هیاتی متشکل از نمایندگان هتل‌های اقامتی و فعالان گردشگری مالزی با دفاتر خدمات مسافرتی ایران در تهران دیدار کردند. در این دیدار، توافقاتی برای از سرگیری فروش خدمات متنوع بسته‌‌‌های سفر میان کارگزاران گردشگری دو کشور صورت گرفت. هیات همراه مالزی به سرپرستی زین‌‌‌الدین عبدالوهاب مدیرکل وزارت گردشگری مالزی در این مراسم حضور داشتند.

عبدالوهاب به فرصت بازسازی زیرساخت‌‌‌های گردشگری کشور در دوسال همه‌گیری کرونا اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲، با از سرگیری فعالیت‌های گردشگری در سراسر مالزی، نرخ فزاینده واکسیناسیون و بازگشایی مرزهای کشور، گردشگری به تدریج رونق خود را از سر بگیرد. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) انتظار می‌رود که ورودی‌‌‌های گردشگر بین‌المللی در سال ۲۰۲۴ یا بعد از آن به سطح سال ۲۰۱۹ بازگردند. بنابراین، ما انتظار این را داشتیم که مرحله بازگشت به سطح قبل، حداقل ۲ تا ۳ سال طول بکشد که زمان و منابع کافی برای حمایت از انجمن‌‌‌ها و صنعت گردشگری فراهم شود. امیدواریم که بازگشایی مرزهای مالزی باعث تقویت و تسریع در بازیابی و بهبود صنعت گردشگری ما شود. علاوه بر آن، برای رقابت‌‌‌پذیری جهانی، با تمرکز بر تلاش‌‌‌ها برای افزایش درآمد، باید اطمینان ایجاد شود برای همکاری و مشارکت‌‌‌های بین‌المللی و ملی هوشمند در کنار توانمندسازی انجمن‌‌‌های محلی و همچنین تضمین پایداری و آمادگی و انعطاف صنعت در برابر بلاتکلیفی‌‌‌های محتمل آینده در طول همه‌گیری کرونا، زیرساخت‌های گردشگری به تدریج بهبود یافته است.

پارک‌‌‌های موضوعی، پارک‌‌‌ها و بوستان‌ها، مراکز بهداشتی و مراکز تفریحی خانوادگی، از جمله زیرساخت‌‌‌هایی بودند که همگی تحت پوشش حمایت دولت قرار گرفتند تا با برنامه‌‌‌ها و فعالیت‌های تبلیغی، پایداری صنعت گردشگری تضمین شود.

او در تشریح برنامه‌‌‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت توسعه گردشگری مالزی خاطرنشان کرد: با گذر از مرحله همه‌گیری و ورود به حالت آندمی، مالزی از دوازدهم فروردین امسال (اول آوریل ۲۰۲۲)، پذیرای همه گردشگران بین‌المللی است. از تاریخ ۱۱ اردیبهشت روش‌های عملیاتی استاندارد (SOP) با شدت کمتر در خصوص کووید-۱۹ اجرا می‌شود. برای مسافرانی که کاملا واکسینه شده‌‌‌اند، دیگر نیازی به آزمایش قبل از مسافرت و هنگام ورود نیست که این شامل کودکان ۱۲ ساله و کوچک‌تر و همچنین کسانی است که به مدت ۶ تا ۶۰ روز قبل از عزیمت به مالزی به بیماری کووید مبتلا بوده‌اند. بیمه مسافرتی نیز پیش‌نیاز ورود اتباع خارجی به مالزی نخواهد بود. ثبت‌نام و کنترل از طریق برنامه پایش مخاطب MySejahtera دیگر مورد نیاز نیست.

افراد، صرف نظر از وضعیت واکسیناسیون، مجاز به ورود به جاهای مختلف خواهند بود به استثنای افرادی که تست کووید-۱۹ آنها مثبت بوده و دستور مراقبت در منزل برای آنها صادر شده است.

استفاده از ماسک در فضای باز اختیاری است اما همچنان در فضاهای بسته از جمله در مراکز خرید، ادارات، ناوگان حمل‌ونقل عمومی و تاکسی‌‌‌های اینترنتی اجباری است. با این وجود، استفاده از ماسک همچنان در مکان‌‌‌های شلوغ و برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ هستند توصیه می‌شود. دیگر نیازی به فاصله‌‌‌گذاری فیزیکی نیست و مردم اکنون می‌توانند دست بدهند، اما به آنها توصیه می‌شود که بهداشت دست را رعایت کنند.

از نظر راهبردهای بلندمدت، توریسم مالزی با اعتبار۶/ ۸‌میلیارد رینگیت، برای جذب ۲میلیون گردشگر در سال‌جاری مهیا شده است. بر اساس طرح استراتژیک و بازاریابی ۲۰۲۶-۲۰۲۲، پنج رکن این برنامه راهبردی شامل تقویت گردشگری داخلی، ایجاد مشارکت هوشمند، تقویت تبلیغات آنلاین و آفلاین گردشگری، بهینه‌‌‌سازی ارتباطات استراتژیک و تعامل با رسانه‌‌‌ها درکنار انجام تغییرات راهبردی است.

نگاه ویژه مالزی به بازار سفر در ایران

عبدالوهاب بازار ایران را همواره یکی از با انگیزه‌ترین بازارها به‌خصوص برای سفرهای خانوادگی برشمرد. توریسم مالزی فعالیت‌های تبلیغاتی مانند فم تریپ‌‌‌ها، تبلیغات مشترک با برگزارکنندگان تور، شرکت‌های هواپیمایی و تبلیغاتی و همچنین تبلیغات دیجیتال را تدارک دیده است.

 این برنامه‌‌‌های تبلیغاتی با تمرکز بر گردشگران از تهران و شیراز است. او تاکید کرد که هزینه اقامت در مالزی به مراتب از نظر قیمتی به نسبت سایر کشورهای همجوار از جمله سنگاپور و اندونزی مقرون به صرفه و جذاب است.

حرمت‌‌‌الله رفیعی، رئیس انجمن صتفی آژانس‌‌‌های ایران، در این نشست برنامه‌‌‌ریزی سفر به مالزی را یک جاده دو طرفه دانست که در صورت وجود گردشگری مالزیایی به بازار ایران هواپیماها در برگشت صندلی پر خواهند داشت و همین عاملی برای کاهش هزینه‌‌‌های ایرلاین و طراحی سفرهای جذاب برای ایرانی‌ها و مالزیایی‌‌‌ها خواهد بود.

مانهاران پریسامی مدیر بخش آسیا و آفریقا نیز در این نشست تاکید کرد: از قبل از شیوع همه‌گیری کرونا، خاورمیانه همیشه اولویت و بازار مورد تمرکز ما بوده است. این بازار از نظر هزینه‌‌‌های سرانه در مالزی، علاوه بر ثبت میانگین مدت اقامت طولانی‌‌‌تر در مقایسه با گردشگران سایر بازارها، همواره در رتبه اول ما از نظر هزینه‌‌‌های گردشگران در مالزی بوده است. علاوه بر این، تعداد پکیج‌های فروخته شده و همچنین تعداد ظرفیت صندلی پر نیز از طریق فعالیت‌های بازاریابی ما ارزیابی می‌شود.

نیزام حلیمی، دبیر اول سفارت مالزی در ایران همچنین اعلام کرد: خوشبختانه امکان ارتباط هوایی بین مقاصد مختلف مالزی و کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای خاورمیانه به‌ویژه ایران به خوبی برقرار است. پروازهای مستقیم ماهان ایر به کوالالامپور دسترسی خوبی به شهرهای ایران فراهم کرده و گردشگران می‌توانند از شهرهای بزرگ ایران به مقاصد مختلف مالزی دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر ماهان ایر هفته‌‌‌ای یک پرواز به کوالالامپور دارد و در آینده بر اساس تقاضا، پروازهای بیشتری برقرار خواهد کرد.

مدیرکل گردشگری مالزی سپس تاکید کرد که ما انتظار داریم گردشگری پزشکی و سلامت دوباره شتاب بگیرد. مالزی همواره مقصدی جذاب برای درمان و آرامش گردشگران و متقاضیان درمان از خاورمیانه بوده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند