ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان یکی از این کارشناسان است،‌ او به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: یکی از عوامل تمام این اتفاقات این است که وسیله نقلیه‌ای که در اختیار سفرهای دانشجویان،‌ دانش‌آموزان،‌ سربازان و... قرار می‌گیرد بعضا به شکل دقیق پیش از سفر چک نمی‌شود.

او با اشاره به اینکه اتوبوس‌هایی که از آنها در این تورها استفاده می‌شود،‌ سال‌هاست کار کرده و از نظر فنی قابل اعتماد نیستند،‌ می‌افزاید: از راننده در حد رانندگی می‌توان انتظار داشت اما مسائل فنی یک وسیله نقلیه موضوعی نیست که راننده به جزئیات آن آگاه بوده و نسبت به آن اشراف داشته باشد.

هواپیما پیش از پرواز توسط یک مسوول فنی چک می‌شود اما چنین حساسیتی درباره اتوبوس وجود ندارد، پورفرج با بیان این مطلب عنوان می‌کند: چه فرقی بین هواپیما یا اتوبوس وجود دارد وقتی کارکرد هر دو یکی است. متاسفانه در تورها یا سفرهایی که برای دانش‌آموزان،‌ دانشجویان، سربازان‌ و... تدارک می‌بینیم چنین حساسیت‌هایی کمتر لحاظ می‌شود درحالی‌که اگر تورها زیر‌مجموعه شرکت‌های توریستی شوند تمام این موارد حل‌شدنی است.

رئیس جامعه تورگردانان ادامه می‌دهد: در شرکت‌های توریستی مدیر فنی موظف است وسیله نقلیه را هم به لحاظ ظاهری و هم فنی چک کند‌، سلامت جسمی، ساعت خواب و... راننده هم توسط این مسوول ارزیابی می‌شود و بر اساس تمام این مولفه‌ها تور برگزار می‌شود. راننده‌ای که خوب نخوابیده طبیعی است نتواند به سرعت واکنش مناسب نشان دهد و احتمال واژگونی بالا ‌می‌رود،‌ همچنین ماشینی که نقص فنی دارد هم احتمال بیشتری دارد از کنترل خارج شود. با لحاظ کردن همه این موارد توسط مدیران فنی شاهدیم در حوزه گردشگری حوادث کمتر اتفاق افتاده هر چند ادعا نمی‌کنیم با سپردن کار به این شرکت‌ها سوانح به صفر می‌رسند اما می‌توان تایید کرد که احتمال رخ دادن آنها قطعا به شکل محسوسی کاهش خواهد یافت.

او با انتقاد از اینکه در برگزاری برخی تورهای ادارات و... از ماشینی که سال‌هاست کار کرده استفاده می‌کنند، می‌گوید: ما بارها به متولیان گفته‌ایم برگزاری تورهای وزارتخانه‌ها،‌ ادارات و سازمان‌ها را به شرکت‌های توریستی واگذار کنند. این شرکت‌ها موظفند وسیله نقلیه و راننده را چک کنند،‌ ما نمی‌گوییم حوادث را به صفر می‌رسانیم ولی مدعی هستیم ضریب احتمال وقوع چنین سوانحی را به شدت پایین می‌‌آوریم. همکاران ما تمام تلاش‌شان را می‌‌کنند تا ماشینی پیدا کنند که سالم باشد‌، نباید انتظار داشت یک کارمند یا راننده از سلامت ماشین مطلع باشد،‌ او نمی‌داند ماشین سالم یعنی چه و همین ممکن است مشکل‌ساز شود. از این رو همه مسوولان و متولیان باید دقت داشته باشند که با مسائل به شکل حرفه‌ای برخورد کنند. پورفرج می‌افزاید: در همه شهرستان‌ها خوشبختانه چنین شرکت‌هایی وجود دارد که می‌توانند این کار را به شکل حرفه‌ای انجام دهند. آنها با توجه به تجربه‌ای که دارند تمام تلاش خود را می‌کنند تا مسافرشان در مسیر اذیت نشود و با مشاهده کوچک‌ترین نقصی در وسیله نقلیه بلافاصله آن را با یک وسیله ایمن و استاندارد جایگزین می‌کنند. متاسفانه در برخی موارد از آنجا که متولیان نمی‌خواهند هزینه کنند در انتخاب وسیله نقلیه و سایر موارد استانداردها را رعایت نمی‌کنند و در نتیجه اتفاقاتی غیرقابل بازگشت می‌افتد که با هیچ توضیح و عذرخواهی قابل جبران نخواهد بود. او با ابراز تاسف از واژگونی اتوبوس خبرنگاران و سربازان می‌گوید: جامعه به‌شدت از این اتفاق‌ها ناراحت و غمگین است. ما از همه نهادها و سازمان‌ها می‌خواهیم این سفرها را به متولیان گردشگری بسپارند تا دیگر شاهد چنین فجایعی نباشیم.

رئیس جامعه تورگردانان معتقد است به سادگی و با صدور یک بخشنامه آموزش عالی، آموزش و پرورش و... موظف می‌شوند تا کار خود در حوزه سفر را به شرکت‌های توریستی بسپارند و در مقابل تمام مسوولیت‌ها به عهده این شرکت‌ها می‌افتد،‌ بنابراین آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا بهترین خدمات را ارائه دهند. او می‌افزاید: متاسفانه بسیاری از ادارات و سازمان‌ها اتوبوسی را که دهه‌هاست خریداری کرده‌اند و در پارکینگ‌شان است برای سفر در نظر می‌گیرند و همین می‌شود که احتمال بروز تصادف و واژگونی و... بالا می‌رود. می‌توان گفت در این موارد حادثه اتفاق نمی‌افتد بلکه حادثه خلق می‌شود چون از ابتدا می‌شد جلوی آن را گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند