ورود به چشمه‌های باداب‌سورت  ممنوع !

ورود به چشمه‌های «باداب‌سورت» با تصمیم شورای تامین شهرستان ساری ممنوع اعلام شد.

به گزارش «ایسنا» شورای تامین ساری که روز سه‌شنبه دهم شهریورماه، با حضور فرماندار این شهرستان برگزار شد‌ به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به ممنوعیت موقتی ورود به چشمه‌های «باداب‌سورت» رای مثبت داد.

باداب‌سورت، چشمه‌های پلکانی کم‌نظیری در جهان است که در روستای اُرست، بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری واقع شده و بعد از دماوند، دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی است که در سال‌های اخیر به‌دلیل حجم تردد به داخل حوضچه‌ها با خشکی و تغییر رنگ مواجه شده است. بنا بر اظهارات مردم روستای اُرست، در پایان هفته حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه خودرو در منطقه حضور دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری استان مازندران در این باره گفت: «این ممنوعیت پیشنهاد ما بود و روی آن پافشاری می‌کنیم، چون باداب‌سورت یک اثر طبیعی است؛ میراث تاریخی نیست که یک مرمت‌کار بگذاریم تا ۶ ماهه آن را احیا کند.» دلاور بزرگ‌نیا ادامه داد: «اداره منابع طبیعی استان مازندران در ۲۱ اسفندماه سال ۹۳ به مدت ۶‌ماه چشمه‌های باداب‌سورت را در اختیار اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران گذاشت و چون عرصه این منطقه طبیعی و بر اساس لایه‌های موجود، تاریخی بوده است‌، ۷۴ هکتار آن به‌طور کامل فنس‌کشی شد و به خاطر وجود مراتع، یگان حفاظت برای آن تعیین شد.»

به گفته او، برای حفاظت از باداب‌سورت علاوه‌بر یاری انجمن محلی دوستداران میراث طبیعی، چهار تا پنج مامور یگان حفاظت برای پایان هفته‌ها که پیک بازدید از باداب‌سورت بود‌، در منطقه مستقر شدند اما با این حال مردم هیچ اعتنایی به تذکرات ماموران نمی‌کردند و حتی گاهی به مخالفت با آنها می‌پرداختند.

بزرگ‌نیا ادامه داد:‌ «امسال، سال خشکسالی ما بوده، علاوه‌بر این تمام چشمه‌ها در حال از بین رفتن است. باید فرصتی داده شود تا خود را احیا کنند و دوباره جان بگیرند؛ برای همین پیشنهاد ما به فرمانداری این بود که فعلا اجازه ندهیم مردم به چشمه‌ها وارد شوند تا این اثر طبیعی فرصت احیا پیدا کند که فرمانداری نیز این پیشنهاد را پذیرفت.»

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از علاقه‌مندان آثار طبیعی کشور، گردشگران و مسافران درخواست کرد تا تعیین تکلیف نهایی برای واگذاری این اثر طبیعی به‌منظور حفاظت از آن، به این منطقه وارد نشوند. او با بیان اینکه پیشنهاد پذیرفته‌شده از سوی فرمانداری هنوز ابلاغ نشده و باید مراحل قانونی خود را طی کند‌، افزود: «نامه‌ای برای مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهیه شده تا به آژانس‌ها و تورها ابلاغ شود تا بازدید از چشمه‌های باداب‌سورت را در برنامه سفر خود وارد نکنند.»