جمالیان در کارگروه تخصصی امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی، افزود: در شرایطی که این مهم مورد کم توجهی قرار گیرد مشکلات جدی روی خواهد داد. چاه آب آشامیدنی در برخی روستاهای استان مرکزی در داخل روستا و در نزدیکی چاه فاضلاب حفر شده که این منجر به مشکلات بهداشتی شده که باید چاه‌‌‌های آب آشامیدنی از دسترس خارج شوند و چاه جدید حفر شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در برخی روستاها نیز چاه جاذب وجود ندارد و در برخی از روستاها نیز فعالیت‌های غیر‌استاندارد کشاورزی باعث آلودگی چاه آب آشامیدنی شده که باید محدودیت کشت اعمال شود. استفاده از کودهای شیمیایی، دیگر علت آلوده شدن منابع آبی در برخی روستاهای استان مرکزی است و نیز نفوذ شیرابه‌های فضولات حیوانی به چاه آب آشامیدنی روستاها دلیل دیگر آلودگی منابع آبی در برخی روستاهاست.

وی اظهار کرد: اکنون ۸۸‌درصد روستاهای استان مرکزی زیر پوشش خدمات آبفا قرار دارند و بقیه روستاها نیز باید با مدیریت مناسب از خدمات آبفا بهره‌مند شوند. روستاهای با بیش از ۱۰۰ خانوار زیر پوشش خدمات آبفا نیستند و روستایی مانند نظم آباد اراک با ۶۵۰ خانوار از خدمات آبفا بی‌بهره است و این باعث شده تا میزان کلر در آب آشامیدنی کنترل نشود. وی در ادامه اظهار کرد: از انتشار سالک در ساوه، محلات و دلیجان نگران هستیم. شیوع سالک در ساوه شدیدتر شده، سال گذشته در اراک ۲۷ مورد سالک گزارش شد که ۸۹‌درصد آنها در جمعیت شهری و ۱۱‌درصد در جمعیت روستایی بود. ۶۳‌درصد از مبتلایان سالک اراک مرد و بقیه زن هستند و ۸۱‌درصد این افراد مبتلا، سابقه سفر داشته و ۱۹ نفر سابقه سفر نداشته‌‌‌اند که سفر نداشتن این تعداد، زنگ خطر بیماری را در استان نواخته است. باید از شیوع این بیماری با تدابیر حکیمانه جلوگیری کرد.

در ادامه مدیرعامل شرکت آبفا استان مرکزی با بیان اینکه روستای نظم آباد اراک زیر پوشش خدمات آبفای اراک است، گفت: ۹۰‌درصد جمعیت روستایی استان با ۸۶۰ روستا زیر پوشش خدمات آبفا قرار دارند. عرفانی نسب افزود: ۲ سال گذشته در کارگروه اجتماعی مصوب شد تا با همکاری فرمانداری و بخشداری‌‌‌ها ۳۱ روستای استان زیرپوشش آبفا قرار گیرند اما دهیاری‌ها در این زمینه همکاری نکردند. وی اظهار کرد: تاسیس تصفیه‌‌‌خانه فاضلاب روستایی در کشور نیازمند موافقت‌نامه ملی است و برای ایجاد تصفیه‌‌‌خانه‌‌‌های دو روستای ابراهیم‌‌‌آباد اراک و رواند دلیجان برای هر کدام ۱۰۰ تا ۱۵۰‌میلیارد ریال اعتبار لازم است.