Untitled-1

جنگ میان روسیه و اوکراین این روزها در رأس خبرها قرار دارد. این جنگ آسیب‌‌‌های فراوانی به دنبال دارد. به‌واسطه اینکه روسیه به‌عنوان یکی از ابرقدرت‌‌‌ها شناخته می‌شود، اثرات جنگ و اعمال تحریم‌‌‌های آمریکا بر این کشور موجب ایجاد نوسانات فراوان در بازارهای جهانی، به‌ویژه نفت می‌شود. در بازار فلزات نیز شاهد تاثیر این جنگ بر روند رو به رشد بهای فلزات اساسی بودیم. از آنجا که روسیه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فلز سرخ شناخته می‌شود، با اعمال تحریم‌‌‌های آمریکا علیه این کشور، احتمالا عرضه این فلز در بازارهای جهانی محدودتر خواهد شد. این امر در نهایت به رشد قیمت‌ها می‌‌‌انجامد. رشد بهای مس، در روند سوددهی دو شرکت تولیدکننده مس در بازار سهام اثرات مثبتی خواهد گذاشت. از طرفی پیشرفت در مذاکرات هسته‌‌‌ای و بالا رفتن احتمال توافقات و احیای برجام، انتظارات کاهشی بهای ارز را به دنبال دارد. این امر در نگاه عموم به ضرر نمادهای دلاری خواهد بود؛ اما در واقعیت کاهش بهای دلار و رشد ارزش پول ملی به کاهش تورم منجر خواهد شد. کاهش تورم، اقتصاد کشور را احیا خواهد کرد و این امر قطعا به نفع تمام بنگاه‌‌‌های اقتصادی کشور خواهد بود. به بیان دیگر آن بخش از درآمدزایی شرکت‌ها که به‌واسطه رشد بهای ارز و تورم ایجاد شود، بیانگر عملکرد قوی شرکت‌ها یا بنگاه‌های اقتصادی نخواهد بود و در واقع درآمد ماحصل از آن به نوعی غیر‌قابل استفاده خواهد بود. قطعا کاهش تورم و البته کاهش نوسانات قیمتی به‌مراتب اهمیت بیشتری برای رشد و توسعه و بهبود عملکرد هر شرکت دارد.

عملکرد دو نماد مسی زیر ذره‌‌‌بین

«فملی»: شرکت ملی صنایع مس ایران، در حال حاضر با ارزش بازار 6/ 267‌هزار میلیارد تومان در بازار اول (تابلوی اصلی) بورس با قیمت 6690ریال معامله می‌شود. بر اساس صورت‌های مالی 9ماهه، این سهم با سرمایه ثبت‌شده 40‌هزار میلیارد تومان در سه فصل گذشته، مجموعا 16/ 55‌هزار میلیارد تومان درآمد و نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 98درصدی داشته است. از این میزان درآمد حدود 31‌هزار میلیارد تومان از فروش داخل کشور کسب شده و 1/ 24‌هزار میلیارد تومان ماحصل فروش صادراتی شرکت بوده است. میزان فروش داخلی شرکت در 9ماه 1400، 88‌درصد و فروش صادراتی 104‌درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است. میزان درآمد شرکت در فصل بهار 5/ 13میلیارد تومان، در فصل تابستان 5/ 21میلیارد تومان و در فصل پاییز 2/ 20‌هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین شرکت در مجموع سه‌فصل گذشته به سود ناخالص حدود 39‌هزار میلیارد تومانی دست یافته است. حاشیه سود ناخالص شرکت در دوره مذکور برابر با 71‌درصد است. از طرفی میزان سود خالص شرکت در این 9ماه، برابر با 8/ 37‌هزار میلیارد تومان بوده و حاشیه سود خالص شرکت برابر با 69‌درصد است. شرکت در 9ماه 1400، 8/ 42میلیون تن محصول تولید کرده است. همچنین مقدار فروش شرکت در دوره مذکور 6/ 1میلیون تن محصول بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 59درصدی داشته است. بر اساس گزارش عملکرد ماهانه یازدهمین ماه سال 1400، «فملی» در 11ماه سال‌جاری، 52میلیون تن محصول تولید کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 25/ 2درصدی داشته است. شرکت در دوره مذکور 5/ 2میلیون تن محصول را با رقم 7/ 37‌هزار میلیارد تومان در داخل کشور به فروش رسانده است. از طرفی 5/ 145‌هزار تن محصول را با بهای کل 6/ 33‌هزار میلیارد تومان به خارج از کشور صادر کرده است. مبلغ فروش داخلی و صادراتی شرکت در سال‌جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب رشد 86 و 133 درصدی داشته است.

«فباهنر»: شرکت صنایع مس شهید باهنر، در حال حاضر با ارزش بازار 3/ 6‌هزار میلیارد تومان در بازار اول (تابلوی اصلی) بورس با قیمت 24هزار و 20ریال معامله می‌شود. بر اساس صورت‌های مالی 9ماهه، این سهم با سرمایه ثبت‌شده، 5/ 112میلیارد تومان و سرمایه ثبت‌نشده 150میلیارد تومان، در سه‌فصل گذشته، مجموعا 95/ 3‌هزار میلیارد تومان درآمد و نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 89درصدی داشته است. از این میزان درآمد حدود 2/ 3‌هزار میلیارد تومان از فروش در داخل کشور کسب شده و  3/ 748میلیارد تومان ماحصل فروش صادراتی شرکت بوده است. میزان فروش داخلی شرکت در 9ماه 1400، 62‌درصد و فروش صادراتی 552‌درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است. میزان درآمد شرکت در فصل بهار 1/ 963میلیارد تومان، در فصل تابستان 4/ 1‌هزار میلیارد تومان و در فصل پاییز 58/ 1‌هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین شرکت در مجموع سه‌فصل گذشته به سود ناخالص حدود 3/ 1‌هزار میلیارد تومانی دست یافته است. حاشیه سود ناخالص شرکت در دوره مذکور برابر با 33‌درصد است. از طرفی میزان سود خالص شرکت در این 9ماه، برابر با حدود یک‌هزار میلیارد تومان بوده است. حاشیه سود خالص شرکت برابر با 27‌درصد است. شرکت در 9ماه 1400، 8/ 25‌هزار تن محصول تولید کرده است. همچنین مقدار فروش شرکت در دوره مذکور 2/ 25‌هزار تن محصول بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 8درصدی داشته است. بر اساس گزارش این شرکت، «فباهنر» در 11ماه سال‌جاری، 4/ 32‌هزار تن محصول تولید کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 8درصدی داشته است. شرکت در دوره مذکور 16‌هزار تن محصول را با رقم 6/ 3‌هزار میلیارد تومان در داخل کشور به فروش رسانده است. از طرفی 3/ 4‌هزار تن محصول را با بهای کل 3/ 907میلیارد تومان به خارج از کشور صادر کرده است. مبلغ فروش داخلی و صادراتی شرکت در سال‌جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب رشد 54درصدی و 375درصدی داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند