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن در ۹ماه

  دنیای‌اقتصاد: بانک مسکن ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در ۹ ماه اول امسال پرداخت کرده است. در مدت مورد گزارش ۷۸ هزار و ۷۲۲ خانوار در شهرهای سراسر کشور به کمک تسهیلات بانک مسکن خانه‌دار شدند. تسهیلات پرداختی هم از محل اوراق مسکن و هم از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم بوده است.
 • تراز عملیاتی مثبت موسسه اعتباری ملل در ۱۰ ماه

  دنیای‌اقتصاد: جمع درآمد تسهیلات اعطایی موسسه اعتباری ملل در ۱۰ ماه نخست امسال به ۳۱ هزار میلیارد ریال رسید که با احتساب سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری به میزان ۲۰ هزار و۸۴۵ میلیارد ریال، نشان‌دهنده تراز عملیاتی مثبت ۱۱هزار میلیارد ریالی این موسسه است. این موسسه در دوره مشابه سال گذشته تراز عملیاتی مثبت ۸۹۱ میلیارد تومان را ثبت کرده بود که در سال‌جاری توانست آن را نزدیک به ۲۴درصد بهبود ببخشد. تراز عملیاتی مازاد درآمد تسهیلات به سود پرداختی به سپرده‌ها است. سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری در یک ماه منتهی به پایان دی ماه حدود یک هزار و۸۰۰ میلیارد ریال بوده است.
 • ترجیح کارشناسان میانی خودروسازان، واردات است

  قطعه‌سازان خودرو طی یک دهه گذشته به خوبی توانسته‌اند این صنعت را به سمت داخلی‌سازی و بومی‌سازی سوق دهند و در این راستا حتی قادر به هوشمندسازی خودرو نیز شدند؛ اما موضوع قابل توجه این است که با وجود امکان تولیدات داخلی با کیفیت مناسب و قیمت رقابتی محصولات داخلی، شاهد واردات قطعات خودرو هستیم که تولید آن در داخل کشور و از سوی شرکت‌های داخلی امکان‌پذیر است. گروه شرکت‌های دهکده جهانی و قائم پرشان آرمان، جزو شرکت‌هایی است که به‌عنوان یکی از فعالان عرصه تولید قطعات خودرو، قادر شده است با تکیه بر دانش و بهره‌گیری از فناوری روز دنیا، به توانمندی تولید سیستم پخش تصویری خودرو دست یابد و ضمن تامین سیستم چندرسانه‌ای برای انواع خودرو در ایران و رسیدن به خودکفایی در امر تولید این محصول، زمینه‌ساز صادرات آن به کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز شود. با حضور مدیران گروه شرکت‌های دهکده جهانی و قائم پرشان آرمان، نشستی با عنوان «هوشمندسازی خودرو در سال جهش تولید» اوایل بهمن ماه با این پرسش محوری برگزار شد، «چرا زمانی که امکان تولید قطعات داخلی خودرو میسر است، اجازه واردات این قطعات داده می‌شود؟»
 • انتشار نسخه جدید «صاپ» بانک صادرات با ٨ قابلیت جدید

  نسخه جدید اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران (صاپ) با ٨ قابلیت جدید، دسترسی به سامانه «شمس» و امکان دریافت کد تخفیف نمایشگاه کتاب برای دانشجویان، طلاب و اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها منتشر شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نسخه جدید (٢.٠٧.٠٠) اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران (صاپ) برای سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS با ٨ قابلیت جدید و دو تغییر برای بهینه‌سازی عملکرد این اپلیکیشن منتشر شد.
 • تحول دیجیتال در ارکان بیمه ملت

  دنیای اقتصاد: تحول دیجیتال را در واحدهای مختلف سازمان به ویژه واحدهای فنی نهادینه می‌کنیم. مدیر توسعه کسب و کار دیجیتال بیمه ملت ضمن بیان این مطلب، با اشاره به اینکه مساله توسعه کسب و کار دیجیتال در دستور کار بسیاری از شرکت‌های مطرح دنیا قرار دارد؛ گفت: این شرکت‌ها اقدامات زیادی انجام داده‌اند و علاوه بر سرمایه‌گذاری نسبت به ارائه محصولات و خدمات آنلاین، سعی کرده‌اند تحول دیجیتال را به درون سازمان‌های خود ببرند.
 • سناریوهای پیش‌روی «شجم»

  شرکت صنایع پتروشیمی تخت‌جمشید شامل یک واحد تولید استایرن بوتا‌دین رابر به روش پلیمریزاسیون امولسیونی سرد با ظرفیت سالانه ۳۰ هزار تن با تکنولوژی GOODYEAR و یک واحد تولید پلی بوتادین رابر (PBR) به روش پلیمریزاسیون محلولی با کاتالیست زیگلر ناتا با ظرفیت سالانه ۱۸ هزار تن با تکنولوژی BF GOODRICH است که در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر واقع‌شده است. عملیات اجرایی احداث مجتمع از آذرماه سال ۱۳۹۱ آغاز شد و در نیمه اول سال ۹۳ به بهره‌برداری رسید.
 • نماگرهای سهام - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

 • فوران عرضه کالایی‌ها در دی ماه

  افزایشی شدن بهای جهانی کالاهای پایه ظرف دو ماه گذشته در نهایت توانست به تحریک رینگ معاملاتی بورس کالای کشور در اولین ماه از زمستان امسال منجر شود، هرچند که موج دوم تعدیل انتظارات تورمی در کشور که تقریبا از نیمه دوم دی‌ماه آغاز و به کاهشی شدن بهای ارز و طلا در کشور منجر شد همچون سرعت‌گیری در مقابل این تحریک تقاضا قرار گرفت و مجدد بازار فیزیکی بورس کالا را در روزهای پایانی دی ماه به رکود فرو برد.
 • گام‌شماری رونق بنیادین تقاضای کشاورزی

  اوراق گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی که مبتنی بر کالاهای کشاورزی تعریف شده‌اند، این روزها شرایط نسبتا باثباتی را سپری می‌کنند. جذاب‌ترین محصول کشاورزی بورس کالا زعفران بوده که چندی است با خبرهای خوش گشایش دو انبار جدید برای پذیرش این محصول ثبات بازار را به خود دیده است. این مطلب سبب می‌شود حجم محصول پذیرش شده در بورس کالا نسبت به سال‌های پیش افزایش محسوسی یابد که ثمره آن ثبات در بازار گواهی سپرده کالایی این محصول است. البته در پی راه‌اندازی صندوق‌های کالایی کشاورزی انتظار بر این است که رونق بیشتری به این بازار تزریق شود. چرا که زعفران کالایی جذاب است و احتمال دارد بخش عمده تقاضای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها به این محصول اختصاص یابد.
 • رشد قیمت شمش فولاد در پی افزایش تقاضا

  در معاملات روز دوشنبه ششم بهمن ماه جاری، تقاضا برای شمش فولاد در بازار با افزایش مواجه بود. از این رو نرخ این محصول اندکی با رشد همراه شد. در این روز، شمش فولاد کیمیا افزایش قیمت ۵۰ تومانی را در هر کیلو از سوی کارخانه تجربه کرد.
 • بی‌رمقی عمیق بازار فولاد

  کمای عمیق بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در روزهای سپری‌شده از هفته جاری ادامه یافت؛ به‌گونه‌ای‌که نه‌تنها نوسانات نرخ ارز در این روزها نتوانست این بازار را به حرکت بیندازد که انتشار اخباری مبنی بر بازبینی در شیوه‌نامه فولادی نیز تاثیری در این بازار برجای نگذاشت. درحالی‌که هر کیلوگرم میلگرد سایز ۱۶ فولادی در روز ابتدایی هفته جاری یعنی شنبه ۴ دی ماه با بهای ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان در بازار آزاد تهران به فروش رفت، این بازار ظرف روزهای بعد با افت اندک قیمتی روبه‌رو شد؛ به‌گونه‌ای‌که در نهایت نرخ هر کیلوگرم میلگرد در این بازار به ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان در روز دوشنبه ۶ دی ماه رسید. بررسی‌های میدانی از استمرار روند رکودی در این بازار حکایت دارد؛ به‌گونه‌ای‌که فعالان بازار بر این باورند که نمی‌توان حداقل تا ۲‌هفته آینده امیدی به خروج این بازار از رکود داشت.
 • حمایت فولاد مبارکه از بومی‌سازی، الگو شود

  عضو هیات‌مدیره انجمن فولاد ایران گفت: شرکت فولاد مبارکه با ریسک‌پذیری، از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای بومی‌سازی حمایت کرده است و این مساله باید الگو شود. رضا شهرستانی با اشاره به تولید موفقیت‌آمیز تختال با ضخامت بالا در فولاد مبارکه گفت: این شرکت توانست با ماشین ریخته‌گری شماره ۲ به تولید تختال با ضخامت ۲۵۰ میلی‌متر دست یابد. وی افزود: افزایش کمی تولید تختال‌های با ضخامت بالا، موفقیتی در راستای افزایش حجم تولید و ارتقای کیفیت تختال‌های تولیدشده است و از طریق کنسرسیوم وزارت نفت، شرکت فولاد مبارکه و فولاد اکسین بالغ بر ۴۰۰هزار تن محصول فولادی را تولید می‌کنند.
 • سینماهای مردمی به فجر بازگشتند

  سرانجام خبر اکران فیلم‌ها در سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر اعلام رسانه‌ای شد. به این ترتیب با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حذف بخشی از ظرفیت سالن‌ها، جشنواره فیلم فجر فرصت این را خواهد داشت تا فیلم‌هایش را برای عموم دوستداران سینما روی پرده ببرد.
 • برگزاری مستر کلاس‌های رهبری ارکستر توسط نصیر حیدریان

  سومین دوره مستر کلاس‌های رهبری ارکستر با مشارکت «نصیر حیدریان»، استاد دانشگاه گراتس‌وین در مرکز آموزش بنیاد رودکی برگزار می‌شود. این بنیاد در راستای اهداف و ماموریت‌های خود و در راستای کشف و پرورش استعدادهای درخشان هنری و تربیت نسل آینده ارکسترهای ایران اقدام به برگزاری سومین دوره مستر کلاس‌های رهبری ارکستر با مشارکت «نصیر حیدریان»، استاد دانشگاه گراتس‌وین در مرکز آموزش این مجموعه کرده است.
 • هشدار اسپایک لی به جامعه آمریکا هنگام دریافت جایزه

  اسپایک لی فیلم‌ساز برجسته در مراسمی مجازی از سوی حلقه منتقدان فیلم نیویورک با دریافت یک جایزه ویژه تجلیل شد. پس از آنکه مارتین اسکورسیزی این جایزه را به وی اهدا کرد، وی در سخنرانی پذیرش جایزه‌اش، ترامپ و هوادارانش را که به کنگره حمله کردند از قلم نینداخت. وی در این باره گفت: این یک روز بسیار غم‌انگیز در تاریخ آمریکا بود. همه دنیا حالا دارند به آمریکا که به‌عنوان مهد دموکراسی خوانده می‌شود می‌خندند، ما اکنون در یک دوراهی هستیم... و همه باید در امنیت باشند.
 • کرونا و غربت از نگاه دوربین

  نشریه گاردین در قالب گزارشی تصویری، به مرور رویدادها و اخبار جهان از نگاه عکاسان خبرگزاری‌های مختلف پرداخته است. ادامه روند شیوع ویروس کرونا در جهان، اتمام دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و حضور مهاجران هندوراسی در گواتمالا از موضوعات پررنگ تصاویری است که توسط عکاسان خبرگزاری‌های سراسر جهان در هفته اخیر به ثبت رسیده است. افرادی که پس از تزریق واکسن «بایون‌تک/ فایزر» کلیسای «سالزبری» را ترک می‌کنند و تصویر آنها روی حوض آب بازتاب پیدا کرده است از آسوشیتدپرس، عکس کودکان کمپ آوارگان «ام جرن» در سوریه که پس از بارش شدید باران بازی می‌کنند و تصویری از فلسطینی‌هایی که پیش از اجرای قانون منع رفت و آمد در شهر غزه، در کنار ساحل قدم می‌زنند از خبرگزاری فرانسه ازجمله عکس‌های تاثیرگذار این هفته به‌شمار می‌روند.
 • انگلیسی حرف زدن با مادر در خواب

  مجتبی مینوی، یکی از برجسته‌ترین ادیبان، نسخه‌پژوهان و مترجمان معاصر ۴۴ سال پیش در چنین روزی درگذشت.
 • می‌فهمی از چه می‌ترسیدم؟

  از گوستاو فلوبر‌، نویسنده شهیر فرانسوی و خالق رمان «مادام بواری» نامه‌های زیادی به‌جا مانده است که از محتوای آنها وضعیت زندگی و عقایدش به خوبی درک می‌شود. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به بخش‌هایی از دو نامه او به دوستش آفرد لو پوات‌ون که با ترجمه ابراهیم گلستان به فارسی برگردانده شده است.
 • ماجرای چند شخصیت عجیب در کتاب «جهان و جهاندار»

  کتاب «جهان و جهاندار» نوشته عباس اکبر منتشر شد. این کتاب درباره داستان چند شخصیت ‌است که در سال ۱۷۷۳ در منزلی واقع در خیابان «یودن گاسه» شهر فرانکفورت آلمان دور هم جمع شده بودند تا طرح‌هایی به‌منظور ایجاد حکومتی جهان‌شمول تشکیل دهند. اشخاصی که در این کتاب از آنها نام برده شده است، به هیچ ملتی وابستگی ندارند. این افراد نه چپ، نه راست و نه حتی لیبرال بودند؛ اما برای پیشبرد اهدافشان از تمام ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی استفاده می‌کردند و امروز نیز همین رویه را دنبال می‌کنند.
 • بازگشت سریال «پوآرو» به تلویزیون

