۱. به اندازه یا بیشتر درس دهید:‌طبق قوانینی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام می‌کند، مقدار ساعت مصوبی برای ارائه‌ آموزش‌های راهنمای تور فرهنگی و طبیعت‌گردی، مدیر فنی، مدیریت هتلداری و... وجود دارد. رعایت ساعات مصوب به فراگیران احساس اعتماد بیشتر و فرصت‌های آموزشی مناسبی ارائه خواهد کرد.

۲. از بهترین استادان کمک بگیرید: حضور استادان نام آشنا در صنعت گردشگری نه‌تنها سطح دانش را در موسسه‌ آموزشی بالا می‌برد بلکه کمک می‌کند تا افراد بیشتری برای حضور در کلاس‌ها اعلام علاقه‌مندی کنند؛ استادانی که کتاب‌هایشان منبع آزمون‌های جامع است، به‌صورت تخصصی در گردشگری دارای تحصیلات و تجربه هستند و افراد بسیاری طالب حضور در کلاس‌های آنها هستند.

۳. از سفرهای آموزشی ساده نگذرید: بدیهی است بدون دیدن جاذبه‌های فرهنگی، آشنایی با زیستگاه‌های طبیعی و... نمی‌توان در آینده‌ گردشگری نقشی مهم ایفا کرد. یک موسسه‌ آموزشی خوب در کنار استادان با تجربه باید فرصت‌های متعددی را برای سفرهای آموزشی و کسب تجربه ایجاد کند. تعداد و کیفیت این سفرها یک مزیت رقابتی مهم در بین موسسات آموزشی محسوب می‌شود.

۴. ابزار، تجهیزات و محیط مناسب فراهم کنید: اگر آموزش با کمک ابزارها و تمهیدات مناسب انجام شود اثرگذاری آن به شکل شگفت‌آوری افزایش خواهد یافت. در کنار ابزار و صندلی کلاس‌ها، نور، دما و حتی رعایت بهداشت در موسسات می‌تواند منجر به جذب بیشتر مخاطبان شود. سعی کنید ایده‌های خلاقانه بیابید و اجرا کنید. مثلا آیا می‌توانید برای کلاس‌های عصر در روزهای زمستانی دورهمی سوپ بپزید و به دانشجویان ارائه کنید؟

۵. فرصت‌های شغلی را به گوش فراگیران برسانید: موسسات آموزشی فرصت بسیار مناسبی برای صاحبان کسب‌وکارهای گردشگری در جذب نیروی کار هستند. از سازمان‌ها دعوت کنید تا به راحت‌ترین شکل آگهی‌های خود را برای شما ارسال کنند. آنها را روی تابلوی اعلانات، وب‌سایت و سایر کانال‌های ارتباطی قرار دهید و با روش‌های خلاقانه به تسهیل این موضوع کمک کنید.

۶. مشاور، پشتیبان و راهنمایی همیشگی باشید: موسسات آموزشی بهترین مرجع فراگیران برای اطلاع از آخرین آیین‌نامه‌ها، قوانین و تغییراتی هستند که می‌تواند روی روند آموزش آنها تاثیر بگذارد. برای مثال آزمون‌های جامع راهنمای گردشگری که هر سال توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود ممکن است دچار تغییراتی شود که داوطلبان باید در جریان آن قرار بگیرند. ارتباط مستمر شما به عنوان یک موسسه آموزشی با ارگان‌های مهم، به فراگیران احساس آرامش و امنیت بیشتری می‌دهد.

برخی از مراجعه‌کنندگان به موسسات در هنگام ثبت‌نام، دانش کافی درباره‌ شرایط، اقدامات و جزئیات دوره‌ها ندارند. اطلاعاتی که شما از بازار کار، تفاوت‌ دوره‌های آموزشی گوناگون و پیش‌نیازهای لازم برای حضور در کلاس‌ها دارید می‌تواند حکم بهترین مشاوره را داشته باشد. از در اختیار قرار دادن اطلاعات خود دریغ نکنید و با کمک به دیگران، شاهد بالا رفتن آمار جذب فراگیران باشید. برای کلاس‌های آموزشی و دوره‌هایی که برگزار می‌کنید فرد یا افرادی را به‌عنوان پشتیبان آموزشی تعیین کنید. این افراد باید پیگیر مشکلات، برگزاری کلاس‌ها و رساندن پیام‌ها بین فراگیران و موسسه باشند. پشتیبان در ساعات و روزهای تعطیل، شرایط خاص و بحرانی و اوقاتی که فراگیران به دفتر موسسه دسترسی ندارند آنها را در جریان آخرین تغییرات و اخبار قرار می‌دهد. پشتیبان‌ها می‌توانند از بین فراگیران قدیمی انتخاب شوند و در زمان‌هایی به‌عنوان مشاور یا راهنمای فراگیران جدید هم عمل کنند. حضور پشتیبان به موسسه‌ شما اعتبار و غنای بیشتری می‌دهد و فراگیران با قوت قلبی بیشتر در کلاس‌هایتان ثبت‌نام خواهند کرد.

۷. اجازه دهید ببینند: در ابتدای ثبت‌نام و پیش از آن به مراجعه‌کنندگان اجازه دهید با محیط از نزدیک آشنا شوند و شرایط را بررسی کنند.

۸. حمایت کنید: برخی از فراگیران که در کلاس‌ها حاضر شده‌اند در اندیشه راه انداختن کسب‌وکارهای خود هستند. این افراد در ابتدای راه برای جذب مشتری یا معرفی خود به بازارهای هدف نیاز به کمک و حمایت دارند. گاهی این حمایت‌ها می‌تواند یک جلسه مشاوره، قبول کردن نصب آگهی‌های تبلیغات آنها روی تابلوی اعلانات موسسه و حتی یک معرفی یا توصیه دوستانه باشد. تک‌تک این حمایت‌ها در ذهن کسانی که به آنها کمک کرده‌اید باقی خواهد ماند.

۹. فروش سازمانی را جدی بگیرید: هر کسب‌وکار در صنعت گردشگری می‌تواند به‌عنوان یک مشتری سازمانی تلقی شود. این سازمان‌ها می‌توانند دوره‌های آموزشی گوناگونی را برای کارمندان، مشتریان و سایر ذی‌نفعان خود به کمک شما برگزار کنند. این مشتریان را شناسایی کرده، با آنها ارتباط نزدیک برقرار و خدمات متنوعی با تعرفه‌های ویژه برایشان تعریف کنید. هرچند مشکلات قانونی و درآمدهای اندک، مسیر توسعه و شکوفایی موسسات آموزشی گردشگری را سخت کرده اما مطمئن باشید با اندکی تغییر، می‌توان ضمن ایجاد درآمدهای کافی، اثربخشی مناسبی در صنعت گردشگری برجای گذاشت.