۱- گزارش رقابت‌پذیری گردشگری که هر دو سال یک‌بار از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر می‌شود، با استفاده از نماگر‌های مختلفی وضعیت زیرساخت‌های خدمات گردشگری و زیرساخت‌های زمینی، بنادر و هوایی، رقابت‌پذیری قیمتی، آزاد بودن دسترسی در سطح بین‌الملل، اولویت بخش سفر و گردشگری، میزان آمادگی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، منابع انسانی و نیروی کار و... را در کشورهای مختلف اندازه‌گیری و سپس با مقایسه آنها نوعی رتبه‌بندی فراهم می‌کند. آخرین گزارش این مجمع، فروردین سال گذشته منتشر شد و در همان زمان رسانه‌ها خبر جایگاه نخست ایران در شاخص ارزانی سفر را منتشر کردند. حالا پس از گذشت یک سال و ۸ماه از این خبر، مونسان که در زمان انتشار آن گزارش، هنوز به ریاست سازمان میراث فرهنگی نرسیده بود، در کانال رسمی خود از این موضوع به عنوان خبر یاد می‌کند؛ درحالی که حدود ۵ ماه دیگر نسخه جدید این گزارش منتشر خواهد شد.

۲- مونسان در این مطلب همچنین تاکید کرده، جایگاه نخست ایران در ارزانی سفر، نشانه فعالیت‌های به گفته او «موفقیت‌آمیز» سازمان متبوعش در امور بین‌المللی است. حال آنکه، آنچه باعث ارزانی سفر به ایران شده، حتی ربط غیرمستقیم نیز به فعالیت‌های سازمان ندارد؛ بلکه تابع شاخص‌های اقتصادی دیگر است. از سوی دیگر، از این موضوع غفلت‌شده است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسوول ارزانی سفر به ایران نیست بلکه مسوول بهره‌گیری از این فرصت پیش‌آمده است.

به هر روی فعالان گردشگری معتقدند اگر در سال‌های اخیر پیشرفتی در رشد گردشگری ورودی حاصل شده، عمدتا مرهون فعالیت وزارت امورخارجه و تغییرات نرخ ارز بوده است.