سیدمحسن موسوی با بیان اینکه این واحد با افت تولید به ۲۸۰ مگاوات رسیده بود، افزود: مالک این نیروگاه حدود ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تعمیر این واحد اختصاص داده و کار تعمیرات نیز به دست کارکنان این شرکت انجام می‌شود. وی با اشاره به اینکه تعمیرات این واحد ۹۰ تا ۱۰۰ روز طول می‌‌کشد، اظهار کرد: نیروگاه‌های حرارتی بخار معمولا پس از فعالیت ۴۰ تا ۵۰ هزار ساعته از مدار خارج شده و وارد مرحله تعمیرات اساسی توربین می‌شوند. مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان‌‌شرقی گفت: سایر بخش‌های نیروگاهی نیز در صورت نیاز به سرویس‌دهی از این فرصت استفاده کرده و تحت تعمیر قرار می‌گیرند.

موسوی با بیان اینکه یک واحد نیروگاه سهند بناب نیز در دست تعمیرات اساسی است، ادامه داد: این تعمیرات به صورت برنامه سالانه توسط شرکت دیسپاچینگ انجام می‌‌‌شود و در زمان تعمیرات واحدها، خلأ تامین انرژی از سوی سایر نیروگاه‌ها پوشش داده می‌شود تا خاموشی اتفاق نیفتد.

وی مدعی شد: نیروگاه‌های حرارتی بخار و سیکل رنکین تبریز و سهند با آخرین تکنولوژی‌‌ها در حال فعالیت بوده و معمولا افزایش کیفیت تکنولوژی در حوزه نیروگاه‌های سیکل رنکین در دنیا چندان وجود ندارد و دو نیروگاه تبریز و سهند جزو بهترین نیروگاه‌های جهان هستند.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی گفت: نیروگاه تبریز دارای دو واحد بخار ۳۵۰ مگاواتی، سهند بناب دارای دو واحد ۳۲۵ مگاواتی و صوفیان دارای چهار واحد گازی ۲۵ مگاواتی بوده و نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی بخش خصوصی در هریس نیز در حال تکمیل و ۱۰۰ مگاوات نیز نیروگاه‌های پراکنده بخش خصوصی در استان وجود دارد. موسوی افزود: راهکار این شرکت برای عدم خاموشی‌‌ها در پیک سالانه، نگه داشتن نیروگاه‌ها در تولید توان اسمی آنها بوده و تولید نیروگاه‌ها ممکن است بنا به دلایل و مشکلات فنی کاهش یابد، اما با انجام تعمیرات اساسی و سرمایه‌گذاری می‌توان این موانع را رفع کرد.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند