بیش از ۱۰ روز پیش به‌دنبال اجرایی کردن طرح توسعه شبستان غربی حرم عبدالعظیم (ع) شهرری، لودر در حال کار به جنازه‌ای برخورد می‌کند که برخی افراد آن را مومیایی اعلام کردند و به‌دلیل پیدا شدنش در مکان سابق مقبره رضاشاه آن را به این شخصیت نسبت دادند. اما از سوی دیگر، متولیان حرم، آن را یک جسد معمولی دانستند که حتی چهره‌اش قابل تشخیص نبوده. بنابراین آن را در نقطه‌ای دیگر از شبستان دفن کردند. در میان انکار متولیان حرم عبدالعظیم (ع) و سندهایی که برخی از رسانه‌ها برای اثبات این فرضیه داشته‌اند و البته تایید زودهنگام حسن خلیل‌آبادی، رئیس کمیته میراث‌فرهنگی شورای شهر تهران مبنی بر مومیایی بودن جسد کشف شده و احتمال تعلق آن به رضا شاه و حتی گمانه‌زنی‌هایی درباره انتقال مومیایی به نقطه‌ای دیگر یا دفنش در یک مکان دیگر، مهمترین نکته حائز اهمیت، سکوت متولیان میراث فرهنگی بود که بالاخره توسط علی اصغر مونسان، آن هم پس از پیگیری‌های صورت گرفته‌شده شکسته‌شد.

او در پاسخ به «ایسنا» درباره علت این سکوت اظهار می‌کند: «حوزه میراث‌فرهنگی به‌نوعی حوزه کارشناسی است. از ما باید خواسته شود تا در این زمینه وارد شویم. ما آمادگی کار کارشناسی را داریم. اکنون نیز در حال پیگیری هستیم که ببینیم موضوع چه بوده‌است.» معاون رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که اکنون وضعیت این مومیایی چه شده است، می‌گوید: «به‌نظرم باید از بخش‌هایی که در حال حاضر به آنها مربوط می‌شود و در اختیار آن‌هاست، این پرسش‌ها شود.» رئیس سازمان میراث فرهنگی سپس ادامه می‌دهد: «ما در حال پیگیری هستیم که ببینیم موضوع چه بوده‌است. اما خودمان هنوز ندیده‌ایم که بتوانیم کارشناسی کنیم.»

چه کسی مسوول است؟

در حالی که مونسان بر این نکته تاکید می‌کند، اما در تازه‌ترین اظهار نظرها، دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان تهران در گفت‌وگو با «ایلنا» اعلام کرد: «این مساله در حیطه‌ میراث فرهنگی نیست و «اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی» قرار شده تصمیم نهایی را درباره‌ این مومیایی اعلام کند.» البته پیش از این نیز هر کدام از مسوولان میراث‌فرهنگی در پاسخ به پرسش‌های رسانه‌ها برای هر گونه اظهار نظری اعلام می‌کردند که «این مساله به مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران مربوط می‌شود و او باید در این زمینه پاسخ دهد.»

این جسد مثل بقیه است

از سوی دیگر، هدایت‌الله جمالی‌پور، فرماندار شهر ری با اشاره به اینکه موضوعات مهم‌تری هست که خبرنگار می‌تواند به آنها بپردازد، افزوده بود: «مرده‌ای بوده که پیدا شد و حالا هم دفن شده. الان یک ماه است که از این مساله گذشته. این موضوع را باید از طریق تولیت حرم پیگیری کنید.» او در پاسخ به این پرسش که این مومیایی در حال حاضر کجاست هم اعلام کرده بود: «تا آنجا که من اطلاع دارم آن را در جای مناسبی دفن کرده‌اند. اما جای آن را نمی‌دانم. ما که وقت نداریم مرده‌ای که حالا پیدا شده را آنقدر پیگیری کنیم. این همه هر روز در کشور می‌میرند. ضرورتی ندارد که من جست‌وجو کنم که قبر هر کدام کجاست. این جسد هم مثل مردگان دیگر است و هیچ فرقی نمی‌کند.» باید منتظر ماند و دید بالاخره پیگیری‌هایی که معاون رئیس‌جمهور درباره آن وعده می‌دهد آیا به مرحله اجرایی شدن می‌رسد و آیا بالاخره به جواب سوال‌هایی که با چاشنی شایعه، تایید و تکذیب همراه است خواهیم رسید یا خیر.