مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس عنوان کرد: برای رونق مجدد صنعت گردشگری استان باید از استراتژی‌هایی نظیر رونق‌بخشی گردشگری داخلی و درون استانی بهره برد تا به موازات آن به آرامی زمینه حضور گردشگران ورودی نیز فراهم شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» دوران پسا کرونا می‌تواند فرصت خوبی برای دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته باشد تا با این کار موجبات سفر برای گردشگران داخلی فراهم شود و حجم سفرهای داخلی رشد قابل‌توجهی کند تا زیان اقتصادی که کرونا به حوزه گردشگری وارد کرده است تا حدی جبران شود. از همین‌رو مصیب امیری در این باره گفت: دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته می‌تواند استراتژی بسیار قوی در زمینه توزیع مکانی و زمانی سفر و کاهش اثرات فصلی بودن گردشگری باشد، اما در عین حال دارای ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، مذهبی و حتی سیاسی است که باید آنها نیز مدنظر قرار گیرد.

به‌نظر می‌رسد برای اجرایی شدن این ایده تشکیل یک کارگروه منسجم با حضور همه ذی‌نفعان موضوع در سطوح ملی و استانی ضرورت دارد تا با در نظر گرفتن تمام نکات مثبت و منفی و دغدغه‌ها و نگرانی‌های محتمل منجر به تدوین یک طرح و برنامه عملیاتی شود و در مراجع قانون‌گذاری نیز به تصویب برسد. وی درخصوص میزان زیان اقتصادی که شیوع ویروس کرونا به حوزه گردشگری استان فارس وارد کرده است عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از منابع انسانی شاغل در صنعت گردشگری به‌صورت فصلی مشغول به‌کار می‌شوند، ارائه آمار دقیق در این خصوص میسر نیست، اما به‌صورت کلی می‌توان این نکته را بیان داشت که تقریبا در تمام زیربخش‌های صنعت گردشگری اعم از واحدهای اقامتی، واحدهای پذیرایی، حمل‌ونقل گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان گردشگری، موسسات آموزشی گردشگری، جاذبه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی و طبیعی و در نهایت بخش صنایع‌دستی و سوغات تحت‌تاثیر زیان‌های ویروس کرونا قرار گرفته‌ و دچار رکود مطلق شده‌اند. علاوه بر آن در برخی از بخش‌ها شاهد تعدیل نیرو نیز بوده‌ایم که این موضوع آسیب جدی به بازار گردشگری استان وارد کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس افزود: باید مکانیزم توزیع منابع تسهیلات مصوب برای کاهش اثرات ویروس کرونا براساس ظرفیت‌های گردشگرپذیری استان‌ها تعریف شود که برای اجرایی کردن آن می‌توان با استفاده از آمار گردشگران ورودی به استان‌ها در مدت زمان مشابه در سال‌های گذشته شاخص‌هایی را در نظر گرفت تا تسهیلات ۳ هزار میلیارد تومانی که توسط دولت برای این حوزه در نظر گرفته شده با رویکرد منصفانه‌تری بین استان‌های کشور توزیع شود.  بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد استان فارس یکی از استان‌هایی است که دارای میزان قابل‌توجهی اقامتگاه بو‌م‌گردی است که اغلب گردشگران از اقامت در آنها استقبال می‌کنند. از همین‌رو مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس افزود: تاکنون ۱۳۲ اقامتگاه بوم‌گردی در استان فارس پروانه بهره‌برداری و مجوز فعالیت را دریافت کرده‌اند که با شیوع ویروس کرونا همه این مجموعه‌ها تعطیل شده‌اند و از نظر درآمدی نیز به صفر رسیده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند