مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان به عنوان شرکت مادر گروه مالی پاسارگاد برای سال مالی منتهی به 29 اسفندماه سال 1389 روز گذشته با حضور بیش از 95 درصد صاحبان سهام در محل سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.

براساس دستور جلسه این مجمع، نخست گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت برای سال مالی مورد نظر توسط علی‌اکبر امین تفرشی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره این شرکت قرائت شد. سپس گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی ارائه گردید. پس از آن صورت‌های مالی شرکت برای عملکرد سال ۱۳۸۹ به اتفاق آراء به تصویب سهامداران رسید. در این مجمع با رای اکثریت صاحبان سهام، سود قابل تقسیم برای عملکرد سال یاد شده ۱۷۰ ریال پیشنهاد شد که به تصویب سهامداران رسید. به گفته مدیرعامل این شرکت، EPS سال ۹۰ شرکت پارس آریان با سرمایه ۸ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال حداقل ۲۵۰ ریال خواهد بود. وی بازدهی سهام این شرکت را ۱۰۱ درصد اعلام کرد. از دیگر مصوبات این مجمع، انتخاب روزنامه‌های دنیای‌اقتصاد و اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی شرکت و تعیین موسسه حسابرسی ایران مشهود به عنوان حسابرس مستقل و بازرس اصلی و شرکت مختار و همکاران به عنوان بازرس علی‌‌البدل برای سال مالی ۱۳۹۰ بود. همچنین با رای اکثریت قاطع سهامداران، پاداش هیات مدیره شرکت پارس آریان با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال مالی گذشته معادل ۴ هزار و ۸۰۰ میلیون ریال تعیین شد. نکته قابل توجه در تعیین پاداش هیات مدیره شرکت پارس آریان این بود که برخلاف بسیاری از مجامع شرکت‌ها که سهامداران به میزان پاداش هیات‌مدیره اعتراض دارند و خواهان کاهش آن هستند، در این مجمع اصرار سهامداران به دلیل عملکرد مناسب هیات‌مدیره افزایش پاداش بود که با مخالفت هیات مدیره و به ویژه دکتر مجید قاسمی، رییس هیات مدیره شرکت پارس آریان و مدیرعامل بانک پاسارگاد مواجه می‌شد. این رویه معمولا در مجمع بانک پاسارگاد هم بارها اتفاق افتاده است.
ابقای هیات‌مدیره
دیگر دستور جلسه این مجمع انتخاب اعضای هیات مدیره بود که با توجه به نامزد نشدن افراد جدید و با رای اکثریت قریب به اتفاق سهامداران، هیات مدیره قبلی در سمت خود ابقا شدند. اعضای هیات مدیره شرکت پارس آریان عبارتند از: مجید قاسمی، رییس هیات مدیره، غلامرضا اسلامی بیدگلی، نایب رییس هیات مدیره، رسول سعدی و علی دهقان منشادی، اعضای هیات مدیره و علی‌اکبر امین تفرشی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره.
بزرگ‌ترین هلدینگ مالی کشور
هیات مدیره شرکت پارس آریان در پیامی به سهامداران ضمن اشاره به فرازهایی از تحولات اقتصادی سال گذشته، بخشی از موفقیت‌های این شرکت را یادآور شده‌اند. در این پیام آمده است: بی‌تردید انجام موفقیت‌آمیز و کم‌نظیر پذیره‌نویسی افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت که یکی از چند رویداد بزرگ و تاریخ ساز بازار سرمایه کشور در سال ۱۳۸۹ لقب گرفت، جایگاه این شرکت را به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ مالی کشور ارتقا بخشید و فراز ارزشمندی از رشد و شکوفایی را رقم زد. در ادامه این پیام آمده است: کسب رتبه ارزنده برترین شرکت در گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و واسطه‌گری و همچنین کسب جایگاه شایسته شانزدهم در بین ۱۰۰ شرکت برتر ایران به انتخاب سازمان مدیریت صنعتی (نسبت به رتبه ۲۶، سال گذشته) و همچنین رشد چشمگیر سود خالص شرکت از مبلغ ۶۸۳ میلیارد ریال به مبلغ یکهزار و ۴۸۶ میلیارد ریال (بیش از ۱۱۷درصد رشد) تنها بخش‌هایی از موفقیت‌های عظیم حاصله در سال ۱۳۸۹ بوده است.
تاریخچه
شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان (سهامی‌عام) بدوا تحت نام شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنعتی مینو (سهامی‌خاص) در تاریخ ۱۰/۷/۱۳۸۱ در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسید.
در تیرماه سال 1384 این شرکت توسط موسسان بانک پاسارگاد و به منظور ایجاد یک شرکت مادر برای گروه مالی پاسارگاد خریداری و پس از انتخاب اعضای جدید هیات مدیره و با تشکیل مجامع عمومی فوق‌العاده نام شرکت به شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان تغییر و سرمایه شرکت نیز به یک‌هزار و دویست میلیارد ریال افزایش یافت. تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام نیز از اقدامات بعدی می‌باشد.
شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان در حال حاضر با سرمایه ۸.۲۸۰ میلیارد ریال فعالیت می‌کند. اساسنامه شرکت نیز مورد بازنگری قرار گرفته و با رعایت استانداردهای موردنظر سازمان بورس اوراق بهادار، تهیه و تدوین و پس از طی مراحل قانونی به تصویب رسید.
موضوع شرکت
موضوع شرکت به موجب ماده ۴ اساسنامه مصوب مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۲۶/۱۱/۱۳۸۴ به شرح زیر تدوین گردیده است:
1- ایجاد سرمایه‌گذاری یا مشارکت در تاسیس بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، موسسه‌های مالی و اعتباری، شرکت‌های کارگزاری اعم از کارگزاری در بورس اوراق بهادار یا بورس‌های کالا، شرکت‌‌های لیزینگ، شرکت‌های خدمات مالی و سایر امور و فعالیت‌های مشابه.
۲- سرمایه‌گذاری در خرید، فروش، اداره، در اختیار گرفتن، تاسیس، ایجاد، توسعه، تکمیل، واگذاری و اجاره انواع کارخانه‌ها و واحدها و شرکت های فعال در بخش‌های تولیدی اعم از صنعتی و معدنی، کشاورزی، ساختمانی و هرگونه اموری که به نحوی از انحاء با فعالیت‌های فوق مرتبط باشد در داخل و خارج از کشور.
3- سرمایه‌گذاری در خرید، مشارکت، در اختیار گرفتن، اجاره، رهن، واگذاری و فروش اموال منقول و غیرمنقول دایر و بایر.
۴- انجام دادن معاملات کلیه سهام و اوراق بهاداری که طبق قوانین و مقررات قانونی کشور قابل خرید و فروش باشند.
5- واگذاری، اجاره، عرضه و فروش واحدها و شرکت‌های مورد سرمایه‌گذاری پس از آماده‌سازی و اعمال اصلاحات ساختاری موردنیاز چه از طریق بورس اوراق بهادار و چه از طرق دیگر.
۶- صدور اوراق قرضه یا اوراق مشارکت یا هر نوع اوراق بهادار دیگری که طبق قوانین و مقررات قانونی کشور قابل خرید و فروش باشند.
7- انجام دادن مطالعات و بررسی‌های اقتصادی، فنی، مالی، مدیریتی و نظارت و پیگیری اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری و کلیه فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد شرکت‌ها و موسسه‌های علمی، مطالعاتی، فنی، مهندسی و اجرایی ذیربط.
۸- ارائه خدمات اقتصادی، فنی، مالی، اعتباری، سرمایه‌گذاری، بیمه‌ای، مدیریتی، سازماندهی، علمی، مطالعاتی، پژوهشی و مشاوره‌ای.
9- استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانک‌ها و موسسه‌های مالی و اعتباری ایرانی و خارجی در قبال ارائه وثیقه و رهن از اموال شرکت.
۱۰- انجام دادن معاملات بازرگانی داخلی و خارجی و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز و اخذ و اعطای نمایندگی به اشخاص حقیقی و حقوقی داخل و خارج از کشور.
11- تاسیس شعبه‌ها یا نمایندگی‌ها برای شرکت درداخل و یا خارج از کشور.
۱۲- انجام دادن سایر کارها، امور و عملیاتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای تحقق هدف‌های شرکت لازم و مفید بوده یا در جهت اجرای موضوع فعالیت شرکت، ضرورت داشته باشد.
چشم‌انداز شرکت
همکاری و مشارکت در ایجاد، توسعه و راهبری «گروه مالی پاسارگاد» جهت کسب جایگاه معتبرترین و قوی‌ترین گروه مالی و مدیریتی متعلق به بخش‌خصوصی ایران با فعالیت بین‌المللی.
ماموریت‌های شرکت
۱- مشارکت و همکاری در ایجاد و تاسیس شرکت‌های تعریف شده در گروه مالی پاسارگاد.
2- همکاری و هماهنگی در تدوین استراتژی‌های کلان شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد به منظور ایجاد هم‌راستایی لازم در «گروه» جهت نیل به چشم‌انداز شرکت.
۳- بازارسازی و پشتیبانی سهام شرکت‌های عضو گروه به منظور ایجاد ارزش افزوده.
4- نظارت و کنترل مالی شرکت‌های عضو گروه مالی پاسارگاد، به منظور حصول اطمینان از صحت عملکرد و کسب بازده موردانتظار در چارچوب اهداف «گروه».
۵- حمایت از سهام شرکت‌های عضو گروه مالی پاسارگاد در بازار معاملات ثانویه.
6- تامین حداکثر بازده ممکن برای سهامداران شرکت.
۷- تجزیه و تحلیل اقتصادی و بررسی نوسانات بازار.
8- شناسایی و استفاده از فرصت‌های جدید در جهت ارتقا و بهبود موقعیت گروه مالی پاسارگاد.
۹- ایجاد تعهد نسبت به منشور ارزش‌های اخلاقی وحرفه‌ای گروه مالی پاسارگاد.
10- حفظ و ارتقای سرمایه انسانی رقابتی در گروه مالی پاسارگاد.
۱۱- تاکید بر فرهنگ مشتری‌مداری.