گروه صنعتی بارز به منظور تصویب صورت‌های مالی خود صبح روز چهارشنبه نهم خرداد ماه جاری در هتل لاله تهران مجمع عمومی عادی سالانه برگزار کرد.
به گزارش خبرنگار ما، مجمع این شرکت با حضور بیش از ۹۸درصد از صاحبان سهام رسمیت یافت و آقای امانی نیز ریاست جلسه را عهده‌دار بود.

آقایان مهجوری و طاهباز ناظران این مجمع و مهندس عباسی ابیانه مدیر عامل شرکت دبیری جلسه را بر عهده داشت.
بنابراین گزارش، در این جلسه سهامدارن «پکرمان» با اکثریت آرا با پرداخت ۲۵۵ریال سود به ازای هر سهم موافقت کردند و سازمان حسابرسی هم به عنوان حسابرس قانونی این شرکت انتخاب و معرفی شد.
گزیده‌ای از گزارش هیات مدیره به مجمع
سال ۱۳۸۵ را در تاریخ ۱۵ساله فعالیت گروه صنعتی بازر باید سالی بیاد ماندنی و از جمله نقاط عطف آن قلمداد کرد. در این سال بود که طرح تولید تایرهای رادیال باری- اتوبوسی گروه به مرحله بهره‌برداری رسید و تولید این تایرها برای اولین‌‌بار در کشور آغاز شد. علاوه بر این در سال یاد شده طرح توسعه تولید تایرهای رادیال سواری با ظرفیت سالانه ۳/۱میلیون حلقه نیز به ثمر نشست و بدین ترتیب ظرفیت تولیدی این گروه از تایرها به ۳/۲میلیون حلقه در سال افزایش یافت.
در همین ارتباط برای هیات مدیره گروه جای خوشوقتی است که اعلام کند طی سال 1385، خرید ماشین‌آلات فاز سوم طرح توسعه تایرهای رادیال سواری گروه نیز به مرحله اجرا درآمد که با نصب و بهره‌برداری از این ماشین‌آلات در سال 1386 ظرفیت تولیدی گروه به 3/3میلیون حلقه افزایش خواهد یافت.
صرف‌نظر از آغاز بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در سال قبل، گروه تقویت رابطه با خودروسازان داخلی را در سال ۸۵ نیز سرلوحه کار خویش قرار داد و طرح همکاری‌های استراتژیک طویل‌المدت را با برخی از آنها با جدیت پیگیری کرد، تا از این رهگذر بتواند برنامه‌ریزی دقیق‌تری روی توسعه ظرفیت‌های تولیدی و نیز بهینه کردن محصولات قابل عرضه خود به انجام رساند. از جمله این همکاری‌ها می‌توان به عملیاتی شدن قراردادی اشاره کرد که گروه صنعتی بارز با شرکت رنوپارس جهت تامین تایرهای خودرو L-۹۰ به امضا رسانیده است. رویکرد اخیر خودروسازان داخلی در مشارکت با خودروسازان خارجی منجر به تحولاتی در رویه‌های کاری و استانداردهای تولیدی تامین‌کنندگان این شرکت‌ها از جمله بارز شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به لزوم رعایت الزامات دقیق کیفی، نحوه بسته‌بندی، حمل، زمان‌بندی فروش و رسیدگی به شکایات اشاره کرد.
گروه صنعتی بارز همزمان با نزدیک شدن به مقیاس تولید و افزایش دامنه محصولات خود در سال 1385 اجرای سرآمدی سازمانی براساس مدل بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت (EFQM) را با تلاشی در خور به منظور ارزیابی وضعیت خود ادامه داد تا بتواند بقا و استمرار فعالیت خویش را در بازار متغیر و پررقابت آینده تضمین کند.
در این راستا بارز با گسترش فعالیت‌های واحد برنامه‌ریزی استراتژیک و فاوا تحلیل کامل زنجیره ارزش سازمان را وجهه همت خویش قرار داده تا بتواند مزیت‌های رقابتی در حوزه‌هایی همچون تامین مواد اولیه با هزینه کمت،ر تحقق تولید محصولات مورد نیاز در فرآیندهایی کاراتر، تحویل سریع‌تر و ارزان‌تر محصولات تولیدی به مشتریان و ... را استخراج کرده و مدیریت اثربخش این حوزه‌ها را برنامه‌ریزی کند.
افزون بر این طرح‌ریزی یک ساختار سازمانی که بتواند شرکت‌های اقماری و زیرمجموعه بارز را در جهت هم‌افزایی زنجیره ارزش کلان آن یاری و مساعدت کند در این سال در برنامه کاری بارز قرار گرفته است.
همچنین تناسب با اهداف و راهبردهای گروه تدوین فرآیندهای کلان آن نیز به انجام رسید تا به کمک آن بتوان ساختار درونی سازمان را اثربخش‌تر کرد.
شایان ذکر است که در جهت ایجاد بستر اولیه کار ابتدا فرآیند فروش به خودروسازان مدلسازی شد تا به کمک آن درک بهتری از مهندسی مجدد فرآیندها و مدیریت فرآیندها حاصل آید.
در همین ارتباط بازنگری در سنجه‌های مورد نیاز برای ارزیابی عملکرد هر فرآیند نیز در قالب کارت‌های امتیازی متوازن (BSC) در سال ۸۵ پیگیری شد تا علاوه بر حوزه مالی گروه بتواند خود را از منظرهای دیگری همچون مشتری، فرآیند و رشد و یادگیری نیز مورد ارزیابی قرار داده و تمامی ذی‌نفعان خود را مطمئن سازد که استراتژی‌ها و راهکارهای انتخابی گروه را به اهداف تعیین شده خود خواهد رسانید.
در راستای پیگیری استقرار مفاهیم سرآمدی و تعالی سازمانی بر مبنای معیارهای مدل EFQM گروه پس از انجام خود ارزیابی اولیه در سال 1383 و به دنبال شناسایی زمینه‌های قابل بهبود خود اقدام به تعریف 40 پروژه راهبردی کرد که در پایان سال 1384 و پس از انجام خودارزیابی دوم این نیاز را احساس کرد که برای اجرای موفق‌تر این پروژه‌ها لازم است اولویت‌بندی دقیقی از آنها به عمل آورده و مراحل اجرایی آنها را در سال 1385 پیگیری کند.
به موازات اجرای پروژه‌های اولویت‌بندی شده، در سال مورد اشاره، گروه قراردادی برای استفاده از همکاری مشاوران ذی‌صلاح منعقد کرد تا پس از انجام کارشناسی‌های لازم در جهت تهیه اظهارنامه مربوطه برای شرکت در جایزه ملی بهره‌وری و تعالی کشور اقدام کند.
گروه در این سال با تولید 2/48هزار تن و سهم تولیدی معادل 5/23درصد از کل تولید تایر کشور، رتبه اولین تولیدکننده تایر را در کشور برای بار پنجم به خود اختصاص داد.
واردات تایر در کشور در طی سال‌های گذشته روندی افزایشی داشته است که افزایش واردات را می‌توان نشانی از رقابتی شدن بیش از پیش شدن بازار تلقی کرد و این به نوبه خود چالشی سخت فراروی کارخانه‌های تایرسازی کشور به وجود آورده است.
در چنین بازاری بقای یک کارخانه تایرسازی، ایجاد تحولات به موقع و برآوردن نیازهای مشتریان است که خوشبختانه گروه با اجرای طرح‌های توسعه و همچنین اجرای فعالیت‌های بنیادین، سازوکارهای لازم را جهت رقابت گروه در چنین بازاری مهیا کرده است.
دستیابی گروه به این رکورد تولیدی بی‌تردید نشانگر عنایت و توجه ویژه سهامداران محترم در تخصیص منابع لازم برای طرح‌های توسعه گروه بارز و سعی و تلاش مدیران و کارکنان گروه در جهت ارتقای جایگاه رقابتی آن در مقایسه با سایر تولیدکنندگان کشور است.
تلاش مستمر همکاران در کارخانه در این میان از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است، به طوری که کسب جایگاه اول در عرصه تولید تایر داخل کشور را برای گروه امکان‌پذیر کرده است.
در سال ۸۵ افتخار بزرگی نصیب گروه صنعتی بارز شد. گروه توانست در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۵ با افتتاح خط تولید رادیال باری نام خود را به عنوان اولین تولیدکنندگاه تایر باری رادیال تمام سیمی در کشور به ثبت برساند.
این تولیدات متناسب با نیاز محصولات جدید خودروسازان کشور در بخش باری اتوبوسی است. تولید این گروه تایر نویدبخش کسب سهم بیشتر از بازاری است که در حال حاضر هیچ یک از تولیدکنندگان داخلی توان رقابت در آن را نخواهند داشت.
همچنین گروه با تلاش کارکنان سختکوش کارخانه در جهت برقراری سیستم‌های کیفی مطابق با الزامات شرکت رنوپارس توانست تاییدیه کیفی شرکت رنوپارس را برای تولید تایر برای خودرو تندر۹۰ اخذ کند.
تولید گروه در سال 1385 حدود 98درصد بودجه وزنی تعیین شده را پوشش داده است و مقایسه آن با تولید سال 1384 حکایت از رشد وزنی 6درصد و رشد تعدادی 11درصد دارد. بیشترین رشد مربوط به گروه تایرهای سواری رادیال به میزان 65درصد از منظر تعداد بوده است.