من روزالیا درات، اهل روستای نوعمه در نزدیکی شهر اریحا (منطقه خودگردان فلسطین) هستم و این داستان من است. من در همین‌جا در نزدیکی کاخ هشام به دنیا آمده‌ام. خانواده من از جمله کشاورزانی بودند که در زمین‌های اطراف کاخ به کشت و زرع می‌پرداختند. من در نزدیک این ویرانه‌های زیبا بزرگ شدم. ما در اطراف کاخ کشاورزی می‌کردیم و دام‌هایمان را در ویرانه‌های کاخ می‌چراندیم. پدرم فرد بلندپروازی بود و رستوران کوچکی در نزدیکی ورودی کاخ داشت. در آنجا مراوده با گردشگران را آموختیم. این آشنایی مبنای شغل و حرفه کنونی ما شد.  زمانی که فرزندانم بزرگ شدند و اوقات فراغت بیشتری یافتم، به همراه چند زن دیگر تصمیم گرفتیم پروژه‌ای را آغاز کنیم که با تمام فعالیت‌هایی که درآن حوالی انجام می‌شد متفاوت بود و می‌توانست موقعیت ما را تغییر دهد.

17 (3)

اریحا، شهری 10 هزار ساله و سرزمین گردشگران است. ما در روستای نوعمه در کنار کاخ هشام و در مهد باستان‌شناسی، گردشگری و موزاییک هستیم. ایده من آن بود که تکه‌های کوچک موزاییک را که در اطراف کاخ هشام یافت می‌شوند برای ساخت تابلوهای موزائیکی جدید به‌کار ببریم و با استفاده از نقره جواهرات موزاییکی نیز تولید کنیم. ما در دوره نوجوانی و جوانی فرصت نیافتیم تحصیلاتمان را کامل کنیم، بنابراین کوشیدیم در این پروژه موفق شویم. با هم پیمان بستیم و هر کدام سرمایه اولیه اندکی فراهم کردیم تا وسایل لازم را تهیه کنیم و شیوه کار را بیاموزیم. ما کار خود را در منزل آغاز کردیم. به تدریج دریافتیم باید برنامه‌ریزی داشته باشیم و محصولات خود را به گونه‌ای عرضه کنیم که هر گردشگری که از اریحا می‌گذرد لااقل یکی از دست‌ساخته‌های ما را نیز با خود به خانه ببرد. سازمان‌ها و نهادهای مربوطه از هیچ تلاشی در جهت حمایت و تشویق ما فروگذار نکردند. در آغاز انتظار داشتیم به سرعت موفق شویم و از این کار همچون یک معدن طلا درآمد کسب کنیم، اما موانع بزرگی بر سر راه ما پدیدار شدند.

ناچار شدیم برای کسب موفقیت صبر و تلاش مضاعف به‌کار ببندیم. عمده‌ترین چالش ما آن بود که محصولات خود را از انواع مشابه آن متمایز سازیم. آموختیم چطور دست‌ساخته‌های بسیار ظریف بسازیم و همچنین راه و رسم فروش محصولاتمان به گردشگران و مردم محلی را نیز یاد گرفتیم.  از زمان آغاز این پروژه ما منزلت تازه‌ای در سطح خانواده، محله و در محیط آموزشی یافته‌ایم. امروز مردم به دیده احترام به ما می‌نگرند، زیرا زنانی هستیم که برای راه‌اندازی و توسعه کسب‌و‌کار خودمان تلاش می‌کنیم. چهار نفر از همکاران ما به دانشگاه راه یافته‌اند. چالش‌هایی که در این کار پشت سرگذاشتند به آنها جرات و انگیزه کافی برای ادامه تحصیل داده‌است. حضور در این پروژه سبب شد اعتماد به نفس ما افزایش یابد. همه ما به خانه‌هایی با موقعیت بهتر نقل مکان کرده‌ایم و اطمینان داریم آینده ما و خانواده‌هایمان روشن است.

کسب‌وکارهای کوچک گردشگری در فلسطین

کاخ پر رمز و راز و باشکوه هشام تنها ۵ کیلومتر آن‌سوتر از اریحا واقع شده است. این کاخ یکی از بناهای باستانی-اسلامی در فلسطین است. بنای کاخ هشام جلوه‌ای بی‌مانند از هنر معماری و تزئینات دوره اموی را به نمایش می‌گذارد. گنجینه غنی موزاییک‌ها، گچ‌بری‌ها و مجسمه‌های حجاری شده، بر جذابیت معماری منحصربه‌فرد این مکان افزوده است. این کاخ سالانه بیش از ۵۰ هزار گردشگر را از سراسر دنیا به خود جلب می‌کند. این جمعیت کثیر طیف وسیعی از گردشگران بین‌المللی تا دانش‌آموزان بومی را در بر می‌گیرد. کاخ هشام افزون بر علاقه‌مندانی که برای مشاهده زیبایی‌هایش به دیدن این مکان می‌آیند، کسب‌و‌کارهای محلی را نیز برای بهره‌گیری از فرصت بی‌مانند گردشگری به خود می‌خواند.