همچنین با این تغییر کاربری امکان زیست شبانه در یزد فراهم شده و در چند سال اخیر شرایط برای گردشگری در شب نیز در این شهر به وجود آمده است. اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل‌های سنتی با معماری‌ها و حوض‌های قدیمی، شمعدانی‌ها و غذاهای محلی در جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیار موفق بوده؛ زیرا در چند سال گذشته تعداد کم هتل‌ها و نبود بوم‌گردی در یزد مشکلات بسیاری را برای گردشگران ایجاد می‌کرد. یزد اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر تاریخی بعد از ونیز ایتالیاست که به‌دلیل فراوانی جاذبه‌ها و بناهای خشتی نام این شهر تاریخی بین‌المللی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. یزد، شهر آتش و آفتاب و از زیباترین شهرهای خشتی جهان، با داشتن جاذبه‌های زیبا و کم نظیر و ویژگی‌های متنوع طبیعت در استان یزد و همچنین معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود. شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار، عنوان گسترده‌ترین و اصولی‌ترین بافت تاریخی ایران را به خود اختصاص داده است.

شهر یزد به واسطه داشتن شرایط اقلیمی خاص از بادگیرهای مرتفع، آب انبارهای عظیم و قنات‌های گسترده تاریخی برخوردار است. این جاذبه‌های گردشگری در کنار صنایع دستی متنوع و آداب و رسوم مردم این شهر، یزد را تبدیل به یکی از برترین قطب‌های گردشگری ایران کرده است. این شهر با طبیعت چندگونه و کاملا متفاوت که از یکسو پهنه‌های بیابان و تپه‌های ریگ روان و از دیگر سو ارتفاعات شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره‌ها و دامنه‌ها و گوناگونی آب و هوا قرار دارد یکی از مقاصد جذاب تفریحی و بهره‌مند از طبیعت به‌شمار می‌رود.  یزد استانی در فلات مرکزی ایران با آب و هوای گرم و خشک و بیابانی است که متغیر بودن نوسانات دما در تابستان و زمستان، این استان را به دو فصل بلند گرما از اوایل اسفند تا اواخر مهر و فصل کوتاه سرما از اوایل آبان تا اواخر بهمن تبدیل کرده است با این حال فصل سرما بهترین زمان سفر به این منطقه تاریخی و کویری زیبا است. یزد از جاذبه‌های دیدنی بسیاری برخوردار است که برای بازدید از این جاذبه‌های دیدنی حداقل باید ۳ شبانه روز را در این استان گذراند. یزد از استان‌های مرکزی کشور است که در همسایگی با استان‌های خراسان جنوبی، اصفهان، کرمان و فارس قرار دارد و فاصله آن با تهران در صورت عبور از جاده یزد-تهران حدود ۷ ساعت است. راه‌های دسترسی به یزد بسیار آسان است و به طرق مختلف هوایی، ریلی و جاده‌ای صورت می‌گیرد.

شهر یزد با مجموعه‌ای از بناهای تاریخی و ارزشمند از اماکن دیدنی بسیاری برخوردار است که بازارهای با اصالت تاریخی مانند بازارخان، بازار زرگری، بازار کاشی‌گری، بازار افشار؛ میدان و لردهای تاریخی مانند لرد فهادان، میدان امیر چخماق، میدان خان، میدان ساعت، وجود موزه‌ها، مساجد و آرامگاه‌های تاریخی همچون مسجد جامع یزد؛ قنات‌ها، آب انبارها و بادگیرهای بسیار؛ باغ‌ها و بوستان‌های گوناگون -که باغ دولت‌آباد با ثبت جهانی در یونسکو مهم‌ترین آن است- کاروانسراها و خانه‌های تاریخی بسیار باشکوه و پربیننده مانند خانه لاری‌ها، خانه کلاهدوزی و حمام‌ها و همچنین روستاها و ییلاقات سرسبز از جمله اماکن و جاذبه‌های دیدنی یزد به‌شمار می‌آیند. همچنین شهر تاریخی یزد دارای سوغات و رهاوردهای بسیاری است که از مهم‌ترین آنها می‌توان از انواع شیرینی‌ها، انواع پارچه‌ها، رواندازها و زمین‌پوش‌ها، انواع سفال، سرامیک و کاشی نام برد. با افزایش بوم‌گردی در یزد گردشگران داخلی و خارجی در هتل‌های سنتی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی ساکن می‌شوند که اجاره بهای هتل‌ها و اقامتگاه‌های سنتی با توجه به امکانات و موقعیت مکانی آن از ۸۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان متغیر است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» علاوه‌بر آثار و بناهای تاریخی فراوان در یزد، کویری بودن و حفظ بافت سنتی آن از دلایل شهرت این شهر تاریخی است. مشخص‌ترین وجهه شهر، معماری خاص کویری آن است که بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها از شاخصه‌های ظاهری معماری شهر به‌شمار می‌آیند. بارزترین خصوصیت شهر یزد را می‌توان وجود محله‌های قدیمی و سنتی با کوچه‌های خشت و گلی درهم‌تنیده، ساباط‌های محله‌های تاریخی، بازارها، مساجد، حمام با کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد و خانه‌های آن دانست. در مجموع ۷۷ محله از مجموعه محلات شهر یزد به‌دلیل قرار گرفتن در محدوده بافت تاریخی یا در حریم آن، در سال ۱۳۸۴تحت عنوان «بافت تاریخی یزد» به ثبت آثار ملی رسیده‌اند که از مهم‌ترین آنها شیخداد و فهادان است. همچنین آثاری از جمله زندان اسکندر، برج و بارو، درهای بزرگ و پناهگاه‌های گوناگون و بناهایی مانند مساجد، امام‌زاده‌ها و مزارها که یادگار بعد از اسلام است این شهر را به نماد فرهنگ و تمدن قبل و بعد از اسلام تبدیل کرده است.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند