ویژه نامه

 • کرباسیان: هدف،تولید فولاد با ارزش افزوده بالا

  دنیای اقتصاد- مهدی کرباسیان در آیین افتتاح نهمین نمایشگاه بین المللی متالوژی، ریخته گری، فولاد، معادن و صنایع وابسته اظهار کرد: خوشبختانه نمایشگاه فولاد هر ساله نسبت به سال پیش از آن بهتر می شود و خوشحالیم که این اتفاق در حال روی دادن است. وی افزود: پروژه هایی که در فولاد مبارکه افتتاح شد عین بحث اقتصاد مقاومتی بود و این نشان می دهد که ما از ظرفیت های کشور در حال استفاده هستیم و در واقع افتتاح هایی که در فولاد مبارکه رخ داد در جهت تاکیدات رهبری و تاکیدات شخص رییس جمهور و دولت است.

 • واردات غلتک، ترس یا نیاز

  بابک نظری

  غلتک ها یکی از ابزارهای کلیدی نورد هستند که به دلیل تکنولوژی بالای تولید و تاثیرگذاری فراوان بر کیفیت و کمیت محصولات نوردی ( بخصوص ورق ها ) با حساسیت بسیار بالایی در میان تولید کنندگان فولاد انتخاب می شوند.

   

  ایران در تولید غلتک از سالها پیش و پس از خرید تکنولوژی تولید غلتک های یک لایه استاتیک از شرکت آکرز سوئد توسط شرکت سدید ریختگر به مرحله خودکفایی کیفی رسید. محدودیت حجمی این تولیدکننده میدان را برای ورود سازندگان دیگر از جمله ایران غلتک و سپس چدن سازان باز کرد، بگونه ای که در زمان کوتاهی این شرکتها جای خود را در میان تامین کنندگان غلتک ایران بازکردند و با تولید غلتک های مختلف عمده نیاز غلتک های نورد گرم مقاطع را مرتفع کردند.

 • فولاد تمیز ، فولاد کثیف!

  امیر داوری

  به عنوان یک مقدمه ی به ظاهر بی ارتباط با عنوان مطلب، شاید بد نباشد یادآوری کنم که عبارت "فوتبال کثیف" را اول بار یک سرمربی اصفهانی به نام رسول کربکندی در سال ۱۳۸۸ وارد واژگان ادبیات ورزشی کشور کرد. پس از آن این عبارت با جرح و تعدیلهایی به اشکال گوناگون از جمله "فوتبال ناپاک" بر سر زبانها افتاد. جان کلام این بود که آنچه در واقعیت فوتبال می گذرد یک پوسته است با هزاران مغز متفکر کثیف که با لابی های مختلف در کوچکترین اتفاقات این ورزش تاثیرگذارند و حتی می توانند نتایج را به نفع خود تغییر دهند.

 • تحلیل شرایط فعلی بازار سنگ آهن و پیش بینی آینده آن تا پایان سال ۲۰۱۶

  کیـوان جعفـری طهرانی، رئیس امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در گفت و گو با دنیای اقتصاد به تشریح روند قیمتی سنگ آهن و فولاد در ۵ ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ پرداخت و گفت : به دنبال صعود قیمت های فولاد، شاهد رشد قیمت های سنگ آهن هستیم . وی دلیل اصلی رشد قیمت های فولاد را کاهش ظرفیت تولید فولاد چین عنوان کرد و گفت : چین که در سال ۲۰۱۳ حدود ۸۲۳ میلیون تن فولاد تولید کرده بود تولید خود را در سال ۲۰۱۴ به ۸۱۲ میلیون تن و در سال ۲۰۱۵ به ۸۰۴ میلیون تن رساند . این کشور در نظر دارد در سال ۲۰۱۶ ظرفیت تولید فولاد خود را ۳۰ میلیون تن کاهش دهد تا ظرف مدت ۵ سال بتواند به برنامه خود یعنی کاهش ۱۵۰ میلیون تنی ظرفیت تولید دست یابد .

 • جاده پر پیچ و خم تکنولوژی

  سعید میرسعیدی

  تکنولوژی در نگاه اول بسیار فریبنده است. کسی که سال‌ها در یک کارگاه نه چندان تمیز فولادسازی کارکرده با یک بازدید چندساعته از یک مرکز نسبتاً هایتک مثل بازار کامپیوتر یا موبایل شدیداً تحت تأثیر زرق‌وبرق تکنولوژی قرار می‌گیرد.

   

  واقعیت هم همین است. تکنولوژی ثروت می‌آورد و تجملات هم که نتیجه معمول و شاید معقول ثروت باشد. در نگاه اول ممکن است این ایده به ذهن برسد که این همه دود و گرد و سروصدا برای چه؟ چرا ما مثل کشورهای پیشرفته عمل نکنیم.

 • افزایش قیمت ها در ترکیه ، کاهش تقاضا در آسیا

  منبع : Platts
  ترجمه و تنظیم: ریحانه سرلک

  بازار قراضه وارداتی ترکیه در این هفته بدون تغییر بود ، فروشندگان پیشنهادها را افزایش دادند و معاملات با قیمت های بالا بسته شد . معاملات برای قراضه گرید HMS I/ II با خلوص ۲۰ تا ۸۰ که از سوی آمریکا و فروشندگان دریای بالتیک عرضه می شد با قیمت ۲۲۹ دلار CFR بسته شد . معاملات در اروپا هم با سطوحی نزدیک به همین قیمت انجام می شده است. فروشنده ها پیشنهاد خود برای قراضه با خلوص ۲۰ تا ۸۰ را ۲۳۳ تا ۲۳۷ دلار CFR افزایش دادند و احتمال پذیرش از سوی خریداران هم وجود دارد زیرا عرضه محدود شده و قیمت های چین هم افزایش یافته است .

 • راهکاری برای برون‌رفت فولاد از رکود

  عرفان قائم مقام

  طولانی شدن دوره رکود در صنعت فولاد که ظرفیت تولید کارخانه‌های بزرگ را تقریبا به نصف رسانده و بسیاری از واحدهای کوچک را نیز از مرز تعطیلی عبور داده است، باید توجه داشت، می‌توان با به‌کار بستن چند راهکار فوری از شدت رکود در این صنعت کاست و جان دوباره‌ای به واحدهای تولیدی داد. صنعت فولاد به‌عنوان یکی از صنایع مادر که با وجود منابع اولیه، انرژی، دانش فنی، تجربه تولید کیفی و نیروی متخصص از مهم‌ترین مزیت‌های اقتصادی کشور به‌شمار می‌رود، باید با توجه و سیاست‌های سازنده بیشتری همراه شود.

 • استرالیا چشم انداز قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۷ را ۲۰ درصد کاهش داد

  منبع : Bloomberg
  ترجمه و تنظیم: ریحانه سرلک

  استرالیا بزرگترین صادرکننده سنگ آهن دنیا پیش بینی قیمت سنگ آهن در سال آینده میلادی را ۲۰ درصد کاهش داد . گفتنی است این کاهش پیش بینی باوجود بهبود قیمت ها در نیمه اول سال ۲۰۱۶ صورت می گیرد که بعد از سه سال کاهش ، قیمت ها به ۴۸ دلار رسید .

  از مهمترین دلایل برای ارائه چنین پیش بینی می توان به ادامه تولید فولاد در چین ، انصراف معدن داران از توسعه فعالیت ها بدلیل خسارات وارده به آنها و عرضه زیاد سنگ آهن در سطح جهانی اشاره نمود .

 • گام های فولاد مبارکه در راستای اقتصاد مقاومتی

  دنیای اقتصاد- معاون وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت:‌ در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۵ صادرات صنایع معدنی کشور به ۷ میلیارد دلار رسیده که به جز قیمت، مسأله کیفیت نیز در این صادرات بسیار حائز اهمیت است. مهدی کرباسیان در آیین افتتاح پروژه‌های سولفورزدایی، واحد آب دمین و بریکت‌سازی فولاد مبارکه اصفهان اظهار کرد: افتتاح این سه پروژه اقدام بسیار ارزنده‌ای است چرا که در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با اقتصاد مقاومتی است.

  وی افزود: خوشحالیم که یکی از پروژه‌های مورد حمایت ایمیدرو که در سال‌های گذشته مورد تأکید ویژه‌ای بوده است امروز به بهره‌برداری رسید و این نشان‌دهنده حرکت فولاد مبارکه اصفهان در راستای اقتصاد مقاومتی است.

 • چرخ سودآوری صنعت فولاد چگونه به حرکت در می آید؟

  مهدی سرلک

  صنعت فولاد همیشه با حجم بالائی از جابجایی ، مصرف انرژی و همینطور چالش های گوناگون زیست محیطی درگیر بوده است . با این وجود فولاد یک صنعت حیاتی برای توسعه ی کشور ها است. این صنعت تقریباً در تمامی اقتصاد های توسعه یافته جهان با حمایت های دولت از مرحله گذار از آهنگری های سنتی به سیستم های پیشرفته فولاد سازی رسیده است. روس ها با احداث کارخانه های فولادسازی در کنار معادن سنگ آهن در کوه های اورال و همچنین در مناطقی در سیبری و کشانیدن خطوط آهن و نیروی کار تا سردترین نقاط این کشور هزینه های فراوانی را پرداخت نمودند.

 • مصرف فولاد در اروپا

  منبع : Delphica
  ترجمه و تنظیم: ریحانه سرلک

  براساس اطلاعات Eurostat در طول ماه می ۲۰۱۶ تولید در بخش ساختمان سازی در کل اروپا ۵ دهم درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۷ دهم درصد کاهش یافته است . بیشترین کاهش مربوط به ایتالیا با ۶ . ۳- درصد رومانی با ۳- درصد و انگلستان با ۳ . ۲- درصد است . این در حالیست که بیشترین افزایش با ۴ . ۳+ درصد مربوط به سوئد ، ۸ . ۲+ درصد مربوط به جمهوری چک و ۶ . ۲+ درصد مربوط به اسلونی است . البته پیش بینی شده در سال ۲۰۱۶ این بخش شاهد رشد ۸ .

 • سوال بزرگ صنعت فولاد

  نفیسه قانیان

  نیاز روز افزون و رو به رشد بازار داخل به محصولات فولادی، قرار گرفتن ایران در کانون جمعیتی جهان و استان اصفهان در مرکز این کانون، وجود نیروی انسانی متخصص و دسترسی به مواد اولیه و معادن از جمله مزایایی است که سیاست توسعه و پیشرفت صنعت فولاد در ایران عزیز و به خصوص استان اصفهان را، اهمیت ویژه بخشیده و زمینه افزایش سرانه مصرف محصولات فولادی را فراهم ساخته است. اما بی شک این بازار وسیع نیازمند مدیریت منسجم به منظور ثبات و بقا است. تولید فولادهای صادراتی و حضور در بازارهای خارجی، دو مؤلفه ای است که باید به کلیدواژه اصلی صنعتگران این بخش تبدیل شود.

بیشتر