دولت انگلستان با اجرای برنامه «سیستم چراغ راهنمایی» مقاصد سفر شهروندان انگلیسی را مشخص خواهد کرد و شرط سفرهای خارجی را مبنی بر انجام تست PCR هنگام بازگشت از سفر قرار داده است که البته آزمایش بسیار گرانی در این کشور به‌شمار می‌رود. براین اساس، طبق برنامه‌های دولت، هفدهم ماه مه به‌عنوان اولین تاریخ از سر‌گیری سفرهای خارجی برای گذران تعطیلات در صورت باز شدن برخی مقاصد برای گردشگران انگلیسی درنظر گرفته شده است. مقاصد سفر براساس سطح واکسینه شدن در کشورهای مقصد و شیوع انواع جدید کووید-۱۹ ارزیابی می‌شود که باتوجه به شرایط آمریکا، امارات، جبل‌الطارق، اسرائیل و مالت نخستین کشورهایی هستند که در لیست سبز کشورهای مورد تایید دولت انگلیس برای سفرهای خارجی انگلیسی‌ها قرار دارند. از این رو کشورها از اوایل ماه مه به سه رنگ سبز، زرد و قرمز درجه‌بندی می‌شوند تا برای بازار گردشگری فرصت بازگشت سفرها و تعطیلات را از ۱۷ مه فراهم کند.

با این حال، دولت انگلستان قوانینی را برای مسافران هنگام بازگشت تدوین کرده که براساس آن مسافران پیش از بازگشت از کشورهای لیست سبز باید تست جانبی انجام دهند. آنها می‌توانند کیت‌‌های رایگان را به‌عنوان بخشی از برنامه‌های دولت برای آزمایش‌های بیشتر با خود ببرند. اما دو روز پس از بازگشت از کشورهای لیست سبز به‌منظور شناسایی انواع جدید باید تست PCR انجام دهند که هزینه حدود ۱۰۰ پوندی را به مسافران تحمیل می‌کند. اما مسافرانی که به کشورهای لیست زرد سفر کنند؛ هنگام بازگشت علاوه بر تست PCR در روزهای دوم و هشتم باید به مدت ۱۰ روز در منزل خود قرنطینه باشند. برای بازگشت از کشورهای لیست قرمز قوانین بسیار سختگیرانه‌تری درنظر گرفته شده است که بر اساس آن علاوه بر تست PCR در روزهای دوم و هشتم باید در هتل قرنطینه شوند که هزینه بسیاری را به مسافر تحمیل می‌کند که البته مسافرت به کشورهای قرمز همچنان ممنوع خواهد بود. به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، صنعت هواپیمایی معتقد است تست کرونا از جهتی منجر به کاهش تقاضای سفرهای خارجی شده است اما از جهت دیگر سفر بدون تست کرونا، کشورهای سبز را در معرض خطر قرار می‌دهد اما با وجود این انجام تست به‌دلیل هزینه بالا بسیار مشکل‌ساز خواهد بود. هیات وزرای دولت انگلستان باتوجه به بالا بودن هزینه تست کرونا به‌دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه سفرهای خانوادگی هستند. زیرا در صورت افزایش هزینه‌ها احتمال انصراف خانواده‌ها از سفرها وجود دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد متوسط هزینه تست PCR در انگلیس ۱۲۰ پوند است و قیمت در برخی از مراکز درمانی در لندن تا ۲۱۴ پوند نیز می‌رسد.

باوجود بازگشایی سفر برای شهروندان انگلیسی به خارج از کشور نگرانی‌هایی برای فعالان بخش گردشگری وجود دارد. اگرچه بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس اظهار کرد که می‌توان از گواهی‌های واکسن برای بازگشایی سفرهای بین‌المللی استفاده کرد اما هنوز برنامه و سیستمی برای این امر ایجاد نشده است. فعالان گردشگری از دیجیتالی نشدن اطلاعات سفر مسافران برای سفرهای گروهی نگران هستند زیرا علاوه بر خطرناک بودن ارائه کاغذی تست کرونا، ارزیابی وضعیت سلامت تمامی مسافران هنگام ورود غیرممکن است. نگرانی دیگر فعالان بازار گردشگری این است که اعلام لیست رنگ کشورها تا ۱۷ مه بسیار طولانی بوده و مسافران زمان بسیار کمی را برای رزرو مقاصد خود برای گذران تعطیلات خواهند داشت و دولت باید بتواند لیست کشورها را زودتر در اختیار مسافران قرار دهد تا امکان رزرو و انتخاب مقصد وجود داشته باشد. بخش سفر نمی‌تواند یک ماه منتظر بماند تا کدگذاری رنگ کشورها انجام شود؛ زیرا باید برنامه‌ریزی بیشتری برای بازگشایی مجدد داشته باشد و دولت باید سریع‌تر مشخص کند که کشورها در کدام طبقه رنگ‌بندی قرار می‌گیرند تا مصرف‌کنندگان با اطمینان خاطر مقصد خود را انتخاب کنند. البته تمامی اجرای این قوانین در صورت بازگشایی مرزها عملی خواهد شد. دولت انگلیس درصدد ایجاد یک سیستم هشدار برای آگاه‌سازی مسافران است که به آنها نشان دهد کدام کشور احتمال تغییر رنگ در چراغ راهنمایی را دارد تا آشفتگی‌های سال گذشته به‌دلیل بی‌اطلاعی مسافران از وضعیت کشورهای مقصد به‌وجود نیاید که درصورت تغییر رنگ ناگهانی در مقصد مجبور به قرنطینه شدن نشوند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند