به گزارش روابط عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، علی‌اصغر مونسان که در برنامه تلویزیونی «دستخط» حاضر شده بود، در ادامه افزود: «در چهارماه نخست امسال شاهد رشد ۳۸درصدی ورود گردشگران بودیم. عمده این گردشگران از کشورهای عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عربستان به کشور سفر کردند و از کشورهای منطقه‌ای عمدتا رشد ورود گردشگر داشته‌ایم، اما از کشورهای اروپایی کاهش داشتیم که این کاهش به‌خاطر هراسی است که درباره سفر به ایران ایجاد شده است. البته گردشگران برنامه سفر خود به ایران را لغو نکرده‌اند و اعتقاد دارم یک مدت که بگذرد به نقطه تعادلی بازخواهد گشت. به‌زودی گردشگران متوجه می‌شوند اتفاقاتی که ترامپ از آن دم می‌زند اقتصادی است و مشکل امنیتی نداریم و در کشور امنیت برقرار است.»

وی درخصوص مقطعی که به‌دنبال ایجاد نوسان در بازار ارز، دولت تصمیم به عرضه ارز مسافرتی به گردشگران خروجی گرفت نیز تصریح کرد: «تفکر هیات دولت در آن زمان بیشتر این بود که قبل از اینکه یک اقدام عملی انجام شود مردم را دچار شوک نکنیم، اما در ادامه از دولت خواهش کردم که این موضوع اصلاح و هدفمند شود. با این وجود برخی از دوستان اعتقاد داشتند که حذف آن به‌یک‌باره تقاضا را در بازار بالا می‌برد و موجب افزایش مجدد قیمت می‌شود.» مونسان درخصوص دیگر سیاست مناقشه‌برانگیز دولت در یک سال اخیر یعنی افزایش صورت گرفته در تعرفه عوارض خروج از کشور نیز خاطرنشان کرد: «شخصا با افزایش سه‌برابری آن مخالف بودم و اعتقاد دارم اگر قرار است افزایشی اتفاق بیفتد این افزایش باید صرف حوزه گردشگری و توسعه آن شود.»

معاون رئیس‌جمهور همچنین درخصوص گرانی هزینه برخی سفرهای داخلی همچون سفر به کیش که بعضا گران‌تر از سفر ترکیه تمام می‌شود نیز توضیح داد: «ما تلاش می‌کنیم بسته‌های ارزان سفر تولید کنیم اما واقعیت این است که ابزارهای مستقیم ما کم است و در بسیاری از مواقع نیاز داریم بسیاری از دستگاه‌ها با ما همکاری کنند.» وی از تلاش دولت برای برگشت هزینه بلیت هواپیما به وضعیت قبل خبر داد و گفت: «با معاون‌اول رئیس‌جمهوری مکاتبه داشتیم و وزیر راه نیز از گرانی بلیت هواپیما نگران است، زیرا دولت موافق گرانی بلیت هواپیما نیست. دوستان تلاش می‌کنند هزینه بلیت هواپیما به حالت قبل برگردد.»