  سریال پلیسی «پوآرو» این شب‌ها به تلویزیون بازگشته است و هر شب از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. پوآرو، یک مجموعه تلویزیونی درام بریتانیایی است که از ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۳ به مدت ۲۵ سال پخش می‌شد و بر پایه داستان‌های آگاتا کریستی ساخته‌ شد. پوآرو که یک کارآگاه مشهور بلژیکی است که به همراه همکارش کاپیتان هستینگز پرونده‌های اسرارآمیز را حل می‌کند. او قبلا عضو نیروی پلیس بلژیک بوده اما داستان‌هایش وقتی آغاز می‌شود که به انگلستان آمده و کارآگاه خصوصی شده است. مجموعه تلویزیونی پوآرو هر روز ۳۰ دقیقه بامداد و ۱۸ عصر از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
 • تمدید نمایشگاه مجازی کتاب تهران

  دنیای‌اقتصاد: نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به مدت دو روز تا ساعت ۲۴ فردا چهارشنبه تمدید شد. در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، کتاب‌ها به‌صورت رایگان ارسال می‌شوند و علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید کتاب به tehranbookfair.ir مراجعه کنند. ساعت بازدید و خرید در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۲۴ ساعته است. کتاب‌های ناشران داخلی با تخفیف ۲۰درصدی و کتاب‌های ناشران خارجی با تخفیف حداقل ۵۰ درصدی ارائه می‌شود. سایت خرید نمایشگاه مجازی کتاب تهران در روزهای نخست با اخلال زیادی مواجه بود که همین امر انتقاد‌ها و بازتاب‌های زیادی را در رسانه‌ها در پی داشت. به‌دنبال این انتقادها، مسوولان برپایی این نمایشگاه مجبور به عذرخواهی شدند و تمدید دو روزه نیز برای جبران مشکلات به‌وجود آمده است.
 • دروازه بوسنی برای ورود سرمایه

  ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بوسنی و هرزگوین در میان کشورهای حوزه بالکان دارای بالاترین مصرف انرژی است. طبق بررسی‌ها این کشور ۴۰ درصد بیشتر از میانگین مصرف انرژی در کشورهای حوزه بالکان مصرف دارد و در مقایسه با کشورهای اروپایی حدود دو برابر مصرف انرژی بالاتری دارد. البته این کشور توانسته طی سال‌های اخیر مصرف انرژی خود را به علت تغییر سیاست‌های جدید دولت در بخش ساختمان‌سازی تا حدود زیادی کاهش دهد. بوسنی همچنین توانسته تصمیمات انجمن انرژی جنوب شرق اروپا درخصوص بهینه‌سازی مصرف انرژی را اجرایی کند و در کاهش مصرف انرژی و بهبود تولید انرژی به موفقیت دست یابد. برنامه مدون و گسترده این کشور در جذب سرمایه خارجی در بخش انرژی‌ به‌خصوص تجدیدپذیرها از دیگر اقداماتی است که برای بهبود اقتصاد انرژی این کشور در دستور کار قرار گرفته است که حامل درس‌‌هایی برای کشورمان است.
 • نقش برق در توسعه بخش کشاورزی

  بخش کشاورزی به واسطه تامین مواد غذایی مورد نیاز کشور نقش استراتژیک و مهمی را در امنیت غذایی کشور دارد. این بخش کشور یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود. براساس گزارش‌های مبتنی بر داده‌های آماری بانک مرکزی، بخش کشاورزی کشور طی ۲۰ سال گذشته به‌طور متوسط حدود ۳/ ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. متوسط جهانی بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۹۹۷ میلادی حدود ۶ درصد بوده که این نسبت در سال ۲۰۱۵ به ۸/ ۳ درصد تنزل یافته است. شایان ذکر است این میزان در سال ۲۰۱۵ میلادی برای ایران حدود ۵/ ۱۰درصد ثبت شده است.
 • برق مجازی؛ واقعیتی برای تامین برق مصرف‌کنندگان

  جوامعی که از نعمت برق تا حد زیادی برخوردار هستند به دلیل ماهیت فیزیکی پیچیده فرآیندهای تولید و انتقال برق از یکسو و دسترسی و استفاده آسان وسایل برقی (یکبار مراجعه برای دریافت انشعاب مادام‌العمر و بهره‌گیری از برق با فشردن یک کلید در هر زمان)، نیازی به شناخت برق و محدودیت‌های پیش‌روی آن نداشته‌اند.
 • موانع استقرار نظام رگولاتوری در صنعت انرژی

  در نشست کمیسیون تخصصی انرژی اتاق ایران رگولاتوری برق و تاسیس دبیرخانه آن در وزارت نیرو بررسی شد. همچنین تبصره یک ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، محمدرضا شکوهی، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران درباره تبصره یک ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۰ که فعلا در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده و تبعات آن گفت: با تصویب این ماده هزینه‌های سنگینی به کشور تحمیل خواهد شد؛ تصویب این ماده به نوعی خیانت به اقتصاد ایران است. کسی که در نفت فعال باشد، می‌داند ریز شدن در هزینه شرکت‌ها و حفاری‌ها کار نادرستی است و فساد و ناکارآمدی به همراه خواهد داشت. این الگوی هزینه‌تراشی از جیب مردم ایران است. اینکه میدان به میدان از دولت بودجه بگیرند، اصلا معنی ندارد. باید به این موضوع ورود کرد.
 • بهره‌برداری خط سوم انتقال برق ایران و ارمنستان؛ به‌زودی

  وزیر نیرو گفت: خط سوم انتقال برق بین ایران و جمهوری ارمنستان در نیمه نخست سال جاری میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید. رضا اردکانیان در حاشیه دیدار با «وهان کروبیان» وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان در محل وزارت نیرو در جمع خبرنگاران افزود: امروز و در این دیدار موضوع تکمیل خط سوم انتقال برق بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و هرچند به‌دلیل شیوع گسترده کرونا کار با وقفه روبه‌رو شده بود، اما در نیمه نخست سال جاری میلادی به بهره برداری خواهد رسید.
 • مناطق آزاد ؛ از رویا تا واقعیت

  در تمامی کشورها برای جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش بهره‌وری، تسهیل تجارت، بهبود شرایط اقتصادی و... کمترین قوانین دست‌‌و‌پاگیر را اعمال می‌کنند؛ سیاستی که مناطق آزاد ایران بر آن مبنا شکل گرفت تا با توسعه ‌این مناطق، سایر مناطق کشور نیز توسعه یابند.
 • شکست در جذب سرمایه‌گذاری خارجی

  فلسفه تدوین و تصویب قوانین مشخص و متفاوت از سرزمین اصلی، بر فعالیت و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد به منظور تامین مصلحت‌اندیشی و رفع نیازهای عمومی کشور، درخصوص جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و بازاریابی و بازارسازی برای تولیدات کشورمان، بنا شده؛ قوانینی که پس از تصویب، ابلاغ و تاسیس تشکیلات دولتی مجری آن، منجر به ایجاد تعهدات منعقده بین سازمان‌های مناطق آزاد و سرمایه‌گذاران در چارچوب قراردادهای حقوقی و قانونی شده است.
 • مجریان و پارادوکس قانونی

  یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین معضلات و مشکلات مناطق آزاد به رسمیت نشناختن این مناطق توسط دستگاه‌های حاکمیتی در سرزمین اصلی به‌عنوان یک پروژه ملی است. در واقع بعد از گذشت نزدیک به سه دهه از تصویب و اجرای قانون مناطق آزاد و فعالیت این مناطق، هنوز به‌عنوان یک پروژه و برنامه ملی در مسیر توسعه اقتصادی کشور و تبدیل شدن به الگوی فعالیت اقتصاد اسلامی در میان دولت و مجلس طی ادوار گذشته، قلمداد نشده‌‌است؛ این درحالی است که قانون چگونگی اداره مناطق آزاد یکی از مترقی‌ترین قوانینی است که بعد از انقلاب توسط مجلس شورای اسلامی تقنین و به مرحله اجرا درآمده و ابلاغ شد. اما از آن زمان تا کنون نهادهای مختلف دولتی که در واقع مجریان این قانون بوده و هستند، سعی خود را بر تسری قوانین و آیین‌نامه‌های سرزمین اصلی به مناطق آزاد بنا گذاشته‌اند؛ طرفه اینکه مناطق آزاد دارای قوانین مخصوص به خود بوده، قانونی که میثاقی بین فعالان اقتصادی و حاکمیت ارزیابی می‌شود. باید توجه داشت افرادی از سال ۷۲ و با شرط اجرای تعهدات مطرح شده از سوی دولت، سرمایه زندگی و عمر خود را در مناطق آزاد صرف کرده و اقدام به فعالیت کردند، دورانی که در آن مناطق نه آبی بود، نه راهی، نه امکاناتی و نه بودجه دولتی برای ایجاد زیرساخت. حال سهم این سرمایه‌گذاران، اجرای ۳۰ درصدی قانون فعلی و اتهام‌های ناروا شده و این درحالی است که با اجرای همین قوانین مترقی، با توجه به موقعیت کشورمان و توانمندی‌های بخش‌خصوصی و نیروی انسانی ایران اسلامی، اهداف مناطق آزاد قابل تحقق بوده است.
 • تمایز با سرزمین اصلی

  اخبار و اطلاعات واصله مربوط به طرح اصلاح قانون و مقررات فعلی مناطق آزاد توسط مجلس شورای اسلامی به دغدغه عمده فکری فعالان اقتصادی این مناطق‌ تبدیل شده که زمینه تشویش و تشکیک سرمایه‌گذاران درخصوص ادامه فعالیت را پدید آورده است؛ به‌طوری‌که بسیاری در فکر فروش اموال و ترک منطقه و انتخاب محل بعدی برای کسب‌وکار خود هستند و حتی برخی نیز درحال ارزیابی مهاجرت به سایر کشورها هستند.
 • عبور از همه بن‌بست‌ها؟

  ظرف سه‌سال گذشته تعدی‌های مختلفی به اصل قانون مناطق، تفسیر به رای‌های گوناگون از مقررات موجود و قوانینی همچون بند یازدهم اقتصاد مقاومتی و اصل‌۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور را شاهد هستیم و رویه جاری‌سازی قوانین سرزمین اصلی به محدوده‌های مناطق آزاد که براساس قوانین مختلف جدا از اعمال محدودیت‌های قانونی کشور هستند، شرایط سختی را برای فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران حوزه‌های تولیدی و خدماتی این مناطق به‌وجود آورده و این شرایط زمانی سخت می‌شود که در سایه تهمت‌های مختلف سیاسیون و رفتارهای مدیران دولتی که خود متصدی اجرای قانون مناطق آزاد هستند، روح و روحیه این عزیزان سرخورده شده، سرمایه‌گذارانی که از سرمایه و آبروی خود برای کاستن از شرایط سخت تحریمی، رونق فضای کسب‌وکار و اشتغال‌زایی در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور گذشته و به‌عنوان مجاهدان این جهاد اقتصادی عمل می‌کنند، به مقایسه از خود می‌پرسند؛ آیا حق ما بود که مردم، دولت و کشور خود را رها نکردیم، و با ما چنین رفتار شود؟
 • کوتاه‌شدن مسیر توسعه تجارت

  نزدیک به یک‌سال از حضور ویروس کرونا در جامعه جهانی می‌گذرد. تاکنون سالی دشوار سر راه کسب‌وکارها قرار داشت و مردم و بازاریان برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌شان با مخاطراتی دست و پنجه نرم کردند.
 • جو عراق برای دام کشور مناسب نیست

  مجید موافق‌قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران در پاسخ به اینکه چرا ایران به رغم اعلام آمادگی عراق نهاده جو از این کشور وارد نکرده است، گفت: نهاده جو دامی که در عراق موجود است، کیفیت خوبی ندارد و برای تغذیه دام کشور مناسب نیست.
 • اعلام دلیل گرانی قیمت برنج

  برنج محصول پر استفاده‌ای در میان خانواده‌های ایرانی است اما افزایش قیمت آن در ماه‌های اخیر باعث ایجاد مشکلاتی برای مصرف‌کنندگان شده است. دبیر انجمن برنج کشور اما اعلام کرده کمبودی در بازار نیست و تنها به علت نبود نظارت کافی، این محصول با افزایش قیمت در بازار مواجه شده است.
 • سودجویی؛ عامل گرانی گوشت قرمز

  منصور پوریان درباره دلیل افزایش مجدد قیمت گوشت قرمز مبنی بر قاچاق گوسفند از کشور گفت: به هیچ عنوان دلیل این گرانی نمی‌تواند قاچاق باشد.
 • ضعف در نظارت بازار میوه

  با توجه به افزایش چندبرابری هزینه‌های تولید و در سایه ضعف در نظارت‌ها، قیمت میوه نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری داشته است. اسدالله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در این خصوص گفت: «با توجه به افزایش ۲ تا ۳ برابری هزینه‌های تولید اعم از بذر، کود، سم، حمل‌ونقل و بسته‌بندی، قیمت میوه مانند سایر کالا‌ها گران شده است.» وی با اشاره به اینکه مغازه داران نقشی در گرانی کالا ندارند، افزود: «مغازه‌داران بر مبنای فاکتور حداکثر ۳۵ درصد سود را لحاظ می‌کنند.با توجه به افزایش قیمت میوه، استقبال برای خرید نیز کاهش یافته است.»
 • شکر و چای در مسیر افزایش تند قیمت

  قاسمعلی حسنی دبیر اتحادیه بنکداران موادغذایی از قرار گرفتن شکر و چای در مسیر افزایش قیمت خبر داد و گفت: در بازار چای بیش از ۲۵ تا ۵۰ درصد گران‌فروشی می‌شود. او در تشریح آخرین وضعیت تامین و قیمت دو کالای شکر و چای که این روزها حاشیه‌ساز شده‌اند، اظهار کرد: شکر و چای در مسیر افزایش تند قیمت قرار گرفته و با نزدیک شدن به پایان سال موجب نگرانی مصرف‌کنندگان شده است. وی ادامه داد: شکر ظرف یک ماه افزایش نرخ ۷۰ تا ۸۰ درصدی را در بازار آزاد تجربه کرده است. به گفته حسنی؛ همچنان شکرهای بسته‌بندی یک کیلوگرمی دولتی با نرخ مصوب ۶ هزار و ۶۵۰ تومان در بازار یافت می‌شود، اما بخش اعظم شکرهای عرضه شده در بازار با نرخ آزاد هستند. وی قیمت عمده هر کیلوگرم شکر آزاد در تناژهای بالا را ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: نرخ آن در خرده‌فروشی‌ها بسیار بیشتر از این میزان است. حسنی همچنین از افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت چای در یک‌سال اخیر خبر داد.
 • داوران را نجات بدهید؛ لطفا!

