آرش نبی‌زاده، مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی با اعلام این خبر گفت: قیمت کنونی هرکیلو قزل‌آلا سرمزرعه ۱۲۰ هزارتومان و عمده‌فروشی ۱۳۰ هزارتومان، سالمون سرمزرعه ۱۳۰ هزارتومان و عمده‌فروشی ۱۴۰ هزارتومان است.

او قیمت تمام‌شده هرکیلو قزل‌آلا را ۱۵۰ تا ۱۶۰هزارتومان اعلام کرد و افزود: با توجه به گرمای هوا و عرضه قزل‌آلای پرورش در قفس، قیمت کاهش یافته است به طوری که کمتر از نرخ تمام‌شده عرضه می‌شود.

نبی‌زاده ادامه داد: باوجود آنکه تولیدکنندگان پرورش ماهی در قفس به دلیل گرمای هوا نمی‌توانند ماهی را نگه دارند، از این رو تا اواخر تیرماه ناگزیر به عرضه هستند، اما سایر تولیدکنندگان تا عادی شدن شرایط بازار از عرضه اجتناب می‌کنند. مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی درباره آخرین وضعیت قزل‌آلا گفت: برآوردها حاکی از آن است که امسال تولید قزل‌آلا مانند مدت مشابه سال قبل به ۱۱۵ تا ۱۲۵ هزارتن برسد. او قیمت هرکیلو ماهی صادراتی را ۱۶۵ تا ۱۷۰ هزارتومان اعلام کرد و افزود: اگر صادرات قزل‌آلا نباشد، بسیاری از تولیدکنندگان به سبب زیان وارده از چرخه تولید خارج می‌‌‌شوند. هرچند صادرات چندان چشمگیر نیست. نبی‌زاده ادامه داد: بنابر آمار از ابتدای سال تاکنون هزارتن قزل‌آلا به ارزش ۴ تا ۵ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا پایان سال به ۴ تا ۵ هزارتن برسد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی با بیان اینکه ایران سومین تولیدکننده قزل‌آلا در آب‌‌‌های شیرین محسوب می‌شود، افزود: پتانسیل تولید ۲۵۰ هزارتن قزل‌آلا به شرط داشتن بازار وجود دارد. او از راه‌اندازی سامانه جامع آبزیان کشور طی روزهای آتی خبر داد و گفت: تمامی تولیدکنندگان مشخصات و نحوه تولید را از ابتدای مراکز تکثیر تخم چشم‌زده تا عرضه به مرکز فرآوری باید در این سامانه عرضه کنند، در غیراین صورت امکان صادرات وجود ندارد.