به گزارش «دنیای اقتصاد» با افزایش نرخ بنزین و تورم‌های موجود و تضعیف شرایط اقتصادی خانوارها، سفرهای داخلی با رکود بسیاری همراه بوده است که بر سفرهای نوروزی نیز تاثیرگذار خواهد بود. وزارت گردشگری نیز به منظور بهبود سطح گردشگری داخلی و ترغیب مردم به سفرهای نوروزی پیشنهاد افزودن ۱۲۰ لیتر بنزین سفر به سهمیه دارندگان خودرو را مطرح کرد که در دولت در حال بررسی و ارزیابی است. باتوجه به طرح پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دولت در یک ماه گذشته مبنی بر اختصاص ۱۲۰ لیتر بنزین سفر، این سوال مطرح می‌شود که آیا دولت با تخصیص سهمیه بنزین مجزا از تصویب بنزین ۶۰ لیتری مجلس موافقت خواهد کرد؟ باتوجه به طرح افزایش ۶۰ لیتری بنزین سفر در پیش‌مصوبه بودجه ۹۹ مجلس و طرح پیشنهادی افزایش ۱۲۰ لیتری بنزین سفر در وزارت گردشگری دو نظریه مطرح است. در نظریه اول اعتقاد براین است که احتمالا دولت با طرح وزارت گردشگری موافقت نمی‌کند و به ۶۰ لیتر بنزین سفر مصوب مجلس اکتفا می‌کند که در این صورت شرایط سفر برای افراد به نقاط دور با مشکلات افزایش هزینه سفر جهت استفاده از بنزین آزاد همراه خواهد بود.

در مقابل در نظریه‌ای دیگر اعتقاد بر این است که به‌منظور افزایش و توسعه گردشگری داخلی و با توجه به اینکه ۶۰ لیتر بنزین برای سفرهای دور پاسخگوی نیاز مسافران نخواهد بود، احتمال پذیرش تخصیص حداقل ۶۰ لیتر بنزین از ۱۲۰ لیتر طرح پیشنهادی وزارت گردشگری از جانب دولت وجود دارد. با پذیرش این طرح به‌همراه ۶۰ لیتر مصوب مجلس، از اول فروردین ۱۲۰ لیتر بنزین سفر نوروزی به سهمیه بنزین دارندگان خودرو افزوده می‌شود.

گردشگران داخلی اگرچه اغلب شمال ایران و مشهد را مقصد اصلی سفر خود قرار می‌دهند اما برای سفر به دیگر مناطق مختلف کشور تخصیص یک تا دو باک بنزین باتوجه به هزینه بالای هتل‌ها و اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها برای مسافران کافی نخواهد بود و منجر به کاهش میزان گردشگری داخلی به‌ویژه در ایام نوروز که هرساله بیشترین میزان سفر کشور در این ایام رخ می‌دهد، خواهد شد. بنا بر بررسی «دنیای اقتصاد» چنانچه سفرهای نوروزی با رکود بسیار مواجه شود منجر به کاهش سرمایه گذاری در این حوزه شده و زیرساخت‌های بازار گردشگری و در نتیجه اقتصاد کشور تضعیف خواهد شد. باتوجه به شرایط اقتصادی سخت خانواده‌ها اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه رکود گردشگری از جانب دولت امری ضروری است. تخصیص بنزین سفر برای هر فصل نیز می‌تواند به‌عنوان طرحی پیشنهادی جهت رونق گردشگری داخلی به‌عنوان رکن اساسی بازار گردشگری محسوب شود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند