جمعه‌نامه

 • خصوصی‌سازی را متوقف کنیم؟

  «خصوصی‌سازی را متوقف کنید!» اگر این سخن را یک اقتصاددان چپ بگوید خبر عادی است اما اگر یک اقتصاددان طرفدار آزادی اقتصاد بگوید چه؟ بمب خبری. زیرا اصل استثنا پیش می‌آید چرا یک مدافع آزادی اقتصادی مخالف خصوصی‌سازی است؟
 • میانجی صلح در تهران، جنایت جنگی در سوریه

  این هفته چند رویداد مهم در فضای سیاسی کشور و خاورمیانه اتفاق افتاد که سوژه بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی شد. در آستانه ورود عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان به ایران که از وی به‌عنوان میانجی روابط ریاض و تهران نام برده می‌شود، نفتکش ایرانی سابیتی در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان مورد حمله موشکی قرار گرفت.
 • سرشبکه آمدنیوز در تور چندلایه اطلاعاتی

  در سومین روز این هفته انتشار خبری درباره دستگیری سرشبکه کانال تلگرامی آمدنیوز از سوی عوامل گمنام سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب شد تا خیلی زود نبض شبکه‌های اجتماعی در اختیار این خبر و حواشی مربوط به آن قرار بگیرد. کمی بعد‌تر با انتشار بخش کوتاهی از فیلم اعترافات روح‌الله زم، کاربران فضای مجازی با دست به دست کردن این فیلم به بحث و تبادل‌نظر درباره اظهارات سرشبکه آمد نیوز پرداختند. درحالی‌که دو هفته پیش، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا اعلام کرد که از طریق اینترپل به‌دنبال استرداد روح‌الله زم به ایران هستند، روز دوشنبه سپاه پاسداران در بیانیه‌ای از گرفتار شدن روح‌الله‌زم سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب آمدنیوز در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه توسط سازمان اطلاعات سپاه و دستگیری وی خبر داد.
 • از لالایی‌خوانی کیهان کلهر تا تمسخر پادشاه سعودی

  این هفته دو ویدئوی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی میان کاربران دست به دست شد که یکی از آنها مربوط به تمسخر پادشاه عربستان سعودی توسط ترامپ و دیگری لالایی‌خوانی، کیهان کلهر در کنسرتش برای کودکان کرد بود.
 • داغ‌ترین‌های هفته

 • پدیدارشناسی و معماری

  کتاب «پرسش‌های ادراک» برای اولین‌بار در سال ۱۹۹۴ در شماره ویژه نشریه ژاپنی A+U به چاپ رسید و با توجه به اهمیت موضوع مجددا در سال ۲۰۰۷ در قالب یک کتاب انتشار یافته است. این نوشتار، یکی از مهم‌ترین تالیفات سال‌های اخیر در عرصه نظریه معماری است و توسط محققان برجسته معماری، استیون هال، آلبرتو پرز-گومز و یوهانی پالاسما به‌صورت سه نوشتار مجزا که به لحاظ موضوعی به هم پیوسته‌اند، به رشته تحریر در آمده است؛ هرکدام سعی در تشریح نقشی دارند که ادراک انسانی و تجربه پدیدار شناسانه، در معماری ایفا می‌کند.نوشتار اول با عنوان معماری مبتنی بر هفت حس، به نقد معماری بصرمحور و فقدان انعطاف در آن می‌پردازد که توسط یوهانی پالاسما به رشته تحریر درآمده است. پالاسما مهم‌ترین نظریه‌پرداز در زمینه پدیدارشناسی معماری است که آثار او نقش قابل‌توجهی در تشریح و گسترش پدیدارشناسی معماری دارد.
 • داستان‌هایی برای کودکان استثنایی

  کتاب «خانم بلندگو» اولین تجربه من در نویسندگی حرفه‌ای است که شامل بیست و دو داستان کوتاه به هم پیوسته است که از سوی نشر پیدایش به چاپ رسیده است.
 • مکمل‎‌های مقوی و خطرناک

  کتاب «داروها و ورزش» ضمن بیان تاریخچه و کلیاتی درباره داروها و مکمل‌های ورزشی، تاثیر انواع داروها در عملکرد ورزشی و سلامت ورزشکاران را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • دوستی دو نویسنده؛ برشت و وانگر

  رمان «سان ست» درباره دوستی لیون فویشت‌وانگر و برتولت برشت است. وانگر یکی از معروف‌ترین نویسندگان آلمانی و نامزد جایزه نوبل ۱۹۳۰ بوده است. وانگر یکی از روزهای اوت ۱۹۶۵ در ویلای مجلل خود از خواب بیدار می‌شود. همسرش برای دیدار با وکیلی از شهر خارج شده و او در تنهایی تلگرافی حامل خبر فوت برشت را می‌گیرد. دنیای وانگر به‌هم می‌ریزد. او دوستی سی‌ساله را از دست‌ داده است. برشت ۱۴ سال از وانگر کوچک‌تر بود و همیشه احساس پدری را در او برمی‌انگیخت. حالا وانگر در تنهایی خاطرات سی‌ساله‌اش را با برشت مرور می‌کند. وانگر آشنایی‌شان را به یاد می‌آورد. وقتی در روز برفی سردی زنگ در به صدا درمی‌آید و مردی جوان خودش را معرفی می‌کند.
 • اوج قدرت آوازخوانی

  اثری که اخیرا به بازار آمده کاری است که قدرت و توانایی خوانندگی جلال‌الدین تاج‌اصفهانی را به ما اثبات می‌کند. این اثر کاری کارستان از جوانی‌های مرحوم تاج است و موسیقی ایران بیش از هنرمندان تکنیکال به هنرمندان با شخصیت نیازمند است. زمانی که استاد تاج آواز می‌خواند خوانندگان دیگری نیز بودند که در سبک‌های دیگری می‌خواندند اما دلیل محبوبیت و ماندگاری مرحوم تاج رعایت اخلاق و انصاف بوده است.
 • گراهای سانسور شدن

  ما در شرایطی فیلمسازی می‌کنیم که فشارهای چند جانبه‌ای وجود دارد و متاسفانه از سوی بچه‌های خودمان بسیار این موضوع ‌دیده می‌شود چون انگار بیشتر به دنبال کشف و شهود و دادن گراهای سانسور شدن هستند و اینها را برای بزرگ کردن خودشان به زبان می‌آورند. من از منیت و جایگاه خودم به‌خاطر تهیه‌کننده و شادی دل او خیلی پایین‌تر آمدم چون می‌دانم چقدر برای این فیلم زحمت کشید و ریال به ریال آن را به سختی به‌دست آورد و هزینه کرد. داستان فیلم «درخونگاه» درباره شخصیتی به اسم رضا است که پس از سال‌ها از ژاپن به وطن بازگشته است. او در تمام این سال‌ها در ژاپن کار کرده و پول به ایران ارسال می‌کرده اما با بازگشت به ایران متوجه می‌شود که...
 • زوایای پنهان ضمیر هنرمندان

  نمایشگاه گروهی نقاشی «سکوت نامحسوس» متشکل از آثار ۱۵ نقاش این روزها در گالری مژده برپاست. در این نمایشگاه از هنرمندانی که سال‌ها در زمینه نقاشی فیگوراتیو فعالیت کرده‌اند دعوت کردم و به نظرم یک نمایشگاه جذاب شکل گرفته است که در آن هر هنرمند قلم خودش را دارد. ب
 • دفاع از نقش منفی

  سریال «ستایش۳» یک قصه اجتماعی است و فضایی ساده دارد که مردم دوست دارند دنبالش کنند. اگر آدم بخواهد فلسفه یا دغدغه‌ای را در قصه مطرح کند، شاید بهتر است مدیوم دیگری انتخاب کند ولی سریال‌های تلویزیونی خوب است که قصه‌هایی مشابه «ستایش» داشته باشند. البته منظور این نیست که همه نوع کار تعطیل شود و فقط کارهایی مثل «ستایش» ساخته شود. به هر حال تنوع کارهای داستانی باید در تلویزیون زیاد باشد، سریال خانوادگی در تلویزیون کم ساخته نمی‌شود اما همه آنها این‌گونه نیست که با این ظرافت‌ها نوشته شود. نویسنده «ستایش» نگاهی باریک‌بین به قصه این سریال داشته و دیالوگ‌های درخشانی هم به نگارش درآورده است.
 • جسارت افشای راز

  من در نمایش «تالاب هشیلان» نقش یوسف را بازی می‌کنم و نمی‌دانم دیدگاهی که نسبت به بازیگری دارم چقدر صحیح است اما بنا به عقیده‌ام بازیگر باید تجربه کسب کند. نمی‌توان گفت ۲۰ سال سابقه بازیگری دارم و به همان سابقه اتکا کنم، زیرا نقش جدید بازی نو می‌طلبد. تجربه و انتخاب نقش پس از ۲۰ سال سابقه، برای من تازگی روز اول را دارد. پس از سال‌ها بازیگری مشتاق بازی کردن نقش‌هایی هستم که تاکنون بازی نکرده‌ام، اگر نمایش «دپدات»، «من خیال تو نیستم»، «مغازه خودکشی»، «بازرس» و حتی نمایش کنونی و نمایشی را که آبان‌ماه بازی خواهم کرد، بررسی کنید متوجه تفاوت کاراکتر در نمایش‌ها خواهید شد.به اعتقاد من فضای کاری متفاوت نیازمند بازی متفاوتی است. کم و زیاد بودن نقش به ویژه در صحنه تئاتر برایم مهم نیست زیرا بنا به دیدگاهم بازیگر زمانی که قدم روی صحنه می‌گذارد سلطان صحنه است و باید حضورش را به تماشاگر نشان دهد. همان‌طور که در نمایش «ابوبکر محمدی، فاطمه محمدی» تنها پنج دقیقه روی صحنه حضور داشتم اما ابعاد بازی برایم بسیار جذاب بود. در این نمایش شاهد عدم‌بخشش از سوی کاراکتر یوسف در رابطه با اتفاقی که رخ داده، هستیم که این مساله به دلیل بی‌اطلاعی‌اش در این زمینه است. همچنین این معضل با افکار سنتی که از بدو تولد با آن پرورش یافته مغایرت دارد. یوسف حس افراد خیانت‌دیده را دارد زیرا مساله اصلی از او کتمان شده است. او کاراکتر بد داستان نیست بلکه آدم منطقی اجتماع کنونی است.
 • عکسنوشت

  قشم این سال‌ها به یکی از جذاب‌ترین جزایر برای طبیعت‌گردی تبدیل شده است،از روستاهای مختلف این جزیره گرفته تا هرمز و هنگام. انبوه گردشگران را در نیمه دوم سال در این منطقه می‌توان دید که در میان دریا و خشکی درگردشند و اغلب راضی از آن بازمی‌گردند. دریای جنوب آن هول و هراس دریای شمال را ندارد و در کنارش دیدن حیات‌وحش منطقه مانند دلفین‌ها هم آرزویی محال نیست
 • قشــم،‌ سرزمین افســانه‌ها

  بعد از ۲۰ ساعت در راه بودن بالاخره به بندرعباس رسیدیم. از همان ایستگاه ماشینی به سمت بندر می‌گیریم، کشتی سفید در اسکله پهلو گرفته و ما در صف گرفتن بلیت می‌ایستیم. کشتی کوچک دو طبقه است‌، می‌شود طبقه پایین‌تر رفت و نزدیک‌تر به سطح دریا بود یا در ردیفی همراستای عرشه نشست و چشم به آسمان و افق دوخت. ما سراغ گزینه سوم می‌رویم،‌روی عرشه می‌ایستیم و با هر حرکت کشتی آب به سر و رویمان می‌ریزد و البته روی ساک‌هایی که همگی به ترتیب روی عرشه چیده شده‌اند. پسر بچه قشمی هم سراغ گزینه سوم رفته، یکی از همسفران تمام مسیر را با او حرف می‌زد و از شرایط زندگی در قشم و زندگی مردم بومی می‌پرسید.
 • اثر گردشگری بر روابط کشورها

  براساس دیدگاه آینده‌پژوهی، در جهان پیش‌رو که در آن بسیاری از صنایع با افول روبه‌رو خواهند شد، گردشگری با شیب قابل‌توجهی همچنان به روند رشد خود ادامه می‌‌دهد. آمار تعداد گردشگران نیز موید آن است که سرمایه‌گذاری در این بخش سودده تلقی می‌شود. صنعت گردشگری اکنون به صورت‌های گوناگون رخ می‌نماید. انواع رشته‌ها و گونه‌های گردشگری را می‌توان شامل گردشگری فرهنگی، تجاری، اکوتوریسم، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری غذا و حتی گردشگری تاریک یا تلخ و شاید هم یکی از مهم‌ترین انواع آن را گردشگری سلامت عنوان کرد.
 • دو صف‌بندی در نظرات

  در اولین نشست نقد و نظر «دنیای‌اقتصاد» پس از اظهار عقیده موسی غنی‌نژاد پیرامون خصوصی‌سازی، نظرات موافقان و مخالفان شنیده شد. در این بین دو صف‌بندی در نظرات قابل‌مشاهده بود. اولین صف‌بندی بین کارشناسان، در خصوص ادامه یا توقف خصوصی‌سازی به‌وجود آمد. برخی صاحب‌نظران معتقد بودند که خصوصی‌سازی به شیوه فعلی باید ادامه یابد و همزمان اصلاحات مورد نیاز از جمله آزادسازی انجام شود. اما در مقابل این گروه، کارشناسانی قرار داشتند که خواستار توقف خصوصی‌سازی به شیوه فعلی بودند؛ چراکه آن را به زیان منافع عمومی می‌دیدند. صف‌بندی دوم در بین موافقان توقف خصوصی‌سازی شکل گرفت؛ گروه اول معتقد به تقدم توسعه سیاسی بر توسعه اقتصادی بودند و آزادسازی را به‌عنوان راه‌حل وضع موجود نپذیرفتند، در مقابل گروه دوم مطالبه آزادسازی را حیاتی‌ترین پیش‌نیاز برای تغییر مسیر خصوصی‌سازی دانستند و آن را در قالب یک کنش سیاسی تعریف کردند.
 • رفتار جالب بسازوبفروش‌ها

  یک ذره‌بین روی رفتار نامحسوس بسازوبفروش‌ها در تهران خبر از تاکتیک جدید آنها در بازار ساخت‌و‌ساز به‌خصوص بازار تکمیل و پیش بردن ساختمان‌های از قبل احداث شده می‌دهد.
 • نتایج زیست‌محیطی جایگزین «زوج و فرد» در تابستان

  تازه‌ترین گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حکایت از آثار مثبت اجرای نسخه جایگزین طرح «زوج و فرد» بر کاهش آلودگی هوا دارد.
 • نیروی کمکی برای خزانه پایتخت

  خزانه پایتخت برای گذران نیمه دوم امسال به متمم نیاز پیدا کرد. مدیریت شهری پایتخت اگرچه تلاش کرد در زمان تدوین کتاب بودجه ۹۸، میزان وابستگی به منابع حاصل از ساخت وساز را کاهش دهد، اما به‌دلیل ممکن نبودن ایجاد تغییر یکباره در وضعیت منابع دخل و خرج شهر، بازهم در بر همان پاشنه چرخید و تکیه بخش عمده منابع درآمدی شهر بر حوزه شهرسازی قرار گرفت. در نیمه نخست سال‌جاری، تحت تاثیر رکود حاکم بر بخش ساخت‌وساز، وضعیت تامین منابع پایتخت به مرحله هشدار رسیده است. یکی از مهم‌ترین دلایل ظهور این وضعیت، افزایش هزینه‌های اداره پایتخت به ویژه در حوزه «جاری و نگهداشت» است.
 • افزایش فاصله قیمت‌های پیشنهادی و قطعی مسکن

  به دنبال کاهش قیمت مسکن در دو ماه اخیر که در آمارهای رسمی منتشر شده از سوی مراجع آماری اعلام و از ابتدای تابستان نیز در تحقیقات میدانی از شرایط بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی رصد شد،هم‌اکنون شرایط جدیدی در بازار پاییزی مسکن حاکم شده است.
 • درخشش پرچمداران لوکس شرق دور

  بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای موبایل این هفته مشتاق رونمایی از محصولات جدیدی از شرکت‌های چینی بودند که به نوعی پرچمداران برندهای خود محسوب می‌شدند. شرکت‌های اوپو و وان پلاس در هفته‌ای که گذشت دو محصول ارائه کردند که در نوع خود گران‌ترین و پیشرفته ترین تجهیزات موبایل را دارند. در ادامه نگاهی به وان پلاس تی ۷ و اوپو Reno Ace می‌اندازیم که با زرق و برق و قابلیت‌های خیره‌‌کننده به بازارهای جهان معرفی شده‌اند.
 • اپلیکیشنی برای تشخیص ســـرطان نادر چشـــم

  پژوهشگران اخیرا اپلیکیشنی را توسعه داده‌اند که با دیدن چشم افراد در تصاویر می‌تواند یک سال زودتر از پزشکان تشخیص دهد که آیا آنها به رتینوبلاستوما(Retinoblastoma) یا تومور شبکیه (نوعی سرطان چشم) مبتلا هستند یا خیر. این برنامه «CRADLE» نام دارد و افراد پس از نصب آن می‌توانند دریابند که کودک آنها به این بیماری مبتلا است یا خیر؛ چراکه این برنامه با وارد شدن به قسمت گالری گوشی افراد و آنالیز عکس‌های کودکان آنها، متوجه این بیماری می‌شود و بنابراین نیازی نیست والدین تصویری را بارگذاری کنند.
 • انتقال فایل‌های بزرگ با برنامه‌های رایگان

  بیشتر افراد به این مساله آگاه هستند که انتقال فایل‌های بزرگ به دیگران به راحتی امکان‌پذیر نیست، اما آیا راهکاری برای این موضوع هست؟ جواب مثبت است و شما در ادامه می‌توانید با ۳ برنامه رایگان با عملکرد سریع در انتقال فایل‌های بزرگ آشنا شوید. معمولا برنامه‌های انتقال فایل بهتر از ایمیل یا سرویس‌هایی همانند گوگل درایو هستند. شما می‌توانید یک لینک را به سادگی ایجاد و بدون داشتن نگرانی درباره مجوزها، ارائه جزئیات اطلاعات شخصی یا محدود کردن سایز فایل، اشتراک‌گذاری کنید.
 • قـــوانین پایدار برای خــــودرو

  گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودرو تا قبل از پایان سال همراه با طرح ساماندهی صنعت خودرو در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود. حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مطلب تاکید کرد که با توجه به گزارش تحقیق و تفحص، طرح ساماندهی صنعت خودرو تدوین خواهد شد.
 • فوران چشمه قـــلابی‌ها

  ممنوعیت واردات قطعات در کنار ضعف مالی واحدهای داخلی برای تولید نمونه‌های مشابه موجب شده تا بسیاری از قطعات مصرفی در بازار خودرو از کارگاه‌های کوچک و با نازل‌ترین کیفیت به بازار تزریق شوند. قاچاق هم البته روند فعال‌تری نسبت به گذشته در پیش گرفته و با افزایش گسترده قیمت قطعات اصل و کمیابی بسیاری از ادوات، انگیزه برای افراد سودجو ایجاد شده تا از این محل کسب درآمد کنند.
 • ناامیدی مشتریان از بازار خودرو

  بازار خودرو این روزها بسیاری از مشتریان را از خود ناامید کرده است. قیمت‌ها از دو هفته پیش در شرایطی روند صعودی به خود گرفت که پیش از آن قیمت‌ها در بازار پس از مدت‌های مدید به ثبات نسبی رسیده بود. جدای از افزایش قیمت خودرو در سال گذشته که همراه با افت تیراژ در شرکت‌های خودروساز به وقوع پیوست، در سال جدید بازار با نوسانات جدی روبه‌رو بود به‌طوری‌که در اردیبهشت امسال به ناگهان قیمت‌ها رشد دو برابری را تجربه کرد یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها در دومین ماه بهار سال جاری مربوط به ورود سرمایه‌های سرگردان به این بازار بود به‌طوری‌که برخی دلالان به‌طور هماهنگ و سازمان یافته قیمت برخی از خودروها را به میل خود افزایش ‌دادند که همین امر زمینه رشد دو تا سه برابری قیمت محصولات شرکت‌های خودروساز را فراهم کرد. اما تخلف خودروسازان در واگذاری محصولات تولیدی به چند نمایندگی منتخب نیز در رشد قیمت‌ها بسیار تاثیر‌گذار بود. این تخلف هم‌اکنون منجر به بازداشت بسیاری از مدیران شرکت‌های خودروساز و همچنین نمایندگی‌ها شده، حال آنکه همین امر بازار خودرو را در بهار امسال با آشفتگی‌هایی همراه کرد. اما تولید خودروهای ناقص و عدم عرضه آن به بازار نیز در روند صعودی قیمت‌ها بسیار تاثیر‌گذار بود. هر چند آمار تولید خودروسازان در بهار امسال از رشد تیراژ محصولات حکایت داشت اما این محصولات به دلیل تولید ناقص امکان عرضه به بازار را نداشتند که همین امر بازار را با کمبود خودرو و متعاقب آن افزایش قیمت‌ها همراه کرده بود. اما رشد قیمت‌ها در بازار با تکمیل محصولات ناقص و عرضه آنها به بازار از اواخر مردادماه متوقف ماند.
 • پاستا یعنی چنگال؟

 • تجربه یک حس خوشایند

 • ایرانی اعلا

 • بهترین کافه تو بهترین خاورمیانه!

 • قاب هفته

  روند بلندمدت خصوصی‌سازی در کشورمان به مقطعی رسیده که معضلات متعددی را چه در سطح کارشناسی و چه در سطح عمومی جامعه ایجاد کرده است. بر این اساس، نشست هم‌اندیشی با حضور دکتر موسی غنی‌نژاد در «دنیای اقتصاد» برگزار شد تا به پرسش «توقف خصوصی‌سازی؛ آری یا خیر؟» پاسخ داده شود. در این جلسه دیدگاه‌های مختلف درباره الزامات خصوصی‌سازی و نحوه ادامه کار ارائه شد که با طرح دیدگاه‌های مختلف از سوی صاحب‌نظران اقتصادی فضای گرمی را ایجاد کرد. در این شماره از «قاب هفته» کادرهای جذاب جلسه مزبور به تصویر کشیده شده است. / عکس‌ها: فروغ علایی
 • مــالک چینی بزرگ‌تـرین گنجینه داده جهــان

  بنیان‌گذار و مدیر عامل پنجمین شرکت سهامی عام ارزشمند دنیا، بیستمین ثروتمند جهان، بسیار خجالتی است. شرکتی که «پونی ما» و دوستانش تاسیس کردند، مجموعه‌ای است از نام‌های آشنای فیس‌بوک، اپل پی، واتس‌اپ، اسپاتیفای و آمازون. آنها بیش از دو دهه است که یک پلت‌فرم دیجیتال موفق را اداره می‌کنند و آن را به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اینترنت، تکنولوژی، بازی و سرگرمی دنیا تبدیل کرده‌اند و بنابراین، یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های داده جهان را در اختیار دارند.
 • ورود به دنیای رمزارزها

  از جمله بخش‌های مهم اکوسیستم فینتکی می‌توان به استارت‌آپ‌هایی که در زمینه رمزارزها (کریپتوکارنسی‌ها) فعالیت می‌کنند اشاره کرد. بخشی از این استارت‌آپ‌ها با تمرکز بر ایجاد پلت‌فرم معاملات آنلاین ارزهای دیجیتال سعی در ایفای نقشی موثر در چرخه اقتصادی کشور دارند، هر چند بعضا از دید دولت با تناقض‌هایی رو‌به‌رو هستند که فعالیت را برای آنها سخت می‌کند. ازجمله استارت‌آپ‌های فعال در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توان به والکس اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این کسب‌و‌کار با بردیا سیداحمدنیا، مدیر بازاریابی و بنیان‌گذار والکس گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانیم:
 • دوراهی «جی‌پاول»

  قطعا دلیلی وجود دارد که رئیس فدرال رزرو آمریکا معمولا حالت تسخیر شده به چهره دارد؛ احتمالا به دلیل سرخوردگی عمیق و هرگز ابراز نشده پاول. فدرال رزرو درحال اعمال سیاست‌های پولی است که شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را افزایش می‌دهد.
 • نوبل اقتصاد، یک تاریخچه مختصر

  جایزه نوبل اقتصاد برای اولین بار در سال۱۹۶۹ توسط بانک مرکزی سوئد اهدا شد؛ این جایزه ضمیمه‌ای برای جوایز نوبلی بود که قدیمی‌تر محسوب می‌شدند. ما از نیم‌قرن اهدای جایزه نوبل اقتصاد چه آموخته‌ایم و آیا اهمیت یا دلیل دادن این جایزه درک شده است؟ برای سوئدی‌ها و باقی اسکاندیناویایی‌ها قطعا اهمیت آن از یک لحاظ درک شده است. مراسم ضیافت اهدای نوبل، دسامبر هر سال در تالار شهر استکهلم برگزار و به‌صورت زنده از شبکه‌های تلویزیون سراسر منطقه پخش می‌شود.
 • کلک تجاری ترامپ

  درگیری تجاری میان ایالات‌متحده و چین بر سر فولاد، آلومینیوم و سایر کالاها، محصول بی‌اعتنایی و اهانت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به توافقات تجاری چندجانبه، سازمان تجارت جهانی و موسسه‌های دیگری است که برای حل اختلافات تجاری ایجاد شده‌‌اند. توجیه ترامپ برای اعمال تعرفه بر واردات، پیشگیری از به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا است. با این حال، اکثر متخصصان این منطق را مشکوک می‌دانند.

بیشتر