کلیسای نوتردام، بنای بزرگ قرون وسطایی، در قلب پاریس که یکی از مقاصد مهم گردشگری فرانسه به‌شمار می‌رود، در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ براثر یک آتش‌سوزی گسترده دچار آسیب و ویرانی در بخش عمده آن به‌ویژه در مناره شد که کاملا فرو ریخت و بخش بسیاری از سقف تخریب شد. اما با این حال توانست از آن جان سالم به در ببرد و از تخریب کامل این بنای چند صدساله جلوگیری شود. براساس اعلام مقامات فرانسوی، اکنون پس از دو سال و نیم و ماه‌ها تلاش سخت که به‌دلیل همه‌گیری کرونا مدتی به تعویق افتاده بود در هفته اخیر تامین امنیت کلیسا به پایان رسید و اینک می‌توان مرحله مرمت را آغاز کرد تا در مسیر بازگشایی قرار گیرد.

این بنای تاریخی به‌دلیل محبوبیت و اهمیت بسیار در بین گردشگران جهان به‌ویژه مسیحیان، پس از آتش‌سوزی، از جانب بسیاری از کشورهای جهان و همچنین بزرگ‌ترین و قدرتمندترین شرکت‌های جهان، مورد حمایت مالی و انسانی قرار گرفت و در این راستا، بسیاری از کشورها، متخصصان در امر معماری و مرمت را برای حفظ این میراث جهانی به فرانسه فرستادند. فرانسه نیز برای حفظ، بازسازی و بازگشت دوباره کلیسا به عنوان مقصد گردشگری به تمام جهان فراخوان داده بود تا بتواند از فکر و نظر بهترین مهندسان جهان برای حفاظت از این اثر مهم تاریخی بهره بگیرد.

تاکنون پس از گذشت بیش از دو سال تمرکز بر ایمن‌سازی کلیسای جامع پیش از شروع مرمت بوده است که در این امر بیش از ۴۰ هزار داربست که در آتش‌سوزی آسیب دیده بود، حذف شد اما با کمک بهترین متخصصان جهان از آسیب به سایر بخش‌ها جلوگیری شد و توانستند امنیت کامل ساختمان را تامین کنند و به مرحله بازسازی برسند. براساس اعلام ژان لوئی ژورژلین، رئیس نهاد بازسازی کلیسای نوتردام، کلیسای جامع بر ستون‌های خود محکم ایستاده و دیوارهای آن محکم است و در حال حاضر همه چیز در جای خود قرار دارد و دیگر امکان تخریب وجود ندارد. طبق برآوردهای صورت گرفته، کلیسا تا سال ۲۰۲۴ می‌تواند برای بازگشایی آماده شود و در این راستا تمامی نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های دولتی و خصوصی فرانسه به‌شکل متحد عمل می‌کنند.  هدف آن است که اولین بازگشت کامل کلیسا در ۱۶ آوریل ۲۰۲۴، پنج سال پس از آتش‌سوزی، با وجود تاخیرهای ناشی از همه‌گیری، جشن گرفته شود.

این زمانی است که رئیس جمهور فرانسه بلافاصله پس از آتش‌سوزی و پیش از شیوع کرونا وعده آن را داده بود که تا پیش از آغاز المپیک ۲۰۲۴ در فرانسه آن را برای ورود نمازگزاران و گردشگران آماده کند. اکنون پس از ایمن‌سازی کامل، دولت فرانسه خواهان مناقصه برای انتخاب شرکت‌ها جهت انجام کارهای مرمت است. دیوارها و کف داخلی کلیسای جامع نیز در اواخر ماه جاری تحت فرآیند تمیز کردن کامل قرار خواهند گرفت. همچنین کار مرمت این کلیسای ساخته شده در قرن دوازدهم در ماه‌های آینده آغاز خواهد شد تا به تاریخ هدف بازگشایی مکرون دست یابند. اگرچه در ابتدا قصد داشتند که با توجه به طرح‌های گوناگون مطرح شده از سوی معماران سراسر جهان تغییراتی را در ظاهر کلیسا ایجاد کنند اما در مجموع تصمیم بر آن شد که کلیسای جامع به طرح قبلی خود بازگردد که در سال ۱۸۰۰ طی مرمت‌هایی مناره‌ای ۹۶ متری طراحی شده و ستون‌های جدیدی ایجاد شده بود.

آتش‌سوزی نوتردام منجر به شوک بزرگی در فرانسه و سراسر جهان شد. از این رو تمامی متخصصان در هر حوزه‌ای همچون نجاران، معماران، کوهنوردان حرفه‌ای، مکانیک‌ها و ... که امکان کمک به نجات نوتردام را داشتند، در طرح حفظ، مرمت و بازسازی این طرح شرکت کردند. آنها توانستند با ایجاد سازه موقتی، برج‌ها، طاق‌ها و دیواره‌های بزرگ را ایمن‌سازی و از آن در برابر شرایط اقلیمی محافظت کنند.

باتوجه به اینکه فرانسه تا پیش از همه‌گیری کرونا در سراسر جهان، در جایگاه نخست کشور گردشگرپذیر جهان قرار داشته و دارای میراث فرهنگی و تاریخی بسیاری است که هر ساله گردشگران بسیاری را از سراسر جهان برای بازدید از این آثار به خود جذب می‌کند؛ حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی در این کشور در زمره یکی از مهم‌ترین اهداف این کشور محسوب می‌شود و آسیب به یک بخش یا تخریب یک اثر تاریخی و فرهنگی علاوه بر برانگیخته شدن احساسات جمعی منجر به از دست دادن بخش عظیمی از گردشگران خواهد شد. با توجه به اینکه گردشگری حدود ۱۰‌درصد از اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده است، جلوی هرآنچه اقتصاد گردشگری را به خطر می‌اندازد، گرفته خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند