گردشگری خانوادگی طی سال‌های اخیر در کشورهای بسیاری افزایش یافته است. خانواده‌ها در کشورهایی مانند استرالیا، انگلستان و ایالات متحده آمریکا در گردشگری خانوادگی به دنبال کسب آرامش هستند، اما برخی از خانواده‌ها در کشورهایی مانند چین و کلمبیا در گردشگری خانوادگی به دنبال خرید هستند و مطالعات گردشگری خانوادگی چینی برای جامعه دانشگاهی و صنعت گردشگری مفید خواهد بود. سفر خانوادگی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازار گردشگری چینی بوده و توانسته است رشد مناسبی در صنعت گردشگری داشته باشد. مسافرت‌های خانوادگی بیش از نیمی از سفرهای چینی‌ها را تشکیل می‌دهند.

به گفته محققان، درآمد حاصل از گردشگری خانوادگی در اسپانیا در سال ۲۰۱۶، ۲۶/ ۱۷ میلیارد یورو و در سال ۲۰۱۷، حدود ۵/ ۱۸ میلیارد یورو بوده است. ترکیه هم برای توسعه گردشگری خانوادگی بسیار تلاش کرده و توانسته است برای خانواده‌ها و کودکان، فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای ایجاد کند. بسیاری از کشورهای جهان نیز در تلاشند با فراهم کردن علایق گردشگران بتوانند گردشگران خانوادگی را به سمت خود بکشانند. ایجاد مکان‌هایی برای فعالیت و سرگرمی کودکان می‌تواند در توسعه گردشگری خانوادگی نقش مهمی داشته باشد. بسیاری از مقاصد گردشگری با هدف ارتقای ارتباط بین والدین و کودکان، فعالیت‌های ویژه‌ای طراحی می‌کنند. کاستلون، یکی از شهرهای اسپانیا یک الگو برای گردشگری خانوادگی است و برای توسعه این نوع گردشگری تلاش بسیاری کرده است.

 در سراسر این شهر بسیاری از پارک‌های تفریحی و وسایل بازی برای جذب گردشگر ارائه شده است. علاوه بر این، مسیر ویژه دوچرخه‌سواری کودکان نیز در این شهر ایجاد شده است. پژوهشگران تاثیر مثبت گردشگری خانوادگی در کشورهای پرجمعیت جهان مانند چین را بررسی کردند و دریافتند که گردشگری خانوادگی نقش مهمی در تحکیم روابط خانوادگی دارد. در تحقیق دیگری دیدگاه‌های کودکان چینی درباره تجارب در گردشگری خانوادگی بررسی شد. در این مطالعه بیش از ۱۳۹ کودک هشت تا ۱۱ سال از سه مدرسه در چین مورد بررسی قرار گرفتند. مواجهه با حیوانات، چشیدن طعم غذاهای محلی و دیدن محیط طبیعی برای کودکان بسیار اهمیت دارد و همه این موارد می‌تواند در رونق گردشگری خانوادگی مؤثر باشد. دیدگاه کودکان به‌عنوان گردشگران آینده، پیامدهای مهمی برای جذب توریست خواهد داشت. ویژگی متمایز گردشگری خانوادگی نیز حضور همین کودکان است که نقش اجتماعی فعال در این گردشگری دارند.

صنعت گردشگری رویکرد فعالانه‌ای در بازار گردشگری کودکان به‌دست آورده است. درک نیاز و خواسته‌های سفر کودکان که معمولا با بزرگسالان همراه است، بسیار مهم خواهد بود. برای همین مکان‌های مورد علاقه کودکان مانند پارک، مراکز خرید و سینما برای ترویج گردشگری خانوادگی شاد طراحی شده‌اند تا کودکان را مجذوب خود کنند و از این طریق در توسعه گردشگری خانوادگی موثر باشند. بررسی تجربیات کودکان در نمایشگاه‌ها، گالری‌ها، موزه‌ها و باغ وحش هم بسیار جالب است. ساحل، استخر، پارک، مکان‌های ورزشی و مناظر دیدنی از مهم‌ترین مکان‌های مورد علاقه کودکان هستند و در صدر برنامه‌های گردشگری خانوادگی قرار دارند. با این حال نتیجه کلی بررسی در گردشگری خانوادگی حاکی از این است که معمولا به نظر کودکان اهمیتی داده نمی‌شود و فقط دیدگاه والدین اعمال می‌شود، اما باید بدانیم کودکان و والدین ممکن است دیدگاه متفاوتی درباره تجارب گردشگری خانوادگی داشته باشند.