• ۵ انتظار از نشست فدرال رزرو

  طلا در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر دو عامل مختلف توانست با رشد نسبتا قابل توجه ۶/ ۰ درصدی وارد کانال ۱۹۶۰ دلاری شود. طلا طی سه روز معاملاتی که از ابتدای هفته گذشته است، بیش از ۲/ ۱ درصد رشد کرده است و با ادامه روند کنونی می‌تواند برای دومین هفته متوالی روند صعودی خود در راستای رسیدن به مرز ۲ هزار دلاری را حفظ کند.
 • تاکتیک نگه دارنده در بازار دلار

  روز چهارشنبه، نوسان گیران، معاملات خود را در کانال ۲۷ هزار تومانی کلید زدند. اما آنچه جدا از این شروع افزایشی، حاضران در بازار را شگفت زده کرد، واکنش بازارساز ارزی به این اتفاق بود. رشد کانالی قیمت در بازار آزاد موجب شد که نرخ فروش دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی هم به بالای ۲۷ هزار تومان برود. در حالی که عده‌ای اعتقاد داشتند، این اتفاق می‌تواند به‌عنوان یک سیگنال افزایشی به نوسان‌گیران ارزی عمل کند، اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ داد و نرخ ارز در بازار آزاد نه تنها رشد بیشتری را تجربه نکرد که در اواخر روز به کانال ۲۶ هزار تومانی بازگشت.
 • ابزار مالی پشتیبان محیط زیست

  اوراق سبز که بیش از یک دهه پیش توسط بانک جهانی و بانک سرمایه‌گذاری اروپایی پایه‌گذاری شدند، اثری درخشان برای سرمایه‌گذاری به وجود آورده‌اند که می‌تواند در نهایت به تریلیون‌ها دلار در پروژه‌های مرتبط با آب و هوا اختصاص یابد که شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، بازدهی انرژی و محافظت و بازیابی اکوسیستم‌ها می‌شود. نقش مرکزی و بنیادی آنها، همگام با گسترش تجارت پایدار به همراه ضرورت نیاز روزافزون به اشکال متنوعی مانند الزامات استقراض وثیقه‌گذاری‌شده پیچیده، ضمانت‌های دیون و ارزهای محلی و دیون فرودستان، حاوی درس‌ها و مخاطراتی برای جامعه جهانی است. چالش ابتدایی بسیار هراس‌انگیزتر از ایجاد یک قرضه معمولِ متصل به اثرات زیست‌محیطی بود. موضوع خلق کلاس جدیدی از اوراق بود که بتوانند اعتبارپذیر و تکرارپذیر باشند و برای سرمایه‌گذاران شرکتی و سازمان‌های محیط زیستی به یک میزان جذابیت داشته باشند.
 • اعلام آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

  صندوق توسعه ملی آمادگی خود را برای سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به‌منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی خود را برای سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.
 • پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می‌گیرد

  مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از اتصال ۱۳ بانک به سامانه طراحی شده برای پرداخت وام ودیعه مسکن تا به امروز خبر داد و گفت: پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می‌گیرد.
 • بانک‌ها با رعایت ملاحظات بهداشتی «وجوه نقد» دریافت کنند

  بانک مرکزی اعلام کرد: تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی باید با ایجاد باجه مخصوص و رعایت کامل ملاحظات بهداشتی و مراقبتی در شعب نسبت به دریافت وجوه نقد مشتریان و مراجعه‌کنندگان اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: این بانک پیرو بخشنامه‌های قبلی درخصوص ضرورت انجام عملیات نقدی در شعب بانک‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا، در بخشنامه‌ای تاکید کرد؛ تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی ملزم به دریافت وجوه نقد مشتریان و مراجعه‌کنندگان هستند و این امر باید با ایجاد یک باجه مخصوص و رعایت کامل ملاحظات بهداشتی و مراقبتی در شعب به انجام برسد.
 • مالیات‌های جدید در راه است

  آیین‌نامه‌های اجرایی احکام مالیاتی قانون بودجه از جمله مالیات بر خانه‌ها و خودروهای لوکس در حال نهایی‌شدن است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور، انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین موجود در کشور دارای شماره انتظامی شخصی به‌ارزش ۷۰۰ میلیون تومان و بیشتر مشمول مالیات بر دارایی سالانه شدند.
 • مبنای معافیت مالیاتی خیریه‌ها مشخص شد

  بر اساس بند (ح) تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور، تمامی دستگاه‌های موضوع ماده(۲۹) قانون برنامه ششم توسعه از جمله نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها مکلفند کمک‌های خود را از طریق حواله‌های الکترونیک ساتنا و پایا انجام دهند.
 • اقتصاد «آسیای درحال توسعه» برای اولین بار در ۶دهه اخیر کوچک می‌شود

  بانک توسعه آسیایی (ADB) در گزارشی اعلام کرد پاندمی ویروس کرونا باعث می‌شود تا رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه آسیا برای نخستین بار در ۶ دهه اخیر کاهش یافته و در سال ۲۰۲۱ احیا شود.به گزارش «ایبِنا» از رویترز، براساس پیش‌بینی این بانک، انتظار می‌رود اقتصاد «آسیای در حال توسعه» که از ۴۵ کشور آسیا-اقیانوسیه تشکیل شده است، در سال جاری به اندازه ۷/ ۰ درصد کوچک شود. این نخستین بار از سال ۱۹۶۲ است که این بخش از آسیا با رشد اقتصادی منفی روبه‌رو خواهد شد؛ پیش‌بینی قبلی این بانک در ماه ژوئن از رشد اقتصادی ۱/ ۰ درصدی این منطقه حکایت داشت.
 • ارزش بورس چند سکه طلا؟

  ارزش کل بورس معادل قیمت چند سکه است؟ هرچند اخیرا نرخ سکه به دلار وابسته‌تر شده، اما چون سیاست‌گذار کمتر در آن مداخله می‌کند، به‌تازگی در تحلیل وضع بورس مورد توجه برخی محافل قرار گرفته است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ارزش کل بازار سهام، شامل بورس و فرابورس که در اوج خود، ۱۹ مردادماه، به ۸۸۷ میلیون سکه تمام رسیده بود، در حال حاضر ۵۸۲ میلیون سکه برآورد می‌شود. این متغیر در ۱۸ شهریورماه یعنی تنها یک ماه پس از آغاز روند اصلاح بورس، به سقف قبلی در سال ۹۲ رسید.
 • حذف مانع بازگشت دلارها

  مهم‌ترین مانع بازگشت دلارهای صادراتی به کشور برداشته شد. سیاست‌گذار پولی در هفته جاری سه تصمیم مهم، در جهت تعادل‌بخشی به بازار ارز انتخاب کرد: «حذف رانت ارزی با نزدیک کردن قیمت صرافی به بازار»، «حذف سقف قیمتی در معاملات سامانه نیما» و در گام آخر «صدور مجوز عرضه دلار صادرکنندگان به صرافی‌ها». عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را مستقیما به صرافی‌های مجاز برای واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. پیش از این تصمیم، وجود محدودیت‌ها در فروش آزادانه ارز، باعث شده بود که صادرکنندگان‌ تمایل کمتری برای بازگرداندن ارز داشته باشند. اگرچه سیاست‌گذار با رویکرد قهری سعی در قانع کردن صادرکنندگان برای بازگشت ارز داشت، اما تغییر تاکتیک بازارساز با رویکردی تشویقی می‌تواند انگیزه بازگشت دلارها را در صادرکنندگان تقویت کند. از نگاه کارشناسان، این تصمیم جایگاه بورسی این سه گروه اقتصادی را نیز در روز ابتدایی هفته آینده بهبود خواهد بخشید.
 • مهم‌ترین ریسک بورس

  در یک ماه گذشته که جهت قیمت‌ها در بازار سرمایه معکوس شد و بسیاری از نمادهای موجود در این بازار بیش از نیمی از بهای خود را از دست دادند، اما و اگرها درخصوص دلایل این ریزش افزایش پیدا کرد و اظهار نظرهای متناقضی درخصوص رابطه بازار سرمایه با تورم منتشر شد. در این میان آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفت اهمیت کارکردهای بازار سرمایه به‌عنوان بخشی مهم در توسعه اقتصادی کشور است که تغییرات و عوامل اثرگذار بر اجزای آن می‌تواند تا سال‌ها جهت رشد و توسعه اقتصاد در ایران را دگرگون کند.
 • چهارشنبه سبز بورس با سوخت حقیقی‌ها

  آخرین روز معاملاتی در بورس تهران با شروعی خیره‌کننده و ‌پایانی متعادل همراه شد. موضوع از این قرار بود که در یک ساعت ابتدایی معاملات، شاخص بورس با رشدی خیره کننده در حال رسیدن به رشد ۳ درصدی بود که حقوقی‌ها با عرضه آبشاری از این جهش جلوگیری کردند. فعالان بازار ‌علت عرضه توسط حقوقی‌ها را متعادل کردن بازار و ترجیح مسوولان بورس برای جلوگیری از رشد شارپی که تا پیش از این بازار تجربه کرده است، می‌دانند. دیروز ۸۱ درصد ارزش معاملات مربوط به خرید حقیقی‌ها بود. از مجموع ۱۹هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان کل ارزش معاملات ۱۵هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان مربوط به خرید حقیقی‌ها بوده است. در مقابل حقوقی‌ها با در اختیار گرفتن ۸۰ درصد از حجم فروش، دیروز نشان دادند قرار نیست حمایتی از بازار انجام دهند.
 • رکود جهانی به‌ اندازه پیش‌بینی‌های قبلی عمیق نخواهد بود

  سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) اعلام کرد که در نتیجه تلاش‌های کشورها در راستای مقابله با ضربه اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، رکود جهان در سال‌جاری به اندازه پیش‌بینی‌ها عمیق نخواهد بود. به گزارش «ایبِنا» از عرب‌نیوز؛ با این وجود احیای اقتصادی جهان در سال آینده نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی معتدل‌تر خواهد بود. این نهاد حالا پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی جهان در سال‌جاری با افت ۵/ ۴ درصدی مواجه شده و در سال ۲۰۲۱ با رشد مثبت ۵ درصدی احیا شود.
 • بانک‌های بزرگ آمریکا چشم‌انداز درآمدهای خالص خود را کاهش دادند

  بانک‌های بزرگ آمریکا به سرمایه‌گذاران هشدار دادند به دلیل تقاضای ضعیف اخذ وام و افزایش جزئی بازپرداخت وام‌های قبلی توسط وام‌گیرندگان، درآمدهای آنان در سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت.
 • طیف انتفاعی ارز تک نرخی

  تک نرخی کردن ارز روی گروه‌های بورسی اثرات متفاوتی خواهد داشت. به‌طور کل می‌توان این شرکت‌ها را از نظر انتفاع روی یک طیف قرار داد؛ آنهایی که دارای دو ویژگی فروش خارجی (صادراتی) و مواد اولیه داخلی هستند که بیشترین سود را می‌برند و آنهایی که برعکس آن فروش داخلی دارند و از مواد اولیه خارجی استفاده می‌کنند این گروه در کوتاه مدت از این سیاست زیان خواهند دید.
 • نرخ بیکاری انگلیس در قله دو ساله

  پس از مدت‌ها، نرخ بیکاری انگلیس از ۴ درصد گذشت. مرکز آمار انگلیس اعلام کرد که شمار بیکاران این کشور در سه ماهه منتهی به جولای با ۱۰۴ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید. نرخ بیکاری نیز با ۲/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱/ ۴ درصد رسید. این نرخ بیکاری از اکتبر سال ۲۰۱۸ تاکنون بی‌سابقه بوده است. به گفته کارشناسان، اصلی‌ترین عامل موثر بر نرخ بیکاری انگلیس طی این مدت مربوط به تعدیل نیرو برخی شرکت‌ها در نتیجه شیوع کرونا بوده است.
 • سرمایه ۳۸۶ هزار میلیارد تومانی ۳۰ شرکت استانی

  سهامداران سهام عدالت که مدیریت غیر مستقیم را برای سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب کردند اکنون در غالب ۳۰ شرکت استانی قرار گرفته‌اند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار دوم بورس تهران پذیرش شدند پرتفوی آنها متشکل از ۳۶ شرکت بورسی است که مشمول واگذاری بودند.به گفته مدیران بورسی ۲۳ شرکت درج و ۳ شرکت استانی خراسان جنوبی،‌ قم و خراسان شمالی قابلیت معامله در بورس تهران را پیدا کرده‌اند. مابقی شرکت‌ها نیز در صورت ثبت افزایش سرمایه و ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده پس از پذیرش، مورد بازگشایی نماد معاملاتی در شرکت بورس اوراق بهادار تهران قرار می‌گیرند.
 • بازار - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

 • تغییرات دیروز شاخص کل بورس - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

 • تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

 • نبض بازار سهام - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

 • سه عرضه اولیه‌ای که کمترین خریدار را داشتند

  خیلی‌ها می‌گویند امسال سال متفاوتی برای بورس ایران بوده است. یکی از ملاک‌های این افراد که معتقدند تغییر و تحولاتی جدی در بورس ایران رخ داده که در آینده این حوزه تاثیرگذار است، عرضه‌های اولیه است. شاید شما هم در جمع‌های مختلف، گروه‌های تلگرام یا شبکه‌های اجتماعی اخبار عرضه‌های اولیه را شنیده باشید. عرضه‌هایی که پشت سر هم در صف قرار می‌گرفتند تا در بورس عرضه شود. در چنین وضعیتی که تعداد عرضه‌های اولیه زیاد است، یکی از سوال‌های همیشگی این است که کدام عرضه اولیه بیشترین یا کمترین میزان خریدار را داشته است؟ در این ستون سراغ سه سهامی رفته‌ایم که در زمان عرضه کمترین خریدار را داشته‌اند و سعی کرده‌ایم چرایی این موضوع را بررسی کنیم.
 • اصلاح مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های تابعه دولتی

  هیات ‌وزیران با هدف تامین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های تابع دستگاه‌های اجرایی در بورس را اصلاح کرد.
 • شنبه و یکشنبه چه بر سر بازار می‌آید؟

  «شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران است»؛ این جمله‌ای بود که دیروز از قول رئیس دولت منتشر شد و دستمایه‌ای برای اظهارات کاربران در فضای مجازی شد، از کاربران سیاسی و اجتماعی‌نویس تا کاربران بورسی. همه آنان به‌اتفاق یاد وعده «گشایش اقتصادی» دولت افتادند که بلافاصله بعد از این وعده قیمت ارز و طلا ترمز برید و نجومی بالا رفت و در مقابل شاخص کل بورس در سرازیری سقوط قرار گرفت. از این رو کاربران در فضای مجازی شروع به نوشتن مطلب کردند.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

  روزنامه «دنیاى‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش مى‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلى در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیرى خواهد شد. ذکر این نکته ضرورى است که از چاپ نظرات حاوى توهین معذوریم.
 • بولتون درباره ایران چگونه فکر می‌کند؟

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، از جمله شخصیت‌های جنجالی است که به دلیل دشمنی با ایران مورد توجه رسانه‌های داخلی بوده‌ است. او اخیرا کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» را منتشر کرده که به فارسی ترجمه شد‌ه ‌است. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌و‌گو با طهمورث غلامی، یکی از دو مترجم این کتاب، معادلات پیچیده کاخ سفید را بررسی کرده است.
 • بازگشت کرونا به وضعیت اسفند

  شمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بنابر آمار رسمی اعلامی وزارت بهداشت، بار دیگر به مرز سه هزار نفر رسید؛ آماری که آژیر خطر شروع موج سوم کرونا در برخی نقاط کشور را به صدا در آورده و مقامات وزارت بهداشت، افزایش میزان مراجعات به بیمارستان‌ها را گویای «افزایش شیوع کرونا و رسیدن به موج سوم بیماری» و «بازگشت به وضعیت اسفندماه ۹۸» می‌دانند.
 • اروپا به دنبال راه‌حل دیپلماتیک است

  دیوید هال، نماینده انگلیس در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای حکام آژانس در صفحه توییترش از انتشار بیانیه تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) در جلسه روز سه‌شنبه شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد. نماینده انگلیس در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به محورهای بیانیه تروئیکای اروپا در شورای حکام آژانس پیرامون برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: «بیانیه تروئیکای اروپا در شورای حکام آژانس تعهد مداوم ما به برجام(توافق هسته ای) را بیان می‌کند. عدم پایبندی سیستماتیک ایران به تعهدات تحت برجام به‌طور جدی منافع در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای را تضعیف می‌کند.»
 • زمان بیدار شدن است!

  دنیای اقتصاد: وزیر خارجه ایران گفت: دروغگوی همیشگی با طرح هشداری دروغین، دونالد ترامپ را گمراه کرد تا دشمن شماره یک داعش را ترور کند. به گزارش «ایسنا»، محمد‌جواد ظریف در توییتی نوشت: دروغگوی همیشگی با طرح هشداری دروغین، دونالد ترامپ را گمراه کرد تا دشمن شماره یک داعش را ترور کند. هم اکنون، وی تلاش دارد تا از طریق ارائه هشدار دروغین جدیدی، ترامپ را به مادر تمامی باتلاق‌ها بکشاند و فریب دهد.
 • اشتباه لفظی بایدن در یک سخنرانی درباره ایران و عراق

  نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یک سخنرانی به اشتباه نام ایران را به جای عراق ذکر کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جو بایدن روز سه‌شنبه در یک سخنرانی با یک اشتباه لفظی به اشتباه از ایران به جای عراق نام برد. بایدن به اشتباه گفت: نظامیان آمریکایی در ایران و افغانستان جانشان را از دست دادند. او سپس این اشتباه را اصلاح کرده و گفت: نظامیان مجروح آمریکایی ۵۳,۱۹۲ نفر هستند، نه بیش از ۵۳هزار نفر. این اولین بار نیست که بایدن گافی داده است که موجب گمانه‌زنی آمریکایی‌ها درباره وضع سلامت روانی او شده است. این گمانه‌زنی‌ها درباره سلامت روانی بایدن موجب شد او در ماه جولای از پزشکش درخواست کند یک ارزیابی پزشکی درباره او انجام دهد که تشریح کرد بایدن «‌یک مرد سالخورده ۷۷ ساله سالم و قوی است».
 • پاسخ به ادعای فعال‌سازی ماشه

  حسن روحانی رئیس‌جمهوری به ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌های ایران از روز یکشنبه ۲۰سپتامبرمطابق مکانیزم ماشه، واکنش نشان داد و گفت: پیشاپیش پیروزی روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد و شکست مفتضحانه آمریکا را به ملت ایران تبریک می‌گویم. رئیس‌جمهور همچنین تلاش آمریکا را برای فعال کردن مکانیزم ماشه به دلیل مخالفت و عدم همراهی دیگر کشورها، شکست خورده و بی‌نتیجه خواند و تاکید کرد: اکنون این آمریکای تنهای رسوا، در این ماجرا دنبال این است که روز شنبه و یکشنبه برای خودش شادمانی درست کند و بگوید موفق شدم این مکانیزم را فعال کنم.
 • ماموریت روحانی به جهانگیری برای ساماندهی به گرانی‌ها

  محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری دیروز در جمع خبرنگاران از ماموریت حسن روحانی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری برای ساماندهی به گرانی‌ها خبر داد. واعظی در ادامه با بیان اینکه ما ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تعیین کردیم تا کالاها ارزان به دست مردم برسد، گفت: اما در شبکه توزیع اتفاقاتی می‌افتد یا واسطه‌گری‌هایی در ارز انجام می‌شود. رئیس‌جمهور هم دستور دادند که معاون اول پیگیر موضوع شود و وی اکنون بعد از جلسه دولت با وزیر کشاورزی و سرپرست وزارت صمت و معاونان آنها جلسه دارد تا مساله گرانی بعضی کالاها و توزیع آن را ساماندهی کند.
 • موضع دولت درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

  دولتی‌ها مخالف طرحی هستند که نمایندگان مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در حال تدوین و بررسی آن هستند. آنها بررسی لایحه جامع انتخابات که دولت به مجلس قبل ارائه کرده بود را بهتر و در اولویت می‌دانند. دیروز قائم‌مقام وزیر کشور در امور مجلس گفت: وزارت کشور نقشی در تدوین و تهیه طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ندارد و نظر این وزارت بررسی لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی است. محمدجواد کولیوند از نظر ما، بررسی لایحه جامع انتخابات که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده، کارشناسی‌ترین روش برای رفع دغدغه‌های موجود نمایندگان است.
 • توصیه رئیسی به ناجا درباره مردم

  سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه روز گذشته در گردهمایی سراسری فرماندهان، روسا و معاونان ناجا با بیان اینکه باید از هر اقدامی که مردم را دچار نگرانی و دغدغه می‌کند، پرهیز شود، گفت: چه در امور قضایی و چه در امور انتظامی و چه در سازمان‌های دولتی باید در جهت امیدوار کردن مردم تلاش شود. در همین راستا ضرورت دارد مشکلات و کاستی‌های موجود در یک دستگاه در سلسله‌مراتب و سازمان اداری مرتفع و از منتقل کردن این مشکلات و کاستی‌ها به مردم پرهیز شود. او با اشاره به ظرفیت مطلوب نیرو‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد برای یاری رساندن به پلیس افزود: نیروی انتظامی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و شناسایی جرم و مجرمان می‌تواند از ظرفیت نیرو‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد بهره گیرد و این امر در حصول توفیقات برای پلیس بسیار راهگشاست.
 • برنامه هفته آینده مجلس به روایت قالیباف

  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت که مجلس سه‌شنبه هفته آینده جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و در آن با اولویت مسائل اقتصادی و فرهنگی را پیگیری می‌کند. او همچنین در توضیح جلسه غیرعلنی دو ساعت و نیم دیروز مجلس گفت: در این جلسه نمایندگان و کمیسیون‌ها گزارشی درباره مسائل و برنامه‌های مجلس در حوزه کارآمدسازی مجلس ارائه کردند و بحث و بررسی صورت گرفت.
 • ترامپ مدعی شد: ایران پس از انتخابات آمریکا با من توافق می‌کند

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که رسیدن به توافقی جدید میان تهران و واشنگتن جزئی از منافع ایران است.به گزارش تله‌تریدر، دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در دفتر بیضی کاخ سفید مدعی شد که ایران در مدت زمان کوتاهی پس از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر تلاش می‌کند تا به توافقی با ایالات متحده دست پیدا کند که برای هر دو طرف منصفانه خواهد بود. وی همچنین ادعا کرد که این توافق جزئی از منافع ایران است؛ چراکه آنها به دلیل تحریم‌های آمریکا در «در دورانی بسیار سخت» قرار دارند.
 • اطلاعیه دادگستری استان فارس درمورد پرونده نوید افکاری

  به دنبال واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی روز گذشته دادگستری استان فارس در اطلاعیه‌ای که درمورد پرونده نوید افکاری منتشر کرد اعلام کرد که بروز خطای فاحش در تمامی این مراحل از بازجویی و دادرسی گرفته تا صدور حکم و بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی کشور امری نزدیک به محال است. به گزارش «ایسنا» در بخشی از این اطلاعیه آمده است: پرونده آقای نوید افکاری در چندین مرجع صالح قضایی و با بررسی قضات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و جلسات دادگاه با حضور وکیل و به‌صورت علنی در دادگاه کیفری تشکیل شده و رای صادره نیز در دیوان‌عالی کشور مورد بررسی مجدد قرار گرفته و پس از طی این مراحل قضایی، برای تمامی قضات بررسی‌کننده ارتکاب جرم از ناحیه محکوم به اثبات رسیده و بر همین اساس آقای نوید افکاری به قصاص محکوم شده است.
 • آخرین وضعیت پرونده روح‌الله زم

  دبیر دریابیگی وکیل روح‌الله زم با اشاره به حکم موکلش گفت: هنوز رأی نهایی موکلم به بنده ابلاغ نشده است. دریا بیگی با اشاره به صحبت رئیس دیوان عالی کشور مبنی بر به پایان رسیدن بررسی پرونده زم در دیوان عالی کشور گفت: احتمالا رای پرونده روز شنبه (۲۹ شهریور ماه) به بنده ابلاغ شود. دهم تیرماه امسال بود که سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود از صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم مدیر کانال معاند آمد‌نیوز خبر داد. روح‌الله زم که به دلیل اتهامات متعدد و افساد فی‌الارض در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده بود، حکم اعدام را از رئیس دادگاه دریافت کرد، اما با توجه به قانون امکان فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور برای حکم اعدام وی وجود داشت که روح‌الله زم از این مکان استفاده و به رای دادگاه اعتراض کرد.
 • آمادگی سپاه برای فعالیت گشت‌های رضویون درخوزستان

  سپاه ولی عصر(عج) خوزستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: باتوجه به درخواست و مطالبه مردمی گسترده در فضای مجازی و مراجعات حضوری و مکتوب مبنی بر ورود و کمک سپاه ولیعصر(عج) به ارتقای امنیت عمومی جامعه در پی سرقت‌ها و ناامنی‌های اخیر در شهرستان اهواز، ضمن تشکر از اعتماد عموم مردم به سپاه و بسیج، این نهاد انقلابی آمادگی دارد در صورت درخواست شورای تامین استان، نسبت به فعال کردن گشت‌های رضویون در تمام شهرهای استان برای کمک به تامین امنیت اجتماعی مردم عزیز و بزرگوار استان اقدام کند.
 • ابتلای سه نماینده دیگر مجلس به کرونا

  کرونا دونماینده دیگر مجلس را راهی قرنطینه کرد. به گزارش «ایسنا» محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها و نماینده اراک به بیماری کرونا مبتلا شد. همچنین عبدالحسین روح‌الامینی نماینده تهران در صفحه توییتر خود اعلام کرد که به کرونا مبتلا شده و در قرنطینه خانگی است. ازسوی دیگر محمد وحیدی نماینده بجنورد نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز به ویروس کرونا مبتلا شده است. پیش از این الیاس نادران نماینده تهران در بیمارستان بستری شد و علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس و اقبال شاکری نیز به کرونا مبتلا شده‌اند.
 • تکذیب صدور شناسنامه برای فرزندان نامشروع

  سخنگوی سازمان ثبت احوال خبر صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه نامشروع از سوی ثبت احوال را تکذیب کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، سیف‌الله ابوترابی اظهار کرد: اینکه سازمان ثبت احوال به فرزندان حاصل از رابطه نامشروع شناسنامه می‌دهد، صحت و امکان ندارد. او در ادامه تاکید کرد: فرزندان نامشروع در صورتی که دادگاه تایید کند و حکم دهد می‌توانند شناسنامه دریافت کنند.
 • چشم کولبر ۱۴ ساله جراحی شد

  مانی هاشمی، کولبر ۱۴ ساله که به دلیل سقوط از کوه دچار آسیب‌های جسمی شده بود، به تهران منتقل شد. به گفته مادر این کولبر، او روز سه‌شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران، جراحی چشم انجام داد. مانی هاشمی اهل یکی از روستاهای پاوه در استان کرمانشاه است و وقتی همراه مادرش برای کولبری رفته بود، به دلیل ترس از دستگیری از کوه سقوط کرد و آسیب دید.
 • مکتب عوام‌گرایی

  همه انسان‌ها با هم برابر هستند، منابع بی‌شمار است، همه باید سهم یکسانی داشته باشند، ثروتمندان همه ابزارهای قدرت را در اختیار دارند، جهان در دست سرمایه‌داران است و سیستم سرمایه‌داری عامل بدبختی بشر محسوب می‌شود.
 • معرفی سکاندار جدید صمت

  رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اعلام خبر معرفی وزیر پیشنهادی صمت به مجلس در هفته آینده، نسبت به انتقادات مطرح شده درخصوص وزارتخانه بی‌وزیر واکنش نشان داد. محمود واعظی پروسه طولانی شدن انتخاب سکاندار جدید را به مطالعه و بررسی ۱۵ گزینه برای کرسی خالی وزارت صمت مرتبط دانست. به اعتقاد محمود واعظی جنس وزارت بازرگانی با صنعت متفاوت است و دولت به وزیری نیاز دارد تا تامین کالاهای مورد نیاز مردم و بازار را نمایندگی کند. در عین حال معاون پارلمانی رئیس‌جمهور نیز از خلأ وجود وزارت بازرگانی سخن به میان آورد و ساماندهی نظام توزیع و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را نیازمند مدیریت متمرکز دانست. این واکنش‌ها نشان داد دولت با وجود معرفی وزیر صمت در هفته آینده، همچنان بر تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی اصرار دارد.
 • نیازهای فناورانه صنایع شناسایی می‌شود

  اعضای دو کمیسیون «صنعت و معدن» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران طی نشستی در جریان ماموریت‌های مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران قرار گرفته و برای آنچه «کمک به تسهیل ورود فناوری به صنایع مختلف» خوانده می‌شد، اعلام آمادگی کردند. این مرکز که از شهریور فعالیت خود را آغاز کرده قرار است برنامه‌هایی اجرایی برای پیوند کسب‌وکاری نو با کسب‌وکارهای متقدم اجرا کند. در ابتدا، محمدرضا زهره‌وندی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، با طرح پرسش‌هایی، بررسی دستور این جلسه را آغاز کرد.
 • مشترکان برق مجانی چگونه شناسایی می‌شوند؟

  سخنگوی صنعت برق درباره نحوه شناسایی مشترکان مشمول طرح برق امید گفت: مصرف ماهانه مشترکان مبنای بهره‌مندی آنان از تخفیف صددرصدی بهای برق خواهد بود و ما برای آگاهی مشترکان از طریق ارسال پیامک اقدام خواهیم کرد به‌طوری که مشترکان پرمصرف نیز از میزان مصارف خود و راهکارهای کاهش آن آگاه خواهند شد.
 • ۳۰ درصد منابع تسهیلاتی به بخش صنعت و معدن رسید

  مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور در جلسه کارگروه مشترک تسهیل و رفع موانع تولید، استان سمنان با بیان اینکه در کشور حدود ۱۵۰۰ واحد راکد هدف‌گذاری شده است که از این تعداد ۶۷۰ واحد راه‌اندازی مجدد شد، گفت: با تلاش‌های انجام شده تقویت تولید و حمایت از بخش صنعت به‌صورت جدی در دستور کار قرار دارد و در پنج ماه نخست امسال در بیشتر تولیدات صنعتی کشور با افزایش تولید و رشد مواجه بودیم.
 • برای تمام مواد معدنی یک نسخه واحد ننویسیم

  رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: پرهیز از خام‌فروشی مورد تاکید همه فعالان معدنی است، اما برای تمام مواد معدنی یک نسخه واحد نباید نوشت.
 • راهبرد توسعه صنعتی مبتنی بر آمایش سرزمین

  رئیس شورای راهبردی بهبود محیط کسب‌وکار در پاسخ به این سوال که در وضعیت فعلی اولویت با تدوین استراتژی خروج از بحران است یا توسعه صنعتی، می‌گوید: اگر نگاه راهبردی داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که این دو از هم جدا نیستند؛ برای تجلی حضور بخش خصوصی در اقتصاد و صنعت، باید راهبرد توسعه صنعتی داشته باشیم.مشارکت بخش خصوصی در تدوین استراتژی توسعه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که همزمان با روی کار آمدن مجلس یازدهم و سال‌های پایانی دولت بارها مطرح‌شده است.
 • جزئیات وضعیت لاستیک از تولید تا توزیع

  سخنگوی انجمن صنعت تایر با اعلام اینکه ثبت تولید و توزیع سیستمی لاستیک در سامانه تجارت آغاز شده است، گفت: با اجرایی شدن این موضوع بازار سیاه لاستیک برطرف می‌شود.
 • فلسطین علیه خیانت اعراب

  صدها تن از فلسطینی‌ها روز سه‌شنبه در کرانه باختری و نوار غزه در اعتراض به عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی و کشورهای امارات متحده عربی و بحرین به خیابان‌ها ریختند. این قرارداد با مداخله ایالات متحده روز سه‌شنبه در کاخ سفید امضا شد؛ جایی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل با مقامات اماراتی و بحرینی دیدار کرد. به همین مناسبت سرزمین‌های اشغالی روز سه‌شنبه یکپارچه فریاد شد و فلسطینی‌ها با پرچم کشورشان با ماسک‌هایی که به منظور مقابله با ویروس کرونا به‌صورت خود زده بودند، به خیابان‌ها آمدند و علیه این قرارداد تظاهرات کردند. علاوه بر غزه و شهرهای کرانه باختری، هزاران نفر دیگر هم در شهر رام‌الله به خیابان‌ها آمدند.
 • هزینه‌های مشارکت در جنگ یمن

  مرگ و میر غیرنظامیان یمنی بر اثر حملات هوایی فاجعه بار عربستان در سال ۲۰۱۶ در حالی پیوسته در حال افزایش بود که دفتر حقوقی وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما به یک نتیجه‌گیری متحیرانه رسید. این نتیجه‌گیری می‌گفت که مقام‌های ارشد آمریکایی می‌توانند به دلیل تایید فروش بمب به سعودی‌ها و شرکایشان به جنایت‌های جنگی متهم شوند.
 • سوگا نخست‌وزیر جدید ژاپن

  در پی کناره‌گیری شینزو آبه، پارلمان ژاپن روز چهارشنبه ۲۶ شهریورماه با اکثریت آرا «یوشیهیده سوگا» را رسما به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب کرد.حزب سوگا، ۷۱ ساله، اکثریت کرسی‌ها را در مجلس ژاپن در اختیار دارد و به همین جهت او راه دشواری برای رسیدن به این مقام در پیش نداشت.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  وقتی کیسینجر در کتاب «دیپلماسی» در مورد دهه ۳۰ می‌نویسد، محکومیت به راحتی صورت می‌گیرد. کیسینجر این بخش از دیپلماسی را با صریح‌ترین بیانات شروع می‌کند: «ظهور هیتلر در قدرت نمایانگر یکی از برجسته‌ترین مصیبت‌ها در تاریخ جهان است.» تعداد معدودی با آن مخالف هستند. با این حال، در سال‌های اخیر، بسیاری از نویسندگان فعال در حوزه نازی‌ها، کوشیده‌اند تا با دوری گزیدن از این فشار که هیتلر یکی از هیولاهای بزرگ بشری است به یک فاصله «قابل مشاهده» و به یک ژست تحلیلی‌تر دست یابند.
 • پیشتازی بایدن در ۶ ایالت چرخشی

  در حالی که تنها کمتر از ۵۰ روز دیگر به انتخابات ایالات متحده باقی مانده، چشم‌ها به ایالت‌های ویسکانسین، پنسیلوانیا، آریزونا، فلوریدا، میشیگان و کارولینای شمالی، به‌عنوان ایالت‌های موسوم به میدان نبرد دوخته شده است. به نوشته وبگاه نیوزویک، ترامپ آرای هر ۶ ایالت را در سال ۲۰۱۶ تصاحب کرد، نظرسنجی‌های ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که وی به جز ایالت‌های آریزونا و فلوریدا در باقی ایالت‌ها به‌طور متوسط تا ۳/ ۷ درصد از رقیب دموکرات خود عقب تر بود.
 • محکومیت آمریکا در «تجارت جهانی»

  رای سازمان تجارت جهانی (WTO) در دعوای تجاری چین و آمریکا صادر شد. بر اساس حکم صادر شده، تعرفه‌های دونالد ترامپ ضد کالاهای وارداتی از چین غیرقانونی و خلاف قوانین تجارت تلقی شده است. ناظران معتقدند این حکم اثرات فوری کمی بر تعرفه‌های دولت آمریکا دارد و تنها آغازی از فرآیند قانونی است که تحقق آن می‌تواند برای سال‌ها به طول بینجامد.
 • واکنش‌های چهار گانه به کووید - ۱۹

  با تشدید بحران کووید - ۱۹ کشورهای جهان واکنش‌های سیاستی گوناگونی را برای مقابله با اثرات این بحران داشته‌اند. در این گزارش اثرات پاندمی کووید-۱۹ بر جهان از جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، منطقه‌ای و آماری مورد بررسی قرار گرفته است. از مهم‌ترین آثار این بیماری بر بخش‌ اقتصادی می‌توان به مواردی نظیر افت شدید ساعات کاری، کاهش قابل توجه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، آسیب وارده بر بنگاه‌های کوچک و متوسط، افزایش تعداد افراد فقیر و توقف صنعت هواپیمایی اشاره کرد.
 • تصویر ۷ ماهه تجارت ایران و ترکیه

  ارزش تجارت کالایی ایران و ترکیه در هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۲/ ۴ میلیارد دلار بوده که این میزان نسبت به هفت ماهه نخست سال ۲۰۱۹ با کاهش ۶۷ درصدی مواجه شده است. از این میزان تجارت، حدود ۵۰۹ میلیون دلار مربوط به صادرات ایران به ترکیه و ۸۷۸ میلیون دلار مربوط به واردات ایران از ترکیه بوده که هر دو نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۸۲ درصد و ۳۷ درصد کاهش داشته‌اند.
 • ضرورت بازتعریف جایگاه بخش خصوصی در برنامه هفتم

  در نشست شورای راهبردی بهبود محیط کسب‌وکار با توجه به آغاز مراحل تدوین برنامه هفتم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر تهیه مجموعه رویکردهای موردنظر بخش خصوصی با همکاری سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون تاکید شد.
 • بهره‌گیری از ظرفیت ICC برای توسعه بازارها

  در دومین نشست آنلاین گردهمایی نمایندگان رابط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی موضوع تسهیل مراودات تجاری، سرمایه‌گذاری و توسعه بازارهای هدف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دومین جلسه گردهمایی نمایندگان رابط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) در اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور برگزار شد.
 • ۱۷ میلیارد دلار از تعهدات صادرکنندگان ایفا نشده است

  رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از فروردین ٩٧ تا پایان سال ٩٨، ۲۱ هزار و ۱۸۴ نفر صادرات انجام داده‌اند که تاکنون حدود ۱۷ میلیارد دلار از تعهدات آنها ایفا نشده است. حمید زادبوم با اشاره به آخرین آمار از میزان بازگشت ارزهای صادراتی تصریح کرد: بانک مرکزی اعلام کرده که از این میزان، حدود ۱۰ هزار رکورد فاقد کارت بازرگانی مربوط به دیگر بخش‌ها مانند پیله‌وری و مرزنشینی بوده و برآورد می‌شود ۲۵ درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد.
 • جانمایی اوراق در سبد بانک‌ها

  این هفته وزارت اقتصاد برای پیدا کردن مشتری اوراق در بازار اولیه، به زحمت نیفتاد. شانزدهمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی برگزار شد. در این مرحله، بیش از ۳ هزار میلیارد تومان از اوراق دولتی فروخته شد. بر این اساس، مکانیزم جدید تامین مالی دولت برای شانزدهمین هفته، کار کرد تا دولت مجموعا تاکنون موفق به تامین حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان از این طریق شود. در آخرین حراج برگزار شده، میانگین وزنی نرخ بهره موثر اوراق به زیر ۲۰ درصد رسیده است. نکته اینجا بود که الزام بانک‌ها به نگهداری ۳ درصد از مجموعه سپرده‌ها در قالب اوراق، موجب بازگشت تقاضای بانک‌ها به این بازار شده و همین مساله تامین مالی دولت را تسهیل کرده است. وزرات اقتصاد تقریبا با ۱۰۰درصد سفارشات در حراج شانزدهم موافقت کرده است.
 • خط و نشان سازمان امور مالیاتی برای معاملات صوری

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نحوه رسیدگی به‌صورتحساب‌های غیرواقعی در اقتصاد را به منظور دریافت مالیات مشخص کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نحوه رسیدگی به‌صورت‌حساب‌های غیرواقعی در اقتصاد را به منظور دریافت مالیات مشخص کرد. در این مقرر تاکید شده با فراخوان مودی فرصت یک ماهه به منظور اعلام خریدار و فروشنده در معاملات داده شود.
 • ۵۷۰۰ میلیارد تومان به بخش درمان کشور پرداخت شده است

  رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گزارشی از نحوه تخصیص معوقات کارانه و فوق‌العاده‌های ویژه کارکنان کادر درمان به بخش درمان کشور، ارائه داد و تاکید کرد: انتظار است که وزارت بهداشت مبالغ تخصیص یافته برای این منظور را توزیع کند.
 • بازار‌ها در انتظار واکنش به سیاست‌گذاران

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • نقاهت طولانی نفت از کرونا

  تازه‌ترین گزارش‌های ماهانه اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی از نگرانی این دو سازمان بین‌المللی از چشم‌انداز تقاضای نفت خام زیر سایه شیوع موج دوم کرونا خبر می‌دهد. این گزارش‌ها هر دو از کند شدن روند بهبود تقاضای نفت خام در ماه‌های باقی مانده از سال جاری و همچنین سال آینده میلادی خبر داده‌اند.
 • پرش نفت با توفان و کاهش موجودی‌ها

  قیمت نفت چهارشنبه برای دومین روز متوالی افزایش یافت. به این ترتیب، دیروز هر دو شاخص مهم برنت و وست‌تگزاس اینترمدییت بیش از ۲ درصد بالا رفتند چراکه از یک سو توفان «سالی» بیش از یک چهارم تولید نفت دریایی آمریکا را متوقف کرده و از سوی دیگر گزارش موسسه نفت آمریکا از کاهش هفتگی موجودی این کشور به میزان غیرمنتظره ۵/ ۹ میلیون بشکه حکایت دارد. این در حالی است که تحلیلگران انتظار رشد موجودی نفت این کشور را به دلیل ضعف تقاضای بازار داشتند. عوامل بنیادین بازار همچنان ناامیدکننده به نظر می‌رسند. به همین دلیل اوپک و سازمان بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش‌های ماهانه خود برآورد تقاضای نفت برای باقی‌مانده سال و همینطور سال آینده را کاهش دادند. قیمت‌ها در ماه جاری میلادی (سپتامبر) کاهش شدیدی را تجربه کرده‌اند چراکه آمار ابتلا به ویروس کووید-۱۹ نگران‌کننده است؛ موضوعی که تقاضا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. علاوه بر این، خبرهایی مبنی بر افزایش عرضه از سوی اوپک پلاس، تولیدکننده‌های آمریکایی و... به گوش می‌رسید که فشار مضاعفی بر بازار گذاشت. همچنین کمیته نظارتی اوپک پلاس قرار است پنج‌شنبه دیدار کنند تا به بررسی وضعیت بازار نفت بپردازند که ممکن است باعث جدی‌تر شدن نظارت بر سهمیه اعضای این گروه شود.
 • رشد بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا

  با توجه به بسته شدن برخی از تاسیسات پالایشی در خلیج مکزیک به دلیل جلوگیری از آسیب ناشی از وقوع توفان «سالی» که در هفته جاری به این منطقه می‌رسد، عرضه محصولات پالایشی مانند بنزین و گازوئیل کاهش یافته که باعث افزایش نرخ این سوخت‌ها در بازار آتی نایمکس شد. به این ترتیب، بنزین با ۴/ ۱ سنت افزایش در هر گالن معادل ۳/ ۱ درصد به ۱۵۳/ ۱ دلار بر گالن رسید. علاوه بر این، گازوئیل ۲۵/ ۶ دلار در هر تن که معادل ۹۵/ ۱ درصد است، بالا رفت تا به قیمت ۲۵/ ۳۲۶ دلار برسد. نفت گرمایشی نیز ۳/ ۱ درصد افزایش قیمتی را تجربه کرد. با این حال، گاز طبیعی و نفت سفید اندکی کاهش یافتند.
 • فلزات در انتظار تصمیم فدرال رزرو

  فلزات اساسی در بورس لندن دیروز منتظر خبری از جلسه فدرال رزرو آمریکا برای تعیین نرخ بهره بانکی بود. با این حال، هیجانات بازار عمدتا مثبت بود و همه فلزات به غیر از نیکل اندکی رشد کردند. گفته می‌شود چهارشنبه شب تصمیم کمیته تخصصی فدرال رزرو در این مورد اعلام خواهد شد. فدرال رزرو پیش از این قول داده نرخ بهره را در سطوح پایینی برای مدت طولانی نگه دارد که موجب انتظار فعالان بازار برای نرخ کمتر از ۲۵/ ۰ درصد شده است. به‌طور سنتی نرخ بهره و کامودیتی‌ها از جمله فلزات همبستگی معکوس دارند؛ به این معنا که نرخ پایین باعث بالا رفتن بهای فلزات خواهد شد. آلومینیوم دیروز تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از ۶ دلار بالا رفت و به مرز ۱۸۰۰ دلار بر تن رسید. با این حال، در مقطعی از بازار آلومینیوم از این سد روانی نیز گذشت و در بالاترین سطح به هزار و ۷۵/ ۸۰۴ دلار در هر تن رسید. مس نیز با ۴ دلار افزایش به قیمت ۶ هزار و ۷۶۳ دلار بر تن افزایش یافت. روی اما با ۲۶/ ۱ درصد رشد بهترین عملکرد روزانه را بین فلزات اساسی داشت.
 • هراس خریداران باعث اصلاح قیمت سنگ‌آهن شد

  بهای سنگ‌آهن در بازار وارداتی شمال چین در روز سه‌شنبه با افت همراه شد و قیمت‌های بسیار بالای روز گذشته‌اش که به رکورد ۵/ ۶ ساله رسید، پایدار نبود. گفته می‌شود خریداران سنگ‌آهن در این بازار قیمت‌های پایینی پیشنهاد داده‌اند؛ چراکه آنها می‌خواستند مانع از بین رفتن حاشیه سود فولادسازان شوند. یک معامله‌گر در‌این‌باره می‌گوید برخی کارخانه‌های فولادی احتمالا از قیمت‌های بالای دوشنبه به وحشت افتاده باشند. او افزوده فعالیت معاملاتی در بنادر چین نیز به این دلیل محدود بود. علاوه بر این، فعالان بازار انتظار تقاضای بالا برای محصولات فولادی از سوی بخش ساخت و ساز چین را داشتند که هنوز محقق نشده است. گفته می‌شود تقاضای داخلی برای میلگرد و نورد گرم نیز محدود بوده که به کاهش آنها در بازار شانگهای منجر شده است.
 • بررسی تکنیکال ذرت (بازار آمریکا)

  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ بوشل ( هر بوشل تقریبا معادل ۴/ ۲۵ کیلوگرم) ذرت در بازار آمریکا، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا با حدود ۱۱ درصد افزایش از محدوده ۳۲۷ دلار به محدوده قیمتی ۳۶۵ دلار رسید. در صورتی که قیمت این کالا روند صعودی خود را ادامه دهد، می‌تواند به محدوده ۴۱۰ دلار یا حتی بالاتر نیز برسد.
 • املاک شهرها در تعقیب تهران

  بازار معاملات واحدهای مسکونی در شهرهای کشور به لحاظ میزان تورم و افت تعداد معاملات خرید مسکن برای سومین فصل متوالی از پایتخت سبقت گرفت.
 • آمار و هزینه‌های بالای حوادث ساختمانی

  «اول ایمنی بعد کار» عبارتی است که زیاد می‌شنویم و نوشته آن را بر در و دیوار کارگاه‌های ساختمانی زیاد می‌بینیم، ولی آمار بالای حوادث ناشی از کار در کشور موید آن است که کمتر به این شعار عمل می‌کنیم. براساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۸ تعداد ۸۹۸ نفر به علت حادثه ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند. در این آمار سقوط از بلندی بیشترین علت مرگ در حوادث کار است. در گزارش فوق ۳۵۴ نفر به علت سقوط از بلندی فوت کرده‌اند که ۴۰درصد آمار را شامل می‌شود. پس از آن برخورد جسم سخت با ۲۶ درصد و برق گرفتگی با ۱۶درصد عوامل بعدی با بیشترین آمار حوادث کار منجر به فوت است.
 • معرفی خانه‌های خالی تا پایان شهریور

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا پایان شهریور ماه اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌دهیم، گفت: تاکنون ۴/ ۱۳ میلیون واحد شناسنامه‌دار و ۵/ ۱میلیون پیامک به مالکان بیش از یک خانه ارسال شده است. محمود محمودزاده در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: از حدود ۲۸ میلیون واحد مسکونی در کل کشور تا امروز ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شناسایی و در واقع شناسنامه‌دار شدند که ۴۸ درصد کل واحدهای مسکونی کشور را شامل می‌شود. وی افزود: در این بین مشخص شده که ۵/ ۱ میلیون نفر مالک بیش از یک واحد مسکونی هستند که برای آنها پیامک ارسال کردیم تا وضعیت سکونت خانه‌های خود را مشخص کنند. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا پایان شهریورماه اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی شناسایی‌شده را به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌دهیم، گفت: مالکان باید با مراجعه به سامانه املاک و اسکان که نشانی آن در پیامک‌ها درج‌شده، وضعیت خانه‌های خود درخصوص سکونت شخصی، اجاره یا خالی بودن آن را اعلام کنند.
 • افزایش فایل‌های نوساز با زیربنای بیش از ۱۰۰ متر

  بررسی میدانی از وضعیت فایل‌های عرضه شده در بنگاه‌های املاک پایتخت نشان می‌دهد حجم فایل‌های نوساز با زیربنای بیش از ۱۰۰ مترمربع افزایش پیدا کرده است.
 • چرخش به سمت اقتصاد چرخشی

  موضوع امتداد مسوولیت تولیدکننده، سال‌هاست که در کشورهای توسعه‌یافته و پیشرو در زمینه مدیریت پسماندها، در اولویت قرار گرفته و یکی از دلایل مهم موفقیت مدیریت بهینه پسماندها محسوب می‌شود. گسترش و امتداد مسوولیت تولید‌کننده، سیاستی محیط‌زیستی است که در آن وظیفه تولیدکننده برای یک محصول از مرحله تولید تا پایان چرخه عمر آن گسترش می‌یابد. قانون مدیریت پسماند با مشارکت بخش غیردولتی نیز به‌دنبال همکاری واحدهای تولیدی در مسیر مدیریت پسماند بوده است اما رویکرد عملیاتی کردن آن با آیین‌نامه مدیریت پسماند فعلی ابهاماتی ایجاد کرده است. اینکه چگونه عوارض ناشی از تولید پسماند تجهیز شده و تخصیص می‌یابد سوالی است اساسی که «دنیای‌اقتصاد» برای پاسخ به آن به گفت‌وگو با دکتر حسن پسندیده، مدیرکل دفتر پسماند سازمان محیط‌زیست پرداخته است تا جوانب آن برای فعالان بازار روشن شود. در ادامه، متن این گفت‌وگو را می‌خوانید.
 • ادعای خروج فولاد و سیمان از بورس‌کالا در کنار الزام به عرضه شمش بازهم در بورس‌کالا؛ مساله چیست؟

  محمد اسلامی، وزیر راه از خروج فولاد و مصالح ساختمانی از بورس‌کالا به دستور رئیس‌جمهور خبر داد. در شرایطی که در روز گذشته مدیرکل معدنی وزارت صمت به نقل از مصوبه ستاد تنظیم بازار از الزام عرضه شمش فولادی در بورس‌کالا خبر داد. این تناقض دیدگاه‌ها تصمیم‌سازی برای بازار کالاهای اساسی را به گونه‌ای مبهم ترسیم کرده که شاید مدیریت بازار در این تناقض گویی‌ها غیرممکن باشد. خروج محصولات مختلف از بورس‌کالا، خطایی است که سال‌های سال مدیران بعضا تلاش کرده‌اند که به آن دامن بزنند اما، تاکنون موفق نشده‌اند. چندگانگی نهادهای تصمیم‌سازی اقتصادی در کشور به وضوح به تصمیمات متناقضی بدل شده است که دورنمای بازارها را با ابهام روبه‌رو کرده است.
 • تداوم رشد قیمت‌ها در بازار آهن

  در مبادلات روز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه جاری، شمش و مقاطع فولادی از سوی خصوصی‌ها با افزایش قیمت مواجه شدند. در این روز شمش فولاد از مرز ۱۰ هزار تومان و مقاطع نیز از مرز ۱۱ هزار تومان عبور کرد.
 • اولین معامله املاک مازاد بانک‌ها در بورس‌کالا رقم خورد

  روز گذشته یک قطعه زمین واقع در بندرعباس که از املاک مازد بانک اقتصاد نوین بود، به قیمت ۱۸۵ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت.
 • شاخص‌سازی جهت تعیین نرخ ارز در بورس‌کالا

  طی سال‌های گذشته، یکی از معضلات بزرگ اقتصاد ایران تعیین نرخ ارز بوده که مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی را نیز در پی داشته است. با وجود راه‌اندازی سامانه سنا که صرافی‌ها را ملزم به ثبت روزانه معاملات می‌کند و سامانه نیما که درگاهی برای عرضه و تقاضای ارز بازرگانان و نیز کنترل ورود ارز حاصل از صادرات است، معضل چند نرخی بودن ارز حل نشده و همچنان نبود شاخصی با قابلیت اتکای بالا و دارای مبانی محاسباتی و آماری دقیق که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حجم معاملات اشاره کرد، در این زمینه احساس می‌شود.
 • بازار خودرو در اوج ماند

  بازار خودروی کشور این روزها همچنان در آتش گرانی می‌سوزد، آن هم در حالی که خرید و فروش چندانی در آن صورت نمی‌گیرد. از آنجا که خودرو مدت‌هاست حکم ناجی ارزش پول را برای شهروندان ایرانی دارد، همنوا با تورم کلی کشور و پا به پای بازارهای ارز و سکه، قیمت‌های حیرت آوری را به ثبت رسانده و می‌رساند. در واقع نگاه بسیاری از شهروندان به «خودرو» کاملا از مصرفی به سرمایه‌گذاری تغییر کرده و از همین رو منحنی قیمت هرچند وقت یکبار صعود می‌کند.
 • همراهی بانک مرکزی با زنجیره خودروسازی

  روز گذشته کمیته خودرو تشکیل جلسه داد. در این جلسه با توجه به ضرورت تامین ارز از روش‌های مختلف برای تولید حداکثری خودرو به منظور افزایش عرضه و ایفای تعهدات، اجرایی شدن تبصره ۲ ماده یک بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات برای صنعت خودرو مورد موافقت نمایندگان بانک مرکزی قرار گرفت. از جزئیات بسته سیاستی وزارت صمت درباره صنعت خودرو اطلاع دقیقی در دست نیست اما پیش‌تر سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از آماده شدن پیش‌نویس سند ارتقای صنعت خودرو خبر داده بود.
 • سد مالیاتی هند برای تویوتا

  شرکت تویوتاموتور روز سه‌شنبه اعلام کرد تمرکز خود را بر استفاده کامل از کارخانه خود در هند قرار خواهد داد و به دلیل مالیات در این کشور، برنامه‌ای برای توسعه این تاسیسات ندارد. مالیات بر خودروهایی که در هند به فروش می‌رسد ۲۸ درصد است و گاهی با اعمال تعرفه‌های اضافه، ممکن است تا ۵۰ درصد نیز برسد. مدیر تویوتا در هند در این مورد به خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید: «پیامی که ما پس از حضور در این کشور و سرمایه‌گذاری در آن از سوی مقامات هندی دریافت می‌کنیم آن است که ما شما را نمی‌خواهیم. از این رو ما از هند خارج نمی‌شویم اما ظرفیت تولید خود را نیز افزایش نخواهیم داد.» انجمن تولیدکنندگان خودرو در هند از دولت این کشور درخواست کرده است مالیات خودروها، موتورسیکلت و اتوبوس‌ها را به ۱۸ درصد کاهش دهد تا از خودروسازانی که به دلیل پاندمی کرونا با زیان‌های شدیدی روبه‌رو بوده‌اند، حمایت شود.
 • فراخوان مجدد کره‌ای‌ها در آمریکا

  شرکت هیوندای موتور آمریکا و کیاموتورز فراخوان جدیدی را برای ۱۸۰ هزار دستگاه از خودروهای خود که مانند فراخوان‌ قبلی به دلیل نقص در سیستم ترمز و ایجاد حریق است، اعلام کردند. فراخوان موردنظر شامل ۱۸۰ هزار دستگاه از خودروهای هیوندای توسان مدل‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ و ۹ هزار و ۴۴۳ دستگاه از کیا استینگر را در ایالات‌متحده شامل می‌شود. فراخوان قبلی این خودروسازان کره‌ای نیز شامل ۶۰۰ هزار دستگاه از مدل‌های مختلف در ایالات‌متحده شد که دلیل آن نیز همین مشکل نقص در سیستم ترمز و احتمال وقوع آتش‌سوزی در موتور آنها بود. این مشکل به حدی جدی است که یک سخنگوی هیوندای به مالکان مدل‌های یادشده هشدار داده است که اگر با چراغ اعلان گرمایش سیستم ای‌بی‌اس مواجه شدند باید به سرعت خودروی خود را متوقف و یکی از سیم‌های متصل به باتری را جدا کنند.
 • بررسی تاکسی‌های پرنده در جی‌ام

  شرکت جنرال‌موتورز در حال بررسی گزینه‌ها برای راه‌اندازی تاکسی‌های پرنده است و از جمله این گزینه را بررسی می‌کند که آیا می‌توان وسایل‌نقلیه‌‌ای را که به‌صورت محاوره‌ای به خودروهای پرنده معروف هستند بسازد یا خیر. دو منبع آگاه با اعلام این خبر به رویترز گفته‌اند جی ام درنظر دارد تا دست برتر را نسبت به رقبای خود در بازار حمل و نقل داشته باشد. مری بارا، مدیرعامل این خودروساز آمریکایی نیز به تازگی برای نخستین بار به علاقه‌اش برای ورود به بازار تاکسی‌های پرنده اشاره کرد و آن را مکمل برنامه‌های توسعه خودروهای برقی دانست. تاکسی‌های پرنده، محصولاتی هستند که در آنها به جای استفاده از موتور جت، از موتورهای برقی استفاده خواهد شد. احتمالا تاکسی‌های پرنده برقی در ارتفاعات پایین پرواز خواهند کرد، از این رو قادر خواهند بود بدون برخوردن به ترافیک جاده‌ای، مرسوله خود را به مقصد برسانند. با این حال این تاکسی‌های پرنده با افزایش محبوبیت ممکن است خود موجب بروز ترافیک هوایی شوند.
 • خودروی تولید مشترک مالزی و چین

  شرکت ملی خودروسازی مالزی، از محصول مشترک خود با شرکت چینی جیلی به نام «ایکس-۵۰» رونمایی کرد. به نقل از شینهوا، پروتون روز سه‌شنبه از محصول مشترک خود با شرکت جیلی به نام ایکس-۵۰ که یک خودروی شاسی‌بلند محسوب می‌شود، رونمایی کرد. شرکت پروتون در بیانیه‌ای اعلام کرد: این وسیله نقلیه در کارخانه جدید پروتون مونتاژ می‌شود و دومین محصول کاملا جدیدی است که از همکاری با جیلی حاصل می‌شود.
 • تصویب شرایط جدید فروش فوق العاده خودرو

  کمیته خودرو با فروش فوق‌العاده ۱۵۲ هزار دستگاه خودرو توسط شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا تا پایان امسال موافقت کرد. با توجه به ضرورت تامین ارز از روش‌های مختلف برای تولید حداکثری خودرو به منظور افزایش عرضه و ایفای تعهدات، اجرایی شدن تبصره ۲ ماده یک بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات برای خودروسازی، مورد موافقت نمایندگان بانک مرکزی قرار گرفت. در این کمیته با هدف افزایش عرضه خودرو، مقرر شد شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا تا پایان سال به ترتیب ۱۱۰ هزار دستگاه و ۴۲ هزار دستگاه (در مجموع ۱۵۲‌هزار دستگاه) و به‌طور متوسط ماهانه به ترتیب ۱۸‌هزار و هفت هزار دستگاه (در مجموع ۲۵ هزار دستگاه) فروش فوق‌العاده با زمان تحویل حداکثر سه ماهه انجام دهند. از سوی دیگر اما برای واقعی‌سازی تقاضا نیز مقرر شد در طرح‌های آینده فروش فوق‌العاده ۱۰درصد از قیمت خودروها به‌عنوان پیش‌پرداخت از سوی متقاضیان و در زمان ثبت‌نام، به حساب واسطی که توسط شرکت‌های خودروساز اعلام می‌شود، واریز شود. در نهایت مهلت واریز وجه پس از اعلام نتایج قرعه‌کشی نیز در این کمیته از ۷۲ ساعت فعلی به ۱۲۰ ساعت معادل پنج روز افزایش یافت.
 • رونمایی از محصول جدید هیوندای

  پس از مدت‌ها انتظار از نسل چهارم مدل توسان رونمایی شد، خودرویی که تغییرات فیزیکی قابل‌توجهی نسبت به نسل قبلی داشته است. انتظار می‌رود این خودرو با ظاهر و ویژگی‌های جدید خود از فروش بالایی برخوردار شود. به نقل از اتوکار، نسل جدید کماکان از موتور ۶/ ۱ لیتری چهار سیلندر بهره می‌برد، اما مانند بسیاری از خودروهای امسال دارای دو محرکه بنزینی و برقی خواهد بود تا به‌ این ترتیب هیوندای از رقابت داغ خودروهای هیبریدی عقب نمانده باشد.
 • افزایش قیمت رسمی محصولات زامیاد

  قیمت محصولات زامیاد ۱۰ تا ۲۴ درصد افزایش یافت. بر این اساس قیمت وانت زامیاد انژکتوری تک سوز ۶ دنده با رشد ۱۷ درصدی به ۱۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت وانت زامیاد تک سوز آپشنال ۱۴ درصد افزایش یافته و معادل ۱۳۹ میلیون تومان تعیین شده است. قیمت وانت زامیاد انژکتوری دوگانه سوز ۶ دنده نیز با افزایش ۱۷ درصدی به ۱۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. وانت زامیاد دوگانه سوز آپشنال هم با رشد ۱۴ درصدی، معادل ۱۵۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت خورده است.
 • افزایش ۲ درصدی قیمت مرسدس

  مرسدس بنز هند از هفته اول اکتبر ۲۰۲۰ افزایش قیمت در برخی مدل‌های این شرکت را اعمال خواهد کرد. افزایش قیمت تا ۲درصد، بسته به مدل‌های مختلف، متفاوت است.
 • توسعه تولید شاسی‌بلندها

  لیست خودروسازانی که فاقد خودروی شاسی‌بلند در خط تولید خود هستند، همچنان در حال کاهش است. در سال‌های اخیر شاهد بودیم که خودروسازانی مانند بنتلی، لامبورگینی، رولز‌رویس و استون مارتین با تولید خودروهای شاسی بلند، سود زیادی از علاقه‌مندان به شاسی‌بلندها به دست می‌آورند. این یک واقعیت شناخته‌شده است که فراری در حال آماده‌سازی چاپگر پول با تولید شاسی‌بلند جدید خود است. این شاسی‌بلند برای مدتی در حال توسعه است و طی دو سال آینده با عنوان پورسانگ معرفی خواهد شد. مجموعه‌ای از تصاویر پنهانی جدید نشان می‌دهد اولین شاسی بلند فراری هنوز برخی تست‌ها را نگذرانده است. با توجه به وضعیت این خودرو، انتظار نمی‌رود نسخه تولیدی آن به این زودی‌ها به بازار عرضه شود و احتمالا در اواخر سال ۲۰۲۲ این اتفاق رخ می‌دهد.
 • نسل جدید تعطیلات آخرهفته

  بازار گردشگری در کشورها با سه مهارت دولت‌ها، از رکود کرونایی فاصله گرفت. گزارش سازمان جهانی گردشگری از ابتکار عمل کشورها نشان می‌دهد تمرکز بر «رونق‌بخشی سفرهای داخلی شهروندان» شدت گرفته و برای این منظور طرح «افزایش تعطیلات آخرهفته به سه روز» در حال اجرا است. فرصت هفتگی و توان‌بخشی مالی برای سفر، رمز فعالیت این بازار پول‌ساز است.
 • شتاب ترانزیت خودرو با شروع فعالیت مرزهای آسیای میانه

  مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از تخلیه و بارگیری حجمی افزون بر ۲۰ هزار دستگاه خودرو طی نیمه نخست شهریورماه در بنادر و دریانوردی بندرلنگه خبر داد و گفت: این بندر به‌عنوان قلب تپنده ترانزیت خودروی ایران و چهار راه ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه مورد توجه است.
 • افزایش ظرفیت تولید در نفلین سینیت کلیبر ۵۰ درصد

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: با تغییر در فرآیند خطوط تولید نفلین سینیت کلیبر از خشک به تر، ظرفیت تولید در این مجتمع معدنی و صنعتی از ۳۰درصد به ۸۰ درصد افزایش می‌‎یابد.
 • ۱۳۷ میلیون یورو هزینه برای خط دوم آب زرینه‌رود به تبریز

  مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: تاکنون ۱۳۷ میلیون یورو از محل فاینانس و ۹۵۰ میلیارد ریال از محل منابع عمومی برای ساخت خط دوم انتقال آب زرینه‌رود به تبریز هزینه شده است.
 • بازگشت فلامینگو‌ها به دریاچه ارومیه

  با احیای دریاچه ارومیه و بازگشت آب و آرتمیا به این دریاچه، فلامینگو‌ها که یکی از زیستگاه‌های اصلی شان دریاچه ارومیه است پس از ۵ سال به این منطقه بازگشتند. فلامینگو‌ها از آرتمیا‌های موجود در دریاچه ارومیه که جانوران سخت پوستی هستند تغذیه می‌کنند، که با احیای دریاچه ارومیه وجود آرتمیا‌ها نیز در این دریاچه فراهم شده است. تاکنون تعداد فلامینگو‌های مهاجر در سواحل دریاچه ارومیه ۲۰ هزار قطعه اعلام شده است.
 • افتتاح خط تولید شمش فولاد ارس

  خط تولید شمش هلدینگ «فولاد ارس» با ۲۴۰ هزار تن ظرفیت تولید سالانه در منطقه آزاد ارس افتتاح شد. مدیرعامل این هلدینگ گفت: برای راه‌اندازی این خط تولید با عنوان «مجتمع فولاد آذرآبادگان» که از شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ به‌شمار می‌رود، تاکنون بیش از ۲/ ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است. مسعود محرمی افزود: ظرفیت تولید این خط در فاز نخست۱۲۰ هزار تن است و پس از تکمیل فازهای بعدی، ظرفیت آن به ۲۴۰هزار تن در سال می‌رسد. وی با اشاره به اینکه با افتتاح این خط برای ۲۰۰ نفر به‌صورت مستقیم در منطقه آزاد ارس شغل ایجاد شده است، بیان کرد: هلدینگ فولاد ارس، تکمیل طرح آذرآبادگان را در زمینی به مساحت ۳۵هکتار طی سال ۱۳۹۷ کلید زد. به گفته وی شمش فولاد تولیدی در این مجتمع با دارا بودن بالاترین استانداردهای جهانی به‌عنوان مواد اولیه کارخانه‌های نورد در بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد شد. محرمی اظهار کرد: در این شرکت روزانه بیش از ۲۰۰ تن شمش فولادی تولید می‌شود و با راه‌اندازی فاز دوم این کارخانه طی بهمن سال‌جاری، ظرفیت تولید شمش آن به دو برابر افزایش می‌یابد.
 • کسب رتبه برتر توزیع برق گلستان در جشنواره شهید رجایی

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان گفت: شرکت توزیع نیروی برق گلستان در جشنواره شهید رجایی١٣٩٨در بخش در ارزیابی عملکرد در بین دستگاه‌های اجرایی استان رتبه برتررا کسب کرد. علی‌اکبر نصیری گفت: با تلاش همکاران در زیرمجموعه معاونت‌های این شرکت به‌منظور تحقق راهبردهای ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نظام اداری و تاکید دولت تدبیر و امید بر اصلاح نظام اداری به‌صورت شفاف و کارآمد، شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان در ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در سال ۱۳۹۸ (جشنواره شهید رجایی) حائز رتبه برتر (اول) شد. وی افزود: این موفقیت برای چندمین سال متوالی (از سال ۹۵ تاکنون) حاصل شده است.
 • گازرسانی به شهر مرزی نودشه

  مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه گفت: به‌منظور خدمت‌رسانی به مردم استان، گازرسانی به شهر مرزی نودشه به بهره‌برداری رسید. در این مراسم که با حضور ویدئو‌کنفرانسی وزیر نفت انجام شد، همزمان ۱۵۱ روستا و واحد صنعتی نیز گازدار شدند یا عملیات گازرسانی به این واحدها آغاز شد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت گاز استان کرمانشاه، شهبازی افزود: گازرسانی به شهر نودشه با اجرای ۳۳۵۰۰ متر خط تغذیه و انجام ۱۳۴۰۰ متر شبکه داخلی با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال برخورداری ۱۲۲۹ خانوار شهری را از نعمت گازطبیعی فراهم کرده است. وی اظهار کرد: همچنین با بهره‌برداری از ۸۱ روستا و آغاز عملیات اجرایی ۹ روستا بااعتبار ۴۸۴ میلیارد ریال زمینه برخورداری ۳۰۶۲ خانوار روستایی از گازطبیعی فراهم شده است.
 • قافیه باختن شعر در بازار کتاب

  امروز در تقویم ایران به‌عنوان روز شعر و ادب فارسی نام گرفته است؛ هنری که کشورمان به‌دلیل پیشینه طولانی در خلق آن در جهان شهره است. با وجود چنین سابقه‌ درخشانی، اما این روزها شعر متاعی کم‌خریدار در بازار کتاب به‌شمار می‌آید و روز به روز هم از تعداد مخاطبان آن کاسته می‌شود. این موضوع را آمارها نیز تایید می‌کنند؛ طبق گزارش خانه کتاب ۵ ماه نخست امسال شمارگان متوسط کتاب‌های شعر نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته است درحالی‌که بر تعداد عناوین چاپ شده در این حوزه یک درصد افزوده شده است. چنین پارادوکسی را تنها می‌توان با این منطق توجیه کرد که هر سال تعداد شاعران جوانی که به امید مطرح شدن عجولانه به انتشار آثارشان با تیراژ کم اقدام می‌کنند زیادتر شده است؛ کسانی که با هزینه شخصی سرانجام مجبور به انبار کردن کتاب‌های چاپ شده در پستوی خانه‌شان می‌شوند.
 • برندگان اسکار دانشجویی معرفی شدند

  آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار برندگان چهل و هفتمین دوره جوایز دانشجویی خود را در شاخه‌های گوناگون معرفی کرد. در جوایز اسکار دانشجویی امسال ۱۴۷۴ فیلم به ترتیب از ۲۰۷ و ۱۲۱ دانشگاه و کالج آمریکایی و بین‌المللی حضور داشتند که در نهایت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و نیویورک بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.
 • اعلام نامزدهای نهایی بوکر ۲۰۲۰

  فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۲۰ دربرگیرنده نام ۶ نویسنده منتشر شد. این درحالی است که هیلاری مانتل نویسنده معروف ادبیات داستانی از راه‌یافتن به دور نهایی رقابت بوکر ۲۰۲۰ جا مانده و در عین حال چهار نویسنده نوقلم با آثارشان برای دور نهایی رقابت می‌کنند.
 • دست‌به‌یکی شدن روس و انگلیس علیه شهریار

  شهریار یکی از معروف‌ترین شاعران معاصر ایرانی است. او درست ۳۲ سال پیش در بیمارستان مهر تهران در خیابان زرتشت درگذشت. امروز را به مناسبت درگذشت او به روز شعر و ادب فارسی نام‌گذاری کرده‌اند. البته بسیاری از کارشناسان درباره وجه تسمیه این روز انتقادهای بسیاری مطرح کرده‌اند.
 • استقبال از آموزش داستان‌‌نویسی معمایی

  کتاب «طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی» نوشته پاتریشیا‌های اسمیت با ترجمه شاهپور عظیمی توسط انتشارات چترنگ به چاپ سوم رسید. های‌اسمیت در کتاب «طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی»، به شرح و روایت شکست‌ها و موفقیت‌هایش در کار نوشتن پرداخته است. او سعی کرده با فاش‌کردن شکست‌هایش، نویسندگان دیگر را از ابتلا به رنجی که خودش متحمل شده بازدارد. او از دشواری‌های یافتن جرقه اولیه داستان نوشته است؛ از سختی‌هایی که در به دست آوردن مواد خام پیش‌زمینه داستان متحمل شده و همچنین مشکلاتی که با ویراستاران پیدا کرده است. این‌کتاب به‌جز مقدمه مترجم، درآمد و پیش‌گفتار، ۱۱ فصل اصلی دارد. چاپ سوم این‌کتاب با ۱۲۹ صفحه، شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان عرضه شده است.
 • سرگشته غذا

  فئودور میخاییلوویچ داستایوفسکی بی‌هیچ تردیدی یکی از نام‌های جاودانه هنر نویسندگی در تاریخ خواهد بود و شاهکارهایش همچون برادران کارامازوف، جنایت و مکافات، قمار باز، ابله و... همیشه مخاطب خواهد داشت. داستایوفسکی هم مثل بسیاری دیگر از نویسندگان بزرگ جهان عادت‌های عجیب داشت. شاید مشهورترین عادت این نویسنده خوردن مخلوط جوجه آب پز شده با شیر گرم بود.
 • اکران آنلاین فیلم ایستگاه اتمسفر

  زمان اکران آنلاین فیلم سینمایی «ایستگاه اتمسفر» با نقش‌آفرینی محسن کیایی، رویا افشار، ژاله صامتی، شاهرخ فروتنیان، آناهیتا افشار و سوگل قلاتیان اعلام شد. فیلم سینمایی «ایستگاه اتمسفر» اولین ساخته سینمایی مهدی جعفری است که در سی وپنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و از بیست و هفتم شهریورماه اکران خود را آغاز می کند. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به بابک بهشاد، بانیپال شومون، مهدی حسینی‌نیا، ر‌ها خدایاری، میثاق جمشیدی، ماریا تهرانچی، شیرین امیری، علیرضا معیدی، پاوان افسر، پریا وزیری و... اشاره کرد. این فیلم امروز در سامانه ‌های فیلیمو و نماوا آغاز می‌شود.
 • کاریکاتورهای دهه ۳۰ تا ۵۰ روی دیوار می‌روند

  نمایشگاه تحقیقی و پژوهشی «کاریکاتور در نشریات» با نمایش ۲۵ اثر کاریکاتور در نشریات سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۵ در گالری کاما برگزار می‌شود. نمایشگاه تحقیقی و پژوهشی «کاریکاتور در نشریات» با نمایش ۲۵ اثر کاریکاتور از هنرمندانی چون اردشیر محصص، قاسم حاجی‌زاده، رضا بیژن و لباف در نشریات طنز و کاریکاتور در سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۵ از روز جمعه (۲۸ شهریورماه) تا دوم مهر برگزار می‌شود. مونا خوش‌اقبال، کیوریتور این نمایشگاه می‌گوید: «کاریکاتور در نشریات» با هدف بررسی پژوهشی و تحلیلی کاریکاتور در مطبوعات ایران در دهه‌های ۳۰ تا ۵۰ خورشیدی برپا می‌شود. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، طبقه دوم مراجعه کنند.
 • خواننده مشهور رازها و ناگفته‌های زندگی خود را برملا می‌کند

  مدونا، خواننده و بازیگر مشهور آمریکایی به کمک دیابلو کودی، فیلم‌نامه‌نویس برنده اسکار و تهیه‌کنندگی امی پاسکال فیلم‌ زندگی خودش را می‌نویسد و کارگردانی می‌کند. مدونا تصویری از خودش و دیابلو کودی درحال کار بر روی فیلمنامه در اینستاگرامش منتشر کرده است. این خواننده ۶۲ ساله می‌گوید: من می‌خواهم داستان سفر خارق‌العاده‌ای را تعریف کنم که در این دنیا به عنوان یک خواننده‏، بازیگر و انسان داشته‌ام. تمرکز این فیلم روی موسیقی است، چیزی که توانسته مرا زنده نگه دارد. داستان‌های ناگفته و الهام‌بخشی دارم و چه کسی بهتر از من که آن را تعریف کند. پیش از این یونیورسال قصد داشت براساس یک فیلمنامه با نام Blond Ambition فیلمی درباره مدونا بسازد.
 • بازگشایی مدارس در پاندمی کرونا

  سال تحصیلی جدید در بسیاری از کشورها آغاز شده و دولت‌ها مجبور بوده‌اند، تدابیری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مدارس اتخاذ کنند. در کشورهای مختلف، چه توسعه‌یافته و چه درحال توسعه، روش بازگشایی ایمن مدارس تقریبا یکی است؛ زیرا همه با یک تهدید به نام ویروس کرونا مواجه هستیم. اما روش‌های اجرای تدابیر حفاظتی در کشورهای مختلف یکسان نبوده است.
 • بزرگ‌ترین اختلال تاریخ در آموزش

  در سراسر جهان دانش‌آموزان به تدریج درحال بازگشت به مدرسه هستند و دولت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا از الگوهای آموزشی جدید و پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی استفاده می‌کنند. با آنکه تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد کودکان کمتر از بزرگسالان نسبت به‌ویروس کرونا آسیب‌پذیر هستند، اما این نگرانی وجود دارد که مدارس به محلی برای شیوع این ویروس تبدیل شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها هشدار داده که حضور تعداد زیادی دانش‌آموز در کلاس یا تجمع آنها در مکان‌های ورزشی به شیوع ویروس کرونا در مدارس منجر خواهد شد. از پیش ثابت شده بازگشایی مدارس در برخی کشورها خطراتی در بر داشته است.
 • نظم آهنین در ووهان

  چندی پیش حدود ۲ هزار دانش‌آموز در نخستین روز سال تحصیلی جدید در مدرسه‌هانیانگ شهر ووهان چین، جایی که نخستین بار ویروس کرونا در آن شناسایی شد گردهم آمدند. چند نفر از پرسنل بهداشت در کنار در ورودی مدرسه دمای بدن دانش‌آموزان را اندازه‌گیری می‌کردند، کارکنان مدرسه نیز پیشینه سفر دانش‌آموزان و نتیجه تست کرونای آنها را بررسی می‌کردند و مقامات محلی حزب کمونیست، همه چیز را زیر نظر داشتند تا تضمین شود معلمان دستورالعمل‌های مفصل مربوط به ضدعفونی کردن همه جا را اجرا می‌کنند. یکی از معلمان مدرسه می‌گوید: «من اصلا نگران نیستم. ووهان اکنون امن‌ترین جاست.»
 • الگوی موفق کره‌ای ها

  در مدارس سراسر کره‌جنوبی، دانش‌آموزان نهار خود را در سکوت می‌خورند و روبه‌روی آنها پرده‌های پلاستیکی قرار دارد که آنها را از دوستان‌شان جدا می‌کند. دانش‌آموزان ماسک می‌زنند، البته در حیاط مدرسه هنگامی که فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند، ملزم نیستند از ماسک استفاده کنند. همچنین هر صبح دو بار، یک بار در خانه و یک بار در مدرسه درجه حرارت بدن آنها اندازه‌گیری می‌شود. این واقعیت جدید برای میلیون‌ها دانش‌آموز در سراسر جهان است. در نیمکره شمالی تعطیلات تابستانی پایان یافته و در کشورهایی نظیر ایالات‌متحده، انگلستان و برخی کشورهای اروپایی که در دوره همه‌گیری کرونا مدرسه‌ها را تعطیل کرده بودند دولت‌ها مشغول بحث بر سر نحوه و زمان بازگشایی مدارس هستند.
 • فقرای محروم از تحصیل

  در بسیاری از کشورهای اروپایی دانش‌آموزان برای سال تحصیلی جدید به مدرسه رفته‌اند، اما در تعداد زیادی از مناطق جهان محدودیت‌هایی که برای جلوگیری از شیوع کرونا در نظر گرفته شده، سبب شده مدارس بسته باقی بمانند. زمان بازگشایی مدارس در تعدادی از اقتصادهای جنوب آسیا ماه‌های مارس و آوریل بود، یعنی وقتی که محدودیت‌های یاد شده اعمال شد تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.
 • استارت‌آپ‌کُشی با پول‌پاشی

  در چهارسال گذشته چهار حوزه به‌عنوان «خدمات پایه» مورد توجه سیاست‌گذار حوزه فناوری اطلاعات ایران قرار داشته که در این میان مقایسه میان دو پلت‌فرم «مسیریاب و نقشه» و «پیام‌رسان» درس آموزی‌های بزرگی دارد. گروه اول به‌دلیل رشد طبیعی در بخش خصوصی به داستان موفقیت تبدیل شدند و بازیگران این عرصه به دوبرابر نصب مهم‌ترین رقیب خارجی‌شان - ویز - رسیدند. در مقابل پیام‌رسان‌ها به رغم سرور، پهنای باند و تسهیلاتی که دریافت کردند نشان دادند بدون محتوا و پذیرش اجتماعی شانسی برای بقا وجود ندارد.
 • رونمایی «اپل» از محصولات جدید

  رویداد سالانه معروف اپل در ماه سپتامبر، امسال به‌صورت آنلاین و در حالی برگزار شد که برخلاف سنت، از معرفی مدل‌های جدید آی‌فون خبری نبود و تمرکز اصلی رویداد بر معرفی مدل‌های جدید اپل‌واچ، آی‌پد ایر و چند امکان نرم‌افزاری قرار داشت. به نظر می‌رسد معرفی آی‌فون-۱۲ در رویداد ماه آینده اپل انجام خواهد گرفت. عمده امکانات جدید معرفی شده در این رویداد، نیم‌نگاهی به تاثیرات پاندمی کرونا بر جهان داشتند و مدیران اپل تلاش کرده‌اند با معرفی این امکانات جدید، به بخش‌هایی از دغدغه‌های ایجاد شده برای مردم در این دوران، از مشکلات تنفسی تا بر هم خوردن تناسب اندام در پی دورکاری‌ها و خانه‌نشینی‌های بلند‌مدت بپردازند.
 • مرکز ملی فضای مجازی دستور العمل ساماندهی بات‌ها و روبات‌ها را ابلاغ کرد

  معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از ابلاغ دستورالعمل ساماندهی بات‌ها و روبات‌ها در فضای مجازی در راستای ضوابط فنی و اجرایی مرتبط با تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سید‌هادی سجادی، معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با بیان این مطلب افزود: بات‌ها و روبات‌ها در فضای مجازی در کنار خودکارسازی فعالیت‌ها و شیوه‌های ارائه خدمات برای تسریع و تسهیل فرآیندهای اجرایی کسب‌وکارها، عوارض منفی ناشی از استفاده نادرست، خلاف قوانین، هنجارشکن و آسیب‌رسان نیز دارند، بنابراین کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی نسبت به ساماندهی بات‌ها و روبات‌ها در فضای مجازی اقدام کرده است.
 • سناتورهای آمریکایی درباره قرارداد تیک‌تاک و اوراکل تردید دارند

  سناتورهای آمریکایی درباره قرارداد همکاری شرکت چینی بایت‌دنس (شرکت مادر تیک‌تاک) و اوراکل تردیدهایی دارند. به گزارش رویترز، نمایندگان مجلس آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات درباره قرارداد میان اوراکل و بایت‌دنس (شرکت مادر تیک‌تاک) اظهار تردید کرده‌اند. طبق این قرارداد بایت‌دنس سرویس‌های تیک‌تاک در آمریکا را نمی‌فروشد و در عوض اوراکل را به‌عنوان شریک فناوری خود انتخاب کرده است. به گفته اوراکل، همکاری دو شرکت بخشی از پیشنهادی است که بایت‌دنس به وزارت دارایی آمریکا ارائه کرده است. طبق این پیشنهاد شرکت آمریکایی به‌عنوان یک تهیه‌کننده معتبر فناوری برای بایت‌دنس فعالیت می‌کند. با این وجود جزئیات دقیق این معامله هنوز مشخص نیست.
 • شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا از فیس‌بوک قطعی است

  کمیسیون تجارت فدرال آمریکا تا قبل از پایان سال‌جاری میلادی از فیس‌بوک به جرم انحصارطلبی تجاری شکایت خواهد کرد. به گزارش انگجت، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بعد از بررسی‌های مفصل قصد دارد از فیس‌بوک به علت انحصارطلبی تجاری شکایت کند. این کمیسیون با بررسی نحوه خرید شرکت‌های کوچک‌تر توسط فیس‌بوک در این زمینه به جمع‌بندی قطعی رسیده است.
 • خنک کردن پایگاه‌های داده با انتقال به زیر آب دریا جواب داد

  خنک کردن پایگاه‌های داده یکی از چالش‌های شرکت‌های فناوری است و مایکروسافت با انتقال یک پایگاه داده به زیر آب دریا تجربه موفقی در این زمینه داشته است.
 • اعتراض اسپاتیفای نسبت به رفتارهای ضدرقابتی اپل

  هنوز یک ساعت از اتمام مراسم رونمایی از محصولات جدید اپل نگذشته بود که اسپاتیفای با انتشار بیانیه‌ای از اپل و سیاست‌های ضدرقابتی این شرکت انتقاد کرد.
 • سهام تکنولوژی - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷

 • تلاش توییتر برای ساماندهی اخبار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

  با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، توییتر برای جلوگیری از دروغ‌پراکنی در این شبکه اجتماعی راه‌حلی یافته است. به گزارش انگجت، توییتر زبانه ویژه‌ای را با عنوان انتخابات آمریکا به این پلتفرم می‌افزاید تا اطلاعات صحیح و موثق در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ از این طریق منتشر شود. توییتر پیش از این اعلام کرده بود با حساب‌های کاربری که اخبار و اطلاعات دروغ در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا منتشر کنند به تندی برخورد می‌کند. زبانه انتخابات آمریکا که در بخش Explore اپلیکیشن توییتر و وب‌سایت آن قرار دارد، به افراد امکان می‌دهد تا اطلاعات دقیق را در مورد این رویداد به‌دست آورند. در این بخش اطلاعاتی در مورد نحوه رای‌دهی، مراکز اخذ رای و فرآیندهای قانونی مرتبط نیز در دسترس قرار می‌گیرد. توییتر تاکید کرده که اخبار این بخش تنها از طریق منابع معتبر دریافت و منتشر می‌شوند و آموزش‌هایی در مورد نحوه رای دادن هم به همین شیوه ارائه می‌شود.
 • عرضه هدست واقعیت مجازی جدید فیس‌بوک با امکانات جدید

  طبق اعلام منابع نزدیک به شرکت فیس‌بوک، هدست واقعیت مجازی جدید این شرکت با نام «اوکولوس کوئست ۲» قرار است با پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین امکانات موجود عرضه شود. گفته می‌شود در ساخت این هدست به جای پلاستیک سخت و ناسازگار با صورت، از مواد نرم و منعطف بهره گرفته شده است. نارضایتی بسیاری از کاربران از نسخه پیشین، فیس‌بوک را در تولید این هدست‌ جدید مصمم کرده است. ۶ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی نشان‌دهنده ارتقای سخت‌افزاری این هدست است که قبلا در آن ۴گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی مورد استفاده قرار گرفته بود. دقت نمایشگر این هدست به ازای هر چشم به۲K می‌رسد که ۵۰ درصد بیشتر از هدست قبلی این شرکت است. نرخ تازه‌سازی نمایشگرهای این هدست هم از ۷۲ هرتز به ۹۰ هرتز ارتقا یافته است. گفته می‌شود قیمت این هدست احتمالا در حدود ۵۰۰ دلار خواهد بود.
 • مهارت‌های فروش برای افراد غیرفروشنده

  آیا قصد دارید مدیر خود را برای توسعه محصول جدید متقاعد کنید اما نمی‌توانید توجه او را به این موضوع جلب کنید؟ یا اینکه می‌خواهید سیستم جدیدی را به تیم خود معرفی کنید اما نمی‌توانید حمایت دیگران را جلب کنید؟ احتمالا با مشتریانی ارتباط داشته و فرصتی برای فروش محصولات و خدمات جدید خود داشته‌اید- اگر چنین است، چطور می‌توان بدون استفاده از ترفندها و روش‌های زیرکانه برای فروش فروشنده‌ای موفق بود؟
 • بهینه‌سازی روابط تجاری در دوران کووید-۱۹

  نکته ۱: از نیازهای فعلی مشتریان خود به‌عنوان یک دستگاه اندازه‌گیری جدید استفاده کنید.
 • خانواده میلیاردری که شیشه‌های واکسن تامین می‌کند

  در اوج قرنطینه سراسری ایتالیا در ماه آوریل، کارخانه‌ها در این کشور تعطیل شدند. اما در پیومبینو دسه، شهر کوچکی در ۳۰ کیلومتری حومه ونیز، دستگاه‌های بزرگ شیشه‌بری شرکت استواناتو (Stevanato) پرسر و صدا کار می‌کردند و میلیون‌ها آمپول و سرنگ تولید می‌کردند. بر خلاف کسب‌وکارهای دیگر، صدها کارمند این شرکت، ماسک به‌صورت، سر کار می‌آمدند و شبانه‌روزی کار می‌کردند تا هر چیزی- از سرنگ‌های مخصوص انسولین تا لوله‌های شیشه‌ای آزمایشگاهی- تولید کنند. از همه مهم‌تر، آنها مشغول تولید میلیون‌ها شیشه کوچک شدند تا یک روز برای پر کردن واکسن‌های کووید-۱۹ از آنها استفاده شود.
 • اگر حرفی برای گفتن ندارید سکوت کنید

  به جرات می‌توان گفت برندهای بزرگ دنیا، هیچ برنامه مدیریت بحران از پیش آماده‌ای برای مواجهه با همه‌گیری ویروس کرونا برای اجرا نداشتند. این درحالی است که برای یک برند در شرایط عادی هم تصمیم برای برنامه‌ریزی بحران و ارتباط با رسانه‌ها و مشتری به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. اما در این شرایط یک نکته روشن و مبرهن است؛ برندها هر یک به‌نوعی از بحران شیوع ویروس کرونا متاثر شدند اما چالش‌های مشترکی در این بحران برای برندها وجود دارد.
 • تقابل سامان سیاسی کهن و جدید

  در سده‌های اخیر، موقعیت جغرافیایی و اقلیمی زنجان اهمیت راهبردی خاصی به آن بخشیده است. زنجان دوره قاجار منزلگاهی میان دارالخلافه تهران و دارالسلطنه تبریز بود و حلقه اتصال جنوب و شمال و نیز واسطه پیوند ایران با آسیای صغیر و قفقاز بود. افزون‌بر این، بین سلطانیه و اوجان قرار داشت که در خلال جنگ‌های ایران و روسیه مکان تجمع نیروهای نظامی ایلی بود و گاهی حتی شرفیابی سفرای روس و انگلیس به حضور شاه نیز در آنجا انجام می‌شد. در سال‌های آغاز حکومت ناصرالدین‌شاه، شورش بابی‌ها در زنجان این شهر را بار دیگر در کانون توجه دولت مرکزی قرار داد. در دوره واپسین قاجار و به‌دنبال افزایش مراودات سیاسی و تجاری ایران با روسیه، اهمیت راهبردی زنجان به مراتب بیشتر شد.
 • ناصرالدین شاه: کار ایران چیزی نمی‌شود!

  از معاون الدوله شنیده شد که روزی به اطاق برلیان رفتم: شاه جلوی آینه نشسته بود و اصلاح می‌کرد، پشتش راه بود و مرا نمی‌دید. نوبتی گفت نمی‌شود و قدری فاصله بازگفت نمی‌شود، نوبت سوم با تأثر مقراض را دور افکند و گفت نمی‌شود و برخاست مرا دید و فرمود معاون الدوله دانستی چه نمی‌شود؟ عرض کردم می‌فرمایید و فرمود کار ایران چیزی نمی‌شود.
 • چارلز آلفرد پیلزبری، بازرگان وصنعتگر

  جان آلفرد پیلزبری بازرگان، صنعتگر آرد و سیاستمدار آمریکایی بود و از جمله موسسان شرکت پیلزبری به شمار می‌رود.
 • ایجی تویودا، هنری فورد ژاپن

  ایجی تویودا صنعتگر، کارآفرین و مهندس مکانیک ژاپنی بود که در ۱۹۸۹ شرکت لکسوس را بنیان گذاشت. او بیش از هر چیز به دلیل افزایش سود شرکت تویوتا موتور و توسعه فعالیت‌های آن در سطح جهان در دوران ریاست و مدیر عاملی خود شهرت دارد.
 • تشکیل نهادهای جدید در دوره قاجار

 • پرسپولیس در آسیا ماند

  بعد از بازگشایی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، از بین سه نماینده فوتبال کشورمان، پرسپولیس تنها تیمی بود که در هفته سوم پیروز شد. بازی استقلال به خاطر انصراف الوحده امارات لغو شد، شهرخودرو برابر اشباب امارات تن به شکست یک بر صفر داد و سپاهان هم در نخستین تجربه سرمربیگری محرم نویدکیا با دو گل مقابل النصر عربستان شکست خورد. با این حال پرسپولیس در گروه سوم با تک گل شجاع خلیل‌زاده از سد التعاون عربستان گذشت. این پیروزی برای سرخپوشان بسیار حیاتی بود؛ چراکه التعاون قبل از این بازی ۶ امتیاز داشت و الدحیل، همگروه قطری قرمزها هم با کسب برتری برابر الشارجه ۶ امتیازی شده بود. بنابراین پرسپولیس یک امتیازی نیاز مبرمی به کسب پیروزی داشت؛ آنچه بسیار دشوار اما سرانجام محقق شد و به معنای واقعی کلمه پرسپولیس را در آسیا نگه داشت.
 • دلالی ریشه‌کن شد؟ واقعا؟

  یکی از توجیهات تصویب قانون منع جذب بازیکنان و مربیان خارجی در فوتبال ایران این بود که دلالی دلاری حذف و دست واسطه‌های نامشروع از سفره فوتبال قطع شود. حالا تقریبا یک پنجره نقل‌وانتقالاتی را زیر چتر این قانون پست سر گذاشته‌ایم؛ سوال اینجاست که آیا چنین امری محقق شد؟
 • الکس در سرزمین پدری؟

  همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، یکی از تبعات اجرای قانون منع جذب خارجی‌ها، تمایل بازار فوتبال ایران به استفاده از مربیان و بازیکنان دو ملیتی و مهاجرزاده بوده است. در حقیقت قانون غلط و ضدرقابتی تصویب‌شده در فوتبال ایران، این حفره جدی را در دل دارد؛ اینکه بازیکنان و مربیان به اصطلاح دورگه، با قرارداد دلاری و شرایط کاملا مشابه با خارجی‌ها حاضر به کار کردن هستند، اما چون به نوعی «ایرانی» به شمار می‌آیند، مقررات نمی‌تواند مانع جذب آنها شود. در همین راستا اخیرا شایعه تمایل تراکتور به جذب رضا قوچان‌نژاد و استیون بیت‌آشور بر سر زبان‌ها افتاده است؛ دو بازیکن پیشین تیم‌ملی که به نوعی تابع همین شرایط هستند. با این حال قانون منع جذب خارجی‌ها، هیچکس را به اندازه الکس نوری به فوتبال ایران نزدیک نکرده است.
 • عبور مسی و رونالدو از یک میلیارد دلار

  زمانی که پای اندازه‌گیری بهترین بازیکنان فوتبال جهان به میان می‌آید، توجه عمومی به سوی دو رقیب با نام‌هایی آشنا جلب می‌شود که تنها ورزشکاران تیمی در جهان با درآمد بیش از یک میلیارد دلاری محسوب می‌شوند و ممکن است برای سال‌ها بازیکن دیگری نتواند به این رکورد دست یابد. در فهرست نشریه فوربس امسال نیز دو بازیکن نام‌آشنای جهان فوتبال یعنی لیونل مسی و کریستیانو رونالدو به‌‌عنوان پردرآمدترین بازیکنان این رشته ورزشی انتخاب شدند
 • کرنری که سوژه شد

  یک لحظه عجیب در بازی سپاهان و النصر، دیروز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فوتبالی جهان داشت و مخصوصا صفحاتی که دنبال سرگرمی و طنز هستند، خیلی با آن شوخی کردند. این صحنه مربوط به زمانی است که سپاهان صاحب ضربه کرنر شده و دو بازیکن به‌طور همزمان پشت توپ ایستاده‌اند. این مساله در مورد ضربات کاشته اطراف محوطه جریمه اصلا عجیب نیست و موجب گمراهی تیم مدافع می‌شود، اما چنین اتفاقی در مورد کرنر بسیار نادر است؛ مخصوصا که تیم مهاجم ترجیح می‌دهد در این شرایط با حداکثر نفرات در محوطه جریمه حریف حاضر شود. در میان صدها کامنت ارسال شده برای این عکس، یک نفر از پاناما نوشته بود: «من و همکارم؛ وقتی می‌خواهیم ایمیل مهمی ارسال کنیم!»
 • تجمع؛ قصه هر تابستان

  روز گذشته تعدادی از هواداران استقلال مقابل ساختمان فدراسیون فوتبال تجمع کردند تا اعتراض‌شان به تصویب قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی را اعلام کنند. این قانون از جمله موانع بازگشت آندرا استراماچونی به نیمکت استقلال محسوب می‌شود؛ گرچه برخی عقیده دارند حتی بدون آن هم مدیران باشگاه قادر به بازگرداندن مربی ایتالیایی نبودند. در هر صورت فدراسیون به خاطر مقرراتی که وضع کرده تحت فشار است؛ مخصوصا که رئیس سازمان بازرسی هم مدعی شده قانونی در مورد ممنوعیت حضور خارجی‌ها در فوتبال ایران وجود ندارد.
 • شب سرنوشت برای شهرخودرو

  مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب، بعد از یک روز استراحت از امشب پیگیری می‌شود. بر این اساس در گروه دوم شهرخودرو از ساعت ۱۹:۳۰ به مصاف الشباب امارات می‌رود. بازی رفت دو تیم روز دوشنبه با برتری یک بر صفر تیم اماراتی همراه شد. شهرخودرو هر سه بازی دور رفت را باخته و تقریبا کارش تمام است، اما کورسوی امیدش برای صعود را باید امشب جست‌وجو کند. امشب همچنین قرار بود بازی برگشت استقلال و الوحده هم برگزار شود که به‌دلیل انصراف تیم اماراتی لغو شد. فرداشب از گروه سوم، پرسپولیس و التعاون و از گروه چهارم سپاهان و النصر بازی برگشت‌شان را برگزار می‌کنند. هر دو بازی از ساعت ۲۲:۳۰ آغاز خواهد شد.
 • یک جمله طلایی از ونگر

  دیروز وبینار دانش‌افزایی مربیان ایرانی با حضور آرسن ونگر، سرمربی نامدار فرانسوی و نیز رئیس توسعه جهانی فوتبال در فیفا برگزار شد. شاید یکی از طلایی‌ترین جملات سرمربی پیشین آرسنال خطاب به مربیان ایرانی این بود: «من همیشه می‌گویم مربی ابتدا باید ظرفیت گوش دادن را در خودش بالا ببرد و شنونده خوبی باشد. بعد از آن است که تعامل ایجاد می‌شود.»
 • منصوریان در یک قدمی تراکتور

  اگر اتفاقی مغایر با تیتر رخ داد چندان تعجب نکنید؛ چرا که به هر حال ذات نقل‌وانتقالات این است که مدام مسیر تیم‌ها و آدم‌ها عوض می‌شود. با این حال تا عصر دیروز منابع متعدد خبری از نزدیک شدن علیرضا منصوریان به نیمکت تراکتور خبر می‌دادند. تیم تبریزی بعد از قهرمانی جام‌حذفی تصمیم به تغییر سرمربی‌اش گرفت و در این بین گفته می‌شود توافق نهایی بین آنها با علیرضا منصوریان صورت گرفته است.
 • همیشه در این سطح می‌ماند؟

  شروع حامد لک در پرسپولیس به معنای واقعی کلمه رویایی بود. در شرایطی که او و بوژیدار رادوشوویچ برای حضور در ترکیب پرسپولیس دقیقا از شانس مساوی برخوردار بودند، یحیی گل‌محمدی در این دیدار آسیایی بسیار مهم لک را به میدان فرستاد و قطعا در پایان مسابقه از انتخابی که کرد، راضی بود. پرسپولیس در نیمه نخست دیدار با تعاون عملکرد خوبی نداشت و چند موقعیت گل جدی به تیم حریف داد.
 • ۱۲ سال بعد؛ اشتباه تصمیم نگیر!

  لوییس سوارز پس از انتصاب رونالد کومان به‌عنوان سرمربی بارسا در فهرست مازاد باشگاه قرار گرفت. ستاره اروگوئه‌ای با سابقه درخشان شش فصل بازی برای آبی‌واناری‌ها مورد توجه سرمربی جدید قرار ندارد و باید به‌دنبال تیمی دیگر باشد. شرایط سوارز بسیار شبیه به شرایط سامی اتوئو در تابستان ۲۰۰۸ است. اتوئو بهترین گلزن بارسا بود، ولی با ورود پپ گواردیولا در فهرست مازاد قرار گرفت. در نهایت و با درخواست بزرگان رختکن بارسا از پپ بود که اتوئو یک فصل دیگر هم ماندنی شد و به قدری خوش درخشید که یکی از مهره‌های اصلی و مهم بارسا در کسب سه‌گانه فصل لقب گرفت. اکنون ممکن است برای سوارز نیز اتفاق مشابهی رخ بدهد؛ اینکه او هم بماند و با درخشش خود به کومان ثابت کند تصمیمی اشتباه اتخاذ کرده بود. بسیاری در جهان بر این باورند که حیف است سوارز از بارسا جدا شود. دیروز هم زمزمه‌هایی در مورد احتمال ماندگاری او به گوش می‌رسید.
 • جادوی یک کلمه

  پیر امریک اوبامیانگ فاش کرد سرمربی آرسنال مایکل آرتتا در صحبت‌هایش با او از یک کلمه کلیدی استفاده کرده که ستاره گابنی را برای تمدید قرارداد با توپچی‌ها متقاعد کرده است. اوبامیانگ در این مورد گفته: «آرتتا در صحبت‌هایش با من صادق و صریح بود و من از این ویژگی‌ها خوشم می‌آید. آرتتا گفت این را می‌دانیم که می‌توانی تیم را ترک کنی. من نمی‌دانم در فکرت چه می‌گذرد؛ ولی می‌توانی برای فتح جام‌های قهرمانی به باشگاه دیگری بروی یا می‌توانی اینجا بمانی و برای خودت یک میراث ماندگار بسازی. کلمه کلیدی که باعث شد تصمیمم را بگیرم همین بود: میراث.»
 • معاوضه سودمند برای رئال؟

  هافبک انگلیسی تاتنهام ممکن است به پرافتخارترین باشگاه اروپا ملحق شود. بر اساس ادعای نشریه «تلگراف» انگلیس، تاتنهام در فرآیند به خدمت گرفتن گرت بیل از رئال مادرید، ممکن است اجازه دهد دله آلی،‌هافبک انگلیسی‌اش هم به جمع کهکشانی‌ها ملحق شود. رئیس باشگاه تاتنهام سعی دارد تمام راه‌های ممکن برای بازگرداندن بیل را مورد بررسی قرار دهد و معاوضه دله آلی با این بازیکن ولزی هم یکی از راه‌های پیش‌روی او خواهد بود. احتمالا زیدان از این معاوضه سودمند خوشحال خواهد شد!
 • تیاگو در لیورپول؟

  رسانه‌های انگلیسی می‌گویند لیورپول تلاش برای جذب تیاگو آلکانتارا ستاره بایرن‌مونیخ را به هفته آخر پنجره نقل‌وانتقالات موکول کرده است. در صورتی که جورجینیو واینالدوم از لیورپول جدا شود، یورگن کلوپ تلاش برای جذب تیاگو را سرعت خواهد بخشید. لیورپول تا این لحظه همچنان بیشترین شانس را برای جذب تیاگو دارد ولی قرمزهای آنفیلد منتظرند تا بایرن مجبور شود با نزدیک شدن به پایان مهلت، از قیمت ۳۰ میلیون یورویی مد نظرش کوتاه بیاید و به مبلغی کمتر رضایت دهد.
 • مسی شروع فصل را از دست می‌دهد

  نخستین دیدار بارسلونا در لالیگا روز ششم مهر مقابل ویارئال خواهد بود. با این حال ممکن است تیم کاتالانی لیونل مسی را در این بازی و حتی دو مسابقه بعدی در اختیار نداشته باشد. در شرایط کنونی به خاطر بحران کرونا بازیکنان در صورت هر سفر برون‌مرزی باید ۱۴ روز قرنطینه شوند. در این صورت اگر مسی به تیم ملی آرژانتین دعوت شود، باید دو هفته زودتر از تاریخ بازی به آرژانتین سفر کند. به همین خاطر مسی در آغاز فصل در اختیار رونالد کومان نخواهد بود و علاوه بر دیدار با ویارئال، حضور مقابل سلتاویگو و سویا را نیز از دست می‌دهد.
 • عجب شوتی زدی پسر!

  رامین رضاییان فصل گذشته در تیم ضعیف الشحانیه آن‌قدر درخشید که در نهایت یکی از دو قدرت برتر فوتبال باشگاهی قطر سراغش آمد و او را جذب کرد. رامین که در پست دفاع راست آقای گل الشحانیه شد (!) از ابتدای فصل جدید به الدحیل پیوست و خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت توانایی‌هایش را نشان داد. او که در لیگ ستارگان فورا فیکس شد و در اولین بازی نخستین پاس گلش را داد، در آسیا هم استارتی توفانی داشت.

بیشتر