  لیگ بیستم انگار برای ذوب‌آهن اصفهان نفرین شده است. از زمین و زمان برای آنها بدشانسی می‌بارد و مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم داده تا این تیم روی پله ماقبل آخر جدول رده‌بندی قرار بگیرد. آخرین بدبیاری ذوب‌آهن اما حکایت دیگری داشت. این تیم هفته دوازدهم در شرایطی برابر نفت مسجدسلیمان با نتیجه مساوی بدون گل متوقف شد که در دقیقه ۸۰ بازی توانست دروازه حریف جنوبی را باز کند، اما کمک‌داور مسابقه به اشتباه اعلام آفساید کرد. بعد از پایان مسابقه هم کارشناسان روی سالم بودن گل صحه گذاشتند تا باشگاه ذوب‌آهن بیانیه‌ای آتشین علیه فدراسیون فوتبال منتشر کند. این سه امتیاز خیلی می‌توانست به‌کار ذوب بیاید و چه بسا روی آینده حرفه‌ای رحمان رضایی هم اثر سرنوشت‌سازی می‌گذاشت، اما پرچم اشتباه آقای کمک‌داور همه چیز را خراب کرد؛ کمک‌داوری که حالا دچار عذاب وجدان شده و خسته از فحاشی‌های مجازی تصمیمش را برای خداحافظی همیشگی با فوتبال گرفته است.
 • تاخت‌وتاز نابغه ایرانی

  این روزها مسابقات شطرنح هلند با حضور بهترین ورزشکاران جهان به صحنه تاخت‌وتاز نابغه جوان ایرانی تبدیل شده است؛ جایی که علیرضا فیروزجا فعلا توانسته صدرنشین این بازی‌ها باشد. هشتاد و سومین دوره رقابت‌های شطرنج تاتا استیل که در هلند در حال برگزاری است، بار دیگر نبوغ شطرنج‌باز جوان ایرانی را به رخ کشید.
 • تمرین کنید، زجر بکشید

  دنیای‌اقتصاد: این روزها کبک شیاطین سرخ، خروس می‌خواند. منچستریونایتد بعد از سال‌ها افول، حالا دوباره زنده شده است. این تیم با هدایت اوله‌گونار سولشایر فعلا با ۴۰ امتیاز از ۱۹ بازی در صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلستان قرار دارد و امیدوار است بعد از وداع سر الکس فرگوسن بزرگ، بالاخره اولین جام قهرمانی‌اش را در این مسابقات به‌دست بیاورد. آنها ریتم خوبی دارند و یکشنبه‌شب هم در جام‌حذفی انگلستان موفق شدند در یک مسابقه جذاب و دیدنی با نتیجه ۳بر۲ لیورپول، دشمن دیرینه‌شان را شکست بدهند.
 • تیم‌ملی جدا شده‌های پرسپولیس!

  سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال فیفا اخیرا گزارشی در مورد نقل‌وانتقالات یک‌سال گذشته فوتبال جهان منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش به تیم‌هایی پرداخته شده که بازیکنان زیادی را در این بازه زمانی از دست داده‌اند. در همین راستا در قاره آسیا نام پرسپولیس از ایران به‌عنوان یکی از رکوردداران از دست دادن بازیکن به چشم می‌خورد.
 • همان بیرانوند حیرت‌انگیز همیشگی

  علیرضا بیرانوند دوران پر فراز و نشیبی را در آنتورپ‌بلژیک پشت‌سر می‌گذارد. او که به‌تازگی دروازه‌بان فیکس تیم بلژیکی شده، این هفته موفق به کلین‌شیت نشد و دو گل از تیم اوستنده دریافت کرد. آنتورپ در مسابقه بعدی‌اش امشب باید به مصاف یوپن برود؛ تیمی که حیاط خلوت قطری‌ها در بلژیک است. به هر حال اما رابطه بیرو با همبازیانش خوب است و او سر شوخی را با همه آنها باز کرده است. صفحه رسمی این باشگاه تصویری از آمادگی جسمانی بالای علیرضا در تمرینات منتشر کرده؛ آنجا که او تا بالای سر یکی از همبازیانش پریده است. ما هم از این عکس‌ها از او زیاد داریم؛ مثل این یکی که بیرانوند در حال عبور از روی سر داود فنایی است!
 • پایان باز!

  سرانجام دوران حضور دو عضو خبرساز هیات‌مدیره پرسپولیس در این باشگاه به پایان رسید. بر این اساس علی رغبتی و مهدی رسول‌پناه از جمع سرخپوشان جدا شدند و جایگزین آنها هم مشخص شد. جعفر سمیعی، مدیرعامل باشگاه به‌جای یکی از این دو نفر به عضویت هیات‌مدیره درآمد و از سوی دیگر مجید صدری با سابقه فعالیت‌های مخابراتی هم جای رسول‌پناه را گرفت. این تغییرات درحالی رخ داد که نهایتا هم مشخص نشد اتهام‌زنی‌های تند و جدی رسول‌پناه به یحیی گل‌محمدی تا چه حد صحت داشته است.
 • کادر فنی استقلال شلوغ‌تر شد

  در شرایطی که استقلال تهران از ابتدای فصل یکی از شلوغ‌ترین کادرهای مربیگری در لیگ برتر را داشته، محمود فکری یک دستیار دیگر هم به این ترکیب اضافه کرد. بر این اساس گفته می‌شود کار حضور علی‌اصغر قربانعلی‌پور روی نیمکت آبی‌ها نهایی شده و او به زودی به جمع صمد مرفاوی، آرش برهانی، حنیف عمران‌زاده و دیگران خواهد پیوست.
 • چهار تورنمنت فوتبالی و فوتسالی لغو شد

  سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد به‌دلیل شرایط کرونایی مجبور به لغو مسابقات فوتبالی در قاره آسیا شدند. طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا مسابقات لغو شده از این قرار هستند: مسابقات قهرمانی آسیا زیر ۱۶ سال بحرین ۲۰۲۰، مسابقات قهرمانی فوتبال آسیا زیر ۱۹ سال ازبکستان ۲۰۲۰، مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا ۲۰۲۰ کویت و مسابقات جام ملت‌های فوتبال ساحلی ۲۰۲۱ تایلند. طبق بیانیه کنفدراسیون فوتبال آسیا مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان با حفظ میزبانی بحرین و ازبکستان در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد. همچنین مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا ۲۰۲۰ کویت با حفظ میزبانی در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. مسابقات فوتبال ساحلی جام‌ملت‌های آسیا ۲۰۲۱ تایلند نیز با حفظ میزبانی در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد.
 • فرار تراکتور از سرمای تبریز

  با توجه به سرمای بیش از حد هوای تبریز و کاهش کیفیت تمرینات در این شرایط، تیم تراکتور با تصمیم کادر فنی اردوی سه‌روزه‌ای را در تهران برپا خواهد کرد. حسن آذرنیا، سرپرست تیم در این مورد گفت: «اعضای تیم صبح سه‌شنبه تبریز را به مقصد تهران ترک می‌کنند و بر اساس برنامه کادر فنی، قرار است طی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه سه جلسه تمرینی در تهران برگزار شود. اعضای تیم عصر پنج‌شنبه به تبریز برمی‌گردند و روز جمعه، آخرین تمرین خود را پیش از دیدار مقابل آلومینیوم اراک برگزار خواهند کرد.»
 • شجاعی در مسیر «دایی» شدن!

  تراکتور این هفته در سیرجان دست به کار بزرگی زد و گل‌گهر را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد. به این ترتیب تیم تبریزی از ۱۲ بازی صاحب ۱۹ امتیاز شد و توانست در گام‌های پایانی نیم‌فصل، خودش را در قامت یک مدعی قهرمانی جا بزند. بعد از برکناری علیرضا منصوریان از هدایت تیم تبریزی در هفته پنجم، مدیران باشگاه تصمیم گرفتند مسعود شجاعی را جایگزین او کنند. شجاعی البته رضایت به پایان فوتبالش نداد تا در کسوت بازیکن- مربی به کار ادامه بدهد. این یک تصمیم پرریسک در یکی از مهم‌ترین باشگاه‌های ایران بود و مخصوصا بعد از شکست خانگی این تیم برابر استقلال، انتقادها از سیاست تراکتور در این زمینه اوج گرفت.
 • ۱۹۷؛ عبور از الیور کان افسانه‌ای

  ۱۹۷ کلین‌شیت در بوندس‌لیگا؛ این یک عدد جادویی بود که مانوئل نویر، دروازه‌بان ۳۴ ساله و ملی‌پوش بایرن‌مونیخ شنبه‌شب به ثبت رساند و اسمش را در کتاب تاریخ این مسابقات گنجاند. نویر در جریان پیروزی یکشنبه‌شب بایرن‌مونیخ مقابل شالکه دروازه‌اش را بسته نگه داشت تا با ثبت صدونودهفتمین کلین‌شیتش در مسابقات بوندس‌لیگا، در این زمینه رکورددار شود. پیش‌تر رکورد بیشترین حفظ دروازه در تاریخ این رقابت‌ها در اختیار الیور کان افسانه‌ای بود؛ گلر سابق بایرن که توانسته بود ۱۹۶ مرتبه دروازه‌اش را برابر رقبا بسته نگه دارد.

بیشتر