او در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: زمانی که یک آژانس مجوز بند «الف» و «ب» را دارد به این معناست که برای فروش بلیت ایران‌ایر،‌ امارات،‌ لوفت‌هانزا و... نیازی به مجوز اضافی ندارد. اما متاسفانه در مواردی شاهدیم متولیان گردشگری عنوان می‌کنند تنها برخی آژانس‌های خاص سهمیه ورود گردشگر را دارند و در این زمینه برای سایرین محدودیت ایجاد می‌کنند یا در موارد دیگر اگر آژانسی توان ورود مثلا ۶ هزار گردشگر را دارد به او می‌گویند باید۶۰۰‌گردشگر بیاورد و برایش محدودیت تعیین می‌کنند. اگر آژانسی تخلفی دارد باید به آن اخطار داد یا آژانس را به حالت تعطیل درآورد و در نهایت مجوزش را لغو کرد، اما نمی‌شود بدون توجه به قانون محدودیت برای آنها تعیین کنیم.

این فعال حوزه گردشگری ادامه می‌دهد: در مواردی هم شاهدیم مجوزهایی به برخی دفاتر داده می‌شود که مبنای قانونی آن مشخص نیست. به عنوان مثال در موضوع گردشگری سلامت به ۳۰۰ دفتر اجازه داده می‌شود که دو‌سوم آنها مشخص نیست چه سابقه‌ای در این شیوه از توریسم دارند. همین موضوع باعث می‌شود تردیدهایی درباره صاحبان این دفاتر شکل گیرد مبنی بر اینکه یک نفر به تنهایی مدیریت ۲۰ دفتر را بر عهده دارد. ما در انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با هر گونه رانتی مخالفیم و معتقدیم باید همه چیز شفاف باشد.

او می‌گوید: متاسفانه رانت‌‌ها بعضا با حمایت بخش دولتی شکل می‌گیرند و باعث اختلال در توریسم می‌شوند. به عنوان مثال گاهی می‌گویند برای یک پرواز باید مجوز جدا گرفت تا بتوان توریست سلامت را وارد کشور کرد. این در حالی است که چنین گزاره‌ای مبنای قانونی ندارد‌، زیرا هر کس مجوز اولیه را گرفته نیاز به اجازه جدید ندارد.  رفیعی با اشاره به اینکه ایران مقصد توریست‌هایی از کشورهای افغانستان و عراق است،‌ ادامه می‌دهد: متاسفانه در مواردی شاهدیم بخش بزرگی از این توریست تحت عنوان توریست سلامت وارد کشور می‌شوند در حالی که در واقع گردشگر سلامت نیستند و به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند. ما بارها به متولیان گردشگری کشور در این زمینه اخطار داده و خواستار نظارت بر این حوزه شده‌ایم.

این فعال و  کارشناس گردشگری معتقد است ما در کشور شاهد شکل‌گیری مافیای گردشگری سلامت هستیم، او می‌گوید: برخی شرکت‌های مادر تخصصی در این حوزه کار می‌کنند و نمی‌گذارند دفاتری که مجوز واقعی هم دارند وارد این حوزه شوند. این شرکت‌ها دارای ارتباط خوبی هستند و باعث خروج سایرین از این حوزه می‌شوند.  

آرین قایی کارشناس و فعال حوزه گردشگری نیز در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ضمن تایید سخنان رفیعی عنوان می‌کند: گردشگری سلامت چندین سال است که به شکل انحصاری درآمده و سود آن نصیب افراد و گروه‌های خاص می‌شود. همین موضوع سبب شده کسانی که کار خود را بر مبنای توریسم سلامت شکل داده و این ارتباطات را نداشته باشند ورشکسته شوند.  او در این باره به افرادی اشاره می‌کند که خارج از صنف وارد این حوزه از توریسم می‌شوند و می‌افزاید: این افراد گاهی با دریافت مجوز به نام افراد دیگر وارد این حوزه شده و باعث خروج کسانی از این صنعت می‌شوند که سابقه بیشتری دارند. برای آگاهی‌بخشی و اصلاح این بخش تاکنون تلاش‌های زیادی صورت گرفته و کسانی مانند رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی هم تلاش‌های زیادی کرده و با سفرا و نمایندگان مجلس هم  رایزنی‌هایی داشته، اما تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

این کارشناس حوزه گردشگری ادامه می‌دهد: علاوه بر این چالش‌ها ما شاهد دعوای بین وزارت گردشگری و وزارت بهداشت در زمینه گردشگری سلامت هستیم، وزارت بهداشت معتقد است این حوزه به آنها مربوط می‌شود در حالی که وزارت میراث فرهنگی و گردشگری این ادعا را دارد که توریسم سلامت در محدوده کاری آنهاست و تنها بخش پزشک و بیمارستان در حوزه وزارت بهداشت است. متاسفانه این دعوا تاکنون به جایی نرسیده و کسانی هم که درصدد ورود به این بحث برآمده‌اند نتوانسته‌اند به جایی برسند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند