خطرات تمام نشدنی پارک شادی یزد

در ۸ماهی که این پارک برای انجام تعمیرات و تغییرات تعطیل بوده، اقداماتی همچون نصب سنگ فرش، طراحی و ساخت چای خانه سنتی و طراحی دوربین‌‌‌های نظارتی با صرف اعتبار ۱۹۳‌هزار میلیارد ریال انجام شده است. البته در زمان بازگشایی این پارک، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد با بیان اینکه از ۲۲ وسیله بازی در این پارک اکنون ۱۳ وسیله آن به شهروندان ارائه خدمات می‌دهند، گفته بود که این ۱۳ وسیله تاییدیه استاندارد دارند.

اما به‌نظر می‌رسد استانداردسازی و این تغییرات مانعی بر سر راه حوادث این پارک نشده و لوازم حادثه‌‌‌ساز پارک شادی یزد برای چندمین بار طی سال‌های اخیر، حادثه‌ساز شده است. در حادثه‌‌‌ای که جمعه شب ۲۲ اردیبهشت ماه اتفاق افتاد ۲ کودک از ترن هوایی پارک شادی یزد سقوط کردند. مدیر روابط عمومی اورژانس استان یزد در این باره اظهار کرد: جمعه شب گذشته و در ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه، ۲ کودک هفت و هشت ساله از ترن هوایی در پارک شادی یزد سقوط کردند. سیدحسین طباطبایی افزود : بلافاصله پس از اعلام این حادثه، یک کد آمبولانس اورژانس استان یزد به محل اعزام شدند و مصدومین را به بیمارستان شهید رهنمون یزد اعزام کردند.

اما این حادثه، نخستین حادثه و احتمالا آخرین حادثه در این مجموعه نباشد به گونه‌‌‌ای که مهرماه سال ۱۳۹۷ هم حادثه در تاب فرار این مجموعه را گزارش کرده‌‌‌اند. ۱۳ مهر ۹۷ نقص فنی در تاب فرار پارک شادی یزد باعث شد ۱۹نفر از سرنشینان آن وحشت‌‌‌زده خواستار کمک شوند که با حضور و اقدام به موقع امدادگران نجات یافتند. سعید ایران‌‌‌نژاد، رئیس ایستگاه شماره پنج آتش‌‌‌نشانی یزد در این باره گفته بود: تاب فرار با ۱۹ نفر سرنشین در ارتفاعی بالا و به علت نقص فنی از کار می‌‌‌افتد و منجر به وحشت‌‌‌زدگی سرنشینان می‌شود، نیروهای امدادگر آتش‌‌‌نشانی در بدو ورود همزمان با اجرای عملیات ایمن‌‌‌سازی و پهن کردن تشک بادی نجات، با استفاده از بالابر ۳۲ متری عملیات نجات را آغاز کرده و توانستند در کمترین زمان ممکن تمامی آن ۱۹ نفر را به سطح زمین و نقطه امن منتقل کنند.

مرداد سال ۱۳۹۱ هم حادثه‌‌‌ای در بشقاب پرنده پارک شادی رخ داده که آن اتفاق هم تلفات جانی نداشته است. در این باره محمدرضا رحیمی، معاون عملیات سازمان آتش‌‌‌نشانی یزد توصیه کرده است که سیستم برق و ایمنی وسایل بازی هر۶ماه یک‌بار کنترل شود. به نظر می‌رسد شهر یزد با وجودی که در عصرها و شب‌‌‌های گرم بهار و تابستان نیازمند مراکز تفریحی از جمله پارک‌‌‌های بازی و هیجان انگیز است تا محلی برای گذراندن اوقات فراغت مردمی باشد که شهرشان سراسر فاقد مکان‌‌‌های تفریحی است اما نباید این به قیمت ایجاد حوادث خطرناک تمام شود. وی اظهار امیدواری کرد: امسال فکری اساسی برای سرو سامان دادن به تفریحات مردم صورت گیرد؛ موضوعی که همچنان برای این شهر ثبت جهانی و تاریخی، رویا شده است.