اکبر تقی‌زاده در تشریح این خبر اظهار کرد: حوادثی مانند آتش‌سوزی و تخریب قسمتی از بازار در طول دوره‌های مختلف روی داده و در نهایت مرمت شده است، هر چند این حوادث نیز آسیب‌های جدی به بازار وارد می‌کند، اما به کمک دانش روز قابل مدیریت و کنترل است. وی با بیان اینکه بازار از گذشته روال‌هایی برای مدیریت جمعی خودش داشته است، افزود: به‌عنوان مثال در گذشته ساختارهایی برای اصنافی که در خطر ورشکستگی قرار داشتند، پیش‌بینی شده بود و اگر چنین مشکلی برای کسی پیش می‌آمد، بازاریان به او کمک می‌کردند تا ضرر جدی به کسی وارد نشود. وی ادامه داد: اگر حمایت‌های این چنینی بازاریان از هم به‌صورت زنجیروار تسری پیدا نکند، سرمایه اجتماعی بازار به خطر می‌افتد و بازار از بین می‌رود. تقی‌زاده از بین رفتن سرمایه انسانی را از دیگر خطراتی عنوان کرد که حیات بازار تبریز را تهدید می‌کند و گفت: بازار به انسان‌های فکور و حکیمی نیاز دارد که آن را با حکمت خودشان اداره کنند. بازار نه تنها محل تجارت، بلکه محل تولید فرهنگ و حیات است، اما بازتولید این فرهنگ و انسان‌های حکیم الان به راحتی اتفاق نمی‌افتد.

وی با تاکید بر ارتباط و تاثیر دوجانبه انسان و محیط بر یکدیگر افزود: هر یک از این دو صدمه ببیند، هویت شهری و ارتباط دوجانبه انسان و محیط را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. وی در ادامه با ارائه توضیحاتی درخصوص عدم تناسب برخی مشاغل و صنوف مستقر در بازار تبریز با هویت و قدمت تاریخی آن بیان کرد: تغییر الگوهای شغلی با توجه به تغییر سبک زندگی اجتناب‌ناپذیر بوده و با خارج شدن برخی مشاغل از چرخه بازار، مشاغل و کالاهای دیگر جایگزین شده و مشاغل قبلی اهمیتشان را از دست می‎دهند. مشاور استاندار آذربایجان شرقی در امور میراث فرهنگی در ادامه تاکید کرد: نگرانی من از این است که بازار تبریز گرفتار توریسم شود و مانند بازار استانبول صرفا تبدیل به دکان‎هایی کنار هم شود که فقط سوغاتی به توریست‌ها ارائه می‌کند و کارآیی دیگری ندارد، هر چند این کار، پول زیاد و اقتصاد فعالی دارد، اما دیگر بازار معنای رایجش را از دست می‌دهد و محلی برای تولید فرهنگ و تعاملات اجتماعی نیست.

وی با بیان اینکه کم‌اهمیت شدن آذربایجان و به‌ویژه تبریز در بازار خطری است که بازار تبریز را تهدید می‌کند، گفت: اگر آذربایجان اهمیت بنیادین گذشته را که در سطح کشور و فراتر از کشور داشت از دست بدهد، تجارت نیز افول می‌کند و بازار اهمیتش را از دست می‌دهد. وی در ادامه، تغییر اقلیم را از دیگر خطراتی که بازار تبریز را تهدید می‌کند، عنوان کرد و گفت: با تغییرات اقلیمی شاهد کاهش محصولاتی مانند خشکبار در بازار هستیم، مثلا کاهش تعداد روزهای یخبندان و صنایع آلاینده غرب تبریز نیز بر تغییر محصولات کشاورزی ارائه شده در بازار تاثیر دارد. وی در پایان خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در شناساندن جایگاه واقعی بازار به مردم و اصناف و رسالت واقعی بازاریان نقش موثری دارند و اگر مردم از این حقایق مطلع باشند، پای تبریزی‌ها هرگز از بازار بریده نمی‌شود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند