محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این زمینه گفت: «باوجود آنکه کارهای اولیه استرداد الواح هخامنشی به ایران انجام شده است اما برای تحقق این مهم در انتظار جواب اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) هستیم تا مجوزهای لازم برای بازگشت الواح هخامنشی را صادر کند.» او با بیان اینکه موسسه شرق‌شناسی شیکاگو نیز بهانه‌هایی مانند بسته‌بندی آثار را مطرح کرده است، ادامه داد:‌ «ما همیشه تاکید داریم که همه الواح باید همزمان به ایران برگردند؛ چون درحال حاضر حدود دو تا سه هزار لوح بسته‌بندی شده است. اما براساس تخمین ما ۱۲ هزار لوح سالم و تعداد زیادی از قطعات شکسته باید در یک محموله به ایران برگردانده شوند.»

طالبیان با اشاره به شماره‌گذاری تمام لوح‌ها اظهار کرد: «به محض آنکه «اوفک» اجازه لازم را صادر کند، حاضریم تعدادی از کارشناسان را از ایران به آمریکا بفرستیم تا در کار بسته‌بندی و تحویل‌گیری الواح کمک کنند.» معاون میراث فرهنگی کشور اما معتقد است: «هر چند بسته‌بندی کامل آثار و تحویل آنها تا در موزه ملی ایران ازجمله مسوولیت‌های موسسه شرق شناسی آمریکاست، اما با توجه به شرایط موجود و مشکلاتی که در حوزه بیمه با آن روبه‌رو هستیم،‌ ترجیح می‌دهیم به محض آنکه مجوز از گمرک آمریکا صادر شد، الواح هخامنشی را به ایران بازگردانیم. این کار در اولویت ما قرار دارد. با توجه به شرایط موجود، بیمه‌های آمریکا این الواح را در بازگشت به ایران بیمه نمی‌کنند. مسائلی در این زمینه مطرح شده است. اما همان‌طور که توانستیم راهکاری برای بازگشت سردیس سرباز هخامنشی به ایران پیدا کنیم، راه‌هایی نیز برای بازگشت سریع‌تر الواح هخامنشی به ایران پیدا می‌کنیم.»

وی همچنین درباره آخرین وضعیت پرونده‌های در دست بررسی بخش حقوقی سازمان برای استرداد آثار تاریخی ایران در دیگر کشورها و عملکرد «لیست قرمز» خاطرنشان کرد: «در حال حاضر با همه کشورها تعامل خوبی نداریم که بخواهیم در این حد پیگیری کنیم. معمولا کشورهایی که براساس تفاهم‌نامه‌های دولتی اثری را به کشور خود منتقل کرده‌اند، در کاتالوگ‌های خود به معرفی آثار موزه‌ای‌شان می‌پردازند که آنها مشکلی ندارند اما نمی‌توانیم قضاوت کنیم اکنون در کدام موزه در کدام کشور چه آثاری از ایران به‌صورت غیرقانونی رفته است.»