در حاشیه ساحل شمالی دریای عمان و در نزدیکی نقطه صفر مرزی با پاکستان بندری قرار دارد که در سفر به ساحل آن مناظر کم‌نظیر و شاعرانه‌ای به چشم می‌خورد: منظره مردمی بومی که تور ماهیگیری خود را به دریا انداخته‌اند و در دهنه اقیانوس هند سوار بر قایق‌های کوچک و بزرگ و کشتی‌ها در حال رفت و آمد میان خشکی و دریای بیکران هستند؛ منظره طلوع و غروب خورشیدی جان‌دار که در آب‌وهوای خنک و ملایم پاییزی این خطه خستگی زندگی شلوغ شهری را از تن هر مسافری می‌زداید؛ منظره یکی از شفاف‌ترین آب‌های آزاد همجوار با سواحل صخره‌ای که با رفت و آمد موج‌ها و برخورد به صخره‌های مرتفع خرچنگ‌ها و لاک‌پشت‌های ساکن آب را به رقص و جنبش وامی‌دارد و نهایتا منظره حیرت‌انگیز کوه‌های مریخی یا مینیاتوری در فاصله اندکی از این بندر، تنها بخشی از جلوه‌های یک مقصد ناب گردشگری ایده‌آل در پاییز است.

اگر وسوسه شده‌اید که به این بندر دل‌انگیز و زیبا سفر کنید، نکته مهمی وجود دارد که باید پیش از سفر به بریس به آن توجه کنید. هرچه ذهنیت منفی را که درباره امنیت این منطقه دارید دور بریزید و منتظر یکی از خونگرم‌ترین و مهمان‌نوازترین اقوام و جوامع محلی در ایران باشید! مردم سیستان و بلوچستان و خصوصا ساکنان حاشیه جنوبی استان از فرهنگی غنی و سابقه‌ای درخشان برخوردار هستند که نمود این فرهنگ علاوه بر سبک زندگی شیرین و جذاب آنها، در غذاهای محلی آنها نیز هویدا است و در سفر به این منطقه اکیدا توصیه می‌شود که خوراکی‌های بومی را امتحان کنید.

یکی از لذیذترین این غذاها کرائی است که انواع مختلفی همچون کرائی گوشت، کرائی مرغ و کرائی قرمز دارد که با ادویه‌های جنوبی و پاکستانی و هندی طبخ می‌شود. ماهی نیز یکی از غذاهایی است که در سفر به مناطق ساحلی نباید چشیدن آن را از دست داد و پیشنهاد می‌شود ماهی شوریده و شیرماهی تازه این خطه را امتحان کنید. همچنین در میان‌وعده‌ها نیز نوشیدن «شیرچای» توصیه می‌شود که همان‌طور که از نامش پیدا است ترکیبی از شیر و چای محلی است که عطر و شیوه دم کردن آن با آنچه عموما مرسوم است تفاوت دارد.

به‌لطف حضور فرودگاه چابهار در نزدیکی منطقه و انواع اقامتگاه‌های هتلی و بوم‌گردی که در این ناحیه وجود دارد، نیازی نیست نگران حواشی حمل و نقلی و اقامتی خود باشید. اما اگر راهی این سفر شدید، خرید از بازارچه‌های محلی و کسب‌وکارهای بومی را فراموش نکنید؛ علاوه بر اینکه با این کار از پویایی و دوام اقتصاد محلی منطقه حمایت می‌کنید، یادگارهای ارزشمندی با امضای هویت این دیار را با خود به خانه خواهید آورد.