• شاخص دولت-شاخص ملت؛ از بهانه تا واقعیت

  شاخص دولت؛ شاخص ملت. این‌روزها پشت سر نماگرهای اصلی بازار حرف و حدیث زیاد است. واگرایی دو نماگر اصلی بازار سهام و سبقت شاخص کل به‌عنوان نماینده گروه‌های بزرگ و عمدتا کامودیتی‌محور از شاخص هم‌وزن به‌عنوان نماینده گروه‌های کوچک عامل اصلی زمزمه این روزهای فعالان بازار سهام است. در این میان برخی فعالان بازار این اختلاف بازده را نتیجه حمایت‌های دولتی می‌دانند. اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد؛ با عقب بردن نقطه پایه محاسبه رشد به ابتدای سال ۹۷ میزان بازده شاخص هم‌وزن به مراتب از شاخص کل بیشتر است. دلیل اصلی رشد بزرگان در سال ۹۹ چیست؟ چرا کوچک‌ترها از قافله رشد بازمانده‌اند؟
 • عرضه‌های اولیه؛ به نام بنگاه‌ها به کام دولت

  چندی است بازار سرمایه به محلی برای سرمایه‌گذاری عموم تبدیل شده؛ بسیاری از سهامداران خرد و تازه‌کار بر این باورند که خرید و فروش سهام در بورس مساوی است با کمک به تولیدکنندگان و نظام تولید. اما آیا در واقعیت نیز چنین اتفاقی می‌افتد و فعالیت سهامداران برای شرکت‌های بورسی هم منافعی دارد و به تامین مالی آنان منجر می‌شود؟
 • زمین جدید برای بازی بزرگان بورس

  بازار سرمایه در هفته جاری شاهد اتفاقی مهم بوده است. در طول این هفته برای نخستین بار در بازار سرمایه، رکورد فروش اوراق تبعی با ثبت فروش هزار میلیارد تومان در نماد «هپارس ۴۰۴» شکسته شد. این اوراق را شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، روی سهام شرکت پتروشیمی پارس منتشر کرد. این نخستین تجربه بازار سرمایه در انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در سال جاری بود.
 • عزم دولت، تعلل بورس

  افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها در دستور کار دولت قرار گرفت. به تازگی سازمان برنامه و بودجه مکلف شده بودجه دستگاه‌هایی که سهام شناور آزاد شرکت‌های مرتبط را افزایش نمی‌دهند ماهانه ۵ درصد کاهش دهد. به گزارش «دنیای اقتصاد» توسعه بازار سرمایه در دستور کار دولت و مجلس قرار می‌گیرد اما متاسفانه زیر‌ساخت‌های معاملاتی در این بازار متناسب با شرایط فعلی نیست و چند‌شیفته شدن معاملات، بروز اختلال در هسته و سامانه معاملاتی از مواردی محسوب می‌شوند که جامعه سهامداری به‌طور روزانه با آن مواجه است.
 • شناخت سفته باز و سرمایه گذار

  در مطالبی که پیش‌تر در رسانه‌ها منتشر شده، نگرانی از تشکیل حباب در بورس مشخص است؛ برخی عامل آن‌را سفته بازی دانسته‌اند و راهکارهای شگفت آور و رادیکالی مطرح کرده‌اند که اجرای بسیار خفیف آن هم می‌تواند پیامدهای فاجعه‌بار اقتصادی داشته باشد.
 • تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

 • تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

 • نبض بازار سهام - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

 • سایه سنگین سود بانکی بر بورس

  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز چهارشنبه با عقبگرد ۳۲۱۱ واحدی به کار خود پایان داد و در مدار یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۹۶ واحد قرار گرفت.
 • بورس؛ از منجی تا متهم

  رشد پرشتاب و کم سابقه بورس موجب شده تا عملکرد و نقش بورس بیش از همیشه زیر ذره‌بین و گاه تیغ منتقدان قرار بگیرد. از قضا شاهدیم که این رشد پرشتاب با بی‌تعادلی سایر بازارها همزمان شده است؛ به‌طوری‌که نظاره‌گر رشد پیوسته قیمت دلار، مسکن، خودرو و سایر کالاهای سرمایه‌ای هستیم. این تقارن زمانی موجب شده انگشت اتهام بسیاری از اقتصاددان‌ها و تحلیلگران به سمت بورس نشانه برود و برخی از آنان رشد بورس را ریشه اصلی پدیدار شدن این نابسامانی‌ها بدانند.
 • چرا عرضه اولیه زر ماکارون لغو شد

  دیروز برای دومین بار در سال جاری برنامه عرضه اولیه سهام زر ماکارون لغو شد. پیش‌تر قرار بود عرضه اولیه سهام شرکت یاد شده در روز چهارشنبه وارد چرخه معاملات بازار سهام شود. این شرکت پیش‌تر یک بار نیز در تاریخ ۷ خرداد ماه برای عرضه در بورس تهران آماده شده بود. با این حال افزایش قیمت ماکارونی در بازار باعث تعویق عرضه شرکت در تاریخ مقرر شد. چند روز پس از لغو عرضه محسن امینی، مدیرعامل زر ماکارون به رسانه‌ها گفت: «افزایش قیمت در کدال ابهاماتی ایجاد می‌کرد که باید اطلاعاتی نسبت به آن اصلاح می‌شد، پس از انجام این اقدامات عرضه اولیه غزر انجام خواهد شد.»
 • بازنویسی سناریوی فیلم زرد قناری این بار در بورس

  «همه جای دنیا برای مبارزه با تبعات کرونا، سیاست انبساطی پولی اتخاذ می‌کنند؛ در ایران سیاست انقباضی. همه جا قیمت‌ کالاها و خدمات به‌دلیل کاهش تقاضا کاهشی بوده، در ایران افزایشی، همه جا بورس‌ها افت کردند، در ایران بورس افزایش داشته (منفجر شده)؛ اگر این عبارات درست هستند، دلیلش چیست؟» این سوالی بود که روز گذشته رضا غلامی، پژوهشگر اقتصاد پول و بانک در صفحه شخصی خود در توییتر مطرح کرد.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

  روزنامه «دنیاى اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه با ستون «صداى سهامدار» تماس بگیرید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • آنچه باید درباره فروش سهام به‌صورت وکالتی بدانید

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار بورس و سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها به سوالات یا مشکلات مطرح‌شده شما را اینجا منتشر می‌کنیم.
 • الگوی کلاسیک حباب بورس

  بزرگ‌ترین و معروف‌ترین حباب‌های شکل‌گرفته در بازارهای سرمایه دنیا رفتار مشابهی از خود نشان داده‌اند؛ تا جایی که از آن به‌عنوان یک الگوی کلاسیک در تورم‌های بورسی یاد می‌کنند. در این مدل مثالی روند شکل‌گیری حباب از سه مرحله ابتدایی «فاز نهانی»، «فاز آگاهی» و «فاز شیدایی» عبور می‌کند و در نهایت وارد «فاز تخلیه حباب» می‌شود. به‌نظر می‌رسد همگرایی نداشتن متغیرهای بورس تهران با دیگر شاخص‌های بنیادین اقتصاد در شرایط فعلی به‌گونه‌ای با خصایص هندسی این الگوی کلاسیک مشابهت داشته باشد؛ هرچند در مقابل برخی آن را طبیعی و حاصل انتظارات تورمی می‌دانند.
 • کفایت سرمایه بانک‌ها از بازل تا تهران

  کمیته بال، اولین مدل کفایت سرمایه را در سال ۱۹۸۸پیشنهاد کرد که محدودیت‌هایی در طبقه بندی دارایی‌های ریسک‌پذیر، اوزان ریسک دارایی ها، لحاظ نکردن ریسک بازار، عملیاتی و تفاوت در موقعیت و اعتبار مالی اشخاص متقاضی تسهیلات موجب شد در ژوئن سال ۱۹۹۹ به دنبال بروز بحران مالی در کشورهای جنوب شرقی آسیا، برنامه ریزی جدید برای مدیریت ریسک در بانک‌ها توسط کمیته بال آغاز شود.
 • اوراق بدهی متصل به شاخص قیمت مسکن؛ راهکاری برای شرایط تورمی

  در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تاسیس بورس املاک و مستغلات به منظور کاهش مخاطرات و ریسک‌های پیش روی متقاضیان مسکن در شرایط تورمی به گوش می‌رسد. طبق این طرح قرار است شرکت‌های سازنده و انبوه سازان به انتشار اوراق سلف موازی اقدام کنند. ناگفته پیداست با توجه به ماهیت ناهمگن مسکن، این طرح می‌تواند در مقام عمل با مشکلات متعددی روبه‌رو شود.
 • عرضه سومین مرحله اوراق سلف فولاد مبارکه

  مرحله سوم عرضه اوراق سلف استاندارد موازی فولاد مبارکه به ارزش یک هزار میلیارد تومان با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت در راه است. شرکت تامین سرمایه بانک ملت از ابتدای سال ۱۳۹۹ مشارکت در پذیرش، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی دو مرحله از انتشار اوراق سلف استاندارد موازی فولاد مبارکه را انجام داده و هر کدام از این عرضه‌ها با تامین مالی موفق یک هزار میلیارد تومانی برای «فولاد» همراه بوده است.
 • پاتک سوم به نقدینگی

  پاتک سوم به نقدینگی زده شد. پس از «راه‌‌اندازی بازار حراج اوراق دولتی» و «افزایش نرخ سود سپرده‌ها»، بانک مرکزی انتشار اوراق جدیدی را برای جمع‌آوری پول در دستور کار قرار داده است. پاتک اول کمک کرد تا تامین مالی دولت از مسیر کم‌خطرتری انجام شود و پایه پولی از این محل تحریک نشود. پاتک دوم با هدف ماندگاری بیشتر سپرده‌ها در شبکه بانکی و حرکت به سمت نرخ تورم هدف طراحی شد. در اقدام سوم نیز دیروز معاون اقتصادی بانک مرکزی از پیشنهاد این بانک به شورای پول و اعتبار برای انتشار اوراق ودیعه با سررسید ۲ساله خبر داد تا از این طریق قبض نقدینگی سرعت بیشتری گیرد. طبق اعلام پیمان قربانی، این بانک قصد دارد مجوز انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق را از شورای پول و اعتبار کسب کند. در صورت موافقت شورا، این حجم از اوراق ودیعه می‌تواند به میزان ۱۴ درصد از سرعت رشد نقدینگی بکاهد. اوراق جدید با هدف صیانت وجوه از نرخ تورم طراحی شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که بانک مرکزی به دنبال تعیین سقف سود در این اوراق است. در این بین برخی کارشناسان تاکید دارند که برای کارآیی بیشتر اوراق، باید بازار ثانویه برای آن ایجاد شود.
 • علامت جدید به بازار ارز

  برنامه‌های بانک مرکزی برای جذب نقدینگی، علامت جدید سیاست‌گذار به مجموعه بازارها از جمله بازار سکه و ارز است؛ افزایش نرخ سود سپرده و انتشار اوراق ودیعه با سررسید دو ساله دو حرکت جدید سیاست‌گذار برای جذب ریال است. این علامت‌ها روز چهارشنبه به‌صورت کامل به بازار ارز و سکه نرسیده بود، با این حال، میزان رشد دلار کاهش یافت و سکه تمام بهار آزادی نیز افت قیمت را تجربه کرد.
 • تصویب واگذاری ۲ درصد از سهام شستا به بازنشستگان تامین اجتماعی

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اقدامات انجام شده برای واگذاری ۲ درصد از سهام شستا به مستمری‌بگیران تامین اجتماعی گفت: این موضوع امروز به تصویب هیات امنا رسیده و مراحل قانونی‌اش را در بورس پیگیری می‌کنیم.
 • پس بقیه بیکارها کجا هستند؟

  سازمان بین‌المللی کار، بیکار کسی را در نظر گرفته است که شغلی نداشته باشد و برای شروع آن آماده است، همزمان به‌دنبال کار است اما نمی‌تواند شغل پیدا کند. در ایالات‌متحده بیکار کسی است که دوست دارد کار کند و در چهار هفته گذشته به‌صورت فعال به‌دنبال کار گشته باشد. تمام کسانی که کار دائم دارند یا پاره‌وقت کار کنند شاغل هستند. همچنین اگر کسی بدون دستمزد در بنگاه اقتصادی خانوادگی فعالیت داشته باشد بیکار نیست. اما تمام کسانی که در خانه نشسته‌اند، کار نمی‌کنند و به‌دنبال کار هم نمی‌گردند نه بیکار هستند و نه شاغل، این افراد بیرون از دایره مشارکت اقتصادی قرار می‌گیرند.
 • تمام فرآیندهای ثبت‌نام در نظام مالیاتی، الکترونیکی است

  معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان مالیاتی کشور گفت: تمام فرآیندها و مراحل ثبت‌نام در نظام مالیاتی کشور الکترونیکی است و هیچ‌گونه نیازی به مراجعه مودی به ادارات مالیاتی نیست.
 • حفظ استقلال بانک مرکزی اوکراین به نفع این کشور است

  رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت که وی در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرده این کشور تحت‌طرح حمایتی فعلی صندوق، باید استقلال بانک مرکزی خود را حفظ کند.
 • یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

  دژپسند با بیان اینکه استقراض از بانک مرکزی در بر دارنده پیام تورم بالا و به‌هم ریختن نظام‌های پولی کشور، تحت‌تاثیر سیاست‌های مالی دولت است، تاکید کرد: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشده است.
 • ارتباط صنعت بیمه با اطلاع‌رسانی

  نیاز اصلی کشور، دستیابی به اطلاعات آزاد، شفاف و بی‌واسطه است که می‌تواند آرامش و اطمینان را در جامعه نهادینه کند.
 • تورم آمریکا بر قله ۳ ماهه‌

  برای نخستین بار در سه ماه دوم سال، تورم آمریکا صعودی شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از آسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۵/ ۰ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۶/ ۰ درصد رسید. این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت‌تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به‌گونه‌ای‌که تورم بنزین به منفی ۴/ ۲۳ درصد رسیده است. پس از این بخش نیز حمل‌و‌نقل با تورم منفی ۷ درصد دیگر عامل مهم کاهنده تورمی بوده است.
 • نرخ برابری یوآن چین به دلار تقویت می‌شود

  زاک پاندل، رئیس بخش تبادل ارزی جهانی و استراتژی بازار در بانک گلدمن ساکس می‌گوید: در ۱۲ ماه آینده یوآن چین رشد قابل‌توجهی در برابر دلار خواهد داشت.
 • پوشش ریسک‌ها با اهرم طلا

  با اینکه طلا در روز سه‌شنبه برای ساعاتی به زیر مرز روانی ۱۸۰۰ دلار بازگشته بود، اما در معاملات پایان روز توانسته بود مجددا به بالای این مرز بازگردد. در روز چهارشنبه هم اونس جهانی توانست بالای این مرز باقی بماند و در قیمت ۱۸۰۷ دلاری معامله شد.
 • ریزش دوباره لیر

  ارزش لیر در برابر ارزهای مهم جهانی کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه و جهان که احتمالا به کاهش بیش از پیش گردشگر ورودی به این کشور منجر می‌شود، ارزش لیر در برابر بسیاری از ارزهای مهم جهانی کاهش یافت. یکی دیگر از دلایل کاهش ارزش لیر نگرانی معامله‌گران از تغییر شرایط لازم برای احراز سمت قائم‌مقامی رئیس بانک مرکزی ترکیه است که در قانون جدید، الزام داشتن حداقل ۱۰ سال سابقه مدیریت ارشد بانکی حذف شده است و فعالان بازار نگرانند این کار باعث سلطه بیشتر دولت در سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی شود.
 • اقتصاد رفتاری در بیماری کووید-۱۹

  بیماری کووید-۱۹ یک اتفاق و رویدادی است که دو نیاز اساسی انسان، امنیت و سلامتی را در معرض خطر قرار داده و باعث موجی گسترده از نگرانی، تشویش و اضطراب در جامعه شده است. اینجاست که اهمیت و ارزش دو نعمت امنیت و سلامتی برای انسان بیشتر آشکار می‌شود. از طرفی همگی بر این امر آگاه و واقف هستیم که سلامتی تک‌تک افراد بر سلامتی و شادی جامعه اثرگذار خواهد بود. با توجه به همه‌گیری این بیماری در جامعه نمی‌توان آن را حذف یا از آن فرار کرد، بلکه راه مقابله با آن بروز رفتارهای مناسب از هر فرد در جهت مدیریت وکنترل این بیماری است.
 • بسته ۸ میلیارد یورویی فرانسه برای افزایش حقوق پرستاران

  دولت فرانسه با امضای توافق‌نامه‌ای از اختصاص بیش از ۸ میلیارد یورو به منظور افزایش حقوق کارکنان بخش درمان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان اوج پاندمی ویروس کرونا در این کشور، مردم هر شب از کارکنان بخش درمان قدردانی کردند؛ افرادی که در سوی مقابل گفته‌اند که در صورتی که اقدامات قاطعی همراه این قدردانی نباشد، این تشکرهای شبانه رنگ می‌بازد.
 • بازار - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

 • آغاز راه طولانی ریکاوری اقتصاد بریتانیا

  براساس اعلام اداره ملی آمار انگلیس، اقتصاد بریتانیا در ماه مه نخستین گام را در راه طولانی احیا از بحران کووید-۱۹ برداشته است اما اقتصاددانان آن را نشانه واقعی احیا نمی‌دانند. به گزارش نیویورک تایمز، تولید ناخالص داخلی انگلیس پس از کاهش رکوردشکن ۳/ ۲۰ درصدی در آوریل که نخستین ماه قرنطینه کامل این کشور نیز محسوب می‌شد، در ماه مه ۵/ ۱ درصد افزایش پیدا کرد. در جریان سه ماه منتهی به مه، اقتصاد انگلیس ۱/ ۱۹ درصد کوچک و نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد کوچک‌تر شده است. «سورن تیرو» اقتصاددان ارشد اتاق بازرگانی بریتانیا اظهار کرد: افزایش تولیدات در ماه مه احتمالا انعکاس بهبود نسبی تقاضا پس از آغاز تسهیل محدودیت‌ها است نه نشانه‌ای از احیای واقعی. رشد تنها ۹/ ۰ درصدی در بخش‌های بزرگ خدماتی بریتانیا به همراه ضعف در خدمات حرفه‌ای، املاک و مستغلات تجاری و برنامه‌نویسی کامپیوتری عمده عوامل احیای ضعیف اقتصادی بریتانیا محسوب می‌شود.
 • مقصر اصلی مشکلات برجام قانون‌شکنان ‌آمریکا هستند

  همزمان با صدور بیانیه‌ وزارت خارجه ایران به مناسبت پنجمین سالگرد برجام، حسن روحانی با بیان اینکه دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیزی باشد، گفت: مقصر اصلی مشکلات برجام قانون‌شکنان آمریکا هستند. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در یادداشتی به مناسبت پنج سالگی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ با اشاره به اهمیت برجام و ضرورت حفظ آن تاکید کرد که ایران باید بتواند از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود.
 • برنامه استیضاح منتفی شد روحـانی: تـا آخـر هستـم

  سه روز پس از اظهارات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت ادامه کار دولت تا آخرین روز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح یا همان عدم کفایت رئیس‌جمهوری را پس گرفتند. همزمان روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز در جلسه هیات دولت تاکید کرد که «دولت با همه توان تا روز آخر مثل روز اول با همان روحیه و نشاط و بدون توجه به حاشیه‌سازی‌ها خدمت به مردم را ادامه می‌دهد.»
 • یارانه‌ها باید نسبت به تورم تنظیم شود

  محمدباقر قالیباف شامگاه سه شنبه در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از نشستن بر کرسی ریاست پارلمان حضور یافت و با اشاره به جمله معروف «مجلس در رأس امور است»، تاکید کرد که «نمی‌شود نماینده مردم باشیم و در میان مردم نباشیم». رئیس مجلس همچنین با اشاره به موضوع بسته اقتصادی مردمی، از یارانه‌ها سخن گفت و تاکید کرد که «یارانه‌ها باید نسبت به تورم تنظیم شود.»
 • ایران و ضرورت دیپلماسی اقتصادی

  تحولات بین‌المللی پس از خاتمه جنگ سرد باعث شده که مقامات و تصمیم‌سازان عرصه سیاست خارجی، خود را در فضایی متلاطم و پیچیده ببینند و نظام جهانی جدیدی را متصور شوند که معادلات دنیای نوین را بر پایه اصول خاص خود تنظیم خواهد کرد. این تحولات پرشتاب و عالم‌گیر که عموما در چارچوب فرآیند جهانی شدن شناخته می‌شوند باعث ناکارآمدی دیپلماسی سنتی در پیشبرد اهداف و تامین منافع ملی کشورها شده است.
 • سفر عراقچی به افغانستان

  سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه همراه یک هیات سیاسی، امنیتی و اقتصادی عصر روز چهارشنبه به کابل سفر کرد. مذاکره درباره سند جامع همکاری‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان از جمله اهداف سفر عراقچی به کابل عنوان شده است. دیدار با مقامات دولت افغانستان از دیگر برنامه‌های معاون وزیر امور خارجه در این سفر است. عراقچی همچنین عصر پنج‌شنبه در همایش «چشم‌انداز روابط افغانستان و ایران، چالش‌ها، فرصت‌ها» به همراه «جاوید لودین»، معاون سیاسی پیشین وزارت امور خارجه افغانستان شرکت کرده و به سخنرانی می‌پردازد. این نشست توسط انستیتو مطالعات استراتژیک افغانستان در کابل برگزار می‌شود.
 • نخست‌وزیر عراق به تهران سفر می‌کند

  شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق هفته آینده به تهران و ریاض سفر خواهد کرد.
 • سفیرایران در بیروت: آماده تبادلات تجاری با لبنان از طریق لیره هستیم

  محمد جلال فیروز نیا، سفیر ایران در لبنان در گفت‌وگو با شبکه المنار تاکید کرد: «ایران آماده انجام تبادلات تجاری با لبنان به ویژه در زمینه فرآورده‌های نفتی با لیره است.» به گزارش «ایسنا»، وی گفت:« من با مسوولان لبنانی دیدار می‌کنم و آماده دیدار با حسن دیاب، نخست‌وزیر این کشور و انجام هر اقدامی که همکاری‌های ما را گسترش دهد و به لبنان کمک کند، هستم.»
 • تحلیل جروزالم پست از سخنان سردار قاآنی

  پایگاه اینترنتی یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به اظهارات فرمانده نیروی قدس سپاه درباره ناوچه آتش گرفته آمریکا نوشت: «به نظر می‌رسد این یک تهدید رازآلود است.» «جروزالم پست» درباره سخنان اخیر سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: «او آتش‌سوزی کشتی آمریکایی «بونهم ریچارد» را به‌عنوان تنبیه الهی ستود.» روزنامه جروزالم پست در ادامه با برجسته کردن هشدار فرمانده سپاه قدس به آمریکایی‌ها که گفت «روزهای سختی را پیش رو دارند»، آورده است: «به نظر می‌رسد این یک تهدید مرموز است. در همین راستا است که او همچنین به «رژیم صهیونیستی» اشاره کرد.» جروزالم پست در پایان مطلب خود یادآوری کرد: «ایران هشدار داده است که می‌تواند به انفجارهای مرموز اخیر که در تاسیسات غنی‌سازی هسته‌ای نطنز رخ داد واکنش نشان دهد.»
 • پنج‌سالگی توافق هسته‌ای ایران

  پنجمین سالگرد توافق برنامه جامع اقدام هسته‌ای در ۱۴ ژوئیه در شرایطی سخت و نامطمئن رقم می‌خورد. در سال‌های آینده وقتی تاریخ‌نگاران روایت این روزها را بازگو کنند، از پایان محتمل برجام به‌عنوان آغاز زوال چندجانبه‌گرایی و ضربه‌ای جدی به همگرایی اروپایی در سیاست خارجی یاد خواهند کرد.
 • ظریف، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به خویشتن‌داری فراخواند

  در پی بروز درگیری‌های اخیر میان نیروهای آذری و ارمنی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز سه‌شنبه، ۲۴ تیر با وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به‌صورت جداگانه رایزنی و گفت‌وگو کرد. در این تماس‌های تلفنی، محمدجواد ظریف ضمن توصیه به طرفین برای خویشتن‌داری و آغاز گفت‌وگو برای حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به پایان دادن به تنش‌ها اعلام کرد.
 • ارائه پیشنهاد تعطیلی منطقه‌ای تهران

  «وضعیت تهران پیچیده شده است» این توصیفی است که روز گذشته علیرضا زالی فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا شهر تهران از وضعیت ابتلا به کرونا در پایتخت ارائه کرد.به گفته او بستری روزانه بیماران کرونایی در تهران معادل‌ آمار یک استان با وضعیت قرمز است و پایتخت نیازمند یک نسخه کاملا متفاوت نسبت به سایر استان‌ها است. او همچنین اعلام کرد که محدودیت‌ها در تهران با توجه به دیدگاه‌های فنی و بحث‌های میدانی برای یک هفته دیگر تمدیدخواهد شد. همزمان محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی نیز از ارائه پیشنهاد تعطیلی منطقه‌ای تهران طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور خبرداد.
 • پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت پدر شهیدان بردبار

  رئیس‌جمهوری در پیامی با تسلیت درگذشت مرحوم «شکرخدا بردبار» پدر بزرگوار شهیدان گرانقدر زال، کاووس و مهراب بردبار و جانباز سرافراز حاج مصطفی بردبار را تسلیت گفت. حسن روحانی در این پیام با ابراز تاثر و تالم از درگذشت پدر شهیدان بردبار خاطرنشان کرد: «این اسوه ایثار و صبوری که با اعتقاد راسخ به آموزه‌های بلند اسلامی و دلی سرشار از ایمان به خدا، فرزندان رشید خود را در پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی با عزت و افتخار تقدیم کرد، بی‌شک شأنی رفیع در پیشگاه الهی خواهد داشت.»
 • انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰

  جلسه علنی روز گذشته مجلس علاوه‌بر بررسی کلیات طرح موسوم به مالیات بر خانه‌های خالی، به انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و همچنین اعضای ناظر مجلس گذشت. در جریان جلسه علنی دیروز و با رای نمایندگان، نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم به‌عنوان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. هیات‌رئیسه مجلس پیش از آغاز به رای‌گیری اعلام کرد: بر اساس آیین‌نامه هیات‌رئیسه می‌تواند حداقل دو نفر را برای کسب رای و ریاست کمیسیون اصل ۹۰ معرفی کند و هیات‌رئیسه پنج نفر را معرفی کرده است.
 • نماز جماعت در مساجد تهران برگزار نمی‌شود

  مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در پی ابلاغیه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی‌ بر تعطیلی یک هفته‌ای مساجد کلان‌شهر تهران، در پیامی اعلام کرد: محدودیت‌های جدید، صرفا مربوط به مساجد کلان‌شهر تهران و شهرهای قرمز استان است. لذا فعالیت مساجد در سایر شهرها کما فی‌السابق ادامه خواهد داشت.
 • تکذیب خبر توقف حکم اعدام سه متهم حوادث آبان‌ماه

  درحالی‌که روز گذشته خبرگزاری فارس در خبری از توقف حکم اعدام سه متهم حوادث آبان‌ماه خبر داده بود، ساعتی بعد این خبر ازسوی مدیرعامل خبرگزاری میزان وابسته به قوه‌قضائیه تکذیب شد. خبرگزاری فارس ادعا کرده بود که پیگیری‌های خبرنگار این خبرگزاری نشان می‌دهد که به دستور آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی درخواست اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری برای سه مجرم اعدامی (معروف به مجرمان آبان‌ماه) شده است.
 • ابوالقاسم سرحدی‌زاده درگذشت

  ابوالقاسم سرحدی‌زاده سه‌شنبه شب پس از یک دوره طولانی بیماری در سن ۷۵ سالگی درگذشت. به گزارش «ایسنا» سرحدی‌زاده، دبیرکل و بنیان‌گذار حزب اسلامی کار، نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی و وزیر پیشین کار و امور اجتماعی بود. فعالیت‌های سیاسی‌ مرحوم سرحدی‌زاده در مجلس ششم بر اثر سکته مغزی متوقف شد. در همین حال در پی فوت این نماینده اسبق مجلس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس درگذشت وی را تسلیت گفتند.
 • عرضه تولید داخلی «رمدسیویر»

  سعید نمکی وزیر بهداشت، از عرضه تولید داخلی داروی «رمدسیویر» از هفته آینده خبر داد. وزیر بهداشت درباره داروهای درمان کرونا گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که کووید-۱۹ هنوز هیچ داروی موثر و قابل اعتمادی در دنیا ندارد. اما برخی همکاران دو داروی رمدسیویر و فاویپیراویر را تجویز می‌کردند. به ویژه رمدسیویر که در اروپا و آمریکا هم مطرح است. یکسری شیاد وارد قاچاق این فرآورده و فرآورده جعلی آن شده بودند. بر همین اساس گرچه این دارو در لیست دارویی کشور نیست، اما برخی همکاران آن را تجویز می‌کردند و معتقدند که در برخی بیماران اثربخش است، روز گذشته این دارو را به اندازه کافی توزیع کردیم و هفته آینده اولین تولید ملی این دارو هم عرضه خواهد شد و بنابراین کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت.
 • دومین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی

  دومین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) تهران به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزارشد. در ابتدای جلسه دادگاه، متهم سجاد در جایگاه قرار گرفت و گفت: من براساس مستندات و بر اساس مصوبه بانک مرکزی کار انجام داده‌ام، کمیته تامین اسکناس بانک مرکزی نیز تایید می‌کرده است، ما همه به‌دنبال نفع بیت‌المال بوده‌ایم و بیت‌المال را به حراج نگذاشته‌ایم. او در پاسخ به سوالی در مورد کشف سکه از منزل خود پاسخ داد: کشف نشده است من خودم گفتم بدهیم. در ادامه قاضی از او پرسید از کجا آورده‌اید؟ متهم گفت: من ریز درآمدهایم را نمی‌توانم بیان کنم، من آدم کم‌درآمدی نبودم. متهم سجاد در مورد آپارتمان در یکی از کشورها گفت: می‌خواستم در انگلیس آپارتمان بخرم، اما نتوانستم. آپارتمان اصلا وجود خارجی ندارد و استعلام کنید.
 • آمادگی کم تهران در صورت وقوع زلزله

  رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در مورد وقوع زلزله در پایتخت گفت: دعا کنید در تهران زلزله نیاید! براساس گزارشی که دوستان اعلام کردند، آمادگی تهران برای مقابله با زلزله با وجود همه اقدامات ۸/ ۱۸ درصد است. اسماعیل نجار افزود: همچنین این سوال مطرح می‌شود در صورتی که زلزله در تهران اتفاق بیفتد، آیا نیروهای امدادی و اورژانسی می‌توانند از مسیرها و خیابان‌های شهر تهران به محل‌های حادثه برسند یا خیر که کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است. نجار همچنین با اشاره به اینکه چنانچه زلزله بالای ۷ ریشتری در تهران بیاید شرایط سخت و دشواری را در پی خواهیم داشت، گفت: بنابر اعلام مسوولان سازمان بهشت زهرا(س) تعداد قبور حدود ۲۵ هزار قبر پیش‌بینی شده است اما کافی نیست. همچنین به گزارش «ایسنا» نجار افزود: اگر زلزله هفت ریشتری یا بالاتر از آن در تهران رخ دهد، دو میلیون نفر تحت‌تاثیر مستقیم قرار می‌گیرند و دست‌کم هشت میلیون باقیمانده تحت‌تاثیر غیر‌مستقیم حادثه خواهند بود.
 • مجازات قصاص برای شیوع‌دهندگان عمدی کرونا

  محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل و دستیار وزیر دادگستری در امور حقوق شهروندی درباره اینکه چه مجازاتی برای فردی که عمدا دیگری را مبتلا به کرونا می‌کند، در نظر گرفته می‌شود، گفت: کسی که با علم و اطلاع از ابتلای خود به کرونا و با نزدن ماسک و سرفه و عطسه و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجبات ابتلای دیگران به کرونا را فراهم کند و در نهایت منجر به مرگ آنان شود، مرتکب جنایت عمدی و مستوجب قصاص است.
 • کاهش آمار مسافران متروی تهران

  فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران با اشاره به اینکه آمار مسافران مترو در پایتخت طی دو روز گذشته کاهش یافته است، گفت: متروی تهران تعطیل نمی‌شود.
 • سازمان بدون ساختمان

  ۱- در زمان الحاق هنگ‌کنگ به چین کتابی به نام مزیت هنگ‌کنگ (The Hong Kong Advantage) نگاشته شد که نویسندگان آن با یک بررسی دقیق به روند تبدیل هنگ‌کنگ به یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری جهان پرداخته بودند. نکته اصلی و ایده قابل‌تامل و عبرت‌آموز مطرح‌شده در این کتاب اما، تشریح نقش و نحوه عملکرد این سرزمین به‌عنوان موتور محرک اقتصاد چین است.
 • نسخه بنگلادشی توسعه صادرات

  دولت بنگلادش به تازگی با چشم‌انداز تبدیل این کشور به قطب صادراتی جدید آسیا، هدف‌گذاری افزایش درآمدهای صادراتی در سال مالی آتی را با رشد بیش از ۱۳درصدی تنظیم و برای نیل به این هدف، سعی کرده است تا با ساده‌سازی مقررات تجاری، سرمایه‌گذاری و بانکداری، بستر لازم را برای توسعه صادرات و نیز گسیل سرمایه‌گذاری‌ها به سوی این کشور فراهم کند.
 • هشدار کاهش صادرات غیرنفتی

  بسته سیاستی رفع تعهد ارزی سال ۹۹ در حالی ابلاغ شده که فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف نسبت به سیاست‌های مندرج در این بسته انتقاداتی را مطرح کرده‌اند. این بسته با بسته‌های ابلاغی دو سال اخیر تفاوت‌هایی دارد و بخش خصوصی آن را سختگیرانه‌تر از گذشته می‌داند. این در حالی است که صادرات غیرنفتی در شرایطی که صادرات نفت تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی به حداقل ممکن رسیده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین ورود ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی کشور بیش از پیش در مرکز توجه دولتمردان و سیاست‌گذاران قرار گرفته است.
 • رونمایی از طرح تامین آب شرب هزار روستای محروم کشور

  سیصد هزار روستایی در مناطق محروم کشور از آب شرب برخوردار و به شبکه آبرسانی کشور متصل شدند.آیین‌رونمایی از طرح تامین آب شرب هزار روستای محروم کشور، صبح دیروز در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برگزار شد.
 • ابلاغ دستورالعمل نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی به اصناف

  رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت با اشاره به مصوبه بیست و هشتمین جلسه ستاد ملی کرونا گفت: برای حفظ سلامتی مردم، ناگزیر به تشدید و گسترش نظارت همگانی و تخصصی بر دستورالعمل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم.
 • مطالبات واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور از کارگروه تنظیم بازار

  اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به دبیر کارگروه تنظیم بازار خواستار حل مشکلات ترخیص کالاهای اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات شد. از سوم تیرماه امسال بانک مرکزی در نامه‌ای به‌تمامی بانک‌های عامل صدور تاییدیه برای ثبت‌سفارش کالاهای در صف تامین و تخصیص ارز را ممنوع کرد. قبل از آن از ابتدای سال جاری تا تاریخ سوم تیرماه امسال به‌منظور تسریع روند تامین کالای اساسی در بازار، جلوگیری از فسادپذیری نهاده‌های دامی و سایر کالاهای اساسی رسوبی شده در بنادر و گمرکات مقرر شد تا با تاییدیه بانک‌های عامل، ثبت‌سفارش کالاهای در صف تامین و تخصیص ارز انجام شود.
 • راهبرد اصلی در توسعه صادرات

  معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران توجه به دغدغه‌های صادرکنندگان و شفافیت در دستورالعمل‌ها را راهبرد اصلی در توسعه صادرات غیرنفتی دانست.به گزارش روابط عمومی سازمان‌ توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان بخش‌های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت که با موضوع راهکارهای تسریع و تسهیل ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان برگزار شد، از توجه به دغدغه‌های صادرکنندگان و شفافیت در دستورالعمل‌ها، به‌عنوان راهبرد اصلی در توسعه صادرات غیرنفتی نام برد.وی اظهار کرد: راهبرد اصلی وزارت صمت براساس دیدگاه‌های ریاست‌جمهوری و سرپرست این وزارتخانه، سیاست‌گذاری در عرضه و تقاضای ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است که همکاری تمامی دستگاه‌های متولی و اثرگذار بر تجارت خارجی کشور را می‌طلبد.زادبوم با اشاره به بسته بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۷، استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان حوزه تجارت خارجی را ارزشمند توصیف کرد و افزود: جلسات متعددی نیز با صادرکنندگان برای اخذ نظرات آنان در این خصوص برگزار شد که سازمان توسعه تجارت ایران در تلاش است با بررسی کارشناسی دیدگاه‌های صادرکنندگان راهکارهایی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات ارائه کند.معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان خواستار یکپارچگی سامانه‌های مرتبط با تجارت خارجی در جهت ارائۀ اطلاعات دقیق شد.
 • توسعه روابط تجاری با تایلند

  مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران گفت: میز کشوری تایلند در راستای توسعه روابط تجاری با این کشور و رفع موانع و مشکلات از طریق تعامل با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و همفکری تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد.
 • ردیابی علت تازه تورم ملکی

  علت پنجم تورم بی‌سابقه در بازار معاملات مسکن تهران - رشد ماهانه قیمت در خرداد - شناسایی شد. جزئیات خریدهای ملکی در پایتخت نشان می‌دهد رفتار بخش قابل‌توجهی از خریداران در ماه گذشته با دو تغییر همراه بوده است. از یک‌سو سهم واحدهای بزرگ‌متراژ و همچنین وزن محله‌های لوکس در معاملات ملک افزایش پیدا کرده و ازسوی دیگر «گروه کم‌متراژ»ها در بازار، اکثریت را از دست داده‌اند. این اتفاق باعث شده آپارتمان‌های بزرگ در تورم مسکن از واحدهای کوچک سبقت بگیرند. جزئیات نرخ‌ها در ۲۲ منطقه تهران تشریح شده است.
 • شکل بد تخصیص وام اجاره

  وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت تلویحا جامعه هدف وام ودیعه مستاجران را مشخص کرد. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی درخصوص جزئیات وام ودیعه مسکن گفت: پیشنهاد ما برای وام ودیعه مسکن هر رقمی که خواهد بود کمک به مستاجران است و اگر عددی از سوی رسانه‌ها اعلام شود، ممکن است مالکان اجاره‌بها را افزایش ‌‌دهند.
 • دشواری متقاضیان مصرفی در خرید مسکن

  بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد: جست‌و‌جو برای خرید آپارتمان مسکونی با قیمت کمتر از ۲۰ میلیون تومان در هر مترمربع در شهر تهران دشوار شده است.
 • گسل مشاء و فعالیت لرزه‌ای آن

  آخرین زمین لرزه بزرگی که در تهران بر طبق متون تاریخی، موجب تخریب و خسارت شده زمین‌لرزه ۲۷ مارس ۱۸۳۰ میلادی دماوند-شمیرانات با بزرگی تخمین زده ۱/ ۷ ریشتر در ۱۹۰ سال گذشته است. این زمین لرزه بر روی گسل مشاء رخ داده است، همانند زلزله ۱/ ۵ ریشتری روز ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ که آن هم بر روی همین گسل فعال و کاری و لرزه‌زا در مجاورت دشت زیبای مشاء رخ داد که نام گسل مشاء نیز برگرفته از نام این منطقه و روستای مشاء است.
 • تصویب کلیات طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی

  نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی موافقت کردند.
 • حکم وزیر کشور برای شهردار تهران

  شهردار تهران با حکم وزیر کشور، فرمانده عملیات شهر تهران در مواقع بروز بحران شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، پس از یک تاخیر پنج‌ساله، از زمان اتمام مهلت اجرای قانون آزمایشی مدیریت بحران، اواخر تابستان سال گذشته پس از تایید شورای نگهبان، رئیس‌جمهوری قانون جدید مدیریت بحران کشور را برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد.
 • بوی بهبود در بازار جهانی

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • ترکیه دیگر خواهان قراضه نیست

  ترکیه در سال‌های گذشته همواره در صدر جدول واردات قراضه دنیا قرار داشته و از این کشور به‌عنوان بازیگر اصلی این بازار یاد می‌شود. اما شیوع ویروس کرونا و محدودیت فولادسازان ترکیه در فروش محصولات باعث شده میزان تقاضای این کشور برای خرید این محصول به شدت کاهش یابد و تولیدکنندگان قراضه دنیا برای فروش محصول خود مجبورند یا به تجار ترکیه تخفیف ارائه کنند یا به بازارهای جدید فکر کنند. اگرچه باتوجه به سهم بالای ترکیه در تجارت جهانی قراضه فولاد، تولیدکنندگان این محصول به‌راحتی نمی‌توانند بازار جایگزینی برای محصولات خود پیدا کنند و در نهایت نیز چاره‌ای جز توافق میان بخش عرضه و تقاضا وجود ندارد.
 • در انتظار فاصله‌گیری همبستگی نرخ قراضه و فولاد از نفت

  همبستگی بهای قراضه و محصولات فولادی با نفت در روزهایی که این بازار در اثر تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا نوسانات متعددی را تجربه می‌کند، باعث شده ذهنیت اثرگذاری این نوسانات بر قیمت قراضه و محصولات فولادی در میان فعالان بازار رواج پیدا کند تا جایی که برآوردهای آتی بازارهای کالایی نیز براساس تفسیرهای موجود از آینده بازار نفت صورت ارائه می‌شود. اما نتیجه تحقیقات جدید موسسه فست‌مارکتس (Fastmarkets) حاکی است در دوران بحران‌های اقتصادی و سال‌های ابتدایی پسابحران وابستگی قیمتی قراضه و محصولات فولادی به نفت به کمترین میزان می‌رسد.
 • رشد نفت با انتشار اخبار امیدوار‌کننده

  قیمت نفت روز گذشته در واکنش به گزارش موسسه آمریکن پترولیوم از موجودی‌های نفت آمریکا افزایش یافت. این شرکت گزارش داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۰ جولای حدود ۳/ ۸‌میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است که بسیار فراتر از انتظارات فعالان بازار و تحلیلگران نفتی بود. این آمار امیدواری برای افزایش تقاضا را در بازار را جدی‌تر کرد. آمار رسمی موجودی‌های نفت آمریکا را اداره اطلاعات انرژی این کشور در بامداد پنج‌شنبه هر هفته منتشر می‌کند. از سوی دیگر نیز اعضای توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس، تصمیم خود را درباره ادامه این توافق و افزایش احتمالی ۲ میلیون بشکه‌ای تولید نسبت به سه ماه گذشته را اعلام خواهند کرد که تاثیری اساسی بر آینده قیمت نفت خواهد داشت. انتشار اخبار امیدوار‌کننده از تولید واکسن کرونا توسط شرکت داروسازی مدرنا آمریکا نیز امیدهای دوچندانی را به بازار تزریق کرد. تا زمان تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ به وقت تهران) قیمت هر بشکه نفت وست‌تگزاس اینترمدییت بیش از ۱/ ۱ درصد افزایش را تجربه کرد و ۴۰ دلار و ۷۴ سنت در حال معامله بود و قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال بار دیگر از ۴۳ دلار فراتر رفت و به ۴۳ دلار و ۳۲ سنت در هربشکه رسید. هر بشکه نفت خام سنگین ایران نیز در روز سه‌شنبه به بهای ۴۲ دلار و ۷۲ سنتی رسید.
 • گزارش موجودی‌های نفتی و واکسن کرونا قیمت بنزین را افزایش داد

  قیمت حامل‌های انرژی که در پی افزایش تعداد مبتلایان به کرونا طی روزهای گذشته نوسانات کاهشی-افزایشی زیادی را تجربه کرد دیروز با انتشار اخبار مبتنی بر نتایج امیدوارکننده واکسن بیماری کووید-۱۹ توسط یک شرکت آمریکایی اعتماد به نفس بازار بازیابی شد. حامل‌های انرژی که مستقیما تقاضای آنها به شیوع کرونا گره خورده است حالا به کنترل پاندمی و بازگشت تقاضا امیدوار شده‌اند. گزارش امیدوارکننده غیر رسمی موجودی‌های نفت آمریکا نیز فشار افزایش دیگری را به بازار نایمکس آمریکا وارد کرد. گزارش رسمی موجودی‌های نفت آمریکا که از سوی اداره اطلاعات انرژی منتشر می‌شود شامل بخش موجودی ذخایر بنزین و گازوئیل نیز خواهد بود و آمار رسمی در صورتی که گزارش‌های موسسه آمریکن پترولیوم را تایید کند می‌توان انتظار افزایش بیشتر قیمت بنزین را داشت. موجودی‌های گازوئیل نیز به دلیل تولید بی‌رویه آن در دوران قرنطینه کرونایی و کاهش تقاضای کلی بازار احتمالا کاهش چندانی را تجربه نکرده است یا در نگاهی بدبینانه ممکن است افزایش هم داشته باشد که به معنای ماندن قیمت آن در سطوح کنونی یا کاهش آن در روزهای آینده می‌تواند قلمداد شود.
 • اصلاح قیمت مس با تنش‌ آمریکا و چین

  بهای مس در مقطع اولیه بازار فلزات لندن (LME) با رشد روبه‌رو شد؛ اما در لحظه تنظیم این گزارش با تغییر روند، اندکی از قیمت روز سه‌شنبه پایین‌تر معامله شد. به‌طور کلی دو عامل تقاضای قوی در چین و نگرانی از اختلال عرضه در شیلی از قیمت‌ها در روزهای گذشته حمایت کردند. با این حال، تنش‌ها بین بزرگ‌ترین اقتصاد‌های جهان، آمریکا و چین و احتمال تضعیف تقاضا در صورت شدت گرفتن اختلافات، سه‌شنبه و چهارشنبه بازار فلز سرخ را تضعیف کردند. علاوه بر این، رشد نگران‌کننده شمار مبتلایان سراسر جهان به نگرانی‌ها افزوده است. با وجود این، عمده دیگر فلزات روز افزایشی را تجربه کردند.
 • ادامه رشد سنگ آهن در بنادر چین

  بهای سنگ‌آهن سه‌شنبه در بازار آتی بورس دالیان به رشد خود ادامه داد. فعال‌ترین قرارداد سنگ آهن در این بورس (برای تحویل در ماه سپتامبر) ۱۵/ ۱ درصد رشد کرد و قرارداد سررسید آگوست سنگ آهن عیار ۶۲ درصد نیز در بورس سنگاپور بیش از یک دلار افزایش یافت. قیمت‌های سنگ آهن وارداتی نیز روز سه‌شنبه از روند این کامودیتی در بازار آتی تبعیت کرد؛ اما نسبت به روز قبل در پلت‌فرم‌های تجاری، معاملات کمتری صورت گرفت. یک منبع تجاری در جنوب چین به متال بولتن گفت: «موجودی پایین سنگ‌آهن در بنادر چین هنوز موجب نگرانی است. تقاضای کارخانه‌ها برای سنگ آهن تصفیه‌شده نیز قدرت خود را حفظ کرده است و از قیمت‌های بالا حمایت می‌کند.» او افزود: «با این حال، روزهای بارشی سنگین پیاپی در بسیاری از نقاط جنوبی چین باعث جاری شدن سیل در نواحی همجوار رود یانگتزه (Yangtze) به خصوص در استان ژیانگژی شده است.» همین منبع پیش‌بینی کرد تقاضا برای سنگ‌آهن به دلیل وقوع سیل تضعیف شود؛ چراکه این امر بر انتقال فولاد و همین‌طور مواد خام و ساختمانی تاثیر منفی خواهد گذاشت. یک تحلیلگر در چین نیز به فست مارکتس گفته سیل در چین موجب پایین آمدن تقاضای میلگرد فولادی خواهد شد و به‌صورت غیرمستقیم برای کوتاه‌مدت بر سنگ آهن اثر می‌گذارد.
 • بررسی تکنیکال ذرت (بازار آمریکا)

  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ بوشل ( هر بوشل تقریبا معادل ۴/ ۲۵ کیلو گرم) ذرت در بازار آمریکا، نزولی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا تقریبا بدون تغییر بود و از محدوده ۳۲۹ دلار به محدوده قیمتی ۳۲۵ دلار رسید. البته در این مدت نوساناتی داشته و حتی به محدوده ۳۵۵ دلار هم رسید اما پس از آن با کاهش قیمت روبه‌رو شد. در صورتی که قیمت ذرت روند کوتاه‌مدت نزولی خود را ادامه دهد می‌تواند تا محدوده ۳۰۰ دلار پایین بیاید که دو محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها حمایت می‌گوییم.
 • وزارت نفت درباره اصلاح سهمیه‌بندی بنزین تابع مجلس است

  بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت گفت: درصورت تبدیل طرح مجلس به قانون در رابطه با اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین، وزارت نفت از آن اطاعت خواهد کرد. بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت برای اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین - مبنی بر تغییر سهمیه بنزین از هر خودرو به هر خانوار - برنامه‌ای ندارد، تاکید کرد: اصلا ما فعلا چنین برنامه‌ای نداریم و من که هیچ وقت برنامه نداشتم و دولت نیز فعلا هیچ پیشنهادی نداده است. طبق اعلام وزارت نفت وی اظهار کرد: ظاهرا دوستانی از نمایندگان مجلس چنین برنامه‌ای دارند که درصورت طی شدن مراحل قانونی آن و تبدیل به قانون، آن‌گاه همه باید از قانون اطاعت کنیم. وزیر نفت همچنین درخصوص برنامه‌های وزارت نفت برای برقراری ارتباط مجدد گازی با ترکمنستان گفت: باید با آنها مذاکره کنیم؛ چراکه حل این مساله منوط بر مذاکره است و تا قبل مذاکره نمی‌توان پیش‌بینی مشخصی داشت.
 • نوای متناقض سکه بورسی

  بهای گواهی سپرده سکه در بورس کالا کمتر از قیمت‌های بازار آزاد ثبت شده آن‌ هم در شرایطی که سکه بورسی غالبا بالاتر از قیمت‌های بازار آزاد نرخ‌گذاری می‌شود. روز گذشته نزدیک به ۲۷ هزار و ۱۰۰ واحد گواهی سپرده سکه در بورس کالا با قیمت معادل ۱۰ میلیون و ۶۶۲ هزارتومان داد و ستد شده است. اگرچه در پایان معاملات روز گذشته شاهد صف خرید در تمامی نمادهای گواهی سپرده سکه بودیم ولی برتری قیمت‌های بازار در مقایسه با بورس کالا سیگنال مهمی است که از بورس به بازار مخابره شده و نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری دارد. سقف نوسان مجاز قیمت‌ها در بورس کالا در کنار بدبینی به دورنمای بازار اجازه نوسان آزادانه قیمت‌ها را به داد‌وستد سکه بورسی نداده است اگرچه صفوف خرید در مقایسه با ماه‌های گذشته چندان هم چشمگیر نیست.
 • یکسونگری یا واقع‌بینی؟

  شاید برای اولین مرتبه بود که وزارت صمت تعیین تکلیف قیمتی میان حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد از سنگ آهن تا شمش را به بخش‌های مختلف زنجیره و انجمن‌های تخصصی واگذار کرد که متاسفانه برخی با عدم توافق با سایر حلقه‌ها از توافق خارج شدند. با این حال کمیسیون اقتصادی اتاق نتیجه بررسی و نظرات کارشناسی خود را به سرپرست وزارت صمت اعلام کرده و فعالان در انتظار تصویب هستند.
 • افزایش ۱۸۰ تومانی قیمت شمش فولاد

  در معاملات روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها با رشدی بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ تومان در هر کیلو روبه‌رو شد.در این روز هر کیلو شمش در بالاترین رقم پیشنهادی از سوی ذوبی‌ها بدون ارزش افزوده به قیمت ۹۴۱۰ تومان رسید.
 • حفاظت از محیط زیست با ادبیات بازار سرمایه

  قانون مدیریت پسماند با هدف حفاظت از محیط زیست از امسال اجرایی خواهد شد. اجرایی شدن این قانون، افزایش هزینه واحدهای تولیدی را به دنبال دارد، آن هم در شرایطی که غالب تولیدکنندگانی که با رشد هزینه‌ها به دلیل این قانون روبه رو خواهند شد مستقیم یا غیرمستقیم با صنایع پلیمری در ارتباط هستند. هدف اصلی این قانون حفاظت از محیط زیست است آن‌هم در شرایطی که انبوه زباله و ضایعات در بسیاری از مناطق حاشیه‌ای شهرها نیاز جدی به بازیافت پسماندها را خاطرنشان ساخته و توجه به آن یک مسوولیت اجتماعی است. این قانون سال‌هاست که تصویب شده و بالاخره اجرایی خواهد شد اما می‌توان با پیگیری برای تغییر احتمالی در دستورالعمل اجرایی یا استفاده از ابزارهای مالی؛ مسیر اجرای آن را با کمترین هزینه برای واحدهای تولیدی یا بیشترین نفع برای محیط‌زیست مدیریت کرد. ذات اجرای این قانون به معنی ایجاد فضای جدیدی است برای خودنمایی جدی‌تر صنعت بازیافت که اگر با مکانیزم بازار به پیش برود می‌توان بیش از حالت عادی مرسوم به موفقیت آن خوش‌بین بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که دولت برای سال جاری بر درآمدزایی رقمی نزدیک به هزار میلیارد تومان از این مسیر حساب کرده است.
 • تفاوت موقعیت آماری ایران و جهان

  بررسی‌های آماری کرونا نشان می‌دهد میزان مبتلایان روزانه در دنیا روند صعودی دارد، اما میزان فوتی‌های روزانه در حال کم شدن است. در مقابل آمارهای ایران، رفتاری عکس روند جهانی دارد، در روزهای اخیر میزان مبتلایان روزانه یک روند کاهشی نسبی داشته است، اما سطح فوتی‌های روزانه در حال افزایش است. این احتمال وجود دارد که در دنیا، وضعیت شناسایی مبتلایان نسبت به گذشته بهتر شده است، از سوی دیگر، با بهره‌گیری از برخی داروهای تایید شده روند درمان بهتر از قبل شده و در نتیجه میزان فوتی‌ها کاهش یافته است. اما به‌نظر می‌رسد که این شرایط در کشور به گونه دیگری است و به‌رغم کاهش نسبی مبتلایان، میزان مرگ‌و‌میر روند نزولی را تجربه نکرده است. به همین دلیل، بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی سیاست‌گذاری‌ها در کشور نیاز به بازنگری دارد و تعلل در این نوع سیاست‌گذاری‌ها باعث خواهد شد که میزان مرگ‌و‌میر در روزهای آینده دوباره روند صعودی به خود بگیرد.
 • اعلام جزئیات استخدام ۲۵ هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش

  مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش جزئیات استخدام ۲۵ هزار معلم جدید در آموزش و پرورش را تشریح کرد. یارمحمد حسین‌بُر با بیان اینکه قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس در ۱۳ شهریور ۹۷ ابلاغ شد گفت: براساس آن قانون مکلف هستیم تا پایان برنامه ششم همه مشمولان را جذب کنیم. وی افزود: چهار گروه داشتیم که از بین آنها آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی براساس متن قانون و آیین‌نامه اجرایی ملزم به شرکت در یک آزمون داخلی هستند که این آزمون هفته گذشته برگزار شده و بعد از اعلام نتیجه براساس ۲۵ هزار و ۴۹۷ مجوزی که سازمان اداری استخدامی صادر کرده و همچنین امتیازات کسب شده جذب خواهند شد.
 • ابلاغ دستورالعمل پرداخت حقوق و مزایای کارکنان انتقالی

  رئیس سازمان برنامه و بودجه دستورالعمل نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان انتقالی در سال ۱۳۹۹ و پیش‌بینی اعتبار مربوط در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمد باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس این سازمان، دستورالعمل نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان انتقالی در سال ۱۳۹۹ و پیش‌بینی اعتبار مربوط در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.براساس این ابلاغ در سال ۱۳۹۹ هیچ‌گونه ابلاغی برای جابه‌جایی حقوق و مزایای کارکنان انتقالی، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان انجام نمی‌گیرد.
 • جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تشریح جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان گفت: حقوق مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر در اسفندماه سال ۹۸ با بیش از ۲۰ سال سابقه کار به بیش از ۲ میلیون تومان خواهد رسید.مصطفی سالاری شامگاه سه‌شنبه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه حدود سه و نیم میلیون نفر بازنشسته تامین اجتماعی داریم، افزود: بازنشستگان حداقل‌بگیر دارای بیش از ۲۰ سال سابقه کار، در اسفند ۹۸، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند و با افزایش سنواتی که هر سال اعمال می‌شود این رقم به بیش از ۲ میلیون تومان رسید و با افزایش ناشی از متناسب‌سازی، این عدد برای سنوات مختلف خدمتی متفاوت است.
 • خبر خوش ساخت داروی جدید ضدکرونایی

  ۳۰۰ هزار روستایی در مناطق محروم کشور از امروز از آب شرب برخوردار و به شبکه آبرسانی کشور متصل شدند. مراسم رونمایی از طرح تامین آب شرب هزار روستای محروم کشور، صبح چهارشنبه ۲۵ تیر در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد. در این مراسم طرح آبرسانی به ۵۰۰ روستا افتتاح و برای آبرسانی به ۵۰۰ روستای محروم دیگر تفاهمنامه‌ای با اعتبار هزار میلیارد تومان بین ستاد اجرایی فرمان امام و وزارت نیرو امضا شد.
 • تفویض اختیار یا تغییر نگاه؟

  بخشی از اختیارات شورای‌عالی معادن با هدف رونق‌بخشی به تولید و احیا و ایجاد تحرک در معادن غیرفعال مستقر در سراسر کشور به شورای معادن استان‌ها واگذار شد. بر اساس این گزارش، در جلسه شورای‌عالی معادن با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب شد تا بخشی از اختیارات شورای‌عالی معادن به شورای معادن استان‌ها واگذار شود.
 • برق کم‌مصرف‌ها رایگان می‌شود

  پاداش و فراتر از آن رایگان شدن برق برای کم‌مصرف‌ترین مشترکان از جدیدترین وعده‌هایی است که متولیان صنعت برق امیدوارند به واسطه آن بتوانند مصرف برق را که این روزها بار دیگر رکورد زده است کاهش دهند. براساس داده‌های اعلام شده، مصرف برق کشور چهارشنبه دوباره رکورد زد و از مرز ۵۷هزار مگاوات عبور کرد. میزان مصرف برق دیروز نسبت به مدت مشابه پارسال که ۵۵ هزار و ۱۸۵ مگاوات بود رشد ۲ هزار و ۳۵۰ مگاواتی داشت. مصرف برق شبانه کشور در مقایسه با مصرف روزانه کمی کاهش یافت و به ۵۶ هزار و ۱۴۲مگاوات رسید. مصرف برق اما در بخش صنایع هم روند کاهشی در پیش گرفت و به ۴ هزار و ۹۰۱ مگاوات رسید.
 • ضرورت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آموزشی معدن

  توسعه پایدار فرآیندی است که آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌شود که در آن شرایط زندگی و استفاده از منابع، بدون آسیب رساندن به یکپارچگی، زیبایی و ثبات نظام‌های حیاتی، نیازهای انسان را برطرف می‌سازد. توسعه پایدار فرآیندی است که در استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، جهت‌گیری توسعه فناوری و تغییرات بنیادی، با نیازهای حال و آینده سازگار باشد.
 • افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی

  مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با اشاره به متنوع‌سازی روش‌های تامین منابع مالی از ورود این صندوق به بورس خبر داد و گفت: سرمایه ما در حال حاضر ۳۵۰میلیارد تومان است که به زودی رقم ۵۰۰ میلیارد تومان ثبت خواهد شد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال آن را به هزارمیلیارد تومان برسانیم. فرید دهقانی افزود: یکی از کارکردهای صندوق، تسهیل دسترسی به منابع مالی است که از دو مسیر بانک و بازار سرمایه قابل‌بررسی است. این دو محل تامین منابع مالی در ایران است.
 • تولید ۸/ ۱ میلیون تن ورق گرم در بهار ۹۹

  بر پایه آمار فولاد سازان بزرگ در دوره سه ماه نخست امسال، میزان تولید ورق گرم به رقم یک میلیون و ۸۱۳ هزار و ۱۷۰ تن رسید که از این رقم سهم فولاد مبارکه بیش از ۷۴ درصد است. به استناد جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، میزان تولید ورق سرد در بهار ۹۹ به رقم ۳۹۷ هزار و ۸۹۴ تن رسید. همچنین ورق عریض تولیدی فولاد اکسین در فصل بهار امسال برابر با ۲۳۰ هزار و ۷۸۷ تن ثبت شد.
 • جدیدترین برنامه خودکفایی ۸ محصول گلوگاهی

  وزارت صنعت، برای تولید هشت محصول خاص و گلوگاهی از جمله پارچه چادر مشکی برنامه‌ریزی کرده است. مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «ضرورت حمایت دولت از تولید مواد اولیه چادر مشکی» برنامه‌ریزی دولت برای تقویت تولید پارچه چادر مشکی را در سال جهش تولید خواستار شده بودند.
 • وضعیت تولیدات صنعتی ناحیه یورو

  براساس اعلام اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات)، تولیدهای صنعتی منطقه یورو در ماه مه افزایش یافته، اما احیا از رکود ماه‌های مارس و آوریل ناشی از قرنطینه کمتر از انتظارات بوده است و قادر به جبران آن نیست. به گزارش رویترز، یورواستات اعلام کرد که تولیدهای کارخانه‌ای منطقه یورو در ماه مه و در مقایسه با آوریل، ۴/ ۱۲ درصد افزایش یافته و عمده علت آن جهش تولید کالاهای مصرفی با ماندگاری بالا همچون اتومبیل و یخچال بوده، اما افزایش تولید به‌طور چشمگیری کمتر از رشد ۱۵ درصدی پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان رویترز است.
 • طراح ایرانی پروژه فضایی امارات

  قرار است امارات روز جمعه کاوشگر مریخ‌پیمای خود را به فضا پرتاب کند؛ اما مدیر این پروژه پرسروصدا یک دختر ایرانی‌الاصل است که با ۳۳ سال سن در راس وزارتخانه علوم پیشرفته قرار گرفته است. او در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان مهندس برنامه‌های فضاپیمایی وارد مرکز فضایی محمد بن رشید در دبی شد و تا سال ۲۰۱۴ در این موقعیت شغلی به کار خود ادامه داد؛ اما پس از آن به ریاست شاخه علم این مجموعه رسید و مسوولیت ساخت و پرتاب کاوشگر امید را بر عهده گرفت.
 • نگرانی از نشت مواد هسته‌ای در شبه‌جزیره عربستان

  اگر تنها یک درس باشد که جهان بتواند از فراگیری ویروس کرونا بیاموزد، آن درس این است که فجایع تئوریک و گسست‌های مرزی می‌تواند ناگهان به فجایع بسیار واقعی و بسیار بد تبدیل شود. متخصصان انرژی هسته‌ای مدت‌هاست این را درک کرده‌اند. آنها مدت زمان زیادی را صرف اندیشیدن و آزمودنِ این مساله کرده‌اند که چگونه خطرات را کاهش و منافع آن را افزایش دهند. در مجموع، نیروگاه‌های برق هسته‌ای از حدود دهه ۵۰ میلادی مورد استفاده بوده‌اند. حدود ۴۴۰ رآکتور برق هسته‌ای که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند عمدتا با شکاف اتم به‌دنبال رهاسازی انرژی و تولید حرارتی هستند که توربین‌های بخار را برای تولید برق به حرکت در می‌آورد. به‌عبارت دیگر، رآکتورهای هسته‌ای آب را به جوش می‌آورند؛ فرآیندی به شدت بی‌حادثه، تا اینکه آنچه که غیرقابل تصور است رخ دهد؛ مثلا چرنوبیل یا فوکوشیما. هر دو تصادف یا رویدادهایی بدشگون بودند. هر دو در خطای انسانی ریشه داشتند. «پاتریشیا سابگا»، سردبیر الجزیره دیجیتال، در گزارش سه‌شنبه ۲۴ تیر در الجزیره نوشت، تقریبا یک دهه پس از فوکوشیما و سه دهه و نیم پس از چرنوبیل، انرژی هسته‌ای دیگر بر مباحث جهانی حاکم نیست.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  مواد و مصالح تاریخی ارائه‌شده در این مجلد این نگرش اساسی هانتینگتون را تایید می‌کند که ابعاد متفاوت توسعه باید از یکدیگر جدا شوند. چنان که مشاهده کردیم، چینی‌ها یک دولت مدرن را به معنای وبری آن بیش از هزار سال پیش توسعه دادند، بدون اینکه این دولت با حاکمیت قانون یا دموکراسی همراه شود؛ البته سخنی از فردگرایی اجتماعی یا سرمایه‌داری مدرن به میان نمی‌آورم. افزون بر این، توسعه اروپا به شیوه‌ای بسیار متفاوت از گزارش‌های ارائه‌شده از سوی مارکس و وبر رخ داد. ریشه‌های مدرنیته اروپایی بسیار فراتر از اصلاحات پروتستان می‌رود. خروج از سازمان اجتماعی خویشاوندمحور طی «اعصار سیاه» و گرویدن بربرهای آلمانی به مسیحیت شروع شده بود. حق افراد، از جمله زنان، برای خرید و فروش آزادانه دارایی قبل از آن در انگلستان قرن سیزدهم به خوبی برقرار شده بود.
 • واکسن آمریکایی کرونا در مرحله آزمایش نهایی

  شرکت آمریکایی «مدرنا» یک خبر هیجان‌انگیز در بحبوحه مبارزه با بیماری کووید-۱۹ منتشر کرد: ارائه جزئیات ساخت واکسن بیماری کرونا که توانسته است ایمنی لازم را برای مبارزه با این بیماری مهلک به‌وجود آورد. به گزارش سی‌ان‌ان شرکت مدرنا اعلام کرد که این واکسن توانسته در مراحل آزمایشی خود واکنش ایمنی لازم را برای برخورد با این بیماری فراهم کند. البته این خبری تازه نبود اما ارائه جزئیات آن حائز اهمیت است.
 • توقف اخراج دانشجویان خارجی توسط دولت ترامپ

  دولت دونالد ترامپ برنامه خود برای اخراج دانشجویان بین‌المللی را متوقف کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته پیش دستور داده بود دانشجویانی که به‌دلیل همه‌گیری کرونا به دوره‌های غیرحضوری و آنلاین روی آورده‌اند، باید آمریکا را ترک کنند و دوره آموزشی خود را در کشورشان ادامه دهند. دانشگاه هاروارد و دانشگاه تکنولوژی ماساچوست (ام.آی.تی) هر دو به‌دلیل این سیاست تازه علیه دولت به دادگاه شکایت کرده بودند.
 • نرخ ارز؛ قطب‌نمای بازار خودرو

  بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت همراه با صعود نرخ ارز، شاهد افزایش نسبی قیمت‌ها بود. در شرایطی نرخ ارز این روزها تبدیل به قطب‌نمای قیمت خودرو در بازار شده است که پیش‌تر در فصل گرما با آغاز مسافرت‌های تابستانی، قیمت‌ها روند صعودی به خود می‌گرفت.
 • سن فرسودگی خودروها لغو شد

  در حالی که کلان‌شهرهای کشور همچنان درگیر معضل آلودگی هوا هستند و دلیل اصلی این ماجرا نیز خودروهای فرسوده است، خبر می‌رسد آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که به تعیین سن فرسودگی خودروها اشاره دارد، حذف شده است. آن طور که دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با «ایسنا» عنوان کرده، براساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان آیین‌نامه مربوطه ابطال شده است.
 • تولید آئودی در چین

  شرکت فولکس‌واگن و سائیک‌موتور، شریک چینی آن برنامه دارند تا ۱۳/ ۴ میلیارد یوآن (۵۹۰ میلیون دلار) را برای راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های خودروسازی خود در شانگهای تخصیص دهند تا بتوانند در این تاسیسات تولید سواری‌های برندآئودی از زیرمجموعه‌های فولکس را از سر بگیرند. این خبر پس از رسیدن برخی اسناد دولت چین به دست رویترز توسط این خبرگزاری منتشر شد. پس از اعلام خبر فوق، ارزش سهام سائیک‌موتور در روز بعدی معاملاتی با رشد ۱۰ درصدی مواجه شد. این همکاری مشترک اکنون تنها مشغول تولید خودروهای برند فولکس‌واگن و اشکودا در چین است. با بازگشایی کارخانه‌های شانگهای، این دو خودروساز در نظر دارند تا سالانه ۶۰ هزار سواری آئودی ای۷ ال و ۶۰ هزار شاسی‌بلند برند فولکس را تولید کنند. این بازگشایی که قرار است تا پایان سال ۲۰۲۰ اجرایی شود در زمانی انجام می‌شود که حتی با وجود کاهش تقاضای خودرو در بازار چین، تقاضا برای خودروهای لوکس همچنان قدرتمند است.
 • رونمایی از نیسان آریا برقی

  تیزر ویدئویی جدیدی از نیسان آریا تنها سه روز مانده به رونمایی رسمی منتشر شد. پیش از این نیسان اعلام کرده بود که شاسی‌بلند تمام‌برقی آریا مدل ۲۰۲۱ را پس از لیف جدید و ون برقی ای ان وی ۲۰۰ در پانزدهم جولای رونمایی خواهد کرد. در تیزر منتشرشده یک تصویر قسمت جلو و کناری خودرو را نشان می‌دهد که از آن می‌توان نتیجه گرفت خودروی نهایی به احتمال زیاد بسیار شبیه به مدل مفهومی است که اکتبر سال گذشته رونمایی شده بود. مجمع سهامداران نیسان در نشست سالانه خود تصمیم گرفتند که آریا در نیمه جولای رونمایی و سپس به آرامی وارد بازارهای جهانی شود. به همین دلیل می‌توان به تدریج شاهد انتشار جزئیات بیشتر درباره این خودرو بود. سقف شیب‌دار شبیه به خودروهای کوپه و نصب یک موتور برقی روی هر محور خودرو را شاید بتوان از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری و عملکردی آریا دانست.
 • تاخیر در ساخت جگوار جی‌ایکس

  هفته گذشته جگوار-لندرور رسما اعلام کرد که قصد بازسازی برخی از مدل‌های خود را دارد. یکی از این مدل‌ها جگوار جی ایکس جدید بود که بازسازی آن به خوبی پیش می‌رفت، اما مشخص شد که این خودرو دچار مشکلاتی شده است. براساس گزارش‌ها، رونمایی از جگوار جی ایکس جدید حداقل تا ۹ ماه نخست سال آتی به تاخیر خواهد افتاد؛ چراکه این خودروساز برای آنکه بتواند از پیامدهای مخرب شیوع کرونا جان سالم به در ببرد باید هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهد، دلیل اینکه تولید جگوار جی ایکس به تعویق افتاده نیز این است که این خودرو جزو مدل‌های سودآور نیست. به گفته سخنگوی جگوار، مدل جی ایکس به مدت ۵۰ سال مدل پرچمدار این شرکت بوده است و مهندسان جگوار همچنان روی نسل جدید خودروی تمام برقی جی ایکس کار می‌کنند. وی گفت: «ما به استراتژی درازمدت و محصولات خود متعهد می‌مانیم اما این شرایط پیش‌بینی‌نشده تاثیر مخربی بر برنامه‌ریزی‌های ما گذاشته است.»
 • تحویل ۳۰ دستگاه کامیونت شیلر

  شرکت بهمن لیزینگ، ۳۰ دستگاه کامیونت ۶‌تن شیلر با کاربری حمل پسماند‌های کرونایی بیمارستانی را به یک شرکت حمل‌و‌نقل تحویل داد. این خودروها با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران به شرکت حمل‌ونقل مرزبار تحویل داده شد.
 • کاهش قیمت خودرو با مالیات ستانی

  یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: مالیات بستن بر دارندگان دو یا سه خودرو سبب از بین رفتن معضل احتکار خودرو نمی‌شود، مگر اینکه راهکاری بگذاریم که هر فردی بیش از یک خودرو نتواند ثبت‌نام کند.
 • ۶ ماه حبس جریمه تغییر پلاک خودرو

  روابط عمومی پلیس راهور: معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا با بیان اینکه تغییر در اعداد و حروف پلاک خودرو جرم محسوب می‌شود نه تخلف گفت:‌ برای افرادی که دست به این جرم بزنند از ۶ ماه تا یک‌سال حبس در نظر گرفته شده است. سرهنگ عین‌الله جهانی گفت: یکی از پلاک‌های غیر‌مجاز، پلاکی است که اشخاص در ارقام و مشخصات اولیه آن تغییر ایجاد کنند یا پلاک وسیله نقلیه دیگری به وسیله نقلیه دیگر الصاق شود یا برای آن پلاک تقلبی به کار برده شود. وی ادامه داد: برابر قانون دستکاری کردن (تغییر در ارقام، پوشاندن و ...) پلاک خودرو جرم محسوب می‌شود، از این رو جرم تلقی کردن این موضوع از سوی قانون‌گذار اهمیت پلاک وسیله نقلیه را نشان می‌دهد.
 • قرارداد همکاری ایران خودرو با جهاد دانشگاهی

  گروه صنعتی ایران خودرو مطابق با راهبرد داخلی‌سازی و توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه،‌ سه قرارداد همکاری با جهاد دانشگاهی را به امضا رساند. مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در نشست انعقاد این قراردادها، با تاکید بر سه‌جانبه بودن قراردادهای اجرایی، از سازندگان،‌ سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی دعوت کرد تا برای تسریع در اجرای قراردادها پای کار بیایند. فرشاد مقیمی افزود: با این اقدام، علاوه بر اینکه شبکه تامین، از دانش و فناوری جهاد دانشگاهی منتفع می‌شود، جهاد دانشگاهی نیز از سرمایه‌گذاری سازندگان منفعت خواهد برد.
 • پاسخ همایون به ادعای محمود

  چند روز پیش گفت‌وگوی جنجالی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق کشور با یک خبرنگار حوزه موسیقی منتشر شد. احمدی نژاد در این گفت‌وگو از عملکرد دوران ریاست دولت خود در حوزه موسیقی دفاع کرد. در خلال همین مباحث، نام‌های بسیاری از سوی آن خبرنگار مطرح شد تا قرار گرفتن این اسامی در کنار احمدی نژاد بتواند برای این رئیس‌جمهور سابق چهره‌ای محبوب ایجاد کند.
 • جدال رکود و کرونا علیه سینما

  کرونا دست بردار نیست. تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها بازگشته‌اند و بساط بسیاری از فعالان بازارها به هم ریخته است. درحالی‌که هنوز یک ماه تمام از بازگشایی سینماها نگذشته، دوره جدید محدودیت‌ها باعث شده تا زمزمه‌هایی درباره تعطیلی دوباره آنها مطرح شود. اگرچه روز گذشته سازمان سینمایی مصرانه اعلام کرد سینماها همچنان باز خواهند بود اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که سینماها باید بسته شود.
 • تغییر دکور مجریان معروف در دوران قرنطینه خانگی

  در حالی که بسیاری از برنامه‌های زنده تلویزیونی از خانه پخش می‌شوند، کتاب‌ها و کتابخانه‌هایی که در پس زمینه این برنامه‌ها جای می‌گیرند، پیام‌های منطبق با شرایط روز را ارسال می‌کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، وقتی پاندمیکووید-۱۹ باعث بسته شدن استودیوها شد، مجری‌های معروف آمریکایی نمایش‌های شبانه هم مجبور به توقف کارشان و ادامه کار از خانه شدند. مجری‌ها رویکردهای مختلفی نسبت به راه‌اندازی استودیوهای خانگی خود داشتند. جان اولیور ابتدا یک پس‌زمینه تک‌رنگ انتخاب کرد و سامانتا بی از حیاط پشتی خانه‌اش برنامه ضبط کرد؛ اما بیشتر مجری‌ها به بک‌گراندهایی روی آورده‌اند که پر از کتاب هستند، چه کتاب‌هایی که در کتابخانه قرار دارند، چه کتاب هایی که روی قفسه و میز جای گرفته‌اند. در عین حال به نظر می‌رسد تعدادی از کتابخانه‌ها مخصوصا برای چشم بیننده تزیین شده باشند.
 • ماجرای دونوازی «مرغ سحر» کیهان کلهر و یویوما

  کیهان کلهر به تازگی در صفحه شخصی خود فایل هم‌نوازی قطعه «مرغ سحر» توسط خودش و یویوما، ویولونسل‌نواز آمریکایی چینی‌تبار را منتشر کرده و طی یادداشتی به شرح ماجرا پرداخته است.
 • موش‌های «بنکسی» با ماسک به مترو آمدند

  به دنبال آنکه دولت انگلیس از اجباری شدن استفاده از ماسک در فروشگاه‌های این کشور خبر داد، بنکسی، هنرمند نام‌آشنای خیابانی ویدئویی را از اثر جدید خود منتشر کرد که برای تشویق مردم به پوشیدن ماسک در متروی لندن کشیده است.
 • خوشنویسی در کمیته مجازات

  کسانی که مجموعه «هزار دستان» اثر به یاد ماندنی علی‌ حاتمی را دیده‌اند با نام کمیته مجازات آشنایند؛ انجمنی مخفی که به کابوس صاحب‌منصبان تبدیل شده بود. پیوستن هنرمندی خوشنویس به این کمیته، نه فقط در دنیای خیالی کارگردان این سریال، که در دنیای واقعی نیز اتفاق افتاده است. آنچه حاتمی از شخصیت رضا خوشنویس به تصویر درآورده، الهامی است از زندگی هنرمند برجسته عمادالکتاب، با این تفاوت که تنها اسلحه او قلمش بود.
 • گلایه از نام گذاری خیابانی نامناسب به نام داود رشیدی

  احترام برومند، همسر زنده یاد داود رشیدی، بازیگر سینما و تئاتر با ابراز تاسف از نام گذاری خیابانی نامناسب به نام داودرشیدی گفت: پیش‌تر از طرف سازمان زیباسازی و بخش فرهنگی شهرداری که موضوع نام گذاری خیابان به نام هنرمندان را پیگیری می‌کردند، درباره نامگذاری خیابانی به نام آقای رشیدی سوال کردند. ما هم چند خیابان را پیشنهاد کردیم و نهایتا قرار شد با نظر خانواده، خیابانی را نام‌گذاری کنند، اما متاسفانه چنین نشد. این هنرمند تاکید کرد: وقتی خیابانی را به نام کسی می‌کنند، باید ارتباط و شأن نزولی داشته باشد. یا منزل آن فرد در آن خیابان یا محلی هنری باشد، ولی متاسفانه در انتخاب خیابانی که برای نام‌گذاری آقای رشیدی در نظر گرفته‌اند، به این موضوع توجهی نشده است. او اضافه کرد: در چند ماه گذشته تلاش بسیاری کردم تا مساله را با آقای حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر تهران پیگیری کنم، ولی موفق نشدم. برومند تاکید کرد: نمی‌گویم خدای نکرده سوءنظر بوده. به هر حال زحمت کشیدند و با وجود مخالفت‌هایی که برای این نام‌گذاری‌ها وجود دارد، این کار را به انجام رساندند؛ ولی نباید تنها به نام‌گذاری بسنده کنیم، بلکه لازم است تناسب و شأن نزول این نام‌گذاری را هم مورد توجه قرار بدهیم.
 • تن‌پروری و پوشیدن لباس چرک

  چه کسی هست که درباره خودش چنین صادقانه و فروتنانه ابراز نظر کند؟ «مردی با فضایل اندک و گرایش به اسراف!» این توصیفی است که این رمان‌نویس ایرلندی یک بار از خودش به دست داد. او دست کم در عادات روزانه اش هیچ در بند خویشتن داری یا نظم و ترتیب نبود. جویس از هفت دولت آزاد، صبح‌ها معمولا دیر بلند می‌شد، از اوقات عصر برای نوشتن یا انجام تعهدات حرفه‌ای اش استفاده می‌کرد و اغلب به تدریس انگلیسی یا تدریس پیانو برای پرداخت مخارج منزل مشغول بود. غروب‌هایش بیشتر به معاشرت‌های اجتماعی در کافه‌ها یا رستوران‌ها می‌گذشت؛ اوقاتی که جویس مغرور با صدای مردانه خودش در مهمان خانه، آوازهای قدیمی ‌ایرلندی می‌خواند که اغلب تا صبح روز بعد طول می‌کشید.
 • بخش سوم سکو۹۹

 • ای شب

 • کوتاه‌از‌فرهنگ‌و‌هنر

  علی رهبری و آرین بهاری خوانندگان گروه پازل اولین حضور سینمایی خود را به‌عنوان بازیگر در «گُل به خودی» تجربه می‌کنند.
 • آغاز اکران آنلاین «نرگس‌مست»

  اکران آنلاین فیلم سینمایی «نرگس مست» به نویسندگی و کارگردانی جلال‌الدین دری از روز گذشته آغاز شد. فیلم سینمایی «نرگس مست» از ۲۳ بهمن سال گذشته روی پرده رفت، اما اکران آن به‌دلیل شیوع کرونا و تعطیلی سالن‌های سینما از تاریخ سوم اسفندماه ناتمام ماند. «نرگس مست» به تهیه‌کنندگی عبدالله اسفندیاری، داستان زندگی چهار شاعر و تصنیف ساز معاصر را همراه با تاریخچه موسیقی ایرانی در قالبی عاشقانه و شاعرانه به تصویر می‌کشد. در این فیلم بازیگرانی چون سعید پورصمیمی، میترا حجار، مهدی پاکدل، هومن برق‌نورد و امیرحسین مدرس ایفای نقش می‌کنند. مخاطبان می‌توانند با تهیه بلیت از طریق سامانه‌های فیلیمو و نماوا این فیلم را تماشا کنند.
 • پیوستن تئاتر شهر به پویش «من ماسک می‌زنم»

  ساختمان مجموعه تئاتر شهر با هدف ترغیب شهروندان برای استفاده از ماسک در روزهای کرونایی به پویش ملی «من ماسک می‌زنم» پیوست. پس از اوج‌گیری مجدد شیوع ویروس کرونا و لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی، تصاویر گرافیکی از پیوستن تئاتر شهر به پویش ملی «من ماسک می‌زنم» طراحی و در تابلوی اصلی این مجموعه نصب شد. در این تصویر گرافیکی که با طراحی بهمن وخشور و عکاسی سمیرا نظری انجام گرفته است، نشان گرافیکی مجموعه تئاتر شهر با طراحی ابراهیم حقیقی و دیوارنگاره‌های معماری نمای بیرونی به همراه عکسی از ساختمان مجموعه که روی نمای اصلی آن یک ماسک به شکلی نمادین طراحی شده است به چشم می‌خورد.
 • تلاش برای غلبه بر بحران مالی

  موضع‌گیری‌های آرتور میلسپو در سفر نخست وی به ایران می‌توانسته تحت‌تاثیر دو عامل قرار گرفته باشد: از یکسو، سابقه مثبت حضور هوارد باسکرویل در جریان انقلاب مشروطه در تبریز و نیز حضور نیک‌فرجام مورگان شوستر به عنوان مستشار مالی و از دیگر سو، عدم حضور آمریکا به عنوان کشوری بیگانه در قالب‌های استعمارگرانه و استثمارجویانه در ایران، پیشینه‌ای نیک برای آمریکاییان فراهم آورده بود.
 • ورود صنایع آلمانی‌ به ایران

  آلمانی‌ها همزمان با سلطنت رضاشاه پهلوی در ایران تبدیل به یکی از قدرت‌های مهم اقتصادی شدند. آنها که به دنبال فروش محصولات خود و تهیه مواد خام برای کارخانه‌هایشان بودند، ایران را به‌رغم نفوذ ابرقدرت‌های بزرگ جهان، به‌عنوان بازار هدف انتخاب کردند. حکومت ایران هم که می‌خواست از نفوذ انگلیس و شوروی در خاک خود بکاهد و علاقه‌مند به نوسازی صنایع سنتی خود بود، از این روابط استقبال کرد.
 • تام کارول

  تام کارول با نام اصلی آتاناسیوس کارولاس (۱۴ جولای ۱۹۰۶ در آتن-۲۱ اکتبر ۱۹۹۰ در پاین پلینز نیویورک) بازرگان و کارآفرین آمریکایی-یونانی بود که بیش از هر چیز به دلیل ابداع و توسعه نوعی بستنی با نام بستنی نرم ‌(soft ice cream) در شمال خاوری ایالات‌متحده شهرت یافت. او موسس برند کارول و نیز مبدع مفهوم فرانشیز (دادن امتیاز حق استفاده از نام تجاری) بود. او در سال ۱۹۲۹ با قرض گرفتن پانزده دلار (برابر با ۲۰۰ دلار کنونی) از اگنس، همسر آینده خود، یک کامیون خرید و با آن شروع به خرده‌فروشی بستنی در‌هارتسدیل نیویورک کرد. کامیون حمل بستنی کارول در روز یادبود (از جمله تعطیلات سراسری در آمریکا) ۱۹۳۴، در همین منطقه پنچر شد. کارول کامیون را به یک پارکینگ روباز در کنار یک فروشگاه ظروف سفالی منتقل کرد و شروع به فروش بستنی‌های در حال آب شدن خود کرد. صاحب سفالگری به کارول اجازه داد تا از برق مغازه‌اش استفاده کند. طی دو روز او همه ذخیره بستنی خود را فروخت و به این نتیجه رسید که می‌تواند با داشتن جایی ثابت و فروش بستنی‌های نرم سودآوری خود را افزایش دهد. در نخستین سال، بیش از ۳۵۰۰ دلار سود کرد.
 • چرا کتاب بانک مرکزی را نوشتم؟

  هنگام بازنشستگی از صندوق بین‌المللی پول، باید در مجلس ضیافتی که طبق سنت صندوق برای کارمندان بازنشسته برپا می‌شد، نطقی ایراد می‌کردم. در این سخنان نگاهی انداختم به دوران خدمتم در صندوق، مخصوصا به دوران بازگشت به خدمت در صندوق پس از آنکه اجبارا ایران را ترک کردم، دیدم از آغاز خدمت در صندوق بین‌المللی پول تاکنون، از طریق اداره‌ای که در آن کار می‌کردم با ۵۸ بانک مرکزی دنیا همکاری داشته‌ام و پایه این همکاری‌ها همه برمی‌گردد به ایامی که در بانک مرکزی ایران مشغول به کار بودم. آنچه در زمینه بانکداری مرکزی فرا گرفتم از بانک مرکزی ایران شروع شد و آن پایه‌ای شد که بر اساس آن، کارهای بیشتری در این زمینه در کشورهای دیگر، با یاری همکارانم در صندوق بین‌المللی پول انجام دهم. این بود که به فکر نوشتن کتاب بانک مرکزی ایران افتادم.
 • همه به دنبال فالوور

  طی سال‌های اخیر ظهور و رونق شبکه‌های اجتماعی تمام دنیا را تکان داد و طبیعتا فوتبال هم از این قاعده مستثنی نبوده است. الان اصلا دنیای پیش از فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام برای خیلی‌ها قابل تصور نیست.
 • محرومیت سرخابی‌ها از سه پنجره نقل‌وانتقالاتی؟

  باشگاه استقلال به‌دلیل عدم‌پرداخت طلب بویان نایدنوف از سه پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم شد. بویان، بازیکن مقدونیه‌ای سابق استقلال چندی قبل بابت عدم ‌دریافت مطالباتش به فیفا شکایت کرده بود. در این خصوص باشگاه استقلال رایزنی‌های زیادی انجام داد تا بتواند این حکم را تغییر بدهد، اما عدم‌پرداخت پول بویان باعث شد سرانجام کمیته انضباطی فیفا تصمیم خود را در این خصوص بگیرد. به گزارش ورزش سه، استقلالی‌ها تا ۱۶ تیرماه فرصت داشتند پول بویان را پرداخت کنند، اما این مبلغ پرداخت نشد تا فیفا رای به محرومیت آبی‌ها بدهد. براساس حکم اولیه فیفا باشگاه استقلال سه پنجره نقل‌وانتقالاتی از جذب بازیکن جدید محروم خواهد بود.
 • جنگ سهمیه در تبریز

  مسابقات هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال کشور از امشب و با انجام یک بازی آغاز می‌شود. ابتدا قرار بود بازی پرسپولیس با فولاد امشب برگزار شود اما سازمان لیگ دیروز ظهر اعلام کرد این بازی از پنج شنبه به روز شنبه موکول شده است.
 • به قطر سفر می‌کنیم!

  به‌نظر می‌رسد مسابقات پایانی لیگ قهرمانان آسیا در غرب قاره، قطعا در قطر برگزار خواهد شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفته مسابقات باقی‌مانده از لیگ قهرمانان را به صورت متمرکز در یک کشور برگزار کند.
 • کاش تو بازیکنم بودی!

  علی کریمی بعد از بازنشستگی در فوتبال، حضور تفریحی در انواع رشته‌های ورزشی دیگر را تجربه کرده است؛ از والیبال و دو تا بدنسازی و حالا هم تنیس. چند روزی هست که تصاویر جادوگر در حال بازی تنیس در فضای مجازی و نیز سایت‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود. دیروز اما علی‌کریمی در محل تمرین تنیس‌اش در فشافویه یک میهمان ویژه داشت؛ دراگان اسکوچیچ. سرمربی تیم ملی دیروز با کریمی تنیس بازی کرد. البته شاید اسکوچیچ ته قلبش دوست داشت همه ست‌ها را به آقای شماره هشت ببازد، اما در عوض او هنوز در دوران بازیگری به سر می‌برد و می‌توانست در تیم ملی کمک حالش باشد!
 • بچه‌عقاب طارمی را برد!

  مسابقات این هفته لیگ فوتبال پرتغال برای هواداران ایرانی یک بازی بسیار جذاب داشت؛ جایی که ریوآوه با مهدی طارمی به مصاف ماریتیمو و امیر عابدزاده رفت. این از آن بازی‌هایی بود که دقیقا نمی‌دانستیم چه از آن می‌خواهیم؛ از یکسو دل‌مان می‌خواست طارمی باز هم گل بزند و ضمن ترغیب مشتریانش به تلاش بیشتر برای جذب او، به صدر جدول گلزنان هم نزدیک‌تر شود. از سوی دیگر اما دوست داشتیم امیر عابدزاده به روند گل نخوردن‌هایش ادامه بدهد و با یک کلین‌شیت دیگر، هوادارانش و البته پدرش- احمدرضا عابدزاده- را خوشحال کند. در نهایت این دوئل را بچه‌عقاب از طارمی برد و بازی بدون گل تمام شد. حالا تصویری مشترک از این دو ستاره ایرانی، به یک عکس پراستفاده در رسانه‌های ورزشی پرتغال تبدیل شده است؛ جایی که به‌نظر می‌رسد به زودی به مقصد بازیکنان ایرانی بیشتری تبدیل خواهد شد. در حقیقت این دو نفر و نیز مهرداد محمدی سفیران خوبی برای فوتبال ایران بودند و انتظار می‌رود در آینده تعداد این انتقال‌ها افزایش پیدا کند. اخیرا مدیربرنامه‌ای که طارمی را به ریوآوه برد، از احتمال انتقال علی علیپور به همین تیم در پایان فصل خبر داده بود.
 • جنجال ورزشگاه سرخابی‌ها

  در روزهای اخیر موضوع انتقال مالکیت ورزشگاه‌های شهید کاظمی‌و امام رضا(ع) به پرسپولیس و استقلال بسیار جنجالی و حاشیه‌ساز شده است. این اتفاق حالا باعث واکنش عضو هیأت عامل سازمان خصوصی‌سازی نیز شده است. ابوالقاسم شمسی جامخانه در این خصوص گفت: « در حال حاضرتنها مجموعه‌های شهدای گمنام و درفشی‌فر برای پرسپولیس و مجموعه مرغوبکار و کمپ حجازی برای استقلال به سازمان خصوصی‌سازی معرفی شده اند.مالک ورزشگاه‌های شهید کاظمی‌و امام رضا(ع) فعلا شهرداری تهران است و بحث واگذاری آنها به طور جدی مطرح نشده است. »
 • شکست کرونا در باشگاه استقلال

  کاوه ستوده پزشک تیم استقلال در خصوص جواب تست کرونای پنج بازیکن این تیم گفت: «درروزهای دوشنبه و سه‌شنبه دو تست جداگانه از این بازیکنان توسط سازمان لیگ به عمل آمد که با منفی اعلام شدن آنها، این بازیکنان می‌توانند از امروز (چهارشنبه) در تمرینات حضورپیدا کنند.» وریا غفوری، فرشید باقری، میلیچ، سیاوش یزدانی و امیرحسین کارگر، پنج بازیکن کرونایی استقلال بودند که خیلی سریع بهبود پیدا کرده و حالا دیگر مشکلی برای همراهی آبی‌پوشان ندارند.
 • درحال ارسال مدارک برانکو

  سرپرست باشگاه پرسپولیس آخرین اقدامات این باشگاه برای پرونده مطالبات سرمربی سابق این تیم را توضیح داد. مهدی رسول‌پناه درباره اتمام مهلت پرسپولیس برای پرداخت مطالبات برانکو گفت: «روز سه‌شنبه دادگاه CAS برای ما نامه فرستاد و درخواست کرد تا یکی دو روز دیگر لایحه و مدارک خود را بفرستیم. در حال حاضر پرونده در دادگاه CAS باز است و بحث تمام شدن مهلت باشگاه وجود ندارد. اگر وکیل برانکو به دنبال دریافت پول به شکل کامل است حتما این پول را نقدی پرداخت می‌کنیم.»
 • ورود غیرمنتظره بختیاری زاده

  در ادامه تغییرات گسترده و پیاپی سرمربی‌ها در لیگ برتر فوتبال ایران، سرمربی جدید تیم شهرخودرو نیز انتخاب و معرفی شد. براساس تصمیم مالک شهر خودروسهراب بختیاری‌زاده به عنوان سرمربی جدید این تیم و جانشین مجتبی سرآسیایی انتخاب شد.این باشگاه قراردادی دو ساله را با وی به امضا رساند تا به این ترتیب بختیاری‌زاده اولین تجربه مربیگری در لیگ برتر را به دست بیاورد. بختیاری‌زاده در مقطعی در تیم ملی فوتبال المپیک و چند تیم لیگ یکی کار کرده است.
 • اعتراض به رای کمیته انضباطی

  مدیر تیم فوتبال نساجی مازندران مدعی شد اعلام رای کمیته انضباطی مبنی بر تکرار دیدار تیمش برابر فولادخوزستان مبتنی بر عدالت نیست. ایزد سیف‌الله‌پور گفت: «پیگیری‌های‌مان را انجام می‌دهیم تا نتیجه دیدارنساجی و فولاد ۳ بر صفر به سود نساجی اعلام شود. اگر ادعای فولادی‌ها مبنی بر به حدنصاب رسیدن تعداد کرونایی‌های این تیم درست باشد، سوال ما این است تیم فولاد که روز پنج‌شنبه ۱۲ تیر در تهران تست کرونا داد و جواب این تست هم نهایتا طی چند ساعت اعلام می‌شود، چرا سهل‌انگاری کرد و فردای آن روز بعد از بیشتر از ۲۴ ساعت، بعدازظهر جمعه ۱۳ تیر وارد مازندران شد؟»
 • کمیل قاسمی‌قهرمان المپیک شد!

  با تایید تست دوپینگ نفرات اول و دوم کشتی آزاد سنگین وزن المپیک لندن، کمیته بین المللی المپیک کمیل قاسمی ‌و بلال ماخوف روس را مشترکا به عنوان طلایی‌های این وزن معرفی کرد. سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و با تایید نهایی تست دوپینگ آرتور تایمازوف ازبک و داوید مادزمانشویلی گرجستانی نفرات اول و دوم وزن ۱۲۰ کیلوگرم المپیک ۲۰۱۲ لندن، کمیته بین‌المللی المپیک با به‌روزرسانی نتایج این وزن، مدال طلای این رقابت‌ها را مشترکا به نام کمیل قاسمی‌از ایران و بلال ماخوف روس ثبت کرد.این در حالی است که انتظار می‌رفت طبق قانون اتحادیه جهانی کشتی این مدال تنها به نام کمیل قاسمی‌ثبت شود، اما فدراسیون کشتی چند روز پیش اعلام کرد قانون جدید اتحادیه جهانی تاکید دارد در صورت دوپینگ نفرات اول و دوم یک وزن، مدال طلا مشترکا به نفرات سوم برسد.
 • ۲۵ میلیون یورو؛ قیمت جدید سردار

  لژیونر فوتبال ایران این روزها مشتریان مختلفی در فوتبال اروپا دارد. با پایان یافتن رقابت‌های لیگ روسیه حالا بار دیگر نام سردار آزمون برای انتقال به یک باشگاه سرشناس اروپایی در رسانه‌های مختلف قاره سبز دیده می‌شود. سایت معتبرکالچو مرکاتوایتالیا درباره پیشنهادهای سردار آزمون مهاجم تیم زنیت نوشت: «پس از اینکه زنیت با برد ۴ بر ۲ مقابل کراسنودار به مقام قهرمانی در لیگ روسیه رسید به‌نظر می‌رسد حالا زمان برای توجه به پیشنهادهای سردار آزمون ستاره ایرانی این تیم فرا رسیده است. درجدیدترین درخواست‌ها برای این بازیکن رقم ۲۵ میلیون یورو پیشنهاد شده که این عدد از سوی دو باشگاه سرشناس انگلیسی اورتون و وستهام بوده است.» این در حالی است که گفته می‌شود تیم ناپولی ایتالیا هم به‌دنبال خرید این بازیکن است، اما هنوز عدد نهایی این انتقال از سوی آنها اعلام رسمی نشده است.
 • درآمد ۴۵ میلیون یورویی بایرن مونیخ

  باشگاه بایرن مونیخ برای فصل آینده بخشی از بودجه خود را از طریق دریافت مالی از اسپانسر اصلی خود تامین می‌کند.طبق نوشته کیکر، بایرنی‌ها برای فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ از شرکت تلکام ۴۵ میلیون یورو دریافت خواهند کرد. مونیخی‌ها با این شرکت مخابراتی از ۱۸ سال قبل همکاری می‌کنند و تا ۳ سال دیگر با آن قرارداد دارند. بایرن در کنار بهره‌گیری از چندین اسپانسر، ۳ حامی‌مالی قابل توجه دارد که مهم‌ترین آنها تلکام است. تحت تاثیر این همکاری، بایرن توانست ورزشگاه آلیانس آر نا را به مدرن‌ترین ورزشگاه جهان تبدیل کند.
 • خانه‌تکانی در منچستر یونایتد!

  باشگاه منچستریونایتد بعد از پایان فصل جاری تعداد زیادی از بازیکنان خود را می‌فروشد. طبق نوشته تلگراف، این باشگاه آماده است تا با مدافعان خود یعنی کریس اسمالینگ، فیل جونز، دیوگو دالوت و مارکوس روخو در کنار جسی لینگارد ‌هافبک و الکسیس سانچز مهاجم خود قطع همکاری کند. از این لیست کریس اسمالینگ در تیم رم و آلکسیس سانچس در تیم اینتر به صورت قرضی بازی می‌کنند و یونایتد قصد بازگرداندن آنان را ندارد.
 • جشن قهرمانی نگیرید !

  رئال مادرید درهفته سی هفتم مسابقات لالیگا امشب درخانه خود با ویارئال بازی دارد و در صورت پیروزی قهرمانی این فصل خود را قطعی می‌کند. این باشگاه از هواداران خود درخواست کرد که در صورت قهرمانی این تیم در میدان «سیبلس» مادرید جمع نشوند تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری شود، چرا که درصورت شکل گرفتن این جشن، امکان رخ دادن یک فاجعه انسانی و ابتلای تعداد زیادی از هواداران به کرونا بسیار بالا خواهد بود.
 • حمله پپ به مورینیو و کلوپ!

  سرمربی منچسترسیتی به اظهارات همتایانش در لیورپول و تاتنهام درباره لغو محرومیت دوساله تیم او از حضور در لیگ قهرمانان اروپا واکنش تندی نشان داد. پپ گواردیولا گفت: «مردم می‌گفتند که ما متقلب هستیم، دروغگوییم. اگر ما مرتکب تخلفی شده بودیم، محرومیت‌مان را می‌پذیرفتم. من می‌دانم که باشگاه‌های بزرگ مانند لیورپول،‌ منچستریونایتد، آرسنال و ... از اینکه ما در لیگ قهرمانان باشیم راضی نیستند. حالا ژوزه و تمام مربیان دیگر باید بدانند که ما به اندازه کافی از این ماجرا ضربه خورده‌ایم و الان باید از ما عذرخواهی شود.»
 • پاداش برای اتلتیکومادرید

  بازیکنان و کادر فنی باشگاه اتلتیکو مادرید به خاطر صعود به لیگ قهرمانان اروپا پاداش کلانی گرفتند. اتلتیکو مادرید فصل را به سختی گذراند در نهایت توانست سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. حالا تنها چیزی که مشخص نیست این است که روخی بلانکو در جایگاه سوم یا چهارم جدول لالیگا قرارمی‌گیرد. با این حال هدف اصلی یعنی صعود به لیگ قهرمانان به دست آمده است. به همین خاطر پاداش شش میلیون یورویی به این تیم داده شد تا بین بازیکنان و کادر فنی تقسیم شود.
 • پی‌اس‌جی در پی شکار بزرگ

  باشگاه پاری‌سن‌ژرمن فرانسه قصد دارد در ماه‌های پیش رو برای خرید ستاره انگلیسی و ۲۱ ساله منچستریونایتد اقدام کند. در فصل جاری ستاره‌های جوان یونایتد عملکرد درخشانی داشته‌اند و مارکوس راشفورد نیز یکی از بهترین بازیکنان این تیم بوده است.حالا مدیران تیم پاریسی قصد دارند با صرف هزینه‌ای بالا و مبلغ ۱۰۰ میلیون پوند راشفورد را از یونایتد به پاریس منتقل کنند. این درحالی است که به نظر می‌رسد مارکوس راشفورد در پروژه آتی یونایتد نقش مهمی‌دارد و بعید است این باشگاه به راحتی اجازه جدایی او را صادر کند.
 • بکام به ویدال پیشنهاد داد

  کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال انگلیس به بازیکن اهل شیلی بارسلونا پیشنهاد همکاری داد. دیوید بکام علاقه‌مند است آرتورو ویدال را در تیمش داشته باشد. بکام که مدیریت باشگاه اینترمیامی ‌آمریکا را برعهده دارد، به این ستاره قدیمی ‌فوتبال پیشنهاد داده است.ویدال ۳۳ ساله که در گذشته برای تیم‌های بایرن مونیخ، یوونتوس و بایرلورکوزن بازی کرد، در فصل اخیر در ۴۰ بازی برای بارسلونا، ۸ گل زده و ۳ پاس گل داده است.
 • همکارانتان اکنون به همدلی نیاز دارند!

  شما را نمی‌دانم، اما خود من این روزها درباره دیگران زیاد قضاوت می‌کنم. اواخر هفته گذشته یکی از همکاران به من گفت که برای مدت کوتاهی آفلاین خواهد بود چراکه پرستار بچه‌اش ممکن است هر لحظه سر برسد.
 • اشتباهاتی که موجب موفقیت مدیران می‌شود

  اغلب افراد در دوران کار حرفه‌ای یا زندگی طعم شکست را چشیده‌اند و متحمل ضررهای فراوانی شده‌اند که در واقع درس‌هایی که از این تجارب حاصل می‌شود، جزو هیجان‌انگیزترین جنبه‌های کار به حساب می‌آید. تقریبا به میزان پذیرش موفقیت باید یاد بگیرید که پذیرای شکست هم باشید. درحال‌حاضر شاید بسیاری از افراد شرایط عجیبی را در زندگی تحمل‌ می‌کنند، برخی هم بدون اینکه خود را مقصر مشکلات بدانند احساس شکست‌ می‌کنند. عده‌ای هم هنوز منتظر اولین جرقه‌های موفقیت بزرگ در زندگی هستند که درخشش، استعداد و پتانسیل‌هایشان را به عرصه نمایش بگذارند و شناخته شوند. گاهی نتیجه شکست و سقوط، درخشش و موفقیت واقعی است. در حقیقت، پذیرفتن شکست گامی است به سوی قبول مدیریت کارهای بزرگ و دستیابی به موفقیت‌های بیشتر. در ادامه هفت اشتباه که به موفقیت مدیران منجر‌ می‌شود بررسی‌ می‌شود:
 • سفر در پساکرونا به سبک «تیک»

  نحوه عادی شدن شرایط سفر و گردش در جهان در قالب ۵ سناریو بررسی شد. کرونا بیشترین ضربه اقتصادی و اجتماعی را به گردشگری و توریست‌ها وارد کرد به‌طوری‌که مسافرت‌های خارجی در غالب کشورها کاملا متوقف شده و حجم ورود توریست به مناطقی از جهان بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال گذشته میلادی کاهش یافته است. دو نهاد معتبر جهانی در حوزه سفر و خدمات حمل و نقل هوایی حالت‌های مختلف احیای نبض سفر را پیش‌بینی و محتمل‌ترین و ضعیف‌ترین شکل را تشریح کرده‌اند.
 • موزه‌های تهران تعطیل شدند

  استاندار تهران یکی از مشاغلی را که برای یک هفته تعطیل خواهند شد، موزه‌ها و باغ‌موزه‌های استان تهران اعلام کرد.
 • نرخ پوشش تلفن همراه در کردکوی

  رئیس اداره مخابرات شهرستان کردکوی گفت: پوشش تلفن‌همراه در این شهر بیش از ۹۵ درصد است. غلامرضا هزارجریبی افزود: فقط چند نقطه از مناطق کوهستانی از پوشش ارتباطی مناسبی برخوردار نیستند که در برنامه توسعه سال ۹۹ در دستور کار قرار گرفته است. وی با اشاره به ۲۴هزار و ۸۰۰ شماره تلفن‌ثابت فعال و حدود ۳هزار و ۷۰۰ مشترک فعال ADSL در این شهرستان همچنین از فعال بودن ۷ سایت BTS شهری و ۸ سایت BTS روستایی خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر