تماشا و گردش مناطق دیدنی سوادکوه و روستاهایش با یک روز و دو روز زمان تمام نخواهد شد. بناها و مناطق تاریخی، طبیعت بکر و آبشارهای زیبا و حتی خوردنی‌های خوشمزه و متنوع این محدوده شما را برای روزها و ساعت‌ها سرگرم خواهد کرد و کمک می‌کند تا از آب و هوای شهری، تکنولوژی و دغدغه‌های روزمره خارج شوید.  اگر مسیر جاده‌ای را برای سفر به سوادکوه انتخاب کرده‌اید و در حال گذر از پل ورسک در بالا دست جاده بودید در محدوده سرخ‌آباد و روبه‌روی ایستگاه راه‌آهن این منطقه می‌توانید کوچک‌ترین کلیسای جهان را از نظر بگذرانید. همچنین از کوچک‌ترین کلیسای جهان که دور شدید، می‌توانید بزرگ‌ترین طاق طبیعی جهان را نیز نظاره‌گر باشید. غار اسپهبد خورشید نیز در منطقه دوآب و مقابل ورودی خطیرکوه قرار گرفته.

روستای آلاشت، آبشار گزو در ۱۵ کیلومتری شهر زیرآب، روستای لاجیم و برج هزار ساله‌اش، آبشار و جنگل پلنگ‌دره در ۱۳ کیلومتری شمال شرقی شیرگاه، پارک جنگلی و منطقه نمونه گردشگری جوارم در میانه‌‌ جاده فیروزکوه و بین شهر زیرآب و شهر شیرگاه، سد و جنگل لفور، روستا و دریاچه شورمست در جنوب غربی شهرستان سوادکوه در اطراف دریاچه پل ورسک، امام‌زاده عبدالحق زیرآب، برج تاریخی لاجیم، قلعه کنگ‌‌لو، کوه‌‌های صخره‌‌ای خروا و نروا و... جاذبه‌های طبیعی هستند که شما را برای تماشا فرامی‌خوانند.  از جمله دیگر مناطق دیدنی سوادکوه، ارفع کوه در ۳۰کیلومتری پل سفید است که در جوار روستایی با همین نام قرار دارد. شهر پل سفید، منطقه حفاظت‌شده اِساس، روستاهای اَتو، کاکرون، جنگل‌های انجیلی و جنگل بکر و بسیار جذاب هلی‌دار با درختانی کم‌نظیر و میوه‌های جنگلی خاص، پل‌های زیبا و خاص راه‌آهن، قلعه تاریخی کنگلو و بسیاری از مناطق دیگر در سوادکوه نیز وجود دارند. سوغات‌های مازندران بسیار متنوع است.

اما از جمله معروف‌ترین سوغات سوادکوه، جاجیم آلاشت است. همچنین دیگر صنایع‌دستی سوادکوه صنایع چوبی، دست‌بافته‌های ابریشمی، پارچه‌های دلیجی، نمدمالی و گلیم‌بافی است. علاوه بر این در سوادکوه می‌توانید انواع گیاهان دارویی ازجمله گل‌گاوزبان، لاری، تشی گزه و سبزی‌های محلی، پشت زیک، آغوزنون، رشته‌به‌رشته و قماق را به سوغات ببرید. غذاهای سنتی و شیرینی‌های محلی سوادکوه نیز تیرنگ بشتی، ارسیولی، کماج و حلوا هستند که بدون چشیدن طعم این غذاها نباید سوادکوه را ترک کنید.  اگر اهل بوم‌گردی هستید سوادکوه یکی از بهترین گزینه‌هاست چون چند سالی می‌شود که بوم‌گردی در این منطقه مورد توجه قرار گرفته است. برای رسیدن به این طبیعت زیبا که مسیر دروازه تهران نیز گفته می‌شود کافی است از مسیر جاده تهران به طرف قائمشهر حرکت کنید. همچنین با عبور از جاده فیروزکوه و پشت سر گذاشتن گردنه گدوک وارد سوادکوه و اولین شهر آن یعنی شیرگاه خواهید شد. سفر با قطار و عبور از پل ورسک و سه خط طلا نیز تجربه کم‌نظیری خواهد بود که خالی از لطف نیست.