جبرئیل نوکنده رئیس‌کل موزه ملی ایران در خصوص این نمایشگاه گفت: «۱۱۰ اثر از دو محوطه باستانی چشمه‌علی در دشت و قیطریه در کوهپایه‌های استان تهران به نمایش در آمده است. شاخص‌ترین آثار این محوطه سفال‌های منقوش قرمزرنگی هستند که بانام سفال چشمه‌علی در ادبیات باستان‌شناسی شناخته‌شده است که مربوط به سال‌های ۵۲۰۰  تا ۴۸۰۰ پیش از میلاد هستند.»

وی درخصوص کاوش‌های انجام‌شده در چشمه‌علی گفت: «این محوطه نخستین بار بین سال‌های ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ توسط اریک اشمیت آمریکایی مورد کاوش قرار گرفت، سپس پس از انقلاب اسلامی نیز کاوش‌های این محوطه به سرپرستی محمدرحیم صراف و حسن فاضلی‌نشلی ادامه یافت. آثار چشمه‌علی ۳۷ سفال با نقوش جانوری و گیاهی از دوره‌های نوسنگی و مس‌وسنگ است.» نوکنده درخصوص سابقه فلزکاری در تهران گفت: «همچنین از چشمه‌علی، بوته سفالی همراه با سرباره مس به نمایش گذاشته‌شده که سند مهمی دال بر صنعت فلزکاری بیش از ۵۵۰۰ ساله تهران است. کاسه‌های لبه واریخته که همزمان با آغاز نگارش است، از دیگر یافته‌های چشمه‌علی است که در معرض دید علاقه‌مندان قرارگرفته است.»

وی درباره گورستان قیطریه اظهار کرد: «این محوطه گورستانی از دوره آهن است که در محل کنونی پارک قیطریه در سال‌های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ به سرپرستی سیف‌الله کامبخش‌فرد کاوش شده و ۷۳ اثر از جنس سفال خاکستری، اشیای فلزی و سنگی با قدمت ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ پیش از میلاد به نمایش گذاشته‌شده است. در کاوش‌های این باستان‌شناس فقید در محوطه مذکور حدود ۳۵۰ گور باستانی کاوش شد و آثار متعدد سفالی و فلزی مورد شناسایی قرار گرفت که هم‌اکنون در موزه ملی ایران از آنها نگهداری می‌شود.»

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند