به گزارش «ایرنا» به نقل از سازمان بورس، امیرمهدی صبایی با بیان اینکه روز یکشنبه شاخص کل بورس براساس آخرین قیمت معاملات (نه براساس قیمت‌های پایانی که در سایت مدیریت فناوری منتشر می‌شود) تا رقم ۱۰۰‌هزار واحد و بیش از ۵/ ۴‌درصد رشد داشت، اظهار کرد: همان‌گونه که پیش‌تر نیز بیان شد، منابع حاصل از فروش سهام در پنج‌روز پرعرضه گذشته از بازار سرمایه خارج نشده‌اند و طبق چرخه طبیعی و تکرارپذیر بازار، با از بین رفتن فضای هیجانی، مجددا قابلیت بازگشت به بازار سهام را دارند و برخی آمارهای منتشرشده از خروج پول از بازار سرمایه ظرف روزهای گذشته، قابل اتکا و تحلیل نیست.

وی به‌‌‌منظور بررسی این موضوع، به رصد رفتار خریداران برتر روز گذشته و مقایسه آن با پنج‌روز معاملاتی گذشته پرداخت و افزود: در روز یکشنبه ۵۰ خریدار برتر حقیقی بازار، جمعا بالغ بر ۴۶۵میلیارد تومان سهام به صورت خالص خریداری کردند، در حالی که دقیقا همین ۵۰کد معاملاتی، ظرف پنج‌روز گذشته اقدام به خالص فروش سهام به مبلغ ۴۱۶میلیارد تومان کردند.

به عبارتی بیش از آن مبلغی که ظرف روزهای منفی بازار فروختند، ظرف یک‌روز خریداری کردند. البته برخی در قیمت‌های بالاتر از قیمت فروش، خریدار بودند.

صبایی تصریح کرد: بنابراین به گواه آمار مشاهده می‌شود که نقدینگی تنها بین طبقات مختلف دارایی جابه‌‌‌جا شده و از بازار سرمایه خارج نمی‌شود. اما انتشار آمار غیردقیق، گاهی موجب سوءبرداشت و تحلیل و تفسیر اشتباه از بازار شده و می‌‌‌تواند به تشدید فضای هیجانی دامن بزند.

مدیر نظارت بر بورس‌‌‌های سازمان بورس ابراز کرد: در پایان اکیدا از دلسوزان، خیرخواهان و خصوصا فعالان رسانه‌‌‌ای بازار سرمایه تقاضا و انتظار دارم، در روزهایی که بازار به هر دلیلی دچار هیجان منفی و ترس فراگیر می‌شود، بدوا با رویکرد مواجهه با ریسک شیوع ترس فراگیر، حتی‌‌‌الامکان شرایط را برای بازگشت آرامش و تعادل پایدار به بازار فراهم کنند، متعاقبا پس از برقراری ثبات نسبی و آرامش، امکان بیان هر گونه اعتراض یا پیگیری هرگونه شائبه و ابهام وجود دارد و سازمان بورس این آمادگی را اعلام می‌کند تا در فضایی روشن و شفاف، به ابهامات و سوالات مطرح‌شده پاسخ دهد.