شاهپور علایی‌‌‌مقدم اظهار کرد: از حدود ۲/ ۸‌میلیون تن میزان بهره‌برداری از مراتع کشور در شرایط عادی، یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزار تن ظرفیت مراتع کشور از نظر علوفه کاهش یافته است.

وی گفت: برای تعدیل و مدیریت خشکسالی در جامعه عشایری کشور، تصمیمات اساسی اتخاذ شده است. تخصیص علوفه مدت دار به عشایر برای تعلیف دام‌‌‌ها توسط عشایر یکی از این تصمیمات است.

علایی‌‌‌مقدم با اشاره به توزیع دامدارکارت میان عشایر کشور اظهار کرد: این کارت، یک کارت اعتباری برای خرید علوفه از طریق شبکه تعاونی است و منابع این کارت‌‌‌ها توسط بانک کشاورزی تامین شده است تا عشایر بتوانند علوفه موردنیاز دام‌های خود را خریداری کنند.

وی ادامه داد: خرید حمایتی دام عشایری از تصمیمات اساسی اتخاذ شده برای بهبود وضعیت عشایر است.  رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: همچنین حدود ۳۰۰‌هزار راس دام پرواری به چهار کشور عمان، قطر، عراق و کویت صادر خواهد شد که از این میزان، سهم استان خوزستان ۵۰‌هزار راس دام است. هر کیلوگرم از این دام‌‌‌ها به قیمت ۶۲‌هزار تومان از دامداران خریداری می‌شود و بعد از صادرات، اضافه ارز به صورت نهاده یا نقدی در اختیار عشایر قرار داده می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند